Nadanie statutu Komitetom Kultury Fizycznej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lutego 1950 r.
w sprawie nadania statutu Komitetom Kultury Fizycznej.

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 30 grudnia 1949 r. o organizacji spraw kultury fizycznej i sportu (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 526) zarządza się, co następuje:
§  1.
Nadaje się Komitetom Kultury Fizycznej statut, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

KOMITETÓW KULTURY FIZYCZNEJ

I.

Organizacja Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.

§  1.
Główny Komitet Kultury Fizycznej jest państwowym organem planowania, kierownictwa i kontroli całokształtu spraw kultury fizycznej i sportu.
§  2.
Plenum Głównego Komitetu Kultury Fizycznej podejmuje uchwały w zakresie wszystkich zagadnień objętych właściwością Komitetu, a w szczególności:
1)
budżetu i planu pracy w dziedzinie kultury fizycznej i sportu w skali ogólnopaństwowej,
2)
wytycznych dla Prezydium Głównego Komitetu Kultury Fizycznej na okres pomiędzy plenarnymi zebraniami Komitetu.
§  3.
Organami Głównego Komitetu Kultury Fizycznej są: Przewodniczący, Prezydium i Sekretariat.
§  4.
Do zakresu działania Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej należy kierowanie pracą Komitetu oraz wszystkich jego organów.
§  5.
Prezydium Głównego Komitetu Kultury Fizycznej tworzą: Przewodniczący, czterech Wiceprzewodniczących, trzech Sekretarzy oraz czterech członków Komitetu (art. 6 ustawy).
§  6.
Prezydium Głównego Komitetu Kultury Fizycznej wykonuje w okresie między zebraniami Plenum, w myśl jego wytycznych, uprawnienia Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.
§  7.
Sekretariat Głównego Komitetu Kultury Fizycznej tworzą: Przewodniczący i Sekretarze Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.
§  8.
1.
Sekretariat Głównego Komitetu Kultury Fizycznej prowadzi bieżące prace Komitetu.
2.
Działalnością organów wykonawczych Głównego Komitetu Kultury Fizycznej kieruje Przewodniczący Komitetu.

II.

Organa wykonawcze Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.

§  9.
Organami wykonawczymi Głównego Komitetu Kultury Fizycznej są:
1)
Główny Inspektorat Kontroli,
2)
Biuro Organizacji,
3)
Biuro Kadr,
4)
Biuro Propagandy,
5)
Biuro Wychowania Fizycznego i Sportu,
6)
Biuro Budżetowo-Gospodarcze,
7)
Samodzielny Wydział Inwestycji.
§  10.
1.
Główny Inspektorat Kontroli jest organem kontroli wewnętrznej i działa zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1948 r. (Monitor Polski Nr 51, poz. 292).
2.
Do zakresu działania Głównego Inspektoratu Kontroli należy kontrola działalności podległych Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej urzędów i instytucji, organizacji i zakładów z punktu widzenia celowości, legalności, planowości, rzetelności i prawidłowej organizacji.
§  11.
1.
Do zakresu działania Biura Organizacji należą sprawy przygotowania i wprowadzenia w życie aktów prawodawczych oraz uchwał i zarządzeń Głównego Komitetu Kultury Fizycznej; struktury i etatów Komitetów Kultury Fizycznej oraz instytucji i organizacji im podległych; planowania całokształtu działalności w zakresie kultury fizycznej i sportu, sprawozdawczości, ewidencji i statystyki; współpracy i wymiany z zagranicą w zakresie kultury fizycznej i sportu.
2.
Biuro Organizacji dzieli się na:
1)
Wydział Prezydialny z Kancelarią Główną,
2)
Wydział Organizacji,
3)
Wydział Planowania i Statystyki.
§  12.
1.
Do zakresu działania Biura Kadr należą sprawy polityki i szkolenia kadr wychowania fizycznego i sportu w Państwie oraz zarządu i nadzoru nad własnym szkolnictwem wszystkich szczebli.
2.
Biuro Kadr dzieli się na:
1)
Wydział Osobowy,
2)
Wydział Szkolenia.
§  13.
1.
Do zakresu działania Biura Propagandy należą sprawy propagandy i wydawnictw wszelkiego typu z zakresu kultury fizycznej i sportu oraz prac kulturalno-oświatowych w organizacjach i instytucjach podległych Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej.
2.
Biuro Propagandy dzieli się na:
1)
Wydział Prasy i Wydawnictw,
2)
Wydział Propagandy Masowej.
§  14.
1.
Do zakresu działania Biura Wychowania Fizycznego i Sportu należą sprawy kierownictwa i nadzoru nad wychowaniem fizycznym i sportem w Państwie, wytycznych programowych i metodycznych dla działalności resortów państwowych i organizacji społecznych w zakresie wychowania fizycznego i sportu, kierownictwa i nadzoru nad działalnością związków sportowych oraz współpracy z Ministerstwem Zdrowia i powołanymi instytucjami dla zapewnienia właściwej opieki lekarskiej osobom objętym wychowaniem fizycznym i działalnością sportową.
2.
Biuro Wychowania Fizycznego i Sportu dzieli się na:
1)
Wydział Odznaki Sprawności Fizycznej i Imprez Masowych,
2)
Wydział Programowo-Metodyczny,
3)
Wydział Związków Sportowych.
§  15.
1.
Do zakresu działania Biura Budżetowo-Gospodarczego należą sprawy gospodarki finansowej i budżetowej Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, rachunkowości i sprawozdawczości finansowej i administracyjnej, administracji wszelkim mieniem Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, intendentury oraz podległych przedsiębiorstw.

2: Biuro Budżetowo-Gospodarcze dzieli się na:

1)
Wydział Finansowy,
2)
Wydział Administracyjno-Gospodarczy,
3)
Samodzielny Referat Przedsiębiorstw.
§  16.
Do zakresu działania Samodzielnego Wydziału Inwestycji należą sprawy studiów i planowania inwestycyjnego oraz nadzoru nad wykonawstwem inwestycyjnym w zakresie budowy urządzeń sportowych w mieście i na wsi.

III.

Wojewódzkie Komitety Kultury Fizycznej.

§  17.
Na czele Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej stoi Przewodniczący, mianowany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.
§  18.
Do Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej wchodzi ponadto:
1)
po dwóch przedstawicieli Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Polskiej, Okręgowej Rady Związków Zawodowych i Zarządu Wojewódzkiego Związku Samopomocy Chłopskiej,
2)
po jednym przedstawicielu Dowództwa Okręgu Wojskowego, Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Kuratorium Okręgu Szkolnego, Urzędu Wojewódzkiego (Wydziału Zdrowia), Komendy Wojewódzkiej Powszechnej Organizacji "Służba Polsce", Dyrekcji Okręgowej Szkolenia Zawodowego, Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego i działających na terenie województwa zrzeszeń sportowych,
3)
sześciu fachowców w dziedzinie kultury fizycznej i sportu.
§  19.
Przedstawicieli, wymienionych w § 18, powołuje i odwołuje Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej na wniosek właściwych władz i organizacji.
§  20.
Do Prezydium Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej wchodzą oprócz Przewodniczącego członkowie Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej w liczbie nie przekraczającej dziesięciu, a mianowicie:
1)
dwóch do czterech Wiceprzewodniczących Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej, w tym przedstawiciele: Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Polskiej, Okręgowej Rady Związków Zawodowych i Związku Samopomocy Chłopskiej,
2)
jeden lub dwóch Sekretarzy Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej,
3)
czterech członków, powołanych po jednym spośród przedstawicieli: Dowództwa Okręgu Wojskowego, Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Kuratorium Okręgu Szkolnego i Urzędu Wojewódzkiego (Wydziału Zdrowia).
§  21.
Główny Komitet Kultury Fizycznej określi w zależności od potrzeb poszczególnych województw skład Wojewódzkich Komitetów Kultury Fizycznej.
§  22.
Wojewódzkie Komitety Kultury Fizycznej działają według zasad i wytycznych ustalonych przez Główny Komitet Kultury Fizycznej.
§  23.
1.
Przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej prowadzi bieżące prace Komitetu oraz kieruje jego organami wykonawczymi w myśl uchwał i wytycznych Plenum i Prezydium Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej.
2.
Przepisy § 1, 2, 4-6 stosuje się odpowiednio.

IV.

Organa Wykonawcze Wojewódzkich Komitetów Kultury Fizycznej.

§  24.
Organami wykonawczymi Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej są:
1)
Inspektor Kontroli,
2)
Inspektor Personalny,
3)
Inspektor Propagandy,
4)
Wydział Organizacji,
5)
Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu,
6)
Wydział Ogólny,
7)
Ośrodki Szkoleniowe.

V.

Skład i zakres działania Powiatowych Komitetów Kultury Fizycznej.

§  25.
Na czele Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej stoi Przewodniczący, mianowany przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej na wniosek Przewodniczącego właściwego Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej.
§  26.
Do Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej wchodzi prócz Przewodniczącego:
1)
po jednym przedstawicielu Zarządu Powiatowego Związku Młodzieży Polskiej, Powiatowej Rady Związków Zawodowych, Zarządu Powiatowego Związku Samopomocy Chłopskiej, Wojska Polskiego, Komendy Powiatowej Powszechnej Organizacji "Służba Polsce", Szkolnictwa Zawodowego, Inspektoratu Szkolnego, Hufca Związku Harcerstwa Polskiego oraz istniejących w powiecie zrzeszeń sportowych,
2)
dwóch fachowców w dziedzinie kultury fizycznej i sportu.
§  27.
Przedstawicieli, wymienionych w § 26, powołuje i odwołuje Przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej na wniosek właściwych władz i organizacji.
§  28.
Do Prezydium Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej wchodzi Przewodniczący, pięciu członków spośród przedstawicieli Związku Młodzieży Polskiej, Powiatowej Rady Związków Zawodowych, Związku Samopomocy Chłopskiej, Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" i Inspektoratu Szkolnego oraz Sekretarz, powołany spośród członków Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej.
§  29.
1.
Przewodniczący Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej prowadzi bieżące prace Komitetu w myśl uchwał i wytycznych Plenum i Prezydium Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej.
2.
Przepisy § 1, 2, 4-6 stosuje się odpowiednio.
§  30.
Przewodniczący posługuje się dla wykonania swych zadań pracownikami Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej.

VI.

Przepisy wspólne.

§  31.
1.
Komitety Kultury Fizycznej wyższych szczebli nadają kierunek działalności Komitetów niższych szczebli i je nadzorują.
2.
Główny Komitet Kultury Fizycznej może zawiesić uchwałę Komitetu Kultury Fizycznej niższego szczebla w razie jej niezgodności z uchwałami i wytycznymi Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.
§  32.
1.
Budżetem Głównego Komitetu Kultury Fizycznej administruje Przewodniczący tego Komitetu.
2.
Budżetami Wojewódzkich Komitetów Kultury Fizycznej administrują przewodniczący tych Komitetów, zgodnie z planem działalności, zatwierdzonym przez Główny Komitet Kultury Fizycznej.
§  33.
Główny Komitet Kultury Fizycznej uchwali regulamin obrad Komitetów wszystkich szczebli i ich organów.
§  34.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej określi szczegółowy zakres działania oraz podział czynności organów wykonawczych Komitetów Kultury Fizycznej wszystkich szczebli.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024