Decyzja 2022/451 w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji w imieniu Unii Europejskiej dotyczących umowy międzynarodowej w sprawie zapobiegania pandemiom, gotowości i reagowania na nie oraz uzupełniających zmian Międzynarodowych przepisów zdrowotnych

DECYZJA RADY (UE) 2022/451
z dnia 3 marca 2022 r.
w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji w imieniu Unii Europejskiej dotyczących umowy międzynarodowej w sprawie zapobiegania pandemiom, gotowości i reagowania na nie oraz uzupełniających zmian Międzynarodowych przepisów zdrowotnych (2005)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 168 ust. 5 w związku z art. 218 ust. 3 i 4,

uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 31 maja 2021 r., w drodze decyzji WHA74(16), 74. Światowe Zgromadzenie Zdrowia (WHA) zaapelowało o zwołanie posiedzenia specjalnego w celu rozważenia korzyści płynących ze sporządzenia konwencji, umowy lub innego instrumentu międzynarodowego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w sprawie gotowości i reagowania na pandemie, z myślą o ustanowieniu międzyrządowego procesu przygotowywania projektu i negocjowania takiej konwencji, umowy lub instrumentu.

(2) W dniu 1 grudnia 2021 r., w drodze decyzji SSA2(5), podczas specjalnego posiedzenia WHA podjęto decyzję o powołaniu międzyrządowego organu negocjacyjnego, otwartego dla wszystkich państw członkowskich WHO, członków stowarzyszonych i regionalnych organizacji integracji gospodarczej, którego zadaniem będzie przygotowanie projektu i negocjacja konwencji, umowy lub innego instrumentu międzynarodowego WHO w sprawie zapobiegania pandemiom, gotowości i reagowania na nie, z myślą o przyjęciu takiego aktu na podstawie art. 19 lub na podstawie innych postanowień konstytucji WHO uznanych za odpowiednie przez międzyrządowy organ negocjacyjny.

(3) W dniu 20 stycznia 2022 r. dyrektor generalny WHO przekazał Państwom Stronom projekt zmian Międzynarodowych przepisów zdrowotnych (2005) (IHR), przedłożony zgodnie z art. 55 ust. 1 IHR przez Stany Zjednoczone Ameryki.

(4) Podczas 150. posiedzenia zarządu WHA, które odbyło się w dniach 24-29 stycznia 2022 r., podjęto decyzję, by wezwać państwa członkowskie WHO oraz w stosownych przypadkach regionalne organizacje integracji gospodarczej do podjęcia wszelkich odpowiednich środków w celu przeanalizowania ewentualnych zmian IHR.

(5) Zgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej i Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) w przypadku kwestii wchodzących w zakres kompetencji Unii powinna ona uczestniczyć równolegle z jej państwami członkowskimi w negocjacjach dotyczących konwencji, umowy lub innego instrumentu międzynarodowego w sprawie zapobiegania pandemiom, gotowości i reagowania na nie oraz uzupełniających zmian IHR.

(6) Zgodnie z art. 6 i 168 ust. 5 TFUE w obszarze ochrony i poprawy zdrowia ludzkiego, w tym w odniesieniu do zwalczania epidemii transgranicznych, a także w odniesieniu do monitorowania poważnych transgranicznych zagrożeń dla zdrowia, wczesnego ostrzegania w przypadku takich zagrożeń oraz ich zwalczania, działanie Unii powinno wspierać, koordynować lub uzupełniać działania państw członkowskich.

(7) Zgodnie z art. 168 ust. 7 TFUE cały proces negocjacyjny należy prowadzić w pełnym poszanowaniu obowiązków państw członkowskich w zakresie określania ich polityki dotyczącej zdrowia, jak również organizacji i świadczenia usług zdrowotnych i opieki medycznej, w tym zarządzania usługami zdrowotnymi i opieką medyczną, jak również podziału przeznaczonych na nie zasobów.

(8) Niniejsza decyzja pozostaje bez uszczerbku dla podziału kompetencji między Unią a jej państwami członkowskimi oraz dla udziału państw członkowskich w negocjacjach zgodnie z Traktatami.

(9) Zgodnie z zasadą lojalnej współpracy Komisja i państwa członkowskie powinny ściśle współpracować w trakcie procesu negocjacyjnego, w tym poprzez regularne kontakty z ekspertami technicznymi i przedstawicielami państw członkowskich w Genewie.

(10) W tym zakresie należy jak najszybciej dokonać praktycznych ustaleń, które będą mieć zastosowanie w trakcie prowadzenia negocjacji, mając na uwadze w szczególności zapewnienie skutecznej współpracy pomiędzy negocjatorem Unii a państwami członkowskimi, bez uszczerbku dla roli specjalnego komitetu w rozumieniu art. 218 ust. 4 TFUE.

(11) W stosownych przypadkach Rada powinna, w zależności od przebiegu negocjacji, zmieniać i doprecyzowywać wytyczne negocjacyjne określone w addendum do niniejszej decyzji.

(12) Negocjacje będą prowadzone w ramach WHO,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Niniejszym upoważnia się Komisję do prowadzenia w imieniu Unii, w kwestiach wchodzących w zakres kompetencji Unii zgodnie z Traktatami, negocjacji dotyczących umowy międzynarodowej w sprawie zapobiegania pandemiom, gotowości i reagowania na nie oraz uzupełniających zmian IHR w ramach prac dotyczących odpowiednio decyzji WHA SSA2(5) z dnia 1 grudnia 2021 r. oraz decyzji zarządu WHO EB150(3) z dnia 26 stycznia 2022 r.
2. 
Negocjacje są prowadzone na podstawie wytycznych negocjacyjnych określonych w addendum 1  do niniejszej decyzji. W stosownych przypadkach, w zależności od przebiegu negocjacji, wytyczne te są zmieniane lub doprecyzowywane.
Artykuł  2
1. 
Negocjacje prowadzi się w ścisłym porozumieniu z Grupą Roboczą ds. Zdrowia Publicznego, która zostaje niniejszym wyznaczona jako specjalny komitet w rozumieniu art. 218 ust. 4 TFUE.
2. 
Komisja regularnie składa sprawozdania i konsultuje się ze specjalnym komitetem. Gdy tylko Rada wyrazi takie życzenie, Komisja złoży Radzie - również na piśmie - sprawozdanie z przebiegu i wyników negocjacji.
Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Komisji.

Sporządzono w Brukseli dnia 3 marca 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
G. DARMANIN
1 Zob. dokument ST 6133/22 ADD 1 na stronie http://register.consilium.europa.eu.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.92.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2022/451 w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji w imieniu Unii Europejskiej dotyczących umowy międzynarodowej w sprawie zapobiegania pandemiom, gotowości i reagowania na nie oraz uzupełniających zmian Międzynarodowych przepisów zdrowotnych
Data aktu: 03/03/2022
Data ogłoszenia: 21/03/2022