(notyfikowana jako dokument nr C(2023) 8711)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 12 grudnia 2023 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 259 ust. 1 lit. c),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest wirusową chorobą zakaźną ptaków i może wywierać poważny wpływ na rentowność gospodarstw drobiarskich, co z kolei powoduje zakłócenia w handlu wewnątrz Unii oraz w wywozie do państw trzecich. Wirusy wysoce zjadliwej grypy ptaków mogą zakażać ptaki migrujące i być przez nie następnie przenoszone na duże odległości podczas ich jesiennych i wiosennych migracji. Występowanie wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków u dzikiego ptactwa stwarza zatem stałe zagrożenie bezpośredniego i pośredniego wprowadzenia tych wirusów do gospodarstw, w których utrzymuje się drób lub ptaki żyjące w niewoli. W przypadku wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków istnieje ryzyko, że czynnik chorobotwórczy rozprzestrzeni się na inne gospodarstwa, w których utrzymuje się drób lub ptaki żyjące w niewoli.
(2) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono nowe ramy prawne dotyczące zapobiegania chorobom przenoszącym się lub przenoszonym na zwierzęta lub na ludzi oraz dotyczące zwalczania takich chorób. Wysoce zjadliwa grypa ptaków wchodzi w zakres definicji choroby umieszczonej w wykazie w tym rozporządzeniu i podlega ustanowionym w nim przepisom dotyczącym zapobiegania chorobom i ich zwalczania. Ponadto rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/687 2 uzupełnia rozporządzenie (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie i ich zwalczania, w tym środków zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków.
(3) Decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2023/2447 3 przyjęto w ramach rozporządzenia (UE) 2016/429 i ustanowiono w niej środki nadzwyczajne na poziomie Unii w odniesieniu do ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków.
(4) W szczególności w decyzji wykonawczej (UE) 2023/2447 przewiduje się, że obszary zapowietrzone, zagrożone i buforowe ustanowione przez państwa członkowskie w następstwie wystąpienia ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687, powinny obejmować co najmniej obszary wymienione jako obszary zapowietrzone, zagrożone i buforowe w załączniku do tej decyzji wykonawczej.
(5) Załącznik do decyzji wykonawczej (UE) 2023/2447 został niedawno zmieniony decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2023/2695 4 w związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu lub ptaków żyjących w niewoli w Bułgarii, Danii, Niemczech, Chorwacji, we Włoszech, na Węgrzech i w Niderlandach, które to ogniska należało uwzględnić w tym załączniku.
(6) Od dnia przyjęcia decyzji wykonawczej (UE) 2023/2695 Bułgaria, Niemcy, Włochy, Węgry i Niderlandy powiadomiły Komisję o wystąpieniu nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w zakładach, w których utrzymuje się drób lub ptaki żyjące w niewoli - w obwodzie Dobricz w Bułgarii, w krajach związkowych Brandenburgia, Dolna Saksonia i Szlezwik-Holsztyn w Niemczech, w prowincji Werona we Włoszech, w komitatach Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok i Szabolcs-Szatmár-Bereg na Węgrzech oraz w prowincjach Gelderland i Zuid-Holland w Niderlandach.
(7) Ponadto Francja powiadomiła Komisję o wystąpieniu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w zakładach, w których utrzymuje się drób, znajdujących się w departamentach Morbihan i Somma.
(8) Belgia również powiadomiła Komisję o wystąpieniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w zakładzie, w którym utrzymuje się drób, znajdującym się w prowincji Flandria Zachodnia.
(9) Ponadto niektóre ogniska choroby potwierdzone przez Węgry znajdują się w bliskiej odległości od granicy z Rumunią. W związku z tym właściwe organy tych dwóch państw członkowskich należycie współpracowały w celu ustanowienia niezbędnych obszarów zagrożonych zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687, ponieważ obszary te rozciągają się na terytorium Rumunii.
(10) Właściwe organy Belgii, Bułgarii, Niemiec, Francji, Włoch, Węgier, Niderlandów i Rumunii wprowadziły niezbędne środki zwalczania chorób wymagane zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687, w tym ustanowiły obszary zapowietrzone i zagrożone wokół wspomnianych ognisk.
(11) Komisja zbadała środki zwalczania chorób wprowadzone przez Belgię, Bułgarię, Niemcy, Francję, Włochy, Węgry, Niderlandy i Rumunię we współpracy z tymi państwami członkowskimi i stwierdziła, że granice obszarów zapowietrzonych i zagrożonych wyznaczone przez właściwe organy Belgii, Bułgarii, Niemiec, Francji, Włoch, Węgier i Niderlandów oraz obszarów zagrożonych wyznaczonych przez właściwy organ Rumunii znajdują się w wystarczającej odległości od zakładów, w których potwierdzono niedawne wystąpienie ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków.
(12) Żadne obszary Belgii i Francji nie są obecnie wymienione w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2023/2447 jako obszary zapowietrzone lub zagrożone.
(13) Aby zapobiec niepotrzebnym zakłóceniom w handlu wewnątrz Unii, a także uniknąć wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu, konieczne jest niezwłoczne określenie na poziomie Unii, we współpracy z Belgią, Bułgarią, Niemcami, Francją, Włochami, Węgrami, Niderlandami i Rumunią, obszarów zapowietrzonych i zagrożonych należycie ustanowionych przez Belgię, Bułgarię, Niemcy, Francję, Włochy, Węgry i Niderlandy oraz obszarów zagrożonych należycie ustanowionych przez Rumunię zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687.
(14) Należy zatem zmienić obszary wymienione w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2023/2447 jako obszary zapowietrzone i zagrożone w Bułgarii, Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech i w Niderlandach, a także jako obszary zagrożone w Rumunii.
(15) Ponadto w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2023/2447 należy wymienić obszary zapowietrzone i zagrożone w Belgii i we Francji.
(16) W związku z powyższym należy zmienić załącznik do decyzji wykonawczej (UE) 2023/2447, aby zaktualizować podział na obszary na poziomie Unii w celu uwzględnienia obszarów zapowietrzonych i zagrożonych należycie ustanowionych przez Belgię, Bułgarię, Niemcy, Francję, Włochy, Węgry i Niderlandy oraz obszarów zagrożonych należycie ustanowionych przez Rumunię zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687 oraz okresu obowiązywania środków mających na nich zastosowanie.
(17) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2023/2447.
(18) Ze względu na pilny charakter sytuacji epidemiologicznej w Unii w odniesieniu do rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków ważne jest, aby zmiany wprowadzone niniejszą decyzją w decyzji wykonawczej (UE) 2023/2447 stały się skuteczne tak szybko, jak jest to możliwe.
(19) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 7 grudnia 2023 r.