Rejestracja cudzoziemców oraz przedłużanie terminów ważności wiz, wydawanie administracyjnych wiz pobytowych i zezwoleń na pobyt stały.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO
z dnia 10 lipca 1947 r.
wydane w porozumienia z Ministrami: Spraw Zagranicznych, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych o rejestracji cudzoziemców oraz przedłużaniu terminu ważności wiz, wydawaniu administracyjnych wiz pobytowych i zezwoleń na pobyt stały.

W celu uporządkowania spraw pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przypomnienia o ciążących na nich obowiązkach na podstawie art. 23 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 sierpnia 1926 r. o cudzoziemcach (Dz. U. R. P. Nr. 83, poz. 465) i §§ 6, 8, 25, 27-30 rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 8 listopada 1929 r. o ruchu cudzoziemców (Dz. U. R. P. Nr 76, poz. 575) zarządza się, co następuje:
§  1.
Każdy cudzoziemiec, przybyły na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega obowiązkowi meldunkowemu. Obowiązek ten winien być dopełniony w ciągu 24 godzin od chwili przybycia, względnie od chwili zmiany miejsca pobytu (adresu).
§  2.
Każdy cudzoziemiec, przybyły na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od obowiązku meldunkowego podlega obowiązkowi rejestracji. Obowiązek ten jest jednorazowy i winien być dopełniony osobiście, najpóźniej w terminie 8 dni od chwili przybycia do Polski.
§  3.
Rejestrację przeprowadza się w Powiatowych, względnie Miejskich Komendach Milicji Obywatelskiej miejsca pobytu cudzoziemca.
§  4.
Wypełnienie obowiązku rejestracji polega na zgłoszeniu się we właściwej Komendzie M. O. w celu:
a)
okazania ważnego paszportu zagranicznego, zaopatrzonego w ważną wizę, udzieloną przez jedną z polskich placówek konsularnych za granicą,
b)
złożenia wypełnionych i podpisanych dwóch deklaracji rejestracyjnych, zaopatrzonych w dwie fotografie.
§  5.
Po dopełnieniu obowiązku rejestracji należy cudzoziemcowi wydać zaświadczenie o rejestracji.
§  6.
Zezwolenie na pobyt może uzyskać cudzoziemiec wyłącznie przed przyjazdem do Polski za pośrednictwem właściwego polskiego urzędu konsularnego.
§  7.
Przedłużenia terminu ważności wizy wydają Wojewódzkie a w Warszawie i Łodzi Miejskie Komendy Milicji Obywatelskiej miejsca pobytu cudzoziemca.
§  8.
Właściwe (§ 7) Wojewódzkie lub Miejskie Komendy Milicji Obywatelskiej wydają cudzoziemcom zezwolenia na zmianę pobytu czasowego na stały.
§  9.
Cudzoziemcy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, a którzy nie dopełnili obowiązku rejestracji przed władzami administracji ogólnej po dniu 22 lipca 1944 r., obowiązani są obowiązku tego dopełnić w sposób, przewidziany w niniejszym zarządzeniu, w ciągu 8-miu dni od daty jego wejścia w życie.
§  10.
Cudzoziemcy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, a którzy nie posiadają paszportów zagranicznych, zaopatrzonych w ważne wizy pobytowe, winni, jeżeli pragną pozostać w Polsce czasowo lub na stałe, w ciągu 14-tu dni od wejścia w życie niniejszego zarządzenia zwrócić się do właściwego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Polsce o wydanie im ważnych paszportów zagranicznych, zaś w ciągu dalszych 8-miu dni - do właściwej Wojewódzkiej (Miejskiej) Komendy Milicji Obywatelskiej o wydanie administracyjnej wizy pobytowej i zaświadczenia o rejestracji lub zezwolenia na pobyt stały.
§  11.
Obowiązkom, wymienionym w niniejszym zarządzeniu, nie podlegają cudzoziemcy, którym służy prawo zakrajowości.
§  12.
Zarządzenie niniejsze nie dotyczy Niemców, których rejestrację i pobyt regulują odrębne zarządzenia.
§  13.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1947.154.911

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rejestracja cudzoziemców oraz przedłużanie terminów ważności wiz, wydawanie administracyjnych wiz pobytowych i zezwoleń na pobyt stały.
Data aktu: 10/07/1947
Data ogłoszenia: 29/12/1947
Data wejścia w życie: 29/12/1947