Powołanie i organizacja Komisji Rozjemczej do spraw wynalazków i wzorów użytkowych dotyczących obrony Państwa oraz tryb postępowania przed tą Komisją.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 30 sierpnia 1950 r.
w sprawie powołania i organizacji Komisji Rozjemczej do spraw wynalazków i wzorów użytkowych dotyczących obrony Państwa oraz trybu postępowania przed tą Komisją.

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o wynalazkach i wzorach użytkowych dotyczących obrony Państwa (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 496) zarządza się, co następuje:

ROZDZIAŁ  I.

Przepisy wstępne.

§  1.
1.
Artykuły powołane w niniejszym zarządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o wynalazkach i wzorach użytkowych dotyczących obrony Państwa (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 496).
2.
Użyte w niniejszym zarządzeniu wyrażenia:
1)
"wynalazki i wzory" - oznaczają wynalazki i wzory użytkowe dotyczące obrony Państwa,
2)
"twórca" - oznacza twórcę wynalazku lub wzoru użytkowego dotyczącego obrony Państwa,
3)
"Komisja" - oznacza Komisję Rozjemczą do spraw wynalazków i wzorów użytkowych dotyczących obrony Państwa.

ROZDZIAŁ  II.

Zakres działania, skład i organizacja Komisji Rozjemczej.

§  2.
Powołuje się przy Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej Komisję Rozjemczą do spraw wynalazków i wzorów użytkowych dotyczących obrony Państwa.
§  3.
Do właściwości Komisji należy rozpoznawanie i rozstrzyganie sporów pomiędzy Skarbem Państwa, reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej, a twórcami w sprawach:
1)
o prawa do wynalazków i wzorów użytkowych, w przypadkach, gdy Minister Obrony Narodowej zawiadomi Urząd Patentowy, iż prawo do wynalazku lub wzoru użytkowego przysługuje Skarbowi Państwa a nie zgłaszającemu (art. 12);
2)
o ustalenie wysokości wynagrodzenia twórcy, w przypadkach przejścia prawa do wynalazku lub wzoru użytkowego oraz prawa do wyłącznego korzystania z nich na Państwo (art. 9).
§  4.
1.
Komisja składa się z przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego oraz 10 członków.
2.
Przewodniczący Komisji i jego zastępca powinni posiadać wyższe wykształcenie prawnicze.
3.
Członków Komisji powołuje się spośród osób będących znawcami w dziedzinie wynalazków i wzorów użytkowych.
§  5.
1.
Przewodniczącego Komisji i jego zastępcę powołuje i odwołuje Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, na wniosek Prezesa Urzędu Patentowego.
2.
Członków Komisji powołuje i odwołuje Prezes Urzędu Patentowego po uzyskaniu zgody Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Obrony Narodowej.
§  6.
1.
Prezes Urzędu Patentowego przydziela Komisji protokólanta spośród pracowników tego Urzędu.
2.
Prace kancelaryjne, związane z działalnością Komisji, spełnia personel Urzędu Patentowego, wyznaczony przez Prezesa tegoż Urzędu.
§  7.
1.
Przewodniczący Komisji, jego zastępca oraz członkowie Komisji składają wobec Prezesa Urzędu Patentowego ślubowanie następującej treści:

"ślubuję, że obowiązki przewodniczącego (zastępcy przewodniczącego, członka) Komisji Rozjemczej do spraw wynalazków i wzorów użytkowych dotyczących obrony Państwa spełniać będę sumiennie, kierując się bezstronnością oraz najlepszą wiedzą, a wszystkie sprawy mi powierzone oraz sprawy, o których powziąłem wiadomość dzięki swemu stanowisku lub dowiedziałem się przy wykonywaniu obowiązków, zachowam w ścisłej tajemnicy".

2.
Złożenie ślubowania winno być stwierdzone podpisem pod tekstem ślubowania.
§  8.
Przewodniczący Komisji, jego zastępca oraz członkowie Komisji i protokólant otrzymują wynagrodzenia za udział w posiedzeniach Komisji oraz diety i zwrot kosztów przejazdu według zasad ogólnie obowiązujących we władzach i instytucjach państwowych.
§  9.
Wpływy i wydatki Komisji objęte są budżetem Urzędu Patentowego.
§  10.
Nadzór nad działalnością Komisji sprawuje Prezes Urzędu Patentowego. Nadzór ten nie dotyczy orzecznictwa Komisji.
§  11.
1.
Wynalazki i wzory użytkowe dotyczące obrony Państwa stanowią tajemnicę państwową w rozumieniu dekretu z dnia 26 października 1949 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 437).
2.
Wszystkie osoby uczestniczące w jakimkolwiek charakterze w postępowaniu przed komisją (członkowie Komisji, protokólanci, personel kancelaryjny, strony i ich pełnomocnicy, świadkowie, biegli, tłumacze) są obowiązane do zachowania tajemnicy co do spraw im powierzonych jak również co do spraw, o których powzięły wiadomość w związku z uczestniczeniem w postępowaniu przed Komisją.
3.
Przewodniczący Komisji lub przewodniczący zespołu orzekającego są obowiązani pouczyć osoby uczestniczące w postępowaniu przed Komisją o obowiązku zachowania tajemnicy.
§  12.
1.
Przewodniczący Komisji obowiązany jest do zabezpieczenia tajności wszystkich spraw rozpoznawanych i załatwianych przez Komisję, a w szczególności tajności akt, dokumentów i innych przedmiotów dotyczących prac Komisji.
2.
Sposób przechowania akt, dokumentów i innych przedmiotów dotyczących prac Komisji oraz sposób prowadzenia korespondencji przez Komisję określi instrukcja, wydana przez Prezesa Urzędu Patentowego.

ROZDZIAŁ  III.

Zespół orzekający.

§  13.
1.
Komisja rozpoznaje sprawy w zespole złożonym z trzech osób: przewodniczącego zespołu oraz dwóch członków, wyznaczonych przez przewodniczącego Komisji.
2.
Przewodniczącym zespołu jest przewodniczący lub zastępca przewodniczącego Komisji, bądź wyznaczony przez przewodniczącego członek Komisji posiadający wyższe wykształcenie prawnicze.
§  14.
1.
W przypadkach szczególnie ważnych przewodniczący Komisji może bądź z własnej inicjatywy, bądź na wniosek zespołu orzekającego przekazać sprawę do rozpoznania w zespole zwiększonym.
2.
Zespół zwiększony rozpoznaje sprawy w składzie pięciu osób: przewodniczącego zespołu, którym jest przewodniczący lub zastępca przewodniczącego Komisji oraz czterech członków, wyznaczonych przez przewodniczącego Komisji.
§  15.
1.
Członek Komisji nie może brać udziału w rozpoznawaniu sprawy, jeżeli pomiędzy nim a twórcą, jego ustawowym przedstawicielem lub pełnomocnikiem, zachodzi stosunek osobisty tego rodzaju, że mógłby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności członka Komisji.
2.
O wyłączeniu członka Komisji rozstrzyga przewodniczący Komisji.

ROZDZIAŁ  IV.

Postępowanie przed Komisją.

§  16.
Komisja rozpoznaje sprawy na wniosek strony.
§  17.
1.
Wniosek powinien być złożony na piśmie i zawierać:
a)
imię i nazwisko (oznaczenie), zawód i miejsce zamieszkania (siedzibę) stron i pełnomocników,
b)
określenie przedmiotu sporu i jego wartości,
c)
osnowę wniosku wraz z przytoczeniem okoliczności faktycznych uzasadniających wniosek oraz wskazanie dowodów na poparcie przytoczonych okoliczności,
d)
podpis strony, jej ustawowego przedstawiciela lub pełnomocnika i datę,
e)
wymienienie załączników.
2.
Do wniosku należy dołączyć jego odpis dla strony przeciwnej oraz pełnomocnictwo, jeżeli strona jest zastąpiona przez pełnomocnika.
3.
Ponadto wniosek może zawierać żądanie o rozpoznanie sprawy również w nieobecności wnioskodawcy.
4.
W przypadku niezachowania któregokolwiek z warunków, przewidzianych w ust. 1 i 2, przewodniczący Komisji wzywa stronę pod rygorem zwrócenia wniosku do stosownego uzupełnienia go w terminie 7 dni, a po bezskutecznym upływie tego terminu zwraca wniosek stronie.
§  18.
W postępowaniu przed Komisją strona może działać osobiście lub przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie.
§  19.
1.
Przewodniczący Komisji przesyła odpis wniosku stronie przeciwnej w ciągu 3 dni od daty złożenia wniosku.
2.
Przewodniczący Komisji może w przypadkach uzasadnionych zawiłością sprawy wezwać stronę przeciwną do złożenia odpowiedzi na wniosek w terminie nie dłuższym niż 14 dni.
3.
W odpowiedzi na wniosek strona powinna podać zwięźle stan sprawy oraz wskazać dowody, które mają być przedstawione na rozprawie lub je załączyć.
§  20.
1.
Przewodniczący Komisji wyznacza termin rozprawy, o którym strony powinny być zawiadomione listem poleconym co najmniej na 7 dni przed rozprawą.
2.
W zawiadomieniu należy pouczyć strony o skutkach niestawienia się na rozprawę.
3.
Rozprawa powinna odbywać się nie później aniżeli w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.
§  21.
1.
W przypadku, przewidzianym w art. 12, jeżeli żadna ze stron nie wystąpi w ciągu jednego roku z wnioskiem o rozpoznanie sprawy, rozpoznanie może nastąpić również na wniosek Prezesa Urzędu Patentowego. W tym przypadku przewodniczący Komisji oznaczy strony i ich rolę w sprawie. Strony wezwane przez przewodniczącego Komisji są obowiązane wziąć udział w sprawie pod rygorem rozpoznania sprawy w ich nieobecności.
2.
Wymieniony w ust. 1 termin jednoroczny rozpoczyna biec od dnia zawiadomienia Urzędu Patentowego przez Ministra Obrony Narodowej, że prawo do zgłoszonego wynalazku lub wzoru użytkowego przysługuje Skarbowi Państwa, a nie zgłaszającemu.
§  22.
1.
Komisja zawiesza postępowanie:
a)
w razie śmierci strony lub jej ustawowego przedstawiciela albo w razie utraty przez te osoby zdolności do działań prawnych,
b)
w razie niestawienia się na rozprawę wnioskodawcy, który nie żądał rozpoznania sprawy w jego nieobecności,
c)
na zgodny wniosek stron celem umożliwienia przeprowadzenia pertraktacji ugodowych.
2.
Zdarzenia, wskazane w ust. 1 lit. a), nie wstrzymują wydania orzeczenia, jeżeli zaszły po zamknięciu rozprawy.
§  23.
1.
W przypadkach, wskazanych w § 22 ust. 1 lit. a), Komisja podejmie dalsze postępowanie na wniosek spadkobierców lub strony przeciwnej.
2.
Postanowienie o zawieszeniu lub podjęciu postępowania może zapaść bez rozprawy.
§  24.
W przypadkach, wskazanych w § 22 ust. 1 lit. b) i c), Komisja umorzy zawieszone postępowanie, jeżeli w ciągu 30 dni od zawieszenia nie zostanie zgłoszony wniosek o podjęcie postępowania.
§  25.
Przepisu § 22 ust. 1 lit. b) nie stosuje się w przypadkach rozpoznania sprawy w trybie § 21.
§  26.
1.
Komisja przeprowadza dowody z urzędu lub na wniosek stron co do faktów spornych mających dla sprawy istotne znaczenie.
2.
Postępowanie dowodowe odbywa się przed zespołem orzekającym.
3.
Na koszty przeprowadzenia dowodu obowiązana jest złożyć zaliczkę strona, która powołała się na dowód, jeżeli zaś obie strony powołały się na ten sam dowód lub Komisja zarządziła przeprowadzenie dowodu z urzędu - należną kwotę powinny złożyć obie strony w równych częściach lub w innym stosunku, oznaczonym przez Komisję.
§  27.
1.
Komisja może przesłuchać świadków, biegłych i strony, może też wezwać świadków i biegłych do złożenia zeznań lub opinii na piśmie, uprzedzając ich zarazem o odpowiedzialności karnej z art. 140 kodeksu karnego za fałszywe zeznanie.
2.
Komisja nie może od stron, świadków i biegłych odbierać przyrzeczenia ani stosować wobec nich środków przymusowych.
§  28.
Do wykonania czynności, których Komisja nie jest władna przedsięwziąć, stosuje się odpowiednio art. 61 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnym.
§  29.
1.
Przewodniczący zespołu otwiera, odracza i zamyka rozprawę oraz kieruje nią.
2.
Rozprawy odbywają się przy drzwiach zamkniętych. Podczas rozprawy mogą być na sali strony i ich pełnomocnicy.
3.
Na rozprawie może być również obecny Prezes Urzędu Patentowego.
§  30.
1.
Rozprawa odbywa się w ten sposób, że strony - naprzód wnioskodawca, a potem strona przeciwna - zgłaszają ustnie swoje żądania i wnioski, przedstawiają okoliczności faktyczne i dowody na ich poparcie, jako też podstawy prawne.
2.
Ponadto rozprawa obejmuje - stosownie do okoliczności - wyjaśnienia stron stających osobiście i postępowanie dowodowe.
3.
Gdy zachodzi potrzeba przedstawienia stanu sprawy na podstawie akt, czyni to przewodniczący zespołu lub wyznaczony przez niego członek sprawozdawca.
§  31.
Przewodniczący nie dopuszczając do rozwlekłości powinien dążyć do tego, ażeby rozprawa wszechstronnie wyświetliła punkty sporne i aby w miarę możności mogła być zakończona bez odroczenia.
§  32.
Przewodniczący odracza rozprawę w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w doręczeniu stronom zawiadomienia o rozprawie tudzież w przypadkach usprawiedliwionego niestawiennictwa strony lub z innych ważnych powodów.
§  33.
Przewodniczący może przerwać rozprawę dla wypoczynku, dla zwrócenia się do sądu o przeprowadzenie czynności, których Komisja nie jest w mocy wykonać lub z innych przyczyn.
§  34.
Przewodniczący zespołu zamyka rozprawę, gdy zespół orzekający uzna sprawę za dostatecznie wyjaśnioną.
§  35.
1.
W każdym stanie sprawy można zawrzeć ugodę.
2.
Treść ugody, zawartej ustnie przed Komisją, powinna być wciągnięta do protokółu rozprawy i stwierdzona podpisami stron i zespołu orzekającego.
§  36.
W przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa strony pozwanej Komisja może rozpoznać sprawę i wydać orzeczenie w jej nieobecności.
§  37.
1.
Z przebiegu rozprawy spisuje się protokół, który podpisują przewodniczący zespołu i protokólant.
2.
Protokół powinien zawierać:
1)
oznaczenie Komisji, miejsce i datę posiedzenia, nazwiska przewodniczącego, członków zespołu, protokólanta, stron i obecnych na posiedzeniu pełnomocników stron oraz oznaczenie sprawy tudzież wzmiankę co do tajności rozprawy;
2)
zwięzły przebieg rozprawy, a w szczególności wnioski i twierdzenia stron, wyniki postępowania dowodowego oraz wymienienie zarządzeń ogłoszonych na rozprawie;
3)
okoliczności wpływające na umorzenie lub rozstrzygnięcie sprawy (ugoda lub cofnięcie wniosku).

ROZDZIAŁ  V.

Orzeczenia Komisji.

§  38.
Orzeczenia Komisji zapadają większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego zespołu.
§  39.
1.
Orzeczenie Komisji powinno zawierać: oznaczenie Komisji, miejsce i datę wydania orzeczenia, imiona i nazwiska (oznaczenie) stron, rozstrzygnięcie o żądaniach stron oraz uzasadnienie.
2.
W przypadku przyznania przez Komisję Skarbowi Państwa prawa do wynalazku lub wzoru użytkowego, Komisja może w orzeczeniu nałożyć na stronę przeciwną obowiązek wydania Skarbowi Państwa dokumentów i innych przedmiotów dotyczących tego wynalazku lub wzoru użytkowego.
3.
Za zgodą stron Komisja może odstąpić od sporządzenia uzasadnienia na piśmie.
4.
Orzeczenie podpisują wszyscy członkowie zespołu orzekającego. Gdyby którykolwiek z członków zespołu nie mógł podpisać orzeczenia, przewodniczący zaznaczy to na orzeczeniu z podaniem przyczyn braku podpisu.
§  40.
1.
W orzeczeniu Komisja rozstrzyga również o kosztach postępowania.
2.
Strona przegrywająca sprawę ponosi niezbędne koszty postępowania. W razie częściowego tylko uwzględnienia żądań, koszty będą wzajemnie zniesione lub stosunkowo rozdzielone.
§  41.
1.
Orzeczenie Komisji powinno być ogłoszone stronom w dniu zamknięcia rozprawy. W sprawie zawiłej Komisja może odroczyć ogłoszenie orzeczenia do 7 dni. Ogłoszenie orzeczenia odbywa się przy drzwiach zamkniętych.
2.
Komisja wydaje stronom odpisy orzeczenia na ich żądanie.
§  42.
Orzeczenie Komisji jest ostateczne i nie podlega zaskarżeniu.
§  43.
1.
Orzeczenie Komisji ma moc prawną na równi z wyrokiem sądu państwowego. Takie same znaczenie ma ugoda zawarta przez strony przed Komisją.
2.
Orzeczenie Komisji lub ugoda zawarta przed Komisją stanowi tytuł egzekucyjny w rozumieniu art. 527 kodeksu postępowania cywilnego.
§  44.
W postępowaniu przed Komisją mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 76 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. R. P. Nr 39, poz. 384) w brzmieniu dekretu z dnia 30 listopada 1945 r. (Dz. U. R. P. Nr 58, poz. 334) i z dnia 26 kwietnia 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 164).
§  45.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-120.1472

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Powołanie i organizacja Komisji Rozjemczej do spraw wynalazków i wzorów użytkowych dotyczących obrony Państwa oraz tryb postępowania przed tą Komisją.
Data aktu: 30/08/1950
Data ogłoszenia: 08/11/1950
Data wejścia w życie: 08/11/1950