Księgowanie nakładów na kapitalne remonty w obcych obiektach.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 20 października 1950 r.
w sprawie księgowania nakładów na kapitalne remonty w obcych obiektach.

Wobec wątpliwości co do sposobu księgowania nakładów na kapitalne remonty w obcych obiektach wyjaśnia się, co następuje:
1)
Nakłady na kapitalne remonty w obcych obiektach finansowane być winny ze środków obrotowych przedsiębiorstwa i księgowane ostatecznie w dt konta 1908 "Remonty kapitalne w obcych obiektach".
2)
Nakłady na kapitalne remonty w obiektach obcych, wykonywane sposobem gospodarczym, ujmowane być winny w rozliczeniu kosztów w gr. 70 lub 71 i realizowane wewnętrznie na dt konta 1908.
3)
Nakłady na kapitalne remonty w obcych obiektach, figurujące na koncie 1908, podlegają umorzeniu przez okres cyklu remontowego. W przypadkach, gdy okres użytkowania jest krótszy, aniżeli ustalony cykl remontowy, należy umorzyć nakłady na remonty kapitalne w obcych obiektach w okresie przewidzianym umową dzierżawną. Jeżeli jednak przedsiębiorstwo stara się równocześnie o przewłaszczenie odnośnego obiektu, Centralny Zarząd lub jednostka równorzędna może zezwolić mu na umarzanie powyższych nakładów w okresie przewidzianym cyklem remontowym.
4)
Umorzenie nakładów na kapitalne remonty w obiektach obcych podlega księgowaniu na dt konta 479 "Remonty kapitalne w obcych obiektach".
5)
W przypadku, gdy nakłady na kapitalne remonty w obiektach obcych finansowane były ze środków na roboty kapitalne, a wartość remontów kapitalnych w obcych obiektach wykonanych w roku 1950 lub latach poprzednich wprowadzona została do klasy "0" Jednolitego Planu Kont, należy dokonać odpowiednich zapisów stornujących w trybie niżej podanym:
a)
Wszelkie nakłady na remonty kapitalne w obcych obiektach figurujące w środkach trwałych (podgr. 000,001) podlegają przeniesieniu na konto 1908 w drodze zapisów:

dt 082 ct 000 lub 001

dt 1908 ct 081 za wartość początkową remontów kapitalnych w obcych obiektach oraz:

dt 070 lub 071 ct 081

dt 082 ct 1908 za dotychczasowe umorzenie remontów kapitalnych w obcych obiektach.

b)
Nakłady na rozpoczęte remonty kapitalne w obcych obiektach (gr. 03) bez względu na stan robót i ich finansowanie podlegają przeniesieniu na gr. 04 "Roboty kapitalne zakończone" oraz włączeniu w normalnym trybie do środków trwałych przedsiębiorstwa (dt 00-ct 081), skąd przekazane być mają na konto 1908 zgodnie ze wskazaniami pkt 5) lit. a).
c)
Saldo konta 1908 po dokonaniu księgowań, wymienionych w pkt. 5) lit. a) i b), pomniejszone o wartość netto kapitalnych remontów w obcych obiektach figurujących w bilansie otwarcia na rok 1950, wyznacza sumę, jaka podlega refundacji ze środków obrotowych przedsiębiorstwa na rzecz funduszu na kapitalne remonty.
d)
Księgowanie refundacji, o której mowa w pkt. 5) lit. c) posiadać winno następujący przebieg: dt 1122 ct 1100

dt 082 ct 1882.

e)
Księgowania, o których mowa w pkt. 5) lit. a), b), c), d) dokonane być mają pod datą 31.X. 1950 r.
f)
Nakłady na kapitalne remonty w obiektach obcych, przeniesione zgodnie z pkt. 5) lit. b) do gr. 04, sfinansowane powinny być w całości ze środków "funduszu na kapitalne remonty ze środków limitowanych", t. zn., że powinny mieć całkowite pokrycie w gr. 02.
g)
Zamknięcie kont gr. 04 i 02 dokonane powinno być w normalnym trybie po wstępnym zatwierdzeniu bilansu.
h)
Odpisy z tytułu nakładów na remonty kapitalne w obcych obiektach przeniesione na konto 1908 w trybie przewidzianym w pkt. 5) lit. a), dokonywane być mają w dotychczasowej wysokości.
6)
Do konta 1908 należy prowadzić kartotekę analityczną według poszczególnych remontów kapitalnych, dokonanych w obcych obiektach.
7)
Wyjaśnienia niniejszego okólnika dotyczą wszystkich przedsiębiorstw uspołecznionych, prowadzących księgowość w oparciu o jednolity plan kont dla przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych (Instrukcja 1/P i 6/F b. Departamentu Finansowego PKPG).

Pozostałe przedsiębiorstwa uspołecznione zastosują odpowiednio przepisy niniejszego okólnika do swych planów kont w porozumieniu z właściwymi jednostkami nadrzędnymi.

8)
Z dniem ogłoszenia niniejszego okólnika tracą ważność wszelkie dotychczas udzielone wyjaśnienia sprzeczne z jego postanowieniami.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-113.1424

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Księgowanie nakładów na kapitalne remonty w obcych obiektach.
Data aktu: 20/10/1950
Data ogłoszenia: 26/10/1950