Instrukcja Nr 2 w sprawie składu, podziału pracy i trybu działania prezydiów rad narodowych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 kwietnia 1950 r.
INSTRUKCJA nr 2 w sprawie składu, podziału pracy i trybu działania prezydiów rad narodowych. *

Na podstawie art. 13 ust. 3, art. 14 ust. 2, art. 24 ust. 2 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów za zgodą Rady Państwa uchwala:
§  1.
Rada narodowa dokonuje wyboru prezydium rady na pierwszej sesji po wejściu w życie ustawy (Instrukcja Nr 1).
§  2. 1
(uchylony).
§  3.
W wypadku wygaśnięcia mandatu (śmierci, ustąpienia lub odwołania) osoby wchodzącej w skład prezydium, rada narodowa na najbliższym posiedzeniu dokonywa dodatkowego wyboru na opróżnione miejsce.
§  4.
Wszystkie osoby wchodzące w skład prezydium mogą być wybrane z grona rady lub spoza jej grona. Wyborów dokonuje się kartkami w głosowaniu tajnym w obecności co najmniej połowy liczby członków rady.
§  5.
Głosować wolno tylko na nazwiska zgłoszonych kandydatów. Zgłaszać kandydatów może każdy członek rady obecny na posiedzeniu.
§  6.
Rada wybiera w odrębnym głosowaniu najpierw przewodniczącego prezydium, a następnie dokonuje wyboru zastępcy względnie zastępców przewodniczącego, sekretarza oraz członków prezydium. Za wybranych uważa się tych kandydatów, którzy uzyskali większość oddanych ważnie głosów. Kartki niewypełnione, jak również głosy padłe na niezgłoszonych kandydatów są nieważne.
§  7.
Obliczenia głosów i stwierdzenia wyników dokonywa komisja skrutacyjna, złożona z trzech członków rady, powołana przez przewodniczącego obrad. Wynik wyborów ogłasza przewodniczący obrad na tym samym posiedzeniu, na którym dokonano wyboru.
§  8.
Z przebiegu wyborów spisuje się osobny protokół. W protokole wymienia się nazwiska zgłoszonych kandydatów, nazwiska członków komisji skrutacyjnej, ilość głosów jaka padła na każdego kandydata, ilość głosów nieważnych oraz wynik wyborów. Protokół podpisuje przewodniczący obrad, sekretarz i członkowie komisji skrutacyjnej. Przewodniczący prezydium rady niezwłocznie po objęciu funkcji przesyła odpis protokółu do prezydium rady wyższego stopnia, a przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej i rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi - do Kancelarii Rady Państwa i do Prezydium Rady Ministrów.
§  9.
Prezydium obejmuje swe funkcje niezwłocznie po ogłoszeniu wyniku wyborów.
§  10.
W razie rozwiązania rady narodowej dotychczasowe prezydium rady pełni nadal swe funkcje do chwili wyboru prezydium przez nowo-powołaną radę.
§  11.
Przewodniczący prezydium i jego zastępcy oraz sekretarz prezydium są stale urzędującymi członkami prezydium. Prezydium Rządu może zezwolić, aby także inny członek prezydium był stale urzędującym.

Przewodniczący prezydium, jego zastępcy i sekretarz otrzymują uposażenie, którego wysokość normuje Instrukcja Nr 4.

§  12.
Prezydium rady narodowej działa kolegialnie. Posiedzenia zwołuje i przewodniczy na nich przewodniczący prezydium lub wyznaczony przez niego zastępca. Uchwały prezydium zapadają zwykłą większością głosów przy obecności przynajmniej połowy składu prezydium. Przewodniczący bierze udział w głosowaniu. W razie równości głosów uważa się za uchwalony ten wniosek, za którym głosował przewodniczący. Z każdego posiedzenia prezydium spisuje się protokół.
§  13.
W szczególności prezydium załatwia kolegialnie następujące sprawy:
a)
zwoływanie sesji rady narodowej i ustalanie projektu porządku dziennego,
b)
zawieszanie wykonania uchwał rady narodowej niższego stopnia i przedstawianie tych uchwał do decyzji swojej radzie narodowej,
c)
uchylanie uchwał prezydiów rad narodowych niższego stopnia,
d)
ustalanie podziału pracy między poszczególnych członków prezydium,
e)
ustalanie wytycznych działalności wydziałów tudzież przedsiębiorstw, zakładów i innych instytucji, podległych radzie narodowej oraz ogólne kierownictwo ich działalnością,
f)
współdziałanie z komisjami rady narodowej i przedkładanie im poszczególnych spraw do rozpatrzenia,
g)
wydawanie obowiązujących przepisów prawnych w ramach uprawnień prezydium wynikających z art. 16 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 6 pkt 5 ustawy o terenowych organach jednolitej władzy państwowej,
h)
wydawanie decyzji we wszystkich sprawach, które dotychczas należały do kolegialnej decyzji wydziałów wojewódzkich, zarządów miejskich i gminnych albo do dotychczasowych prezydiów rad narodowych,
i)
rozpatrywanie projektów terenowych planów gospodarczych i projektów budżetów terenowych,
j)
przygotowywanie innych wniosków, które mają być przedstawione radzie narodowej,
k)
rozpatrywanie periodycznych sprawozdań z działalności poszczególnych członków prezydiów i wydziałów, tudzież przedsiębiorstw, zakładów i innych instytucji oraz z wykonania terenowego budżetu i terenowego planu gospodarczego,
l)
zatwierdzanie planów pracy poszczególnych wydziałów,
ł)
składanie sprawozdań z działalności swojej i wydziałów oraz podległych radzie narodowej przedsiębiorstw, zakładów i innych instytucji tudzież z wykonania terenowych budżetów i planów - prezydium wyższej rady narodowej, jak również na plenarnych posiedzeniach własnej rady narodowej (prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz rad narodowych w m.st. Warszawie i w Łodzi składają sprawozdania - Prezydium Rady Ministrów oraz na plenarnych posiedzeniach własnych rad narodowych),
m)
składanie radom narodowym wyższego stopnia za pośrednictwem ich prezydiów sprawozdań z działalności rad narodowych i komisji (prezydia wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych w m.st. Warszawie i w Łodzi składają sprawozdania Radzie Państwa przez Kancelarię Rady Państwa),
n)
załatwianie spraw zastrzeżonych do kolegialnej decyzji,
o)
załatwianie innych spraw, przewidzianych przez obowiązujące przepisy.
§  14. 2
1.
Obsadzanie oraz zmiany na stanowiskach kierowniczych łącznie z awansowaniem pracowników na stanowiskach kierowniczych i rozwiązywaniem z nimi stosunku służbowego (umowy o pracę) odbywają się:
a)
w prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m.st. Warszawie i m. Łodzi) - na podstawie uchwały prezydium rady narodowej za zgodą właściwej władzy naczelnej,
b)
w prezydiach innych rad narodowych - na podstawie uchwały prezydium rady narodowej za zgodą prezydium rady narodowej bezpośrednio wyższego stopnia.
2.
Przez stanowiska kierownicze rozumie się stanowiska kierowników wydziałów (samodzielnych oddziałów, samodzielnych referatów), dyrektorów i wicedyrektorów (kierowników i zastępców kierowników) zarządów oraz komendantów" zastępców komendantów i szefów sztabów komend terenowej obrony przeciwlotniczej.
3.
Zatrudnianie i zwalnianie zastępców kierowników wydziałów oraz kierowników oddziałów i referatów w wydziałach i oddziałach odbywa się w drodze uchwały prezydium rady narodowej.
4.
W sprawie zatrudniania i zwalniania pozostałych pracowników w wydziałach, oddziałach i referatach prezydiów rad narodowych decyzje podejmuje członek prezydium nadzorujący dane wydziały (oddziały, referaty). Do załatwiania powyższych spraw w odniesieniu do pracowników fizycznych członek prezydium może upoważnić kierownika wydziału (referatu) kadr i szkolenia lub kierownika właściwego wydziału (oddziału). W przypadku gdy opieką nad wydziałem sprawuje nie urzędujący stale członek prezydium, wówczas przewodniczący prezydium upoważni innego stałego członka prezydium do wydawania decyzji w sprawach osobowych tego wydziału.
5.
Awansowanie pracowników odbywa się w drodze uchwały prezydium rady narodowej.
6.
Tryb załatwiania spraw osobowych pracowników wydziałów, oddziałów i referatów prezydiów rad narodowych reguluje instrukcja Urzędu Rady Ministrów (Zespół II).
§  15. 3
1.
Przenoszenie pracowników prezydiów rad narodowych z terenu jednego województwa (m. st. Warszawy i m. Łodzi) na teren drugiego lub do organów centralnych odbywa się na podstawie decyzji władzy naczelnej po zasięgnięciu opinii zainteresowanych prezydiów rad narodowych.
2.
Przenoszenie pracowników prezydiów rad narodowych z terenu jednego powiatu (miasta stanowiącego powiat) na teren drugiego oraz do prezydium wojewódzkiej rady narodowej odbywa się na podstawie decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej po zasięgnięciu opinii zainteresowanych prezydiów rad narodowych.
3.
Przenoszenie pracowników prezydiów dzielnicowych rad narodowych z jednej dzielnicy do drugiej lub do prezydium miejskiej rady narodowej odbywa się na podstawie decyzji prezydium miejskiej rady narodowej po zasięgnięciu opinii zainteresowanych prezydiów dzielnicowych rad narodowych. Przenoszenie pracowników prezydiów dzielnicowych rad narodowych poza obszar danego miasta odbywa się w trybie przewidzianym dla przenoszenia pracowników prezydium rady narodowej danego miasta.
4.
Przenoszenie pracowników prezydiów rad narodowych z terenu jednej gminy (miasta nie stanowiącego powiatu) do drugiej oraz do prezydium powiatowej rady narodowej odbywa się na podstawie decyzji prezydium powiatowej rady narodowej po zasięgnięciu opinii zainteresowanych prezydiów rad narodowych.
5.
Przenoszenie pracowników zajmujących stanowiska kierownicze z jednego wydziału do drugiego wydziału w obrębie tegoż prezydium odbywa się w drodze przewidzianej w § 14 ust. 1.
6.
Przenoszenie pozostałych pracowników z jednego wydziału (referatu) do drugiego wydziału (referatu) w obrębie tegoż prezydium odbywa się w drodze decyzji przewodniczącego prezydium rady narodowej po zasięgnięciu opinii kierowników właściwych wydziałów.
§  16.
Przewodniczący prezydium rady:
a)
reprezentuje prezydium rady narodowej na zewnątrz,
b)
przygotowuje i zwołuje posiedzenia prezydium, ustala porządek ich obrad i przewodniczy na nich,
c)
w wypadkach nagłych wydaje zarządzenia należące do kolegialnego działania prezydium z tym, że obowiązany jest przedłożyć te zarządzenia na najbliższym posiedzeniu prezydium rady,
d)
kieruje pracą wydziałów i kontroluje ich działalność,
e)
nadzoruje wykonywanie uchwał rady i prezydium tudzież wytycznych władz zwierzchnich,
f)
jest służbowym przełożonym wszystkich pracowników wydziałów prezydium rady.
§  17.
W razie czasowej niemożności pełnienia funkcji przez przewodniczącego prezydium obowiązki jego wykonuje jego zastępca, a jeśli jest ich więcej - ten spośród nich, któremu zleci to prezydium rady.
§  18. 4
Zastępcy przewodniczącego, sekretarz i inni stale urzędujący członkowie prezydium są stałymi pomocnikami przewodniczącego. Każdy z nich winien sprawować bezpośredni nadzór i kontrolę nad zespołem pokrewnych rzeczowo wydziałów. Szczegółowego podziału pracy pomiędzy stale urzędujących członków prezydium dokonywa prezydium.
§  19.
Prezydium może zlecić swemu nieurzędującemu stale członkowi nadzór i kontrolę nad pewnymi wydziałami (oddziałami, referatami, urzędami) lub czuwanie nad poszczególnymi zagadnieniami.
§  20.
Członek prezydium, do którego zakresu działania należy nadzór i kontrola nad zespołem wydziałów, jest stałym referentem tych spraw na posiedzeniu rady narodowej i prezydium.
§  21.
Poszczególnymi dziedzinami spraw, należących do właściwości rad narodowych, zarządzają bezpośrednio wydziały prezydium.
§  22. 5
1.
Władzą naczelną w rozumieniu niniejszej instrukcji jest:
a) 6
dla wydziałów: ogólno-gospodarczego, organizacyjnego, kadr, społeczno-administracyjnego wojskowego oraz wydziału do spraw wyznań komendy terenowej obrony przeciwlotniczej, referatu turystyki i biura komitetu kultury fizycznej - Prezes Rady Ministrów który może uprawnienia odnośnie do komend terenowej obrony przeciwlotniczej przekazać Komendantowi Głównemu Terenowej Obrony Przeciwlotniczej co do referatu turystyki - Przewodniczącemu Komitetu dla Spraw Turystyki przy Prezesie Rady Ministrów, a odnośnie do biur komitetów kultury fizycznej - Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej,
b)
dla komisji planowania gospodarczego - Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego,
c) 7
dla wydziałów finansowego oraz podatków wiejskich - Minister Finansów,
d)
dla wydziału oświaty - Minister Oświaty,
e)
dla wydziału kultury - Minister Kultury i Sztuki,
f) 8
dla wydziału rolnictwa i leśnictwa - Minister Rolnictwa oraz Minister Leśnictwa, każdy w swoim zakresie, a dla samodzielnego oddziału leśnictwa - Minister Leśnictwa,
g)
dla wydziału budownictwa - Minister Budownictwa,
h) 9
dla wydziału komunikacji drogowej - Minister Transportu Drogowego i Lotniczego,
i) 10
dla wydziału handlu - Minister Handlu Wewnętrznego, a w zakresie cen - Prezes Państwowej Komisji Cen,
j) 11
dla wydziału pracy i pomocy społecznej oraz samodzielnego oddziału zatrudnienia - Minister Pracy i Opieki Społecznej,
k) 12
dla wydziałów: gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, gospodarki komunalnej, gospodarki mieszkaniowej i terenów oraz kwaterunkowego - Minister Gospodarki Komunalnej,
l)
dla wydziału handlu - Minister Handlu Wewnętrznego,
ł) 13
dla wydziału przemysłu - Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła,
m) 14
dla wydziału geodezyjnego i referatu geologicznego - Prezes Rady Ministrów, który swoje uprawnienia może co do wydziałów geodezyjnych przekazać Prezesowi Centralnego Urzędu Geodezji i Kartografii, a co do referatów geologicznych - Prezesowi Centralnego Urzędu Geologii,
n) 15
dla wydziału statystyki - Prezes Rady Ministrów, który może swoje uprawnienia przenieść na Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
2. 16
Prezes Rady Ministrów wyda szczegółową instrukcję, normującą zakres działania wydziałów wymienionych w ust. 1 pkt a). Takie same instrukcje wydadzą ministrowie wymienieni w ust. 1 za zgodą Prezesa Rady Ministrów co do zakresu działania podległych im wydziałów, a Komendant Główny Terenowej Obrony Przeciwlotniczej co do zakresu działania komend terenowej obrony przeciwlotniczej.
§  23. 17
Decyzje w konkretnych sprawach, należące według dotychczasowych przepisów do wojewody, starosty, prezydenta miasta, burmistrza lub wójta, należą obecnie do przewodniczącego prezydium rady lub z jego upoważnienia do jednego ze stale urzędujących członków prezydium. Przewodniczący prezydium rady i jego zastępcy mogą upoważnić kierowników odpowiednich wydziałów do wydawania decyzji w tych sprawach.

Decyzje należące dotychczas do szefów władz niezespolonych I i II instancji, obecnie podporządkowanych radzie narodowej, należą do kierowników odpowiednich wydziałów, o ile przewodniczący prezydium rady narodowej nie zastrzeże decyzji dla siebie lub dla innych stale urzędujących członków prezydium.

Prezydium rady narodowej może zastrzec sobie do kolegialnej decyzji każdą sprawę, należącą do poszczególnych wydziałów.

§  24. 18
1.
Wszystkie pisma w zakresie kolegialnej właściwości prezydium rady narodowej podpisuje upoważniony członek prezydium pod napisem "za prezydium rady narodowej", uwidaczniając pod podpisem zajmowane stanowisko (przewodniczący prezydium, zastępca przewodniczącego prezydium, sekretarz prezydium, członek prezydium).
2.
Wszystkie pisma w zakresie właściwości wydziałów prezydium rady narodowej sporządzane są na blankietach prezydium rady narodowej, wymieniających dany wydział; pisma te podpisuje kierownik wydziału lub z jego upoważnienia odpowiedzialny pracownik, uwidaczniając pod podpisem zajmowane stanowisko.
§  25. 19
Ilekroć w niniejszej instrukcji mowa o wydziałach, odnośne postanowienia stosuje się również do referatów i urzędów, utworzonych zamiast wydziałów, a w prezydiach gminnych (miejskich) rad narodowych - do referatów.
§  26. 20
Wykonanie niniejszej uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i wszystkim ministrom.
* Z dniem 1 listopada 1954 r. tracą moc obowiązującą odpowiednie postanowienia dotyczące wydziałów rolnictwa i leśnictwa Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi, Zarządów Weterynarii m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz Zarządu Wodno-Melioracyjnego m. st. Warszawy, zgodnie z § 24 pkt 1 uchwały nr 681 z dnia 26 października 1954 r. w sprawie utworzenia Zarządu Rolnictwa i Lasów Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy oraz Zarządu Rolnictwa Prezydium Rady Narodowej m. Łodzi (M.P.54.123.1776).

Z dniem 7 grudnia 1954 r. tracą moc przepisy unormowane uchwałą nr 92 z dnia 5 lutego 1955 r. o organizacji i zakresie działania zarządów spraw wewnętrznych w prezydiach wojewódzkich rad narodowych i Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi (M.P.55.16.163), zgodnie z § 7 pkt 1 uchwały zmieniającej.

Z dniem 1 stycznia 1955 r. tracą moc obowiązującą odpowiednie przepisy dotyczące wydziałów (oddziałów, referatów) rolnictwa i leśnictwa prezydiów miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty, zgodnie z pkt 14 ppkt 1 uchwały nr 4 z dnia 7 stycznia 1955 r. w sprawie organizacji państwowej służby rolnej w miastach stanowiących powiaty (M.P.55.5.63).

Z dniem 1 marca 1955 r. zmienia się przepisy w zakresie uregulowanym uchwałą nr 147 z dnia 19 lutego 1955 r. w sprawie wydziałów rent i pomocy społecznej prezydiów rad narodowych (M.P.55.19.192), zgodnie z § 10 ust. 1 lit. a) uchwały zmieniającej.

Z dniem 24 marca 1955 r. tracą moc przepisy unormowane uchwałą nr 187 z dnia 5 marca 1955 r. w sprawie utworzenia komitetów turystyki przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) (M.P.55.25.252), zgodnie z § 12 pkt 1 uchwały zmieniającej.

Z dniem 15 kwietnia 1955 r. zmieniają się przepisy unormowane uchwałą nr 271 z dnia 2 kwietnia 1955 r. w sprawie utworzenia jednostek organizacyjnych prezydiów rad narodowych w zakresie administracji torfowej (M.P.55.33.311), zgodnie z § 5 pkt 1 uchwały zmieniającej.

Z dniem 1 lipca 1955 r. tracą moc odpowiednie przepisy dotyczące komisji planowania gospodarczego, zgodnie z § 42 pkt 2 uchwały nr 539 z dnia 2 lipca 1955 r. w sprawie zakresu działania i organizacji terenowych komisji planowania gospodarczego (M.P.55.73.904).

Z dniem 1 października 1955 r. tracą moc przepisy dotyczące organizacji wydziałów i referatów przemysłu, wojewódzkich zarządów przemysłu terenowego i terenowego przemysłu materiałów budowlanych, zgodnie z § 25 pkt 1 uchwały nr 463 z dnia 11 czerwca 1955 r. w sprawie organizacji i zakresu działania organów prezydiów rad narodowych w dziedzinie przemysłu (M.P.55.69.873).

Z dniem 28 marca 1956 r. w zakresie unormowanym uchwałą nr 121 z dnia 5 marca 1956 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych w prezydiach rad narodowych (M.P.56.25.357) zmienia się przepisy niniejszej uchwały, zgodnie z § 6 uchwały zmieniającej.

1 § 2 uchylony przez § 7 uchwały nr 846 z dnia 11 grudnia 1954 r. w sprawie składu prezydiów wojewódzkich, powiatowych, miejskich i dzielnicowych rad narodowych oraz rad narodowych osiedli (M.P.54.118.1665) z dniem 17 grudnia 1954 r.
2 § 14:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 398 z dnia 26 maja 1951 r. (M.P.51.A-72.930) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 sierpnia 1951 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 597 z dnia 28 sierpnia 1954 r. (M.P.54.88.984) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 września 1954 r.

3 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 398 z dnia 26 maja 1951 r. (M.P.51.A-72.930) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 sierpnia 1951 r.
4 § 18 zmieniony przez § 1 uchwały nr 560 z dnia 11 września 1956 r. (M.P.56.79.956) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 września 1956 r.
5 § 22 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 uchwały nr 398 z dnia 26 maja 1951 r. (M.P.51.A-72.930) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 sierpnia 1951 r.
6 § 23 ust. 1 lit. a):

- zmieniona przez § 1 pkt 1 uchwały nr 37 z dnia 24 stycznia 1951 r. (M.P.51.A-9.135) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 lutego 1951 r.

- zmieniona przez § 1 pkt 1 uchwały nr 224 z dnia 17 marca 1951 r. (M.P.51.A-28.359) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 kwietnia 1951 r.

- zmieniona przez § 1 uchwały nr 423 z dnia 2 czerwca 1951 r. (M.P.51.A-56.738) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 czerwca 1951 r.

- zmieniona przez § 1 uchwały nr 734 z dnia 22 października 1951 r. (M.P.51.A-93.1282) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 listopada 1951 r.

- zmieniona przez § 1 uchwały nr 126 z dnia 8 marca 1952 r. (M.P.52.A-26.340) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 28 marca 1952 r.

- zmieniona przez § 4 uchwały nr 476 z dnia 20 czerwca 1953 r. w sprawie zniesienia wydziałów inspekcji (referatów kontroli) i przekształcenia referatów organizacyjnych na oddziały organizacyjne prezydiów rad narodowych (M.P.53.A-66.790) z dniem 15 lipca 1953 r.

- zmieniona przez § 7 uchwały nr 294 z dnia 2 czerwca 1954 r. (M.P.54.A-55.752) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 września 1954 r.

- zmieniona przez § 2 pkt 1 uchwały nr 132 z dnia 17 lutego 1955 r. w sprawie utworzenia wydziałów do spraw wyznań w prezydiach wojewódzkich rad narodowych oraz Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi (M.P.55.16.164) z dniem 26 lutego 1955 r.

7 § 23 ust. 1 lit. c) zmieniona przez § 1 uchwały nr 25 z dnia 15 stycznia 1951 r. (M.P.51.A-5.61) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 25 stycznia 1951 r.
8 § 22 ust. 1 lit. f) zmieniona przez § 2 uchwały nr 523 z dnia 2 sierpnia 1954 r. (M.P.54.A-78.918) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 sierpnia 1954 r.
9 § 22 ust. 1 lit. h) zmieniona przez § 1 uchwały nr 83 z dnia 20 lutego 1952 r. (M.P.52.A-20.243) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 5 marca 1952 r.
10 § 22 ust. 1 lit. i) zmieniona przez § 1 uchwały nr 940 z dnia 9 grudnia 1953 r. (M.P.53.A-115.1496) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 grudnia 1953 r.
11 § 23 ust. 1 lit. j) zmieniona przez § 1 pkt 2 uchwały nr 37 z dnia 24 stycznia 1951 r. (M.P.51.A-9.135) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 lutego 1951 r.
12 § 23 ust. 1 lit. k) zmieniona przez § 1 uchwały nr 328 z dnia 5 maja 1951 r. (M.P.51.A-43.545) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 maja 1951 r.
13 § 23 ust. 1 lit. ł):

- zmieniona przez § 1 uchwały z dnia 21 października 1950 r. (M.P.50.A-121.1479) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 11 listopada 1950 r.

- zmieniona przez § 1 uchwały nr 614 z dnia 18 sierpnia 1951 r. (M.P.51.A-79.1096) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 6 września 1951 r.

- zmieniona przez § 1 uchwały nr 133 z dnia 8 marca 1952 r. (M.P.52.A-26.345) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 kwietnia 1952 r.

14 § 22 ust. 1 lit. m):

- dodana przez § 1 uchwały nr 558 z dnia 11 sierpnia 1951 r. (M.P.51.A-79.1094) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 6 września 1951 r.

- zmieniona przez § 1 uchwały nr 536 z dnia 1 lipca 1952 r. (M.P.52.A-63.950) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 lipca 1952 r.

15 § 22 ust. 1 lit. m) dodana przez § 1 uchwały nr 26 z dnia 10 stycznia 1953 r. (M.P.53.A-11.151) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 6 lutego 1953 r.
16 § 23 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 224 z dnia 17 marca 1951 r. (M.P.51.A-28.359) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 kwietnia 1951 r.

- zmieniony przez § 2 pkt 2 uchwały nr 132 z dnia 17 lutego 1955 r. w sprawie utworzenia wydziałów do spraw wyznań w prezydiach wojewódzkich rad narodowych oraz Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi (M.P.55.16.164) z dniem 26 lutego 1955 r.

17 § 23 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 uchwały nr 398 z dnia 26 maja 1951 r. (M.P.51.A-72.930) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 sierpnia 1951 r.
18 § 25:

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 208 z dnia 17 marca 1951 r. (M.P.51.A-28.356) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 kwietnia 1951 r.

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 uchwały nr 398 z dnia 26 maja 1951 r. (M.P.51.A-72.930) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 sierpnia 1951 r.

19 § 25 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 uchwały nr 398 z dnia 26 maja 1951 r. (M.P.51.A-72.930) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 sierpnia 1951 r.
20 § 26 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 uchwały nr 398 z dnia 26 maja 1951 r. (M.P.51.A-72.930) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 sierpnia 1951 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-57.654

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Instrukcja Nr 2 w sprawie składu, podziału pracy i trybu działania prezydiów rad narodowych.
Data aktu: 17/04/1950
Data ogłoszenia: 20/05/1950
Data wejścia w życie: 20/05/1950