Zm.: Instrukcja Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 października 1950 r.
o zmianie Instrukcji Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala:
§  1.
W uchwale Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1950 r. - Instrukcja Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-70, poz. 814, Nr A-78, poz. 906, Nr A-95, poz. 1204, Nr A-100, poz. 1259 i Nr A-112, poz. 1404):

1. w § 1 wprowadza się zmiany następujące:

1)
w pkt. 16 "Wydział Przemysłu" wstawia się na końcu uwagę treści następującej:

"Uwaga". Do Wydziału Przemysłu nie należą sprawy przemysłu należące do zakresu działania Wydziału (Samodzielnego Oddziału) Przemysłu Materiałów Budowlanych";

2)
po pkt. 16 "Wydział Przemysłu" wstawia się nowy pkt. 17 "Wydział Przemysłu Materiałów Budowlanych" o brzmieniu:
"17. Przemysłu Materiałów Budowlanych 1. Organizacji. Sprawy organizacji, ewidencji i etatów osobowych podległych przedsiębiorstw państwowych przemysłu materiałów budowlanych, sprawy ewidencji i nadzoru państwowego nad spółdzielczym i prywatnym przemysłem materiałów budowlanych oraz sprawy przymusowego zarządu państwowego.
2. Planowania. Sprawy planów wieloletnich i rocznych, kierowanie opracowaniem całości planu technicznego, przemysłowego, finansowego i inwestycyjnego, sprawy kontroli i analizy wykonania planów oraz sprawozdawczości.
3. Produkcji. Sprawy wskaźników do planu technicznego i przemysłowego, nadzoru wykonania planów produkcyjnych, organizacji produkcji, dokumentacji technologicznej, norm jakościowych i zużycia materiałów, analizy kosztów produkcji, wynalazków i usprawnień pracowniczych.
4. Inwestycji. Sprawy planów inwestycyjnych, planów dokumentacji technicznej i realizacji inwestycji, inspekcji postępu robót, analizy wykorzystania środków finansowych i rzeczowych oraz sprawozdawczości inwestycyjnej.
5. Głównego Mechanika. Sprawy ewidencji, gospodarki i stanu technicznego maszyn i urządzeń, zbiorczych planów ich remontów, sprawy gospodarki energetycznej.
6. Kontroli Technicznej Sprawy inspekcji jakości produkcji i przestrzegania norm jakościowych, sprawy reklamacji jakościowej i analizy braków produkcyjnych.
7. Zaopatrzenia. Sprawy zaopatrzenia i gospodarki materiałowej.
8. Zbytu Sprawy dystrybucji wyrobów, sprawy przewozowe i spedycyjne oraz upłynnienia remanentów.
9. Kadr i Szkolenia. Sprawy osobowe pracowników podległych przedsiębiorstw przemysłu materiałów budowlanych, dyscypliny pracy, szkolenia zawodowego i dokształcania w zakresie działania wydziału.
10. Zatrudnienia i Płac. Sprawy zatrudnienia i płac, układów zbiorowych, norm i współzawodnictwa pracy.
11. Finansowo-Księgowy. Sprawy planów finansowych i budżetów, finansowania produkcji, obrotu towarowego i kapitalnych remontów kosztów własnych i cen, dyscypliny finansowej, rachunkowości i sprawozdawczości finansowej, instruowania i szkolenia księgowych podległych przedsiębiorstw.
12. Samodzielny Referat Socjalny. Sprawy opieki socjalnej i zdrowotnej oraz kulturalno-oświatowej podległych przedsiębiorstw.
13. Samodzielny Referat Administracyjno-Gospodarczy. Sprawy nieruchomości podległych przedsiębiorstw, ubezpieczeń majątkowych, ochrony przeciwpożarowej, sprawy nie należące do innych oddziałów (samodzielnych referatów).
14. Samodzielny Referat Administracji Przemysłowej Sprawy stosowania prawa przemysłowego do przedsiębiorstw przemysłu materiałów budowlanych.
15. Inspektorat Kontroli. Sprawy kontroli działalności podległych przedsiębiorstw.

Uwaga:

Kierownik Wydziału (Samodzielnego Oddziału) zleci sprawowanie nadzoru nad oddziałami (samodzielnymi referatami), wymienionymi:

1) w pkt. 3, 4, 5 i 6 swojemu zastępcy do spraw technicznych,

2) w pkt. 7, 8, 10, 12 i 14 swojemu zastępcy do spraw administracyjno-handlowych.

W przypadku utworzenia w miejsce Wydziału Przemysłu Materiałów Budowlanych Samodzielnego Oddziału Przemysłu Materiałów Budowlanych, oddział ten dzieli się odpowiednio na referaty. Prezydium właściwej rady narodowej może w uzasadnionych przypadkach te referaty o pokrewnych zadaniach łączyć razem.

Sprawy, objęte zakresem spraw Oddziału Finansowo-Księgowego, załatwiane będą z zachowaniem zakresu działania Wydziału Finansowego i innych wydziałów";

3)
dotychczasowy pkt. 17 "Referat do Spraw Wyznań" otrzymuje kolejne oznaczenie pkt. 18.
2.
W § 11 dodaje się po ustępie pierwszym ustęp treści następującej:

"Ogólne tymczasowe wytyczne co do podziału funkcji w ramach oddziałów (samodzielnych referatów) wydziałów (samodzielnych oddziałów) przemysłu materiałów budowlanych określi Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego za zgodą Prezesa Rady Ministrów".

§  2.
Prezes Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości na podstawie wniosków prezydiów właściwych rad narodowych przedstawi w terminie do dnia 20 listopada 1950 r. do zatwierdzenia Prezydium Rady Ministrów projekt etatów dla wydziałów (samodzielnych oddziałów) przemysłu materiałów budowlanych.
§  3.
Prezydia właściwych rad narodowych za zgodą Prezesa Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości przedłożą Ministrowi Finansów w terminie do dnia 30 listopada 1950 r. wnioski w sprawie dodatkowych budżetów na rok 1950 oraz wnioski w sprawie budżetów na rok 1951 w związku z wykonaniem niniejszej uchwały.
§  4.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-121.1481

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zm.: Instrukcja Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych.
Data aktu: 21/10/1950
Data ogłoszenia: 11/11/1950
Data wejścia w życie: 11/11/1950