Rozporządzenie delegowane 2023/735 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2020/760 w odniesieniu do wymogu przedkładania faktur w celu ustalenia ilości referencyjnej i wyjaśniające niektóre kwestie dotyczące elektronicznego systemu rejestracji i identyfikacji podmiotów (LORI)

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2023/735
z dnia 30 stycznia 2023 r.
zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2020/760 w odniesieniu do wymogu przedkładania faktur w celu ustalenia ilości referencyjnej i wyjaśniające niektóre kwestie dotyczące elektronicznego systemu rejestracji i identyfikacji podmiotów (LORI)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 1 , w szczególności jego art. 186,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/760 2  uzupełnia rozporządzenie (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do zasad administrowania kontyngentami taryfowymi na przywóz i wywóz produktów rolniczych podlegającymi systemowi pozwoleń.

(2) Zgodnie z art. 10 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/760 podmioty przedkładają organowi wydającemu pozwolenia fakturę w celu ustalenia ilości referencyjnej. Jak dotąd ilość referencyjna była ustalana na podstawie przepisu przejściowego określonego w art. 26 akapit pierwszy tego rozporządzenia delegowanego, w związku z czym przepis ten nie był wykorzystywany. Ponieważ inne elementy dotyczące zarządzania kontyngentami taryfowymi wprowadzone tym rozporządzeniem delegowanym okazały się skuteczne oraz w celu zmniejszenia obciążenia administracyjnego dla podmiotów i organów wydających pozwolenia, zaleca się zniesienie obowiązku podmiotów w zakresie przedkładania organowi wydającemu pozwolenia faktury w celu ustalenia ilości referencyjnej.

(3) Zgodnie z art. 13 ust. 12 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/760 podmioty powiadamiają właściwy organ wydający pozwolenia o wszelkich zmianach mających wpływ na ich wpis w systemie rejestracji i identyfikacji podmiotów ubiegających się o pozwolenia (LORI) w ciągu 10 dni kalendarzowych od dnia wejścia w życie takich zmian. Termin ten należy przedłużyć ze względu na długość okresu wdrażania takich zmian oraz trudności podmiotów w terminowym powiadamianiu o nich.

(4) Ponadto należy wyjaśnić istniejącą w art. 3 ust. 5 i art. 13 ust. 13 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/760 rozbieżność między obowiązkiem a opcją w odniesieniu do uprzedniej rejestracji podmiotów w przypadku zawieszenia wymogu dotyczącego ilości referencyjnej zgodnie z art. 9 ust. 9 tego rozporządzenia delegowanego.

(5) W art. 14 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/760 ustanowiono przepisy w odniesieniu do skarg dotyczących niewłaściwej rejestracji podmiotu. Role organów wydających pozwolenia w państwie członkowskim, w którym kontrolowany podmiot ma siedzibę i jest zarejestrowany do celów VAT, oraz rola państwa członkowskiego, które otrzymało skargę, powinny zostać doprecyzowane w taki sposób, aby kontrola była prowadzona przez państwo członkowskie, w którym kontrolowany podmiot ma siedzibę.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2020/760,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiany w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/760

W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/760 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 10 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Podmiot zapewnia, by poświadczony wydruk zgłoszenia celnego do dopuszczenia do obrotu w Unii, które stosuje w celu ustalenia ilości referencyjnej, zawierało numer faktury, o której mowa w art. 145 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2015/2447.";

b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Organy wydające pozwolenia porównują informacje zawarte w pozwoleniach na przywóz i zgłoszeniach celnych. Dokumenty nie mogą zawierać rozbieżności pod względem tożsamości importera lub zgłaszającego i opisu produktu. Weryfikacje tych dokumentów dokonywane są na podstawie analizy ryzyka państw członkowskich.";

c)
uchyla się ust. 4;
2)
w art. 13 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 12 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Podmiot powiadamia właściwy organ wydający pozwolenia o wszelkich zmianach mających wpływ na wpis LORI w ciągu 30 dni kalendarzowych od dnia wejścia w życie tych zmian.";

b)
ust. 13 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Komisja zawiesza wymóg wcześniejszej rejestracji podmiotów w systemie elektronicznym LORI, w przypadku gdy zostanie zawieszony wymóg dotyczący ilości referencyjnej zgodnie z art. 9 ust. 9.";

3)
art. 14 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Jeżeli organ wydający pozwolenia w państwie członkowskim, w którym skarżący ma siedzibę, stwierdzi, że skarga jest zasadna, przeprowadza w związku z nią kontrole, które uzna za stosowne. W przypadku gdy kontrolowany podmiot ma siedzibę i jest zarejestrowany do celów VAT w innym państwie członkowskim niż organ wydający pozwolenia, który otrzymał skargę, ten ostatni organ wydający pozwolenia udziela niezbędnej pomocy organowi wydającemu pozwolenia państwa członkowskiego, w którym podmiot gospodarczy ma siedzibę i jest zarejestrowany do celów VAT i które przeprowadza kontrolę w odpowiednim terminie. Wynik kontroli jest rejestrowany przez organ wydający pozwolenia w państwie członkowskim, w którym dany podmiot ma siedzibę i jest zarejestrowany do celów podatku VAT, w systemie elektronicznym LORI, w ramach wpisu LORI dotyczącego tego podmiotu.".

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 stycznia 2023 r.

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/760 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do zasad administrowania kontyngentami taryfowymi na przywóz i wywóz podlegającymi systemowi pozwoleń oraz uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do wnoszenia zabezpieczeń w ramach administrowania kontyngentami taryfowymi (Dz.U. L 185 z 12.6.2020, s. 1).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.96.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2023/735 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2020/760 w odniesieniu do wymogu przedkładania faktur w celu ustalenia ilości referencyjnej i wyjaśniające niektóre kwestie dotyczące elektronicznego systemu rejestracji i identyfikacji podmiotów (LORI)
Data aktu: 30/01/2023
Data ogłoszenia: 05/04/2023
Data wejścia w życie: 08/04/2023