Zatwierdzenie statutu Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 czerwca 1945 r.
w sprawie zatwierdzenia statutu Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych.

Na podstawie art. 8 dekretu, z dnia 30 marca 1945 r. o utworzeniu Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych (Dz. U. R. P. Nr 11, poz. 60) Rada Ministrów zatwierdza statut Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych w brzmieniu, ustalonym w załączniku do niniejszej uchwały.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT PAŃSTWOWEGO PRZEDSIĘBIORSTWA TRAKTORÓW I MASZYN ROLNICZYCH

I.

Zadania, cele i zakres działalności.

§  1.
Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych posiada osobowość prawną i jest wolne od wpisu do rejestru handlowego.

Przedsiębiorstwo używa pieczęci okrągłej z godłem państwowym i napisem w otoku "Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych".

§  2.
Siedzibą Przedsiębiorstwa jest siedziba naczelnych władz Rzeczypospolitej Polskiej.

Działalność Przedsiębiorstwa obejmuje cały obszar Państwa.

Przedsiębiorstwo może otwierać oddziały za zgodą Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

§  3.
Prawo podpisu w imieniu Przedsiębiorstwa ma dyrektor, a w jego nieobecności - zastępca, zaś w oddziałach - kierownik oddziału, a w jego nieobecności - zastępca.

II.

Fundusze.

§  4.
Fundusze Przedsiębiorstwa stanowią:
a)
dotacje państwowe,
b)
fundusze rezerwowe powstałe z nadwyżek bilansowych.
c)
inne fundusze,
§  5.
Przedsiębiorstwo ma prawo nabywania i zbywania nieruchomość! potrzebnych dla wykonania swoich zadań za uprzednią zgodą Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

III.

Rachunkowość.

§  6.
Rokiem obrachunkowym jest rok budżetowy Skarbu Państwa.
§  7.
Preliminarz wydatków i dochodów Przedsiębiorstwa na rok następny, jak również preliminarze dodatkowe na wydatki nieprzewidziane w planie finansowo-gospodarczym zatwierdza Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  8.
Za każdy miniony rok budżetowy Dyrektor sporządza zamknięcie rachunkowe oraz bilans i przedstawia Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.

IV.

Organizacja.

§  9.
Przedsiębiorstwo ma prawo w miarę potrzeby otwierać oddziały za zgodą Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  10.
Oddziały wykonują swoje zadania za pośrednictwem Stacyj Traktorów i Maszyn Rolniczych.
§  11.
Sieć stacyj Traktorów i Maszyn Rolniczych ustala Dyrektor Przedsiębiorstwa w porozumieniu z Woj. Urzędami Ziemskimi.
§  12.
Każdy oddział i stacja Traktorów i Maszyn Rolniczych prowadzi we własnym zakresie warsztaty reparacyjne oraz stacje materiałów pędnych i smarów.
§  13.
Wytwórnie narzędzi i maszyn rolniczych, warsztaty reparacyjne Oddziałów i Stacyj T. i M. R. działają na podstawie regulaminów, opracowanych przez Dyrektora, a zatwierdzonych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  14.
Na czele Przedsiębiorstwa stoi Dyrektor i 2-ch jego zastępców, mianowanych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

I Wicedyrektor jest równocześnie kierownikiem technicznym.

II

Wicedyrektor - kierownikiem administracyjnym Przedsiębiorstwa.

§  15.
Dyrektor zarządza Przedsiębiorstwem, załatwia wszelkie sprawy związane z jego działalnością zgodnie z przepisami niniejszego Statutu, oraz wskazaniami Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, w szczególności zaś przygotowuje:
a)
wnioski, dotyczące otwierania i zwijania oddziałów, nabywania i zbywania nieruchomości,
b)
regulaminy i instrukcje wewnętrzne Przedsiębiorstwa,
c)
plany prac, preliminarze budżetowe, sprawozdania finansowe i bilanse oraz roczne sprawozdania z działalności Przedsiębiorstwa, a nadto przyjmuje i zwalnia personel biurowy i techniczny zgodnie z regulaminem zatwierdzonym przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  16.
I Wicedyrektor sprawuje nadzór techniczny nad wytwórniami maszyn i narzędzi rolniczych, warsztatami reparacyjnymi oraz innymi urządzeniami technicznymi Przedsiębiorstwa, w szczególności:
a)
opracowuje plany produkcji wytwórni maszyn i narzędzi rolniczych,
b)
współpracuje z Ministerstwem Przemysłu w zakresie potrzeb technicznych Przedsiębiorstwa oraz produkcji maszyn i narzędzi rolniczych,
c)
opracowuje instrukcje techniczne dla agend Przedsiębiorstwa.
§  17.
II Wicedyrektor sprawuje nadzór administracyjno-organizacyjny, w szczególności:
a)
opracowuje instrukcje wewnętrzne w zakresie biurowości i rachunkowości Przedsiębiorstwa,
b)
czuwa nad wykonaniem planu finansowo-gospodarczego,
c)
przeprowadza inspekcje oddziałów i stacyj,
d)
czuwa nad prawidłowym prowadzeniem inwentarza, terminowym wykonaniem zamknięć rachunkowych, sprawozdań, planów prac i preliminarzy budżetowych.
§  18.
Wicedyrektorzy za swe czynności służbowe odpowiedzialni są bezpośrednio przed Dyrektorem, a w drodze nadzoru - przed Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  19.
Na czele oddziału oraz wytwórni stoi Kierownik mianowany przez Dyrektora.
§  20.
Likwidacja Przedsiębiorstwa następuje na podstawie uchwały Rady Ministrów, powziętej na wniosek Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1945.40.100

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zatwierdzenie statutu Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych.
Data aktu: 12/06/1945
Data ogłoszenia: 03/11/1945
Data wejścia w życie: 03/11/1945