Rejestracja aparatów rentgenowskich oraz zezwoleń na obrót, przerób i zużycie tych aparatów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 7 października 1950 r.
w sprawie rejestracji aparatów rentgenowskich oraz zezwoleń na obrót, przerób i zużycie tych aparatów.

Na podstawie art. 7 ust. 2 i 3 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. R. P. Nr 46, poz. 341) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w niniejszym zarządzeniu określenie "obrót" oznacza wszelkie czynności związane z nabyciem, zbyciem, zamianą, przechowaniem bądź przeniesieniem aparatu rentgenowskiego do innego miejsca; określenie "przerób"- zmianę rodzaju lub jakości aparatu rentgenowskiego drogą przerobienia, określenie zaś "zużycie" - stopniowe zmniejszanie się wartości aparatu rentgenowskiego, wskutek jego używania.
§  2.
1.
Zgłoszeniu do rejestracji podlegają następujące dane i okoliczności, odnoszące się do aparatów rentgenowskich:
1)
nazwisko i imię (nazwa) oraz adres posiadacza,
2)
miejsce położenia,
3)
przeznaczenie,
4)
stan techniczny,
5)
obrót, przerób i zużycie.
2.
Zgłoszenia dokonuje się odnośnie do każdego aparatu rentgenowskiego oddzielnie w ciągu 14 dni od dnia wejścia w posiadanie aparatu lub powstania okoliczności uzasadniających zgłoszenie - na formularzach według wzoru, stanowiącego załącznik do zarządzenia, w trzech egzemplarzach, wydawanych osobie zainteresowanej bezpłatnie przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia).
3.
Zmiany danych i okoliczności, o których mowa w ust. 1, należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia ich powstania, dołączając posiadany dowód rejestracyjny.
§  3.
1.
Rejestrację przeprowadzają prezydia wojewódzkich rad narodowych (wydziały zdrowia), właściwe ze względu na miejsce położenia aparatów rentgenowskich.
2.
Na egzemplarzach zgłoszenia prezydia wojewódzkich rad narodowych umieszczają potwierdzenie zgłoszenia, a następnie jeden z tych egzemplarzy przechowują w układzie kartotekowym (kartoteka dowodów rejestracyjnych), drugi egzemplarz zwracają zgłaszającemu, trzeci zaś egzemplarz przesyłają Ministerstwu Zdrowia.
3.
W przypadkach otrzymania zgłoszenia, określonego w § 2 ust. 3, prezydium wojewódzkiej rady narodowej odnotowuje zgłoszone dane bądź okoliczności na dowodach rejestracyjnych, a następnie w ciągu 7 dni od zgłoszenia zwraca zgłaszającemu nadesłany dowód rejestracyjny.
4.
Egzemplarze dowodów rejestracyjnych (ust. 2) oraz informacje o zmianach, dokonanych w dowodach rejestracyjnych (ust. 3), prezydia wojewódzkich rad narodowych przesyłają Ministerstwu Zdrowia w terminach do dnia 5 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
§  4.
1.
W kartotece dowodów rejestracyjnych prezydia wojewódzkich rad narodowych układają dowody rejestracyjne według następujących działów: I. akademie medyczne, II. szpitale z wyjątkiem sanatoriów, III. sanatoria, IV. ośrodki zdrowia, V. centralne wojewódzkie poradnie (centralne poradnie na m. st. Warszawę, m. Łódź), VI. Państwowy Zakład Higieny, VII. Przedsiębiorstwo Państwowe "Polskie Uzdrowiska", VIII. Przedsiębiorstwo Państwowe "Polskie Koleje Państwowe", IX. zakłady (instytuty) naukowo-badawcze z wyjątkiem Państwowego Zakładu Higieny, X. instytucje ubezpieczeń społecznych, XI. szkoły średnie, XII. stacje pogotowia ratunkowego, XIII. inne instytucje i zakłady uspołecznione, XIV. osoby prywatne i instytucje nieuspołecznione.
2.
Dowody rejestracyjne zgrupowane w działach układa się w kolejności alfabetycznej według nazwisk (nazw) posiadaczy.
3.
Dowody rejestracyjne, przeznaczone dla Ministerstwa Zdrowia, prezydia wojewódzkich rad narodowych przed wysłaniem układają w sposób określony w ust. 1 i 2.
4.
W razie przeniesienia aparatu rentgenowskiego do miejscowości położonej na obszarze podległym innej wojewódzkiej radzie narodowej, prezydium, właściwe ze względu na dotychczasowe miejsce położenia aparatu, przekazuje dowód rejestracyjny po dokonaniu w nim odpowiedniego wpisu prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwej ze względu na nowe miejsce położenia aparatu.
§  5.
1.
Zezwolenia na obrót, przerób bądź zużycie aparatu rentgenowskiego wydaje na wniosek osób zainteresowanych prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwej ze względu na miejsce położenia aparatu.
2.
W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o zezwolenie ma miejsce zamieszkania (siedzibę) poza obszarem województwa, na którym położony jest aparat rentgenowski, prezydium, określone w ust. 1, wydaje zezwolenie w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) tej osoby.
§  6.
1.
Zezwolenia, o których mowa w § 5, prezydium wojewódzkiej rady narodowej wydaje pod warunkiem należytego wykorzystania aparatu rentgenowskiego dla potrzeb społecznej służby zdrowia.
2.
W przypadkach, gdy osoba ubiegająca się o zezwolenie pragnie przeznaczyć aparat dla innych potrzeb, zezwolenie może być wydane jedynie za zgodą Ministra Zdrowia.
§  7.
Osoby, instytucje, przedsiębiorstwa i zakłady, w których posiadaniu lub władaniu w dniu wejścia w życie zarządzenia znajdują się aparaty rentgenowskie, obowiązane są dokonać zgłoszenia przewidzianego w § 2 ust. 2 w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  8.
Osoby, urzędy, instytucje, przedsiębiorstwa i zakłady wymienione w § 7, którym odmówiono zezwolenia przewidzianego w § 5, obowiązane są w terminie 7 dni od dnia doręczenia decyzji zaoferować te aparaty do skupu Centrali Handlowej Farmaceutyczno-Sanitarnej "Centrosan" po cenach, ustalonych w obowiązujących cennikach.
§  9.
Przepisy zarządzenia niniejszego nie dotyczą aparatów rentgenowskich instytucji, zakładów i przedsiębiorstw, wymienionych w rozporządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 września 1950 r. (Dz. U. R. P. Nr 46, poz. 425).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

FORMULARZ ZGŁOSZENIA APARATU RENTGENOWSKIEGO

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024