Rejestracja, znakowanie i magazynowanie skór wyprawionych lub wygarbowanych i obrót skórami.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU
z dnia 6 listopada 1946 r.
w sprawie rejestracji, znakowania i magazynowania skór wyprawionych lub wygarbowanych i obrotu skórami.

Na podstawie art. 3 i 4 dekretu z dnia 19 września 1946 r. o obrocie skórami (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 281) zarządza się co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w zarządzeniu niniejszym bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dn. 19.IX.1946 r. o obrocie skórami (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 281).
§  2.
Obowiązek rejestracji skór, wymienionych w art. 3, winien być dopełniony w powiatowej władzy administracji ogólnej, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania posiadacza skór lub siedziby w przypadku, gdy posiadaczem skór jest osoba prawna.
§  3.
Rejestracji dokonywa się przez złożenie wypełnionej deklaracji, według wzoru, stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia. Deklaracja winna być wypełniona w czterech egzemplarzach, z których jeden, poświadczony przez władzę powiatową administracji ogólnej, zostaje wydany posiadaczowi skór i stanowi dowód wykonania obowiązku rejestracji.

Dwa egzemplarze deklaracji zostaną przesłane, zgodnie z § 4 Centrali Zbytu Przemysłu Skórzanego, a jeden egzemplarz pozostaje w aktach władzy administracji ogólnej.

§  4.
Po upływie zakreślonego art. 3 dekretu czasokresu rejestracji powiatowe władze administracji ogólnej sporządzą zestawienie ilości dokonanych rejestracyj i wraz z dwoma egzemplarzami deklaracyj prześlą w terminie siedmiodniowym Centrali Zbytu Przemysłu Skórzanego.
§  5.
Skóry zarejestrowane lub nie podlegające, z uwagi na ich ilość, obowiązkowi rejestracji mogą być przedmiotem wolnego obrotu w terminie 3-ch miesięcy od dnia wejścia w życie dekretu z dn. 19 września 1946 r. o obrocie skórami.

Po upływie powyższego terminu przedmiotem obrotu mogą być jedynie skóry, oznakowane przez Centralę Zbytu Przemysłu Skórzanego. Skóry bez takiego oznakowania w ilościach nieprzekraczających 5 kg skóry twardej i dwóch m. kw. skóry miękkiej, mogą być przedmiotem zużycia w granicach własnych potrzeb posiadacza i jego rodziny.

§  6.
Skóry wyprawione lub wygarbowane, wymienione w art. 1 ust. 8, winny być oznakowane na mizdrze przez zakład wyprawiający lub garbujący skóry stemplem oznaczającym ten zakład, miejsce i czas produkcji oraz rozmiary skóry.
§  7.
Centrala Zbytu Przemysłu Skórzanego winna skóry wyprawione lub wygarbowane, przeznaczone do obrotu oznakować ponadto na mizdrze w sposób następujący:
a)
skóry podeszwowe, branzlowe, pasowe, roślinne, pasowe chromowe, surowcowe i pergaminowe na całej powierzchni stemplem taśmowym na krzyż, farbą trwałą, niezmywalną,
b)
skóry blankowe, juchtowe i wierzchnie - kilku odciskami stempla po całej powierzchni również farbą o powyższych właściwościach.
§  8.
Skóry wyprawione lub wygarbowane, rozdzielone w miarę możności według rodzajów i gatunków, winny być magazynowane w miejscach suchych, przewiewnych, nie narażających skóry na niszczenie.
§  9.
Sprzedaż skór wyprawionych lub wygarbowanych odbywać się będzie na podstawie rozdzielników Ministra Przemysłu.

Minister Przemysłu określi ilość skóry przeznaczonej do obrotu i wyznaczy kontyngenty, jakie mają być przydzielone instytucjom przez siebie wskazanym dla dalszego rozprowadzenia między ludnością.

§  10.
Ceny zakupu i sprzedaży skór wyprawionych lub wygarbowanych będą ustalone przez Ministra Przemysłu i opublikowane w Monitorze Polskim.
§  11.
Osoby zajmujące się obrotem skórami wyprawionymi lub wygarbowanymi winny posiadać dowód, stwierdzający nabycie tych skór, wystawiony przez Centralę Zbytu Przemysłu Skórzanego lub instytucje wymienione w § 9.
§  12.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

DEKLARACJA

do rejestracji skór wyprawionych lub wygarbowanych.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 19 września 1946 r. o obrocie skórami (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 281) zgłaszam do rejestracji posiadane skóry:

1)
nazwisko i imię posiadacza ..........
2)
miejsce zamieszkania lub siedziba ..........
3)
zawód ..........
4)
miejsce magazynowania skór ..........
5)
oznaczenie skóry i ilość ..........
Oznaczenie skóry podeszwowa branzlowa pasowa blankowa juchtowa wierzchnia inne
Ilość w kg. lub w m2

6)

Data i miejsce rejestracji ..........

Podpis posiadacza ..........

Starostwo powiatowe (Grodzkie) w .......... stwierdza, że deklaracja niniejsza została złożona w dniu ..........

M. P. (-) ..........

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024