Instrukcja Nr 5 w sprawie finansów i budżetów terenowych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 kwietnia 1950 r.
INSTRUKCJA Nr 5 w sprawie finansów i budżetów terenowych.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów za zgodą Rady Państwa uchwala:

I.

Wymiar i pobór danin publicznych.

§  1.
O ile przepisy oparte na powołanej na wstępie ustawie nie stanowią inaczej - w zakresie wymiaru i poboru danin publicznych stosuje się odpowiednio dotychczasowe przepisy o podatkach państwowych i komunalnych.
§  2.
Wpływy z danin komunalnych będą w roku 1950 zarachowane w dotychczasowym zakresie na budżety terenowe (§ 4) właściwych rad narodowych.
§  3.
Ilekroć w przepisach normujących sprawy wymiaru poboru i rachunkowości danin publicznych oraz egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych, jak również w przepisach karnych skarbowych jest mowa:
1)
o związkach samorządu terytorialnego - należy przez nie rozumieć odpowiednie rady narodowe,
2)
o organach wykonawczych związków samorządu terytorialnego, urzędach skarbowych, izbach skarbowych (jako władzach wymiarowych, egzekucyjnych, orzekających, rachunkowo-kasowych i innych) lub o Ministrze Administracji Publicznej - należy rozumieć odpowiednie organa finansowe prezydiów właściwych rad narodowych oraz Ministra Finansów.

W szczególności zaś:

a)
przez organa wykonawcze gmin wiejskich i miast nie stanowiących powiatu miejskiego należy rozumieć prezydia gminnych i miejskich rad narodowych, działających przez swoje referaty finansowe;
b)
przez organa wykonawcze powiatowych związków samorządowych i miast stanowiących powiaty miejskie, urzędy skarbowe, urzędy rewizyjne, urzędy akcyzowe, rejony kontroli akcyzowej oraz urząd powiatowego pełnomocnika rządowego do spraw podatku gruntowego należy rozumieć prezydia właściwych rad narodowych działające przez swoje wydziały finansowe;
c)
przez organa wykonawcze wojewódzkich związków samorządowych i zarządy miejskie m.st. Warszawy i m. Łodzi, izby skarbowe oraz urząd wojewódzkiego pełnomocnika do spraw podatku gruntowego należy rozumieć prezydia właściwych rad narodowych działające przez swoje wydziały finansowe.

II.

Wykonanie budżetu na rok 1950.

§  4.
Budżet państwowy na rok 1950, jako budżet centralny oraz budżety dotychczasowych związków samorządu terytorialnego jako budżety terenowe będą wykonywane przez organa wykonawcze rad narodowych w trybie dotychczasowym.
§  5.
Zachowuje się zasadę jedności kasowej dla budżetu Państwa, jako budżetu centralnego oraz na okres roku 1950 zasadę autonomii kasowej dla każdego z budżetów dotychczasowych związków samorządu terytorialnego, jako budżetów terenowych.
§  6.
Uprawnienia w zakresie wykonania budżetu urzędów państwowych oraz władz dotychczasowych związków samorządowych, zniesionych na podstawie art. 32, 33, 34 i 35 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej, przechodzą w granicach obowiązujących przepisów na prezydia właściwych rad narodowych, które uprawnienia te mogą przekazać odpowiednim rzeczowo właściwym wydziałom (referatom).
§  7.
Wydziały finansowe prezydiów sprawują kontrolę wykonywania przez inne wydziały (referaty) uprawnień wymienionych w § 6.

III.

Obsługa kasowa budżetów.

§  8.
1.
Całkowitą obsługę kasową budżetu państwowego, jako budżetu centralnego oraz budżetów dotychczasowych poszczególnych związków samorządu terytorialnego, jako budżetów terenowych, powierza się Narodowemu Bankowi Polskiemu.
2.
Szczegółowa instrukcja Ministra Finansów unormuje czynności Narodowego Banku Polskiego w zakresie obsługi kasowej poszczególnych budżetów, przejęcia personelu i lokali oraz określi terminy i kolejność przejmowania tej obsługi.

IV.

Przepis końcowy.

§  9.
Wykonanie niniejszej uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Finansów i właściwym ministrom.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024