Wzory, tryb wręczania, sposób noszenia i tryb pozbawiania odznak: "Przodownika Pracy" i "Zasłużonego Przodownika Pracy" oraz dyplomu "Zasłużonego Przodownika Pracy".

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 marca 1950 r.
w sprawie wzorów, trybu wręczania, sposobu noszenia i trybu pozbawiania odznak: "Przodownika Pracy" i "Zasłużonego Przodownika Pracy" oraz dyplomu "Zasłużonego Przodownika Pracy".

Na podstawie pkt 8 uchwały Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1949 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Przodownika Pracy" oraz odznaki i dyplomu "Zasłużonego Przodownika Pracy" (Monitor Polski Nr A-46, poz. 626), Rada Ministrów postanawia:
1.
a) Odznaka "Przodownika Pracy" wyobraża gwiazdę siedmioramienną o Ć 35 mm. Każde ramię gwiazdy tworzy dziewięć promieni okrągłych tępo zakończonych. Ramiona - promienie gwiazdy wiąże koło, wznoszące się nad poziom promieni, w otoku którego na białej emalii umieszczony jest napis literami srebrzonymi "Przodownikom Pracy". W środku na czerwonej emalii nałożony jest profil górnika - podobizna Pstrowskiego - zwrócony w lewą stronę. Odznaka oprócz części środkowej - puklowana - posiada na odwrocie przylutowany gwint z nakrętką. Odznaka tłoczona jest z tombaku - srebrzona, profil Pstrowskiego oksydowany, promienie i otoki polerowane.
b)
Odznaka "Zasłużonego Przodownika Pracy" wyobraża gwiazdę siedmioramienną o Ć 35 mm. Każde ramię gwiazdy tworzy dziewięć promieni okrągłych tępo zakończonych. Ramiona - promienie gwiazdy wiąże koło, wznoszące się nad poziom promieni, w otoku którego na białej emalii umieszczony jest napis złoconymi literami "Przodownikom Pracy". W środku na czerwonej emalii nałożony jest profil górnika - podobizna Pstrowskiego - zwrócony w lewą stronę. Odznaka oprócz części środkowej - puklowana - posiada na odwrocie przylutowany gwint z nakrętką. Odznaka tłoczona jest z tombaku - złocona, profil Pstrowskiego srebrzony - oksydowany, promienie i otoki okalające napis polerowane.
2.
Zatwierdza się wzór dyplomu, załączony do niniejszej uchwały.
3.
Odznaki "Przodownika Pracy" oraz "Zasłużonego Przodownika Pracy" wręcza się w uroczysty sposób w zasadzie w dniach: 1 maja, 22 lipca i 1 stycznia każdego roku. Wręczania dokonuje kierownik zakładu pracy, w którym odznaczony pracuje, w obecności innych przodowników pracy, racjonalizatorów produkcji, zasłużonych przodowników pracy, zasłużonych racjonalizatorów produkcji, członków rady zakładowej, oraz jak najliczniejszego grona towarzyszy pracy odznaczonego. Przy wręczaniu należy podkreślić zasługi położone przez odznaczonego i omówić jego postawę społeczną w stosunku do pracy.
4.
Fakt nadania odznaki "Przodownika Pracy" lub "Zasłużonego Przodownika Pracy" oraz przywiązanych do tych odznak tytułów, odnotowuje się w arkuszu ewidencyjnym.
5.
Odznakę "Przodownika Pracy" oraz "Zasłużonego Przodownika Pracy" należy w zasadzie nosić stale. Nosi się ją na lewej piersi.
6.
W razie zaistnienia okoliczności, przewidzianych w art. 7 uchwały Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1949 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Przodownika Pracy" oraz odznaki i dyplomu "Zasłużonego Przodownika Pracy", decyzję pozbawiającą pracownika tych odznak i tytułów do nich przywiązanych wydadzą władze, które te odznaki nadały, zgodnie z trybem postępowania, określonym w pkt 3 i 4 powołanej uchwały.
7. 1
Kierownik zakładu pracy, w którym pracownik jest zatrudniony, odnotowuje fakt pozbawienia odznaki i przywiązanego do niej tytułu w arkuszu ewidencyjnym.
8.
Koszty, związane z wybiciem odznak "Przodownika Pracy", "Zasłużonego Przodownika Pracy", wydrukowaniem dyplomów "Zasłużonego Przodownika Pracy" i innych druków związanych z nadawaniem wspomnianych odznak, pokrywa Skarb Państwa z budżetu Prezydium Rady Ministrów.
9.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i wszystkim ministrom.
10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

Miejsce odznaki

DYPLOM

ZASŁUŻONEGO PRZODOWNIKA PRACY

Na podstawie Uchwały Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1949 r. (Monitor Polski Nr A-46, poz. 626), w uznaniu zasług za wydajność i osiągnięcia w pracy nadaję

Obywatelowi(lce) .........................................................................................................................

urodzonemu(ej) dnia ................................................................. roku ..........................................

odznakę i tytuł

"ZASŁUŻONEGO PRZODOWNIKA PRACY"

MINISTER

Warszawa, dnia ............................. 19 ................. r.

Pieczęć

Nr dyplomu ........../..........

1 Ustęp 7 zmieniony przez § 2 ust. 4 uchwały nr 767 z dnia 1 grudnia 1956 r. (M.P.56.101.1167) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024