Upoważnienie przedsiębiorstwa "Państwowa Komunikacja Samochodowa, Przedsiębiorstwo Transportowo-Spedycyjne" do udzielania zamówień osobom niewymienionym w art. 5 ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 25 kwietnia 1950 r.
w sprawie upoważnienia przedsiębiorstwa "Państwowa Komunikacja Samochodowa, Przedsiębiorstwo Transportowo-Spedycyjne" do udzielania zamówień osobom niewymienionym w art. 5 ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.

Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 494) zarządza się w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego, co następuje:
§  1.
Za usługi transportowe w rozumieniu niniejszego zarządzenia uważa się zarówno zbiorowy przewóz przesyłek drobnicowych lub przewóz całowozowych ładunków na zamówienie osób, określonych w art. 1 powołanej na wstępie ustawy, jak i wynajem pojazdów tym osobom w celu dokonania przez nie transportu towarów we własnym zakresie.
§  2.
1.
Upoważnia się przedsiębiorstwo "Państwowa Komunikacja Samochodowa, Przedsiębiorstwo Transportowo-Spedycyjne" zwane dalej w skrócie "PKS", do udzielania przez swe placówki terenowe zamówień na usługi transportowe przewozowym spółdzielniom pracy, zrzeszonym w Związku Spółdzielni Pracy i innym przedsiębiorstwom transportowym, zrzeszonym we właściwym zrzeszeniu, zwanym dalej łącznie w skróceniu "Przedsiębiorcami".
2.
Upoważnienie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje przekazywanie całkowite lub częściowe do wykonania otrzymanych przez PKS zamówień na usługi transportowe i dotyczy transportu z miejskich obszarów dowozowych, objętych taryfą towarową PKS, w których działają placówki terenowe PKS.
3.
Upoważnienie, o którym mowa w ust. 1, nie obejmuje liniowego przewozu przesyłek drobnicowych ani ich dowozu od nadawców i rozwozu do odbiorców, wykonywanych przez PKS w jego własnym zakresie działania lub dla przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe".
§  3.
1.
Upoważnienie, określone w § 2, udzielone zostaje PKS do dnia 31 grudnia 1950 r.
2.
Każde zamówienie, udzielone przez PKS, nie może przekraczać sumy 500.000 zł.
§  4.
1.
Zamówienia na podstawie upoważnienia, wskazanego w § 2, mogą być udzielane przez PKS przy zastosowaniu przepisu § 3 pod warunkami, że przedsiębiorca:
1)
jest zrzeszony w Związku Spółdzielni Pracy lub właściwym zrzeszeniu;
2)
przyjmie na siebie obowiązek wykonania udzielonych przez PKS usług transportowych przy pomocy pojazdów, stanowiących nie mniej niż 40% ogólnej ilości pojazdów, objętych jego uprawnieniem - jeżeli jest przedsiębiorstwem spółdzielczym, a nie mniej niż 60% - jeżeli jest inną osobą;
3)
zgodzi się na wykonywanie usług w dni świąteczne w przypadkach, gdy udzielone zamówienie stanowi część masowej akcji transportowej o znaczeniu państwowym lub przy wyładunku wagonów kolejowych na żądanie kolei;
4)
zgodzi się, aby nie więcej niż połowa pojazdów, z ilości wskazanej w pkt 2, była zatrudniona na okres do jednego miesiąca jednorazowo na terenie znajdującym się poza siedzibą przedsiębiorcy w przypadkach konieczności wykonania usług w ramach masowej akcji transportowej o znaczeniu państwowym;
5)
przedstawi scedowaną przez siebie na PKS osobną polisę na ubezpieczenie towaru, przewożonego przez siebie w wykonaniu zamówień udzielonych przez PKS;
6)
zawrze z PKS i wykonywać będzie umowę według wzoru zatwierdzonego przez Ministerstwo Komunikacji, która ustali poza obowiązkami, określonymi w niniejszym paragrafie, również postanowienia co do sposobu wykonywania usług i zapłaty za nie oraz postanowienia o karach umownych.
2.
Siedzibą przedsiębiorcy w rozumieniu ust. 1 pkt 4) jest stałe miejsce postoju pojazdów objętych jego uprawnieniami na zarobkowy transport towarów.
3.
Warunki, wskazane w ust. 1 pkt 4) i 5), nie dotyczą przedsiębiorców wykonywujących usługi transportowe przy pomocy pojazdów konnych.
4.
Wysokość sum gwarancyjnych ubezpieczenia przewożonych towarów określi zarządzenie Ministra Komunikacji, ogłoszone w Dzienniku Taryf i Zarządzeń Komunikacyjnych.
5.
Przedsiębiorca posiadający uprawnienie tylko na jeden pojazd powinien mieć w zasadzie możność dokonywania usług na rzecz osób innych niż PKS przez 3 dni w tygodniu.
6.
Warunki, wskazane w ust. 1 pkt 2), 3), 4) i 6) nie dotyczą przedsiębiorcy posiadającego siedzibę poza obszarem, wskazanym w § 2 ust. 2, jeżeli pojazd, który zgłosi, przybył do tego obszaru w związku z dokonaniem przez przedsiębiorcę transportu spoza niego, co przedsiębiorca winien udowodnić dokumentami przewozowymi. W przypadku tym zostanie między PKS a przedsiębiorcą zawarta doraźna umowa o wykonanie usług transportowych z odpowiednim zastosowaniem postanowień umowy, o której mowa w ust. 1 pkt 6).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-59.691

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Upoważnienie przedsiębiorstwa "Państwowa Komunikacja Samochodowa, Przedsiębiorstwo Transportowo-Spedycyjne" do udzielania zamówień osobom niewymienionym w art. 5 ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.
Data aktu: 25/04/1950
Data ogłoszenia: 25/05/1950
Data wejścia w życie: 25/05/1950