Decyzja 2023/1716 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/1999 w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka

DECYZJA RADY (WPZiB) 2023/1716
z dnia 8 września 2023 r.
zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/1999 w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

uwzględniając decyzję Rady (WPZiB) 2020/1999 z dnia 7 grudnia 2020 r. w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka 1 , w szczególności jej art. 5 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 7 grudnia 2020 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2020/1999.

(2) W dniu 8 grudnia 2020 r. w oświadczeniu Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bez

pieczeństwa, wydanym w imieniu Unii Europejskiej, dotyczącym globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka, Unia i jej państwa członkowskie potwierdziły swoje stanowcze zobowiązanie na rzecz propagowania i ochrony praw człowieka na świecie. Globalny system sankcji UE za naruszenia praw człowieka podkreśla, że Unia jest zdeterminowana, aby wzmocnić swoją rolę w walce z poważnymi pogwałceniami i naruszeniami praw człowieka na świecie. Jednym ze strategicznych celów Unii jest sprawienie, aby wszyscy mogli skutecznie korzystać z praw człowieka. Poszanowanie godności ludzkiej, wolność, demokracja, równość, praworządność i prawa człowieka to podstawowe wartości Unii oraz jej wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

(3) Unia nie uznaje bezprawnego przyłączenia Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską i w dalszym ciągu potępia ten akt jako naruszenie prawa międzynarodowego. Unia nadal stanowczo opowiada się za suwerennością i integralnością terytorialną Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz jest zdecydowana w pełni realizować politykę nieuznawania tego bezprawnego przyłączenia.

(4) Unia jest zaniepokojona ciągłym pogarszaniem się sytuacji w zakresie praw człowieka na Półwyspie Krymskim, zwłaszcza w kontekście rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie.

(5) W związku z tym do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów podlegających środkom ograniczającym zamieszczonego w załączniku do decyzji (WPZiB) 2020/1999 należy dodać sześć osób.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję (WPZiB) 2020/1999,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załączniku do decyzji (WPZiB) 2020/1999 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 września 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

Do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów zamieszczonego w sekcji A ("Osoby fizyczne") załącznika do decyzji (WPZiB) 2020/1999 dodaje się następujące wpisy:
Imię i nazwisko (transliteracja na alfabet łaciński) Imię i nazwisko Informacje identyfikacyjne Powody umieszczenia w wykazie Data umieszczenia w wykazie
"63. Elena Victorovna PODOLNAYA Елена Викторовна ПОДОЛЬНАЯ (pisownia rosyjska) Stanowisko(-a): prokurator rosyjska; wiceprokurator w "sądzie okręgowym dla Symferopola w Republice Krymu"

Data urodzenia:

5.9.1978

Płeć: kobieta

Numer identyfikacji podatkowej: 261803847664

Elena Podolnaya jest wiceprokuratorem w "sądzie okręgowym dla Symferopola w Republice Krymu" ustanowionego przez rosyjskie siły okupacyjne na nielegalnie zaanektowanym Krymie. Na tym stanowisku Elena Podolnaya wzięła udział w politycznie umotywowanym postępowaniu sądowym przeciwko dziennikarzowi Władysławowi Jesypence i wnioskowała dla niego o karę 11 lat pozbawienia wolności. Władysław Jesypenko został skazany na sześć lat pozbawienia wolności.

Postępowanie sądowe przeciwko Władysławowi Jesypence było wymierzone w jego aktywizm i służyło w Rosji za proces pokazowy mający stłumić głosy krytykujące reżim i sprzeciwiające się wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie. Rosyjski reżim wykorzystuje krajowe sądownictwo jako powszechne narzędzie w licznych przypadkach poważnych naruszeń praw człowieka. System wymiaru sprawiedliwości nie jest niezależny jest wykorzystywany do systematycznego i poważnego naruszania wolności opinii i wolności wypowiedzi osób sprzeciwiających się obecnemu reżimowi poprzez naruszanie ich wolności opinii i wypowiedzi.

W związku z tym ponosi ona odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka w Federacji Rosyjskiej i na okupowanych przez nią terytoriach, w tym za naruszenia wolności opinii i wypowiedzi.

8.9.2023
64. Denis Vladimirovich

KOROVIN

Денис Владимирович

КОРОВИН (pisownia rosyjska)

Stanowisko(-a): oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB)

Płeć: mężczyzna

Denis Korovin jest oficerem Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB). Na tym stanowisku brał udział w torturowaniu dziennikarza Władysława Jesypenki, który został skazany na sześć lat pozbawienia wolności.

Postępowanie sądowe przeciwko Władysławowi Jesypence było wymierzone w jego aktywizm i służyło w Rosji za proces pokazowy mający stłumić głosy krytykujące reżim i sprzeciwiające się wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie. Rosyjski reżim wykorzystuje krajowe sądownictwo jako powszechne narzędzie w licznych przypadkach poważnych naruszeń praw człowieka. System wymiaru sprawiedliwości nie jest niezależny jest wykorzystywany do systematycznego i poważnego naruszania wolności opinii i wolności wypowiedzi osób sprzeciwiających się obecnemu reżimowi poprzez naruszanie ich wolności opinii i wypowiedzi.

W związku z tym ponosi on odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka w Federacji Rosyjskiej i na okupowanych przez nią terytoriach, w tym za tortury, nieludzkie i poniżające traktowanie oraz naruszenia wolności opinii i wypowiedzi.

8.9.2023
65. Dliaver Memetovich BERBEROV Длявер Меметович БЕРБЕРОВ

(pisownia rosyjska)

Stanowisko(-a): sędzia "sądu okręgowego w Republice Krymu"

Data urodzenia:

17.8.1978

Miejsce urodzenia: Uzbekistan

Płeć: mężczyzna

Adres: ul. Turkenicza 6, Symferopol, Krym, Ukraina

АР Крим, г. Симферополь, ул. Туркенича 6

Kod DRFO: 2871801456

Dliaver Berberov jest sędzią "sądu okręgowego dla Symferopola w Republice Krymu" ustanowionego przez rosyjskie siły okupacyjne na nielegalnie zaanektowanym Krymie. Na tym stanowisku Dliaver Berberov wziął udział w politycznie umotywowanym postępowaniu sądowym przeciwko dziennikarzowi Władysławowi Jesypence.

W dniu 16 lutego 2021 r. Dliaver Berberov ogłosił wyrok w sprawie Władysława Jesypenki i skazał go na sześć lat pozbawienia wolności.

Postępowanie sądowe przeciwko Władysławowi Jesypence było wymierzone w jego aktywizm i służyło w Rosji za proces pokazowy mający stłumić głosy krytykujące obecny reżim i sprzeciwiające się wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie. Rosyjski reżim wykorzystuje krajowe sądownictwo jako powszechne narzędzie w licznych przypadkach poważnych naruszeń praw człowieka. System wymiaru sprawiedliwości nie jest niezależny jest wykorzystywany do systematycznego i poważnego naruszania wolności opinii i wolności wypowiedzi osób sprzeciwiających się obecnemu reżimowi poprzez naruszanie ich wolności opinii i wypowiedzi.

W związku z tym ponosi on odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka w Federacji Rosyjskiej i na okupowanych przez nią terytoriach, w tym za naruszenia wolności opinii i wypowiedzi.

8.9.2023
66. Vitaliy Olegovich

VLASOV

Виталий Олегович ВЛАСОВ (pisownia rosyjska) Stanowisko(-a): śledczy Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB)

Data urodzenia:

7.5.1986

Miejsce urodzenia: Szimanowsk/obwód amurski/Federacja Rosyjska

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Vitaliy Vlasov jest śledczym Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB) Na tym stanowisku prowadził postępowania w sprawach dziennikarza Władysława Jesypenki, członków społeczności Tatarów krymskich na Krymie, w tym Narimana Dżeliałowa, a także członków społeczności Świadków Jehowy, w tym Aleksandra Dubowenki i Aleksandra Litwiniuka.

W tym kontekście Vitaliy Vlasov był zaangażowany w systematyczne kampanie prześladowania skierowane przeciwko społeczności Tatarów krymskich i członków Świadków Jehowy ze względu na ich przekonania religijne.

W związku z tym Vitaliy Vlasov ponosi odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka w Federacji Rosyjskiej i na okupowanych przez nią terytoriach, w tym za tortury, nieludzkie i poniżające traktowanie, arbitralne aresztowania lub zatrzymania, oraz naruszenia wolności opinii i wypowiedzi.

8.9.2023
67. Viktor Viktorovich KRAPKO Виктор Викторович

КРАПКО (pisownia rosyjska)

Stanowisko(-a): sędzia "Sądu Najwyższego Republiki Krymu", były sędzia sądu okręgowego w Symferopolu

Data urodzenia:

22.1.1989

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Viktor Krapko jest sędzią "Sądu Najwyższego Republiki Krymu" ustanowionego przez rosyjskie siły okupacyjne na nielegalnie zaanektowanym Krymie. Na tym stanowisku wziął udział w politycznie umotywowanym postępowaniu sądowym przeciwko dziennikarzowi Władysławowi Jesypence oraz przeciwko Narimanowi Dżelialowowi, członkowi społeczności Tatarów krymskich.

Viktor Krapko jest również odpowiedzialny za udzielenie w 2021 r. zezwoleń na przeszukanie w domach Świadków Jehowy na okupowanym przez Rosję Krymie.

Rosyjski reżim wykorzystuje krajowe sądownictwo jako powszechne narzędzie w licznych przypadkach poważnych naruszeń praw człowieka. System wymiaru sprawiedliwości nie jest niezależny jest wykorzystywany do systematycznego i poważnego naruszania wolności opinii i wolności wypowiedzi osób sprzeciwiających się obecnemu reżimowi poprzez naruszanie ich wolności opinii i wypowiedzi.

W tym kontekście Viktor Krapko był zaangażowany w systematyczne kampanie prześladowania skierowane przeciwko społeczności Tatarów krymskich i członków Świadków Jehowy ze względu na ich przekonania religijne.

W związku z tym ponosi on odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka w Federacji Rosyjskiej i na okupowanych przez nią terytoriach, w tym za naruszenia wolności opinii i wypowiedzi.

8.9.2023
68. Anastasia Ivanovna SUPRYAGA Анастасия Ивановна

СУПРЯГА

(pisownia rosyjska)

Stanowisko(-a): prokurator w "Prokuraturze Krymskiej"

Data urodzenia:

15.3.1983

Miejsce urodzenia: Winohradowe, obwód sakski, Autonomiczna Republika Krymu, Ukraina

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: kobieta

Anastasia Supryaga jest prokuratorem w "prokuraturze krymskiej" ustanowionej przez rosyjskie siły okupacyjne na nielegalnie zaanektowanym Krymie. Na tym stanowisku uczestniczyła w politycznie umotywowanych postępowaniach sądowych i ściganiu Achtema Chijgoza, wiceprzewodniczącego Medżlisu Tatarów krymskich i członków społeczności Tatarów krymskich, w tym Narimana Dżeliałowa.

W tym kontekście Anastasia Supryaga była zaangażowana w systematyczne kampanie prześladowania skierowane przeciwko społeczności Tatarów krymskich i członków Świadków Jehowy ze względu na ich przekonania religijne.

W związku z tym ponosi ona odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka w Federacji Rosyjskiej i na okupowanych przez nią terytoriach, w tym za arbitralne aresztowania lub zatrzymania.

8.9.2023".
1 Dz.U. L 410 I z 7.12.2020, s. 13.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.221I.6

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2023/1716 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/1999 w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka
Data aktu: 08/09/2023
Data ogłoszenia: 08/09/2023
Data wejścia w życie: 08/09/2023