Rozporządzenie wykonawcze 2023/1195 ustanawiające przepisy dotyczące szczegółów i formatu informacji, które mają być udostępniane przez państwa członkowskie w odniesieniu do wyników urzędowych postępowań wyjaśniających dotyczących przypadków zanieczyszczenia produktami lub substancjami niedopuszczonymi do stosowania w produkcji ekologicznej

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/1195
z dnia 20 czerwca 2023 r.
ustanawiające przepisy dotyczące szczegółów i formatu informacji, które mają być udostępniane przez państwa członkowskie w odniesieniu do wyników urzędowych postępowań wyjaśniających dotyczących przypadków zanieczyszczenia produktami lub substancjami niedopuszczonymi do stosowania w produkcji ekologicznej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 1 , w szczególności jego art. 29 ust. 8 lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (UE) 2018/848 stanowi, że właściwe organy państw członkowskich muszą dokumentować wyniki postępowań wyjaśniających oraz środki, które wprowadziły w przypadku obecności produktów i substancji, które nie są dopuszczone do stosowania w produkcji ekologicznej zgodnie z art. 9 ust. 3 akapit pierwszy tego rozporządzenia. Zgodnie z art. 29 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2018/848 państwa członkowskie muszą dzielić się z pozostałymi państwami członkowskimi i Komisją informacjami dotyczącymi wszelkich środków wprowadzonych w celu opracowania najlepszych praktyk i dalszych środków mających na celu zapobieganie obecności produktów i substancji niedopuszczonych do stosowania w produkcji ekologicznej.

(2) Art. 29 ust. 9 rozporządzenia (UE) 2018/848 zobowiązuje państwa członkowskie do przekazywania drogą elektroniczną, za pomocą systemu komputerowego udostępnionego przez Komisję, stosownych informacji o przypadkach z udziałem zanieczyszczeń niedopuszczonymi produktami lub substancjami.

(3) Aby uniknąć powielania środków, za pomocą których państwa członkowskie przekazują Komisji i pozostałym państwom członkowskim wszystkie informacje wymagane rozporządzeniem (UE) 2018/848, do przekazywania informacji, o których mowa w art. 29 ust. 9 tego rozporządzenia, można również wykorzystać szczegóły i format, w jakim mają one przekazywać informacje, o których mowa w art. 29 ust. 6 tego rozporządzenia. W tym celu państwa członkowskie powinny korzystać z systemu informatycznego rolnictwa ekologicznego (OFIS).

(4) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Produkcji Ekologicznej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Szczegóły i format informacji dotyczących urzędowych postępowań wyjaśniających, najlepszych praktyk i dalszych środków związanych z zanieczyszczeniem niedopuszczonymi produktami i substancjami

Państwa członkowskie korzystają z systemu informatycznego rolnictwa ekologicznego (OFIS) oraz ze wzoru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia w celu udostępnienia innym państwom członkowskim i Komisji udokumentowanych wyników postępowań wyjaśniających przeprowadzonych zgodnie z art. 29 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2018/848 oraz wszelkich środków wprowadzonych przez właściwe organy w celu opracowania najlepszych praktyk i dalszych środków mających na celu zapobieganie obecności produktów i substancji niedopuszczonych, zgodnie z art. 9 ust. 3 akapit pierwszy tego rozporządzenia, w produkcji ekologicznej.

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 20 czerwca 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

Wzór systemu informatycznego rolnictwa ekologicznego, o którym mowa w art. 1

CZĘŚĆ  I

Informacje dotyczące wyników urzędowych postępowań wyjaśniających, o których mowa w art. 29 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2018/848, oraz środków mających na celu zapobieganie obecności produktów i substancji niedopuszczonych do stosowania w produkcji ekologicznej

1. Numer referencyjny urzędowych postępowań wyjaśniających lub, w stosownych przypadkach, numer referencyjny spraw
2. Nazwa produktu ekologicznego lub produktu w okresie konwersji lub innego materiału, z którego pobrano próbki:

a) .

□ Żywność

□ Pasza

□ Materiał roślinny

□ Gleba

□ Inne (proszę określić)

b)

- Kod CN nomenklatury produktów

3. Ilość zanieczyszczonych produktów (kilogramy, litry lub, w stosownych

przypadkach, liczba jednostek):

4. Nazwa wykrytych niedozwolonych produktów lub substancji: 5. Ilość wykrytych niedozwolonych produktów lub substancji:

- Czy stwierdzono zanieczyszczenie powyżej najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości ustanowionego rozporządzeniem (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego

i Rady 2 ?

□ Tak

□ Nie

□ Nie dotyczy (nd.)

6. Etap łańcucha dostaw, na którym wykryto obecność niedozwolonych produktów lub substancji:

□ Produkcja

Tylko w przypadku produkcji roślinnej

- Przed zbiorem

- Po zbiorze

□ Przygotowanie

- Przetwarzanie/konser- wowanie

- Pakowanie

- Ubój, rozbiór, czyszczenie lub młócenie

□ Dystrybucja

□ Przechowywanie

□ Wprowadzenie do obrotu

- Handel detaliczny

- Handel hurtowy

□ Import

- Punkty kontroli granicznej

- Punkt dopuszczenia do obrotu

□ Eksport

Produkt jest:

□ zapakowany

□ luzem

7. Źródła i przyczyny obecności niedopuszczonych produktów lub substancji:

□ Podmiot stosował produkty lub substancje niedopuszczone do stosowania w produkcji ekologicznej

□ Znoszenie cieczy roboczej produktów lub substancji niedopuszczonych do stosowania w produkcji ekologicznej

□ Pomieszanie produktów ekologicznych lub produktów w okresie konwersji z produktami nieekologicz- nymi lub w okresie konwersji

□ Sprzedaż produktów nie- ekologicznych lub produktów w okresie konwersji j ako ekologicznych

□ Podmiot nie wprowadził środków ostrożności, o których mowa w art. 28 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/848

□ Brak identyfikowalności

□ Zanieczyszczenie wystąpiło na poprzednim etapie łańcucha dostaw (proszę określić, na którym etapie, jeżeli jest znany)

□ Nie określono źródła ani przyczyny zanieczyszczenia (proszę wskazać, dlaczego)

□ Inne (proszę określić)

8. Zastosowane środki

Wprowadzanie do obrotu lub stosowanie produktów było zakazane zgodnie z art. 29 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2018/848:

□ Tak

□ Nie

□ Nie dotyczy (nd.)

[dodatkowe informacje nieobowiązkowe]

9. Pozostałe informacje:

CZĘŚĆ  II

Najlepsze praktyki

Proszę przedstawić roczny przegląd najlepszych praktyk udokumentowanych w Państwa państwie członkowskim w poprzednim roku zgodnie z art. 29 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2018/848 w celu uniknięcia obecności produktów i substancji niedopuszczonych do stosowania w produkcji ekologicznej.

Uwaga: Informacje na temat przypadków zanieczyszczenia produktami lub substancjami, które nie są dopuszczone na podstawie art. 9 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2018/848 do stosowania w produkcji ekologicznej w danym państwie członkowskim.

Państwa członkowskie mogą korzystać ze wzoru zamieszczonego w części I do przekazywania Komisji, do 31 marca każdego roku, informacji o przypadkach zanieczyszczenia wykrytych w poprzednim roku przez właściwy organ lub, w stosownych przypadkach, organ kontrolny lub jednostkę certyfikującą podczas przeprowadzania kontroli urzędowych zgodnie z art. 38 rozporządzenia (UE) 2018/848 lub urzędowych postępowań wyjaśniających zgodnie z art. 29 tego rozporządzenia.

Przypadki zanieczyszczenia, w odniesieniu do których urzędowe postępowanie wyjaśniające nie zostało zakończone do 31 grudnia, należy uwzględnić w informacjach przekazywanych w następnym roku.

1 Dz.U. L 150 z 14.6.2018, s. 1.
2 RozporzRozporząądzeniedzenie(WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG (Dz.U. L 70 z 16.3.2005, s. 1). Ma ono zastosowanie wyłącznie do żywności i paszy.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.158.65

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/1195 ustanawiające przepisy dotyczące szczegółów i formatu informacji, które mają być udostępniane przez państwa członkowskie w odniesieniu do wyników urzędowych postępowań wyjaśniających dotyczących przypadków zanieczyszczenia produktami lub substancjami niedopuszczonymi do stosowania w produkcji ekologicznej
Data aktu: 20/06/2023
Data ogłoszenia: 21/06/2023
Data wejścia w życie: 24/06/2023