Akcja socjalna dla pracowników państwowych i samorządowych.

OKÓLNIK NR 7
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lutego 1950 r.
w sprawie akcji socjalnej dla pracowników państwowych i samorządowych.

W związku z uchwałą Rady Ministrów z 20 stycznia 1950 r. w sprawie wyodrębnienia środków finansowych na Fundusz Socjalny (Monitor Polski Nr A-17, poz. 178) w porozumieniu z Kancelarią Rady Państwa i Państwową Komisją Planowania Gospodarczego oraz po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych ustalam następujące zasady organizacyjne akcji socjalnej dla pracowników państwowych i samorządowych.

I.

Kierownictwo i koordynację akcji socjalnej dla pracowników państwowych i samorządowych obejmuje Prezydium Rady Ministrów (Biuro Organizacji) i sprawować je będzie w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego i Centralną Radą Związków Zawodowych. W tym celu w ramach Biura Organizacji utworzony został Dział Akcji Socjalnej.

II.

Dla zorganizowania i kierowania akcją socjalną dla pracowników państwowych poszczególnych resortów właściwi Ministrowie utworzą niezwłocznie w zarządach centralnych ministerstw w ramach departamentów (biur) kadr samodzielne referaty akcji socjalnej. O ile w ministerstwie istnieje już Departament (Wydział) do spraw akcji socjalnej dla pracowników przedsiębiorstw podległych - załatwianie spraw z zakresu akcji socjalnej dla pracowników urzędów i instytucji powinno być zlecone temu Departamentowi (Wydziałowi).

Nadto właściwi Ministrowie utworzą niezwłocznie referaty akcji socjalnej w Urzędach Wojewódzkich, Kuratoriach Okręgów Szkolnych, w Izbach Skarbowych oraz Sądach Apelacyjnych. Referaty takie utworzone być winny również w Dyrekcjach Okręgowych Szkolenia Zawodowego.

W innych urzędach II instancji oraz instytucjach zatrudniających większą liczbę pracowników powołać należy referentów akcji socjalnej w stopniu referendarzy. Przyjmuje się przy tym jako orientacyjną liczbę 1 referent na 500 pracowników, z tym jednak, że odstąpienie od tej zasady w zależności od warunków i potrzeb lokalnych nastąpić może za zgodą Prezydium Rady Ministrów (Biura Organizacji).

Ponieważ organizacja i kierownictwo akcją socjalną nie powinny być nadmiernie zdecentralizowane - powoływanie referentów akcji socjalnej we władzach I instancji należy ograniczyć do wyjątkowych tylko przypadków. Decyzje w tych sprawach wydadzą właściwi Ministrowie po zasięgnięciu opinii zarządów głównych właściwych związków zawodowych.

W urzędach i instytucjach, w których nie zostaną utworzone referaty względnie powołani referenci akcji socjalnej, czynności związane z tą akcją powinny być powierzane wyznaczonym pracownikom, którzy załatwiać je będą niezależnie od innych obowiązków służbowych.

Do prac w aparacie, kierującym akcją socjalną, powoływać należy przede wszystkim pracowników, mających odpowiednie przygotowanie fachowe, wysokie kwalifikacje osobiste i cieszących się zaufaniem ogółu pracowników. Kandydatury na stanowiska kierownicze powinny być uzgodnione z właściwymi organami związków zawodowych.

Utworzenie referatów akcji socjalnej w zarządach centralnych ministerstw nie może być podstawą do zgłaszania wniosków o przydzielenie dodatkowych etatów.

Na obsadę referatów oraz stanowisk referentów akcji socjalnej we władzach i instytucjach podległych ministerstwom należy wykorzystać wolne etaty. W przypadku o ile urząd (instytucja) nie dysponowałyby wolnymi etatami i nie można byłoby dokonać koniecznych przesunięć personalnych - zgłoszony być może wniosek o przyznanie dodatkowych etatów. Wniosek ten powinien być szczegółowo uzasadniony, a następnie zaopiniowany przez Prezydium Rady Ministrów (Biuro Organizacji).

III.

Postanowienia niniejszego okólnika mają odpowiednie zastosowanie do akcji socjalnej dla pracowników związków samorządu terytorialnego.

Nadzór nad organizowaniem i kierownictwo akcją socjalną dla pracowników samorządowych sprawować będzie samodzielny referat akcji socjalnej w Ministerstwie Administracji Publicznej oraz referaty akcji socjalnej w urzędach wojewódzkich.

Organizacja i kierownictwo akcją socjalną w miastach wydzielonych, liczących ponad 100.000 mieszkańców, należy do oddziałów, powołanych w ramach wydziałów organizacyjnych biur zarządów miejskich, w pozostałych miastach wydzielonych - do referatów, względnie referentów, działających w ramach oddziałów organizacyjnych.

Powołanie referentów akcji socjalnej może nastąpić również w tych związkach samorządowych, które zatrudniają większą liczbę pracowników. Decyzja w tej sprawie należy do Wojewody, który poweźmie ją po porozumieniu z Zarządem Okręgowym Związku Zawodowego Pracowników Samorządu Terytorialnego i Instytucji Użyteczności Publicznej.

Akcję socjalną dla pracowników, zatrudnionych przez powiatowy związek samorządowy oraz przez gminy wiejskie i miasta niewydzielone, prowadzi referent akcji socjalnej zatrudniony w biurze starostwa (dział samorządowy).

Bliższe wytyczne w sprawie organizacji akcji socjalnej dla pracowników samorządowych wyda Minister Administracji Publicznej.

IV.

Aparat akcji socjalnej będzie miał za zadanie organizowanie i prowadzenie całokształtu tej akcji i administrowanie funduszami na ten cel w porozumieniu z odpowiednimi instancjami związków zawodowych.

Poszczególne związki zawodowe współdziałać będą przy ustalaniu szczegółowych programów akcji socjalnej, przy układaniu oraz zatwierdzaniu preliminarzy budżetowych i wszelkich zmian w budżetach, a także w prowadzeniu akcji i kontroli jej urządzeń i placówek. Nadto związki zawodowe przeprowadzać będą społeczną kwalifikację kandydatów do poszczególnych form akcji socjalnej.

V.

Przy prowadzeniu akcji socjalnej korzystać należy przede wszystkim z urządzeń społecznych utrzymywanych i administrowanych przez Państwo, samorząd, związki zawodowe oraz organizacje społeczne dopuszczone przez Państwo.

VI.

Ob. Ob. Ministrowie złożą w terminie do 10 marca 1950 r. sprawozdanie o pracach nad zorganizowaniem aparatu akcji socjalnej dla pracowników państwowych i samorządowych.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024