Sprzedaż znaczków skarbowych i urzędowych blankietów wekslowych przez urzędy i agencje pocztowe.

INSTRUKCJA
MINISTRA SKARBU
z dnia 12 listopada 1949 r.
w sprawie sprzedaży znaczków skarbowych i urzędowych blankietów wekslowych przez urzędy i agencje pocztowe.

§  1.
Sprzedaż znaczków skarbowych i urzędowych blankietów wekslowych przez urzędy i agencje pocztowe, przewidziana w § 72 ust. 1 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 8 listopada 1948 r. (Dz. U. B. P. Nr 59, poz. 468) i w § 25 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 8 listopada 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 59, poz. 469) obejmuje wszystkie kategorie znaczków skarbowych.
§  2.
Użyte w niniejszej Instrukcji określenie "znaki skarbowe" dotyczy znaczków skarbowych i urzędowych blankietów wekslowych.
§  3.
Za sprzedaż znaków skarbowych Zarząd Pocztowy otrzymuje od Ministerstwa Skarbu wynagrodzenie w wysokości ustalonej rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 1 lipca 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 328).
§  4.
Znaki skarbowe do sprzedaży w urzędach i agencjach pocztowych otrzymuje Zarząd Pocztowy (Główna Składnica Materiałów Pocztowych) z Ministerstwa Skarbu (Dep. II - Wydział Gospodarczy - Referat Znaków Wartościowych).
§  5.
Główna Składnica Materiałów Pocztowych podejmuje znaki skarbowe komisyjnie na podstawie karty zamówienia (druk Nr 705 Min. P. i T. z odpowiednią zmianą w tytule i napisach na stronie pierwszej). Główna Składnica Materiałów Pocztowych prowadzi szczegółową ewidencję znaków skarbowych na druku Nr 706 Min. P. i T. ("Rachunek znaczków pocztowych i druków płatnych").
§  6.
1.
Pierwszą partię znaków skarbowych otrzymuje Główna Składnica Materiałów Pocztowych zaliczkowo. Po upływie każdego miesiąca kalendarzowego, w terminie do dnia 15 następnego miesiąca, Dyrekcja Poczt i Telegrafów przelewać będzie na konto czekowe Ministerstwa Poczt i Telegrafów w P.K.O. (konto I - 3000) całkowitą sumę uzyskaną ze sprzedaży znaków skarbowych (łącznie z wynagrodzeniem). Ministerstwo Poczt i Telegrafów przelewać będzie w terminie do dnia 25 każdego miesiąca na konto czekowe Ministerstwa Skarbu w P.K.O. (konto I - 2000) sumę uzyskaną ze sprzedaży znaków skarbowych po potrąceniu przypadającego wynagrodzenia.
2.
Główna Składnica Materiałów Pocztowych będzie zamawiała w Ministerstwie Skarbu co miesiąc znaki skarbowe na taką sumę, na jaką zostały rozsprzedane w poprzednim miesiącu. O wysokości tej sumy i dokonanym przelewie sumy należnej Ministerstwu Skarbu - Ministerstwo Poczt i Telegrafów zawiadamia Ministerstwo Skarbu Departament II Referat Znaków Wartościowych.
§  7.
Zarząd Pocztowy odpowiada za otrzymane do sprzedaży znaki skarbowe z wyjątkiem udowodnionych wypadków zniszczenia znaków skarbowych wskutek pożaru oraz wypadków siły wyższej.
§  8.
Urzędy i agencje pocztowe nie mogą przyjmować do wymiany sprzedanych znaków skarbowych.
§  9.
Znaki skarbowe podlegające wymianie lub wycofane z obiegu, urzędy i agencje pocztowe odsyłają do właściwych Okręgowych Składnic Materiałów Pocztowych w sposób ustalony dla odsyłania znaczków pocztowych i druków płatnych. Okręgowe Składnice Materiałów Pocztowych odsyłają takie znaki do Głównej Składnicy Materiałów Pocztowych, ta zaś wymienia je w Ministerstwie Skarbu w drugiej dekadzie miesiąca marca, czerwca, września i grudnia.
§  10.
Władze skarbowe mają prawo przeprowadzania w urzędach i agencjach pocztowych kontroli obrotu znakami skarbowymi. Kontrola będzie polegała na sprawdzeniu ilości, rodzaju i jakości znaków skarbowych znajdujących się w urzędzie i agencji pocztowej, zapisów w rachunku znaczków pocztowych i druków płatnych oraz na porównaniu wpływów uzyskanych ze sprzedaży a wykazanych w rachunku, z odnośnymi sumami dziennymi, zarachowanymi w ogólnym rachunku miesięcznym. Odpisy protokółów kontroli władze skarbowe przesyłają właściwej Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów.
§  11.
Zamówienia znaków skarbowych sporządzają Okręgowe Składnice Materiałów Pocztowych i przesyłają Głównej Składnicy na druku Nr 705 (z odpowiednią zmianą napisów na stronie tytułowej), którego część pierwsza jest zamówieniem właściwym i zarazem stanowi pokwitowanie dla Głównej Składnicy Materiałów Pocztowych a część druga - wykazem znaków skarbowych wysłanych zamawiającej Składnicy, który dołącza się do przesyłki.
§  12.
Ewidencję szczegółową znaków skarbowych prowadzą Okręgowe Składnice Materiałów Pocztowych na druku Nr 706.
§  13.
Zamówienia znaków skarbowych sporządzają urzędy i agencje pocztowe na druku Nr 705 (z odpowiednią zmianą napisów na stronie tytułowej), którego część pierwsza jest zamówieniem właściwym i zarazem stanowi pokwitowanie dla Okręgowej Składnicy Materiałów Pocztowych a część druga - wykazem znaków skarbowych wysyłanych zamawiającemu urzędowi lub agencji pocztowej, który dołącza się do przesyłki.

Pierwszy zapas znaków skarbowych dla poszczególnych urzędów i agencji pocztowych będzie rozesłany bez zapotrzebowania.

§  14.
Obrót znakami skarbowymi urzędy i agencje pocztowe wykazują w rachunku znaczków pocztowych i druków płatnych (druk M. P. i T. Nr 659).
§  15.
Znaki skarbowe należy przechowywać pod zamknięciem w kasie i traktować je tak jak gotówkę.
§  16.
Wszystkie druki niezbędne przy wykonywaniu czynności przewidzianych w niniejszej Instrukcji sporządza Zarząd Pocztowy własnym kosztem.
§  17.
Instrukcja niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-93.1120

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Sprzedaż znaczków skarbowych i urzędowych blankietów wekslowych przez urzędy i agencje pocztowe.
Data aktu: 12/11/1949
Data ogłoszenia: 02/12/1949
Data wejścia w życie: 02/12/1949