Decyzja 2023/1716 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/1999 w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka

DECYZJA RADY (WPZiB) 2023/1716
z dnia 8 września 2023 r.
zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/1999 w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

uwzględniając decyzję Rady (WPZiB) 2020/1999 z dnia 7 grudnia 2020 r. w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka 1 , w szczególności jej art. 5 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 7 grudnia 2020 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2020/1999.

(2) W dniu 8 grudnia 2020 r. w oświadczeniu Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bez

pieczeństwa, wydanym w imieniu Unii Europejskiej, dotyczącym globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka, Unia i jej państwa członkowskie potwierdziły swoje stanowcze zobowiązanie na rzecz propagowania i ochrony praw człowieka na świecie. Globalny system sankcji UE za naruszenia praw człowieka podkreśla, że Unia jest zdeterminowana, aby wzmocnić swoją rolę w walce z poważnymi pogwałceniami i naruszeniami praw człowieka na świecie. Jednym ze strategicznych celów Unii jest sprawienie, aby wszyscy mogli skutecznie korzystać z praw człowieka. Poszanowanie godności ludzkiej, wolność, demokracja, równość, praworządność i prawa człowieka to podstawowe wartości Unii oraz jej wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

(3) Unia nie uznaje bezprawnego przyłączenia Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską i w dalszym ciągu potępia ten akt jako naruszenie prawa międzynarodowego. Unia nadal stanowczo opowiada się za suwerennością i integralnością terytorialną Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz jest zdecydowana w pełni realizować politykę nieuznawania tego bezprawnego przyłączenia.

(4) Unia jest zaniepokojona ciągłym pogarszaniem się sytuacji w zakresie praw człowieka na Półwyspie Krymskim, zwłaszcza w kontekście rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie.

(5) W związku z tym do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów podlegających środkom ograniczającym zamieszczonego w załączniku do decyzji (WPZiB) 2020/1999 należy dodać sześć osób.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję (WPZiB) 2020/1999,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załączniku do decyzji (WPZiB) 2020/1999 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 września 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

Do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów zamieszczonego w sekcji A ("Osoby fizyczne") załącznika do decyzji (WPZiB) 2020/1999 dodaje się następujące wpisy:
Imię i nazwisko (transliteracja na alfabet łaciński) Imię i nazwisko Informacje identyfikacyjne Powody umieszczenia w wykazie Data umieszczenia w wykazie
"63. Elena Victorovna PODOLNAYA Елена Викторовна ПОДОЛЬНАЯ (pisownia rosyjska) Stanowisko(-a): prokurator rosyjska; wiceprokurator w "sądzie okręgowym dla Symferopola w Republice Krymu"

Data urodzenia:

5.9.1978

Płeć: kobieta

Numer identyfikacji podatkowej: 261803847664

Elena Podolnaya jest wiceprokuratorem w "sądzie okręgowym dla Symferopola w Republice Krymu" ustanowionego przez rosyjskie siły okupacyjne na nielegalnie zaanektowanym Krymie. Na tym stanowisku Elena Podolnaya wzięła udział w politycznie umotywowanym postępowaniu sądowym przeciwko dziennikarzowi Władysławowi Jesypence i wnioskowała dla niego o karę 11 lat pozbawienia wolności. Władysław Jesypenko został skazany na sześć lat pozbawienia wolności.

Postępowanie sądowe przeciwko Władysławowi Jesypence było wymierzone w jego aktywizm i służyło w Rosji za proces pokazowy mający stłumić głosy krytykujące reżim i sprzeciwiające się wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie. Rosyjski reżim wykorzystuje krajowe sądownictwo jako powszechne narzędzie w licznych przypadkach poważnych naruszeń praw człowieka. System wymiaru sprawiedliwości nie jest niezależny jest wykorzystywany do systematycznego i poważnego naruszania wolności opinii i wolności wypowiedzi osób sprzeciwiających się obecnemu reżimowi poprzez naruszanie ich wolności opinii i wypowiedzi.

W związku z tym ponosi ona odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka w Federacji Rosyjskiej i na okupowanych przez nią terytoriach, w tym za naruszenia wolności opinii i wypowiedzi.

8.9.2023
64. Denis Vladimirovich

KOROVIN

Денис Владимирович

КОРОВИН (pisownia rosyjska)

Stanowisko(-a): oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB)

Płeć: mężczyzna

Denis Korovin jest oficerem Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB). Na tym stanowisku brał udział w torturowaniu dziennikarza Władysława Jesypenki, który został skazany na sześć lat pozbawienia wolności.

Postępowanie sądowe przeciwko Władysławowi Jesypence było wymierzone w jego aktywizm i służyło w Rosji za proces pokazowy mający stłumić głosy krytykujące reżim i sprzeciwiające się wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie. Rosyjski reżim wykorzystuje krajowe sądownictwo jako powszechne narzędzie w licznych przypadkach poważnych naruszeń praw człowieka. System wymiaru sprawiedliwości nie jest niezależny jest wykorzystywany do systematycznego i poważnego naruszania wolności opinii i wolności wypowiedzi osób sprzeciwiających się obecnemu reżimowi poprzez naruszanie ich wolności opinii i wypowiedzi.

W związku z tym ponosi on odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka w Federacji Rosyjskiej i na okupowanych przez nią terytoriach, w tym za tortury, nieludzkie i poniżające traktowanie oraz naruszenia wolności opinii i wypowiedzi.

8.9.2023
65. Dliaver Memetovich BERBEROV Длявер Меметович БЕРБЕРОВ

(pisownia rosyjska)

Stanowisko(-a): sędzia "sądu okręgowego w Republice Krymu"

Data urodzenia:

17.8.1978

Miejsce urodzenia: Uzbekistan

Płeć: mężczyzna

Adres: ul. Turkenicza 6, Symferopol, Krym, Ukraina

АР Крим, г. Симферополь, ул. Туркенича 6

Kod DRFO: 2871801456

Dliaver Berberov jest sędzią "sądu okręgowego dla Symferopola w Republice Krymu" ustanowionego przez rosyjskie siły okupacyjne na nielegalnie zaanektowanym Krymie. Na tym stanowisku Dliaver Berberov wziął udział w politycznie umotywowanym postępowaniu sądowym przeciwko dziennikarzowi Władysławowi Jesypence.

W dniu 16 lutego 2021 r. Dliaver Berberov ogłosił wyrok w sprawie Władysława Jesypenki i skazał go na sześć lat pozbawienia wolności.

Postępowanie sądowe przeciwko Władysławowi Jesypence było wymierzone w jego aktywizm i służyło w Rosji za proces pokazowy mający stłumić głosy krytykujące obecny reżim i sprzeciwiające się wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie. Rosyjski reżim wykorzystuje krajowe sądownictwo jako powszechne narzędzie w licznych przypadkach poważnych naruszeń praw człowieka. System wymiaru sprawiedliwości nie jest niezależny jest wykorzystywany do systematycznego i poważnego naruszania wolności opinii i wolności wypowiedzi osób sprzeciwiających się obecnemu reżimowi poprzez naruszanie ich wolności opinii i wypowiedzi.

W związku z tym ponosi on odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka w Federacji Rosyjskiej i na okupowanych przez nią terytoriach, w tym za naruszenia wolności opinii i wypowiedzi.

8.9.2023
66. Vitaliy Olegovich

VLASOV

Виталий Олегович ВЛАСОВ (pisownia rosyjska) Stanowisko(-a): śledczy Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB)

Data urodzenia:

7.5.1986

Miejsce urodzenia: Szimanowsk/obwód amurski/Federacja Rosyjska

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Vitaliy Vlasov jest śledczym Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB) Na tym stanowisku prowadził postępowania w sprawach dziennikarza Władysława Jesypenki, członków społeczności Tatarów krymskich na Krymie, w tym Narimana Dżeliałowa, a także członków społeczności Świadków Jehowy, w tym Aleksandra Dubowenki i Aleksandra Litwiniuka.

W tym kontekście Vitaliy Vlasov był zaangażowany w systematyczne kampanie prześladowania skierowane przeciwko społeczności Tatarów krymskich i członków Świadków Jehowy ze względu na ich przekonania religijne.

W związku z tym Vitaliy Vlasov ponosi odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka w Federacji Rosyjskiej i na okupowanych przez nią terytoriach, w tym za tortury, nieludzkie i poniżające traktowanie, arbitralne aresztowania lub zatrzymania, oraz naruszenia wolności opinii i wypowiedzi.

8.9.2023
67. Viktor Viktorovich KRAPKO Виктор Викторович

КРАПКО (pisownia rosyjska)

Stanowisko(-a): sędzia "Sądu Najwyższego Republiki Krymu", były sędzia sądu okręgowego w Symferopolu

Data urodzenia:

22.1.1989

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Viktor Krapko jest sędzią "Sądu Najwyższego Republiki Krymu" ustanowionego przez rosyjskie siły okupacyjne na nielegalnie zaanektowanym Krymie. Na tym stanowisku wziął udział w politycznie umotywowanym postępowaniu sądowym przeciwko dziennikarzowi Władysławowi Jesypence oraz przeciwko Narimanowi Dżelialowowi, członkowi społeczności Tatarów krymskich.

Viktor Krapko jest również odpowiedzialny za udzielenie w 2021 r. zezwoleń na przeszukanie w domach Świadków Jehowy na okupowanym przez Rosję Krymie.

Rosyjski reżim wykorzystuje krajowe sądownictwo jako powszechne narzędzie w licznych przypadkach poważnych naruszeń praw człowieka. System wymiaru sprawiedliwości nie jest niezależny jest wykorzystywany do systematycznego i poważnego naruszania wolności opinii i wolności wypowiedzi osób sprzeciwiających się obecnemu reżimowi poprzez naruszanie ich wolności opinii i wypowiedzi.

W tym kontekście Viktor Krapko był zaangażowany w systematyczne kampanie prześladowania skierowane przeciwko społeczności Tatarów krymskich i członków Świadków Jehowy ze względu na ich przekonania religijne.

W związku z tym ponosi on odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka w Federacji Rosyjskiej i na okupowanych przez nią terytoriach, w tym za naruszenia wolności opinii i wypowiedzi.

8.9.2023
68. Anastasia Ivanovna SUPRYAGA Анастасия Ивановна

СУПРЯГА

(pisownia rosyjska)

Stanowisko(-a): prokurator w "Prokuraturze Krymskiej"

Data urodzenia:

15.3.1983

Miejsce urodzenia: Winohradowe, obwód sakski, Autonomiczna Republika Krymu, Ukraina

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: kobieta

Anastasia Supryaga jest prokuratorem w "prokuraturze krymskiej" ustanowionej przez rosyjskie siły okupacyjne na nielegalnie zaanektowanym Krymie. Na tym stanowisku uczestniczyła w politycznie umotywowanych postępowaniach sądowych i ściganiu Achtema Chijgoza, wiceprzewodniczącego Medżlisu Tatarów krymskich i członków społeczności Tatarów krymskich, w tym Narimana Dżeliałowa.

W tym kontekście Anastasia Supryaga była zaangażowana w systematyczne kampanie prześladowania skierowane przeciwko społeczności Tatarów krymskich i członków Świadków Jehowy ze względu na ich przekonania religijne.

W związku z tym ponosi ona odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka w Federacji Rosyjskiej i na okupowanych przez nią terytoriach, w tym za arbitralne aresztowania lub zatrzymania.

8.9.2023".
1 Dz.U. L 410 I z 7.12.2020, s. 13.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.221I.6

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2023/1716 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/1999 w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka
Data aktu: 08/09/2023
Data ogłoszenia: 08/09/2023
Data wejścia w życie: 08/09/2023