Decyzja 2022/660 dotycząca zmiany decyzji 2014/145/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi

DECYZJA RADY (WPZiB) 2022/660
z dnia 21 kwietnia 2022 r.
dotycząca zmiany decyzji 2014/145/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 17 marca 2014 r. Rada przyjęła decyzję 2014/145/WPZiB 1 .

(2) Unia nadal potępia działania i polityki podważające integralność terytorialną Ukrainy.

(3) Rada uważa, że do wykazu osób, podmiotów i organów podlegających środkom ograniczającym, zawartego w załączniku do decyzji 2014/145/WPZiB, należy dodać dwie osoby w związku z ich rolą w podważaniu integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy lub w zagrażaniu im oraz w związku z uzyskiwaniem korzyści od rosyjskich decydentów odpowiedzialnych za aneksję Krymu lub destabilizację wschodniej Ukrainy.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2014/145/WPZiB,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 2014/145/WPZiB wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 kwietnia 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
J.-Y. LE DRIAN

ZAŁĄCZNIK 2  

Do wykazu osób, podmiotów i organów zamieszczonego w załączniku do decyzji 2014/145/WPZiB dodaje się następujące osoby:

Osoby

Imię i nazwisko Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia w wykazie
"211. Serhiy Vitaliyovich KURCHENKO

(ukraiński; Серий Вiталiйович Курченко; rosyjski: Сергей Витальевич КУРЧЕНКО)

Płeć: mężczyzna

Data urodzenia:

21.9.1985

Miejsce urodzenia: Charków, Ukraina

Obywatelstwo: ukraińskie

Serhij Kurczenko jest ukraińskim biznesmenem. Przy wsparciu separatystów prorosyjskich przejął kontrolę nad szeregiem dużych hut oraz fabryk chemicznych i zakładów energetycznych na obszarach Donbasu pozostających pod kontrolą separatystów. Jego spółka »Gaz- Alliance« zmonopolizowała wydobycie węgla w Donbasie po tym, jak jego konkurenci zostali wypchnięci z rynku, podobno z pomocą Rosji. Zorganizował nielegalny system eksportu węgla z Donbasu do Rosji i Europy oraz skorzystał z niego pomimo sankcji UE. Węgiel wydobywany w kopalniach Kurczenki był ponownie rejestrowany i nielegalnie wywożony poprzez rosyjskie porty.

Kurczenko pomógł dużym przedsiębiorstwom rosyjskim i przedsiębiorstwom państwowym obejść środki ograniczające UE, działając jako ich podwykonawca na terytoriach podlegających Rosji. Był pośrednikiem w rosyjskim eksporcie gazu, paliwa i energii elektrycznej do części Donbasu pozostających pod kontrolą separatystów, co wzmocniło ich niezależność energetyczną i osłabiło ich integrację gospodarczą z Ukrainą. Ponadto dostarczał paliwo na nielegalnie okupowany Półwysep Krymski. W ten sposób wzmocnił niezależność energetyczną tego terytorium. Jest również właścicielem największego składu ropy naftowej na Półwyspie Krymskim.

W ten sposób uzyskiwał korzyści od rosyjskich decydentów odpowiedzialnych za aneksję Krymu i destabilizację wschodniej Ukrainy, przeprowadzał transakcje z grupami separatystycznymi w ukraińskim regionie Donbasu oraz aktywnie wspierał działania i polityki podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażające.

21.4.2022
234. Yevgeniy Viktorovich PRIGOZHIN

(Евге'ний Ви'кторович ПРИГО'ЖИН)

Data urodzenia:

1.6.1961

Miejsce urodzenia: Leningrad, były ZSRR (obecnie Sankt Petersburg, Federacja Rosyjska)

Funkcja: prominentny biznesmen, ściśle powiązany z rosyjskimi przywódcami politycznymi

Jewgienij Prigozhin to prominentny biznesmen, ściśle powiązany z prezydentem Putinem i rosyjskim Ministerstwem Obrony. Finansuje i jest nieoficjalnym szefem grupy Wagner, nieposiadającego osobowości prawnej podmiotu wojskowego z siedzibą w Rosji, odpowiedzialnego za rozmieszczanie najemników Grupy Wagnera na Ukrainie.

Concord, znane także jako KOMBINAT PITANIYA KONKORD OOO, przedsiębiorstwo założone przez Prigozhina, którego właścicielem był do listopada 2019 r., i grupa innych powiązanych z nim przedsiębiorstw, w tym Concord Management and Consulting LLC oraz Megaline LLC, odnosiły korzyści z dużych zamówień publicznych rosyjskiego Ministerstwa Obrony po bezprawnej aneksji Krymu i okupacji wschodniej Ukrainy przez wspieranych przez Rosję separatystów.

21.4.2022"
Osoby powiązane: Lyubov Valentinovna Prigozhina (małżonka); Violetta Prigozhina (matka);

Powiązane podmioty: Wagner Group, Internet Research Agency, Concord company group, Concord Management and Consulting LLC, Megaline LLC

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Jewgienij Prigozhin jest zatem odpowiedzialny za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy i aktywnie je realizował. Uzyskiwał on również korzyści od rosyjskich decydentów odpowiedzialnych za aneksję Krymu i destabilizację wschodniej Ukrainy.
1 Decyzja Rady 2014/145/WPZiB z dnia 17 marca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi (Dz.U. L 78 z 17.3.2014, s. 16).
2 Załącznik zmieniony przez sprostowanie z dnia 13 czerwca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.158.65) zmieniającego nin. decyzję z dniem 21 kwietnia 2022 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.120.11

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2022/660 dotycząca zmiany decyzji 2014/145/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi
Data aktu: 21/04/2022
Data ogłoszenia: 21/04/2022
Data wejścia w życie: 21/04/2022