a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2019 2 ustanowiono - na podstawie wstępnej oceny ryzyka - wykaz roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka.
(2) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/2018 3 ustanowiono szczegółowe przepisy dotyczące procedury, którą należy stosować w celu przeprowadzenia oceny ryzyka, o której mowa w art. 42 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2016/2031, w odniesieniu do roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka.
(3) Po przeprowadzeniu wstępnej oceny w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 uwzględniono jako rośliny wysokiego ryzyka 34 rodzaje i jeden gatunek roślin przeznaczonych do sadzenia pochodzących z państw trzecich. Figurują wśród nich również rodzaje Lonicera L. i Malus Mill.
(4) 27 listopada 2019 r. Turcja przedłożyła Komisji wniosek o wywóz do Unii dwu- do czteroletnich ukorzenionych roślin przeznaczonych do sadzenia, w doniczkach, należących do gatunków Lonicera x bella, Lonicera caprifolium, Lonicera caucasica, Lonicera etrusca, Lonicera fragrantissima, Lonicera hellenica, Lonicera japonica, Lonicera ligustrina, Lonicera sem- pervirens i Lonicera tatarica (zwanych dalej "określonymi gatunkami z rodzaju Lonicera"). Wniosek ten został poparty odpowiednią dokumentacją techniczną.
(5) 25 listopada 2021 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") przyjął opinię naukową dotyczącą oceny ryzyka związanego z towarami w odniesieniu do pochodzących z Turcji roślin doniczkowych przeznaczonych do sadzenia należących do określonych gatunków z rodzaju Lonicera 4 . Ta opinia naukowa obejmuje ocenę ryzyka związanego z roślinami doniczkowymi przeznaczonymi do sadzenia należącymi do określonych gatunków z rodzaju Lonicera, które to rośliny mają maksymalnie cztery lata. Urząd wskazał Lopholeucaspis japonica, Meloidogyne chitwoodi i Bemisia tabaci (populacje europejskie) jako agrofagi istotne dla tych roślin przeznaczonych do sadzenia, ocenił środki ograniczające ryzyko opisane w dokumentacji w odniesieniu do tych agrofagów i oszacował prawdopodobieństwo, że rośliny te są wolne od tych agrofagów. Lopholeucaspis japonica i Meloidogyne chitwoodi są wymienione jako agrofagi kwarantannowe dla Unii w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/2072 5 , natomiast Bemisia tabaci (populacje europejskie) jest agrofagiem kwarantannowym dla strefy chronionej zgodnie z załącznikiem III do tego rozporządzenia wykonawczego.
(6) 4 marca 2020 r. Mołdawia przedłożyła Komisji wniosek o wywóz do Unii jednorocznych do trzyletnich szczepionych roślin z odkrytymi korzeniami, przeznaczonych do sadzenia, należących do gatunku Malus domestica, które to rośliny są w stanie spoczynku i wolne od liści. Wniosek ten został poparty odpowiednią dokumentacją techniczną.
(7) 22 lutego 2022 r. Urząd przyjął opinię naukową dotyczącą oceny ryzyka związanego z towarami w odniesieniu do przeznaczonych do sadzenia szczepionych roślin należących do gatunku Malus domestica pochodzących z Mołdawii 6 . Urząd wskazał Xiphinema rivesi (populacje pozaeuropejskie) jako agrofaga istotnego dla tych roślin przeznaczonych do sadzenia, ocenił środki ograniczające ryzyko opisane w dokumentacji w odniesieniu do tego agrofaga i oszacował prawdopodobieństwo, że rośliny te są wolne od tego agrofaga. Xiphinema rivesi (populacje pozaeuropejskie) jest agrofagiem kwarantannowym dla Unii zgodnie z załącznikiem II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072.
(8) Na podstawie tych opinii zagrożenie fitosanitarne związane z wprowadzeniem do Unii maksymalnie czteroletnich ukorzenionych roślin przeznaczonych do sadzenia, w podłożu uprawowym, należących do gatunków Lonicera x bella, Lonicera caprifolium, Lonicera caucasica, Lonicera etrusca, Lonicera fragrantissima, Lonicera hellenica, Lonicera ligu- strina, Lonicera sempervirens i Lonicera tatarica i pochodzących z Turcji, oraz maksymalnie trzyletnich szczepionych roślin przeznaczonych do sadzenia, z odkrytymi korzeniami, w stanie spoczynku i wolnych od liści, należących do gatunku Malus domestica i pochodzących z Mołdawii, uznaje się za dopuszczalne z zastrzeżeniem zgodności z odpowiednimi wymogami szczególnymi dotyczącymi przywozu określonymi w załączniku VII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072.
(9) W związku z tym tych roślin przeznaczonych do sadzenia nie należy już uznawać za rośliny wysokiego ryzyka i należy je usunąć z wykazu roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019.
(10) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2018/2019.
(11) Biorąc pod uwagę inwazyjny charakter Lonicera japonica, konieczna jest dalsza ocena ryzyka w celu określenia wpływu tego gatunku na różnorodność biologiczną w Unii. Dlatego też przywóz do Unii przeznaczonych do sadzenia roślin należących do gatunku Lonicera japonica ze wszystkich państw trzecich powinien być nadal zakazany do czasu przeprowadzenia tej oceny ryzyka.
(12) W celu wypełnienia zobowiązań Unii wynikających z porozumienia Światowej Organizacji Handlu w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych 7 przywóz pochodzących z Turcji określonych gatunków z rodzaju Lonicera innych niż Lonicera japonica oraz maksymalnie trzyletnich szczepionych roślin przeznaczonych do sadzenia, z odkrytymi korzeniami, w stanie spoczynku i wolnych od liści, należących do gatunku Malus domestica i pochodzących z Mołdawii powinien zostać jak najszybciej wznowiony. Z tego względu niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu.
(13) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 16 sierpnia 2022 r.