Rozporządzenie wykonawcze 2023/1195 ustanawiające przepisy dotyczące szczegółów i formatu informacji, które mają być udostępniane przez państwa członkowskie w odniesieniu do wyników urzędowych postępowań wyjaśniających dotyczących przypadków zanieczyszczenia produktami lub substancjami niedopuszczonymi do stosowania w produkcji ekologicznej

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/1195
z dnia 20 czerwca 2023 r.
ustanawiające przepisy dotyczące szczegółów i formatu informacji, które mają być udostępniane przez państwa członkowskie w odniesieniu do wyników urzędowych postępowań wyjaśniających dotyczących przypadków zanieczyszczenia produktami lub substancjami niedopuszczonymi do stosowania w produkcji ekologicznej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 1 , w szczególności jego art. 29 ust. 8 lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (UE) 2018/848 stanowi, że właściwe organy państw członkowskich muszą dokumentować wyniki postępowań wyjaśniających oraz środki, które wprowadziły w przypadku obecności produktów i substancji, które nie są dopuszczone do stosowania w produkcji ekologicznej zgodnie z art. 9 ust. 3 akapit pierwszy tego rozporządzenia. Zgodnie z art. 29 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2018/848 państwa członkowskie muszą dzielić się z pozostałymi państwami członkowskimi i Komisją informacjami dotyczącymi wszelkich środków wprowadzonych w celu opracowania najlepszych praktyk i dalszych środków mających na celu zapobieganie obecności produktów i substancji niedopuszczonych do stosowania w produkcji ekologicznej.

(2) Art. 29 ust. 9 rozporządzenia (UE) 2018/848 zobowiązuje państwa członkowskie do przekazywania drogą elektroniczną, za pomocą systemu komputerowego udostępnionego przez Komisję, stosownych informacji o przypadkach z udziałem zanieczyszczeń niedopuszczonymi produktami lub substancjami.

(3) Aby uniknąć powielania środków, za pomocą których państwa członkowskie przekazują Komisji i pozostałym państwom członkowskim wszystkie informacje wymagane rozporządzeniem (UE) 2018/848, do przekazywania informacji, o których mowa w art. 29 ust. 9 tego rozporządzenia, można również wykorzystać szczegóły i format, w jakim mają one przekazywać informacje, o których mowa w art. 29 ust. 6 tego rozporządzenia. W tym celu państwa członkowskie powinny korzystać z systemu informatycznego rolnictwa ekologicznego (OFIS).

(4) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Produkcji Ekologicznej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Szczegóły i format informacji dotyczących urzędowych postępowań wyjaśniających, najlepszych praktyk i dalszych środków związanych z zanieczyszczeniem niedopuszczonymi produktami i substancjami

Państwa członkowskie korzystają z systemu informatycznego rolnictwa ekologicznego (OFIS) oraz ze wzoru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia w celu udostępnienia innym państwom członkowskim i Komisji udokumentowanych wyników postępowań wyjaśniających przeprowadzonych zgodnie z art. 29 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2018/848 oraz wszelkich środków wprowadzonych przez właściwe organy w celu opracowania najlepszych praktyk i dalszych środków mających na celu zapobieganie obecności produktów i substancji niedopuszczonych, zgodnie z art. 9 ust. 3 akapit pierwszy tego rozporządzenia, w produkcji ekologicznej.

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 20 czerwca 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

Wzór systemu informatycznego rolnictwa ekologicznego, o którym mowa w art. 1

CZĘŚĆ  I

Informacje dotyczące wyników urzędowych postępowań wyjaśniających, o których mowa w art. 29 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2018/848, oraz środków mających na celu zapobieganie obecności produktów i substancji niedopuszczonych do stosowania w produkcji ekologicznej

1. Numer referencyjny urzędowych postępowań wyjaśniających lub, w stosownych przypadkach, numer referencyjny spraw
2. Nazwa produktu ekologicznego lub produktu w okresie konwersji lub innego materiału, z którego pobrano próbki:

a) .

□ Żywność

□ Pasza

□ Materiał roślinny

□ Gleba

□ Inne (proszę określić)

b)

- Kod CN nomenklatury produktów

3. Ilość zanieczyszczonych produktów (kilogramy, litry lub, w stosownych

przypadkach, liczba jednostek):

4. Nazwa wykrytych niedozwolonych produktów lub substancji: 5. Ilość wykrytych niedozwolonych produktów lub substancji:

- Czy stwierdzono zanieczyszczenie powyżej najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości ustanowionego rozporządzeniem (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego

i Rady 2 ?

□ Tak

□ Nie

□ Nie dotyczy (nd.)

6. Etap łańcucha dostaw, na którym wykryto obecność niedozwolonych produktów lub substancji:

□ Produkcja

Tylko w przypadku produkcji roślinnej

- Przed zbiorem

- Po zbiorze

□ Przygotowanie

- Przetwarzanie/konser- wowanie

- Pakowanie

- Ubój, rozbiór, czyszczenie lub młócenie

□ Dystrybucja

□ Przechowywanie

□ Wprowadzenie do obrotu

- Handel detaliczny

- Handel hurtowy

□ Import

- Punkty kontroli granicznej

- Punkt dopuszczenia do obrotu

□ Eksport

Produkt jest:

□ zapakowany

□ luzem

7. Źródła i przyczyny obecności niedopuszczonych produktów lub substancji:

□ Podmiot stosował produkty lub substancje niedopuszczone do stosowania w produkcji ekologicznej

□ Znoszenie cieczy roboczej produktów lub substancji niedopuszczonych do stosowania w produkcji ekologicznej

□ Pomieszanie produktów ekologicznych lub produktów w okresie konwersji z produktami nieekologicz- nymi lub w okresie konwersji

□ Sprzedaż produktów nie- ekologicznych lub produktów w okresie konwersji j ako ekologicznych

□ Podmiot nie wprowadził środków ostrożności, o których mowa w art. 28 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/848

□ Brak identyfikowalności

□ Zanieczyszczenie wystąpiło na poprzednim etapie łańcucha dostaw (proszę określić, na którym etapie, jeżeli jest znany)

□ Nie określono źródła ani przyczyny zanieczyszczenia (proszę wskazać, dlaczego)

□ Inne (proszę określić)

8. Zastosowane środki

Wprowadzanie do obrotu lub stosowanie produktów było zakazane zgodnie z art. 29 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2018/848:

□ Tak

□ Nie

□ Nie dotyczy (nd.)

[dodatkowe informacje nieobowiązkowe]

9. Pozostałe informacje:

CZĘŚĆ  II

Najlepsze praktyki

Proszę przedstawić roczny przegląd najlepszych praktyk udokumentowanych w Państwa państwie członkowskim w poprzednim roku zgodnie z art. 29 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2018/848 w celu uniknięcia obecności produktów i substancji niedopuszczonych do stosowania w produkcji ekologicznej.

Uwaga: Informacje na temat przypadków zanieczyszczenia produktami lub substancjami, które nie są dopuszczone na podstawie art. 9 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2018/848 do stosowania w produkcji ekologicznej w danym państwie członkowskim.

Państwa członkowskie mogą korzystać ze wzoru zamieszczonego w części I do przekazywania Komisji, do 31 marca każdego roku, informacji o przypadkach zanieczyszczenia wykrytych w poprzednim roku przez właściwy organ lub, w stosownych przypadkach, organ kontrolny lub jednostkę certyfikującą podczas przeprowadzania kontroli urzędowych zgodnie z art. 38 rozporządzenia (UE) 2018/848 lub urzędowych postępowań wyjaśniających zgodnie z art. 29 tego rozporządzenia.

Przypadki zanieczyszczenia, w odniesieniu do których urzędowe postępowanie wyjaśniające nie zostało zakończone do 31 grudnia, należy uwzględnić w informacjach przekazywanych w następnym roku.

1 Dz.U. L 150 z 14.6.2018, s. 1.
2 RozporzRozporząądzeniedzenie(WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG (Dz.U. L 70 z 16.3.2005, s. 1). Ma ono zastosowanie wyłącznie do żywności i paszy.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.158.65

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/1195 ustanawiające przepisy dotyczące szczegółów i formatu informacji, które mają być udostępniane przez państwa członkowskie w odniesieniu do wyników urzędowych postępowań wyjaśniających dotyczących przypadków zanieczyszczenia produktami lub substancjami niedopuszczonymi do stosowania w produkcji ekologicznej
Data aktu: 20/06/2023
Data ogłoszenia: 21/06/2023
Data wejścia w życie: 24/06/2023