Przejście przedsiębiorstw na własność Państwa.

ORZECZENIE Nr. 4
MINISTRA SKARBU
z dnia 30 września 1948 r.
o przejściu przedsiębiorstw na własność Państwa.

Na podstawie art. 2 ust. 7 i art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 17) oraz § 65 ust. 1 pkt b - rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R P. Nr. 16, poz. 62 i z roku 1948 Nr . 25, poz. 170)
orzekam:

Na własność Państwa przechodzą przedsiębiorstwa firm wymienionych w załączniku.

Przedsiębiorstwa te zostały umieszczone w drugim wykazie przedsiębiorstw ogłoszonym w Monitorze Polskim Nr. 41, poz. 310 z dnia 27 marca 1947 r. na mocy zarządzenia Ministra Skarbu z dnia 15 marca 1947 r. i co do nich nie zostały zgłoszone prawa lub zarzuty w terminie określonym w §§ 28 i 32 powołanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r.

Przedsiębiorstwa firm wymienionych w załączniku przechodzą na własność Państwa bez odszkodowania w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem i wszelkimi prawami, wolne od obciążeń i zobowiązań z wyjątkiem zobowiązań o charakterze publiczno-prawnym, zobowiązań na rzecz polskich osób prawnych prawa publicznego, zobowiązań no rzecz osób prawnych stanowiących własność polskich osób prawnych prawa publicznego, służebności gruntowych oraz zobowiązań, mających swe źródło w stosunku najmu pracy lub odpowiedzialności za czyny niedozwolone.

Nie mają znaczenia prawnego niedokładności w określaniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstwa, jeżeli z orzeczenia wynika o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Orzeczenie to jest ostateczne i nie ulega zaskarżeniu do Najwyższego Trybunału Administracyjnego.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ PRZEDSIĘBIORSTW

L.p. L.p. wykazu Nr 2 Nazwa przedsiębiorstwa (firma) i miejsce położenia (siedziba) Przedmiot przedsiębiorstwa Uwagi
1 1 Fabryka cygar J. Humerfeld - Kłodzko, woj. wrocławskie Fabryka cygar
2 2 Fabryka papierosów "Aviatic" - Wrocław Fabryka papierosów
3 3 Fabryka cygar "Deter" - Wrocław Fabryka cygar
4 4 Krupski i Zimmerman - Opole Fabryka cygar
5 5 H. Reinera et Sohn - Racibórz, woj. śląsko-dąbrowskie Fabryka cygar
6 6 I. Doms - Racibórz, woj. śląsko-dąbrowskie Fabryka tytoniu
7 7 W. Bayer - Malbork, woj. gdańskie Fabryka cygar
3 8 Zakład uprawy tytoniu - Siedliny, woj. gdańskie Zakład uprawy tytoniu
9 9 W. Bayer - Elbląg, woj, gdańskie Fabryka cygar
10 10 Haus Neuerburg Altona - Sadlinki, woj. gdańskie Fabryka nikotyny
11 11 Vereinigte Wünschelburger Kornbrennerei Nitsch et Co Gorzelnia przemysłowa, rektyfikacja i wytwórnia wódek - Gródek, Rynek 16, woj. wrocławskie Gorzelnia przemysłowa rektyfikacja i wytwórnia wódek
12 12 G. et W. Ruppert. Herischdorf Fabryka wódek gatunkowych, gorzelnia i rektyfikacja - Cieplice, ul. Jeleniogórska 18/19 woj. wrocławskie Gorzelnia, rektyfikacja i wytwórnia wódek
13 13 C. Schiröewan A. G. Fabryka wódek gatunkowych i rektyfikacja - Wrocław, ul. Traugutta J02 Rektyfikacja i fabryka wódek
14 14 P H. E. Spirt u, Likörfabrik. Essig Mostrich Fabrik G. R. M. K. - Złotów, ul. Żeromskiego 1/3, Kościelna 7 Rektyfikacja i fabryka wódek
15 15 Baltische Spirtwerke A. G. - Gdańsk, Nowy Port, ul. Oliwska 14 Rektyfikacja, gorzelnia przemysłowa i fabryka wódek
16 16 Johann Casper, Rektyfikacja Spirytusu - Lębork, ul. Ratuszowa 8/9. woj. gdańskie Rektyfikacja spirytusu.
17 17 Rektyfikacja Szczecin-Lastadie - Szczecin-Lastadie Rektyfikacja spirytusu
18 18 Gorzelnia przemysłowa i rektyfikacja w Wałczu - Wałcz, ul. Bydgoska 31/41, woj. szczecińskie Rektyfikacja i gorzelnia przemysłowa.
19 19 Rektyfikacja we Wrocławiu - Wrocław, Swojec Rektyfikacja i gorzelnia przemysłowa.
20 20 Rektyfikacja spirytusu - Szczecin, Kępa Panicka (Silberwiese). Rektyfikacja i gorzelnia przemysłowa.
21 21 F-ma Turchan. gorzelnia przemysłowa-Jaworzyna Śląska, ul. Obrońców, woj. śląsko-dąbrowskie Gorzelnia przemysłowa.
22 22 Gorzelnia Przemysłowa w Raciborzu - Racibórz, ul Nowowiejska 20. woj. śląsko-dąbrowskie Gorzelnia przemysłowa.
23 24 Gorzelnia przemysłowa we Wrocławiu - Wrocław, ul. Żmigrodzka 125 Gorzelnia przemysłowa.
24 26 Gorzelnia przemysłowa w Goświnocach daw. Goświn. pow. Nysa Gorzelnia przemysłowa.
25 27 Weinbrennerej II. Reatsch A. G. - Zielona Góra, ul. Stalina 20, woj. poznańskie Gorzelnia koniaków.
26 28 Albert Bucholtz A G. Gorzelnia koniaków i fabryka wódek - Zielona Góra, ul. 3 Maja 35/36. woj, poznańskie Gorzelnia koniaków i fabryka wódek.
27 29 Weinbrennerei Schadachberg. Staren u Co, Gorzelnia Koniaków - Zielona Góra, ul. Batorego 31, woj. poznańskie Gorzelnia koniaków.
28 30 Składnica spirytusu w Kędzierzynie - Kędzierzyn, pow. Koźle Składnice, spirytusu.
29 31 Składnica spirytusu w Kluczborku Kluczbork, ul. Wołczyńska 22, Składnica spirytusu.
30 33 Wytwórnia wódek - Lublin, ul. Małgiewska 9 Fabryka wódek gatunkowych.
31 39 Vereinigte Lemberger Likörfabriken, Baczewski Mikolasch A. G. - Charsznica, pow. Miechów, woj. krakowskie Fabryka wódek gatunkowych.
32 42 W. Koerner et Co. K. G. Fabryka wódek gatunkowych - Jelenia Góra, ul. Stalina 150 Fabryka wódek gatunkowych.
33 43 F-ma Erich Furste, Fabryka wódek gatunkowych - Ostróda, ul. Dr. Prawina 3 Fabryka wódek gatunkowych.
34 44 F-ma C. W. Kemp. Fabryka wódek gatunkowych - Szczecin, ul. Jagiellońska 63/64 Fabryka wódek. gatunkowych.
35 56 Ostpreussische Zündholzfabrik Richard Horstman - Olsztyn Fabryka zapałek.
36 57 A. Jaerschke, Zündholzfabrik Złotystok, woj. wrocławskie Fabryka zapałek.
37 58 Fabrik Chemische Züadwaren Julius Huch - Paczków, woj. śląsko-dąbrowskie Fabryka zapałek.
38 59 Habelschwerdler-Zündwarenfabrik, Carl Grubel, Kommanditgesellschaft, - Bystrzyca, woj. śląsko-dąbrowskie. Fabryka zapałek.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1948.A-74.649

Rodzaj: Orzeczenie
Tytuł: Przejście przedsiębiorstw na własność Państwa.
Data aktu: 30/09/1948
Data ogłoszenia: 12/10/1948