Podział jednostek i zadań finansowanych z budżetu państwowego między budżet centralny i budżety terenowe.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 10 czerwca 1950 r.
w sprawie podziału jednostek i zadań finansowanych z budżetu państwowego między budżet centralny i budżety terenowe.

Nawiązując do uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie wstępnych wytycznych do zasad Budżetu Państwa na rok 1951 r. (Monitor Polski Nr A-55, poz. 631) ustala się, co następuje:
1.
Przekazuje się z budżetu państwowego następujące jednostki i zadania budżetowe do finansowania w budżetach terenowych na rok 1951:

CZĘŚĆ  4.

PREZYDIUM RADY MINISTRÓW.

Dz. 2-a terenowe komisje lokalowe,

Dz. 20b wojewódzkie komitety kultury fizycznej.

CZĘŚĆ  5.

PAŃSTWOWA KOMISJA PLANOWANIA GOSPODARCZEGO.

Dz. 3. Biura Regionalne P.K.P.G. z wyjątkiem § 13-b udział w komisjach i § 21 opracowanie terenowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Centralny Urząd Drobnej Wytwórczości.

Przedsiębiorstwa Przemysłu Miejscowego.

CZĘŚĆ  9.

B.

Ministerstwo Administracji Publicznej.

Dz. 1. § 6-b Zakupy książek dla urzędów terenowych, § 27 Zarząd państwowych nieruchomości mieszkalnych, z wyjątkiem nieruchomości administrowanych przez Prezydium Rady Ministrów, M.O.N. i M.B.P.,

Dz. 3. Wojewódzkie i Powiatowe Oddziały Państw. Urzędu Repatriacyjnego, z wyjątkiem: § 44 Pomoc w naturze dla repatriantów, § 45 zasiłki doraźne dla repatriantów i przesiedleńców, § 46 transport repatriantów i przesiedleńców.

Dz. 4. Urzędy wojewódzkie i starościńskie, z wyjątkiem: § 14 szkolenie pracowników, § 23 rejestracja rezerw osobowych, § 24 przegląd koni, wozów i uprzęży, § 42 grobownictwo wojenne, § 47 akcja osadnictwa nierolniczego, § 48 pomoc dla ludności osiedleńczej, § 49 zasiłki dla członków rodzin odbywających służbę wojskową, § 50 Służba Polsce, § 51 akcja uwłaszczenia rolnego.

CZĘŚĆ  11.

MINISTERSTWO FINANSÓW.

Dz. 1. Część kredytu w § 13b udział w komisjach bilansowych oraz część kredytu w § 41 stypendia uczniowskie.

Dz. 3. Władze skarbowe I i II-giej instancji, z wyjątkiem prelimin. w § 1 nagród pieniężnych za wydajność pracy.

Dz. 6. Wojewódzcy i powiatowi pełnomocnicy do spraw podatku gruntowego.

CZĘŚĆ  16.

MINISTERSTWO HANDLU WEWNĘTRZNEGO.

Przedsiębiorstwa Miejskiego Handlu Detalicznego.

CZĘŚĆ  18.

MINISTERSTWO ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH.

Dz. 22. Popieranie produkcji rolnej, z wyjątkiem: § 12 dotacji na szkolenie personelu T.O.R. oraz pokrycia niedoborów S.O.M., § 42 popieranie prac mających na celu podniesienie kultury wsi, § 43 kredytów na pomoce naukowe, popieranie upraw roślin specjalnych, przepracowanie zapotrzebowania nawozowego gleb i sporządzenie map, oraz wyjazdy ekip służby ochrony roślin na tereny walki z nowymi szkodnikami i chorobami, § 46 kredytów na wydawnictwa fachowe i propagandę, § 53 akcja specjalna.

Dz. 22a Melioracje.

CZĘŚĆ  33.

PAŃSTWOWY FUNDUSZ ZIEMI.

Dz. 22. Przebudowa ustroju rolnego, z wyjątkiem: § 42 wystawy i pokazy, § 43 spłata zobowiązań, § 44 odszkodowania za nakłady, § 48 zakup instrumentów i sprzętu pożarowego, § 49 prace regulacyjne, § 51 pomoc gospodarstwom powstałym z przebudowy ustroju rolnego.

CZĘŚĆ  19.

MINISTERSTWO LEŚNICTWA.

Dz. 3. Nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności Państwa.

CZĘŚĆ  20.

MINISTERSTWO KOMUNIKACJI.

Dz. 1. § 43 Organizacja pomocy sanitarnej na drogach publicznych.

Dz. 3. Powiatowe zarządy drogowe.

Dz. 21-a. Utrzymanie powiatowych i gminnych dróg kołowych (utrzymanie dotychczasowych dróg państwowych pozostaje na budżecie centralnym).

Dz. 21-b. Kredyty na regulację potoków o znaczeniu lokalnym (utrzymanie zarządów wodnych i dróg wodnych pozostaje na budżecie centralnym).

Dz. 21. Motoryzacja (rejestracja i badanie pojazdów mechanicznych, egzaminy kierowców samochodowych).

CZĘŚĆ  22.

MINISTERSTWO ŻEGLUGI.

Dz. 5. Morskie Urzędy Rybackie.

Dz. 15. Muzeum Morskie.

CZĘŚĆ  23.

MINISTERSTWO BUDOWNICTWA.

Eksploatacja osiedli robotniczych Z.O.R.

Powiatowe przedsiębiorstwa budowlane.

Inspektoraty nadzoru budowlanego.

CZĘŚĆ  24.

MINISTERSTWO OŚWIATY.

Dz. 1. § 64 Pomoc zdrowotna dla nauczycieli.

Dz. 3. Administracja szkolna (kuratoria i inspektoraty) z wyjątkiem centralnych ośrodków dydaktyczno-naukowych.

Dz. 14-a. Przedszkola z wyjątkiem części kredytów w § 14 na szkolenie pracowników.

Dz. 14-b. Szkoły podstawowe z wyjątkiem kredytów w § 7 wydawnictwa i części kredytów w § 49 imprezy młodzieżowe.

Dz. 14-c. Szkoły specjalne z wyjątkiem kredytów w § 7 wydawnictwa i części kredytów w § 14 szkolenie pracowników.

Dz. 14-d. Szkoły średnie ogólnokształcące z wyjątkiem kredytów w § 7 wydawnictwa i w § 14 szkolenia pracowników oraz części kredytów w § 49 imprezy młodzieżowe.

Dz. 14-e. Zakłady kształcenia nauczycieli z wyjątkiem wyższych szkół pedagogicznych, Państwowego Studium Pedagogiki Specjalnej oraz Centralnego Ośrodka Doskonalenia Kadr Pedagogicznych i kredytów w § 14 szkolenie pracowników i § 49 imprezy młodzieżowe.

Dz. 14-f. Oświata dorosłych z wyjątkiem Wyższego Kursu Nauczycielskiego, części kredytów na kształcenie korespondencyjne oraz kredytów w § 14 szkolenie pracowników.

Dz. 14-g. Walka z analfabetyzmem z wyjątkiem kredytów w § 7 wydawnictwa oraz części kredytu w § 14 szkolenie pracowników, części kredytów w § 42 pomoce naukowe oraz kosztów utrzymania Biura Pełnomocnika Głównego.

Dz. 14-h. Biblioteki wojewódzkie, miejskie i gminne. Śląska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Centralne biblioteki pedagogiczne.

Dz. 17. Opieka społeczna z wyjątkiem części kredytów w § 14 szkolenie pracowników, części kredytów w § 58 wczasy dzieci i młodzieży oraz kredytów w § 65 ośrodki wychowawcze szkoleniowe.

Dz. 20. Zdrowia z wyjątkiem części kredytów w § 61 na akcję wychowawczo-szkoleniową organizacji młodzieżowych oraz kredytów w § 62 przeznaczonych na pokrycie kosztów wycieczek zagranicznych.

CZĘŚĆ  25.

MINISTERSTWO KULTURY I SZTUKI.

Dz. 14. Średnie szkolnictwo artystyczne (wyższe szkolnictwo pozostaje na budżecie centralnym).

Dz. 16. Część kredytów w § 47 konkursy, festiwale i nagrody.

Dz. 16-a. Amatorski ruch artystyczny z wyjątkiem Centralnego świetlicowego studium teatralnego, centralnej świetlicowej poradni artystycznej, centralnej międzyorganizacyjnej komisji repertuarowej.

Dz. 16-b. Część kredytów w § 48 na upamiętnienie zagadnień walki i zwycięstwa, część kredytów w § 50 konserwacja zabytków nieruchomych.

Dz. 16-c. Część kredytów w § 57 na akcję propagandową i kulturalno-społeczną, część kredytów w § 61 na koszty obchodów rocznic wielkich twórców.

CZĘŚĆ  26.

MINISTERSTWO PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ.

Dz. 3. Urzędy Inspekcji Pracy.

Dz. 4. Urzędy Zatrudnienia.

Dz. 17. Opieka społeczna z wyjątkiem: § 45 doraźna pomoc dla ludności, § 49 opieka nad górnikami i reemigrantami, § 50 zasiłki gwareckie, § 51 zasiłki z innych tytułów prawnych, § 52 likwidacja b.C.K.O.S.

Dz. 20. § 44 Postępowanie rewizyjno-lekarskie dla inwalidów wojennych i wojskowych przed komisjami działającymi w kraju. (Komisje działające za granicą pozostają w budżecie centralnym).

CZĘŚĆ  34.

FUNDUSZ PRACY.

Dz. 18. Zatrudnienie (zadania należy powiązać z Urzędami Zatrudnienia) z wyjątkiem § 49 roboty interwencyjne, które to kredyty powinny w zasadzie być umieszczone w budżecie centralnym.

Dz. 18-a. Produktywizacja niezatrudnionych z wyjątkiem § 4 pomoc przy tworzeniu spółdzielni pracy, oraz części kredytów w § 43 na przysposobienie zawodowe.

Dz. 18-b. Rozmieszczenie rezerw roboczych.

CZĘŚĆ  27.

MINISTERSTWO ZDROWIA.

a)
w zakresie oświaty.

Dz. 14-a. Szkolnictwo średnie zawodowe, z wyjątkiem szkół instruktorek pielęgniarskich, szkół masażu leczniczego, szkoły higieny i szkoły higieny psychicznej.

Dz. 14-b. Kredyty na pomoc dla stażystów.

b)
w zakresie zdrowia.

Dz. 20-b. Morski Urząd Zdrowia.

Dz. 20-a. Centralne Wojewódzkie Poradnie Specjalistyczne.

Dz. 20-c. § 50 Szpitale Wojewódzkie i Specjalistyczne.

Dz. 20-c. § 42 Sanatoria przeciwgruźlicze (pojedyncze).

Dz. 20. § 52 Stacje pogotowia ratunkowego.

Dz. 20. § 53 Stacje krwiodawstwa i konserwacji krwi.

Dz. 20-c. § 57 Kredyty na usprawnienie techniczne placówek służby zdrowia.

Dz. 20-c. Urządzenie bibliotek lekarskich w szpitalach.

Dz. 20-c. § 45 Koszty badań masowych (choroby weneryczne, jaglica, gościec, rak), specjalne przychodnie, kolumny instrukcyjne i operacyjne.

Dz. 20-c. § 46 Wojewódzkie i powiatowe komisje do walki z alkoholizmem i narkomanią. Urządzenie i adaptacje zakładów dla alkoholików, koszty prowadzenia przychodni przeciwalkoholicznych.

Dz. 20-c. § 47 Ruchome ambulanse dentystyczne, międzyszkolne poradnie dentystyczne.

Dz. 20-c. § 42 Walka z gruźlicą.

Dz. 20-c. § 43 Utrzymanie części kolumn sanitarnych (część pozostanie na budżecie centralnym), utrzymanie części magazynów, środków i materiałów sanitarnych, koszty masowych szczepień ochronnych, koszty deratyzacji i ekshumacji zwłok. Urządzenia sanitarne w ogródkach działkowych.

c)
w zakresie ochrony macierzyństwa i zdrowia dziecka.

Dz. 20-a. Centralne wojewódzkie poradnie ochrony macierzyństwa i zdrowia dziecka.

Dz. 20-b. Poradnie miejskie matki i dziecka, izby porodowe, prewentoria, państwowe domy matki i dziecka, zbiornice mleka kobiecego, kolonie lecznicze, izby dworcowe, akcja przeciwkrzywicza, zwalczanie biegunek, zakup wyprawek, premiowanie położnych wiejskich, premiowanie pielęgniarek za wywiady, zakup walizek z narzędziami pakietów porodowych, rowerów dla położnych wiejskich.

d)
w zakresie różnych akcji.

Dz. 20-c. § 58 przesiedlenie personelu służby zdrowia.

Dz. 20-c. § 58 komisie poborowe.

Dz. 20-c. § 59 podręczne wojewódzkie pracownie analityczne.

CZĘŚĆ  32.

FUNDUSZ GOSPODARKI MIESZKANIOWEJ.

Dz. 23-b. Komitety lokalne i kapitalne remonty budynków mieszkalnych.
2.
Jednostki i zadania nie wymienione w pkt 1 niniejszej uchwały będą w roku 1951 finansowane z budżetu centralnego.

Upoważnia się Ministra Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek właściwych Ministrów do przenoszenia na budżety terenowe dalszych jednostek i zadań finansowanych z budżetu państwowego.

3.
Podział jednostek i zadań budżetowych, wymienionych w pkt 1, między budżety terenowe województw, powiatów, miast i gmin przeprowadzą poszczególne resorty w porozumieniu z Prezydium Rady Ministrów i Ministerstwem Finansów w terminie do dnia 20 czerwca 1950 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-68.804

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Podział jednostek i zadań finansowanych z budżetu państwowego między budżet centralny i budżety terenowe.
Data aktu: 10/06/1950
Data ogłoszenia: 14/06/1950
Data wejścia w życie: 14/06/1950