a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu (UE) 2016/429, które stosuje się od dnia 21 kwietnia 2021 r., ustanowiono między innymi wymagania w zakresie zdrowia zwierząt dotyczące wprowadzania do Unii przesyłek zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego. Zgodnie z jednym z tych wymagań w zakresie zdrowia zwierząt przesyłki te muszą pochodzić z państwa trzeciego lub terytorium, bądź ich strefy lub kompartmentu, wymienionych w wykazie zgodnie z art. 230 ust. 1 tego rozporządzenia.
(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/692 2 uzupełnia rozporządzenie (UE) 2016/429 w odniesieniu do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt na potrzeby wprowadzania do Unii przesyłek niektórych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich lub ich terytoriów, stref lub kompartmentów. Rozporządzenie delegowane (UE) 2020/692 stanowi, że zezwala się na wprowadzanie do Unii przesyłek zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego objętych zakresem tego rozporządzenia wyłącznie wówczas, gdy pochodzą one z państwa trzeciego lub terytorium, bądź ich strefy lub kompart- mentu, wymienionych w wykazie odnośnie do poszczególnych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego zgodnie z wymaganiami w zakresie zdrowia zwierząt określonymi w tym rozporządzeniu delegowanym.
(3) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/404 3 ustanawia się wykazy państw trzecich, terytoriów lub ich stref lub kompartmentów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii tych gatunków i kategorii zwierząt, kategorii materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego, które są objęte zakresem rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692. Wykazy i niektóre ogólne zasady dotyczące wykazów znajdują się w załącznikach I-XXII do tego rozporządzenia delegowanego.
(4) W załączniku IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek koniowatych.
(5) W celu organizacji imprez jeździeckich podczas 19. Igrzysk Azjatyckich Chiny wystąpiły z wnioskiem o uznanie strefy wolnej od chorób koniowatych ustanowionej w Tonglu Equestrian Center w części miasta Yaolin w północnozachodniej części okręgu Tonglu, powiat Fuyang, prefektura Hangzhou, prowincja Zhejiang w Chinach, połączonej z międzynarodowym portem lotniczym Hangzhou Xiaoshan. W 19. Igrzyskach Azjatyckich weźmie udział pewna liczba zarejestrowanych koni pochodzących z Unii.
(6) Ze względu na tymczasowy charakter tych zawodów jeździeckich należy jedynie tymczasowo zatwierdzić tę strefę jako wolną od chorób koniowatych na okres od dnia 15 września 2023 r. do dnia 13 listopada 2023 r., aby zapewnić wystarczająco dużo czasu na wwiezienie do tej strefy i wywiezienie z niej zarejestrowanych koni pochodzących z Unii.
(7) Chiny przedstawiły gwarancje, w szczególności dotyczące możliwości zgłaszania w ich państwie chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w pkt 1 załącznika I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692 i które są istotne w przypadku koniowatych, oraz gwarancje dotyczące zgodności lub równoważności z odpowiednimi wymaganiami w zakresie zdrowia zwierząt mającymi zastosowanie w Unii. Ponadto Chiny poinformowały Komisję, że cała grupa zarejestrowanych koni pochodzących z Unii i uczestniczących w zawodach będzie trzymana oddzielnie od wszelkich koniowatych o innym pochodzeniu i statusie zdrowotnym.
(8) Jednocześnie na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt opublikowano oświadczenie Chin dotyczące ustanowienia strefy wolnej od chorób koniowatych podczas 19. Igrzysk Azjatyckich 4 .
(9) W świetle tych gwarancji i informacji przedstawionych przez Chiny należy tymczasowo zezwolić na powrotny wwóz zarejestrowanych koni z wyznaczonej strefy wolnej od chorób koniowatych w tym państwie trzecim po czasowym wywozie zgodnie z wymogami rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692, przy czym koniom musi towarzyszyć świadectwo zdrowia zwierząt wydane zgodnie ze wzorem określonym w rozdziałach 16 i 17 załącznika II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/403 5 . Okres tego tymczasowego zezwolenia powinien być ograniczony do maksymalnie 60 dni zgodnie z pkt II.3.2, wariant drugi, wzoru świadectwa zdrowia zwierząt określonego w rozdziale 17 załącznika II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/403.
(10) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.
(11) Ponieważ rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/404 stosuje się od dnia 21 kwietnia 2021 r., ze względu na pewność prawa oraz w celu ułatwienia handlu, zmiany, które należy wprowadzić w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/404 niniejszym rozporządzeniem, powinny stać się skuteczne w trybie pilnym.
(12) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 12 czerwca 2023 r.