Rejestracja aparatów rentgenowskich oraz zezwoleń na obrót, przerób i zużycie tych aparatów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 7 października 1950 r.
w sprawie rejestracji aparatów rentgenowskich oraz zezwoleń na obrót, przerób i zużycie tych aparatów.

Na podstawie art. 7 ust. 2 i 3 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. R. P. Nr 46, poz. 341) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w niniejszym zarządzeniu określenie "obrót" oznacza wszelkie czynności związane z nabyciem, zbyciem, zamianą, przechowaniem bądź przeniesieniem aparatu rentgenowskiego do innego miejsca; określenie "przerób"- zmianę rodzaju lub jakości aparatu rentgenowskiego drogą przerobienia, określenie zaś "zużycie" - stopniowe zmniejszanie się wartości aparatu rentgenowskiego, wskutek jego używania.
§  2.
1.
Zgłoszeniu do rejestracji podlegają następujące dane i okoliczności, odnoszące się do aparatów rentgenowskich:
1)
nazwisko i imię (nazwa) oraz adres posiadacza,
2)
miejsce położenia,
3)
przeznaczenie,
4)
stan techniczny,
5)
obrót, przerób i zużycie.
2.
Zgłoszenia dokonuje się odnośnie do każdego aparatu rentgenowskiego oddzielnie w ciągu 14 dni od dnia wejścia w posiadanie aparatu lub powstania okoliczności uzasadniających zgłoszenie - na formularzach według wzoru, stanowiącego załącznik do zarządzenia, w trzech egzemplarzach, wydawanych osobie zainteresowanej bezpłatnie przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia).
3.
Zmiany danych i okoliczności, o których mowa w ust. 1, należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia ich powstania, dołączając posiadany dowód rejestracyjny.
§  3.
1.
Rejestrację przeprowadzają prezydia wojewódzkich rad narodowych (wydziały zdrowia), właściwe ze względu na miejsce położenia aparatów rentgenowskich.
2.
Na egzemplarzach zgłoszenia prezydia wojewódzkich rad narodowych umieszczają potwierdzenie zgłoszenia, a następnie jeden z tych egzemplarzy przechowują w układzie kartotekowym (kartoteka dowodów rejestracyjnych), drugi egzemplarz zwracają zgłaszającemu, trzeci zaś egzemplarz przesyłają Ministerstwu Zdrowia.
3.
W przypadkach otrzymania zgłoszenia, określonego w § 2 ust. 3, prezydium wojewódzkiej rady narodowej odnotowuje zgłoszone dane bądź okoliczności na dowodach rejestracyjnych, a następnie w ciągu 7 dni od zgłoszenia zwraca zgłaszającemu nadesłany dowód rejestracyjny.
4.
Egzemplarze dowodów rejestracyjnych (ust. 2) oraz informacje o zmianach, dokonanych w dowodach rejestracyjnych (ust. 3), prezydia wojewódzkich rad narodowych przesyłają Ministerstwu Zdrowia w terminach do dnia 5 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
§  4.
1.
W kartotece dowodów rejestracyjnych prezydia wojewódzkich rad narodowych układają dowody rejestracyjne według następujących działów: I. akademie medyczne, II. szpitale z wyjątkiem sanatoriów, III. sanatoria, IV. ośrodki zdrowia, V. centralne wojewódzkie poradnie (centralne poradnie na m. st. Warszawę, m. Łódź), VI. Państwowy Zakład Higieny, VII. Przedsiębiorstwo Państwowe "Polskie Uzdrowiska", VIII. Przedsiębiorstwo Państwowe "Polskie Koleje Państwowe", IX. zakłady (instytuty) naukowo-badawcze z wyjątkiem Państwowego Zakładu Higieny, X. instytucje ubezpieczeń społecznych, XI. szkoły średnie, XII. stacje pogotowia ratunkowego, XIII. inne instytucje i zakłady uspołecznione, XIV. osoby prywatne i instytucje nieuspołecznione.
2.
Dowody rejestracyjne zgrupowane w działach układa się w kolejności alfabetycznej według nazwisk (nazw) posiadaczy.
3.
Dowody rejestracyjne, przeznaczone dla Ministerstwa Zdrowia, prezydia wojewódzkich rad narodowych przed wysłaniem układają w sposób określony w ust. 1 i 2.
4.
W razie przeniesienia aparatu rentgenowskiego do miejscowości położonej na obszarze podległym innej wojewódzkiej radzie narodowej, prezydium, właściwe ze względu na dotychczasowe miejsce położenia aparatu, przekazuje dowód rejestracyjny po dokonaniu w nim odpowiedniego wpisu prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwej ze względu na nowe miejsce położenia aparatu.
§  5.
1.
Zezwolenia na obrót, przerób bądź zużycie aparatu rentgenowskiego wydaje na wniosek osób zainteresowanych prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwej ze względu na miejsce położenia aparatu.
2.
W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o zezwolenie ma miejsce zamieszkania (siedzibę) poza obszarem województwa, na którym położony jest aparat rentgenowski, prezydium, określone w ust. 1, wydaje zezwolenie w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) tej osoby.
§  6.
1.
Zezwolenia, o których mowa w § 5, prezydium wojewódzkiej rady narodowej wydaje pod warunkiem należytego wykorzystania aparatu rentgenowskiego dla potrzeb społecznej służby zdrowia.
2.
W przypadkach, gdy osoba ubiegająca się o zezwolenie pragnie przeznaczyć aparat dla innych potrzeb, zezwolenie może być wydane jedynie za zgodą Ministra Zdrowia.
§  7.
Osoby, instytucje, przedsiębiorstwa i zakłady, w których posiadaniu lub władaniu w dniu wejścia w życie zarządzenia znajdują się aparaty rentgenowskie, obowiązane są dokonać zgłoszenia przewidzianego w § 2 ust. 2 w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  8.
Osoby, urzędy, instytucje, przedsiębiorstwa i zakłady wymienione w § 7, którym odmówiono zezwolenia przewidzianego w § 5, obowiązane są w terminie 7 dni od dnia doręczenia decyzji zaoferować te aparaty do skupu Centrali Handlowej Farmaceutyczno-Sanitarnej "Centrosan" po cenach, ustalonych w obowiązujących cennikach.
§  9.
Przepisy zarządzenia niniejszego nie dotyczą aparatów rentgenowskich instytucji, zakładów i przedsiębiorstw, wymienionych w rozporządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 września 1950 r. (Dz. U. R. P. Nr 46, poz. 425).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

FORMULARZ ZGŁOSZENIA APARATU RENTGENOWSKIEGO

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-114.1428

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rejestracja aparatów rentgenowskich oraz zezwoleń na obrót, przerób i zużycie tych aparatów.
Data aktu: 07/10/1950
Data ogłoszenia: 28/10/1950
Data wejścia w życie: 28/10/1950