Rozporządzenie delegowane 2022/204 zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji nr (UE) 2015/242 ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące funkcjonowania komitetów doradczych w ramach wspólnej polityki rybołówstwa

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/204
z dnia 8 grudnia 2021 r.
zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji nr (UE) 2015/242 ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące funkcjonowania komitetów doradczych w ramach wspólnej polityki rybołówstwa

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa, zmieniające rozporządzenia Rady (WE) nr 1954/2003 i (WE) nr 1224/2009 oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2371/2002 i (WE) nr 639/2004 oraz decyzję Rady 2004/585/WE 1 , w szczególności jego art. 45 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 43 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 przewiduje ustanowienie komitetów doradczych, które mają promować zrównoważoną reprezentację wszystkich zainteresowanych stron w dziedzinie rybołówstwa i akwakultury oraz przyczynić się do osiągnięcia celów wspólnej polityki rybołówstwa.

(2) Zgodnie z art. 45 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 Komisja przyjęła rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/242 2  ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące funkcjonowania komitetów doradczych w ramach wspólnej polityki rybołówstwa.

(3) Komisja przyjęła rozporządzenie delegowane (UE) 2017/1575 3  zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2015/242 w celu doprecyzowania definicji "organizacji branżowych", określenia procedury klasyfikacji członków komitetów doradczych w jednej z dwóch kategorii zainteresowanych stron, o których mowa w art. 45 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013, oraz przyznania obu kategoriom prawa do samodzielnego decydowania o ich reprezentacji w komitecie wykonawczym.

(4) Konsultacje z komitetami doradczymi i państwami członkowskimi przeprowadzono w świetle doświadczeń zdobytych w trakcie stosowania rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/242.

(5) W celu zapewnienia bardziej zrównoważonej reprezentacji wszystkich interesów i zwiększenia bezstronności przewodniczących komitety doradcze powinny wyznaczyć, w drodze konsensusu, przewodniczącego i przynajmniej jednego wiceprzewodniczącego należących do różnych kategorii zainteresowanych stron, o których mowa w art. 45 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013. Grupom roboczym powinni przewodniczyć, w miarę możliwości, przedstawiciele obu kategorii zainteresowanych stron. Komitety doradcze powinny być uprawnione do wyznaczania przewodniczącego i wiceprzewodniczących spoza komitetów doradczych.

(6) W celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania komitetów doradczych należy doprecyzować kryteria klasyfikacji członków komitetów doradczych do dwóch kategorii zainteresowanych stron, o których mowa w art. 45 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013.

(7) W art. 2 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/242 zdefiniowano organizacje branżowe jako organizacje reprezentujące rybaków oraz, w stosownych przypadkach, podmioty gospodarcze sektora akwakultury oraz przedstawicieli sektorów przetwarzania i obrotu. W art. 4 ust. 30 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 zdefiniowano "podmiot gospodarczy" jako osobę fizyczną lub prawną, która prowadzi lub posiada przedsiębiorstwo wykonujące działalność związaną z dowolnym etapem produkcji, przetwarzania, dystrybucji i sieci sprzedaży detalicznej produktów rybołówstwa i akwakultury oraz obrotu nimi. Kryteria klasyfikacji członków komitetów doradczych powinny zatem umożliwiać klasyfikację organizacji reprezentujących wyżej wymienione sektory w kategorii "organizacje branżowe". Ponadto dostawców dla wyżej wymienionych sektorów, takich jak producentów sieci rybackich lub lodu, należy również zaliczyć do "organizacji branżowych".

(8) Organizacja może być uważana za reprezentatywną dla sektora, jeżeli co najmniej 50 % jej członków jest przedstawicielami sektora lub ma bezpośrednie lub pośrednie interesy gospodarcze w sektorze, gdy reprezentuje pracowników tego sektora lub gdy co najmniej 50 % jej finansowania pochodzi z sektora. Takie organizacje należy również uznać za "organizacje branżowe" do celów art. 45 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013.

(9) W celu zapewnienia zrównoważonego funkcjonowania komitetów doradczych konieczne jest, aby organizacje promujące zasady horyzontalne, takie jak ochrona środowiska, prawa konsumentów i prawa człowieka, zdrowie, promowanie równości bądź zdrowie lub dobrostan zwierząt, były klasyfikowane jako organizacje branżowe, jeżeli są reprezentatywne dla sektora w rozumieniu motywów 7 lub 8. Organizacje promujące takie zasady horyzontalne powinny być zatem zaliczane do "innych grup interesów" tylko wtedy, gdy są niezależne od sektora, co oznacza, że mniej niż 50 % ich członków jest przedstawicielami sektora lub ma bezpośredni lub pośredni interes gospodarczy w sektorze, że nie reprezentują oni pracowników sektora oraz że mniej niż 50 % ich finansowania pochodzi z sektora.

(10) W art. 4 ust. 28 rozporządzenia (UE) nr 1224/2009 zdefiniowano "połowy rekreacyjne" jako niekomercyjną działalność połowową, w przypadku której morskie zasoby wodne są eksploatowane do celów rekreacji, turystyki lub sportu. Organizacje reprezentujące połowy rekreacyjne lub wędkarstwo sportowe należy klasyfikować jako "inne grupy interesów", ponieważ różnią się pod względem charakteru, celów i środków od organizacji branżowych zdefiniowanych w art. 2 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/242.

(11) Sektor rybołówstwa i akwakultury w coraz większym stopniu staje w obliczu konieczności współpracy z zainteresowanymi stronami konkurującymi o wykorzystanie morza na różne sposoby, w tym do celów produkcji energii, wydobycia, turystyki lub ochrony. Takie zainteresowane strony mogą mieć interesy rozbieżne z interesami sektora rybołówstwa i akwakultury. W związku z tym konieczne jest, aby organizacje biorące udział w zadaniach komitetów doradczych, zdefiniowanych w art. 44 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013, i reprezentujące lub mające bezpośrednie lub pośrednie interesy gospodarcze związane z wykorzystaniem środowiska morskiego lub przestrzeni morskiej inne niż rybołówstwo komercyjne, akwakultura lub przetwarzanie, wprowadzanie do obrotu, dystrybucja i sprzedaż detaliczna owoców morza były klasyfikowane jako "inne grupy interesu".

(12) Szczególną uwagę należy zwrócić na zapewnienie zrównoważonej i szerokiej reprezentacji wszystkich zainteresowanych stron w komitetach doradczych, w tym innych grup interesów i przedstawicieli rybołówstwa prowadzonego na niewielką skalę.

(13) Aby spełnić wymogi art. 43 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013, który stanowi, że komitety doradcze ustanawia się w celu przyczynienia się do osiągnięcia celów wspólnej polityki rybołówstwa ustalonych w art. 2 tego rozporządzenia, należy szczegółowo określić metody pracy, których komitety doradcze powinny przestrzegać przy opracowywaniu zaleceń.

(14) Komitety doradcze, jako organy realizujące cel leżący we wspólnym europejskim interesie, otrzymują wsparcie finansowe Unii. W związku z tym ich funkcjonowanie powinno być regularnie monitorowane i oceniane za pomocą zewnętrznych, regularnych i niezależnych przeglądów wyników.

(15) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2015/242,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2015/242 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 4 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 4

Struktura i organizacja komitetów doradczych

1. Oprócz przepisów art. 43 ust. 1, art. 45 ust. 1-3 i załącznika III do rozporządzenia (UE) nr 1380/2013, struktura i organizacja komitetów doradczych muszą być zgodne z przepisami ust. 2-7 niniejszego artykułu.

2. Komitet doradczy wyznacza, w drodze konsensusu, przewodniczącego i co najmniej jednego wiceprzewodniczącego. Przewodniczący może pochodzić spoza grona członków komitetu doradczego. Jeżeli przewodniczący jest wyznaczany spośród przedstawicieli organizacji członkowskich, przynajmniej jeden z wiceprzewodniczących wyznaczany jest spośród członków kategorii organizacji branżowych i innych grup interesów, o których mowa w art. 2, do których nie należy przewodniczący. Zasada ta ma również zastosowanie, w miarę możliwości, do przewodniczących grup roboczych.

3. Zgromadzenie ogólne komitetu doradczego:

a) przyjmuje regulamin wewnętrzny komitetu doradczego;

b) zbiera się przynajmniej raz w roku w celu zatwierdzenia sprawozdania rocznego, rocznego planu strategicznego oraz rocznego budżetu komitetu doradczego;

c) podejmuje decyzje w sprawie klasyfikacji członków komitetu doradczego w kategoriach "organizacje branżowe" lub "inne grupy interesu", stosując kryteria określone w załączniku I oraz w oparciu o obiektywne i możliwe do zweryfikowania informacje, takie jak przepisy statutu, wykaz członków i charakter działalności danej organizacji.

4. Na podstawie wyznaczeń dokonanych przez organizacje branżowe i inne grupy interesów w odniesieniu do miejsc, które zostały im odpowiednio przydzielone, zgromadzenie ogólne powołuje komitet wykonawczy, składający się z maksymalnie 25 członków. W celu zapewnienia właściwej reprezentacji rybołówstwa prowadzonego na niewielką skalę - po konsultacji z Komisją - zgromadzenie ogólne może podjąć decyzję o powołaniu komitetu wykonawczego, składającego się z maksymalnie 30 członków.

5. Zgromadzenie ogólne zapewnia, by składki członkowskie były sprawiedliwe i umożliwiały wyważoną i szeroką reprezentację wszystkich zainteresowanych stron z uwzględnieniem ich możliwości finansowych.

6. Komitet wykonawczy:

a) kieruje i zarządza zadaniami komitetu doradczego zgodnie z art. 44 ust. 2 i 3 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013;

b) przygotowuje sprawozdanie roczne, roczny plan strategiczny i roczny budżet;

c) przyjmuje zalecenia i sugestie, o których mowa w art. 44 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013.

7. Zgromadzenie ogólne i komitet wykonawczy zapewniają zrównoważoną i szeroką reprezentację wszystkich zainteresowanych stron, z naciskiem na inne grupy interesów oraz, w stosownych przypadkach, rybołówstwo prowadzone na niewielką skalę. Liczba przedstawicieli rybołówstwa prowadzonego na niewielką skalę powinna odzwierciedlać udział tego rybołówstwa w sektorze rybołówstwa zainteresowanego państwa członkowskiego.";

2)
art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 5

Metody pracy

1. Komitet doradczy zapewnia, aby wydane zalecenia i sugestie:

a) były zgodne z zasadami i celami wspólnej polityki rybołówstwa określonymi w art. 2 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013;

b) były opracowywane zgodnie z rygorystycznymi zasadami przejrzystości, zrównoważonej reprezentacji i poszanowania wszystkich wyrażanych opinii;

c) były przyjmowane, w miarę możliwości, w drodze konsensusu. Jeżeli nie można osiągnąć konsensusu, zdania odrębne wyrażone przez członków odnotowuje się w zaleceniach przyjętych przez większość członków obecnych i głosujących.

2. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących metod pracy komitet doradczy dąży do zapewnienia efektywności i pełnego uczestnictwa wszystkich członków poprzez wykorzystanie nowoczesnych środków teleinformatycznych i świadczenie usług tłumaczeń pisemnych i ustnych.";

3)
dodaje się art. 7a w brzmieniu:

"Artykuł 7a

Przeglądy wyników

Komitet doradczy poddaje się niezależnemu przeglądowi wyników przynajmniej raz na pięć lat. Przegląd ten ma na celu określenie najlepszych praktyk i niedociągnięć, sporządzenie wykazu zaleceń mających na celu poprawę funkcjonowania komitetu doradczego oraz ocenę jego ogólnego wkładu w realizację celów wspólnej polityki rybołówstwa określonych w rozporządzeniu (UE) nr 1380/2013. Wyniki tych przeglądów podaje się do wiadomości publicznej, a w przypadku stwierdzenia niedociągnięć w funkcjonowaniu komitetu doradczego dołącza się do nich plan działania określający konkretne działania i jasne ramy czasowe ich realizacji.";

4)
dodaje się załącznik "Kryteria klasyfikacji członków komitetów doradczych w ramach kategorii » organizacje branżowe« lub »inne grupy interesu«" w brzmieniu:

"ZAŁĄCZNIK

Kryteria klasyfikacji członków komitetów doradczych w ramach kategorii »organizacje branżowe« lub »inne grupy interesu«

1. Organizację klasyfikuje się jako »organizację branżową«, jeżeli spełnione jest co najmniej jedno z następujących kryteriów:

a) organizacja reprezentuje sektory rybołówstwa komercyjnego, akwakultury, przetwarzania, wprowadzania do obrotu, dystrybucji lub sprzedaży detalicznej owoców morza lub ma w tych sektorach bezpośrednie lub pośrednie interesy gospodarcze;

b) większość członków organizacji, osób fizycznych lub prawnych, reprezentuje sektory rybołówstwa komercyjnego, akwakultury, przetwarzania, wprowadzania do obrotu, dystrybucji lub sprzedaży detalicznej owoców morza lub ma w tych sektorach bezpośrednie lub pośrednie interesy gospodarcze;

c) organizacja reprezentuje pracowników sektorów związanych z rybołówstwem komercyjnym, akwakulturą, przetwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu, dystrybucją lub sprzedażą detaliczną owoców morza;

d) co najmniej 50 % finansowania organizacji pochodzi z przedsiębiorstw prowadzących działalność w dziedzinie rybołówstwa komercyjnego, akwakultury, przetwarzania, wprowadzania do obrotu, dystrybucji lub sprzedaży detalicznej owoców morza;

e) organizacja spełnia co najmniej jedno z kryteriów wymienionych w pkt 1 lit. a)-d) oraz prowadzi działalność w dziedzinie środowiska, praw konsumentów i praw człowieka, zdrowia, promowania równości bądź zdrowia lub dobrostanu zwierząt.

2. Organizację klasyfikuje się jako »inną grupę interesów«, jeżeli nie spełnia ona żadnego z kryteriów określonych w ust. 1 oraz:

a) prowadzi działalność przede wszystkim w dziedzinie środowiska, praw konsumentów i praw człowieka, zdrowia, promowania równości, zdrowia lub dobrostanu zwierząt lub rybołówstwa rekreacyjnego bądź wędkarstwa sportowego; lub

b) reprezentuje lub ma bezpośrednie lub pośrednie interesy gospodarcze związane z wykorzystaniem środowiska morskiego lub przestrzeni morskiej inne niż rybołówstwo komercyjne, akwakultura lub przetwarzanie, wprowadzanie do obrotu, dystrybucja i sprzedaż detaliczna owoców morza.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 8 grudnia 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 354 z 28.12.2013, s. 22.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/242 z dnia 9 października 2014 r. ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące funkcjonowania komitetów doradczych w ramach wspólnej polityki rybołówstwa (Dz.U. L 41 z 17.2.2015, s. 1).
3 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/1575 z dnia 23 czerwca 2017 r. zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/242 (Dz.U. L 239 z 19.9.2017, s. 1).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.34.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2022/204 zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji nr (UE) 2015/242 ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące funkcjonowania komitetów doradczych w ramach wspólnej polityki rybołówstwa
Data aktu: 08/12/2021
Data ogłoszenia: 16/02/2022
Data wejścia w życie: 08/03/2022