Zatwierdzenie statutu Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 czerwca 1945 r.
w sprawie zatwierdzenia statutu Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych.

Na podstawie art. 8 dekretu, z dnia 30 marca 1945 r. o utworzeniu Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych (Dz. U. R. P. Nr 11, poz. 60) Rada Ministrów zatwierdza statut Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych w brzmieniu, ustalonym w załączniku do niniejszej uchwały.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT PAŃSTWOWEGO PRZEDSIĘBIORSTWA TRAKTORÓW I MASZYN ROLNICZYCH

I.

Zadania, cele i zakres działalności.

§  1.
Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych posiada osobowość prawną i jest wolne od wpisu do rejestru handlowego.

Przedsiębiorstwo używa pieczęci okrągłej z godłem państwowym i napisem w otoku "Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych".

§  2.
Siedzibą Przedsiębiorstwa jest siedziba naczelnych władz Rzeczypospolitej Polskiej.

Działalność Przedsiębiorstwa obejmuje cały obszar Państwa.

Przedsiębiorstwo może otwierać oddziały za zgodą Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

§  3.
Prawo podpisu w imieniu Przedsiębiorstwa ma dyrektor, a w jego nieobecności - zastępca, zaś w oddziałach - kierownik oddziału, a w jego nieobecności - zastępca.

II.

Fundusze.

§  4.
Fundusze Przedsiębiorstwa stanowią:
a)
dotacje państwowe,
b)
fundusze rezerwowe powstałe z nadwyżek bilansowych.
c)
inne fundusze,
§  5.
Przedsiębiorstwo ma prawo nabywania i zbywania nieruchomość! potrzebnych dla wykonania swoich zadań za uprzednią zgodą Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

III.

Rachunkowość.

§  6.
Rokiem obrachunkowym jest rok budżetowy Skarbu Państwa.
§  7.
Preliminarz wydatków i dochodów Przedsiębiorstwa na rok następny, jak również preliminarze dodatkowe na wydatki nieprzewidziane w planie finansowo-gospodarczym zatwierdza Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  8.
Za każdy miniony rok budżetowy Dyrektor sporządza zamknięcie rachunkowe oraz bilans i przedstawia Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.

IV.

Organizacja.

§  9.
Przedsiębiorstwo ma prawo w miarę potrzeby otwierać oddziały za zgodą Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  10.
Oddziały wykonują swoje zadania za pośrednictwem Stacyj Traktorów i Maszyn Rolniczych.
§  11.
Sieć stacyj Traktorów i Maszyn Rolniczych ustala Dyrektor Przedsiębiorstwa w porozumieniu z Woj. Urzędami Ziemskimi.
§  12.
Każdy oddział i stacja Traktorów i Maszyn Rolniczych prowadzi we własnym zakresie warsztaty reparacyjne oraz stacje materiałów pędnych i smarów.
§  13.
Wytwórnie narzędzi i maszyn rolniczych, warsztaty reparacyjne Oddziałów i Stacyj T. i M. R. działają na podstawie regulaminów, opracowanych przez Dyrektora, a zatwierdzonych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  14.
Na czele Przedsiębiorstwa stoi Dyrektor i 2-ch jego zastępców, mianowanych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

I Wicedyrektor jest równocześnie kierownikiem technicznym.

II

Wicedyrektor - kierownikiem administracyjnym Przedsiębiorstwa.

§  15.
Dyrektor zarządza Przedsiębiorstwem, załatwia wszelkie sprawy związane z jego działalnością zgodnie z przepisami niniejszego Statutu, oraz wskazaniami Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, w szczególności zaś przygotowuje:
a)
wnioski, dotyczące otwierania i zwijania oddziałów, nabywania i zbywania nieruchomości,
b)
regulaminy i instrukcje wewnętrzne Przedsiębiorstwa,
c)
plany prac, preliminarze budżetowe, sprawozdania finansowe i bilanse oraz roczne sprawozdania z działalności Przedsiębiorstwa, a nadto przyjmuje i zwalnia personel biurowy i techniczny zgodnie z regulaminem zatwierdzonym przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  16.
I Wicedyrektor sprawuje nadzór techniczny nad wytwórniami maszyn i narzędzi rolniczych, warsztatami reparacyjnymi oraz innymi urządzeniami technicznymi Przedsiębiorstwa, w szczególności:
a)
opracowuje plany produkcji wytwórni maszyn i narzędzi rolniczych,
b)
współpracuje z Ministerstwem Przemysłu w zakresie potrzeb technicznych Przedsiębiorstwa oraz produkcji maszyn i narzędzi rolniczych,
c)
opracowuje instrukcje techniczne dla agend Przedsiębiorstwa.
§  17.
II Wicedyrektor sprawuje nadzór administracyjno-organizacyjny, w szczególności:
a)
opracowuje instrukcje wewnętrzne w zakresie biurowości i rachunkowości Przedsiębiorstwa,
b)
czuwa nad wykonaniem planu finansowo-gospodarczego,
c)
przeprowadza inspekcje oddziałów i stacyj,
d)
czuwa nad prawidłowym prowadzeniem inwentarza, terminowym wykonaniem zamknięć rachunkowych, sprawozdań, planów prac i preliminarzy budżetowych.
§  18.
Wicedyrektorzy za swe czynności służbowe odpowiedzialni są bezpośrednio przed Dyrektorem, a w drodze nadzoru - przed Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  19.
Na czele oddziału oraz wytwórni stoi Kierownik mianowany przez Dyrektora.
§  20.
Likwidacja Przedsiębiorstwa następuje na podstawie uchwały Rady Ministrów, powziętej na wniosek Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1945.40.100

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zatwierdzenie statutu Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych.
Data aktu: 12/06/1945
Data ogłoszenia: 03/11/1945
Data wejścia w życie: 03/11/1945