Zatwierdzenie statutu Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 czerwca 1945 r.
w sprawie zatwierdzenia statutu Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych.

Na podstawie art. 8 dekretu, z dnia 30 marca 1945 r. o utworzeniu Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych (Dz. U. R. P. Nr 11, poz. 60) Rada Ministrów zatwierdza statut Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych w brzmieniu, ustalonym w załączniku do niniejszej uchwały.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT PAŃSTWOWEGO PRZEDSIĘBIORSTWA TRAKTORÓW I MASZYN ROLNICZYCH

I.

Zadania, cele i zakres działalności.

§  1.
Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych posiada osobowość prawną i jest wolne od wpisu do rejestru handlowego.

Przedsiębiorstwo używa pieczęci okrągłej z godłem państwowym i napisem w otoku "Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych".

§  2.
Siedzibą Przedsiębiorstwa jest siedziba naczelnych władz Rzeczypospolitej Polskiej.

Działalność Przedsiębiorstwa obejmuje cały obszar Państwa.

Przedsiębiorstwo może otwierać oddziały za zgodą Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

§  3.
Prawo podpisu w imieniu Przedsiębiorstwa ma dyrektor, a w jego nieobecności - zastępca, zaś w oddziałach - kierownik oddziału, a w jego nieobecności - zastępca.

II.

Fundusze.

§  4.
Fundusze Przedsiębiorstwa stanowią:
a)
dotacje państwowe,
b)
fundusze rezerwowe powstałe z nadwyżek bilansowych.
c)
inne fundusze,
§  5.
Przedsiębiorstwo ma prawo nabywania i zbywania nieruchomość! potrzebnych dla wykonania swoich zadań za uprzednią zgodą Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

III.

Rachunkowość.

§  6.
Rokiem obrachunkowym jest rok budżetowy Skarbu Państwa.
§  7.
Preliminarz wydatków i dochodów Przedsiębiorstwa na rok następny, jak również preliminarze dodatkowe na wydatki nieprzewidziane w planie finansowo-gospodarczym zatwierdza Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  8.
Za każdy miniony rok budżetowy Dyrektor sporządza zamknięcie rachunkowe oraz bilans i przedstawia Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.

IV.

Organizacja.

§  9.
Przedsiębiorstwo ma prawo w miarę potrzeby otwierać oddziały za zgodą Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  10.
Oddziały wykonują swoje zadania za pośrednictwem Stacyj Traktorów i Maszyn Rolniczych.
§  11.
Sieć stacyj Traktorów i Maszyn Rolniczych ustala Dyrektor Przedsiębiorstwa w porozumieniu z Woj. Urzędami Ziemskimi.
§  12.
Każdy oddział i stacja Traktorów i Maszyn Rolniczych prowadzi we własnym zakresie warsztaty reparacyjne oraz stacje materiałów pędnych i smarów.
§  13.
Wytwórnie narzędzi i maszyn rolniczych, warsztaty reparacyjne Oddziałów i Stacyj T. i M. R. działają na podstawie regulaminów, opracowanych przez Dyrektora, a zatwierdzonych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  14.
Na czele Przedsiębiorstwa stoi Dyrektor i 2-ch jego zastępców, mianowanych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

I Wicedyrektor jest równocześnie kierownikiem technicznym.

II

Wicedyrektor - kierownikiem administracyjnym Przedsiębiorstwa.

§  15.
Dyrektor zarządza Przedsiębiorstwem, załatwia wszelkie sprawy związane z jego działalnością zgodnie z przepisami niniejszego Statutu, oraz wskazaniami Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, w szczególności zaś przygotowuje:
a)
wnioski, dotyczące otwierania i zwijania oddziałów, nabywania i zbywania nieruchomości,
b)
regulaminy i instrukcje wewnętrzne Przedsiębiorstwa,
c)
plany prac, preliminarze budżetowe, sprawozdania finansowe i bilanse oraz roczne sprawozdania z działalności Przedsiębiorstwa, a nadto przyjmuje i zwalnia personel biurowy i techniczny zgodnie z regulaminem zatwierdzonym przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  16.
I Wicedyrektor sprawuje nadzór techniczny nad wytwórniami maszyn i narzędzi rolniczych, warsztatami reparacyjnymi oraz innymi urządzeniami technicznymi Przedsiębiorstwa, w szczególności:
a)
opracowuje plany produkcji wytwórni maszyn i narzędzi rolniczych,
b)
współpracuje z Ministerstwem Przemysłu w zakresie potrzeb technicznych Przedsiębiorstwa oraz produkcji maszyn i narzędzi rolniczych,
c)
opracowuje instrukcje techniczne dla agend Przedsiębiorstwa.
§  17.
II Wicedyrektor sprawuje nadzór administracyjno-organizacyjny, w szczególności:
a)
opracowuje instrukcje wewnętrzne w zakresie biurowości i rachunkowości Przedsiębiorstwa,
b)
czuwa nad wykonaniem planu finansowo-gospodarczego,
c)
przeprowadza inspekcje oddziałów i stacyj,
d)
czuwa nad prawidłowym prowadzeniem inwentarza, terminowym wykonaniem zamknięć rachunkowych, sprawozdań, planów prac i preliminarzy budżetowych.
§  18.
Wicedyrektorzy za swe czynności służbowe odpowiedzialni są bezpośrednio przed Dyrektorem, a w drodze nadzoru - przed Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  19.
Na czele oddziału oraz wytwórni stoi Kierownik mianowany przez Dyrektora.
§  20.
Likwidacja Przedsiębiorstwa następuje na podstawie uchwały Rady Ministrów, powziętej na wniosek Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024