Rozporządzenie wykonawcze 2021/2284 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne do celów stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2033 w odniesieniu do sprawozdawczości nadzorczej firm inwestycyjnych oraz ujawniania informacji przez firmy inwestycyjne

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/2284
z dnia 10 grudnia 2021 r.
ustanawiające wykonawcze standardy techniczne do celów stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2033 w odniesieniu do sprawozdawczości nadzorczej firm inwestycyjnych oraz ujawniania informacji przez firmy inwestycyjne
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2033 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla firm inwestycyjnych oraz zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1093/2010, (UE) nr 575/2013, (UE) nr 600/2014 i (UE) nr 806/2014 1 , w szczególności jego art. 49 ust. 2 i art. 54 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wymogi dotyczące sprawozdawczości firm inwestycyjnych określone w art. 54 rozporządzenia (UE) 2019/2033 powinny być dostosowane do działalności firm inwestycyjnych oraz proporcjonalne do skali i złożoności poszczególnych firm inwestycyjnych. Wymogi te powinny w szczególności uwzględniać, że niektóre firmy inwestycyjne należy uznać za małe i niepowiązane wzajemnie zgodnie z warunkami określonymi w art. 12 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

(2) Zgodnie z art. 54 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033 małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne są zobowiązane przedstawiać informacje na temat poziomu i struktury funduszy własnych, wymogów w zakresie funduszy własnych, podstawy obliczeń wymogów w zakresie funduszy własnych oraz poziomu działalności w odniesieniu do warunków określonych w art. 12 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033. Małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne nie są zatem zobowiązane do przedstawiania równie szczegółowych informacji jak inne firmy inwestycyjne objęte zakresem rozporządzenia (UE) 2019/2033. Wzory formularzy na potrzeby sprawozdawczości dotyczące obliczania współczynnika K nie powinny zatem mieć zastosowania do małych i niepowiązanych wzajemnie firm inwestycyjnych. Ponadto zgodnie z art. 54 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia (UE) 2019/2033 małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne są zwolnione z obowiązku przedstawiania informacji na temat ryzyka koncentracji, a właściwe organy mogą je również zwolnić z obowiązku przedstawiania informacji na temat wymogów dotyczących płynności.

(3) Wszystkie firmy inwestycyjne podlegające rozporządzeniu (UE) 2019/2033 powinny przedstawiać informacje na temat swojego profilu działalności i swojej wielkości, aby umożliwić właściwym organom ocenę, czy spełniają one warunki określone w art. 12 rozporządzenia (UE) 2019/2033 i mogą zostać zaklasyfikowane jako małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne.

(4) W art. 46 rozporządzenia (UE) 2019/2033 nałożono na firmy inwestycyjne inne niż małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne obowiązek publicznego ujawniania informacji określonych w części szóstej tego rozporządzenia, aby zapewnić przejrzystość ich inwestorom oraz szerzej rozumianym rynkom. Małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne nie podlegają tym wymogom dotyczącym ujawniania informacji, chyba że emitują one instrumenty zaliczane do instrumentów w kapitale dodatkowym Tier I - wówczas ujawnianie tych informacji jest konieczne, aby zapewnić przejrzystość inwestorom inwestującym w te instrumenty.

(5) Niniejsze rozporządzenie powinno zapewnić firmom inwestycyjnym wzory formularzy i tabele na potrzeby przedstawiania wystarczająco wyczerpujących i porównywalnych informacji na temat struktury i jakości ich funduszy własnych. Ponadto konieczne jest ustanowienie wzoru formularza na potrzeby ujawniania informacji ilościowych na temat struktury funduszy własnych oraz elastycznego wzoru formularza na potrzeby uzgadniania regulacyjnych funduszy własnych ze zbadanymi sprawozdaniami finansowymi. Z tego samego powodu konieczne jest również ustanowienie wzoru formularza na potrzeby ujawniania informacji na temat najistotniejszych cech instrumentów funduszy własnych wyemitowanych przez firmę inwestycyjną.

(6) Aby ułatwić wdrożenie wymogów dotyczących sprawozdawczości i ujawniania informacji, konieczne jest zwiększenie spójności między wzorami formularzy na potrzeby sprawozdawczości i wzorami formularzy na potrzeby ujawniania informacji. Wzór formularza na potrzeby ujawniania informacji na temat struktury funduszy własnych powinien zatem być ściśle dostosowany do powiązanego wzoru formularza na potrzeby sprawozdawczości na temat poziomu i struktury funduszy własnych. Z tego samego względu wzór formularza na potrzeby ujawniania informacji dotyczących pełnego uzgodnienia funduszy własnych ze zbadanymi sprawozdaniami finansowymi powinien być elastyczny w tym sensie, że struktura wzoru powinna opierać się na strukturze bilansu w zbadanym sprawozdaniu finansowym firmy inwestycyjnej. Ustaloną formę powinien mieć również wzór formularza na potrzeby ujawniania informacji na temat głównych cech regulacyjnych funduszy własnych, a jego złożoność powinna zależeć od złożoności instrumentów funduszy własnych.

(7) Aby zapewnić, by koszty przestrzegania przepisów ponoszone przez firmy inwestycyjne nie uległy nadmiernemu zwiększeniu, a także aby utrzymać jakość danych, wymogi dotyczące sprawozdawczości i wymogi dotyczące ujawniania informacji powinny być do siebie w jak największym stopniu dostosowane pod względem treści. Dlatego też odpowiednim rozwiązaniem jest ustanowienie - w ramach jednego rozporządzenia - standardów mających zastosowanie do wymogów dotyczących zarówno sprawozdawczości, jak i ujawniania informacji.

(8) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych, który Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) przedłożył Komisji po zasięgnięciu opinii Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.

(9) EUNB przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu wykonawczych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych kosztów i korzyści z nimi związanych oraz zwrócił się o opinię do Bankowej Grupy Interesariuszy powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 2 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ  I

SPRAWOZDAWCZOŚĆ NADZORCZA

Artykuł  1

Sprawozdawcze dni odniesienia

1. 
Informacje, o których mowa w art. 54 ust. 1 rozporządzenia, przekazuje się według ich stanu na następujące sprawozdawcze dni odniesienia:
a)
sprawozdawczość kwartalna: 31 marca, 30 czerwca, 30 września i 31 grudnia;
b)
sprawozdawczość roczna: 31 grudnia.
2. 
Sprawozdawcze dni odniesienia, o których mowa w ust. 1, mogą zostać dostosowane w przypadku, gdy przepisy krajowe pozwalają firmom inwestycyjnym na przekazywanie informacji finansowych na podstawie ich roku obrotowego, który nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, w wyniku czego sprawozdawczość kwartalna odbywa się co trzy miesiące danego roku obrotowego, a sprawozdawczość roczna odbywa się na koniec roku obrotowego.
Artykuł  2

Dni przekazania formularzy

1. 
Informacje, o których mowa w art. 54 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033, przekazuje się przed zakończeniem dnia roboczego w następujących dniach przekazania formularzy:
a)
sprawozdawczość kwartalna: 12 maja, 11 sierpnia, 11 listopada i 11 lutego;
b)
sprawozdawczość roczna: 11 lutego.
2. 
Jeżeli dzień przekazania formularzy jest dniem ustawowo wolnym od pracy w państwie członkowskim właściwego organu, któremu należy przedłożyć sprawozdanie, bądź wypada w sobotę lub niedzielę, dniem przekazania formularzy jest następny dzień roboczy.
3. 
Jeżeli firmy inwestycyjne przekazują informacje według sprawozdawczych dni odniesienia dostosowanych do swojego roku obrotowego, jak określono w art. 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia, dni przekazania formularzy można odpowiednio dostosować, tak aby zachować taki sam okres od dostosowanego sprawozdawczego dnia odniesienia do dnia przekazania formularzy.
4. 
Firmy inwestycyjne mogą przekazywać dane niezweryfikowane. Jeżeli dane zweryfikowane różnią się od przekazanych danych niezweryfikowanych, wówczas zmienione, zweryfikowane dane przekazuje się bez zbędnej zwłoki. Do celów niniejszego artykułu dane niezweryfikowane oznaczają dane, w odniesieniu do których nie została wydana opinia audytora zewnętrznego, natomiast dane zweryfikowane oznaczają dane poddane badaniu audytora zewnętrznego, który wydał opinię.
5. 
Korekty przekazanych sprawozdań przekazuje się właściwym organom bez zbędnej zwłoki.
Artykuł  3

Stosowanie wymogów dotyczących sprawozdawczości na zasadzie indywidualnej

Aby spełnić wymogi dotyczące sprawozdawczości określone w art. 54 rozporządzenia (UE) 2019/2033 na zasadzie indywidualnej, firmy inwestycyjne przekazują informacje określone w art. 5, 6 i 7 niniejszego rozporządzenia z częstotliwością określoną w tych artykułach.

Artykuł  4

Stosowanie wymogów dotyczących sprawozdawczości na zasadzie skonsolidowanej

Aby spełnić wymogi dotyczące sprawozdawczości określone w art. 54 rozporządzenia (UE) 2019/2033 na zasadzie skonsolidowanej, firmy inwestycyjne przekazują informacje określone w art. 5 i 6 niniejszego rozporządzenia wykonawczego z częstotliwością określoną w tych artykułach.

Artykuł  5

Format i częstotliwość sprawozdawczości firm inwestycyjnych innych niż małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne

1. 
Firmy inwestycyjne inne niż małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne przekazują informacje wymagane na podstawie art. 54 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033 z częstotliwością kwartalną, korzystając ze wzorów zawartych w załączniku I do niniejszego rozporządzenia zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.
2. 
Firmy inwestycyjne inne niż małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne, które ustalają wymóg oparty na współczynniku K w ramach ryzyka dla rynku na podstawie współczynnika K-NPR zgodnie z art. 21 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033, przekazują z częstotliwością kwartalną informacje określone we wzorach C 18.00 - C 24.00 w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/451 3  zgodnie z instrukcjami zawartymi w części 2 załącznika II do tego rozporządzenia wykonawczego.
3. 
Firmy inwestycyjne inne niż małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne, które korzystają z odstępstwa określonego w art. 25 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/2033, przekazują z częstotliwością kwartalną informacje określone we wzorze C 34.02 w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/451 zgodnie z instrukcjami zawartymi w części 2 załącznika II do tego rozporządzenia wykonawczego.
4. 
Firmy inwestycyjne inne niż małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne, które korzystają z odstępstwa określonego w art. 25 ust. 5 akapit drugi rozporządzenia (UE) 2019/2033, przekazują z częstotliwością kwartalną informacje określone we wzorze C 25.00 w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/451 zgodnie z instrukcjami zawartymi w części 2 załącznika II do tego rozporządzenia wykonawczego.
Artykuł  6

Format i częstotliwość sprawozdawczości małych i niepowiązanych wzajemnie firm inwestycyjnych

1. 
Małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne przekazują z częstotliwością roczną informacje określone we wzorach w załączniku III do niniejszego rozporządzenia zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku IV do niniejszego rozporządzenia. Firmy inwestycyjne, które korzystają z odstępstwa określonego w art. 43 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia (UE) 2019/2033, są zwolnione z obowiązku przekazywania informacji określonych we wzorze IF 09.01 w załączniku III do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  7

Format i częstotliwość sprawozdawczości podmiotów, którym zezwolono na stosowanie art. 8 rozporządzenia (UE) 2019/2033

Na zasadzie odstępstwa od art. 4 niniejszego rozporządzenia podmioty, o których mowa w art. 8 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/2033 i którym zezwolono na stosowanie tego artykułu, przekazują z częstotliwością kwartalną informacje określone we wzorach w załączniku VIII do niniejszego rozporządzenia zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku IX do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  8

Dokładność danych i informacje związane z przekazywanymi informacjami

1. 
Firmy inwestycyjne przekazują informacje, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, w formatach wymiany i przedstawiania danych określonych przez właściwe organy oraz zgodnie z definicją punktu danych zawartą w modelu punktów danych i zgodnie z zasadami walidacji, określonymi w załączniku V, a także zgodnie z następującymi specyfikacjami:
a)
w przekazywanych informacjach nie uwzględnia się informacji, które nie są wymagane lub nie mają zastosowania;
b)
wartości numeryczne przedstawia się jako dane faktyczne zgodnie z następującymi konwencjami:
(i)
punkty danych obejmujące rodzaj danych "kwota pieniężna" przedstawia się z zastosowaniem minimalnej dokładności odpowiadającej tysiącom jednostek;
(ii)
punkty danych obejmujące rodzaj danych "wartość procentowa" wyraża się zgodnie z jednostką, z zastosowaniem minimalnej dokładności odpowiadającej czwartemu miejscu po przecinku;
(iii)
punkty danych obejmujące rodzaj danych "liczba całkowita" przedstawia się bez miejsc po przecinku oraz z dokładnością odpowiadającą jednostkom.
2. 
Firmy inwestycyjne identyfikuje się za pomocą ich identyfikatora podmiotu prawnego (LEI). Podmioty prawne i kontrahentów innych niż firmy inwestycyjne identyfikuje się za pomocą ich LEI, jeżeli jest dostępny.
3. 
Do informacji przekazywanych przez firmy inwestycyjne na podstawie niniejszego rozporządzenia dołącza się następujące informacje:
a)
sprawozdawczy dzień odniesienia oraz okres sprawozdawczy;
b)
walutę sprawozdawczą;
c)
standard rachunkowości;
d)
identyfikator podmiotu prawnego (LEI) instytucji sprawozdającej;
e)
zakres konsolidacji.

ROZDZIAŁ  II

PUBLICZNE UJAWNIANIE INFORMACJI PRZEZ FIRMY INWESTYCYJNE

Artykuł  9

Zasady ujawniania informacji

1. 
Informacje ujawniane zgodnie z niniejszym rozporządzeniem podlegają następującym zasadom:
a)
ujawniane informacje podlegają weryfikacji wewnętrznej w takim samym stopniu, jaki ma zastosowanie do sprawozdania z działalności zawartego w sprawozdaniu finansowym firmy inwestycyjnej;
b)
ujawniane informacje są jasne i są prezentowane w formie zrozumiałej dla użytkowników informacji oraz są udostępniane za pomocą dostępnego nośnika. Ważne komunikaty są wyróżnione i łatwe do odnalezienia. Złożone kwestie wyjaśnia się prostym językiem. Powiązane informacje przedstawia się łącznie;
c)
ujawniane informacje są miarodajne i zachowana jest ich spójność w miarę upływu czasu, aby umożliwić użytkownikom informacji porównywanie informacji z różnych okresów;
d)
ujawnianym informacjom ilościowym towarzyszą wyjaśnienia o charakterze jakościowym oraz wszelkie inne informacje uzupełniające, które mogą być konieczne do tego, aby użytkownicy tych informacji mogli je zrozumieć, przy zwróceniu szczególnej uwagi na wszelkie istotne zmiany w jakichkolwiek ujawnianych informacjach w porównaniu z wcześniej ujawnionymi informacjami.
Artykuł  10

Ujawnianie przez firmy inwestycyjne informacji na temat funduszy własnych

Firmy inwestycyjne ujawniają informacje na temat funduszy własnych wymagane zgodnie z art. 49 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033, korzystając ze wzorów zawartych w załączniku VI do niniejszego rozporządzenia zgodnie z odpowiednimi instrukcjami zawartymi w załączniku VII do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  11

Przepisy ogólne dotyczące ujawniania informacji

1. 
Ujawniając informacje, o których mowa w art. 10 niniejszego rozporządzenia, firmy inwestycyjne zapewniają przekazanie wartości numerycznych jako danych faktycznych zgodnie z następującymi konwencjami:
a)
dane ilościowe ujawniane jako kwoty pieniężne ujawnia się z zastosowaniem minimalnej dokładności odpowiadającej tysiącom jednostek;
b)
dane ilościowe ujawniane jako wartości procentowe wyraża się zgodnie z jednostką, z zastosowaniem minimalnej dokładności odpowiadającej czwartemu miejscu po przecinku.
2. 
Ujawniając informacje, o których mowa w art. 10 niniejszego rozporządzenia, firmy inwestycyjne zapewniają powiązanie tych informacji z wszystkimi następującymi informacjami:
a)
dniem odniesienia do celów ujawniania informacji oraz okresem sprawozdawczym;
b)
walutą właściwą dla ujawnienia informacji;
c)
nazwą oraz, w stosownych przypadkach, identyfikatorem podmiotu prawnego (LEI) instytucji ujawniającej informacje;
d)
w stosownych przypadkach - zastosowanym standardem rachunkowości;
e)
w stosownych przypadkach - zakresem konsolidacji.

ROZDZIAŁ  III

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł  12

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 10 grudnia 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

SPRAWOZDAWCZOŚĆ FIRM INWESTYCYJNYCH INNYCH NIŻ MAŁE I NIEPOWIĄZANE WZAJEMNIE FIRMY INWESTYCYJNE

WZORY DLA FIRM INWESTYCYJNYCH
Numer wzoru Kod wzoru Nazwa wzoru/grupy wzorów Nazwa skrócona
FUNDUSZE WŁASNE: poziom, struktura, wymogi i obliczenia
1 I 01.00 Fundusze własne I1
2,1 I 02.01 Wymogi w zakresie funduszy własnych I2.1
2,2 I 02.02 Współczynniki kapitałowe I2.2
3 I 03.00 Obliczanie wymogu dotyczącego stałych kosztów pośrednich I3
4 I 04.00 Obliczanie łącznego wymogu opartego na współczynniku K I4
MAŁE I NIEPOWIĄZANE WZAJEMNIE FIRMY INWESTYCYJNE
5 I 05.00 Poziom działalności - przegląd progów I5
WYMOGI DOTYCZĄCE WSPÓŁCZYNNIKA K - DODATKOWE DANE
6,1 I 06.01 Zarządzane aktywa (AUM) - dodatkowe dane dotyczące AUM I6.1
6,2 I 06.02 Średnia wartość całkowitych miesięcznych AUM I6.2
6,3 I 06.03 Przechowywane środki pieniężne klientów (CMH) - dodatkowe dane dotyczące CMH I6.3
6,4 I 06.04 Średnia wartość całkowitych dziennych CMH I6.4
6,5 I 06.05 Aktywa zabezpieczone i objęte administrowaniem (ASA) - dodatkowe dane dotyczące ASA I6.5
6,6 I 06.06 Średnia wartość całkowitych dziennych ASA I6.6
6,7 I 06.07 Obsługiwane zlecenia klientów (COH) - dodatkowe dane dotyczące COH I6.7
6,8 I 06.08 Średnia wartość całkowitych dziennych COH I6.8
6,9 I 06.09 Pozycja ryzyka netto (NPR) dla współczynnika K - dodatkowe dane dotyczące współczynnika K-NPR I6.9
6,1 I 06.10 Wniesiony depozyt rozliczeniowy (CMG) - dodatkowe dane dotyczące CMG I6.10
6,11 I 06.11 Niewykonanie zobowiązania przez kontrahenta transakcyjnego (TCD) - dodatkowe dane dotyczące TCD I6.11
6,12 I 06.12 Dzienne przepływy transakcyjne (DTF) - dodatkowe dane dotyczące DTF I6.12
6,13 I 06.13 Średnia wartość całkowitych dziennych DTF I6.13
RYZYKO KONCENTRACJI
7 I 07.00 K-CON - dodatkowe dane I7
8,1 I 08.01 Poziom ryzyka koncentracji - przechowywane środki pieniężne klientów I8.1
8,2 I 08.02 Poziom ryzyka koncentracji - aktywa zabezpieczone i objęte administrowaniem I8.2
8,3 I 08.03 Poziom ryzyka koncentracji - całkowite zdeponowane własne środki pieniężne I8.3
8,4 I 08.04 Poziom ryzyka koncentracji - łączny zysk I8.4
8,5 I 08.05 Ekspozycje zaliczane do portfela handlowego I8.5
8,6 I 08.06 Pozycje portfela bankowego i pozycje pozabilansowe I8.6
WYMOGI DOTYCZĄCE PŁYNNOŚCI
9 I 09.00 Wymogi dotyczące płynności I9
I 01.00 - STRUKTURA FUNDUSZY WŁASNYCH (I1)
Wiersze Pozycja Kwota

0010

0010 FUNDUSZE WŁASNE
0020 KAPITAŁ TIER I
0030 KAPITAŁ PODSTAWOWY TIER I
0040 W pełni opłacone instrumenty kapitałowe
0050 Ażio emisyjne
0060 Zyski zatrzymane
0070 Zyski zatrzymane w poprzednich latach
0080 Uznany zysk
0090 Skumulowane inne całkowite dochody
0100 Kapitał rezerwowy
0110 Udział mniejszości uznany w kapitale podstawowym Tier I
0120 Korekty w kapitale podstawowym Tier I z tytułu filtrów ostrożnościowych
0130 Inne fundusze
0140 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU PODSTAWOWEGO TIER I
0150 (-) Instrumenty własne w kapitale podstawowym Tier I
0160 (-) Bezpośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale podstawowym Tier I
0170 (-) Pośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale podstawowym Tier I
0180 (-) Syntetyczne udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale podstawowym Tier I
0190 (-) Straty za bieżący rok obrachunkowy
0200 (-) Wartość firmy
0210 (-) Inne wartości niematerialne i prawne
0220 (-) Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oparte na przyszłej rentowności i niewynikające z różnic przejściowych po odliczeniu powiązanych rezerw z tytułu podatku dochodowego
0230 (-) Znaczny pakiet akcji spoza sektora finansowego, który przekracza 15 % funduszy własnych
0240 (-) Łączna wartość znacznych pakietów akcji w przedsiębiorstwach innych niż podmioty sektora finansowego, która przekracza 60 % funduszy własnych
0250 (-) Instrumenty w kapitale podstawowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli firma inwestycyjna nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
0260 (-) Instrumenty w kapitale podstawowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli firma inwestycyjna dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
0270 (-) Aktywa funduszu emerytalnego ze zdefiniowanymi świadczeniami
0280 (-) Inne odliczenia
0290 Kapitał podstawowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty
0300 KAPITAŁ DODATKOWY TIER I
0310 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe
0320 Ażio emisyjne
0330 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU DODATKOWEGO TIER I
0340 (-) Instrumenty własne w kapitale dodatkowym Tier I
0350 (-) Bezpośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale dodatkowym Tier I
0360 (-) Pośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale dodatkowym Tier I
0370 (-) Syntetyczne udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale dodatkowym Tier I
0380 (-) Instrumenty w kapitale dodatkowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli firma inwestycyjna nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
0390 (-) Instrumenty w kapitale dodatkowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli firma inwestycyjna dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
0400 (-) Inne odliczenia
0410 Kapitał dodatkowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty
0420 KAPITAŁ TIER II
0430 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe
0440 Ażio emisyjne
0450 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU TIER II
0460 (-) Instrumenty własne w kapitale Tier II
0470 (-) Bezpośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale Tier II
0480 (-) Pośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale Tier II
0490 (-) Syntetyczne udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale Tier II
0500 (-) Instrumenty w kapitale Tier II podmiotów sektora finansowego, jeżeli firma inwestycyjna nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
0510 (-) Instrumenty w kapitale Tier II podmiotów sektora finansowego, jeżeli firma inwestycyjna dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
0520 Kapitał Tier II: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

I 02.01 - WYMOGI W ZAKRESIE FUNDUSZY WŁASNYCH (I2.1)

Wiersze Pozycja Kwota

0010

0010 Wymóg w zakresie funduszy własnych
0020 Stały minimalny wymóg kapitałowy
0030 Wymóg dotyczący stałych kosztów pośrednich
0040 Łączny wymóg oparty na współczynniku K
Przejściowe wymogi w zakresie funduszy własnych
0050 Wymóg przejściowy oparty na wymogach w zakresie funduszy własnych określonych w CRR
0060 Wymóg przejściowy oparty na wymogach dotyczących stałych kosztów pośrednich
0070 Wymóg przejściowy dotyczący firm inwestycyjnych, które wcześniej były objęte wyłącznie wymogiem w zakresie kapitału założycielskiego
0080 Wymóg przejściowy oparty na wymogu w zakresie kapitału założycielskiego w momencie uzyskania zezwolenia
0090 Wymóg przejściowy dotyczący firm inwestycyjnych, które nie posiadają zezwolenia na świadczenie pewnych usług
0100 Wymóg przejściowy na kwotę co najmniej 250 000 EUR
Pozycje uzupełniające
0110 Wymóg w zakresie dodatkowych funduszy własnych
0120 Wytyczne dotyczące dodatkowych funduszy własnych
0130 Łączny wymóg w zakresie funduszy własnych

IF 02.02 - WSPÓŁCZYNNIKI KAPITAŁOWE (IF2.2)

Wiersze Pozycja Kwota

0010

0010 Współczynnik kapitału podstawowego Tier I
0020 Nadwyżka(+)/niedobór(-) kapitału podstawowego Tier I
0030 Współczynnik kapitału Tier I
0040 Nadwyżka(+)/niedobór(-) kapitału Tier I
0050 Współczynnik funduszy własnych
0060 Nadwyżka(+)/niedobór(-) łącznego kapitału

I 03.00 - OBLICZANIE WYMOGU DOTYCZĄCEGO STAŁYCH KOSZTÓW POŚREDNICH (I3)

Kwota
Wiersze Pozycja 0010
0010 Wymóg dotyczący stałych kosztów pośrednich
0020 Roczne stałe koszty pośrednie w roku poprzednim po podziale zysku
0030 Łączne wydatki w roku poprzednim po podziale zysku
0040 W tym: wydatki stałe poniesione w imieniu firm inwestycyjnych przez osoby trzecie
0050 (-) Całkowite odliczenia
0060 (-) premie pracownicze i inne wynagrodzenia
0070 (-) udziały pracowników, dyrektorów i partnerów w zyskach netto
0080 (-) inne uznaniowe wypłaty z zysku oraz inne zmienne składniki wynagrodzenia
0090 (-) dzielone przypadające do zapłaty prowizje i opłaty
0100 (-) opłaty, opłaty za usługi brokerskie i inne opłaty, którymi obciążani są klienci, uiszczane na rzecz CCP
0110 (-) opłaty na rzecz agentów
0120 (-) odsetki wypłacone klientom od ich środków pieniężnych, w przypadku gdy zależy to od uznania firmy
0130 (-) jednorazowe koszty z tytułu innej niż zwykła działalności
0140 (-) wydatki z tytułu podatków
0150 (-) straty z tytułu obrotu instrumentami finansowymi na własny rachunek
0160 (-) umowy o przeniesieniu zysków i strat na podstawie umowy
0170 (-) wydatki na surowce
0180 (-) wpłaty na rzecz funduszu ogólnego ryzyka bankowego
0190 (-) wydatki związane z pozycjami, które zostały już odliczone od funduszy własnych
0200 Przewidywane stałe koszty pośrednie w roku bieżącym
0210 Wahania stałych kosztów pośrednich (%)

I 04.00 - OBLICZANIE ŁĄCZNEGO WYMOGU OPARTEGO NA WSPÓŁCZYNNIKU K (I4)

Wartość współczynnika Wymóg oparty na współczynniku K
Wiersze Pozycja 0010 0020
0010 ŁĄCZNY WYMÓG OPARTY NA WSPÓŁCZYNNIKU K
0020 Ryzyko dla klientów
0030 Zarządzane aktywa
0040 Przechowywane środki pieniężne klientów - wyodrębnione
0050 Przechowywane środki pieniężne klientów - niewyodrębnione
0060 Aktywa zabezpieczone i objęte administrowaniem
0070 Obsługiwane zlecenia klientów - transakcje na rynku kasowym
0080 Obsługiwane zlecenia klientów - transakcje na rynku instrumentów pochodnych
0090 Ryzyko dla rynku
0100 Wymóg w zakresie pozycji ryzyka netto dla współczynnika K
0110 Wniesiony depozyt rozliczeniowy
0120 Ryzyko dla firmy
0130 Niewykonanie zobowiązania przez kontrahenta transakcyjnego
0140 Dzienne przepływy transakcyjne dla transakcji na rynku kasowym
0150 Dzienne przepływy transakcyjne dla transakcji na rynku instrumentów pochodnych
0160 Wymóg w zakresie współczynnika K dotyczącego ryzyka koncentracji

I 05.00 - POZIOM DZIAŁALNOŚCI - PRZEGLĄD PROGÓW (I5)

Kwota
Wiersze Pozycja 0010
0010 (Łączne) zarządzane aktywa
0020 (Łączne) obsługiwane zlecenia klientów - transakcje na rynku kasowym
0030 (Łączne) obsługiwane zlecenia klientów - transakcje na rynku instrumentów pochodnych
0040 Aktywa zabezpieczone i objęte administrowaniem
0050 Przechowywane środki pieniężne klientów
0060 Dzienne przepływy transakcyjne dla transakcji na rynku kasowym i rynku instrumentów pochodnych
0070 Pozycja ryzyka netto
0080 Wniesiony depozyt rozliczeniowy
0090 Niewykonanie zobowiązania przez kontrahenta transakcyjnego
0100 (Łączna) suma bilansowa i pozabilansowa
0110 Łączny całkowity roczny dochód brutto
0120 Całkowity roczny dochód brutto
0130 (-) Wewnątrzgrupowa część rocznego dochodu brutto
0140 W tym: dochód z tytułu przyjmowania i przekazywania zleceń
0150 W tym: dochód z tytułu wykonywania zleceń
0160 W tym: dochód z tytułu zawierania transakcji na własny rachunek
0170 W tym: dochód z tytułu zarządzania portfelem
0180 W tym: dochód z tytułu doradztwa inwestycyjnego
0190 W tym: dochód z tytułu gwarantowania emisji instrumentów finansowych lub subemisji instrumentów finansowych z gwarancją przejęcia emisji
0200 W tym: dochód z tytułu subemisji instrumentów finansowych bez gwarancji przejęcia emisji
0210 W tym: dochód z tytułu prowadzenia MTF
0220 W tym: dochód z tytułu prowadzenia OTF
0230 W tym: dochód z tytułu przechowywania instrumentów finansowych i administrowania nimi
0240 W tym: dochód z tytułu udzielania kredytów lub pożyczek inwestorom
0250 W tym: dochód z tytułu doradztwa dla przedsiębiorstw dotyczącego struktury kapitałowej, strategii i powiązanych kwestii, jak również z tytułu doradztwa i usług dotyczących łączenia się oraz nabywania przedsiębiorstw
0260 W tym: dochód z tytułu usług dewizowych
0270 W tym: dochód z tytułu badań inwestycyjnych i analizy finansowej
0280 W tym: dochód z tytułu usług związanych z gwarantowaniem emisji
0290 W tym: dochód z tytułu usług inwestycyjnych i działalności dodatkowej dotyczących instrumentów bazowych dla instrumentów pochodnych

I 06.00 Współczynnik K - dodatkowe dane (I 06)

I 06.01 Zarządzane aktywa (AUM) - dodatkowe dane dotyczące AUM

Wartość współczynnika
Miesiąc t Miesiąc t-1 Miesiąc t-2
0010 0020 0030
0010 Łącznie AUM (średnie kwoty)
0020 W tym: AUM - dyskrecjonalne zarządzanie portfelem
0030 W tym: AUM oficjalnie przeniesione na rzecz innego podmiotu
0040 AUM - stałe niedyskrecjonalne doradztwo

I 06.02 Miesięczne zarządzane aktywa

Wartości na koniec miesiąca
Miesiąc t-3 Miesiąc t-4 Miesiąc t-5 Miesiąc t-6 Miesiąc t-7 Miesiąc t-8 Miesiąc t-9 Miesiąc t-10 Miesiąc t-11 Miesiąc t-12 Miesiąc t-13 Miesiąc t-14 Miesiąc t-15 Miesiąc t-16
0010 0020 0030 0040 0050 0060 0070 0080 0090 0100 0110 0120 0130 0140
0010 Suma miesięcznych zarządzanych aktywów
0020 Miesięczne zarządzane aktywa - dyskrecjonalne zarządzanie portfelem
0030 w tym: aktywa oficjalnie przeniesione na rzecz innego podmiotu
0040 Suma miesięcznych zarządzanych aktywów - stałe niedyskrecjonalne doradztwo

I 06.03 Przechowywane środki pieniężne klientów (CMH) - dodatkowe dane dotyczące CMH

Wartość współczynnika
Miesiąc t Miesiąc t-1 Miesiąc t-2
0010 0020 0030
0010 CMH - wyodrębnione (średnie kwoty)
0020 CMH - niewyodrębnione (średnie kwoty)

I 06.04 Średnia wartość całkowitych dziennych przechowywanych środków pieniężnych klientów

Miesięczne średnie wartości całkowitych dziennych przechowywanych środków pieniężnych klientów
Miesiąc t-3 Miesiąc t-4 Miesiąc t-5 Miesiąc t-6 Miesiąc t-7 Miesiąc t-8 Miesiąc t-9 Miesiąc t-10
0010 0020 0030 0040 0050 0060 0070 0080
0010 Całkowite dzienne przechowywane środki pieniężne klientów - wyodrębnione
0020 Całkowite dzienne przechowywane środki pieniężne klientów - niewyodrębnione

I 06.05 Aktywa zabezpieczone i objęte administrowaniem (ASA) - dodatkowe dane dotyczące ASA

Wartość współczynnika
Miesiąc t Miesiąc t-1 Miesiąc t-2
0010 0020 0030
0010 Całkowite ASA (średnie kwoty)
0020 W tym: wartość godziwa instrumentów finansowych (poziom 2)
0030 W tym: wartość godziwa instrumentów finansowych (poziom 3)
0040 W tym: aktywa oficjalnie przeniesione na rzecz innego podmiotu finansowego
0050 W tym: aktywa innego podmiotu finansowego oficjalnie przeniesione na rzecz firmy inwestycyjnej

I 06.06 Średnia wartość całkowitych dziennych aktywów zabezpieczonych i objętych administrowaniem

Średnie miesięczne wartości całkowitych dziennych wartości ASA
Miesiąc t-3 Miesiąc t-4 Miesiąc t-5 Miesiąc t-6 Miesiąc t-7 Miesiąc t-8 Miesiąc t-9 Miesiąc t-10
0010 0020 0030 0040 0050 0060 0070 0080
0010 Aktywa zabezpieczone i objęte administrowaniem
0020 W tym: wartość godziwa instrumentów finansowych (poziom 2)
0030 W tym: wartość godziwa instrumentów finansowych (poziom 3)
0040 W tym: aktywa oficjalnie przeniesione na rzecz innego podmiotu finansowego
0050 W tym: aktywa innego podmiotu finansowego oficjalnie przeniesione na rzecz firmy inwestycyjnej

I 06.07 Obsługiwane zlecenia klientów (COH) - dodatkowe dane dotyczące COH

Wartość współczynnika
Miesiąc t Miesiąc t-1 Miesiąc t-2
0010 0020 0030
0010 COH - transakcje na rynku kasowym (średnie kwoty)
0020 W tym: wykonywanie zleceń klientów
0030 W tym: przyjmowanie i przekazywanie zleceń klientów
0040 COH - instrumenty pochodne (średnie kwoty)
0050 W tym: wykonywanie zleceń klientów
0060 W tym: przyjmowanie i przekazywanie zleceń klientów

I 06.08 Średnia wartość całkowitych dziennych obsługiwanych zleceń klientów

Miesięczne średnie wartości całkowitych dziennych obsługiwanych zleceń klientów
Miesiąc t-3 Miesiąc t-4 Miesiąc t-5 Miesiąc t-6 Miesiąc t-7
0010 0020 0030 0040 0050
0010 Całkowite dzienne obsługiwane zlecenia klientów - transakcje na rynku kasowym
0020 W tym: wykonywanie zleceń klientów
0030 W tym: przyjmowanie i przekazywanie zleceń klientów
0040 Całkowite dzienne obsługiwane zlecenia klientów - instrumenty pochodne
0050 W tym: wykonywanie zleceń klientów
0060 W tym: przyjmowanie i przekazywanie zleceń klientów

I 06.09 Pozycja ryzyka netto (NPR) dla współczynnika K - dodatkowe dane dotyczące współczynnika K-NPR

Wymóg oparty na współczynniku K/wartość współczynnika K
0010
0010 Łączna metoda standardowa
0020 Pozycja ryzyka
0030 Instrumenty kapitałowe
0040 Instrumenty dłużne
0050 W tym: sekurytyzacje
0055 Szczególna metoda stosowana w odniesieniu do ryzyka pozycji w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania
0060 Ryzyko walutowe
0070 Ryzyko cen towarów
0080 Metoda modeli wewnętrznych

I 06.10 Wniesiony depozyt rozliczeniowy (CMG) - dodatkowe dane dotyczące CMG

Uczestnik rozliczający Wkład w całkowity depozyt wymagany codziennie w dniu
Nazwa Kod Rodzaj kodu najwyższa kwota łącznego depozytu druga w kolejności najwyższa kwota łącznego depozytu trzecia w kolejności najwyższa kwota łącznego depozytu
0010 0020 0030 0040 0050 0060

I 06.11 Niewykonanie zobowiązania przez kontrahenta transakcyjnego (TCD) - dodatkowe dane dotyczące TCD

Wymóg oparty na współczynniku K Wartość ekspozycji Koszt odtworzenia (RC) Potencjalna przyszła ekspozycja Zabezpieczenie (C)
0010 0020 0030 0040 0050
Podział według metody określania wartości ekspozycji
0010 Stosowanie rozporządzenia w sprawie firm inwestycyjnych K-TCD
0020 Metody alternatywne: Wartość ekspozycji określana zgodnie z CRR
0030 Metoda standardowa zgodnie z CCR
0040 Uproszczona metoda standardowa zgodnie z CCR
0050 Metoda wyceny pierwotnej ekspozycji
0060 Metody alternatywne: Pełne stosowanie ram CRR
0070 Pozycja uzupełniająca: Składnik CVA
0080 w tym: obliczony zgodnie z ramami CRR
Podział według rodzaju kontrahenta
0090 Rządy centralne, banki centralne i podmioty sektora publicznego
0100 Instytucje kredytowe i firmy inwestycyjne
0110 Inni kontrahenci

I 06.12 Dzienne przepływy transakcyjne (DTF) - dodatkowe dane dotyczące DTF

Wartość współczynnika
Miesiąc t Miesiąc t-1 Miesiąc t-2
0010 0020 0030
0010 Łączne DTF dla transakcji na rynku kasowym (średnie wartości)
0020 Łączne DTF dla transakcji na rynku instrumentów pochodnych (średnie wartości)

I 06.13 Średnia wartości całkowitych dziennych przepływów transakcyjnych

Średnie miesięczne wartości całkowitych dziennych przepływów transakcyjnych
Miesiąc t-3 Miesiąc t-4 Miesiąc t-5 Miesiąc t-6 Miesiąc t-7 Miesiąc t-8 Miesiąc t-9 Miesiąc t-10
0010 0020 0030 0040 0050 0060 0070 0080
0010 Dzienne przepływy transakcyjne dla transakcji na rynku kasowym
0020 Dzienne przepływy transakcyjne dla transakcji na rynku instrumentów pochodnych

I 07.00 - K-CON - dodatkowe dane (I7)

Dane identyfikacyjne kontrahentów Ekspozycje zaliczane do portfela handlowego przekraczające limity określone w art. 37 ust. 1 rozporządzenia w sprawie firm inwestycyjnych
Kod Rodzaj kodu Nazwa Grupa podmiotów/ pojedynczy podmiot Rodzaj kontrahenta Wartość ekspozycji (EV) Wartość ekspozycji (jako % funduszy własnych) Wymóg w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do całkowitej ekspozycji (OFR) Nadwyżka wartości ekspozycji (EVE) Czas trwania nadwyżki (w dniach) Wymóg w zakresie funduszy własnych oparty na współczynniku K-CON dla nadwyżki

(OFRE)

0010 0020 0030 0040 0050 0060 0070 0080 0090 0100 0110

I 08.00 - RYZYKO KONCENTRACJI - art. 54 rozporządzenia w sprawie firm inwestycyjnych (I8)

I 08.01 Poziom ryzyka koncentracji - przechowywane środki pieniężne klientów (CMH)

Instytucje Całkowite CMH według stanu na sprawozdawczy dzień odniesienia
Kod Rodzaj kodu Nazwa Grupa podmiotów/ pojedynczy podmiot Odsetek przechowywanych środków pieniężnych klientów w tej instytucji
0010 0020 0030 0040 0050 0060

I 08.02 Poziom ryzyka koncentracji - aktywa zabezpieczone i objęte administrowaniem (ASA)

Instytucje Całkowite ASA według stanu na sprawozdawczy dzień odniesienia
Kod Rodzaj kodu Nazwa Grupa podmiotów/ pojedynczy podmiot Odsetek papierów wartościowych klientów zdeponowanych w tej instytucji
0010 0020 0030 0040 0050 0060

I 08.03 Poziom ryzyka koncentracji - całkowite zdeponowane własne środki pieniężne

Instytucja Zdeponowane własne środki pieniężne firmy - 5 największych ekspozycji
Kod Rodzaj kodu Nazwa Grupa podmiotów/ pojedynczy podmiot Kwota środków pieniężnych firmy zdeponowanych w danej instytucji Odsetek własnych środków pieniężnych firmy zdeponowanych w danej instytucji
0010 0020 0030 0040 0050 0060

I 08.04 Poziom ryzyka koncentracji - łączny zysk

Klient Zyski - 5 największych ekspozycji
Kod Rodzaj kodu Nazwa Grupa podmiotów/ pojedynczy podmiot Całkowity zysk od tego klienta Dochody z tytułu odsetek i dywidend Dochody z tytułu opłat i prowizji oraz inny dochód
Kwota wygenerowana z tytułu pozycji portfela handlowego Kwota wygenerowana z tytułu pozycji portfela bankowego w tym: kwoty wygenerowane z tytułu pozycji pozabilansowych Odsetek dochodu z tytułu odsetek i dywidend od tego klienta Kwota Udział dochodów z tytułu opłat i prowizji oraz innego dochodu w dochodzie od tego klienta
0010 0020 0030 0040 0050 0060 0070 0080 0090 0100 0110

I 08.05 Ekspozycje zaliczane do portfela handlowego

Kontrahent 5 największych ekspozycji zaliczanych do portfela handlowego
Kod Rodzaj kodu Nazwa Grupa podmiotów/ pojedynczy podmiot Odsetek ekspozycji wobec tego kontrahenta w odniesieniu do funduszy własnych firmy (wyłącznie pozycje portfela handlowego)
0010 0020 0030 0040 0050

I 08.06 Pozycje portfela bankowego i pozycje pozabilansowe

Kontrahent 5 największych łącznych ekspozycji (w tym pozycje portfela bankowego i pozycje pozabilansowe)
Kod Rodzaj kodu Nazwa Grupa podmiotów/ pojedynczy podmiot Odsetek ekspozycji w odniesieniu do funduszy własnych firmy (w tym pozycje pozabilansowe i pozycje portfela bankowego)
0010 0020 0030 0040 0050

I 09.00 Wymogi dotyczące płynności (I9)

Kwota
Wiersze Pozycja 0010
0010 Wymóg dotyczący płynności
0020 Gwarancje udzielone klientom
0030 Aktywa płynne ogółem
0040 Wolne od obciążeń depozyty krótkoterminowe
0050 Całkowite należności kwalifikowane wymagalne w terminie 30 dni
0060 Aktywa poziomu 1
0070 Monety i banknoty
0080 Możliwe do wycofania rezerwy w banku centralnym
0090 Aktywa stanowiące ekspozycje wobec banków centralnych
0100 Aktywa stanowiące ekspozycje wobec rządów centralnych
0110 Aktywa stanowiące ekspozycje wobec samorządów regionalnych/władz lokalnych
0120 Aktywa stanowiące ekspozycje wobec podmiotów sektora publicznego
0130 Możliwe do uznania aktywa stanowiące ekspozycje wobec rządów centralnych i banków centralnych w walucie krajowej i obcej
0140 Aktywa stanowiące ekspozycje wobec instytucji kredytowej (objęte ochroną przez rząd państwa członkowskiego, wierzyciela uprzywilejowanego)
0150 Aktywa stanowiące ekspozycje wobec wielostronnych banków rozwoju i organizacji międzynarodowych
0160 Obligacje zabezpieczone charakteryzujące się wyjątkowo wysoką jakością
0170 Aktywa poziomu 2A
0180 Aktywa stanowiące ekspozycje wobec samorządów regionalnych/władz lokalnych lub podmiotów sektora publicznego (państwo członkowskie, waga ryzyka równa 20 % lub niższa)
0190 Aktywa stanowiące ekspozycje wobec banku centralnego lub rządu centralnego/samorządów regionalnych lub władz lokalnych lub podmiotów sektora publicznego (państwo trzecie, waga ryzyka równa 20 % lub niższa)
0200 Obligacje zabezpieczone charakteryzujące się wysoką jakością (2. stopień jakości kredytowej)
0210 Obligacje zabezpieczone charakteryzujące się wysoką jakością (państwo trzecie, 1. stopień jakości kredytowej)
0220 Papiery dłużne przedsiębiorstw (1. stopień jakości kredytowej)
0230 Aktywa poziomu 2B
0240 Papiery wartościowe zabezpieczone aktywami
0250 Papiery dłużne przedsiębiorstw
0260 Akcje (główny indeks giełdowy)
0270 Instrumenty wsparcia płynności o ograniczonym zastosowaniu przyznane przez banki centralne
0280 Obligacje zabezpieczone charakteryzujące się wysoką jakością (waga ryzyka równa 35 % lub niższa)
0290 Kwalifikujące się udziały/jednostki przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania
0300 Pozostałe kwalifikujące się instrumenty finansowe ogółem

ZAŁĄCZNIK  II

SPRAWOZDAWCZOŚĆ FIRM INWESTYCYJNYCH INNYCH NIŻ MAŁE I NIEPOWIĄZANE WZAJEMNIE FIRMY INWESTYCYJNE

Spis treści

CZĘŚĆ I: INSTRUKCJE OGÓLNE

1. Struktura i konwencje

1.1 Struktura

1.2 Konwencja numeracji

1.3 Konwencja znaków

1.4 Konsolidacja ostrożnościowa

CZĘŚĆ II: INSTRUKCJE DOTYCZĄCE WZORÓW

1. FUNDUSZE WŁASNE: POZIOM, STRUKTURA, WYMOGI I OBLICZENIA

1.1 Uwagi ogólne

1.2. I 01.00 - STRUKTURA FUNDUSZY WŁASNYCH (I 1)

1.2.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

1.3. I 02.01 - WYMOGI W ZAKRESIE FUNDUSZY WŁASNYCH (I 2.1)

1.3.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

1.4. I 02.02 - WSPÓŁCZYNNIKI KAPITAŁOWE (I 2.2)

1.4.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

1.5. I 03.00 - OBLICZANIE WYMOGU DOTYCZĄCEGO STAŁYCH KOSZTÓW POŚREDNICH (I 3) ...

1.5.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

1.6. I 04.00 - OBLICZANIE CAŁKOWITEGO WYMOGU DOTYCZĄCEGO WSPÓŁCZYNNIKA K (I 4).

1.6.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

2. MAŁE I NIEPOWIĄZANE WZAJEMNIE FIRMY INWESTYCYJNE

2.1. I 05.00 - POZIOM DZIAŁALNOŚCI - PRZEGLĄD PROGÓW (I 5)

2.1.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

3. WYMOGI DOTYCZĄCE WSPÓŁCZYNNIKA K - DODATKOWE DANE

3.2. I 06.01- ZARZĄDZANE AKTYWA - DODATKOWE DANE (I 6.1)

3.2.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

3.3. I 06.02 - MIESIĘCZNE ZARZĄDZANE AKTYWA (I 6.2)

3.3.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

3.4. I 06.03 - PRZECHOWYWANE ŚRODKI PIENIĘŻNE KLIENTÓW - DODATKOWE DANE (I 6.3) ..

3.4.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

3.5. I 06.04 - ŚREDNIA WARTOŚĆ CAŁKOWITYCH DZIENNYCH PRZECHOWYWANYCH ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH KLIENTÓW (I 6.4)

3.5.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

3.6. I 06.05 - AKTYWA ZABEZPIECZONE I OBJĘTE ADMINISTROWANIEM - DODATKOWE DANE (I 6.5)

3.6.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

3.7. I 06.06 - ŚREDNIA WARTOŚĆ CAŁKOWITYCH DZIENNYCH AKTYWÓW ZABEZPIECZONYCH I OBJĘTYCH ADMINISTROWANIEM (I 6.6)

3.7.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

3.8. I 06.07 - OBSŁUGIWANE ZLECENIA KLIENTÓW - DODATKOWE DANE (I 6.7)

3.8.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

3.9. I 06.08 - ŚREDNIA WARTOŚĆ CAŁKOWITYCH DZIENNYCH OBSŁUGIWANYCH ZLECEŃ KLIENTÓW (I 6.8)

3.9.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

3.10. I 06.09 - POZYCJA RYZYKA NETTO DLA WSPÓŁCZYNNIKA K - DODATKOWE DANE (I 6.9)

3.10.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

3.11. I 06.10 - WNIESIONY DEPOZYT ROZLICZENIOWY - DODATKOWE DANE (I 6.10)

3.11.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

3.12. I 06.11 NIEWYKONANIE ZOBOWIĄZANIA PRZEZ KONTRAHENTA TRANSAKCYJNEGO - DODATKOWE DANE DOTYCZĄCE TCD (I 6.11)

3.12.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

3.13. I 06.12- DZIENNE PRZEPŁYWY TRANSAKCYJNE - DODATKOWE DANE (I 6.12)

3.13.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

3.14. I 06.13 - ŚREDNIA WARTOŚĆ CAŁKOWITYCH DZIENNYCH PRZEPŁYWÓW TRANSAKCYJNYCH (I 6.13)

3.14.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

4. SPRAWOZDAWCZOŚĆ DOTYCZĄCA RYZYKA KONCENTRACJI

4.1. Uwagi ogólne

4.2. I 07.00 - DODATKOWE DANE NA TEMAT K-CON (I7)

4.2.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

4.3. I 08.01 - POZIOM RYZYKA KONCENTRACJI - PRZECHOWYWANE ŚRODKI PIENIĘŻNE KLIENTÓW (I 8.1)

4.3.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych kolumn

4.4. I 08.02 - POZIOM RYZYKA KONCENTRACJI - AKTYWA ZABEZPIECZONE I OBJĘTE ADMINISTROWANIEM (I 8.2)

4.4.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych kolumn

4.5. I 08.03 - POZIOM RYZYKA KONCENTRACJI - ZDEPONOWANE WŁASNE ŚRODKI PIENIĘŻNE (I 8.3)

4.5.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych kolumn

4.6. I 08.04 - POZIOM RYZYKA KONCENTRACJI - CAŁKOWITY ZYSK (I 8.4)

4.6.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych kolumn

4.7. I 08.05 - EKSPOZYCJE ZALICZANE DO PORTFELA HANDLOWEGO (I 8.5)

4.7.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych kolumn

4.8. I 08.06 - POZYCJE PORTFELA BANKOWEGO I POZABILANSOWE (I 8.6)

4.8.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych kolumn

5. WYMOGI DOTYCZĄCE PŁYNNOŚCI

5.1 I 09.00 - WYMOGI DOTYCZĄCE PŁYNNOŚCI (I 9)

5.1.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

CZĘŚĆ I: INSTRUKCJE OGÓLNE

1. Struktura i konwencje

1.1 Struktura

1. Ogólnie ramy składają się z następujących zestawień informacji:

a) fundusze własne;

b) obliczanie wymogów w zakresie funduszy własnych;

c) obliczanie wymogu dotyczącego stałych kosztów pośrednich;

d) poziom działalności w odniesieniu do warunków określonych w art. 12 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033;

e) obliczanie wymogów dotyczących współczynnika K;

f) wymogi w zakresie ryzyka koncentracji;

g) wymogi dotyczące płynności.

2. Dla każdego wzoru podano odniesienia prawne. Niniejsza część rozporządzenia zawiera dodatkowe szczegółowe informacje dotyczące bardziej ogólnych aspektów sprawozdawczości w ramach każdego zestawienia wzorów, instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji, a także zasady walidacji.

1.2 Konwencja numeracji

3. W przypadku odwołań do kolumn, wierszy i pól przedmiotowych wzorów w dokumencie przestrzega się konwencji oznaczania przedstawionej w pkt 4-7. Przedmiotowe kody numeryczne znajdują szerokie zastosowanie w zasadach walidacji.

4. W instrukcjach stosowany jest następujący ogólny zapis: {wzór; wiersz; kolumna}.

5. W przypadku walidacji wewnątrz wzoru, w których stosuje się tylko punkty danych z tego wzoru, zapisy nie odnoszą się do wzoru: {wiersz; kolumna}.

6. W przypadku wzorów zawierających tylko jedną kolumnę zapis odnosi się tylko do wierszy: {wzór; wiersz}.

7. Znak gwiazdki stosuje się w celu wyrażenia, że walidacja jest wykonywana dla określonych wcześniej wierszy

lub kolumn.

1.3 Konwencja znaków

8. Każdą kwotę, która zwiększa fundusze własne lub wymogi w zakresie funduszy własnych lub wymogi dotyczące płynności, przedstawia się jako wartość dodatnią. Z kolei każdą kwotę, która zmniejsza łączne fundusze własne lub wymogi w zakresie funduszy własnych, przedstawia się jako wartość ujemną. Jeżeli przed oznaczeniem pozycji znajduje się znak ujemny (-), dla tej pozycji nie oczekuje się zgłoszenia wartości dodatniej.

1.4 Konsolidacja ostrożnościowa

9. O ile nie przyznano wyłączenia, rozporządzenie (UE) 2019/2033 i dyrektywa (UE) 2019/2034 mają zastosowanie do firm inwestycyjnych na zasadzie indywidualnej i skonsolidowanej, co obejmuje wymogi dotyczące sprawozdawczości określone w części siódmej rozporządzenia (UE) 2019/2033. W art. 4 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia (UE) 2019/2033 sytuację skonsolidowaną zdefiniowano jako wynik zastosowania wymogów rozporządzenia (UE) 2019/2033 do grupy firm inwestycyjnych tak, jakby podmioty wchodzące w skład grupy tworzyły razem jedną firmę inwestycyjną. Zgodnie z art. 7 rozporządzenia (UE) 2019/2033 grupy firm inwestycyjnych spełniają wymogi dotyczące sprawozdawczości we wszystkich wzorach w oparciu o ich zakres konsolidacji ostrożnościowej (który może różnić się od zakresu konsolidacji rachunkowości).

CZĘŚĆ II: INSTRUKCJE DOTYCZĄCE WZORÓW

1. FUNDUSZE WŁASNE: POZIOM, STRUKTURA, WYMOGI I OBLICZENIA

1.1 Uwagi ogólne

10. Sekcja obejmująca przegląd funduszy własnych zawiera informacje na temat funduszy własnych posiadanych przez firmę inwestycyjną oraz wymogów w zakresie funduszy własnych. Obejmuje ona dwa wzory:

a) Wzór I 01.00 zawiera struktury funduszy własnych będących w posiadaniu firmy inwestycyjnej: kapitał podstawowy Tier I, kapitał dodatkowy Tier I oraz kapitał Tier II.

b) Wzory I 02.01 i I 02.02 obejmują łączny wymóg w zakresie funduszy własnych, stały minimalny wymóg kapitałowy, wymóg dotyczący stałych kosztów pośrednich oraz łączny wymóg dotyczący współczynnika K, wszelkie wymogi i wytyczne w zakresie dodatkowych funduszy własnych, a także przejściowy wymóg w zakresie funduszy własnych i współczynniki kapitałowe.

c) Wzór I 03.00 zawiera informacje na temat obliczania wymogu dotyczącego stałych kosztów pośrednich.

d) Wzór I 04.00 zawiera wymogi dotyczące współczynników K oraz wartość współczynnika.

11. Pozycje w tych wzorach podaje się w formie wartości przed odliczeniem korekt w okresie przejściowym. Oznacza to, że dane liczbowe (z wyjątkiem przypadków, w których wyraźnie określono przejściowy wymóg w zakresie funduszy własnych) są obliczane zgodnie z przepisami końcowymi (tzn. tak, jakby nie było przepisów przejściowych).

1.2. I 01.00 - STRUKTURA FUNDUSZY WŁASNYCH (I 1)

1.2.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 FUNDUSZE WŁASNE

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Fundusze własne danej firmy inwestycyjnej stanowią sumę jej kapitału Tier I i kapitału Tier II.

0020 KAPITAŁ TIER I

Kapitał Tier I stanowi sumę kapitału podstawowego Tier I i kapitału dodatkowego Tier

I.

0030 KAPITAŁ PODSTAWOWY TIER I

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 50 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0040 W pełni opłacone instrumenty kapitałowe

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 27-31 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Uwzględniane są instrumenty kapitałowe towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, spółdzielni lub podobnych instytucji (art. 27 i 29 rozporządzenia (UE) nr 575/2013).

Nie uwzględnia się ażio emisyjnego związanego z instrumentami.

Instrumenty kapitałowe subskrybowane przez organy publiczne w sytuacjach nadzwyczajnych są uwzględniane, jeżeli spełnione zostały wszystkie warunki określone w art. 31 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0050 Ażio emisyjne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Ażio emisyjne ma takie samo znaczenie jak w mających zastosowanie standardach rachunkowości.

Kwota, którą należy zgłosić w tej pozycji, stanowi część związaną z pozycją "Opłacone instrumenty kapitałowe".

0060 Zyski zatrzymane

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Zyski zatrzymane obejmują zyski zatrzymane z poprzednich lat powiększone o uznane zyski z bieżącego okresu lub zyski roczne.

Należy podać łączną sumę wierszy 0070 i 0080.

0070 Zyski zatrzymane w poprzednich latach

Art. 4 ust. 1 pkt 123 i art. 26 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

W art. 4 ust. 1 pkt 123 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 zyski zatrzymane zdefiniowane są jako "zyski i straty wynikające z ostatecznego zastosowania wyniku finansowego zgodnie z mającymi zastosowanie standardami rachunkowości".

0080 Uznany zysk

Art. 4 ust. 1 pkt 121 i art. 26 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Art. 26 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 pozwala - pod warunkiem otrzymania wcześniejszej zgody właściwego organu - na włączenie do zysków zatrzymanych zysków z bieżącego okresu lub zysków rocznych, jeśli spełnione są pewne warunki.

0090 Skumulowane inne całkowite dochody

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0100 Kapitał rezerwowy

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 117 i art. 26 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy zgłosić, jest kwotą po odliczeniu wszelkich obciążeń podatkowych dających się przewidzieć w chwili wyliczania tej kwoty.

0110 Udział mniejszości uznany w kapitale podstawowym Tier I

Art. 84 ust. 1, art. 85 ust. 1 i art. 87 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Suma wszystkich kwot udziałów mniejszości jednostek zależnych uwzględniona w skonsolidowanym kapitale podstawowym Tier I.

0120 Korekty w kapitale podstawowym Tier I z tytułu filtrów ostrożnościowych

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 32-35 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0130 Inne fundusze

Art. 9 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0140 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU PODSTAWOWEGO TIER I

Należy podać łączną sumę wierszy 0150 i 0190-0280.

0150 (-) Instrumenty własne w kapitale podstawowym Tier I

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. f) i art. 42 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Instrumenty własne w kapitale podstawowym Tier I będące w posiadaniu instytucji lub grupy sprawozdającej na sprawozdawczy dzień odniesienia. Z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 42 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

W tym wierszu nie zgłasza się udziałów kapitałowych zaliczanych do "Nieuznanych instrumentów kapitałowych".

Kwota, którą należy zgłosić, obejmuje ażio emisyjne związane z własnymi udziałami.

0160 (-) Bezpośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale podstawowym Tier I

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. f) i art. 42 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Instrumenty w kapitale podstawowym Tier I posiadane przez firmę inwestycyjną.

0170 (-) Pośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale podstawowym Tier I

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. f) i art. 42 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Instrumenty w kapitale podstawowym Tier I posiadane przez firmę inwestycyjną.

0180 (-) Syntetyczne udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale podstawowym Tier I

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 114, art. 36 ust. 1 lit. f) i art. 42 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0190 (-) Straty za bieżący rok obrachunkowy

Art. 36 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0200 (-) Wartość firmy

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 113, art. 36 ust. 1 lit. b) i art. 37 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0210 (-) Inne wartości niematerialne i prawne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 115, art. 36 ust. 1 lit. b) i art. 37 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Inne wartości niematerialne i prawne to wartości niematerialne i prawne zgodnie z mającymi zastosowanie standardami rachunkowości, pomniejszone o wartość firmy, również zgodnie z mającymi zastosowanie standardami rachunkowości.

0220 (-) Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oparte na przyszłej rentowności i niewynikające z różnic przejściowych po odliczeniu powiązanych rezerw z tytułu podatku dochodowego

Art. 9 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0230 (-) Znaczny pakiet akcji spoza sektora finansowego, który przekracza 15 % funduszy własnych

Art. 10 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0240 (-) Łączna wartość znacznych pakietów akcji w przedsiębiorstwach innych niż podmioty sektora finansowego, która przekracza 60 % funduszy własnych

Art. 10 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0250 (-) Instrumenty w kapitale podstawowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli firma inwestycyjna nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. h) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0260 (-) Instrumenty w kapitale podstawowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli firma inwestycyjna dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 9 ust. 2 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033

Art. 36 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) nr 575/2013

0270 (-) Aktywa funduszu emerytalnego ze zdefiniowanymi świadczeniami

Art. 9 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0280 (-) Inne odliczenia

Suma wszystkich innych odliczeń zgodnie z art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, których nie uwzględniono w żadnym z wierszy 0150-0270 powyżej.

0290 Kapitał podstawowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wiersz ten obejmuje sumę następujących pozycji, w stosownych przypadkach:

- korekty w okresie przejściowym z tytułu instrumentów w kapitale podstawowym Tier I podlegających zasadzie praw nabytych (art. 483 ust. 1, 2 i 3 oraz art. 484-487 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- korekty w okresie przejściowym z tytułu dodatkowych udziałów mniejszości (art. 479 i 480 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- inne korekty w okresie przejściowym w kapitale podstawowym Tier I (art. 469-478 i 481 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty odliczeń od kapitału podstawowego Tier I wynikające z przepisów przejściowych;

- inne elementy kapitału podstawowego Tier I lub odliczenia od elementu kapitału podstawowego Tier I, których nie można przypisać do żadnego z wierszy 0040-0280.

Wiersza tego nie używa się do uwzględniania w obliczeniach współczynników wypłacalności pozycji kapitałowych lub odliczeń, które nie są objęte rozporządzeniem (UE) 2019/2033 ani rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.

0300 KAPITAŁ DODATKOWY TIER I

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 61 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Należy podać łączną sumę wierszy 0310-0330 i 0410.

0310 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 51 lit. a) oraz art. 52, 53 i 54 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy zgłosić, nie obejmuje ażio emisyjnego związanego z instrumentami.

0320 Ażio emisyjne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 51 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Ażio emisyjne ma takie samo znaczenie jak w mających zastosowanie standardach rachunkowości.

Kwota, którą należy zgłosić w tej pozycji, stanowi część związaną z pozycją "Opłacone instrumenty kapitałowe".

0330 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU DODATKOWEGO TIER I

Art. 56 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Należy podać łączną sumę wierszy 0340 i 0380-0400.

0340 (-) Instrumenty własne w kapitale dodatkowym Tier I

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 52 ust. 1 lit. b), art. 56 lit. a) i art. 57 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Instrumenty własne w kapitale dodatkowym Tier I będące w posiadaniu firmy inwestycyjnej na sprawozdawczy dzień odniesienia. Z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 57 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy zgłosić, obejmuje ażio emisyjne związane z własnymi udziałami.

0350 (-) Bezpośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale dodatkowym Tier I

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 56 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0360 (-) Pośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale dodatkowym Tier I

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 56 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0370 (-) Syntetyczne udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale dodatkowym Tier I

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 56 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0380 (-) Instrumenty w kapitale dodatkowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli firma inwestycyjna nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 56 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0390 (-) Instrumenty w kapitale dodatkowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli firma inwestycyjna dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 56 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0400 (-) Inne odliczenia

Suma wszystkich innych odliczeń zgodnie z art. 56 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, których nie uwzględniono w żadnym z wierszy 0340-0390 powyżej.

0410 Kapitał dodatkowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wiersz ten obejmuje sumę następujących pozycji, w stosownych przypadkach:

- korekty w okresie przejściowym z tytułu instrumentów w kapitale dodatkowym Tier I podlegających zasadzie praw nabytych (art. 483 ust. 4 i 5, art. 484-487, art. 489 i 491 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- instrumenty emitowane przez jednostki zależne ujmowane w kapitale dodatkowym Tier I (art. 83, 85 i 86 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): suma wszystkich kwot kwalifikującego się kapitału Tier I jednostek zależnych uwzględniona w skonsolidowanym kapitale dodatkowym Tier I, w tym również kapitał emitowany przez jednostkę specjalnego przeznaczenia (art. 83 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- korekty w okresie przejściowym z tytułu dodatkowego ujęcia instrumentów emitowanych przez jednostki zależne w kapitale dodatkowym Tier I (art. 480 rozporządzenia (UE) nr 575/2013), korekty kwalifikującego się kapitału Tier I uwzględnionego w skonsolidowanym kapitale dodatkowym Tier I wynikające z przepisów przejściowych;

- inne korekty w okresie przejściowym w kapitale dodatkowym Tier I (art. 472, 473a, 474, 475, 478 i 481 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty odliczeń wynikające z przepisów przejściowych;

- nadwyżka odliczenia od pozycji dodatkowych w Tier I ponad kapitał dodatkowy Tier I, odliczona z kapitału podstawowego Tier I zgodnie z art. 36 ust. 1 lit. j) rozporządzenia (UE) nr 575/2013: kapitał dodatkowy Tier I nie może mieć wartości ujemnej, ale możliwa jest sytuacja, w której odliczenia od pozycji dodatkowych w Tier I mają większą wartość niż dostępne pozycje dodatkowe w Tier I. Jeżeli tak się stanie, pozycja ta stanowi kwotę potrzebną do zwiększenia kwoty wykazanej w wierszu 0300 do zera i jest równa odwrotności nadwyżki odliczeń od pozycji dodatkowych w Tier I ponad kapitał dodatkowy Tier I uwzględnionych, wraz z innymi odliczeniami, w wierszu 0280;

- inne elementy kapitału dodatkowego Tier I lub odliczenia od elementu kapitału dodatkowego Tier I, których nie można przypisać do żadnego z wierszy 0310-0400.

Wiersza tego nie używa się do uwzględniania w obliczeniach współczynników wypłacalności pozycji kapitałowych lub odliczeń, które nie są objęte rozporządzeniem (UE) 2019/2033 ani rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.

0420 KAPITAŁ TIER II

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 71 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Należy podać łączną sumę wierszy 0430-0450 i 0520.

0430 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 62 lit. a) oraz art. 63 i 65 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy zgłosić, nie obejmuje ażio emisyjnego związanego z instrumentami.

0440 Ażio emisyjne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 62 lit. b) i art. 65 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Ażio emisyjne ma takie samo znaczenie jak w mających zastosowanie standardach rachunkowości.

Kwota, którą należy zgłosić w tej pozycji, stanowi część związaną z pozycją "Opłacone instrumenty kapitałowe".

0450 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU TIER II

Art. 66 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0460 (-) Instrumenty własne w kapitale Tier II

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 63 lit. b) pkt (i), art. 66 lit. a) i art. 67 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Instrumenty własne w kapitale Tier II będące w posiadaniu instytucji lub grupy sprawozdającej na sprawozdawczy dzień odniesienia. Z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 67 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

W tym wierszu nie zgłasza się udziałów kapitałowych zaliczanych do "Nieuznanych instrumentów kapitałowych".

Kwota, którą należy zgłosić, obejmuje ażio emisyjne związane z własnymi udziałami.

0470 (-) Bezpośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale Tier II

Art. 63 lit. b), art. 66 lit. a) i art. 67 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0480 (-) Pośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale Tier II

Art. 4 ust. 1 pkt 114, art. 63 lit. b), art. 66 lit. a) i art. 67 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0490 (-) Syntetyczne udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale Tier II

Art. 4 ust. 1 pkt 126, art. 63 lit. b), art. 66 lit. a) i art. 67 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0500 (-) Instrumenty w kapitale Tier II podmiotów sektora finansowego, jeżeli firma inwestycyjna nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 66 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0510 (-) Instrumenty w kapitale Tier II podmiotów sektora finansowego, jeżeli firma inwestycyjna dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 4 ust. 1 pkt 27, art. 66 lit. d), art. 68, 69 i 79 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Posiadane przez instytucję udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale Tier II podmiotów sektora finansowego (zgodnie z definicją w art. 4 ust. 1 pkt 27 rozporządzenia (UE) nr 575/2013) są całkowicie odliczane w przypadkach, gdy firma inwestycyjna dokonała znacznej inwestycji.

1.3. I 02.01 - WYMOGI W ZAKRESIE FUNDUSZY WŁASNYCH (I 2.1)

1.3.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Wymóg w zakresie funduszy własnych

Art. 11 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Kwota ta jest kwotą bez zastosowania art. 57 ust. 3, 4 lub 6 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Kwota, którą należy zgłosić w tym wierszu, jest równa maksymalnej kwocie podanej w wierszach 0020, 0030 i 0040.

0020 Stały minimalny wymóg kapitałowy

Art. 14 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Kwota ta jest kwotą bez zastosowania art. 57 ust. 3, 4 lub 6 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0030 Wymóg dotyczący stałych kosztów pośrednich

Art. 13 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Kwota ta jest kwotą bez zastosowania art. 57 ust. 3, 4 lub 6 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0520 Kapitał Tier II: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty
Wiersz ten obejmuje sumę następujących pozycji, w stosownych przypadkach:

- korekty w okresie przejściowym z tytułu instrumentów w kapitale Tier II podlegających zasadzie praw nabytych (art. 483 ust. 6 i 7, art. 484, 486, 488, 490 i 491 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- instrumenty emitowane przez jednostki zależne ujmowane w kapitale Tier II (art. 83, 87 i 88 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): suma wszystkich kwot kwalifikujących się funduszy własnych jednostek zależnych uwzględniona w skonsolidowanym kapitale Tier II, w tym również kwalifikujący się kapitał Tier II emitowany przez jednostkę specjalnego przeznaczenia (art. 83 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- korekty w okresie przejściowym z tytułu dodatkowego ujęcia instrumentów emitowanych przez jednostki zależne w kapitale Tier II (art. 480 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty kwalifikujących się funduszy własnych uwzględnionych w skonsolidowanym kapitale Tier II wynikające z przepisów przejściowych.

- inne korekty w okresie przejściowym w kapitale Tier II (art. 472, 473a, 476, 477, 478 i 481 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty odliczeń od kapitału Tier II wynikające z przepisów przejściowych;

- nadwyżka odliczenia od pozycji w Tier II ponad kapitał Tier II, odliczona z kapitału dodatkowego Tier I zgodnie z art. 56 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 575/2013: kapitał Tier II nie może mieć wartości ujemnej, ale możliwa jest sytuacja, w której odliczenia od pozycji w Tier II mają większą wartość niż dostępne pozycje w Tier II. Jeżeli tak się stanie, pozycja ta stanowi kwotę potrzebną do zwiększenia kwoty wykazanej w wierszu 0420 do zera;

- inne elementy kapitału Tier II lub odliczenia od elementu kapitału Tier II, których nie można przypisać do żadnego z wierszy 0430-0510.

Wiersza tego nie używa się do uwzględniania w obliczeniach współczynników wypłacalności pozycji kapitałowych lub odliczeń, które nie są objęte rozporządzeniem (UE) 2019/2033 ani rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.

0040 Łączny wymóg oparty na współczynniku K

Art. 15 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Kwota ta jest kwotą bez zastosowania art. 57 ust. 3, 4 lub 6 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0050-0100 Przejściowe wymogi w zakresie funduszy własnych
0050 Wymóg przejściowy oparty na wymogach w zakresie funduszy własnych określonych w rozporządzeniu (UE) nr 575/2013

Art. 57 ust. 3 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0060 Wymóg przejściowy oparty na wymogu dotyczącym stałych kosztów pośrednich

Art. 57 ust. 3 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0070 Wymóg przejściowy dotyczący firm inwestycyjnych, które wcześniej były objęte wyłącznie wymogiem w zakresie kapitału założycielskiego

Art. 57 ust. 4 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0080 Wymóg przejściowy oparty na wymogu w zakresie kapitału założycielskiego w momencie uzyskania zezwolenia

Art. 57 ust. 4 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0090 Wymóg przejściowy dla firm inwestycyjnych, które nie posiadają zezwolenia na świadczenie pewnych usług

Art. 57 ust. 4 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0100 Wymóg przejściowy na kwotę co najmniej 250 000 EUR

Art. 57 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0110-0130 Pozycje uzupełniające
0110 Wymóg w zakresie dodatkowych funduszy własnych

Art. 40 dyrektywy (UE) 2019/2034.

Dodatkowe fundusze własne wymagane zgodnie ze SREP.

0120 Wytyczne dotyczące dodatkowych funduszy własnych

Art. 41 dyrektywy (UE) 2019/2034.

Dodatkowe fundusze własne wymagane w ramach wytycznych dotyczących dodatkowych funduszy własnych.

0130 Łączny wymóg w zakresie funduszy własnych

Całkowite wymogi w zakresie funduszy własnych firmy inwestycyjnej składają się z sumy wymogów w zakresie funduszy własnych obowiązujących na sprawozdawczy dzień odniesienia, wymogu w zakresie dodatkowych funduszy własnych wykazanego w wierszu 0110 oraz wytycznych dotyczących dodatkowych funduszy własnych wykazanych w wierszu 0120.

1.4. I 02.02 - WSPÓŁCZYNNIKI KAPITAŁOWE (I 2.2)

1.4.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Współczynnik kapitału podstawowego Tier I

Art. 9 ust. 1 lit. a) oraz art. 11 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 9 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Pozycję tę wyraża się w formie procentowej.

0020 Nadwyżka(+)/niedobór(-) kapitału podstawowego Tier I

W tej pozycji wykazuje się nadwyżkę lub niedobór kapitału podstawowego Tier I w odniesieniu do wymogu określonego w art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

W odniesieniu do tej pozycji nie bierze się pod uwagę przepisów przejściowych art. 57 ust. 3 i 4 rozporządzenia (Ue) 2019/2033.

0030 Współczynnik kapitału Tier I

Art. 9 ust. 1 lit. b) oraz art. 11 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Pozycję tę wyraża się w formie procentowej.

0040 Nadwyżka(+)/niedobór(-) kapitału Tier I

W tej pozycji wykazuje się nadwyżkę lub niedobór kapitału Tier I w odniesieniu do wymogu określonego w art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

W odniesieniu do tej pozycji nie bierze się pod uwagę przepisów przejściowych art. 57 ust. 3 i 4 rozporządzenia (Ue) 2019/2033.

0050 Współczynnik funduszy własnych

Art. 9 ust. 1 lit. c) oraz art. 11 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Pozycję tę wyraża się w formie procentowej.

0060 Nadwyżka(+)/niedobór(-) łącznego kapitału

W tej pozycji wykazuje się nadwyżkę lub niedobór funduszy własnych w odniesieniu do wymogu określonego w art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

W odniesieniu do tej pozycji nie bierze się pod uwagę przepisów przejściowych art. 57 ust. 3 i 4 rozporządzenia (Ue) 2019/2033.

1.5. I 03.00 - OBLICZANIE WYMOGU DOTYCZĄCEGO STAŁYCH KOSZTÓW POŚREDNICH (I 3)

1.5.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Wymóg dotyczący stałych kosztów pośrednich

Art. 13 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Podana kwota powinna wynosić co najmniej 25 % rocznych stałych kosztów pośrednich w roku poprzednim (wiersz 0020).

W przypadkach, w których nastąpiła istotna zmiana, zgłaszana kwota stanowi wymóg dotyczący stałych kosztów pośrednich nałożony przez właściwy organ zgodnie z art. 13 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

W przypadkach określonych w art. 13 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/2033 kwota, którą należy podać, to prognozowane stałe koszty pośrednie w bieżącym roku (wiersz 0210).

0020 Roczne stałe koszty pośrednie w roku poprzednim po podziale zysku

Art. 13 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Firmy inwestycyjne informują o stałych kosztach pośrednich w roku poprzednim po podziale zysku.

0030 Łączne wydatki w roku poprzednim po podziale zysku

Art. 13 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Kwota, którą należy zgłosić, jest kwotą po podziale zysku.

0040 W tym: wydatki stałe poniesione w imieniu firm inwestycyjnych przez osoby trzecie

W przypadku gdy osoby trzecie, w tym agenci, poniosły w imieniu firm inwestycyjnych wydatki stałe, które nie zostały jeszcze włączone do łącznych wydatków w rocznym sprawozdaniu finansowym, o którym mowa w ust. 1, takie wydatki stałe dodaje się do łącznych wydatków firmy inwestycyjnej. Jeżeli dostępny jest podział kosztów osoby trzeciej, firma inwestycyjna dodaje do liczby reprezentującej łączne wydatki jedynie tę część przedmiotowych wydatków stałych, która ma zastosowanie do firmy inwestycyjnej. Jeżeli taki podział nie jest dostępny, firma inwestycyjna dodaje do liczby reprezentującej łączne wydatki jedynie swój udział w wydatkach osoby trzeciej, który wynika z biznesplanu firmy inwestycyjnej.

0050 (-) Całkowite odliczenia

Oprócz pozycji do odliczenia, o których mowa w art. 13 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/2033, od łącznych wydatków odlicza się również następujące pozycje, jeżeli są one uwzględnione w łącznych wydatkach zgodnie z odpowiednimi standardami rachunkowości:

a) opłaty, opłaty za usługi brokerskie i inne opłaty uiszczane na rzecz kontrahentów centralnych, giełd i innych systemów obrotu oraz pośredników w celu realizacji, rejestracji lub rozliczenia transakcji, jedynie w przypadku, gdy są one bezpośrednio przekazywane klientom i ich obciążają. Nie obejmują one opłat ani innych należności niezbędnych do utrzymania członkostwa lub wypełnienia w inny sposób zobowiązań finansowych związanych z podziałem strat wobec kontrahentów centralnych, giełd i innych systemów obrotu;

b) odsetki wypłacone klientom od ich środków pieniężnych, w przypadku gdy nie ma żadnego obowiązku płacenia takich odsetek;

c) wydatki z tytułu podatków, w przypadku gdy są one należne w stosunku do rocznych zysków firmy inwestycyjnej;

d) straty z tytułu obrotu instrumentami finansowymi na własny rachunek;

e) płatności związane z umowami o przeniesieniu zysków i strat na podstawie umowy, zgodnie z którymi po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego firma inwestycyjna jest zobowiązana do przekazania swojego rocznego wyniku do jednostki dominującej;

f) wpłaty na rzecz funduszu ogólnego ryzyka bankowego, zgodnie z art. 26 ust. 1 lit. f) rozporządzenia (UE) nr 575/2013;

g) wydatki związane z pozycjami, które zostały już odliczone od funduszy własnych, zgodnie z art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0060 (-) premie pracownicze i inne wynagrodzenia

Art. 13 ust. 4 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Uznaje się, że premie pracownicze i inne wynagrodzenia zależą od zysku netto firmy inwestycyjnej w danym roku, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:

h) premie pracownicze lub inne wynagrodzenia podlegające odliczeniu zostały już wypłacone pracownikom w roku poprzedzającym rok wypłaty lub wypłata premii pracowniczych lub innych wynagrodzeń pracownikom nie będzie miała wpływu na pozycję kapitałową firmy w roku wypłaty;

i) w odniesieniu do roku bieżącego i lat przyszłych firma nie jest zobowiązana do przyznania lub przydzielenia dalszych premii lub innych płatności w formie wynagrodzenia, chyba że w danym roku osiągnie zysk netto.

0070 (-) udziały pracowników, dyrektorów i partnerów w zyskach netto

Art. 13 ust. 4 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Udziały pracowników, dyrektorów i partnerów w zyskach oblicza się na podstawie zysków netto.

0080 (-) inne uznaniowe wypłaty z zysku oraz inne zmienne składniki wynagrodzenia

Art. 13 ust. 4 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0090 (-) dzielone przypadające do zapłaty prowizje i opłaty

Art. 13 ust. 4 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0100 (-) opłaty, opłaty za usługi brokerskie i inne opłaty, którymi obciążani są klienci, uiszczane na rzecz CCP

Opłaty, opłaty za usługi brokerskie i inne opłaty uiszczane na rzecz kontrahentów centralnych, giełd i innych systemów obrotu oraz pośredników w celu realizacji, rejestracji lub rozliczenia transakcji, jedynie w przypadku, gdy są one bezpośrednio przekazywane klientom i ich obciążają. Nie obejmują one opłat ani innych należności niezbędnych do utrzymania członkostwa lub wypełnienia w inny sposób zobowiązań finansowych związanych z podziałem strat wobec kontrahentów centralnych, giełd i innych systemów obrotu;

0110 (-) opłaty na rzecz agentów

Art. 13 ust. 4 lit. e) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0120 (-) odsetki wypłacone klientom od ich środków pieniężnych, w przypadku gdy zależy to od uznania firmy

Odsetki wypłacone klientom od ich środków pieniężnych, w przypadku gdy nie ma żadnego obowiązku płacenia takich odsetek.

0130 (-) jednorazowe koszty z tytułu innej niż zwykła działalności

Art. 13 ust. 4 lit. f) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0140 (-) wydatki z tytułu podatków

Wydatki z tytułu podatków, w przypadku gdy są one należne w stosunku do rocznych zysków firmy inwestycyjnej;

0150 (-) straty z tytułu obrotu instrumentami finansowymi na własny rachunek

Straty z tytułu obrotu instrumentami finansowymi na własny rachunek.

0160 (-) umowy o przeniesieniu zysków i strat na podstawie umowy

Płatności związane z umowami o przeniesieniu zysków i strat na podstawie umowy, zgodnie z którymi po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego firma inwestycyjna jest zobowiązana do przekazania swojego rocznego wyniku do jednostki dominującej.

0170 (-) wydatki na surowce

Sprzedawcy towarów i uprawnień do emisji mogą odliczać wydatki na surowce w związku z prowadzeniem przez firmę inwestycyjną obrotu instrumentami pochodnymi obejmującymi towar bazowy.

0180 (-) wpłaty na rzecz funduszu ogólnego ryzyka bankowego

Wpłaty na rzecz funduszu ogólnego ryzyka bankowego, zgodnie z art. 26 ust. 1 lit. f) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0190 (-) wydatki związane z pozycjami, które zostały już odliczone od funduszy własnych

Wydatki związane z pozycjami, które zostały już odliczone od funduszy własnych, zgodnie z art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0200 Przewidywane stałe koszty pośrednie w roku bieżącym

Prognoza stałych kosztów pośrednich w roku bieżącym po podziale zysku.

0210 Wahania stałych kosztów pośrednich (%)

Kwota jest zgłaszana jako wartość bezwzględna:

[(Przewidywane stałe koszty pośrednie w roku bieżącym) - (Roczne stałe koszty pośrednie w roku poprzednim)]/(Roczne stałe koszty pośrednie w roku poprzednim).

1.6. I 04.00 - OBLICZANIE CAŁKOWITEGO WYMOGU DOTYCZĄCEGO WSPÓŁCZYNNIKA K (I 4)

1.6.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 ŁĄCZNY WYMÓG OPARTY NA WSPÓŁCZYNNIKU K

Art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0020 Ryzyko dla klientów

Art. 16 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłaszana kwota jest sumą wierszy 0030-0080.

0030 Zarządzane aktywa

Art. 15 ust. 2 i art. 17 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zarządzane aktywa zarówno w ramach dyskrecjonalnego zarządzania portfelem, jak i w ramach niedyskrecjonalnych uzgodnień doradczych.

0040 Przechowywane środki pieniężne klientów - wyodrębnione

Art. 15 ust. 2 i art. 18 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0050 Przechowywane środki pieniężne klientów - niewyodrębnione

Art. 15 ust. 2 i art. 18 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0060 Aktywa zabezpieczone i objęte administrowaniem

Art. 15 ust. 2 i art. 19 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0070 Obsługiwane zlecenia klientów - transakcje na rynku kasowym

Art. 15 ust. 2 i art. 20 ust. 1 oraz art. 20 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0080 Obsługiwane zlecenia klientów - transakcje na rynku instrumentów pochodnych

Art. 15 ust. 2 i art. 20 ust. 1 oraz art. 20 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0090 Ryzyko dla rynku

Art. 21 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłaszana kwota jest sumą wierszy 0100-0110.

0100 Wymóg w zakresie pozycji ryzyka netto dla współczynnika K

Art. 22 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0110 Wniesiony depozyt rozliczeniowy

Art. 23 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0120 Ryzyko dla firmy

Art. 24 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłaszana kwota jest sumą wierszy 0130-0160.

0130 Niewykonanie zobowiązania przez kontrahenta transakcyjnego

Art. 26 i art. 24 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0140 Dzienne przepływy transakcyjne dla transakcji na rynku kasowym

Do celów obliczania wymogu opartego na współczynniku K firmy inwestycyjne dokonują zgłoszeń z zastosowaniem współczynnika procentowego określonego w art. 15 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

W przypadku skrajnych warunków rynkowych, zgodnie z art. 15 ust. 5 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033, firmy inwestycyjne stosują skorygowany współczynnik procentowy określony w art. 1 ust. 1 lit. a) regulacyjnych standardów technicznych w celu określenia korekt współczynników K-DTF.

Współczynnik dziennych przepływów transakcyjnych oblicza się zgodnie z art. 33 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0150 Dzienne przepływy transakcyjne dla transakcji na rynku instrumentów pochodnych

Do celów obliczania wymogu opartego na współczynniku K firmy inwestycyjne dokonują zgłoszeń z zastosowaniem współczynnika procentowego określonego w art. 15 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

W przypadku skrajnych warunków rynkowych, zgodnie z art. 15 ust. 5 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033, firmy inwestycyjne stosują skorygowany współczynnik procentowy określony w art. 1 ust. 1 lit. b) regulacyjnych standardów technicznych w celu określenia korekt współczynników K-DTF.

Współczynnik dziennych przepływów transakcyjnych oblicza się zgodnie z art. 33 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0160 Wymóg w zakresie współczynnika K dotyczącego ryzyka koncentracji

Art. 37 ust. 2, art. 39 i art. 24 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Wartość współczynnika

Firmy inwestycyjne podają kwotę, która odpowiada każdemu ze współczynników, przed pomnożeniem każdego współczynnika przez odpowiedni współczynnik procentowy.

0020 Wymóg dotyczący współczynnika K

Należy obliczać zgodnie z art. 16, 21 i 24 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

2. MAŁE I NIEPOWIĄZANE WZAJEMNIE FIRMY INWESTYCYJNE

2.1. I 05.00 - POZIOM DZIAŁALNOŚCI - PRZEGLĄD PROGÓW (I 5)

2.1.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 (Łączne) zarządzane aktywa

Art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Jeżeli firma inwestycyjna, która składa sprawozdanie, należy do grupy, wartość podaną w sprawozdaniu ustala się w sposób łączny dla wszystkich firm inwestycyjnych wchodzących w skład grupy zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Firmy inwestycyjne uwzględniają aktywa zarządzane w sposób dyskrecjonalny i niedyskrecjonalny.

Zgłoszona kwota jest kwotą wykorzystywaną do obliczenia współczynników K przed zastosowaniem odpowiednich współczynników procentowych.

0020 (Łączne) obsługiwane zlecenia klientów - transakcje na rynku kasowym

Art. 12 ust. 1 lit. b) pkt (i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Jeżeli firma inwestycyjna, która składa sprawozdanie, należy do grupy, wartość podaną w sprawozdaniu ustala się w sposób łączny dla wszystkich firm inwestycyjnych wchodzących w skład grupy zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona kwota jest kwotą wykorzystywaną do obliczenia współczynników K przed zastosowaniem odpowiednich współczynników procentowych.

0030 (Łączne) obsługiwane zlecenia klientów - transakcje na rynku instrumentów pochodnych

Art. 12 ust. 1 lit. b) pkt (ii) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Jeżeli firma inwestycyjna, która składa sprawozdanie, należy do grupy, wartość podaną w sprawozdaniu ustala się w sposób łączny dla wszystkich firm inwestycyjnych wchodzących w skład grupy zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona kwota jest kwotą wykorzystywaną do obliczenia współczynników K przed zastosowaniem odpowiednich współczynników procentowych.

0040 Aktywa zabezpieczone i objęte administrowaniem

Art. 12 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona kwota jest kwotą wykorzystywaną do obliczenia współczynników K przed zastosowaniem odpowiednich współczynników procentowych.

0050 Przechowywane środki pieniężne klientów

Art. 12 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona kwota jest kwotą wykorzystywaną do obliczenia współczynników K przed zastosowaniem odpowiednich współczynników procentowych.

0060 Dzienne przepływy transakcyjne dla transakcji na rynku kasowym i rynku instrumentów pochodnych

Art. 12 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona kwota jest kwotą wykorzystywaną do obliczenia współczynników K przed zastosowaniem odpowiednich współczynników procentowych.

0070 Pozycja ryzyka netto

Art. 12 ust. 1 lit. f) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona kwota jest kwotą wykorzystywaną do obliczenia współczynników K przed zastosowaniem odpowiednich współczynników procentowych.

0080 Wniesiony depozyt rozliczeniowy

Art. 12 ust. 1 lit. f) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona kwota jest kwotą wykorzystywaną do obliczenia współczynników K przed zastosowaniem odpowiednich współczynników procentowych.

0090 Niewykonanie zobowiązania przez kontrahenta transakcyjnego

Art. 12 ust. 1 lit. g) rozporządzenia (UE) 2019/2033

Zgłoszona kwota jest kwotą wykorzystywaną do obliczenia współczynników K przed zastosowaniem odpowiednich współczynników procentowych.

0100 (Łączna) suma bilansowa i pozabilansowa

Art. 12 ust. 1 lit. h) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Jeżeli firma inwestycyjna, która składa sprawozdanie, należy do grupy, wartość podaną w sprawozdaniu ustala się w sposób łączny dla wszystkich firm inwestycyjnych wchodzących w skład grupy zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0110 Łączny całkowity roczny dochód brutto

Art. 12 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Jeżeli firma inwestycyjna, która składa sprawozdanie, należy do grupy, wartość podaną w sprawozdaniu ustala się w sposób łączny dla wszystkich firm inwestycyjnych wchodzących w skład grupy zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0120 Całkowity roczny dochód brutto

Wartość całkowitego rocznego dochodu brutto z wyłączeniem dochodów brutto wypracowanych w ramach grupy, zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0130 (-) Wewnątrzgrupowa część rocznego dochodu brutto

Wartość dochodów brutto wypracowanych w ramach grupy firmy inwestycyjnej, zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0140 W tym: dochód z tytułu przyjmowania i przekazywania zleceń

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.

0150 W tym: dochód z tytułu wykonywania zleceń na rachunek klientów

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.

0160 W tym: dochód z tytułu zawierania transakcji na własny rachunek

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.

0170 W tym: dochód z tytułu zarządzania portfelem

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.

0180 W tym: dochód z tytułu doradztwa inwestycyjnego

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.

0190 W tym: dochód z tytułu gwarantowania emisji instrumentów finansowych lub subemisji instrumentów finansowych z gwarancją przejęcia emisji

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.

0200 W tym: dochód z tytułu subemisji instrumentów finansowych bez gwarancji przejęcia emisji

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.

0210 W tym: dochód z tytułu prowadzenia MTF

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.

0220 W tym: dochód z tytułu prowadzenia OTF

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.

0230 W tym: dochód z tytułu przechowywania instrumentów finansowych i administrowania nimi

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 3 dyrektywy 2014/65/UE.

0240 W tym: dochód z tytułu udzielania kredytów lub pożyczek inwestorom

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 3 dyrektywy 2014/65/UE.

0250 W tym: dochód z tytułu doradztwa dla przedsiębiorstw dotyczącego struktury kapitałowej, strategii i powiązanych kwestii, jak również z tytułu doradztwa i usług dotyczących łączenia się oraz nabywania przedsiębiorstw

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 3 dyrektywy 2014/65/UE.
0260 W tym: dochód z tytułu usług dewizowych

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 3 dyrektywy 2014/65/UE.

0270 W tym: dochód z tytułu badań inwestycyjnych i analizy finansowej

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 3 dyrektywy 2014/65/UE.

0280 W tym: dochód z tytułu usług związanych z gwarantowaniem emisji

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 3 dyrektywy 2014/65/UE.

0290 W tym: dochód z tytułu usług inwestycyjnych i działalności dodatkowej dotyczących instrumentów bazowych dla instrumentów pochodnych

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 3 dyrektywy 2014/65/UE.

3. WYMOGI DOTYCZĄCE WSPÓŁCZYNNIKA K - DODATKOWE DANE

3.1. Uwagi ogólne

12. We wzorze I 06.00 każdy ze współczynników K (AUM, ASA, CMH, COH i DTF) ma dwie wyznaczone tabele.

13. Pierwsza tabela zawiera w kolumnach informacje dotyczące "wartości współczynnika" dla każdego miesiąca kwartału sprawozdawczego. Wartość współczynnika jest wartością stosowaną do obliczania każdego współczynnika K przed zastosowaniem współczynnika procentowego z tabeli 1 w art. 15 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

14. Druga tabela zawiera szczegółowe informacje niezbędne do obliczenia wartości współczynnika.

W przypadku AUM odpowiada to wartości zarządzanych aktywów na ostatni dzień miesiąca, jak określono w art. 17 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

W przypadku CMH, ASA, COH i DTF zgłaszana wartość odpowiada średniej dziennej wartości odpowiedniego wskaźnika w danym miesiącu.

3.2. I 06.01- ZARZĄDZANE AKTYWA - DODATKOWE DANE (I 6.1)

3.2.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Łącznie AUM (średnie kwoty)

Art. 4 ust. 1 pkt 27 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Całkowita wartość zarządzanych aktywów jako średnia arytmetyczna zgodnie z art. 17 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 2019/2033. Zgłaszana wartość jest sumą wierszy 0020 i 0040.

0020 W tym: AUM - dyskrecjonalne zarządzanie portfelem

Całkowita kwota aktywów, w odniesieniu do których firma inwestycyjna wykonuje usługę zarządzania portfelem określoną w art. 4 ust. 1 pkt 8 dyrektywy 2014/65/uE, obliczona zgodnie z art. 17 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0030 W tym: AUM oficjalnie przeniesione na rzecz innego podmiotu

Art. 17 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0040 AUM - stałe niedyskrecjonalne doradztwo

Całkowita kwota aktywów, w odniesieniu do których firma inwestycyjna wykonuje usługę doradztwa inwestycyjnego określoną w art. 4 ust. 1 pkt 4 dyrektywy 2014/65/UE w sposób stały i niedyskrecjonalny.

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Wartość współczynnika - miesiąc t

AUM według stanu na koniec trzeciego (tj. ostatniego) miesiąca kwartału, którego dotyczy sprawozdanie.

0020 Wartość współczynnika - miesiąc t-1

AUM według stanu na koniec drugiego miesiąca kwartału, którego dotyczy sprawozdanie.

0030 Wartość współczynnika - miesiąc t-2

AUM według stanu na koniec pierwszego miesiąca kwartału, którego dotyczy sprawozdanie.

3.3. I 06.02 - MIESIĘCZNE ZARZĄDZANE AKTYWA (I 6.2)

3.3.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Suma miesięcznych zarządzanych aktywów

Art. 4 ust. 1 pkt 27 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Całkowite miesięczne zarządzane aktywa według stanu na ostatni dzień roboczy danego miesiąca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Kwota zgłaszana w tym wierszu jest sumą wierszy 0020 i 0040.

0020 Miesięczne zarządzane aktywa - dyskrecjonalne zarządzanie portfelem

Zgłaszaną kwotę stanowią miesięczne aktywa, w odniesieniu do których firma inwestycyjna wykonuje usługę zarządzania portfelem określoną w art. 4 ust. 1 pkt 8 dyrektywy 2014/65/UE, według stanu na ostatni dzień roboczy danego miesiąca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0030 W tym: aktywa oficjalnie przeniesione na rzecz innego podmiotu

Art. 17 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Miesięczne aktywa, którymi zarządzanie zostało formalnie przeniesione na rzecz innego podmiotu, zgłaszane według stanu na ostatni dzień roboczy danego miesiąca.

0040 Suma miesięcznych zarządzanych aktywów - stałe niedyskrecjonalne doradztwo

Całkowita kwota aktywów, w odniesieniu do których firma inwestycyjna wykonuje usługę doradztwa inwestycyjnego określoną w art. 4 ust. 1 pkt 4 dyrektywy 2014/65/UE w sposób stały i niedyskrecjonalny, zgłaszane według stanu na ostatni dzień roboczy danego miesiąca.

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010-0140 Wartości na koniec miesiąca

Należy zgłaszać wartości według stanu na ostatni dzień roboczy danego miesiąca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

3.4. I 06.03 - PRZECHOWYWANE ŚRODKI PIENIĘŻNE KLIENTÓW - DODATKOWE DANE (I 6.3)

3.4.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 CMH - wyodrębnione (średnie kwoty)

Art. 4 ust. 1 pkt 28 i 49 rozporządzenia (UE) 2019/2033 oraz art. 1 regulacyjnych standardów technicznych dotyczących definicji wyodrębnionego rachunku (art. 15 ust. 5 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033).

Zgłoszona wartość jest średnią arytmetyczną dziennych wartości CMH, w przypadku gdy środki pieniężne klientów są przechowywane na wyodrębnionych rachunkach zgodnie z art. 18 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0020 CMH - niewyodrębnione (średnie kwoty)

Art. 4 ust. 1 pkt 28 i 49 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona wartość jest średnią arytmetyczną dziennych wartości CMH, w przypadku gdy środki pieniężne klientów nie są przechowywane na wyodrębnionych rachunkach zgodnie z art. 18 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Wartość współczynnika - miesiąc t

CMH według stanu na koniec trzeciego (tj. ostatniego) miesiąca kwartału, którego dotyczy sprawozdanie.

Kwotę tę oblicza się jako średnią arytmetyczną kwot dziennych w okresie określonym w art. 18 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0020 Wartość współczynnika - miesiąc t-1

CMH na koniec drugiego miesiąca kwartału, którego dotyczy sprawozdanie.

Kwotę tę oblicza się jako średnią arytmetyczną kwot dziennych w okresie określonym w art. 18 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0030 Wartość współczynnika - miesiąc t-2

CMH na koniec pierwszego miesiąca kwartału, którego dotyczy sprawozdanie.

Kwotę tę oblicza się jako średnią arytmetyczną kwot dziennych w okresie określonym w art. 18 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

3.5. I 06.04 - ŚREDNIA WARTOŚĆ CAŁKOWITYCH DZIENNYCH PRZECHOWYWANYCH ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH KLIENTÓW (I 6.4)

3.5.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Całkowite dzienne przechowywane środki pieniężne klientów - wyodrębnione

Art. 4 ust. 1 pkt 28 i 49 rozporządzenia (UE) 2019/2033 oraz regulacyjny standard techniczny dotyczący definicji wyodrębnionego rachunku (art. 15 ust. 5 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033).

Zgłoszona wartość jest średnią miesięczną całkowitych dziennych przechowywanych środków pieniężnych klientów, w przypadku gdy środki pieniężne klientów są przechowywane na wyodrębnionych rachunkach zgodnie z art. 18 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0020 Całkowite dzienne przechowywane środki pieniężne klientów - niewyodrębnione

Art. 4 ust. 1 pkt 28 i 49 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona wartość jest średnią miesięczną całkowitych dziennych przechowywanych środków pieniężnych klientów, w przypadku gdy środki pieniężne klientów nie są przechowywane na wyodrębnionych rachunkach zgodnie z art. 18 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010-0080 Miesięczne średnie wartości całkowitych dziennych przechowywanych środków pieniężnych klientów

Firmy inwestycyjne zgłaszają w każdym miesiącu średnią miesięczną wartość całkowitych dziennych przechowywanych środków pieniężnych klientów, mierzoną na koniec każdego dnia roboczego zgodnie z art. 18 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

3.6. I 06.05 - AKTYWA ZABEZPIECZONE I OBJĘTE ADMINISTROWANIEM - DODATKOWE DANE (I 6.5)

3.6.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Całkowite ASA (średnie kwoty)

Art. 4 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 5 ust. 1 regulacyjnych standardów technicznych w celu określenia metod pomiaru współczynników K (art. 15 ust. 5 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033).

Całkowita wartość ASA jako średnia krocząca wartości całkowitych dziennych aktywów zabezpieczonych i objętych administrowaniem, mierzona na koniec każdego dnia roboczego w okresie poprzedzających dziewięciu miesięcy, z wyłączeniem trzech ostatnich miesięcy, zgodnie z art. 19 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0020 W tym: wartość godziwa instrumentów finansowych (poziom 2)

Art. 5 ust. 1 lit. a) regulacyjnych standardów technicznych w celu określenia metod pomiaru współczynników K (art. 15 ust. 5 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033).

Instrumenty finansowe poziomu 2 wyceniane zgodnie z MSSF 13 paragraf 81.

0030 W tym: wartość godziwa instrumentów finansowych (poziom 3)

Art. 5 ust. 1 lit. a) regulacyjnych standardów technicznych w celu określenia metod pomiaru współczynników K (art. 15 ust. 5 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033).

Wycena na podstawie nieobserwowalnych parametrów wejściowych z wykorzystaniem najlepszych dostępnych informacji zgodnie z MSSF 13 paragraf 86.

0040 W tym: aktywa oficjalnie przeniesione na rzecz innego podmiotu finansowego

Art. 19 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Wartość aktywów, których zabezpieczenie i administrowanie którymi oficjalnie przeniesiono na rzecz innego podmiotu finansowego, jako średnia arytmetyczna zgodnie z art. 19 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0050 W tym: aktywa innego podmiotu finansowego oficjalnie przeniesione na rzecz firmy inwestycyjnej

Art. 19 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Wartość aktywów innego podmiotu finansowego, który formalnie przekazał zadania w zakresie zabezpieczenia i administrowania firmie inwestycyjnej, jako średnia arytmetyczna zgodnie z art. 19 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Wartość współczynnika - miesiąc t

ASA według stanu na koniec trzeciego (tj. ostatniego) miesiąca kwartału, którego dotyczy sprawozdanie.

0020 Wartość współczynnika - miesiąc t-1

ASA na koniec drugiego miesiąca kwartału, którego dotyczy sprawozdanie.

0030 Wartość współczynnika - miesiąc t-2

ASA na koniec pierwszego miesiąca kwartału, którego dotyczy sprawozdanie.

3.7. I 06.06 - ŚREDNIA WARTOŚĆ CAŁKOWITYCH DZIENNYCH AKTYWÓW ZABEZPIECZONYCH I OBJĘTYCH ADMINISTROWANIEM (I 6.6)

3.7.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Aktywa zabezpieczone i objęte administrowaniem

Art. 4 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 5 ust. 1 regulacyjnych standardów technicznych w celu określenia metod pomiaru współczynników K (art. 15 ust. 5 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033).

Zgłoszona wartość jest średnią miesięczną całkowitych dziennych aktywów zabezpieczonych i objętych administrowaniem zgodnie z art. 19 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.
0020 W tym: wartość godziwa instrumentów finansowych (poziom 2)

Art. 5 ust. 2 regulacyjnych standardów technicznych w celu określenia metod pomiaru współczynników K (art. 15 ust. 5 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033).

Instrumenty finansowe poziomu 2 wyceniane zgodnie z MSSF 13 paragraf 81.

0030 W tym: wartość godziwa instrumentów finansowych (poziom 3)

Art. 5 ust. 1 lit. a) regulacyjnych standardów technicznych w celu określenia metod pomiaru współczynników K (art. 15 ust. 5 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033).

Wycena na podstawie nieobserwowalnych parametrów wejściowych z wykorzystaniem najlepszych dostępnych informacji zgodnie z MSSF 13 paragraf 86.

0040 W tym: aktywa oficjalnie przeniesione na rzecz innego podmiotu finansowego

Art. 19 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona wartość jest średnią miesięczną całkowitych dziennych aktywów, których zabezpieczenie i administrowanie którymi oficjalnie przeniesiono na rzecz innego podmiotu finansowego, zgodnie z art. 19 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0050 W tym: aktywa innego podmiotu finansowego oficjalnie przeniesione na rzecz firmy inwestycyjnej

Art. 19 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona wartość jest średnią miesięczną całkowitych dziennych aktywów innego podmiotu finansowego, który oficjalnie przeniósł zabezpieczenie i administrowanie na rzecz firmy inwestycyjnej, zgodnie z art. 19 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010-0080 Średnie miesięczne wartości całkowitych dziennych wartości aktywów zabezpieczonych i objętych administrowaniem

Firmy inwestycyjne zgłaszają w każdym miesiącu średnią dzienną wartość całkowitych dziennych aktywów zabezpieczonych i objętych administrowaniem, mierzoną na koniec każdego dnia roboczego zgodnie z art. 19 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

3.8. I 06.07 - OBSŁUGIWANE ZLECENIA KLIENTÓW - DODATKOWE DANE (I 6.7)

3.8.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 COH - transakcje na rynku kasowym (średnie kwoty)

Wartość COH - transakcje na rynku kasowym określone w art. 4 ust. 1 pkt 30 rozporządzenia (UE) 2019/2033 i mierzone zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Firmy inwestycyjne zgłaszają średnią arytmetyczną wartość COH dla transakcji na rynku kasowym za poprzednie sześć miesięcy, z wyłączeniem trzech ostatnich miesięcy, zgodnie z art. 20 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 2019/2033 i należy je mierzyć zgodnie z art. 20 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.
0020 W tym: wykonywanie zleceń klientów

COH dla transakcji na rynku kasowym, w odniesieniu do których firma inwestycyjna wykonuje usługę realizacji zleceń klientów w imieniu klienta określoną w art. 4 ust. 1 pkt 5 dyrektywy 2014/65/Ue.

Należy zgłaszać średnią arytmetyczną wartości COH za poprzednie sześć miesięcy, z wyłączeniem trzech ostatnich miesięcy, zgodnie z art. 20 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0030 W tym: przyjmowanie i przekazywanie zleceń klientów

COH dla transakcji na rynku kasowym, w odniesieniu do których firma inwestycyjna wykonuje usługę przyjmowania i przekazywania zleceń klientów.

Należy zgłaszać średnią arytmetyczną wartości COH za poprzednie sześć miesięcy, z wyłączeniem trzech ostatnich miesięcy, zgodnie z art. 20 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0040 COH - instrumenty pochodne (średnie kwoty)

Art. 4 ust. 1 pkt 30 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Firmy inwestycyjne zgłaszają średnią arytmetyczną wartość COH dla instrumentów pochodnych za poprzednie sześć miesięcy, z wyłączeniem trzech ostatnich miesięcy, zgodnie z art. 20 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 2019/2033 i należy je mierzyć zgodnie z art. 20 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0050 W tym: wykonywanie zleceń klientów

COH dla transakcji na rynku instrumentów pochodnych, w odniesieniu do których firma inwestycyjna wykonuje usługę realizacji zleceń klientów w imieniu klienta określoną w art. 4 ust. 1 pkt 5 dyrektywy 2014/65/UE.

Należy zgłaszać średnią arytmetyczną wartości COH za poprzednie sześć miesięcy, z wyłączeniem trzech ostatnich miesięcy, zgodnie z art. 20 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0060 W tym: przyjmowanie i przekazywanie zleceń klientów

COH dla transakcji na rynku instrumentów pochodnych, w odniesieniu do których firma inwestycyjna wykonuje usługę przyjmowania i przekazywania zleceń klientów.

Należy zgłaszać średnią arytmetyczną wartości COH za poprzednie sześć miesięcy, z wyłączeniem trzech ostatnich miesięcy, zgodnie z art. 20 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Wartość współczynnika - miesiąc t

Wartość COH według stanu na koniec trzeciego (tj. ostatniego) miesiąca kwartału, którego dotyczy sprawozdanie.

0020 Wartość współczynnika - miesiąc t-1

Wartość COH według stanu na koniec drugiego miesiąca kwartału, którego dotyczy sprawozdanie.

0030 Wartość współczynnika - miesiąc t-2

Wartość COH według stanu na koniec pierwszego miesiąca kwartału, którego dotyczy sprawozdanie.

3.9. I 06.08 - ŚREDNIA WARTOŚĆ CAŁKOWITYCH DZIENNYCH OBSŁUGIWANYCH ZLECEŃ KLIENTÓW (I 6.8)

3.9.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Całkowite dzienne obsługiwane zlecenia klientów - transakcje na rynku kasowym

Art. 4 ust. 1 pkt 30 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Średnia wartość całkowitych dziennych obsługiwanych zleceń klientów (transakcje na rynku kasowym) w danym miesiącu, o której mowa w art. 20 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033, mierzona zgodnie z art. 20 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0020 W tym: wykonywanie zleceń klientów

Średnia wartość całkowitych dziennych obsługiwanych zleceń klientów dla transakcji na rynku kasowym, w odniesieniu do których firma inwestycyjna wykonuje usługę realizacji zleceń klientów w imieniu klienta określoną w art. 4 ust. 1 pkt 5 dyrektywy 2014/65/UE.

0030 W tym: przyjmowanie i przekazywanie zleceń klientów

Średnia wartość całkowitych dziennych obsługiwanych zleceń klientów dla transakcji na rynku kasowym, w odniesieniu do których firma inwestycyjna wykonuje usługę przyjmowania i przekazywania zleceń klientów.

0040 Całkowite dzienne obsługiwane zlecenia klientów - instrumenty pochodne

Art. 4 ust. 1 pkt 30 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Średnia wartość całkowitych dziennych obsługiwanych zleceń klientów (instrumenty pochodne) w danym miesiącu, o której mowa w art. 20 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033, mierzona zgodnie z art. 20 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0050 W tym: wykonywanie zleceń klientów

Średnia wartość całkowitych dziennych obsługiwanych zleceń klientów dla transakcji na rynku instrumentów pochodnych, w odniesieniu do których firma inwestycyjna wykonuje usługę realizacji zleceń klientów w imieniu klienta określoną w art. 4 ust. 1 pkt 5 dyrektywy 2014/65/Ue.

0060 W tym: przyjmowanie i przekazywanie zleceń klientów

Średnia wartość całkowitych dziennych obsługiwanych zleceń klientów dla transakcji na rynku instrumentów pochodnych, w odniesieniu do których firma inwestycyjna wykonuje usługę przyjmowania i przekazywania zleceń klientów.

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010-0050 Miesięczne średnie wartości całkowitych dziennych obsługiwanych zleceń klientów

Firmy inwestycyjne zgłaszają w każdym miesiącu średnią miesięczną wartość całkowitych dziennych obsługiwanych zleceń klientów zgodnie z art. 20 ust. 1.

3.10. I 06.09 - POZYCJA RYZYKA NETTO DLA WSPÓŁCZYNNIKA K - DODATKOWE DANE (I 6.9)

3.10.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Łączna metoda standardowa

Art. 22 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Pozycje, dla których wymóg w zakresie funduszy własnych określa się zgodnie z częścią trzecią tytuł IV rozdziały 2, 3 lub 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0020 Pozycja ryzyka

Art. 22 lit. a) i art. 21 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Pozycje portfela handlowego, dla których wymóg w zakresie funduszy własnych z tytułu ryzyka pozycji określa się zgodnie z częścią trzecią tytuł IV rozdział 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0030 Instrumenty kapitałowe

Art. 22 lit. a) i art. 21 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Pozycje portfela handlowego w instrumentach kapitałowych, dla których wymóg w zakresie funduszy własnych określa się zgodnie z częścią trzecią tytuł IV rozdział 2 sekcja 3 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0040 Instrumenty dłużne

Art. 22 lit. a) i art. 21 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Pozycje portfela handlowego w instrumentach dłużnych, dla których wymóg w zakresie funduszy własnych określa się zgodnie z częścią trzecią tytuł IV rozdział 2 sekcja 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0050 W tym: sekurytyzacje

Art. 22 lit. a) i art. 21 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Pozycje w instrumentach sekurytyzacyjnych, o których mowa w art. 337 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, oraz pozycje w korelacyjnym portfelu handlowym, o których mowa w art. 338 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0055 Szczególna metoda stosowana w odniesieniu do ryzyka pozycji w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania

Art. 22 lit. a) i art. 21 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Łączna kwota ekspozycji na ryzyko z tytułu pozycji w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania, jeżeli wymogi kapitałowe oblicza się zgodnie z art. 348 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 niezwłocznie lub w wyniku zastosowania pułapu określonego w art. 350 ust. 3 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013. Zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 575/2013 przedmiotowe pozycje nie są bezpośrednio przypisywane do ryzyka stopy procentowej ani ryzyka związanego z inwestowaniem w akcje.

W przypadku stosowania metody szczególnej zgodnie z art. 348 ust. 1 zdanie pierwsze rozporządzenia (UE) nr 575/2013 zgłaszana kwota odpowiada kwocie stanowiącej 32 % pozycji netto danej ekspozycji przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania.

W przypadku stosowania metody szczególnej zgodnie z art. 348 ust. 1 zdanie drugie rozporządzenia (UE) nr 575/2013 zgłaszana kwota odpowiada niższej z następujących wartości: 32 % pozycji netto odpowiedniej ekspozycji przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania lub różnicy między 40 % tej pozycji netto a wymogami w zakresie funduszy własnych wynikającymi z ryzyka walutowego powiązanego z tą ekspozycją przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania.

0060 Ryzyko walutowe

Art. 22 lit. a) i art. 21 ust. 3 i 4 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Pozycje obciążone ryzykiem walutowym, dla których wymóg w zakresie funduszy własnych określa się zgodnie z częścią trzecią tytuł IV rozdział 3 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0070 Ryzyko cen towarów

Art. 22 lit. a) i art. 21 ust. 3 i 4 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Pozycje obciążone ryzykiem cen towarów, dla których wymóg w zakresie funduszy własnych określa się zgodnie z częścią trzecią tytuł IV rozdział 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0080 Metoda modeli wewnętrznych

Art. 57 ust. 2 i art. 21 ust. 3 i 4 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Pozycje portfela handlowego i pozycje portfela bankowego obciążone ryzykiem walutowym lub ryzykiem cen towarów, dla których wymóg w zakresie funduszy własnych określa się zgodnie z częścią trzecią tytuł IV rozdział 5 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

3.11. I 06.10 - WNIESIONY DEPOZYT ROZLICZENIOWY - DODATKOWE DANE (I 6.10)

15. W tym wzorze firmy zawierające transakcje na własny rachunek zgłaszają wszystkich uczestników rozliczających kwalifikowanych kontrahentów centralnych, na których odpowiedzialność odbywa się realizacja i rozrachunek transakcji danej firmy.

3.11.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Kolumna Odniesienia prawne i instrukcje
0010-0030 Uczestnik rozliczający
0010 Nazwa

Firmy inwestycyjne zgłaszają nazwę każdego uczestnika rozliczającego kwalifikujących się kontrahentów centralnych, na którego odpowiedzialność odbywa się realizacja i rozrachunek transakcji zawieranych przez firmę na własny rachunek.

0020 Kod

Kod jako część identyfikatora wiersza musi być unikatowy dla każdego zgłaszanego podmiotu. W przypadku firm inwestycyjnych kodem jest kod LEI. W przypadku innych jednostek kodem tym jest kod LEI lub - jeżeli kod LEI nie jest dostępny - kod krajowy. Kod jest niepowtarzalny i stosuje się go jednolicie we wszystkich wzorach i na przestrzeni czasu. Kod zawsze posiada wartość.

0030 Rodzaj kodu

Należy określić rodzaj kodu podany w kolumnie 0020 jako "kod LEI" lub "kod krajowy".

0040-0060 Wkład w całkowity depozyt wymagany codziennie

Firmy inwestycyjne przekazują informacje dotyczące trzech dni z poprzednich trzech miesięcy, w których obliczono najwyższą, drugą co do wielkości i trzecią co do wielkości kwotę całkowitego depozytu wymaganego codziennie, o którym mowa w art. 23 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Firma inwestycyjna uwzględnia we wzorze wszystkich uczestników rozliczających, z których usług korzystano co najmniej w jednym z tych dni.

Wkład w całkowity depozyt wymagany codziennie zgłasza się jako kwotę przed pomnożeniem przez współczynnik 1,3, o którym mowa w art. 23 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0040 Wkład w całkowity depozyt wymagany codziennie - w dniu najwyższej kwoty całkowitego wymaganego depozytu
0050 Wkład w całkowity depozyt wymagany codziennie - w dniu drugiej najwyższej kwoty całkowitego wymaganego depozytu
0060 Wkład w całkowity depozyt wymagany codziennie - w dniu trzeciej najwyższej kwoty całkowitego wymaganego depozytu

3.12. I 06.11 NIEWYKONANIE ZOBOWIĄZANIA PRZEZ KONTRAHENTA TRANSAKCYJNEGO - DODATKOWE DANE DOTYCZĄCE TCD (I 6.11)

3.12.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010-0080 Podział według metody określania wartości ekspozycji
0010 Stosowanie rozporządzenia (UE) 2019/2033 K-TCD

Art. 26 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Ekspozycje, dla których wymóg w zakresie funduszy własnych oblicza się jako K-TCD zgodnie z art. 26 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0020 Metody alternatywne: Wartość ekspozycji określana zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 575/2013

Art. 25 ust. 4 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Ekspozycje, dla których wartość ekspozycji ustala się zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 575/2013, a związane z nimi wymogi w zakresie funduszy własnych oblicza się poprzez pomnożenie wartości ekspozycji przez współczynnik ryzyka określony w tabeli 2 w art. 26 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0030 Metoda standardowa zgodnie z CCR

Art. 274 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0040 Uproszczona metoda standardowa zgodnie z CCR

Art. 281 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0050 Metoda wyceny pierwotnej ekspozycji

Art. 282 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0060 Metody alternatywne: Pełne zastosowanie ram rozporządzenia (UE) nr 575/2013

Art. 25 ust. 4 akapit drugi rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Ekspozycje, dla których wartość ekspozycji i wymogi w zakresie funduszy własnych określa się zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.
0070 Pozycja uzupełniająca: Składnik CVA

Art. 25 ust. 5 i art. 26 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Jeżeli instytucja stosuje podejście określone w art. 26 rozporządzenia (UE) 2019/2033 lub stosuje odstępstwo określone w art. 26 ust. 5 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 2019/2033, składnik CVA ustala się jako różnicę między odpowiednią kwotą po zastosowaniu mnożnika współczynnika CVA a odpowiednią kwotą przed zastosowaniem mnożnika współczynnika CVA.

Jeżeli instytucja stosuje odstępstwo przewidziane w art. 25 ust. 5 akapit drugi rozporządzenia (UE) 2019/2033, składnik CVA ustala się zgodnie z częścią trzecią tytuł VI rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0080 w tym: obliczony zgodnie z ramami określonymi w rozporządzeniu (UE) 575/2013

Art. 25 ust. 5 akapit drugi rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0090-0110 Podział według rodzaju kontrahenta

Podział ze względu na kontrahenta opiera się na rodzajach kontrahentów, o których mowa w tabeli 2 art. 26 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0090 Rządy centralne, banki centralne i podmioty sektora publicznego
0100 Instytucje kredytowe i firmy inwestycyjne
0110 Inni kontrahenci
Kolumna Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Wymóg oparty na współczynniku K

Wymóg w zakresie funduszy własnych zgłasza się jako obliczony zgodnie z art. 26 rozporządzenia (UE) 2019/2033 lub z mającymi zastosowanie przepisami rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0020 Wartość ekspozycji

Wartość ekspozycji obliczona zgodnie z art. 27 rozporządzenia (UE) 2019/2033 lub z mającymi zastosowanie przepisami rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0030 Koszt odtworzenia (RC)

Art. 28 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0040 Potencjalna przyszła ekspozycja (PFE)

Art. 29 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0050 Zabezpieczenie (C)

Art. 30 ust. 2 i 3 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona wartość jest wartością zabezpieczenia stosowaną do obliczenia wartości ekspozycji, a zatem, w stosownych przypadkach, wartością po zastosowaniu korekty z tytułu zmienności oraz korekty z tytułu zmienności związanej z niedopasowaniem walutowym, o których mowa w art. 30 ust. 1 i 3 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

3.13. I 06.12- DZIENNE PRZEPŁYWY TRANSAKCYJNE - DODATKOWE DANE (I 6.12)

3.13.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Łączne DTF dla transakcji na rynku kasowym (średnie wartości)

Firmy inwestycyjne zgłaszają średnią arytmetyczną wartość DTF dla transakcji na rynku kasowym za pozostałe sześć miesięcy, zgodnie z art. 33 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 2019/2033, które to wartości są mierzone zgodnie z art. 33 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Wartość podana w tym polu uwzględnia art. 33 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0020 Łączne DTF dla transakcji na rynku instrumentów pochodnych (średnie wartości)

Art. 33 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Firmy inwestycyjne zgłaszają średnią arytmetyczną wartość DTF dla transakcji na rynku instrumentów pochodnych za pozostałe sześć miesięcy, zgodnie z art. 33 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 2019/2033, które to wartości są mierzone zgodnie z art. 33 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Wartość podana w tym polu uwzględnia art. 33 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Średnia wartość współczynnika - miesiąc t

Wartość DTF według stanu na koniec trzeciego (tj. ostatniego) miesiąca kwartału, którego dotyczy sprawozdanie.

0020 Średnia wartość współczynnika - miesiąc t-1

Wartość DTF według stanu na koniec drugiego miesiąca kwartału, którego dotyczy sprawozdanie.

0030 Średnia wartość współczynnika - miesiąc t-2

Wartość DTF według stanu na koniec pierwszego miesiąca kwartału, którego dotyczy sprawozdanie.

3.14. I 06.13 - ŚREDNIA WARTOŚĆ CAŁKOWITYCH DZIENNYCH PRZEPŁYWÓW TRANSAKCYJNYCH (I 6.13)

3.14.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Dzienne przepływy transakcyjne dla transakcji na rynku kasowym

Średnia wartość całkowitych dziennych przepływów transakcyjnych (wartość pieniężna) w danym miesiącu, o której mowa w art. 33 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033, mierzona zgodnie z art. 33 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0020 Dzienne przepływy transakcyjne dla transakcji na rynku instrumentów pochodnych

Średnia wartość całkowitych dziennych przepływów transakcyjnych (transakcje na rynku instrumentów pochodnych) w danym miesiącu, o której mowa w art. 33 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033, mierzona zgodnie z art. 33 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010-0080 Średnie miesięczne wartości całkowitych dziennych przepływów transakcyjnych

Firmy inwestycyjne zgłaszają w każdej kolumnie dotyczącej odpowiedniego miesiąca średnią miesięczną wartość całkowitego dziennego przepływu transakcyjnego mierzonego w ciągu każdego dnia roboczego, zgodnie z art. 33 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

4. SPRAWOZDAWCZOŚĆ DOTYCZĄCA RYZYKA KONCENTRACJI

4.1. Uwagi ogólne

16. Sprawozdawczość dotycząca ryzyka koncentracji obejmuje informacje na temat ryzyka koncentracji, na jakie narażona jest firma inwestycyjna ze względu na swoje pozycje portfela handlowego, w związku z niewykonaniem zobowiązań przez kontrahentów. Prowadzi to do wyliczenia K-CON, czyli wymogu w zakresie dodatkowych funduszy własnych wynikającego z ekspozycji, jakie firma inwestycyjna posiada w swoim bilansie. Jest to zgodne z definicją "ryzyka koncentracji" zawartą w art. 4 ust. 1 pkt 31 rozporządzenia (UE) 2019/2033, gdzie: "ryzyko koncentracji" lub "CON" oznacza ekspozycje w portfelu handlowym firmy inwestycyjnej wobec klienta lub grupy powiązanych klientów, w przypadku gdy wartość tych ekspozycji przekracza limity określone w art. 37 ust. 1.

17. Sprawozdawczość dotycząca ryzyka koncentracji obejmuje także informacje na temat następujących elementów:

i. środków pieniężnych klientów

ii. aktywów klientów

iii. własnych środków pieniężnych firmy

iv. zysków od klientów

v. pozycji portfela handlowego

vi. ekspozycji obliczanych z uwzględnieniem aktywów i pozycji pozabilansowych nieuwzględnionych w portfelu handlowym.

18. Chociaż w art. 54 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033 odniesiono się również do "ryzyka koncentracji", definicja tego pojęcia zawarta w art. 4 ust. 1 pkt 31 rozporządzenia (UE) 2019/2033 oraz limity określone w art. 37 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033 nie są zgodne z pozycjami opisanymi w art. 54 ust. 2 lit. b)-e) rozporządzenia (UE) 2019/2033. Z tego względu wymagana sprawozdawczość skupia się na pięciu największych pozycjach, jeśli są dostępne, w odniesieniu do każdego z elementów wymienionych w ust. 19 pkt (i)-(vi), które są utrzymywane w danej instytucji, u danego klienta lub innego podmiotu lub są z nimi związane. Sprawozdawczość ta pozwala właściwym organom lepiej zrozumieć ryzyko, na jakie w związku z tym mogą być narażone firmy inwestycyjne.

19. Sprawozdawczość dotycząca ryzyka koncentracji składa się ze wzorów I 07.00 i I 08.00, a zgodnie z art. 54 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033 firmy, które spełniają warunki kwalifikacji jako małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne określone w art. 12 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033, nie są zobowiązane do przedkładania informacji w tym zakresie.

4.2. I 07.00 - DODATKOWE DANE NA TEMAT K-CON (I7)

4.2.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010-0060 Dane identyfikacyjne kontrahentów

Firma inwestycyjna zgłasza dane identyfikacyjne kontrahentów lub grupy powiązanych klientów, wobec których posiada ekspozycję przekraczającą limity określone w art. 37 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0010 Kod

Kod jako część identyfikatora wiersza musi być unikatowy dla każdego zgłaszanego podmiotu. W przypadku firm inwestycyjnych i zakładów ubezpieczeń kodem jest kod LEI. W przypadku innych jednostek kodem tym jest kod LEI lub - jeżeli kod LEI nie jest dostępny - kod krajowy. Kod jest niepowtarzalny i stosuje się go jednolicie we wszystkich wzorach i na przestrzeni czasu. Kod zawsze posiada wartość.

0020 Rodzaj kodu

Firmy inwestycyjne określają rodzaj kodu podany w kolumnie 0010 jako "kod LEI" lub "kod krajowy".

Należy zawsze zgłaszać rodzaj kodu.

0030 Nazwa

Nazwa powinna odpowiadać nazwie spółki dominującej w każdym przypadku, gdy zgłaszana jest grupa powiązanych klientów. W każdym innym przypadku nazwa odpowiada pojedynczemu kontrahentowi.

0040 Grupa podmiotów/pojedynczy podmiot

Firma inwestycyjna zgłasza "1" w przypadku sprawozdawczości dotyczącej ekspozycji wobec klientów indywidualnych lub "2" w przypadku sprawozdawczości dotyczącej ekspozycji wobec grup powiązanych klientów.

0050 Rodzaj kontrahenta

Firma inwestycyjna zgłasza w odniesieniu do każdej ekspozycji, czy jest ona związana z:

1. instytucją kredytową lub grupą powiązanych klientów, w skład której wchodzi instytucja kredytowa;

2. firmą inwestycyjną lub grupą powiązanych klientów, w skład której wchodzi firma inwestycyjna;

3. podmiotami innymi niż instytucje kredytowe lub firmy inwestycyjne lub grupa powiązanych klientów, w skład której wchodzi firma inwestycyjna lub instytucja.

0060-0110 Ekspozycje zaliczane do portfela handlowego przekraczające limity określone w art. 37 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033

Firma inwestycyjna przekazuje informacje na temat każdej ekspozycji przekraczającej limity określone w art. 37 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033, zgodnie z art. 36 i 39 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0060 Wartość ekspozycji (EV)

Art. 36 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0070 Wartość ekspozycji (jako % funduszy własnych)

Ekspozycja obliczana zgodnie z art. 36 rozporządzenia (UE) 2019/2033 i wyrażona jako odsetek funduszy własnych firmy.

0080 Wymóg w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do całkowitej ekspozycji (OFR)

Wymóg w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do całkowitej ekspozycji wobec pojedynczego kontrahenta lub grupy powiązanych klientów, obliczany jako łączna wartość K-TCD oraz wymogu z tytułu ryzyka szczególnego dla współczynnika K-NPR w przypadku danej ekspozycji.

0090 Nadwyżka wartości ekspozycji (EVE)

Wartość obliczana w przypadku odpowiedniej ekspozycji zgodnie z art. 37 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0100 Czas trwania nadwyżki (w dniach)

Liczba dni, które upłynęły od momentu, gdy po raz pierwszy wystąpiła nadwyżka ekspozycji.

0110 Wymóg w zakresie funduszy własnych oparty na współczynniku K-CON dla nadwyżki (OFRE)

Wartość obliczana w przypadku odpowiedniej ekspozycji zgodnie z art. 39 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

4.3. I 08.01 - POZIOM RYZYKA KONCENTRACJI - PRZECHOWYWANE ŚRODKI PIENIĘŻNE KLIENTÓW (I 8.1)

4.3.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych kolumn

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010-0060 Całkowite CMH

Art. 54 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Firma inwestycyjna przekazuje dane identyfikacyjne pięciu kontrahentów lub grupy powiązanych kontrahentów, u których przechowywane są największe kwoty środków pieniężnych klientów, o ile są dostępne.

0010 Kod

Kod jako część identyfikatora wiersza musi być unikatowy dla każdego zgłaszanego podmiotu. W przypadku firm inwestycyjnych i zakładów ubezpieczeń kodem jest kod LEI. W przypadku innych jednostek kodem tym jest kod LEI lub - jeżeli kod LEI nie jest dostępny - kod krajowy. Kod jest niepowtarzalny i stosuje się go jednolicie we wszystkich wzorach i na przestrzeni czasu. Kod zawsze posiada wartość.

0020 Rodzaj kodu

Firmy inwestycyjne określają rodzaj kodu podany w kolumnie 0010 jako "kod LEI" lub "kod krajowy".

0030 Nazwa

Nazwa powinna odpowiadać nazwie spółki dominującej w każdym przypadku, gdy zgłaszana jest grupa powiązanych kontrahentów. W każdym innym przypadku nazwa odpowiada pojedynczemu kontrahentowi.

0040 Grupa podmiotów/pojedynczy podmiot

Firma zgłasza "1" w przypadku sprawozdawczości dotyczącej ekspozycji wobec klientów indywidualnych lub "2" w przypadku sprawozdawczości dotyczącej ekspozycji wobec grup powiązanych klientów.

0050 Całkowite CMH według stanu na sprawozdawczy dzień odniesienia

Firma podaje łączną kwotę środków pieniężnych klientów według stanu na sprawozdawczy dzień odniesienia.

0060 Odsetek przechowywanych środków pieniężnych klientów w tej instytucji

Firma przekazuje informacje o kwocie przechowywanych środków pieniężnych klientów według stanu na sprawozdawczy dzień odniesienia u każdego z kontrahentów lub grup powiązanych kontrahentów, w odniesieniu do których prowadzi sprawozdawczość; kwota ta jest wyrażona jako odsetek całości (wykazana w kolumnie 0050).

4.4. I 08.02 - POZIOM RYZYKA KONCENTRACJI - AKTYWA ZABEZPIECZONE I OBJĘTE ADMINISTROWANIEM (I 8.2)

4.4.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych kolumn

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010-0060 Całkowite ASA

Art. 54 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Firma przekazuje dane identyfikacyjne pięciu kontrahentów lub grupy powiązanych kontrahentów, u których zdeponowane są największe kwoty w formie papierów wartościowych klientów, o ile są dostępne.

0010 Kod

Kod jako część identyfikatora wiersza musi być unikatowy dla każdego zgłaszanego podmiotu. W przypadku firm inwestycyjnych i zakładów ubezpieczeń kodem jest kod LEI. W przypadku innych jednostek kodem tym jest kod LEI lub - jeżeli kod LEI nie jest dostępny - kod krajowy. Kod jest niepowtarzalny i stosuje się go jednolicie we wszystkich wzorach i na przestrzeni czasu. Kod zawsze posiada wartość.

0020 Rodzaj kodu

Firmy inwestycyjne określają rodzaj kodu podany w kolumnie 0010 jako "kod LEI" lub "kod krajowy".

0030 Nazwa

Nazwa powinna odpowiadać nazwie spółki dominującej w każdym przypadku, gdy zgłaszana jest grupa powiązanych kontrahentów. W każdym innym przypadku nazwa odpowiada pojedynczemu kontrahentowi.

0040 Grupa podmiotów/pojedynczy podmiot

Firma zgłasza "1" w przypadku sprawozdawczości dotyczącej ekspozycji wobec klientów indywidualnych lub "2" w przypadku sprawozdawczości dotyczącej ekspozycji wobec grup powiązanych klientów.

0050 Całkowite ASA według stanu na sprawozdawczy dzień odniesienia

Firma podaje łączną kwotę środków w formie papierów wartościowych klientów zdeponowanych w każdej z instytucji według stanu na sprawozdawczy dzień odniesienia.

0060 Odsetek papierów wartościowych klientów zdeponowanych w tej instytucji

Firma przekazuje informacje o kwocie papierów wartościowych klientów zdeponowanych według stanu na sprawozdawczy dzień odniesienia u każdego z kontrahentów lub grup powiązanych kontrahentów, w odniesieniu do których prowadzi sprawozdawczość; kwota ta jest wyrażona jako odsetek całości (wykazana w kolumnie 0050).

4.5. I 08.03 - POZIOM RYZYKA KONCENTRACJI - ZDEPONOWANE WŁASNE ŚRODKI PIENIĘŻNE (I 8.3)

4.5.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych kolumn

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010-0060 Całkowite zdeponowane własne środki pieniężne

Art. 54 ust. 2 lit. d) i f) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Firma przekazuje dane identyfikacyjne pięciu kontrahentów lub grupy powiązanych kontrahentów, u których zdeponowane są największe kwoty własnych środków pieniężnych firmy, o ile są dostępne.

0010 Kod

Kod jako część identyfikatora wiersza musi być unikatowy dla każdego zgłaszanego podmiotu. W przypadku firm inwestycyjnych i zakładów ubezpieczeń kodem jest kod LEI. W przypadku innych jednostek kodem tym jest kod LEI lub - jeżeli kod LEI nie jest dostępny - kod krajowy. Kod jest niepowtarzalny i stosuje się go jednolicie we wszystkich wzorach i na przestrzeni czasu. Kod zawsze posiada wartość.

0020 Rodzaj kodu

Firmy inwestycyjne określają rodzaj kodu podany w kolumnie 0010 jako "kod LEI" lub "kod krajowy".

0030 Nazwa

Nazwa powinna odpowiadać nazwie spółki dominującej w każdym przypadku, gdy zgłaszana jest grupa powiązanych kontrahentów. W każdym innym przypadku nazwa odpowiada pojedynczemu kontrahentowi.

0040 Grupa podmiotów/pojedynczy podmiot

Firma zgłasza "1" w przypadku sprawozdawczości dotyczącej ekspozycji wobec klientów indywidualnych lub "2" w przypadku sprawozdawczości dotyczącej ekspozycji wobec grup powiązanych klientów.

0050 Kwota środków pieniężnych firmy zdeponowanych w danej instytucji

Firma podaje łączną kwotę przechowywanych własnych środków pieniężnych w każdej z instytucji według stanu na sprawozdawczy dzień odniesienia.

0060 Odsetek własnych środków pieniężnych firmy zdeponowanych w danej instytucji

Firma przekazuje informacje o kwocie własnych środków pieniężnych zdeponowanych według stanu na sprawozdawczy dzień odniesienia u każdego z kontrahentów lub grup powiązanych kontrahentów, w odniesieniu do których prowadzi sprawozdawczość; kwota ta jest wyrażona jako odsetek całkowitych własnych środków pieniężnych firmy inwestycyjnej.

4.6. I 08.04 - POZIOM RYZYKA KONCENTRACJI - CAŁKOWITY ZYSK (I 8.4)

4.6.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych kolumn

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010-0080 Całkowity zysk

Art. 54 ust. 2 lit. e) i f) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Firma przekazuje dane (o ile są dostępne) identyfikacyjne pięciu klientów lub grupy powiązanych klientów, od których czerpie największe zyski.

0010 Kod

Kod jako część identyfikatora wiersza musi być unikatowy dla każdego zgłaszanego podmiotu. W przypadku firm inwestycyjnych i zakładów ubezpieczeń kodem jest kod LEI. W przypadku innych jednostek kodem tym jest kod LEI lub - jeżeli kod LEI nie jest dostępny - kod krajowy. Kod jest niepowtarzalny i stosuje się go jednolicie we wszystkich wzorach i na przestrzeni czasu. Kod zawsze posiada wartość.

0020 Rodzaj kodu

Firmy inwestycyjne określają rodzaj kodu podany w kolumnie 0010 jako "kod LEI" lub "kod krajowy".

0030 Nazwa

Nazwa powinna odpowiadać nazwie spółki dominującej w każdym przypadku, gdy zgłaszana jest grupa powiązanych klientów. W każdym innym przypadku nazwa odpowiada pojedynczemu klientowi.

0040 Grupa podmiotów/pojedynczy podmiot

Firma zgłasza "1" w przypadku sprawozdawczości dotyczącej ekspozycji wobec klientów indywidualnych lub "2" w przypadku sprawozdawczości dotyczącej ekspozycji wobec grup powiązanych klientów.

0050 Całkowity zysk od tego klienta

Firma składa sprawozdanie z całkowitych zysków na jednego klienta lub grupę powiązanych klientów wypracowanych od początku roku obrachunkowego. Z jednej strony dzieli się na dochody z tytułu odsetek i dywidend, a z drugiej strony na dochody z tytułu opłat i prowizji oraz pozostałe dochody.

0060-0090 Dochody z tytułu odsetek i dywidend
0060 Dochody z tytułu odsetek i dywidend - kwota wygenerowana z tytułu pozycji portfela handlowego

Portfel handlowy w rozumieniu definicji zawartej w art. 4 ust. 1 pkt 54 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0070 Dochody z tytułu odsetek i dywidend - kwota wygenerowana z tytułu pozycji portfela bankowego
0080 Dochody z tytułu odsetek i dywidend - w tym: kwoty wygenerowane z tytułu pozycji pozabilansowych
0090 Odsetek dochodu z tytułu odsetek i dywidend od tego klienta

Firma przekazuje informacje o dochodzie z tytułu odsetek i dywidend wypracowanym w odniesieniu do każdego z klientów lub grup powiązanych klientów; kwota ta jest wyrażona jako odsetek całkowitego dochodu z tytułu odsetek i dywidend firmy inwestycyjnej.

0100-0110 Dochód z tytułu opłat i prowizji oraz inny dochód
0100 Dochód z tytułu opłat i prowizji oraz inny dochód - kwota
0110 Udział dochodów z tytułu opłat i prowizji oraz innego dochodu w dochodzie od tego klienta

Firma przekazuje informacje o dochodzie z tytułu opłat i prowizji oraz innym dochodzie wypracowanym w odniesieniu do każdego z klientów lub grup powiązanych klientów; kwota ta jest wyrażona jako odsetek całkowitego dochodu z tytułu opłat i prowizji oraz innego dochodu firmy inwestycyjnej.

4.7. I 08.05 - EKSPOZYCJE ZALICZANE DO PORTFELA HANDLOWEGO (I 8.5)

4.7.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych kolumn

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010-0050 Ekspozycje zaliczane do portfela handlowego

Art. 54 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Firma przekazuje informacje dotyczące pięciu największych ekspozycji zaliczanych do portfela handlowego, jeżeli są dostępne.

0010 Kod

Kod jako część identyfikatora wiersza musi być unikatowy dla każdego zgłaszanego podmiotu. W przypadku firm inwestycyjnych i zakładów ubezpieczeń kodem jest kod LEI. W przypadku innych jednostek kodem tym jest kod LEI lub - jeżeli kod LEI nie jest dostępny - kod krajowy. Kod jest niepowtarzalny i stosuje się go jednolicie we wszystkich wzorach i na przestrzeni czasu. Kod zawsze posiada wartość.

0020 Rodzaj kodu

Firmy inwestycyjne określają rodzaj kodu podany w kolumnie 0010 jako "kod LEI" lub "kod krajowy".

0030 Nazwa

Nazwa powinna odpowiadać nazwie spółki dominującej w każdym przypadku, gdy zgłaszana jest grupa powiązanych kontrahentów. W każdym innym przypadku nazwa odpowiada pojedynczemu kontrahentowi.

0040 Grupa podmiotów/pojedynczy podmiot

Firma zgłasza "1" w przypadku sprawozdawczości dotyczącej ekspozycji wobec klientów indywidualnych lub "2" w przypadku sprawozdawczości dotyczącej ekspozycji wobec grup powiązanych klientów.

0050 Odsetek ekspozycji wobec tego kontrahenta w odniesieniu do funduszy własnych firmy (tylko pozycje portfela handlowego)

Firma przekazuje informacje o ekspozycjach zaliczanych do portfela handlowego według stanu na sprawozdawczy dzień odniesienia wobec każdego z kontrahentów lub grup powiązanych kontrahentów, w odniesieniu do których prowadzi sprawozdawczość; kwota ta jest wyrażona jako odsetek funduszy własnych.

4.8. I 08.06 - POZYCJE PORTFELA BANKOWEGO I POZABILANSOWE (I 8.6)

4.8.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych kolumn

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010-0050 Pozycje portfela bankowego i pozycje pozabilansowe

Art. 54 ust. 2 lit. f) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Firma przekazuje informacje dotyczące pięciu największych ekspozycji obliczanych z uwzględnieniem aktywów nienależących do portfela handlowego.

0010 Kod

Kod jako część identyfikatora wiersza musi być unikatowy dla każdego zgłaszanego podmiotu. W przypadku firm inwestycyjnych i zakładów ubezpieczeń kodem jest kod LEI. W przypadku innych jednostek kodem tym jest kod LEI lub - jeżeli kod LEI nie jest dostępny - kod krajowy. Kod jest niepowtarzalny i stosuje się go jednolicie we wszystkich wzorach i na przestrzeni czasu. Kod zawsze posiada wartość.

0020 Rodzaj kodu

Firmy inwestycyjne określają rodzaj kodu podany w kolumnie 0010 jako "kod LEI" lub "kod krajowy".

0030 Nazwa

Nazwa powinna odpowiadać nazwie spółki dominującej w każdym przypadku, gdy zgłaszana jest grupa powiązanych kontrahentów. W każdym innym przypadku nazwa odpowiada pojedynczemu kontrahentowi.

0040 Grupa podmiotów/pojedynczy podmiot

Firma zgłasza "1" w przypadku sprawozdawczości dotyczącej ekspozycji wobec klientów indywidualnych lub "2" w przypadku sprawozdawczości dotyczącej ekspozycji wobec grup powiązanych klientów.

0050 Odsetek ekspozycji w odniesieniu do funduszy własnych firmy (w tym pozycje pozabilansowe i pozycje portfela bankowego)

Oprócz informacji o pozycjach portfela handlowego firma przekazuje informacje o ekspozycjach obliczanych z uwzględnieniem aktywów i pozycji pozabilansowych nienależących do portfela handlowego według stanu na sprawozdawczy dzień odniesienia wobec każdego z kontrahentów lub grup powiązanych kontrahentów, w odniesieniu do których prowadzi sprawozdawczość; kwota ta jest wyrażona jako odsetek uznanego kapitału.

5. WYMOGI DOTYCZĄCE PŁYNNOŚCI

5.1 I 09.00 - WYMOGI DOTYCZĄCE PŁYNNOŚCI (I 9)

5.1.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Wymóg dotyczący płynności

Art. 43 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0020 Gwarancje udzielone klientom

Art. 45 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Podana wartość stanowi 1,6 % całkowitej kwoty gwarancji udzielonych klientom zgodnie z art. 45 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0030 Aktywa płynne ogółem

Art. 43 ust. 1 lit. a) i art. 43 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Aktywa płynne ogółem zgłasza się po zastosowaniu odpowiednich redukcji wartości.

Wiersz ten stanowi sumę wierszy 0040, 0050, 0060, 0170, 0230, 0290 i 0300.

0040 Wolne od obciążeń depozyty krótkoterminowe

Art. 43 ust. 1 lit. d) i art. 43 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0050 Całkowite należności kwalifikowane wymagalne w terminie 30 dni

Art. 43 ust. 3 i art. 43 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0060 Aktywa poziomu 1

Art. 10 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61 i art. 43 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Aktywa płynne ogółem zgłasza się po zastosowaniu odpowiednich redukcji wartości.

Suma wierszy 0070-0160.

0070 Monety i banknoty

Art. 10 ust. 1 lit. a) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

Całkowita kwota środków pieniężnych w postaci monet i banknotów.

0080 Możliwe do wycofania rezerwy w banku centralnym

Art. 10 ust. 1 lit. b) pkt (iii) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0090 Aktywa stanowiące ekspozycje wobec banków centralnych

Art. 10 ust. 1 lit. b) pkt (i) i (ii) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0100 Aktywa stanowiące ekspozycje wobec rządów centralnych

Art. 10 ust. 1 lit. c) pkt (i) i (ii) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0110 Aktywa stanowiące ekspozycje wobec samorządów regionalnych/władz lokalnych

Art. 10 ust. 1 lit. c) pkt (iii) i (iv) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0120 Aktywa stanowiące ekspozycje wobec podmiotów sektora publicznego

Art. 10 ust. 1 lit. c) pkt (v) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0130 Możliwe do uznania aktywa stanowiące ekspozycje wobec rządów centralnych i banków centralnych w walucie krajowej i obcej

Art. 10 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0140 Aktywa stanowiące ekspozycje wobec instytucji kredytowej (objęte ochroną przez rząd państwa członkowskiego, wierzyciela uprzywilejowanego)

Art. 10 ust. 1 lit. e) pkt (i) i (ii) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0150 Aktywa stanowiące ekspozycje wobec wielostronnych banków rozwoju i organizacji międzynarodowych

Art. 10 ust. 1 lit. g) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0160 Obligacje zabezpieczone charakteryzujące się wyjątkowo wysoką jakością

Art. 10 ust. 1 lit. f) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0170 Aktywa poziomu 2 A

Art. 11 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61 i art. 43 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0180 Aktywa stanowiące ekspozycje wobec samorządów regionalnych/władz lokalnych lub podmiotów sektora publicznego (państwo członkowskie, waga ryzyka równa 20 % lub niższa)

Art. 11 ust. 1 lit. a) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0190 Aktywa stanowiące ekspozycje wobec banku centralnego lub rządu centralnego/samorządów regionalnych lub władz lokalnych lub podmiotów

sektora publicznego (państwo trzecie, waga ryzyka równa 20 % lub niższa)

Art. 11 ust. 1 lit. b) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0200 Obligacje zabezpieczone charakteryzujące się wysoką jakością (2. stopień jakości kredytowej)

Art. 11 ust. 1 lit. c) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0210 Obligacje zabezpieczone charakteryzujące się wysoką jakością (państwo trzecie, 1. stopień jakości kredytowej)

Art. 11 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0220 Papiery dłużne przedsiębiorstw (1. stopień jakości kredytowej)

Art. 11 ust. 1 lit. e) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0230 Aktywa poziomu 2B

Art. 12 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61 i art. 43 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0240 Papiery wartościowe zabezpieczone aktywami

Art. 12 ust. 1 lit. a) oraz art. 13 ust. 2 lit. g) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0250 Papiery dłużne przedsiębiorstw

Art. 12 ust. 1 lit. b) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0260 Akcje (główny indeks giełdowy)

Art. 12 ust. 1 lit. c) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0270 Instrumenty wsparcia płynności o ograniczonym zastosowaniu przyznane przez banki centralne

Art. 12 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0280 Obligacje zabezpieczone charakteryzujące się wysoką jakością (waga ryzyka równa 35 % lub niższa)

Art. 15 ust. 2 lit. f) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

0290 Kwalifikujące się udziały/jednostki przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania

Art. 15 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

Art. 43 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0300 Pozostałe kwalifikujące się instrumenty finansowe ogółem

Art. 43 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

ZAŁĄCZNIK  III

SPRAWOZDAWCZOŚĆ MAŁYCH I NIEPOWIĄZANYCH WZAJEMNIE FIRM INWESTYCYJNYCH

WZORY DLA FIRM INWESTYCYJNYCH
Numer wzoru Kod wzoru Nazwa wzoru/grupy wzorów Nazwa skrócona
FUNDUSZE WŁASNE: poziom, struktura, wymogi i obliczenia
1 I 01.01 Fundusze własne I1.1
2,3 I 02.03 Wymogi w zakresie funduszy własnych I2.3
2,4 I 02.04 Współczynniki kapitałowe I2.4
3,1 I 03.01 Obliczanie wymogu dotyczącego stałych kosztów pośrednich I3.1
MAŁE I NIEPOWIĄZANE WZAJEMNIE FIRMY INWESTYCYJNE
5 I 05.00 Poziom działalności - przegląd progów I5.0
WYMOGI DOTYCZĄCE PŁYNNOŚCI
9,1 I 09.01 Wymogi dotyczące płynności I9.1
I 01.01 - STRUKTURA FUNDUSZY WŁASNYCH (I1.1)
Wiersze Pozycja Kwota

0010

0010 FUNDUSZE WŁASNE
0020 KAPITAŁ TIER I
0030 KAPITAŁ PODSTAWOWY TIER I
0040 W pełni opłacone instrumenty kapitałowe
0050 Ażio emisyjne
0060 Zyski zatrzymane
0070 Zyski zatrzymane w poprzednich latach
0080 Uznany zysk
0090 Skumulowane inne całkowite dochody
0100 Kapitał rezerwowy
0110 Udział mniejszości uznany w kapitale podstawowym Tier I
0120 Korekty w kapitale podstawowym Tier I z tytułu filtrów ostrożnościowych
0130 Inne fundusze
0140 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU PODSTAWOWEGO TIER I
0190 (-) Straty za bieżący rok obrachunkowy
0200 (-) Wartość firmy
0210 (-) Inne wartości niematerialne i prawne
0220 (-) Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oparte na przyszłej rentowności i niewynikające z różnic przejściowych po odliczeniu powiązanych rezerw z tytułu podatku dochodowego
0230 (-) Znaczny pakiet akcji spoza sektora finansowego, który przekracza 15 % funduszy własnych
0240 (-) Łączna wartość znacznych pakietów akcji w przedsiębiorstwach innych niż podmioty sektora finansowego, która przekracza 60 % funduszy własnych
0285 (-) Inne odliczenia
0290 Kapitał podstawowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty
0300 KAPITAŁ DODATKOWY TIER I
0310 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe
0320 Ażio emisyjne
0330 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU DODATKOWEGO TIER I
0410 Kapitał dodatkowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty
0420 KAPITAŁ TIER II
0430 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe
0440 Ażio emisyjne
0450 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU TIER II
0520 Kapitał Tier II: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

I 02.03 - WYMOGI W ZAKRESIE FUNDUSZY WŁASNYCH (I2.3)

Wiersze Pozycja Kwota

0010

0010 Wymóg w zakresie funduszy własnych
0020 Stały minimalny wymóg kapitałowy
0030 Wymóg dotyczący stałych kosztów pośrednich
Przejściowe wymogi w zakresie funduszy własnych
0050 Wymóg przejściowy oparty na wymogach w zakresie funduszy własnych określonych w CRR
0060 Wymóg przejściowy oparty na wymogach dotyczących stałych kosztów pośrednich
0070 Wymóg przejściowy dotyczący firm inwestycyjnych, które wcześniej były objęte wyłącznie wymogiem w zakresie kapitału założycielskiego
0080 Wymóg przejściowy oparty na wymogu w zakresie kapitału założycielskiego w momencie uzyskania zezwolenia
0090 Wymóg przejściowy dla firm inwestycyjnych, które nie posiadają zezwolenia na świadczenie pewnych usług
Pozycje uzupełniające
0110 Wymóg w zakresie dodatkowych funduszy własnych
0120 Łączny wymóg w zakresie funduszy własnych

I 02.04 - WSPÓŁCZYNNIKI KAPITAŁOWE (I2.4)

Kwota
Wiersze Pozycja 0010
0010 Współczynnik kapitału podstawowego Tier I
0020 Nadwyżka(+)/niedobór(-) kapitału podstawowego Tier I
0030 Współczynnik kapitału Tier I
0040 Nadwyżka(+)/niedobór(-) kapitału Tier I
0050 Współczynnik funduszy własnych
0060 Nadwyżka(+)/niedobór(-) łącznego kapitału

I 03.01 - OBLICZANIE WYMOGU DOTYCZĄCEGO STAŁYCH KOSZTÓW POŚREDNICH (I3.1)

Kwota
Wiersze Pozycja 0010
0010 Wymóg dotyczący stałych kosztów pośrednich
0020 Roczne stałe koszty pośrednie w roku poprzednim po podziale zysku
0030 Łączne wydatki w roku poprzednim po podziale zysku
0040 W tym: wydatki stałe poniesione w imieniu firm inwestycyjnych przez osoby trzecie
0050 (-) Całkowite odliczenia
0060 (-) premie pracownicze i inne wynagrodzenia
0070 (-) udziały pracowników, dyrektorów i partnerów w zyskach netto
0080 (-) inne uznaniowe wypłaty z zysku oraz inne zmienne składniki wynagrodzenia
0090 (-) dzielone przypadające do zapłaty prowizje i opłaty
0100 (-) opłaty, opłaty za usługi brokerskie i inne opłaty, którymi obciążani są klienci, uiszczane na rzecz CCP
0110 (-) opłaty na rzecz agentów
0130 (-) jednorazowe koszty z tytułu innej niż zwykła działalności
0140 (-) wydatki z tytułu podatków
0150 (-) straty z tytułu obrotu instrumentami finansowymi na własny rachunek
0160 (-) umowy o przeniesieniu zysków i strat na podstawie umowy
0170 (-) wydatki na surowce
0180 (-) wpłaty na rzecz funduszu ogólnego ryzyka bankowego
0190 (-) wydatki związane z pozycjami, które zostały już odliczone od funduszy własnych
0200 Przewidywane stałe koszty pośrednie w roku bieżącym
0210 Wahania stałych kosztów pośrednich (%)

I 05.00 - POZIOM DZIAŁALNOŚCI - PRZEGLĄD PROGÓW (I5)

Kwota
Wiersze Pozycja 0010
0010 (Łączne) zarządzane aktywa
0020 (Łączne) obsługiwane zlecenia klientów - transakcje na rynku kasowym
0030 (Łączne) obsługiwane zlecenia klientów - transakcje na rynku instrumentów pochodnych
0040 Aktywa zabezpieczone i objęte administrowaniem
0050 Przechowywane środki pieniężne klientów
0060 Dzienne przepływy transakcyjne dla transakcji na rynku kasowym i rynku instrumentów pochodnych
0070 Pozycja ryzyka netto
0080 Wniesiony depozyt rozliczeniowy
0090 Niewykonanie zobowiązania przez kontrahenta transakcyjnego
0100 (Łączna) suma bilansowa i pozabilansowa
0110 Łączny całkowity roczny dochód brutto
0120 Całkowity roczny dochód brutto
0130 (-) Wewnątrzgrupowa część rocznego dochodu brutto
0140 W tym: dochód z tytułu przyjmowania i przekazywania zleceń
0150 W tym: dochód z tytułu wykonywania zleceń
0160 W tym: dochód z tytułu zawierania transakcji na własny rachunek
0170 W tym: dochód z tytułu zarządzania portfelem
0180 W tym: dochód z tytułu doradztwa inwestycyjnego
0190 W tym: dochód z tytułu gwarantowania emisji instrumentów finansowych lub subemisji instrumentów finansowych z gwarancją przejęcia emisji
0200 W tym: dochód z tytułu subemisji instrumentów finansowych bez gwarancji przejęcia emisji
0210 W tym: dochód z tytułu prowadzenia MTF
0220 W tym: dochód z tytułu prowadzenia OTF
0230 W tym: dochód z tytułu przechowywania instrumentów finansowych i administrowania nimi
0240 W tym: dochód z tytułu udzielania kredytów lub pożyczek inwestorom
0250 W tym: dochód z tytułu doradztwa dla przedsiębiorstw dotyczącego struktury kapitałowej, strategii i powiązanych kwestii, jak również z tytułu doradztwa i usług dotyczących łączenia się oraz nabywania przedsiębiorstw
0260 W tym: dochód z tytułu usług dewizowych
0270 W tym: dochód z tytułu badań inwestycyjnych i analizy finansowej
0280 W tym: dochód z tytułu usług związanych z gwarantowaniem emisji
0290 W tym: dochód z tytułu usług inwestycyjnych i działalności dodatkowej dotyczących instrumentów bazowych dla instrumentów pochodnych

I 09.01 - WYMOGI DOTYCZĄCE PŁYNNOŚCI (I9.1)

Kwota
Wiersze Pozycja 0010
0010 Wymóg dotyczący płynności
0020 Gwarancje udzielone klientom
0030 Aktywa płynne ogółem

ZAŁĄCZNIK  IV

SPRAWOZDAWCZOŚĆ MAŁYCH I NIEPOWIĄZANYCH WZAJEMNIE FIRM INWESTYCYJNYCH

Spis treści

CZĘŚĆ I: INSTRUKCJE OGÓLNE

1. Struktura i konwencje

1.1 Struktura

1.2 Konwencja numeracji

1.3 Konwencja znaków

1.4 Konsolidacja ostrożnościowa

CZĘŚĆ II: INSTRUKCJE DOTYCZĄCE WZORÓW

1. FUNDUSZE WŁASNE: POZIOM, STRUKTURA, WYMOGI I OBLICZENIA

1.1 Uwagi ogólne

1.2. I 01.01 - STRUKTURA FUNDUSZY WŁASNYCH (I 1.1)

1.2.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

1.3 I 02.03 - WYMOGI W ZAKRESIE FUNDUSZY WŁASNYCH (I 2.3)

1.3.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

1.4. I 02.04 - WSPÓŁCZYNNIKI KAPITAŁOWE (I 2.4)

1.4.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

1.5. I 03.01 - OBLICZANIE WYMOGU DOTYCZĄCEGO STAŁYCH KOSZTÓW POŚREDNICH (I 3.1)

1.5.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

2. MAŁE I NIEPOWIĄZANE WZAJEMNIE FIRMY INWESTYCYJNE

2.1. I 05.00 - POZIOM DZIAŁALNOŚCI - PRZEGLĄD PROGÓW (I 5)

2.1.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

3. WYMOGI DOTYCZĄCE PŁYNNOŚCI

3.1 I 09.01 - WYMOGI DOTYCZĄCE PŁYNNOŚCI (I 9.1)

3.1.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

CZĘŚĆ I: INSTRUKCJE OGÓLNE

1. Struktura i konwencje

1.1 Struktura

1. Ogólnie ramy składają się z następujących zestawień informacji:

a) fundusze własne;

b) obliczanie wymogów w zakresie funduszy własnych;

c) obliczanie wymogu dotyczącego stałych kosztów pośrednich;

d) poziom działalności w odniesieniu do warunków określonych w art. 12 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033;

e) wymogi dotyczące płynności.

2. Dla każdego wzoru podano odniesienia prawne. Niniejsza część rozporządzenia zawiera dodatkowe szczegółowe informacje dotyczące bardziej ogólnych aspektów sprawozdawczości w ramach każdego zestawienia wzorów, instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji, a także zasady walidacji.

1.2 Konwencja numeracji

3. W przypadku odwołań do kolumn, wierszy i pól przedmiotowych wzorów w dokumencie przestrzega się konwencji oznaczania przedstawionej w pkt 4-7. Przedmiotowe kody numeryczne znajdują szerokie zastosowanie w zasadach walidacji.

4. W instrukcjach stosowany jest następujący ogólny zapis: {wzór; wiersz; kolumna}.

5. W przypadku walidacji wewnątrz wzoru, w których stosuje się tylko punkty danych z tego wzoru, zapisy nie odnoszą się do wzoru: {wiersz; kolumna}.

6. W przypadku wzorów zawierających tylko jedną kolumnę zapis odnosi się tylko do wierszy: {wzór; wiersz}.

7. Znaku gwiazdki używa się do wskazania, że walidacja jest wykonywana dla wcześniej określonych wierszy lub kolumn.

1.3 Konwencja znaków

8. Każdą kwotę, która zwiększa fundusze własne lub wymogi w zakresie funduszy własnych lub wymogi dotyczące płynności, zgłasza się jako wartość dodatnią. Z kolei każdą kwotę, która zmniejsza łączne fundusze własne lub wymogi w zakresie funduszy własnych, przedstawia się jako wartość ujemną. Jeżeli przed oznaczeniem pozycji znajduje się znak ujemny (-), dla tej pozycji nie oczekuje się zgłoszenia wartości dodatniej.

1.4 Konsolidacja ostrożnościowa

9. O ile nie przyznano wyłączenia, rozporządzenie (UE) 2019/2033 i dyrektywa (UE) 2019/2034 mają zastosowanie do firm inwestycyjnych na zasadzie indywidualnej i skonsolidowanej, co obejmuje wymogi dotyczące sprawozdawczości określone w części siódmej rozporządzenia (UE) 2019/2033. W art. 4 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia (UE) 2019/2033 sytuację skonsolidowaną zdefiniowano jako wynik zastosowania wymogów rozporządzenia (UE) 2019/2033 do grupy firm inwestycyjnych, tak jakby podmioty wchodzące w skład grupy tworzyły razem jedną firmę inwestycyjną. Zgodnie z art. 7 rozporządzenia (UE) 2019/2033 grupy firm inwestycyjnych spełniają wymogi dotyczące sprawozdawczości we wszystkich wzorach w oparciu o ich zakres konsolidacji ostrożnościowej (który może różnić się od zakresu konsolidacji rachunkowości).

CZĘŚĆ II: INSTRUKCJE DOTYCZĄCE WZORÓW

1. FUNDUSZE WŁASNE: POZIOM, STRUKTURA, WYMOGI I OBLICZENIA

1.1 Uwagi ogólne

10. Sekcja obejmująca przegląd funduszy własnych zawiera informacje na temat funduszy własnych posiadanych przez firmę inwestycyjną oraz wymogów w zakresie funduszy własnych. Obejmuje ona dwa wzory:

a) Wzór I 01.01 zawiera struktury funduszy własnych będących w posiadaniu firmy inwestycyjnej: kapitał podstawowy Tier I, kapitał dodatkowy Tier I oraz kapitał Tier II.

b) Wzory I 02.03 i I 02.04 obejmują łączny wymóg w zakresie funduszy własnych, stały minimalny wymóg kapitałowy, wymóg dotyczący stałych kosztów pośrednich, wszelkie wymogi i wytyczne w zakresie dodatkowych funduszy własnych, a także przejściowy wymóg w zakresie funduszy własnych i współczynniki kapitałowe.

c) Wzór I 03.01 zawiera informacje na temat obliczania wymogu dotyczącego stałych kosztów pośrednich.

11. Pozycje w tych wzorach podaje się w formie wartości przed odliczeniem korekt w okresie przejściowym. Oznacza to, że dane liczbowe (z wyjątkiem przypadków, w których wyraźnie określono przejściowy wymóg w zakresie funduszy własnych) są obliczane zgodnie z przepisami końcowymi (tzn. tak, jakby nie było przepisów przejściowych).

1.2. I 01.01 - STRUKTURA FUNDUSZY WŁASNYCH (I 1.1)

1.2.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 FUNDUSZE WŁASNE

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Fundusze własne danej firmy inwestycyjnej stanowią sumę jej kapitału Tier I i kapitału Tier II.

Należy podać łączną sumę wierszy 0020 i 0380.

0020 KAPITAŁ TIER I

Kapitał Tier I stanowi sumę kapitału podstawowego Tier I i kapitału dodatkowego Tier I.

0030 KAPITAŁ PODSTAWOWY TIER I

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 50 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Należy podać łączną sumę wierszy 0040-0060, 0090-0140 oraz 0290.

0040 W pełni opłacone instrumenty kapitałowe

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 27-31 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Uwzględniane są instrumenty kapitałowe towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, spółdzielni lub podobnych instytucji (art. 27 i 29 rozporządzenia (UE) nr 575/2013).

Nie uwzględnia się ażio emisyjnego związanego z instrumentami.

Instrumenty kapitałowe subskrybowane przez organy publiczne w sytuacjach nadzwyczajnych są uwzględniane, jeżeli spełnione zostały wszystkie warunki określone w art. 31 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0050 Ażio emisyjne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Ażio emisyjne ma takie samo znaczenie jak w mających zastosowanie standardach rachunkowości.

Kwota, którą należy zgłosić w tej pozycji, stanowi część związaną z pozycją "Opłacone instrumenty kapitałowe".

0060 Zyski zatrzymane

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Zyski zatrzymane obejmują zyski zatrzymane z poprzednich lat powiększone o uznane zyski z bieżącego okresu lub zyski roczne.

Należy podać łączną sumę wierszy 0070 i 0080.

0070 Zyski zatrzymane w poprzednich latach

Art. 4 ust. 1 pkt 123 i art. 26 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

W art. 4 ust. 1 pkt 123 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 zyski zatrzymane zdefiniowane są jako "zyski i straty wynikające z ostatecznego zastosowania wyniku finansowego zgodnie z mającymi zastosowanie standardami rachunkowości".

0080 Uznany zysk

Art. 4 ust. 1 pkt 121, art. 26 ust. 2 i art. 36 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Art. 26 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 pozwala - pod warunkiem otrzymania wcześniejszej zgody właściwego organu - na włączenie do zysków zatrzymanych zysków z bieżącego okresu lub zysków rocznych, jeśli spełnione są pewne warunki.

0090 Skumulowane inne całkowite dochody

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0100 Kapitał rezerwowy

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 117 i art. 26 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy zgłosić, jest kwotą po odliczeniu wszelkich obciążeń podatkowych dających się przewidzieć w chwili wyliczania tej kwoty.

0110 Udział mniejszości uznany w kapitale podstawowym Tier I

Art. 84 ust. 1, art. 85 ust. 1 i art. 87 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Suma wszystkich kwot udziałów mniejszości jednostek zależnych uwzględniona w skonsolidowanym kapitale podstawowym Tier I.

0120 Korekty w kapitale podstawowym Tier I z tytułu filtrów ostrożnościowych

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 32-35 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0130 Inne fundusze

Art. 9 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0140 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU PODSTAWOWEGO TIER I

Należy podać łączną sumę wierszy 0190-0285.

0190 (-) Straty za bieżący rok obrachunkowy

Art. 36 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0200 (-) Wartość firmy

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 113, art. 36 ust. 1 lit. b) i art. 37 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0210 (-) Inne wartości niematerialne i prawne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 115, art. 36 ust. 1 lit. b) i art. 37 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Inne wartości niematerialne i prawne to wartości niematerialne i prawne zgodnie z mającym zastosowanie standardem rachunkowości, pomniejszone o wartość firmy, również zgodnie z mającym zastosowanie standardem rachunkowości.

0220 (-) Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oparte na przyszłej rentowności i niewynikające z różnic przejściowych po odliczeniu powiązanych rezerw z tytułu podatku dochodowego

Art. 9 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.
0230 (-) Znaczny pakiet akcji spoza sektora finansowego, który przekracza 15 % funduszy własnych

Art. 10 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0240 (-) Łączna wartość znacznych pakietów akcji w przedsiębiorstwach innych niż podmioty sektora finansowego, która przekracza 60 % funduszy własnych

Art. 10 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0285 (-) Inne odliczenia

Suma wszystkich innych odliczeń zgodnie z art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, których nie uwzględniono w żadnym z wierszy 0160-0240 powyżej.

0290 Kapitał podstawowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wiersz ten obejmuje sumę następujących pozycji, w stosownych przypadkach:

- korekty w okresie przejściowym z tytułu instrumentów w kapitale podstawowym Tier I podlegających zasadzie praw nabytych (art. 483 ust. 1, 2 i 3 oraz art. 484-487 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- korekty w okresie przejściowym z tytułu dodatkowych udziałów mniejszości (art. 479 i 480 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- inne korekty w okresie przejściowym w kapitale podstawowym Tier I (art. 469-478 i 481 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty odliczeń od kapitału podstawowego Tier I wynikające z przepisów przejściowych;

- inne elementy kapitału podstawowego Tier I lub odliczenia od elementu kapitału podstawowego Tier I, których nie można przypisać do żadnego z wierszy 0040-0285.

Wiersza tego nie używa się do uwzględniania w obliczeniach współczynników wypłacalności pozycji kapitałowych lub odliczeń, które nie są objęte rozporządzeniem (UE) 2019/2033 ani rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.

0300 KAPITAŁ DODATKOWY TIER I

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 61 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Należy podać łączną sumę wierszy 0310-0410.

0310 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 51 lit. a) oraz art. 52, 53 i 54 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy zgłosić, nie obejmuje ażio emisyjnego związanego z instrumentami.

0320 Ażio emisyjne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 51 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Ażio emisyjne ma takie samo znaczenie jak w mających zastosowanie standardach rachunkowości.

Kwota, którą należy zgłosić w tej pozycji, stanowi część związaną z pozycją "W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe".

0330 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU DODATKOWEGO TIER I

Art. 56 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0410 Kapitał dodatkowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wiersz ten obejmuje sumę następujących pozycji, w stosownych przypadkach:

- korekty w okresie przejściowym z tytułu instrumentów w kapitale dodatkowym Tier I podlegających zasadzie praw nabytych (art. 483 ust. 4 i 5, art. 484-487, art. 489 i 491 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- instrumenty emitowane przez jednostki zależne ujmowane w kapitale dodatkowym Tier I (art. 83, 85 i 86 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): suma wszystkich kwot kwalifikującego się kapitału Tier I jednostek zależnych uwzględniona w skonsolidowanym kapitale dodatkowym Tier I, w tym również kapitał emitowany przez jednostkę specjalnego przeznaczenia (art. 83 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- korekty w okresie przejściowym z tytułu dodatkowego ujęcia instrumentów emitowanych przez jednostki zależne w kapitale dodatkowym Tier I (art. 480 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty kwalifikującego się kapitału Tier I uwzględnionego w skonsolidowanym kapitale dodatkowym Tier I wynikające z przepisów przejściowych;

- inne korekty w okresie przejściowym w kapitale dodatkowym Tier I (art. 472, 473a, 474, 475, 478 i 481 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty odliczeń wynikające z przepisów przejściowych;

- nadwyżka odliczenia od pozycji dodatkowych w Tier I ponad kapitał dodatkowy Tier I, odliczona z kapitału podstawowego Tier I zgodnie z art. 36 ust. 1 lit. j) rozporządzenia (UE) nr 575/2013: kapitał dodatkowy Tier I nie może mieć wartości ujemnej, ale możliwa jest sytuacja, w której odliczenia od pozycji dodatkowych w Tier I mają większą wartość niż dostępne pozycje dodatkowe w Tier I. Jeżeli tak się stanie, pozycja ta stanowi kwotę potrzebną do zwiększenia kwoty wykazanej w wierszu 0300 do zera i jest równa odwrotności nadwyżki odliczeń od pozycji dodatkowych w Tier I ponad kapitał dodatkowy Tier I uwzględnionych, wraz z innymi odliczeniami, w wierszu 0285;

- inne elementy kapitału dodatkowego Tier I lub odliczenia od elementu kapitału dodatkowego Tier I, których nie można przypisać do żadnego z wierszy 0310-0330.

Wiersza tego nie używa się do uwzględniania w obliczeniach współczynników wypłacalności pozycji kapitałowych lub odliczeń, które nie są objęte rozporządzeniem (UE) 2019/2033 ani rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.

0420 KAPITAŁ TIER II

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 71 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Należy podać łączną sumę wierszy 0430-0520.

0430 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 62 lit. a), art. 63 i 65 rozporządzenia (UE) nr 575/2013

Kwota, którą należy zgłosić, nie obejmuje ażio emisyjnego związanego z instrumentami.

0440 Ażio emisyjne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 62 lit. b) i art. 65 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Ażio emisyjne ma takie samo znaczenie jak w mających zastosowanie standardach rachunkowości.

Kwota, którą należy zgłosić w tej pozycji, stanowi część związaną z pozycją "W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe".

0450 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU TIER II

Art. 66 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0520 Kapitał Tier II: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wiersz ten obejmuje sumę następujących pozycji, w stosownych przypadkach:

- korekty w okresie przejściowym z tytułu instrumentów w kapitale Tier II podlegających zasadzie praw nabytych (art. 483 ust. 6 i 7, art. 484, 486, 488, 490 i 491 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- instrumenty emitowane przez jednostki zależne ujmowane w kapitale Tier II (art. 83, 87 i 88 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): suma wszystkich kwot kwalifikujących się funduszy własnych jednostek zależnych uwzględniona w skonsolidowanym kapitale Tier II, w tym również kwalifikujący się kapitał Tier II emitowany przez jednostkę specjalnego przeznaczenia (art. 83 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- korekty w okresie przejściowym z tytułu dodatkowego ujęcia instrumentów emitowanych przez jednostki zależne w kapitale Tier II (art. 480 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty kwalifikujących się funduszy własnych uwzględnionych w skonsolidowanym kapitale Tier II wynikające z przepisów przejściowych;

- inne korekty w okresie przejściowym w kapitale Tier II (art. 472, 473a, 476, 477, 478 i 481 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty odliczeń od kapitału Tier II wynikające z przepisów przejściowych;

- nadwyżka odliczenia od pozycji w Tier II ponad kapitał Tier II, odliczona z kapitału dodatkowego Tier I zgodnie z art. 56 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 575/2013: kapitał Tier II nie może mieć wartości ujemnej, ale możliwa jest sytuacja, w której odliczenia od pozycji w Tier II mają większą wartość niż dostępne pozycje w Tier II. Jeżeli tak się stanie, pozycja ta stanowi kwotę potrzebną do zwiększenia kwoty wykazanej w wierszu 0420 do zera;

- inne elementy kapitału Tier II lub odliczenia od elementu kapitału Tier II, których nie można przypisać do żadnego z wierszy 0430-0450.

Wiersza tego nie używa się do uwzględniania w obliczeniach współczynników wypłacalności pozycji kapitałowych lub odliczeń, które nie są objęte rozporządzeniem (UE) 2019/2033 ani rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.

1.3 I 02.03 - WYMOGI W ZAKRESIE FUNDUSZY WŁASNYCH (I 2.3)

1.3.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Wymóg w zakresie funduszy własnych

Art. 11 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Pozycja ta stanowi maksymalną sumę wierszy 0020 i 0030.

0020 Stały minimalny wymóg kapitałowy

Art. 14 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0030 Wymóg dotyczący stałych kosztów pośrednich

Art. 13 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0050-0090 Przejściowe wymogi w zakresie funduszy własnych
0050 Wymóg przejściowy oparty na wymogach w zakresie funduszy własnych określonych w rozporządzeniu (UE) nr 575/2013

Art. 57 ust. 3 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0060 Wymóg przejściowy oparty na wymogach dotyczących stałych kosztów pośrednich

Art. 57 ust. 3 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0070 Wymóg przejściowy dotyczący firm inwestycyjnych, które wcześniej były objęte wyłącznie wymogiem w zakresie kapitału założycielskiego

Art. 57 ust. 4 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0080 Wymóg przejściowy oparty na wymogu w zakresie kapitału założycielskiego w momencie uzyskania zezwolenia

Art. 57 ust. 4 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0090 Wymóg przejściowy dla firm inwestycyjnych, które nie posiadają zezwolenia na świadczenie pewnych usług

Art. 57 ust. 4 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0110-0130 Pozycje uzupełniające
0110 Wymóg w zakresie dodatkowych funduszy własnych

Art. 40 dyrektywy (UE) 2019/2034.

Dodatkowe fundusze własne wymagane zgodnie ze SREP.

0120 Łączny wymóg w zakresie funduszy własnych

Łączny wymóg w zakresie funduszy własnych firmy inwestycyjnej składa się z sumy wymogów w zakresie funduszy własnych obowiązujących na sprawozdawczy dzień odniesienia, wymogu w zakresie dodatkowych funduszy własnych wykazanego w wierszu 0110 oraz wytycznych dotyczących dodatkowych funduszy własnych wykazanych w wierszu 0120.

1.4. I 02.04 - WSPÓŁCZYNNIKI KAPITAŁOWE (I 2.4)

1.4.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Współczynnik kapitału podstawowego Tier I

Art. 9 ust. 1 lit. a) oraz art. 11 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Pozycję tę wyraża się w formie procentowej.

0020 Nadwyżka(+)/niedobór(-) kapitału podstawowego Tier I

W tej pozycji wykazuje się nadwyżkę lub niedobór kapitału podstawowego Tier I w odniesieniu do wymogu określonego w art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

W odniesieniu do tej pozycji nie bierze się pod uwagę przepisów przejściowych art. 57 ust. 3 i 4 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0030 Współczynnik kapitału Tier I

Art. 9 ust. 1 lit. b) oraz art. 11 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Pozycję tę wyraża się w formie procentowej.

0040 Nadwyżka(+)/niedobór(-) kapitału Tier I

W tej pozycji wykazuje się nadwyżkę lub niedobór kapitału Tier I w odniesieniu do wymogu określonego w art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

W odniesieniu do tej pozycji nie bierze się pod uwagę przepisów przejściowych art. 57 ust. 3 i 4 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0050 Współczynnik funduszy własnych

Art. 9 ust. 1 lit. c) oraz art. 11 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Pozycję tę wyraża się w formie procentowej.

0060 Nadwyżka(+)/niedobór(-) łącznego kapitału

W tej pozycji wykazuje się nadwyżkę lub niedobór funduszy własnych w odniesieniu do wymogu określonego w art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

W odniesieniu do tej pozycji nie bierze się pod uwagę przepisów przejściowych art. 57 ust. 3 i 4 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

1.5. I 03.01 - OBLICZANIE WYMOGU DOTYCZĄCEGO STAŁYCH KOSZTÓW POŚREDNICH (I 3.1)

1.5.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Wymóg dotyczący stałych kosztów pośrednich

Art. 13 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Podana kwota powinna wynosić co najmniej 25 % rocznych stałych kosztów pośrednich w roku poprzednim (wiersz 0020).

W przypadkach, w których nastąpiła istotna zmiana, o której mowa w art. 13 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033, zgłaszana kwota stanowi wymóg dotyczący stałych kosztów pośrednich nałożony przez właściwy organ zgodnie z tym artykułem.

W przypadkach określonych w art. 13 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/2033 kwota, którą należy podać, to prognozowane stałe koszty pośrednie w bieżącym roku (wiersz 0200).

0020 Roczne stałe koszty pośrednie w roku poprzednim po podziale zysku

Art. 13 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Firmy inwestycyjne informują o stałych kosztach pośrednich w roku poprzednim po podziale zysku.

0030 Łączne wydatki w roku poprzednim po podziale zysku

Art. 13 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Kwota, którą należy zgłosić, jest kwotą po podziale zysku.

0040 W tym: wydatki stałe poniesione w imieniu firm inwestycyjnych przez osoby trzecie

Art. 13 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0050 (-) Całkowite odliczenia

Oprócz pozycji do odliczenia, o których mowa w art. 13 pkt 4 rozporządzenia (UE) 2019/2033 od całkowitych wydatków odlicza się również następujące pozycje, jeżeli są one uwzględnione w całkowitych wydatkach zgodnie z odpowiednimi standardami rachunkowości:

a) opłaty, opłaty za usługi brokerskie i inne opłaty uiszczane na rzecz kontrahentów centralnych, giełd i innych systemów obrotu oraz pośredników w celu realizacji, rejestracji lub rozliczenia transakcji, jedynie w przypadku, gdy są one bezpośrednio przekazywane klientom i ich obciążają. Nie obejmują one opłat ani innych należności niezbędnych do utrzymania członkostwa lub wypełnienia w inny sposób zobowiązań finansowych związanych z podziałem strat wobec kontrahentów centralnych, giełd i innych systemów obrotu;

b) odsetki wypłacone klientom od ich środków pieniężnych, w przypadku gdy nie ma żadnego obowiązku płacenia takich odsetek;

c) wydatki z tytułu podatków, w przypadku gdy są one należne w stosunku do rocznych zysków firmy inwestycyjnej;

d) straty z tytułu obrotu instrumentami finansowymi na własny rachunek;

e) płatności związane z umowami o przeniesieniu zysków i strat na podstawie umowy, zgodnie z którymi po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego firma inwestycyjna jest zobowiązana do przekazania swojego rocznego wyniku do jednostki dominującej;

f) wpłaty na rzecz funduszu ogólnego ryzyka bankowego, zgodnie z art. 26 ust. 1 lit. f) rozporządzenia (UE) nr 575/2013;

g) wydatki związane z pozycjami, które zostały już odliczone od funduszy własnych, zgodnie z art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0060 (-) Premie pracownicze i inne wynagrodzenia

Art. 13 ust. 4 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Uznaje się, że premie pracownicze i inne wynagrodzenia zależą od zysku netto firmy inwestycyjnej w danym roku, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:

h) premie pracownicze lub inne wynagrodzenia podlegające odliczeniu zostały już wypłacone pracownikom w roku poprzedzającym rok wypłaty lub wypłata premii pracowniczych lub innych wynagrodzeń pracownikom nie będzie miała wpływu na pozycję kapitałową firmy w roku wypłaty;

i) w odniesieniu do roku bieżącego i lat przyszłych firma nie jest zobowiązana do przyznania lub przydzielenia dalszych premii lub innych płatności w formie wynagrodzenia, chyba że w danym roku osiągnie zysk netto.

0070 (-) Udziały pracowników, dyrektorów i partnerów w zyskach netto

Art. 13 ust. 4 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Udziałów pracowników, dyrektorów i partnerów w zyskach oblicza się na podstawie zysków netto.

0080 (-) Inne uznaniowe wypłaty oraz inne zmienne składniki wynagrodzenia

Art. 13 ust. 4 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0090 (-) Dzielone przypadające do zapłaty prowizje i opłaty

Art. 13 ust. 4 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2033.

0100 (-) Opłaty, opłaty za usługi brokerskie i inne opłaty, którymi obciążani są klienci, uiszczane na rzecz CCP

Opłaty, opłaty za usługi brokerskie i inne opłaty uiszczane na rzecz kontrahentów centralnych, giełd i innych systemów obrotu oraz pośredników w celu realizacji, rejestracji lub rozliczenia transakcji, jedynie w przypadku, gdy są one bezpośrednio przekazywane klientom i ich obciążają. Nie obejmują one opłat ani innych należności niezbędnych do utrzymania członkostwa lub wypełnienia w inny sposób zobowiązań finansowych związanych z podziałem strat wobec kontrahentów centralnych, giełd i innych systemów obrotu.

0110 Opłaty na rzecz agentów

Art. 13 ust. 4 lit. e) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0130 Jednorazowe koszty z tytułu innej niż zwykła działalności

Art. 13 ust. 4 lit. f) rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2033.

0140 Wydatki z tytułu podatków

Wydatki z tytułu podatków, w przypadku gdy są one należne w stosunku do rocznych zysków firmy inwestycyjnej.

0150 Straty z tytułu obrotu instrumentami finansowymi na własny rachunek

Nie wymaga wyjaśnienia.

0160 Umowy o przeniesieniu zysków i strat na podstawie umowy

Płatności związane z umowami o przeniesieniu zysków i strat na podstawie umowy, zgodnie z którymi po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego firma inwestycyjna jest zobowiązana do przekazania swojego rocznego wyniku do spółki dominującej.

0170 Wydatki na surowce

Sprzedawcy towarów i uprawnień do emisji mogą odliczać wydatki na surowce w związku z prowadzeniem przez firmę inwestycyjną obrotu instrumentami pochodnymi obejmującymi towar bazowy.

0180 (-) wpłaty na rzecz funduszu ogólnego ryzyka bankowego

Wpłaty na rzecz funduszu ogólnego ryzyka bankowego, zgodnie z art. 26 ust. 1 lit. f) rozporządzenia (UE) nr 575/2013;

0190 (-) wydatki związane z pozycjami, które zostały już odliczone od funduszy własnych

Wydatki związane z pozycjami, które zostały już odliczone od funduszy własnych, zgodnie z art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0200 Przewidywane stałe koszty pośrednie w roku bieżącym

Prognoza stałych kosztów pośrednich w roku bieżącym po podziale zysku.

0210 Wahania stałych kosztów pośrednich (%)

Kwota jest zgłaszana jako wartość bezwzględna:

[(Roczne stałe koszty pośrednie w roku bieżącym) - (Przewidywane stałe koszty pośrednie w roku poprzednim)/(Roczne stałe koszty pośrednie w roku poprzednim)]

2. MAŁE I NIEPOWIĄZANE WZAJEMNIE FIRMY INWESTYCYJNE

2.1. I 05.00 - POZIOM DZIAŁALNOŚCI - PRZEGLĄD PROGÓW (I 5)

2.1.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 (Łączne) zarządzane aktywa

Art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Jeżeli firma inwestycyjna, która składa sprawozdanie, należy do grupy, wartość podaną w sprawozdaniu ustala się w sposób łączny dla wszystkich firm inwestycyjnych wchodzących w skład grupy zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Firmy inwestycyjne uwzględniają aktywa zarządzane w sposób dyskrecjonalny i niedyskrecjonalny.

Zgłoszona kwota jest kwotą wykorzystywaną do obliczenia współczynników K przed zastosowaniem odpowiednich współczynników procentowych.

0020 (Łączne) obsługiwane zlecenia klientów - transakcje na rynku kasowym

Art. 12 ust. 1 lit. b) pkt (i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Jeżeli firma inwestycyjna, która składa sprawozdanie, należy do grupy, wartość podaną w sprawozdaniu ustala się w sposób łączny dla wszystkich firm inwestycyjnych wchodzących w skład grupy zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona kwota jest kwotą wykorzystywaną do obliczenia współczynników K przed zastosowaniem odpowiednich współczynników procentowych.

0030 (Łączne) obsługiwane zlecenia klientów - transakcje na rynku instrumentów pochodnych

Art. 12 ust. 1 lit. b) pkt (i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Jeżeli firma inwestycyjna, która składa sprawozdanie, należy do grupy, wartość podaną w sprawozdaniu ustala się w sposób łączny dla wszystkich firm inwestycyjnych wchodzących w skład grupy zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona kwota jest kwotą wykorzystywaną do obliczenia współczynników K przed zastosowaniem odpowiednich współczynników procentowych.

0040 Aktywa zabezpieczone i objęte administrowaniem

Art. 12 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona kwota jest kwotą wykorzystywaną do obliczenia współczynników K przed zastosowaniem odpowiednich współczynników procentowych.

0050 Przechowywane środki pieniężne klientów

Art. 12 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona kwota jest kwotą wykorzystywaną do obliczenia współczynników K przed zastosowaniem odpowiednich współczynników procentowych.

0060 Dzienne przepływy transakcyjne dla transakcji na rynku kasowym i rynku instrumentów pochodnych

Art. 12 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona kwota jest kwotą wykorzystywaną do obliczenia współczynników K przed zastosowaniem odpowiednich współczynników procentowych.

0070 Pozycja ryzyka netto

Art. 12 ust. 1 lit. f) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona kwota jest kwotą wykorzystywaną do obliczenia współczynników K przed zastosowaniem odpowiednich współczynników procentowych.

0080 Wniesiony depozyt rozliczeniowy

Art. 12 ust. 1 lit. f) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona kwota jest kwotą wykorzystywaną do obliczenia współczynników K przed zastosowaniem odpowiednich współczynników procentowych.

0090 Niewykonanie zobowiązania przez kontrahenta transakcyjnego

Art. 12 ust. 1 lit. g) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłoszona kwota jest kwotą wykorzystywaną do obliczenia współczynników K przed zastosowaniem odpowiednich współczynników procentowych.

0100 (Łączna) suma bilansowa i pozabilansowa

Art. 12 ust. 1 lit. h) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Jeżeli firma inwestycyjna, która składa sprawozdanie, należy do grupy, wartość podaną w sprawozdaniu ustala się w sposób łączny dla wszystkich firm inwestycyjnych wchodzących w skład grupy zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0110 Łączny całkowity roczny dochód brutto

Art. 12 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Jeżeli firma inwestycyjna, która składa sprawozdanie, należy do grupy, wartość podaną w sprawozdaniu ustala się w sposób łączny dla wszystkich firm inwestycyjnych wchodzących w skład grupy zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Zgłaszana wartość jest równa sumie wiersza 0120 i wiersza 0130.

0120 Całkowity roczny dochód brutto

Wartość całkowitego rocznego dochodu brutto z wyłączeniem dochodów brutto wypracowanych w ramach grupy, zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0130 (-) Wewnątrzgrupowa część rocznego dochodu brutto

Wartość dochodów brutto wypracowanych w ramach grupy firmy inwestycyjnej, zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0140 W tym: dochód z tytułu przyjmowania i przekazywania zleceń

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.

0150 W tym: dochód z tytułu wykonywanie zleceń w imieniu klientów

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.

0160 W tym: dochód z tytułu zawierania transakcji na własny rachunek

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.

0170 W tym: dochód z tytułu zarządzania portfelem

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.

0180 W tym: dochód z tytułu doradztwa inwestycyjnego

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.

0190 W tym: dochód z tytułu gwarantowania emisji instrumentów finansowych lub subemisji instrumentów finansowych z gwarancją przejęcia emisji

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.

0200 W tym: dochód z tytułu subemisji instrumentów finansowych bez gwarancji przejęcia emisji

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.

0210 W tym: dochód z tytułu prowadzenia MTF

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.

0220 W tym: dochód z tytułu prowadzenia OTF

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.

0230 W tym: dochód z tytułu przechowywania instrumentów finansowych i administrowania nimi

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 3 dyrektywy 2014/65/UE.
0240 W tym: dochód z tytułu udzielania kredytów lub pożyczek inwestorom

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 3 dyrektywy 2014/65/UE.

0250 W tym: dochód z tytułu doradztwa dla przedsiębiorstw dotyczącego struktury kapitałowej, strategii i powiązanych kwestii, jak również z tytułu doradztwa i usług dotyczących łączenia się oraz nabywania przedsiębiorstw

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 3 dyrektywy 2014/65/UE.

0260 W tym: dochód z tytułu usług dewizowych

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 3 dyrektywy 2014/65/UE.

0270 W tym: dochód z tytułu badań inwestycyjnych i analizy finansowej

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 3 dyrektywy 2014/65/UE.

0280 W tym: dochód z tytułu usług związanych z gwarantowaniem emisji

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 3 dyrektywy 2014/65/UE.

0290 W tym: dochód z tytułu usług inwestycyjnych i działalności dodatkowej dotyczących instrumentów bazowych dla instrumentów pochodnych

Art. 54 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 3 dyrektywy 2014/65/UE.

3. WYMOGI DOTYCZĄCE PŁYNNOŚCI

3.1 I 09.01 - WYMOGI DOTYCZĄCE PŁYNNOŚCI (I 9.1)

3.1.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Wymóg dotyczący płynności

Art. 43 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0020 Gwarancje udzielone klientom

Art. 45 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Podana wartość stanowi 1,6 % całkowitej kwoty gwarancji udzielonych klientom zgodnie z art. 45 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0030 Aktywa płynne ogółem

Art. 43 ust. 1 lit. a) i art. 43 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Aktywa płynne ogółem zgłasza się po zastosowaniu odpowiednich redukcji wartości.

ZAŁĄCZNIK  V

Część I: Jednolity model punktów danych

Wszystkie pozycje danych określone w załącznikach do niniejszego rozporządzenia są przekształcane w jednolity model punktów danych, który stanowi podstawę jednolitych systemów informatycznych instytucji i właściwych organów.

Jednolity model punktów danych spełnia następujące kryteria:

a) stanowi uporządkowane przedstawienie wszystkich pozycji danych określonych w załącznikach I, III i VIII;

b) identyfikuje wszystkie koncepcje biznesowe określone w załącznikach I-IV oraz VIII-IX;

c) zawiera słownik danych określający nazwy tabel, nazwy rzędnych, nazwy osi, nazwy domen, nazwy wymiarów i nazwy członków;

d) zawiera metryki określające właściwość lub ilość punktów danych;

e) zawiera definicje punktów danych wyrażone jako kombinacje charakterystycznych cech, które jednoznacznie identyfikują dany koncept;

f) zawiera wszystkie odpowiednie specyfikacje techniczne konieczne do opracowania narzędzi informatycznych do celów sprawozdawczości zapewniających jednolite dane na potrzeby nadzoru.

Część II: Zasady walidacji

Pozycje danych określone w załącznikach do niniejszego rozporządzenia podlegają zasadom walidacji zapewniającym jakość i spójność danych.

Zasady walidacji spełniają następujące kryteria:

a) definiują związki logiczne pomiędzy odpowiednimi punktami danych;

b) zawierają filtry i warunki wstępne definiujące zbiór danych, do którego ma zastosowanie zasada walidacji;

c) umożliwiają sprawdzenie spójności zgłaszanych danych;

d) umożliwiają sprawdzenie dokładności zgłaszanych danych;

e) określają wartości domyślne, które są stosowane w przypadku niezgłoszenia odpowiedniej informacji.

ZAŁĄCZNIK  6

WZORY DOTYCZĄCE UJAWNIANIA INFORMACJI NA TEMAT FUNDUSZY WŁASNYCH

UJAWNIANIE INFORMACJI PRZEZ FIRMY INWESTYCYJNE
Numer wzoru Kod wzoru Nazwa Odniesienie do prawodawstwa
FUNDUSZE WŁASNE
1 I CC1 STRUKTURA REGULACYJNYCH FUNDUSZY WŁASNYCH Art. 49 ust. 1 lit. c)
2 I CC2 UZGADNIANIE FUNDUSZY WŁASNYCH ZE ZBADANYM SPRAWOZDANIEM FINANSOWYM Art. 49 ust. 1 lit. a)
3 I CCA GŁÓWNE CECHY FUNDUSZY WŁASNYCH Art. 49 ust. 1 lit. b)
Wzór EU IF CC1.01 - Struktura regulacyjnych funduszy własnych (firmy inwestycyjne inne niż małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne)
(a) (b)
Kwoty Źródło w oparciu o liczby/litery odniesienia w bilansie w zbadanym sprawozdaniu finansowym
Kapitał podstawowy Tier I: instrumenty i rezerwy
1 FUNDUSZE WŁASNE
2 KAPITAŁ TIER I
3 KAPITAŁ PODSTAWOWY TIER I
4 W pełni opłacone instrumenty kapitałowe
5 Ażio emisyjne
6 Zyski zatrzymane
7 Skumulowane inne całkowite dochody
8 Kapitał rezerwowy
9 Udział mniejszości uznany w kapitale podstawowym Tier I
10 Korekty w kapitale podstawowym Tier I z tytułu filtrów ostrożnościowych
11 Inne fundusze
12 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU PODSTAWOWEGO TIER I
13 (-) Instrumenty własne w kapitale podstawowym Tier I
14 (-) Bezpośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale podstawowym Tier I
15 (-) Pośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale podstawowym Tier I
16 (-) Syntetyczne udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale podstawowym Tier I
17 (-) Straty za bieżący rok obrachunkowy
18 (-) Wartość firmy
19 (-) Inne wartości niematerialne i prawne
20 (-) Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oparte na przyszłej rentowności i niewynikające z różnic przejściowych po odliczeniu powiązanych rezerw z tytułu podatku dochodowego
21 (-) Znaczny pakiet akcji spoza sektora finansowego, który przekracza 15 % funduszy własnych
22 (-) Łączna wartość znacznych pakietów akcji w przedsiębiorstwach innych niż podmioty sektora finansowego, która przekracza 60 % funduszy własnych
23 (-) Instrumenty w kapitale podstawowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli instytucja nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
24 (-) Instrumenty w kapitale podstawowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli instytucja dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
25 (-) Aktywa funduszu emerytalnego ze zdefiniowanymi świadczeniami
26 (-) Inne odliczenia
27 Kapitał podstawowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty
28 KAPITAŁ DODATKOWY TIER I
29 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe
30 Ażio emisyjne
31 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU DODATKOWEGO TIER I
32 (-) Instrumenty własne w kapitale dodatkowym Tier I
33 (-) Bezpośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale dodatkowym Tier I
34 (-) Pośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale dodatkowym Tier I
35 (-) Syntetyczne udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale dodatkowym Tier I
36 (-) Instrumenty w kapitale dodatkowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli instytucja nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
37 (-) Instrumenty w kapitale dodatkowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli instytucja dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
38 (-) Inne odliczenia
39 Kapitał dodatkowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty
40 KAPITAŁ TIER II
41 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe
42 Ażio emisyjne
43 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU TIER II
44 (-) Instrumenty własne w kapitale Tier II
45 (-) Bezpośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale Tier II
46 (-) Pośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale Tier II
47 (-) Syntetyczne udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale Tier II
48 (-) Instrumenty w kapitale Tier II podmiotów sektora finansowego, jeżeli instytucja nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
49 (-) Instrumenty w kapitale Tier II podmiotów sektora finansowego, jeżeli instytucja dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
50 Kapitał Tier II: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wzór EU IF CC1.02 - Struktura regulacyjnych funduszy własnych (małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne)

(a) (b)
Kwoty Źródło w oparciu o liczby/litery odniesienia w bilansie w zbadanym sprawozdaniu finansowym
Kapitał podstawowy Tier I: instrumenty i rezerwy
1 FUNDUSZE WŁASNE
2 KAPITAŁ TIER I
3 KAPITAŁ PODSTAWOWY TIER I
4 W pełni opłacone instrumenty kapitałowe
5 Ażio emisyjne
6 Zyski zatrzymane
7 Skumulowane inne całkowite dochody
8 Kapitał rezerwowy
9 Korekty w kapitale podstawowym Tier I z tytułu filtrów ostrożnościowych
10 Inne fundusze
11 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU PODSTAWOWEGO TIER I
12 (-) Straty za bieżący rok obrachunkowy
13 (-) Wartość firmy
14 (-) Inne wartości niematerialne i prawne
15 (-) Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oparte na przyszłej rentowności i niewynikające z różnic przejściowych po odliczeniu powiązanych rezerw z tytułu podatku dochodowego
16 (-) Znaczny pakiet akcji spoza sektora finansowego, który przekracza 15 % funduszy własnych
17 (-) Łączna wartość znacznych pakietów akcji w przedsiębiorstwach innych niż podmioty sektora finansowego, która przekracza 60 % funduszy własnych
18 (-) Inne odliczenia
19 Kapitał podstawowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty
20 KAPITAŁ DODATKOWY TIER I
21 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe
22 Ażio emisyjne
23 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU DODATKOWEGO TIER I
24 Kapitał dodatkowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty
25 KAPITAŁ TIER II
26 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe
27 Ażio emisyjne
28 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU TIER II
29 Kapitał Tier II: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wzór EU IF CC1.03 - Struktura regulacyjnych funduszy własnych (grupowy test kapitałowy)

(a) (b)
Kwoty Źródło w oparciu o liczby/litery odniesienia w bilansie w zbadanym sprawozdaniu finansowym
Kapitał podstawowy Tier I: instrumenty i rezerwy
1 FUNDUSZE WŁASNE
2 KAPITAŁ TIER I
3 KAPITAŁ PODSTAWOWY TIER I
4 W pełni opłacone instrumenty kapitałowe
5 Ażio emisyjne
6 Zyski zatrzymane
7 Zyski zatrzymane w poprzednich latach
8 Uznany zysk lub uznana strata
9 Skumulowane inne całkowite dochody
10 Kapitał rezerwowy
11 Korekty w kapitale podstawowym Tier I z tytułu filtrów ostrożnościowych
12 Inne fundusze
13 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU PODSTAWOWEGO TIER I
14 (-) Instrumenty własne w kapitale podstawowym Tier I
15 (-) Straty za bieżący rok obrachunkowy
16 (-) Wartość firmy
17 (-) Inne wartości niematerialne i prawne
18 (-) Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oparte na przyszłej rentowności i niewynikające z różnic przejściowych po odliczeniu powiązanych rezerw z tytułu podatku dochodowego
19 (-) Znaczny pakiet akcji spoza sektora finansowego, który przekracza 15 % funduszy własnych
20 (-) Łączna wartość znacznych pakietów akcji w przedsiębiorstwach innych niż podmioty sektora finansowego, która przekracza 60 % funduszy własnych
21 (-) Instrumenty w kapitale podstawowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli instytucja nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
22 (-) Aktywa funduszu emerytalnego ze zdefiniowanymi świadczeniami
23 (-) Inne odliczenia
24 Kapitał podstawowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty
25 KAPITAŁ DODATKOWY TIER I
26 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe
27 Ażio emisyjne
28 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU DODATKOWEGO TIER I
29 (-) Instrumenty własne w kapitale dodatkowym Tier I
30 (-) Instrumenty w kapitale dodatkowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli instytucja nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
31 (-) Inne odliczenia
32 Kapitał dodatkowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty
33 KAPITAŁ TIER II
34 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe
35 Ażio emisyjne
36 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU TIER II
37 (-) Instrumenty własne w kapitale Tier II
38 (-) Instrumenty w kapitale Tier II podmiotów sektora finansowego, jeżeli instytucja nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
39 Kapitał Tier II: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wzór EU ICC2: Fundusze własne: Uzgodnienie regulacyjnych funduszy własnych z bilansem w zbadanym sprawozdaniu finansowym

Wzór o formacie elastycznym.

Informacje w wierszach należy podawać zgodnie z bilansem uwzględnionym w zbadanym sprawozdaniu finansowym firmy inwestycyjnej.

Należy wypełnić wszystkie kolumny, chyba że firma inwestycyjna ma taki sam rachunkowy i regulacyjny zakres konsolidacji, w którym to przypadku wielkości należy podać wyłącznie w kolumnie (a).

(a) (b) (c)
Bilans jak w opublikowanym/ zbadanym sprawozdaniu finansowym Zgodnie z regulacyjnym zakresem konsolidacji Odniesienie do EU IF CC1
Na koniec okresu Na koniec okresu
Aktywa - Podział według klas aktywów zgodnie z bilansem w opublikowanym/zbadanym sprawozdaniu finansowym
1
2
3
4
5
xxx Aktywa ogółem
Zobowiązania - Podział według klas zobowiązań zgodnie z bilansem w opublikowanym/zbadanym sprawozdaniu finansowym
1
2
3
4
xxx Zobowiązania ogółem
Kapitał własny
1
2
3
xxx Kapitał własny ogółem

Wzór EU I CCA: Fundusze własne: główne cechy instrumentów własnych wyemitowanych przez firmę

(a)

Dowolny tekst

1 Emitent
2 Niepowtarzalny identyfikator (np. CUSIP, ISIN lub identyfikator Bloomberg dla ofert na rynku niepublicznym)
3 Emisja publiczna lub niepubliczna
4 Prawo lub prawa właściwe, którym podlega instrument
5 Rodzaj instrumentu (rodzaje określane przez każdy system prawny)
6 Kwota uznana w kapitale regulacyjnym (waluta w mln, według stanu na ostatni sprawozdawczy dzień odniesienia)
7 Wartość nominalna instrumentu
8 Cena emisyjna
9 Cena wykupu
10 Klasyfikacja księgowa
11 Pierwotna data emisji
12 Wieczysty czy terminowy
13 Pierwotny termin zapadalności
14 Opcja wykupu na żądanie emitenta podlegająca wcześniejszemu zatwierdzeniu przez organy nadzoru
15 Termin wykupu opcjonalnego, terminy wykupu warunkowego oraz kwota wykupu
16 Kolejne terminy wykupu, jeżeli dotyczy
Kupony/dywidendy
17 Stała lub zmienna dywidenda/stały lub zmienny kupon
18 Kupon odsetkowy oraz dowolny powiązany wskaźnik
19 Istnienie zapisanych praw do niewypłacenia dywidendy
20 W pełni uznaniowe, częściowo uznaniowe czy obowiązkowe (pod względem terminu)
21 W pełni uznaniowe, częściowo uznaniowe czy obowiązkowe (pod względem kwoty)
22 Istnienie opcji z oprocentowaniem rosnącym lub innej zachęty do wykupu
23 Nieskumulowane lub skumulowane
24 Zamienne lub niezamienne
25 Jeżeli zamienne, zdarzenie lub zdarzenia wywołujące zamianę
26 Jeżeli zamienne, w pełni czy częściowo
27 Jeżeli zamienne, wskaźnik konwersji
28 Jeżeli zamienne, zamiana obowiązkowa czy opcjonalna
29 Jeżeli zamienne, należy określić rodzaj instrumentu, na który można dokonać zamiany
30 Jeżeli zamienne, należy określić emitenta instrumentu, na który dokonuje się zamiany
31 Odpisy obniżające wartość
32 W przypadku odpisu obniżającego wartość, zdarzenie lub zdarzenia wywołujące odpis obniżający wartość
33 W przypadku odpisu obniżającego wartość, w pełni czy częściowo
34 W przypadku odpisu obniżającego wartość, trwale czy tymczasowo
35 W przypadku tymczasowego odpisu obniżającego wartość, opis mechanizmu odpisu obniżającego wartość
36 Niezgodne cechy przejściowe
37 Jeżeli tak, należy określić niezgodne cechy
38 Link do pełnej treści warunków dotyczących danego instrumentu (link)
1) W przypadku gdy pytanie nie ma zastosowania, należy wpisać "nie dotyczy".

ZAŁĄCZNIK  VII

Instrukcje dotyczące wzorów do celów ujawniania informacji na temat funduszy własnych

Wzór EU I CC1.01, EU I CC1.02 i EU I CC1.03 - Struktura regulacyjnych funduszy własnych

1. Firmy inwestycyjne stosują instrukcje zawarte w niniejszym załączniku w celu wypełnienia wzoru EU I CC1 przedstawionego w załączniku VI zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) i c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

2. Firmy inwestycyjne wypełniają kolumnę (b) w celu wyjaśnienia źródła każdego istotnego parametru wejściowego, w odniesieniu do którego należy wprowadzić odniesienie do odpowiednich wierszy we wzorze EU I CC2.

3. W informacjach opisowych dołączonych do niniejszego wzoru firmy inwestycyjne uwzględniają opis wszystkich ograniczeń zastosowanych do obliczania funduszy własnych zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033 oraz instrumentów i odliczeń, do których te ograniczenia mają zastosowanie. Wyjaśniają one również główne zmiany w ujawnionych kwotach w porównaniu z poprzednimi okresami, za które informacje podlegają ujawnieniu.

4. Niniejszy wzór ma charakter stały, a firmy inwestycyjne ujawniają go w dokładnie takim samym formacie przewidzianym w załączniku VI.

5. Firmy inwestycyjne inne niż małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne ujawniają informacje na temat struktury funduszy własnych zgodnie ze wzorem EU I CC1.01 zawartym w załączniku VI. Małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne emitujące instrumenty dodatkowe w Tier I ujawniają informacje na temat struktury funduszy własnych zgodnie ze wzorem EU I CC1.02, również zawartym w załączniku VI.

Wzór EU I CC1.01 - Struktura regulacyjnych funduszy własnych (firmy inwestycyjne inne niż małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne)

Odniesienia prawne i instrukcje
Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
1 Fundusze własne

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Fundusze własne firmy inwestycyjnej składają się z sumy jej kapitału podstawowego Tier I, kapitału dodatkowego Tier I i kapitału Tier II.

Wiersz ten stanowi sumę wierszy 2 i 40.

2 Kapitał Tier I

Kapitał Tier I stanowi sumę kapitału podstawowego Tier I i kapitału dodatkowego Tier I.

Wiersz ten stanowi sumę wierszy 3 i 28.

3 Kapitał podstawowy Tier I

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 50 of rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Należy ujawnić łączną sumę wierszy 4-12 i 27.

4 W pełni opłacone instrumenty kapitałowe

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 27-31 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Uwzględniane są instrumenty kapitałowe towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, spółdzielni lub podobnych instytucji (art. 27 i 29 rozporządzenia (UE) nr 575/2013).

Nie uwzględnia się ażio emisyjnego związanego z instrumentami.

Instrumenty kapitałowe subskrybowane przez organy publiczne w sytuacjach nadzwyczajnych są uwzględniane, jeżeli spełnione zostały wszystkie warunki określone w art. 31 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.
5 Ażio emisyjne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Ażio emisyjne ma takie samo znaczenie jak w mających zastosowanie standardach rachunkowości.

Kwota, którą należy ujawnić w tej pozycji, stanowi część związaną z pozycją "Opłacone instrumenty kapitałowe".

6 Zyski zatrzymane

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Zyski zatrzymane obejmują zyski zatrzymane z poprzednich lat powiększone o uznane zyski z bieżącego okresu lub zyski roczne.

7 Skumulowane inne całkowite dochody

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

8 Kapitał rezerwowy

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 117 i art. 26 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy ujawnić, jest kwotą po odliczeniu wszelkich obciążeń podatkowych dających się przewidzieć w chwili wyliczania tej kwoty.

9 Udział mniejszości uznany w kapitale podstawowym Tier I

Suma wszystkich kwot udziałów mniejszości jednostek zależnych uwzględniona w skonsolidowanym kapitale podstawowym Tier I.

10 Korekty w kapitale podstawowym Tier I z tytułu filtrów ostrożnościowych

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 32-35 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

11 Inne fundusze

Art. 9 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

12 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU PODSTAWOWEGO TIER I

Należy ujawnić łączną sumę wiersza 13 i wierszy 17-26.

13 (-) Instrumenty własne w kapitale podstawowym Tier I

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. f) i art. 42 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Instrumenty własne w kapitale podstawowym Tier I będące w posiadaniu instytucji lub grupy sprawozdającej na sprawozdawczy dzień odniesienia. Z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 42 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

W tym wierszu nie ujawniania się udziałów kapitałowych zaliczanych do "Nieuznanych instrumentów kapitałowych".

Kwota, którą należy ujawnić, obejmuje ażio emisyjne związane z własnymi udziałami.
14 (-) Bezpośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale podstawowym Tier I

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. f) i art. 42 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Instrumenty w kapitale podstawowym Tier I posiadane przez firmę inwestycyjną.

15 (-) Pośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale podstawowym Tier I

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. f) i art. 42 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Instrumenty w kapitale podstawowym Tier I posiadane przez firmę inwestycyjną.

16 (-) Syntetyczne udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale podstawowym Tier I

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 114, art. 36 ust. 1 lit. f) i art. 42 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

17 (-) Straty za bieżący rok obrachunkowy

Art. 36 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

18 (-) Wartość firmy

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 113, art. 36 ust. 1 lit. b) i art. 37 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

19 (-) Inne wartości niematerialne i prawne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 115, art. 36 ust. 1 lit. b) i art. 37 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Inne wartości niematerialne i prawne to wartości niematerialne i prawne zgodnie z mającym zastosowanie standardem rachunkowości, pomniejszone o wartość firmy, również zgodnie z mającym zastosowanie standardem rachunkowości.

20 (-) Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oparte na przyszłej rentowności i niewynikające z różnic przejściowych po odliczeniu powiązanych rezerw z tytułu podatku dochodowego

Art. 9 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

21 (-) Znaczny pakiet akcji spoza sektora finansowego, który przekracza 15 % funduszy własnych

Art. 10 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

22 (-) Łączna wartość znacznych pakietów akcji w przedsiębiorstwach innych niż podmioty sektora finansowego, która przekracza 60 % funduszy własnych

Art. 10 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

23 (-) Instrumenty w kapitale podstawowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli instytucja nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. h) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

24 (-) Instrumenty w kapitale podstawowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli instytucja dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 9 ust. 2 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

25 (-) Aktywa funduszu emerytalnego ze zdefiniowanymi świadczeniami

Art. 9 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

26 (-) Inne odliczenia

Suma wszelkich innych odliczeń wymienionych w art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

27 Kapitał podstawowy Tier I Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wiersz ten obejmuje sumę następujących pozycji, w stosownych przypadkach:

- korekty w okresie przejściowym z tytułu instrumentów w kapitale podstawowym Tier I podlegających zasadzie praw nabytych (art. 483 ust. 1,2 i 3 oraz art. 484-487 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- korekty w okresie przejściowym z tytułu dodatkowych udziałów mniejszości (art. 479 i 480 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- inne korekty w okresie przejściowym w kapitale podstawowym Tier I (art. 469-478 i art. 481 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty odliczeń od kapitału podstawowego Tier I wynikające z przepisów przejściowych;

- inne elementy kapitału podstawowego Tier I lub odliczenia od elementu kapitału podstawowego Tier I, których nie można przypisać do żadnego z wierszy 4-26.

Wiersza tego nie używa się do uwzględniania w obliczeniach współczynników wypłacalności pozycji kapitałowych lub odliczeń, które nie są objęte rozporządzeniem (UE) 2019/2033 ani rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.

28 KAPITAŁ DODATKOWY TIER I

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 61 of rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Należy ujawnić łączną sumę wierszy 29-31 i 39.

29 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 51 lit. a) oraz art. 52, 53 i 54 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy ujawnić, nie obejmuje ażio emisyjnego związanego z instrumentami.

30 Ażio emisyjne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 51 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Ażio emisyjne ma takie samo znaczenie jak w mających zastosowanie standardach rachunkowości.

Kwota, którą należy ujawnić w tej pozycji, stanowi część związaną z pozycją "Opłacone instrumenty kapitałowe".
31 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU DODATKOWEGO TIER I

Art. 56 of rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Należy ujawnić łączną sumę wierszy 32 i 36-38.

32 (-) Instrumenty własne w kapitale dodatkowym Tier I

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 52 ust. 1 lit. b), art. 56 lit. a) i art. 57 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Instrumenty własne w kapitale dodatkowym Tier I będące w posiadaniu firmy inwestycyjnej na sprawozdawczy dzień odniesienia. Z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 57 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy ujawnić, obejmuje ażio emisyjne związane z własnymi udziałami.

33 (-) Bezpośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale dodatkowym Tier I

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 56 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

34 (-) Pośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale dodatkowym Tier I

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 56 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

35 (-) Syntetyczne udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale dodatkowym Tier I

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 56 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

36 (-) Instrumenty w kapitale dodatkowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli instytucja nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 56 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

37 (-) Instrumenty w kapitale dodatkowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli instytucja dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 56 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

38 (-) Inne odliczenia

Suma wszystkich innych odliczeń zgodnie z art. 56 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, których nie uwzględniono w żadnym z powyższych wierszy.

39 Kapitał dodatkowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wiersz ten obejmuje sumę następujących pozycji, w stosownych przypadkach:

- korekty w okresie przejściowym z tytułu instrumentów w kapitale dodatkowym Tier I podlegających zasadzie praw nabytych (art. 483 ust. 4 i 5, art. 484-487, art. 489 i 491 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- instrumenty emitowane przez jednostki zależne i uznawane w kapitale dodatkowym Tier I (art. 83, 85 i 86 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): suma wszystkich kwot kwalifikującego się kapitału Tier I jednostek zależnych uwzględniona w skonsolidowanym kapitale dodatkowym Tier I, w tym również kapitał emitowany przez jednostkę specjalnego przeznaczenia (art. 83 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- korekty w okresie przejściowym z tytułu dodatkowego ujęcia instrumentów emitowanych przez jednostki zależne w kapitale dodatkowym Tier I (art. 480 rozporządzenia (UE) nr 575/2013), korekty kwalifikującego się kapitału Tier I uwzględnionego w skonsolidowanym kapitale dodatkowym Tier I wynikające z przepisów przejściowych;

- inne korekty w okresie przejściowym w kapitale dodatkowym Tier I (art. 472, 473a, 474, 475, 478 i 481 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty odliczeń wynikające z przepisów przejściowych;

- nadwyżka odliczenia od pozycji dodatkowych w Tier I ponad kapitał dodatkowy Tier I, odliczona z kapitału podstawowego Tier I zgodnie z art. 36 ust. 1 lit. j) rozporządzenia (UE) nr 575/2013: kapitał dodatkowy Tier I nie może mieć wartości ujemnej, ale możliwa jest sytuacja, w której odliczenia od pozycji dodatkowych w Tier I mają większą wartość niż dostępne pozycje dodatkowe w Tier I. Jeżeli tak się stanie, pozycja ta stanowi kwotę potrzebną do zwiększenia kwoty wykazanej w wierszu 28 do zera i jest równa odwrotności nadwyżki odliczeń od pozycji dodatkowych w Tier I ponad kapitał dodatkowy Tier I uwzględnionych, wraz z innymi odliczeniami, w wierszu 38;

- inne elementy kapitału dodatkowego Tier I lub odliczenia od elementu kapitału dodatkowego Tier I, których nie można przypisać do żadnego z wierszy 29-38.

Wiersza tego nie używa się do uwzględniania w obliczeniach współczynników wypłacalności pozycji kapitałowych lub odliczeń, które nie są objęte rozporządzeniem (UE) 2019/2033 ani rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.

40 KAPITAŁ TIER II

Art. 9 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 71 of rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Należy ujawnić łączną sumę wierszy 41-43 i 50.

41 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 62 lit. a), art. 63 i 65 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy ujawnić, nie obejmuje ażio emisyjnego związanego z instrumentami.

42 Ażio emisyjne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 62 lit. b) i art. 65 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Ażio emisyjne ma takie samo znaczenie jak w mających zastosowanie standardach rachunkowości.

Kwota, którą należy ujawnić w tej pozycji, stanowi część związaną z pozycją "Opłacone instrumenty kapitałowe".

43 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU TIER II

Art. 66 of rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

44 (-) Instrumenty własne w kapitale Tier II

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 63 lit. b) pkt (i), art. 66 lit. a) i art. 67 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Instrumenty własne w kapitale Tier II będące w posiadaniu instytucji lub grupy sprawozdającej na sprawozdawczy dzień odniesienia. Z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 67 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

W tym wierszu nie ujawniania się udziałów kapitałowych zaliczanych do "Nieuznanych instrumentów kapitałowych".

Kwota, którą należy ujawnić, obejmuje ażio emisyjne związane z własnymi udziałami.

45 (-) Bezpośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale Tier II

Art. 63 lit. b), art. 66 lit. a) i art. 67 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

46 (-) Pośrednie udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale Tier II

Art. 4 ust. 1 pkt 114, art. 63 lit. b), art. 66 lit. a) i art. 67 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

47 (-) Syntetyczne udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale Tier II

Art. 4 ust. 1 pkt 126, art. 63 lit. b), art. 66 lit. a) i art. 67 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

48 (-) Instrumenty w kapitale Tier II podmiotów sektora finansowego, jeżeli instytucja nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 66 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

49 (-) Instrumenty w kapitale Tier II podmiotów sektora finansowego, jeżeli instytucja dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 4 ust. 1 pkt 27, art. 66 lit. d), art. 68, 69 i 79 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Posiadane przez instytucję udziały kapitałowe w instrumentach w kapitale Tier II podmiotów sektora finansowego (zgodnie z definicją w art. 4 ust. 1 pkt 27 rozporządzenia (UE) nr 575/2013) są całkowicie odliczane w przypadkach, gdy firma inwestycyjna dokonała znacznej inwestycji.

50 Kapitał Tier II: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wiersz ten obejmuje sumę następujących pozycji, w stosownych przypadkach:

- korekty w okresie przejściowym z tytułu instrumentów w kapitale Tier II podlegających zasadzie praw nabytych (art. 483 ust. 6 i 7, art. 484, 486, 488, 490 i 491 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- instrumenty emitowane przez jednostki zależne ujmowane w kapitale Tier II (art. 83, 87 i 88 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): suma wszystkich kwot kwalifikujących się funduszy własnych jednostek zależnych uwzględniona w skonsolidowanym kapitale Tier II, w tym również kwalifikujący się kapitał Tier II emitowany przez jednostkę specjalnego przeznaczenia (art. 83 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- korekty w okresie przejściowym z tytułu dodatkowego ujęcia instrumentów emitowanych przez jednostki zależne w kapitale Tier II (art. 480 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty kwalifikujących się funduszy własnych uwzględnionych w skonsolidowanym kapitale Tier II wynikające z przepisów przejściowych;

- inne korekty w okresie przejściowym w kapitale Tier II (art. 472, 473a, 476, 477, 478 i 481 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty odliczeń od kapitału Tier II wynikające z przepisów przejściowych;

- nadwyżka odliczenia od pozycji w Tier II ponad kapitał Tier II, odliczona z kapitału dodatkowego Tier I zgodnie z art. 56 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 575/2013: kapitał Tier II nie może mieć wartości ujemnej, ale możliwa jest sytuacja, w której odliczenia od pozycji w Tier II mają większą wartość niż dostępne pozycje w Tier II. Jeżeli tak się stanie, pozycja ta stanowi kwotę potrzebną do zwiększenia kwoty wykazanej w wierszu 40 do zera;

- inne elementy kapitału Tier II lub odliczenia od elementu kapitału Tier II, których nie można przypisać do żadnego z wierszy 41-49.

Wiersza tego nie używa się do uwzględniania w obliczeniach współczynników wypłacalności pozycji kapitałowych lub odliczeń, które nie są objęte rozporządzeniem (UE) 2019/2033 ani rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.

Wzór EU I CC1.02 - Struktura regulacyjnych funduszy własnych (małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne)

Odniesienia prawne i instrukcje
Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
1 Fundusze własne

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Fundusze własne firmy inwestycyjnej składają się z sumy jej kapitału podstawowego Tier I, kapitału dodatkowego Tier I i kapitału Tier II.

Należy ujawnić łączną sumę wierszy 2 i 25.

2 Kapitał Tier I

Kapitał Tier I stanowi sumę kapitału podstawowego Tier I i kapitału dodatkowego Tier I.

Należy ujawnić łączną sumę wierszy 3 i 20.

3 Kapitał podstawowy Tier I

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 50 of rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Należy ujawnić łączną sumę wierszy 4-11 i 19.

4 W pełni opłacone instrumenty kapitałowe

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 27-31 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Uwzględniane są instrumenty kapitałowe towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, spółdzielni lub podobnych instytucji (art. 27 i 29 rozporządzenia (UE) nr 575/2013).

Nie uwzględnia się ażio emisyjnego związanego z instrumentami.

Instrumenty kapitałowe subskrybowane przez organy publiczne w sytuacjach nadzwyczajnych są uwzględniane, jeżeli spełnione zostały wszystkie warunki określone w art. 31 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

5 Ażio emisyjne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Ażio emisyjne ma takie samo znaczenie jak w mających zastosowanie standardach rachunkowości.

Kwota, którą należy ujawnić w tej pozycji, stanowi część związaną z pozycją "Opłacone instrumenty kapitałowe".

6 Zyski zatrzymane

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Zyski zatrzymane obejmują zyski zatrzymane z poprzednich lat powiększone o uznane zyski z bieżącego okresu lub zyski roczne.

7 Skumulowane inne całkowite dochody

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

8 Kapitał rezerwowy

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 117 i art. 26 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy ujawnić, jest kwotą po odliczeniu wszelkich obciążeń podatkowych dających się przewidzieć w chwili wyliczania tej kwoty.

9 Korekty w kapitale podstawowym Tier I z tytułu filtrów ostrożnościowych

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 32-35 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

10 Inne fundusze

Art. 9 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

11 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU PODSTAWOWEGO TIER I

Należy ujawnić łączną sumę wierszy 12-18.

12 (-) Straty za bieżący rok obrachunkowy

Art. 36 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

13 (-) Wartość firmy

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 113, art. 36 ust. 1 lit. b) i art. 37 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

14 (-) Inne wartości niematerialne i prawne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 115, art. 36 ust. 1 lit. b) i art. 37 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013

Inne wartości niematerialne i prawne to wartości niematerialne i prawne zgodnie z mającym zastosowanie standardem rachunkowości, pomniejszone o wartość firmy, również zgodnie z mającym zastosowanie standardem rachunkowości.

15 (-) Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oparte na przyszłej rentowności i niewynikające z różnic przejściowych po odliczeniu powiązanych rezerw z tytułu podatku dochodowego

Art. 9 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

16 (-) Znaczny pakiet akcji spoza sektora finansowego, który przekracza 15 % funduszy własnych

Art. 10 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

17 (-) Łączna wartość znacznych pakietów akcji w przedsiębiorstwach innych niż podmioty sektora finansowego, która przekracza 60 % funduszy własnych

Art. 10 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

18 (-) Inne odliczenia

Suma wszelkich innych odliczeń wymienionych w art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

19 Kapitał podstawowy Tier I Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wiersz ten obejmuje sumę następujących pozycji, w stosownych przypadkach:

- korekty w okresie przejściowym z tytułu instrumentów w kapitale podstawowym Tier I podlegających zasadzie praw nabytych (art. 483 ust. 1,2 i 3 oraz art. 484-487 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- korekty w okresie przejściowym z tytułu dodatkowych udziałów mniejszości (art. 479 i 480 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- inne korekty w okresie przejściowym w kapitale podstawowym Tier I (art. 469-478 i art. 481 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty odliczeń od kapitału podstawowego Tier I wynikające z przepisów przejściowych;

- inne elementy kapitału podstawowego Tier I lub odliczenia od elementu kapitału podstawowego Tier I, których nie można przypisać do żadnego z wierszy 4-18.

Wiersza tego nie używa się do uwzględniania w obliczeniach współczynników wypłacalności pozycji kapitałowych lub odliczeń, które nie są objęte rozporządzeniem (UE) 2019/2033 ani rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.

20 KAPITAŁ DODATKOWY TIER I

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 61 of rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Należy ujawnić łączną sumę wierszy 21-24.

21 W pełni opłacony, bezpośrednio wyemitowany kapitał

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 51 lit. a) oraz art. 52, 53 i 54 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy ujawnić, nie obejmuje ażio emisyjnego związanego z instrumentami.

22 Ażio emisyjne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 51 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Ażio emisyjne ma takie samo znaczenie jak w mających zastosowanie standardach rachunkowości.

Kwota, którą należy ujawnić w tej pozycji, stanowi część związaną z pozycją "Opłacone instrumenty kapitałowe".

23 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU DODATKOWEGO TIER I

Art. 56 of rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

24 Kapitał dodatkowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wiersz ten obejmuje sumę następujących pozycji, w stosownych przypadkach:

- korekty w okresie przejściowym z tytułu instrumentów w kapitale dodatkowym Tier I podlegających zasadzie praw nabytych (art. 483 ust. 4 i 5, art. 484-487, art. 489 i 491 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- instrumenty emitowane przez jednostki zależne i uznawane w kapitale dodatkowym Tier I (art. 83, 85 i 86 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): suma wszystkich kwot kwalifikującego się kapitału Tier I jednostek zależnych uwzględniona w skonsolidowanym kapitale dodatkowym Tier I, w tym również kapitał emitowany przez jednostkę specjalnego przeznaczenia (art. 83 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- korekty w okresie przejściowym z tytułu dodatkowego ujęcia instrumentów emitowanych przez jednostki zależne w kapitale dodatkowym Tier I (art. 480 rozporządzenia (UE) nr 575/2013), korekty kwalifikującego się kapitału Tier I uwzględnionego w skonsolidowanym kapitale dodatkowym Tier I wynikające z przepisów przejściowych;

- inne korekty w okresie przejściowym w kapitale dodatkowym Tier I (art. 472, 473a, 474, 475, 478 i 481 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty odliczeń wynikające z przepisów przejściowych;

- nadwyżka odliczenia od pozycji dodatkowych w Tier I ponad kapitał dodatkowy Tier I, odliczona z kapitału podstawowego Tier I zgodnie z art. 36 ust. 1 lit. j) rozporządzenia (UE) nr 575/2013: kapitał dodatkowy Tier I nie może mieć wartości ujemnej, ale możliwa jest sytuacja, w której odliczenia od pozycji dodatkowych w Tier I mają większą wartość niż dostępne pozycje dodatkowe w Tier I. Jeżeli tak się stanie, pozycja ta stanowi kwotę potrzebną do zwiększenia kwoty wykazanej w wierszu 20 do zera i jest równa odwrotności nadwyżki odliczeń od pozycji dodatkowych w Tier I ponad kapitał dodatkowy Tier I uwzględnionych, wraz z innymi odliczeniami, w wierszu 18;

- inne elementy kapitału dodatkowego Tier I lub odliczenia od elementu kapitału dodatkowego Tier I, których nie można przypisać do żadnego z wierszy 21-23.

Wiersza tego nie używa się do uwzględniania w obliczeniach współczynników wypłacalności pozycji kapitałowych lub odliczeń, które nie są objęte rozporządzeniem (UE) 2019/2033 ani rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.

25 KAPITAŁ TIER II

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 71 of rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Należy ujawnić łączną sumę wierszy 26-29.

26 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 62 lit. a), art. 63 i 65 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy ujawnić, nie obejmuje ażio emisyjnego związanego z instrumentami.

27 Ażio emisyjne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 62 lit. b) i art. 65 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Ażio emisyjne ma takie samo znaczenie jak w mających zastosowanie standardach rachunkowości.

Kwota, którą należy ujawnić w tej pozycji, stanowi część związaną z pozycją "Opłacone instrumenty kapitałowe".

29 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU TIER II

Art. 66 of rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

30 Kapitał Tier II: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wiersz ten obejmuje sumę następujących pozycji, w stosownych przypadkach:

Wzór EU I CC1.03 - Struktura regulacyjnych funduszy własnych (Grupowy test kapitałowy)

6. Podmioty, o których mowa w art. 8 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/2033, którym zezwolono na stosowanie tego artykułu, ujawniają informacje na temat struktury funduszy własnych zgodnie ze wzorem EU I CC1.03 oraz z poniższymi instrukcjami.

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
1 FUNDUSZE WŁASNE

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Fundusze własne firmy inwestycyjnej stanowią sumę jej kapitału Tier I i kapitału Tier II.

2 KAPITAŁ TIER I

Kapitał Tier I stanowi sumę kapitału podstawowego Tier I i kapitału dodatkowego Tier I.

3 KAPITAŁ PODSTAWOWY TIER I

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 50 of rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

4 Opłacone instrumenty kapitałowe

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 27-31 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Uwzględniane są instrumenty kapitałowe towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, spółdzielni lub podobnych instytucji (art. 27 i 29 rozporządzenia (UE) nr 575/2013).

Nie uwzględnia się ażio emisyjnego związanego z instrumentami.

- korekty w okresie przejściowym z tytułu instrumentów w kapitale Tier II podlegających zasadzie praw nabytych (art. 483 ust. 6 i 7, art. 484, 486, 488, 490 i 491 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- instrumenty emitowane przez jednostki zależne ujmowane w kapitale Tier II (art. 83, 87 i 88 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): suma wszystkich kwot kwalifikujących się funduszy własnych jednostek zależnych uwzględniona w skonsolidowanym kapitale Tier II, w tym również kwalifikujący się kapitał Tier II emitowany przez jednostkę specjalnego przeznaczenia (art. 83 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- korekty w okresie przejściowym z tytułu dodatkowego ujęcia instrumentów emitowanych przez jednostki zależne w kapitale Tier II (art. 480 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty kwalifikujących się funduszy własnych uwzględnionych w skonsolidowanym kapitale Tier II wynikające z przepisów przejściowych;

- inne korekty w okresie przejściowym w kapitale Tier II (art. 472, 473a, 476, 477, 478 i 481 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty odliczeń od kapitału Tier II wynikające z przepisów przejściowych;

- nadwyżka odliczenia od pozycji w Tier II ponad kapitał Tier II, odliczona z kapitału dodatkowego Tier I zgodnie z art. 56 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 575/2013: kapitał Tier II nie może mieć wartości ujemnej, ale możliwa jest sytuacja, w której odliczenia od pozycji w Tier II mają większą wartość niż dostępne pozycje w Tier II. Jeżeli tak się stanie, pozycja ta stanowi kwotę potrzebną do zwiększenia kwoty wykazanej w wierszu 25 do zera;

- inne elementy kapitału Tier II lub odliczenia od elementu kapitału Tier II, których nie można przypisać do żadnego z wierszy 26-28.

Wiersza tego nie używa się do uwzględniania w obliczeniach współczynników wypłacalności pozycji kapitałowych lub odliczeń, które nie są objęte rozporządzeniem (UE) 2019/2033 ani rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.

Instrumenty kapitałowe subskrybowane przez organy publiczne w sytuacjach nadzwyczajnych są uwzględniane, jeżeli spełnione zostały wszystkie warunki określone w art. 31 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.
5 Ażio emisyjne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Ażio emisyjne ma takie samo znaczenie jak w mających zastosowanie standardach rachunkowości.

Kwota, którą należy ujawnić w tej pozycji, stanowi część związaną z pozycją "Opłacone instrumenty kapitałowe".

6 Zyski zatrzymane

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Zyski zatrzymane obejmują zyski zatrzymane z poprzednich lat powiększone o uznane zyski z bieżącego okresu lub zyski roczne.

7 Zyski zatrzymane w poprzednich latach

Art. 4 ust. 1 pkt 123 i art. 26 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

W art. 4 ust. 1 pkt 123 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 zyski zatrzymane zdefiniowane są jako "zyski i straty wynikające z ostatecznego zastosowania wyniku finansowego zgodnie z mającymi zastosowanie standardami rachunkowości".

8 Uznany zysk lub uznana strata

Art. 4 ust. 1 pkt 121, art. 26 ust. 2 i art. 36 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Art. 26 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 pozwala - pod warunkiem otrzymania wcześniejszej zgody właściwego organu - na włączenie do zysków zatrzymanych zysków z bieżącego okresu lub zysków rocznych, jeśli spełnione są pewne warunki.

Z drugiej strony straty odlicza się od kapitału podstawowego Tier I, jak stanowi art. 36 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

9 Skumulowane inne całkowite dochody

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

10 Kapitał rezerwowy

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 117 i art. 26 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy ujawnić, jest kwotą po odliczeniu wszelkich obciążeń podatkowych dających się przewidzieć w chwili wyliczania tej kwoty.

11 Korekty w kapitale podstawowym Tier I z tytułu filtrów ostrożnościowych

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 32-35 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

12 Inne fundusze

Art. 9 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

13 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU PODSTAWOWEGO TIER I

Należy ujawnić łączną sumę wierszy 14-23.

14 (-) Instrumenty własne w kapitale podstawowym Tier I

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. f) i art. 42 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Instrumenty własne w kapitale podstawowym Tier I będące w posiadaniu instytucji lub grupy sprawozdającej na sprawozdawczy dzień odniesienia. Z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 42 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

W tym wierszu nie zgłasza się udziałów kapitałowych zaliczanych do "Nieuznanych instrumentów kapitałowych".

Kwota, którą należy ujawnić, obejmuje ażio emisyjne związane z własnymi udziałami.

15 (-) Straty za bieżący rok obrachunkowy

Art. 36 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

16 (-) Wartość firmy

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 113, art. 36 ust. 1 lit. b) i art. 37 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

17 (-) Inne wartości niematerialne i prawne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 115, art. 36 ust. 1 lit. b) i art. 37 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Inne wartości niematerialne i prawne to wartości niematerialne i prawne zgodnie z mającym zastosowanie standardem rachunkowości, pomniejszone o wartość firmy, również zgodnie z mającym zastosowanie standardem rachunkowości.

18 (-) Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oparte na przyszłej rentowności i niewynikające z różnic przejściowych po odliczeniu powiązanych rezerw z tytułu podatku dochodowego

Art. 9 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

19 (-) Znaczny pakiet akcji spoza sektora finansowego, który przekracza 15 % funduszy własnych

Art. 10 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

20 (-) Łączna wartość znacznych pakietów akcji w przedsiębiorstwach innych niż podmioty sektora finansowego, która przekracza 60 % funduszy własnych

Art. 10 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

21 (-) Instrumenty w kapitale podstawowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli instytucja nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. h) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

22 (-) Aktywa funduszu emerytalnego ze zdefiniowanymi świadczeniami

Art. 9 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

23 (-) Inne odliczenia

Suma wszelkich innych odliczeń wymienionych w art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

24 Kapitał podstawowy Tier I Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wiersz ten obejmuje sumę następujących pozycji, w stosownych przypadkach:

- korekty w okresie przejściowym z tytułu instrumentów w kapitale podstawowym Tier I podlegających zasadzie praw nabytych (art. 483 ust. 1,2 i 3 oraz art. 484-487 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- inne korekty w okresie przejściowym w kapitale podstawowym Tier I (art. 469-478 i art. 481 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty odliczeń od kapitału podstawowego Tier I wynikające z przepisów przejściowych;

- inne elementy kapitału podstawowego Tier I lub odliczenia od elementu kapitału podstawowego Tier I, których nie można przypisać do żadnego z wierszy 4-23.

Wiersza tego nie używa się do uwzględniania w obliczeniach współczynników wypłacalności pozycji kapitałowych lub odliczeń, które nie są objęte rozporządzeniem (UE) 2019/2033 ani rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.

25 KAPITAŁ DODATKOWY TIER I

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 61 of rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Należy ujawnić łączną sumę wierszy 26-28 i 32.

26 Opłacone instrumenty kapitałowe

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 51 lit. a) oraz art. 52, 53 i 54 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy ujawnić, nie obejmuje ażio emisyjnego związanego z instrumentami.

27 Ażio emisyjne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 51 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Ażio emisyjne ma takie samo znaczenie jak w mających zastosowanie standardach rachunkowości.

Kwota, którą należy ujawnić w tej pozycji, stanowi część związaną z pozycją "Opłacone instrumenty kapitałowe".

28 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU DODATKOWEGO TIER I

Art. 56 of rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Należy ujawnić łączną sumę wierszy 29-31.

29 (-) Instrumenty własne w kapitale dodatkowym Tier I

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 52 ust. 1 lit. b), art. 56 lit. a) i art. 57 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Instrumenty własne w kapitale dodatkowym Tier I będące w posiadaniu firmy inwestycyjnej na sprawozdawczy dzień odniesienia. Z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 57 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy ujawnić, obejmuje ażio emisyjne związane z własnymi udziałami.

30 (-) Instrumenty w kapitale dodatkowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli instytucja nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 56 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

31 (-) Inne odliczenia

Suma wszystkich innych odliczeń zgodnie z art. 56 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, z wyjątkiem odliczeń zgodnie z art. 56 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 575/2013, których nie uwzględniono w żadnym z powyższych wierszy 0340 ani 0380.

32 Kapitał dodatkowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wiersz ten obejmuje sumę następujących pozycji, w stosownych przypadkach:

- korekty w okresie przejściowym z tytułu instrumentów w kapitale dodatkowym Tier I podlegających zasadzie praw nabytych (art. 483 ust. 4 i 5, art. 484-487, art. 489 i 491 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- inne korekty w okresie przejściowym w kapitale dodatkowym Tier I (art. 472, 473a, 474, 475, 478 i 481 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty odliczeń wynikające z przepisów przejściowych;

- nadwyżka odliczenia od pozycji dodatkowych w Tier I ponad kapitał dodatkowy Tier I, odliczona z kapitału podstawowego Tier I zgodnie z art. 36 ust. 1 lit. j) rozporządzenia (UE) nr 575/2013: kapitał dodatkowy Tier I nie może mieć wartości ujemnej, ale możliwa jest sytuacja, w której odliczenia od pozycji dodatkowych w Tier I mają większą wartość niż dostępne pozycje dodatkowe w Tier I. Jeżeli tak się stanie, pozycja ta stanowi kwotę potrzebną do zwiększenia kwoty wykazanej w wierszu 0300 do zera i jest równa odwrotności nadwyżki odliczeń od pozycji dodatkowych w Tier I ponad kapitał dodatkowy Tier I uwzględnionych, wraz z innymi odliczeniami, w wierszu 23;

- inne elementy kapitału dodatkowego Tier I lub odliczenia od elementu kapitału dodatkowego Tier I, których nie można przypisać do żadnego z wierszy 26-31.

Wiersza tego nie używa się do uwzględniania w obliczeniach współczynników wypłacalności pozycji kapitałowych lub odliczeń, które nie są objęte rozporządzeniem (UE) 2019/2033 ani rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.

33 KAPITAŁ TIER II

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 71 of rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Należy ujawnić łączną sumę wierszy 34-36 i 39.

34 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 62 lit. a), art. 63 i 65 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy ujawnić, nie obejmuje ażio emisyjnego związanego z instrumentami.

35 Ażio emisyjne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 62 lit. b) i art. 65 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Ażio emisyjne ma takie samo znaczenie jak w mających zastosowanie standardach rachunkowości.

Kwota, którą należy ujawnić w tej pozycji, stanowi część związaną z pozycją "Opłacone instrumenty kapitałowe".

36 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU TIER II

Art. 66 of rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

37 (-) Instrumenty własne w kapitale Tier II

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 63 lit. b) pkt (i), art. 66 lit. a) i art. 67 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Instrumenty własne w kapitale Tier II będące w posiadaniu instytucji lub grupy sprawozdającej na sprawozdawczy dzień odniesienia. Z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 67 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

W tym wierszu nie ujawniania się udziałów kapitałowych zaliczanych do "Nieuznanych instrumentów kapitałowych".

Kwota, którą należy ujawnić, obejmuje ażio emisyjne związane z własnymi udziałami.

38 (-) Instrumenty w kapitale Tier II podmiotów sektora finansowego, jeżeli instytucja nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 66 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

39 Kapitał Tier II: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wiersz ten obejmuje sumę następujących pozycji, w stosownych przypadkach:

- korekty w okresie przejściowym z tytułu instrumentów w kapitale Tier II podlegających zasadzie praw nabytych (art. 483 ust. 6 i 7, art. 484, 486, 488, 490 i 491 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- inne korekty w okresie przejściowym w kapitale Tier II (art. 472, 473a, 476, 477, 478 i 481 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty odliczeń od kapitału Tier II wynikające z przepisów przejściowych;

- nadwyżka odliczenia od pozycji w Tier II ponad kapitał Tier II, odliczona z kapitału dodatkowego Tier I zgodnie z art. 56 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 575/2013: kapitał Tier II nie może mieć wartości ujemnej, ale możliwa jest sytuacja, w której odliczenia od pozycji w Tier II mają większą wartość niż dostępne pozycje w Tier II. Jeżeli tak się stanie, pozycja ta stanowi kwotę potrzebną do zwiększenia kwoty wykazanej w wierszu 33 do zera;

- inne elementy kapitału Tier II lub odliczenia od elementu kapitału Tier II, których nie można przypisać do żadnego z wierszy 34-38.

Wiersza tego nie używa się do uwzględniania w obliczeniach współczynników wypłacalności pozycji kapitałowych lub odliczeń, które nie są objęte rozporządzeniem (UE) 2019/2033 ani rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.

Wzór EU I CC2 - Uzgodnienie regulacyjnych funduszy własnych z bilansem w zbadanym sprawozdaniu finansowym

7. Firmy inwestycyjne stosują instrukcje zawarte w niniejszym załączniku w celu wypełnienia wzoru EU I CC2 przedstawionego w załączniku VI zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

8. Firmy inwestycyjne ujawniają bilans zawarty w ich opublikowanym sprawozdaniu finansowym. Sprawozdaniem finansowym jest zbadane sprawozdanie finansowe w odniesieniu do informacji ujawnianych na koniec roku.

9. Wiersze w tym wzorze mają format elastyczny i są ujawniane przez firmy inwestycyjne zgodnie z ich sprawozdaniami finansowymi. Pozycje funduszy własnych w zbadanych sprawozdaniach finansowych obejmują wszystkie pozycje, które są składnikami regulacyjnych funduszy własnych lub które odlicza się od regulacyjnych funduszy własnych, w tym kapitał własny, zobowiązania, takie jak dług, lub inne pozycje w bilansie, które mają wpływ na regulacyjne fundusze własne, takie jak wartości niematerialne i prawne, wartość firmy, aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego. W razie potrzeby firmy inwestycyjne rozszerzają zakres pozycji funduszy własnych w bilansie w celu zapewnienia, aby wszystkie elementy składowe uwzględnione we wzorze do celów ujawniania informacji na temat struktury funduszy własnych (wzór EU I CC1) były wykazane osobno. Firmy inwestycyjne rozszerzają zakres elementów bilansu jedynie do takiego poziomu szczegółowości, jaki jest konieczny do uzyskania elementów składowych wymaganych we wzorze EU I CC1. Ujawnianie informacji musi być proporcjonalne do złożoności bilansu firmy inwestycyjnej.

10. Kolumny mają ustalony format i są wypełniane w następujący sposób:

a. Kolumna (a): Firmy inwestycyjne uwzględniają dane ujęte w bilansie zawartym w ich zbadanym sprawozdaniu finansowym zgodnie z rachunkowym zakresem konsolidacji.

b. Kolumna (b): Firmy inwestycyjne ujawniają dane odpowiadające zakresowi konsolidacji regulacyjnej.

c. Kolumna (c): Firmy inwestycyjne uwzględniają odniesienia między pozycjami funduszy własnych we wzorze EU I CC2 i odpowiednimi pozycjami we wzorze EU I CC1 do celów ujawniania informacji na temat funduszy własnych. Odniesienie w kolumnie (c) wzoru EU I CC2 będzie powiązane z odniesieniem w kolumnie (b) wzoru EU I CC1.

11. W następujących przypadkach, jeżeli zakres konsolidacji rachunkowości i konsolidacji regulacyjnej firm inwestycyjnych jest dokładnie taki sam, wówczas należy wypełnić tylko kolumnę (a) w niniejszym wzorze, a fakt ten wyraźnie ujawnić:

d. W przypadku gdy firmy inwestycyjne wypełniają obowiązki określone w części szóstej rozporządzenia (UE) 2019/2033 w sprawie wymogów ostrożnościowych dla firm inwestycyjnych na zasadzie skonsolidowanej, lecz zakres i metoda konsolidacji wykorzystywane w odniesieniu do bilansu w sprawozdaniu finansowym są identyczne jak zakres i metoda konsolidacji zdefiniowane zgodnie z częścią pierwszą tytuł II rozdział 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033, a firmy inwestycyjne wyraźnie stwierdzają brak różnic pomiędzy poszczególnymi zakresami i metodami konsolidacji w opisie dołączonym do wzoru.

e. W przypadku gdy firmy inwestycyjne wypełniają obowiązki określone w części szóstej rozporządzenia (UE) 2019/2033 na zasadzie indywidualnej.

Tabela - EU I CCA - Główne cechy instrumentów własnych emitowanych przez firmę

12. Firmy inwestycyjne stosują instrukcje zawarte w niniejszym załączniku w celu wypełnienia tabeli EU I CCA przedstawionej w załączniku VI zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

13. Firmy inwestycyjne wypełniają tabelę EU I CCA w odniesieniu do następujących kategorii: instrumenty w kapitale podstawowym Tier I, instrumenty w kapitale dodatkowym Tier I oraz instrumenty w kapitale Tier II.

14. Tabela składa się z oddzielnych kolumn zawierających cechy poszczególnych instrumentów regulacyjnych funduszy własnych. W przypadku gdy różne instrumenty tej samej kategorii mają identyczne cechy, firmy inwestycyjne mogą wypełnić tylko jedną kolumnę, podając te identyczne cechy i wskazując emisje, do których odnoszą się wspomniane identyczne cechy.

Instrukcje dotyczące wypełniania tabeli zawierającej główne cechy instrumentów funduszy własnych emitowanych przez firmę
Numer wiersza Wyjaśnienie
1 Emitent

Określa podmiot prawny będący emitentem.

Dowolny tekst

2 Niepowtarzalny identyfikator (np. CUSIP, ISIN lub identyfikator Bloomberg dla ofert na rynku niepublicznym)

Unikatowy identyfikator (np. CUSIP, ISIN lub identyfikator Bloomberg dla ofert na rynku niepublicznym).

Dowolny tekst

3 Emisja publiczna lub niepubliczna

Wskazanie, czy dany instrument jest oferowany na rynku publicznym czy niepublicznym.

Należy wybrać: [Publiczny] [Niepubliczny]

4 Prawo lub prawa właściwe, którym podlega instrument

Określenie prawa właściwego lub praw właściwych, którym podlega instrument.

Dowolny tekst

5 Rodzaj instrumentu (rodzaje określane przez każdy system prawny)

Określenie rodzaju instrumentu w zależności od systemu prawnego.

W przypadku instrumentów w kapitale podstawowym Tier I należy wybrać nazwę instrumentu z wykazu instrumentów w kapitale podstawowym Tier I opublikowanego przez EUNB.

W odniesieniu do pozostałych instrumentów należy wybrać z menu: opcje zostaną podane firmom inwestycyjnym przez każdy system prawny - należy podać odniesienia prawne do artykułów rozporządzenia (UE) 2019/2033 dla każdego rodzaju instrumentu.

6 Kwota uznana w kapitale regulacyjnym (waluta w mln, według stanu na ostatni sprawozdawczy dzień odniesienia)

Określenie kwoty uznanej w regulacyjnych funduszach własnych (całkowita kwota instrumentu uznana przed przepisami przejściowymi dla odpowiedniego poziomu ujawnienia - waluta stosowana na potrzeby obowiązków sprawozdawczych).

Dowolny tekst - należy określić w szczególności, czy niektóre części instrumentów są ujęte w różnych kategoriach regulacyjnych funduszy własnych oraz czy kwota uznana w regulacyjnych funduszach własnych różni się od kwoty wyemitowanego instrumentu.

7 Wartość nominalna instrumentu

Wartość nominalna instrumentu (w walucie emisji oraz w walucie stosowanej na potrzeby obowiązków sprawozdawczych).

Dowolny tekst

8 Cena emisyjna

Cena emisyjna instrumentu.

Dowolny tekst

9 Cena wykupu

Cena wykupu instrumentu.

Dowolny tekst

10 Klasyfikacja księgowa

Określenie klasyfikacji księgowej.

Należy wybrać: [Kapitał własny] [Zobowiązanie - koszt zamortyzowany] [Zobowiązanie - opcja wyceny według wartości godziwej] [Udziały niekontrolujące w konsolidowanej jednostce zależnej]

11 Pierwotna data emisji Określenie daty emisji.

Dowolny tekst

12 Wieczysty czy terminowy

Określenie czy jest to instrument terminowy czy wieczysty.

Należy wybrać: [Wieczysty] [Terminowy]

13 Pierwotny termin zapadalności

W przypadku instrumentu terminowego określenie pierwotnego terminu zapadalności (dzień, miesiąc i rok). W przypadku instrumentu wieczystego należy wpisać "brak terminu zapadalności".

Dowolny tekst

14 Opcja wykupu na żądanie emitenta podlegająca wcześniejszemu zatwierdzeniu przez organy nadzoru

Określenie, czy istnieje opcja wykupu na żądanie emitenta (wszelkie rodzaje opcji kupna).

Należy wybrać: [Tak] [Nie]

15 Termin wykupu opcjonalnego, terminy wykupu warunkowego oraz kwota wykupu

W przypadku instrumentu z opcją wykupu na żądanie emitenta określenie pierwszej daty wykupu, jeżeli w odniesieniu do danego instrumentu istnieje opcja przedterminowego wykupu w określonym terminie (dzień, miesiąc i rok), a ponadto określenie, czy instrument podlega wykupowi z tytułu zdarzenia podatkowego lub zdarzenia regulacyjnego. Określenie również ceny wykupu. Pomaga w ocenie trwałości.

Dowolny tekst

16 Kolejne terminy wykupu, jeżeli dotyczy

Określenie istnienia i częstotliwości kolejnych terminów wykupu, jeżeli dotyczy. Pomaga w ocenie trwałości.

Dowolny tekst

17 Stała lub zmienna dywidenda/stały lub zmienny kupon

Określenie, czy stopa kuponu/dywidendy jest: stała w cyklu życia instrumentu, zmienna w cyklu życia instrumentu, czy też na chwilę obecną stała, jednak w przyszłości stanie się zmienna, czy na chwilę obecną zmienna, jednak w przyszłości stanie się stała.

Należy wybrać: [Stopa stała] [Stopa zmienna] [Stopa stała, w przyszłości zmienna] [Stopa zmienna, w przyszłości stała]

18 Kupon odsetkowy oraz dowolny powiązany wskaźnik

Określenie kuponu odsetkowego instrumentu oraz dowolnego powiązanego wskaźnika, do którego odnosi się kupon odsetkowy/stopa dywidendy.

Dowolny tekst

19 Istnienie zapisanych praw do niewypłacenia dywidendy

Określenie, czy brak wypłaty kuponu lub dywidendy z tytułu instrumentu powoduje zakaz wypłaty dywidend od akcji zwykłych (tj. czy istnieją zapisane prawa do niewypłacenia dywidendy).

Należy wybrać: [Tak] [Nie]

20 W pełni uznaniowe, częściowo uznaniowe czy obowiązkowe (pod względem terminu)

Określenie, czy emitentowi przysługuje pełna swoboda uznania, częściowa swoboda uznania czy też w ogóle nie przysługuje mu swoboda uznania w odniesieniu do wypłaty kuponu/dywidendy. Jeżeli instytucji przysługuje pełna swoboda uznania w zakresie anulowania wypłaty kuponu/dywidendy we wszystkich okolicznościach, instytucja taka musi wybrać opcję "w pełni uznaniowe" (w tym w przypadku, gdy istnieją zapisane prawa do niewypłacenia dywidendy, które nie wywołują skutku uniemożliwiającego instytucji anulowanie wypłat z tytułu instrumentu). Jeżeli istnieją warunki, które muszą zostać spełnione, zanim będzie możliwe anulowanie wypłaty (np. fundusze własne poniżej określonego progu), instytucja musi wybrać opcję "częściowo uznaniowe". Jeżeli instytucja nie jest w stanie anulować wypłaty w inny sposób niż w ramach postępowania upadłościowego, instytucja musi wybrać opcję "obowiązkowe".

Należy wybrać: [Wpełni uznaniowe][Częściowo uznaniowe][Obowiązkowe]

Dowolny tekst (należy określić przyczyny uznaniowości, istnienie zapisanych praw do wypłacenia dywidendy, zapisanych praw do niewypłacenia dywidendy, mechanizmów ACSM - alternatywnych mechanizmów wypłaty kuponu).

21 W pełni uznaniowe, częściowo uznaniowe czy obowiązkowe (pod względem kwoty)

Określenie, czy emitentowi przysługuje pełna swoboda uznania, częściowa swoboda uznania, czy też w ogóle nie przysługuje mu swoboda uznania w odniesieniu do kwoty kuponu/dywidendy.

Należy wybrać: [Wpełni uznaniowe][Częściowo uznaniowe][Obowiązkowe]

22 Istnienie opcji z oprocentowaniem rosnącym lub innej zachęty do wykupu

Określenie, czy istnieje opcja oprocentowania rosnącego lub innej zachęty do wykupu. Należy wybrać: [Tak] [Nie]

23 Nieskumulowane czy skumulowane

Określenie, czy dywidendy/kupony mają charakter kumulacyjny czy niekumulacyjny.

Należy wybrać: [Niekumulacyjny][Kumulacyjny][Mechanizmy ACSM]

24 Zamienne czy niezamienne

Określenie, czy instrument jest zamienny czy nie.

Należy wybrać: [Zamienny] [Niezamienny]

25 Jeżeli zamienne, zdarzenie lub zdarzenia wywołujące zamianę

Określenie warunków, po spełnieniu których instrument zostanie poddany konwersji, z uwzględnieniem momentu utraty rentowności. Jeżeli konwersję może uruchomić jeden organ lub większa ich liczba, należy sporządzić wykaz takich organów. W odniesieniu do każdego z takich organów należy określić, czy podstawę prawną uruchomienia konwersji przez dany organ stanowią warunki umowy regulującej dany instrument (podejście oparte na umowach) czy też środki ustawowe (podejście ustawowe).

Dowolny tekst

26 Jeżeli zamienne, w pełni czy częściowo

Określenie, czy instrument będzie zawsze podlegał pełnej konwersji, może podlegać pełnej lub częściowej konwersji, czy też zawsze będzie podlegał częściowej konwersji.

Należy wybrać: [Zawsze w pełni] [Wpełni lub częściowo][Zawsze częściowo]

27 Jeżeli zamienne, wskaźnik konwersji

Określenie wskaźnika konwersji na instrumenty o większej zdolności do absorpcji strat.

Dowolny tekst

28 Jeżeli zamienne, zamiana obowiązkowa czy opcjonalna

W odniesieniu do instrumentów zamiennych instytucje określają, czy konwersja jest obowiązkowa czy opcjonalna.

Należy wybrać: [Obowiązkowa] [Opcjonalna] [Nie dotyczy] oraz [Z inicjatywy posiadaczy] [Z inicjatywy emitenta] [Z inicjatywy zarówno posiadaczy, jak i emitenta]

29 Jeżeli zamienne, należy określić rodzaj instrumentu, na który można dokonać zamiany

W odniesieniu do instrumentów zamiennych określenie rodzaju instrumentu, na który można dokonać zamiany.

Należy wybrać: [Kapitałpodstawowy Tier I][Kapitał dodatkowy Tier I][Kapitał Tier II][Inne]

30 Jeżeli zamienne, należy określić emitenta instrumentu, na który dokonuje się zamiany Jeżeli zamienne, należy określić emitenta instrumentu, na który dokonuje się zamiany. Dowolny tekst
31 Odpisy obniżające wartość

Określenie, czy istnieją odpisy obniżające wartość.

Należy wybrać: [Tak] [Nie]

32 W przypadku odpisu obniżającego wartość, zdarzenie lub zdarzenia wywołujące odpis obniżający wartość

Określenie zdarzeń wywołujących odpisy obniżające wartość, z uwzględnieniem momentu utraty rentowności. Jeżeli odpis obniżający wartość może uruchomić jeden organ lub większa ich liczba, należy sporządzić wykaz takich organów. W odniesieniu do każdego z takich organów należy określić, czy podstawę prawną uruchomienia odpisu obniżającego wartość przez dany organ stanowią warunki umowy regulującej dany instrument (podejście oparte na umowach) czy też środki ustawowe (podejście ustawowe).

Dowolny tekst

33 W przypadku odpisu obniżającego wartość, w pełni czy częściowo

Określenie, czy dany instrument będzie zawsze podlegał pełnemu odpisowi obniżającemu wartość, może podlegać pełnemu lub częściowemu odpisowi obniżającemu wartość, czy też zawsze będzie podlegał częściowemu odpisowi obniżającemu wartość. Pomaga w ocenie poziomu zdolności do absorpcji strat w przypadku odpisu obniżającego wartość.

Należy wybrać: [Zawsze w pełni][Wpełni lub częściowo][Zawsze częściowo]

34 W przypadku odpisu obniżającego wartość, trwale czy tymczasowo

W odniesieniu do instrumentu z odpisem obniżającym wartość określenie, czy odpis taki ma charakter trwały czy tymczasowy.

Należy wybrać: [Trwały][Tymczasowy][Nie dotyczy]

35 W przypadku tymczasowego odpisu obniżającego wartość, opis mechanizmu odpisu obniżającego wartość

Opis mechanizmu odpisu obniżającego wartość.

Dowolny tekst

36 Niezgodne cechy przejściowe

Określenie, czy istnieją cechy niezgodne.

Należy wybrać [Tak] lub [Nie]

37 Jeżeli tak, należy określić niezgodne cechy

W przypadku istnienia cech niezgodnych wskazanie, które cechy są niezgodne.

Dowolny tekst

38 Link do pełnej treści warunków dotyczących danego instrumentu (link)

Firmy inwestycyjne umieszczają hiperłącze zapewniające dostęp do prospektu emisyjnego zawierającego wszystkie warunki dotyczące danego instrumentu.

ZAŁĄCZNIK  VIII

SPRAWOZDAWCZOŚĆ W ZAKRESIE GRUPOWEGO TESTU KAPITAŁOWEGO

WZORY DLA FIRM INWESTYCYJNYCH
Numer wzoru Kod wzoru Nazwa wzoru/grupy wzorów Nazwa skrócona
GRUPOWY TEST KAPITAŁOWY
11,1 I 11.01 STRUKTURA FUNDUSZY WŁASNYCH - GRUPOWY TEST KAPITAŁOWY I11.1
11,2 I 11.02 INSTRUMENTY FUNDUSZY WŁASNYCH - GRUPOWY TEST KAPITAŁOWY I11.2
11,3 I 11.03 INFORMACJE O JEDNOSTKACH ZALEŻNYCH I11.3
I 11.01 - STRUKTURA FUNDUSZY WŁASNYCH - GRUPOWY TEST KAPITAŁOWY (111.1)
Wiersze Pozycja Kwota

0010

0010 FUNDUSZE WŁASNE
0020 KAPITAŁ TIER I
0030 KAPITAŁ PODSTAWOWY TIER I
0040 W pełni opłacone instrumenty kapitałowe
0050 Ażio emisyjne
0060 Zyski zatrzymane
0070 Zyski zatrzymane w poprzednich latach
0080 Uznany zysk
0090 Skumulowane inne całkowite dochody
0100 Kapitał rezerwowy
0120 Korekty w kapitale podstawowym Tier I z tytułu filtrów ostrożnościowych
0130 Inne fundusze
0145 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU PODSTAWOWEGO TIER I
0150 (-) Instrumenty własne w kapitale podstawowym Tier I
0190 (-) Straty za bieżący rok obrachunkowy
0200 (-) Wartość firmy
0210 (-) Inne wartości niematerialne i prawne
0220 (-) Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oparte na przyszłej rentowności i niewynikające z różnic przejściowych po odliczeniu powiązanych rezerw z tytułu podatku dochodowego
0230 (-) Znaczny pakiet akcji spoza sektora finansowego, który przekracza 15 % funduszy własnych
0240 (-) Łączna wartość znacznych pakietów akcji w przedsiębiorstwach innych niż podmioty sektora finansowego, która przekracza 60 % funduszy własnych
0250 (-) Instrumenty w kapitale podstawowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli firma inwestycyjna nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
0270 (-) Aktywa funduszu emerytalnego ze zdefiniowanymi świadczeniami
0280 (-) Inne odliczenia
0295 Kapitał podstawowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty
0300 KAPITAŁ DODATKOWY TIER I
0310 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe
0320 Ażio emisyjne
0335 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU DODATKOWEGO TIER I
0340 (-) Instrumenty własne w kapitale dodatkowym Tier I
0380 (-) Instrumenty w kapitale dodatkowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli firma inwestycyjna nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
0400 (-) Inne odliczenia
0415 Kapitał dodatkowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty
0420 KAPITAŁ TIER II
0430 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe
0440 Ażio emisyjne
0455 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU TIER II
0460 (-) Instrumenty własne w kapitale Tier II
0500 (-) Instrumenty w kapitale Tier II podmiotów sektora finansowego, jeżeli jednostka dominująca nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
0525 Kapitał Tier II: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

I 11.02 - INSTRUMENTY FUNDUSZY WŁASNYCH - GRUPOWY TEST KAPITAŁOWY (I11.2)

Kwota
Wiersze Pozycja 0010
0010 Instrumenty w kapitale podstawowym Tier I podmiotów sektora finansowego w grupie firm inwestycyjnych, jeżeli jednostka dominująca dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
0020 Instrumenty w kapitale dodatkowym Tier I podmiotów sektora finansowego w grupie firm inwestycyjnych, jeżeli jednostka dominująca dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
0030 Instrumenty w kapitale Tier II podmiotów sektora finansowego w grupie firm inwestycyjnych, jeżeli jednostka dominująca dokonała znacznej inwestycji w te podmioty
0040 Udziały kapitałowe podmiotów sektora finansowego w grupie firm inwestycyjnych w zakresie, w jakim nie stanowią one funduszy własnych podmiotu z grupy, w który inwestuje jednostka dominująca
0050 Należności podporządkowane podmiotów sektora finansowego w grupie firm inwestycyjnych
0060 Zobowiązania warunkowe na rzecz podmiotów z grupy firm inwestycyjnych
0070 Łączne wymogi w zakresie funduszy własnych jednostek zależnych

I 11.03: INFORMACJE O JEDNOSTKACH ZALEŻNYCH (I11.3)

Kod Rodzaj kodu Nazwa jednostki Jednostka dominują- ca/ zależna Państwo Inwestycje jednostki dominującej Zobowiązania warunkowe jednostki dominującej na rzecz podmiotu Łączne

wymogi w zakresie funduszy własnych

Kapitał podstawowy

Tier I

Kapitał dodatkowy Tier

I

Kapitał

Tier II

Udziały kapitałowe Należności podporządkowane Stały kapitał minimalny Wymóg oparty na współczynniku K Wymóg dotyczący stałych kosztów pośrednich
Zarządzane aktywa Przechowywane środki pieniężne

klientów - wyodrębnione

Przechowywane środki pieniężne

klientów -

niewyodrębnione

Aktywa zabezpieczone

i objęte administrowaniem

Obsługiwane zlecenia

klientów - transakcje

na rynku kasowym

Obsługiwane zlecenia klientów - transakcje

na rynku instrumentów pochodnych

Wymóg w zakresie pozycji ryzyka netto dla współczynnika

K

Wniesiony depozyt rozliczeniowy Niewykonanie zobowiązania przez kontrahenta transakcyjnego Dzienne przepływy transakcyjne dla transakcji

na rynku kasowym

Dzienne przepływy transakcyjne dla transakcji

na rynku instrumentów pochodnych

Wymóg w zakresie współczynnika

K dotyczącego ryzyka koncentracji

0010 0020 0030 0040 0050 0060 0070 0080 0090 0100 0110 0120 0130 0140 0150 0160 0170 0180 0190 0200 0210 0220 0230 0240 0250 0260 0270

"ZAŁĄCZNIK IX"

SPRAWOZDAWCZOŚĆ W ZAKRESIE GRUPOWEGO TESTU KAPITAŁOWEGO

Spis treści

CZĘŚĆ I: INSTRUKCJE OGÓLNE

1. Struktura i konwencje

1.1 Struktura

1.2 Konwencja numeracji

1.3 Konwencja znaków

CZĘŚĆ II: INSTRUKCJE DOTYCZĄCE WZORÓW

1. FUNDUSZE WŁASNE: POZIOM, STRUKTURA, WYMOGI I OBLICZENIA

1.1 Uwagi ogólne

1.2. I 11.01 - STRUKTURA FUNDUSZY WŁASNYCH - GRUPOWY TEST KAPITAŁOWY (111.1) ....

1.2.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

1.3 I 11.02 WYMOGI W ZAKRESIE FUNDUSZY WŁASNYCH - GRUPOWY TEST KAPITAŁOWY

(I11.2)

1.3.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

1.4 IF 11.03 INFORMACJE O JEDNOSTKACH ZALEŻNYCH (IF11.3)

1.4.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

CZĘŚĆ I: INSTRUKCJE OGÓLNE

1. Struktura i konwencje

1.1 Struktura

1. Zasadniczo sprawozdawczość w zakresie grupowego testu kapitałowego obejmuje 2 wzory:

(a) struktura funduszy własnych;

(b) instrumenty funduszy własnych.

2. Dla każdego wzoru podano odniesienia prawne. Niniejsza część rozporządzenia zawiera dodatkowe szczegółowe informacje dotyczące bardziej ogólnych aspektów sprawozdawczości w ramach każdego zestawienia wzorów, instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji, a także zasady walidacji.

1.2 Konwencja numeracji

3. W przypadku odwołań do kolumn, wierszy i pól przedmiotowych wzorów w dokumencie przestrzega się konwencji oznaczania przedstawionej w pkt 4-7. Przedmiotowe kody numeryczne znajdują szerokie zastosowanie w zasadach walidacji.

4. W instrukcjach stosowany jest następujący ogólny zapis: {wzór; wiersz; kolumna}.

5. W przypadku walidacji wewnątrz wzoru, w których stosuje się tylko punkty danych z tego wzoru, zapisy nie odnoszą się do wzoru: {wiersz; kolumna}.

6. W przypadku wzorów zawierających tylko jedną kolumnę zapis odnosi się tylko do wierszy: {wzór; wiersz}.

7. Znak gwiazdki stosuje się w celu wyrażenia, że walidacja jest wykonywana dla określonych wcześniej wierszy

lub kolumn.

1.3 Konwencja znaków

8. Każdą kwotę, która zwiększa fundusze własne lub wymogi w zakresie funduszy własnych lub wymogi dotyczące płynności, zgłasza się jako wartość dodatnią. Z kolei każdą kwotę, która zmniejsza łączne fundusze własne lub wymogi w zakresie funduszy własnych, przedstawia się jako wartość ujemną. Jeżeli przed oznaczeniem pozycji znajduje się znak ujemny (-), dla tej pozycji nie oczekuje się zgłoszenia wartości dodatniej.

CZĘŚĆ II: INSTRUKCJE DOTYCZĄCE WZORÓW

1. FUNDUSZE WŁASNE: POZIOM, STRUKTURA, WYMOGI I OBLICZENIA

1.1 Uwagi ogólne

10. Sekcja obejmująca przegląd funduszy własnych zawiera informacje na temat funduszy własnych posiadanych przez firmę inwestycyjną oraz wymogów w zakresie funduszy własnych. Obejmuje ona trzy wzory:

(a) wzór I 11.01 zawiera struktury funduszy własnych będących w posiadaniu firmy inwestycyjnej: kapitał podstawowy Tier I, kapitał dodatkowy Tier I oraz kapitał Tier II;

(b) wzór I 11.02 zawiera informacje na temat "wymogów w zakresie funduszy własnych" w kontekście grupowego testu kapitałowego, tj. wewnątrzgrupowych pakietów akcji, zobowiązań warunkowych oraz łącznych wymogów w zakresie funduszy własnych jednostek zależnych;

(c) wzór I 11.03 zawiera odpowiednie informacje o wymogach kapitałowych, zobowiązaniach warunkowych, należnościach podporządkowanych i pakietach akcji podmiotów sektora finansowego na poziomie jednostek zależnych, z podziałem na poszczególne podmioty.

11. Pozycje w tych wzorach podaje się w formie wartości przed odliczeniem korekt w okresie przejściowym. Oznacza to, że dane liczbowe (z wyjątkiem przypadków, w których wyraźnie określono przejściowy wymóg w zakresie funduszy własnych) są obliczane zgodnie z przepisami końcowymi (tzn. tak, jakby nie było przepisów przejściowych).

1.2. I 11.01 - STRUKTURA FUNDUSZY WŁASNYCH - GRUPOWY TEST KAPITAŁOWY (I11.1)

1.2.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 FUNDUSZE WŁASNE

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Fundusze własne danej firmy inwestycyjnej stanowią sumę jej kapitału Tier I i kapitału Tier II.

0020 KAPITAŁ TIER I

Kapitał Tier I stanowi sumę kapitału podstawowego Tier I i kapitału dodatkowego Tier

I.

0030 KAPITAŁ PODSTAWOWY TIER I

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 50 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0040 W pełni opłacone instrumenty kapitałowe

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 27-31 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Uwzględniane są instrumenty kapitałowe towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, spółdzielni lub podobnych instytucji (art. 27 i 29 rozporządzenia (UE) nr 575/2013).

Nie uwzględnia się ażio emisyjnego związanego z instrumentami.

Instrumenty kapitałowe subskrybowane przez organy publiczne w sytuacjach nadzwyczajnych są uwzględniane, jeżeli spełnione zostały wszystkie warunki określone w art. 31 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0050 Ażio emisyjne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Ażio emisyjne ma takie samo znaczenie jak w mających zastosowanie standardach rachunkowości.

Kwota, którą należy zgłosić w tej pozycji, stanowi część związaną z pozycją "Opłacone instrumenty kapitałowe".

0060 Zyski zatrzymane

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Zyski zatrzymane obejmują zyski zatrzymane z poprzednich lat powiększone o uznane zyski z bieżącego okresu lub zyski roczne.

Należy podać sumę wierszy 0070 i 0080.

0070 Zyski zatrzymane w poprzednich latach

Art. 4 ust. 1 pkt 123 i art. 26 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

W art. 4 ust. 1 pkt 123 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 zyski zatrzymane zdefiniowano jako "zyski i straty wynikające z ostatecznego zastosowania wyniku finansowego zgodnie z mającymi zastosowanie standardami rachunkowości".

0080 Uznany zysk

Art. 4 ust. 1 pkt 121, art. 26 ust. 2 i art. 36 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Art. 26 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 pozwala - pod warunkiem otrzymania wcześniejszej zgody właściwego organu - na włączenie do zysków zatrzymanych zysków z bieżącego okresu lub zysków rocznych, jeśli spełnione są pewne warunki.

0090 Skumulowane inne całkowite dochody

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 26 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0100 Kapitał rezerwowy

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 117 i art. 26 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy zgłosić, jest kwotą po odliczeniu wszelkich obciążeń podatkowych dających się przewidzieć w chwili wyliczania tej kwoty.

0120 Korekty w kapitale podstawowym Tier I z tytułu filtrów ostrożnościowych

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 32-35 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0130 Inne fundusze

Art. 9 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0145 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU PODSTAWOWEGO TIER I

Art. 8 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033, art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 z wyjątkiem lit. i) tego ustępu.

Należy podać sumę wierszy 0150 i 0190-0280.
0150 (-) Instrumenty własne w kapitale podstawowym Tier I

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. f) i art. 42 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Instrumenty własne w kapitale podstawowym Tier I będące w posiadaniu instytucji lub grupy sprawozdającej na sprawozdawczy dzień odniesienia. Z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 42 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

W tym wierszu nie zgłasza się udziałów kapitałowych zaliczanych do "Nieuznanych instrumentów kapitałowych".

Kwota, którą należy zgłosić, obejmuje ażio emisyjne związane z własnymi udziałami.

0190 (-) Straty za bieżący rok obrachunkowy

Art. 36 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0200 (-) Wartość firmy

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 113, art. 36 ust. 1 lit. b) i art. 37 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0210 (-) Inne wartości niematerialne i prawne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 4 ust. 1 pkt 115, art. 36 ust. 1 lit. b) i art. 37 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Inne wartości niematerialne i prawne to wartości niematerialne i prawne zgodnie z mającym zastosowanie standardem rachunkowości, pomniejszone o wartość firmy, również zgodnie z mającym zastosowanie standardem rachunkowości.

0220 (-) Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oparte na przyszłej rentowności i niewynikające z różnic przejściowych po odliczeniu powiązanych rezerw z tytułu podatku dochodowego

Art. 9 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0230 (-) Znaczny pakiet akcji spoza sektora finansowego, który przekracza 15 % funduszy własnych

Art. 10 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0240 (-) Łączna wartość znacznych pakietów akcji w przedsiębiorstwach innych niż podmioty sektora finansowego, która przekracza 60 % funduszy własnych

Art. 10 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0250 (-) Instrumenty w kapitale podstawowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli jednostka dominująca nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. h) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Unijna jednostka dominująca w tym wierszu oznacza unijne dominujące firmy inwestycyjne, unijne dominujące inwestycyjne spółki holdingowe, unijne dominujące finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej lub każdą inną jednostkę dominującą będącą firmą inwestycyjną, instytucją finansową, przedsiębiorstwem usług pomocniczych lub agentem.
0270 (-) Aktywa funduszu emerytalnego ze zdefiniowanymi świadczeniami

Art. 9 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 36 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0280 (-) Inne odliczenia

Suma wszystkich innych odliczeń na podstawie art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, z wyjątkiem odliczeń na podstawie art. 36 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) nr 575/2013, których nie uwzględniono w żadnym z wierszy 0150-0270 powyżej.

0295 Kapitał podstawowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wiersz ten obejmuje sumę następujących pozycji, w stosownych przypadkach:

- korekty w okresie przejściowym z tytułu instrumentów w kapitale podstawowym Tier I podlegających zasadzie praw nabytych (art. 483 ust. 1, 2 i 3 oraz art. 484-487 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- inne korekty w okresie przejściowym w kapitale podstawowym Tier I (art. 469-478 i art. 481 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty odliczeń od kapitału podstawowego Tier I wynikające z przepisów przejściowych;

- inne elementy kapitału podstawowego Tier I lub odliczenia od elementu kapitału podstawowego Tier I, których nie można przypisać do żadnego z wierszy 0040-0280.

Wiersza tego nie używa się do uwzględniania w obliczeniach współczynników wypłacalności pozycji kapitałowych lub odliczeń, które nie są objęte rozporządzeniem (UE) 2019/2033 ani rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.

0300 KAPITAŁ DODATKOWY TIER I

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 61 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0310 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 51 lit. a) oraz art. 52, 53 i 54 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy zgłosić, nie obejmuje ażio emisyjnego związanego z instrumentami.

0320 Ażio emisyjne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 51 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Ażio emisyjne ma takie samo znaczenie jak w mających zastosowanie standardach rachunkowości.

Kwota, którą należy zgłosić w tej pozycji, stanowi część związaną z pozycją "Opłacone instrumenty kapitałowe".

0335 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU DODATKOWEGO TIER I

Art. 56 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 z wyjątkiem lit. d) tego artykułu. Należy podać łączną sumę wierszy 0340, 0380 i 0400.

0340 (-) Instrumenty własne w kapitale dodatkowym Tier I

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 52 ust. 1 lit. b), art. 56 lit. a) i art. 57 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Instrumenty własne w kapitale dodatkowym Tier I będące w posiadaniu firmy inwestycyjnej na sprawozdawczy dzień odniesienia. Z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 57 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy zgłosić, obejmuje ażio emisyjne związane z własnymi udziałami.

0380 (-) Instrumenty w kapitale dodatkowym Tier I podmiotów sektora finansowego, jeżeli jednostka dominująca nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 56 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Unijna jednostka dominująca w tym wierszu oznacza unijne dominujące firmy inwestycyjne, unijne dominujące inwestycyjne spółki holdingowe, unijne dominujące finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej lub każdą inną jednostkę dominującą będącą firmą inwestycyjną, instytucją finansową, przedsiębiorstwem usług pomocniczych lub agentem.

0400 (-) Inne odliczenia

Suma wszystkich innych odliczeń na podstawie art. 56 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, z wyjątkiem odliczeń na podstawie art. 56 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 575/2013, których nie uwzględniono w żadnym z powyższych wierszy 0340 ani 0380.

0415 Kapitał dodatkowy Tier I: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wiersz ten obejmuje sumę następujących pozycji, w stosownych przypadkach:

- korekty w okresie przejściowym z tytułu instrumentów w kapitale dodatkowym Tier I podlegających zasadzie praw nabytych (art. 483 ust. 4 i 5, art. 484-487, art. 489 i 491 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- inne korekty w okresie przejściowym w kapitale dodatkowym Tier I (art. 472, 473a, 474, 475, 478 i 481 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty odliczeń wynikające z przepisów przejściowych;

- nadwyżka odliczenia od pozycji dodatkowych w Tier I ponad kapitał dodatkowy Tier I, odliczona z kapitału podstawowego Tier I zgodnie z art. 36 ust. 1 lit. j) rozporządzenia (UE) nr 575/2013: kapitał dodatkowy Tier I nie może mieć wartości ujemnej, ale możliwa jest sytuacja, w której odliczenia od pozycji dodatkowych w Tier I mają większą wartość niż dostępne pozycje dodatkowe w Tier I. Jeżeli tak się stanie, pozycja ta stanowi kwotę potrzebną do zwiększenia kwoty wykazanej w wierszu 0300 do zera i jest równa odwrotności nadwyżki odliczeń od pozycji dodatkowych w Tier I ponad kapitał dodatkowy Tier I uwzględnionych, wraz z innymi odliczeniami, w wierszu 0280;

- inne elementy kapitału dodatkowego Tier I lub odliczenia od elementu kapitału dodatkowego Tier I, których nie można przypisać do żadnego z wierszy 0310-0400.

Wiersza tego nie używa się do uwzględniania w obliczeniach współczynników wypłacalności pozycji kapitałowych lub odliczeń, które nie są objęte rozporządzeniem (UE) 2019/2033 ani rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.
0420 KAPITAŁ TIER II

Art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 71 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Należy podać łączną sumę wierszy 0430-0455 i 0525.

0430 W pełni opłacone, bezpośrednio wyemitowane instrumenty kapitałowe

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 62 lit. a), art. 63 i 65 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Kwota, którą należy zgłosić, nie obejmuje ażio emisyjnego związanego z instrumentami.

0440 Ażio emisyjne

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 62 lit. b) i art. 65 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Ażio emisyjne ma takie samo znaczenie jak w mających zastosowanie standardach rachunkowości.

Kwota, którą należy zgłosić w tej pozycji, stanowi część związaną z pozycją "Opłacone instrumenty kapitałowe".

0455 (-) CAŁKOWITE ODLICZENIA OD KAPITAŁU TIER II

Art. 66 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 z wyjątkiem lit. d) tego artykułu.

0460 (-) Instrumenty własne w kapitale Tier II

Art. 9 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 63 lit. b) pkt (i), art. 66 lit. a) i art. 67 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Instrumenty własne w kapitale Tier II będące w posiadaniu instytucji lub grupy sprawozdającej na sprawozdawczy dzień odniesienia. Z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 67 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

W tym wierszu nie zgłasza się udziałów kapitałowych zaliczanych do "Nieuznanych instrumentów kapitałowych".

Kwota, którą należy zgłosić, obejmuje ażio emisyjne związane z własnymi udziałami.

0500 (-) Instrumenty w kapitale Tier II podmiotów sektora finansowego, jeżeli jednostka dominująca nie dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 9 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

Art. 66 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Unijna jednostka dominująca w tym wierszu oznacza unijne dominujące firmy inwestycyjne, unijne dominujące inwestycyjne spółki holdingowe, unijne dominujące finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej lub każdą inną jednostkę dominującą będącą firmą inwestycyjną, instytucją finansową, przedsiębiorstwem usług pomocniczych lub agentem.

1.3 I 11.02 WYMOGI W ZAKRESIE FUNDUSZY WŁASNYCH - GRUPOWY TEST KAPITAŁOWY (111.2)

0525 Kapitał Tier II: Inne elementy kapitału, odliczenia i korekty

Wiersz ten obejmuje sumę następujących pozycji, w stosownych przypadkach:

- korekty w okresie przejściowym z tytułu instrumentów w kapitale Tier II podlegających zasadzie praw nabytych (art. 483 ust. 6 i 7, art. 484, 486, 488, 490 i 491 rozporządzenia (UE) nr 575/2013);

- inne korekty w okresie przejściowym w kapitale Tier II (art. 472, 473a, 476, 477, 478 i 481 rozporządzenia (UE) nr 575/2013): korekty odliczeń od kapitału Tier II wynikające z przepisów przejściowych;

- nadwyżka odliczenia od pozycji w Tier II ponad kapitał Tier II, odliczona z kapitału dodatkowego Tier I zgodnie z art. 56 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 575/2013: kapitał Tier II nie może mieć wartości ujemnej, ale możliwa jest sytuacja, w której odliczenia od pozycji w Tier II mają większą wartość niż dostępne pozycje w Tier II. Jeżeli tak się stanie, pozycja ta stanowi kwotę potrzebną do zwiększenia kwoty wykazanej w wierszu 0420 do zera;

- inne elementy kapitału Tier II lub odliczenia od elementu kapitału Tier II, których nie można przypisać do żadnego z wierszy 0430-0500.

Wiersza tego nie używa się do uwzględniania w obliczeniach współczynników wypłacalności pozycji kapitałowych lub odliczeń, które nie są objęte rozporządzeniem (UE) 2019/2033 ani rozporządzeniem (UE) nr 575/2013.

1.3.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Wiersz Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Instrumenty w kapitale podstawowym Tier I podmiotów sektora finansowego w grupie firm inwestycyjnych, jeżeli jednostka dominująca dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 8 ust. 3 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033 w związku z art. 36 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0020 Instrumenty w kapitale dodatkowym Tier I podmiotów sektora finansowego w grupie firm inwestycyjnych, jeżeli jednostka dominująca dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 8 ust. 3 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033 w związku z art. 56 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0030 Instrumenty w kapitale Tier II podmiotów sektora finansowego w grupie firm inwestycyjnych, jeżeli jednostka dominująca dokonała znacznej inwestycji w te podmioty

Art. 8 ust. 3 lit. a) w związku z art. 66 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0040 Udziały kapitałowe podmiotów sektora finansowego w grupie firm inwestycyjnych w zakresie, w jakim nie stanowią one funduszy własnych podmiotu z grupy, w który inwestuje jednostka dominująca

Art. 8 ust. 3 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

W tym wierszu ujmuje się pakiety akcji jednostki dominującej w zakresie, w jakim nie stanowią one funduszy własnych podmiotu z grupy, w który inwestuje jednostka dominująca.

0050 Należności podporządkowane podmiotów sektora finansowego w grupie firm inwestycyjnych

Art. 8 ust. 3 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

W tym wierszu ujmuje się należności podporządkowane jednostki dominującej w zakresie, w jakim nie stanowią one funduszy własnych podmiotu z grupy, w który inwestuje jednostka dominująca.

0060 Zobowiązania warunkowe na rzecz podmiotów z grupy firm inwestycyjnych

Art. 8 ust. 3 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0070 Łączne wymogi w zakresie funduszy własnych jednostek zależnych

W przypadku stosowania przepisów art. 8 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

1.4 IF 11.03 INFORMACJE O JEDNOSTKACH ZALEŻNYCH (IF11.3)

10. W niniejszym wzorze uwzględnia się wszystkie podmioty, które wzięły udział w grupowym teście kapitałowym. Dotyczy to także samej jednostki dominującej grupy.

1.4.1. Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji

Kolumny Odniesienia prawne i instrukcje
0010 Kod

Kod jako część identyfikatora wiersza musi być unikatowy dla każdego zgłaszanego podmiotu. W przypadku firm inwestycyjnych i zakładów ubezpieczeń kodem jest kod LEI. W przypadku innych podmiotów kodem jest kod LEI lub - jeżeli kod taki jest niedostępny - kod krajowy. Kod jest niepowtarzalny i stosuje się go jednolicie we wszystkich wzorach i na przestrzeni czasu. Kod zawsze posiada wartość.

0020 Rodzaj kodu

Jednostka sprawozdawcza określa rodzaj kodu podany w kolumnie 0010 jako "kod LEI" lub "kod krajowy".

Należy zawsze zgłaszać rodzaj kodu.

0030 Nazwa podmiotu

Nazwa podmiotu objętego zakresem konsolidacji.

0040 Jednostka dominująca/zależna

Wskazuje, czy podmiot zgłoszony w danym wierszu jest jednostką dominującą grupy, czy też jednostką zależną.

0050 Państwo

Należy podać państwo, w którym zlokalizowana jest jednostka zależna.

0060-0100 Inwestycje jednostki dominującej

Art. 8 ust. 3 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

W tej sekcji należy wymienić inwestycje jednostki dominującej w podmioty należące do grupy.

0060 Kapitał podstawowy Tier I

Art. 8 ust. 3 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033 w związku z art. 36 ust. 1 lit. i) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0070 Kapitał dodatkowy Tier I

Art. 8 ust. 3 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033 w związku z art. 56 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0080 Kapitał Tier II

Art. 8 ust. 3 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033 w związku z art. 66 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

0090 Pakiety akcji

Art. 8 ust. 3 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

W tej kolumnie ujmuje się pakiety akcji jednostki dominującej w zakresie, w jakim nie stanowią one funduszy własnych podmiotu z grupy, w który inwestuje jednostka dominująca.

0100 Należności podporządkowane

Art. 8 ust. 3 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

W tej kolumnie ujmuje się należności podporządkowane jednostki dominującej w zakresie, w jakim nie stanowią one funduszy własnych podmiotu z grupy, w który inwestuje jednostka dominująca.

0110 Zobowiązania warunkowe jednostki dominującej na rzecz podmiotu

Art. 8 ust. 3 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0120 Łączne wymogi w zakresie funduszy własnych jednostek zależnych

Art. 8 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0130 Stały kapitał minimalny

Art. 14 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0140 Wymóg oparty na współczynniku K

Art. 15 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0150 Zarządzane aktywa

Art. 15 ust. 2 i art. 17 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0160 Przechowywane środki pieniężne klientów - wyodrębnione

Art. 15 ust. 2 i art. 18 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0170 Przechowywane środki pieniężne klientów - niewyodrębnione

Art. 15 ust. 2 i art. 18 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0180 Aktywa zabezpieczone i objęte administrowaniem

Art. 15 ust. 2 i art. 19 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0190 Obsługiwane zlecenia klientów - transakcje na rynku kasowym

Art. 15 ust. 2 i art. 20 ust. 1 oraz art. 20 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0200 Obsługiwane zlecenia klientów - transakcje na rynku instrumentów pochodnych

Art. 15 ust. 2 i art. 20 ust. 1 oraz art. 20 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0210 Wymóg w zakresie pozycji ryzyka netto dla współczynnika K

Art. 22 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0220 Wniesiony depozyt rozliczeniowy

Art. 23 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0230 Niewykonanie zobowiązania przez kontrahenta transakcyjnego

Art. 26 i art. 24 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0240 Dzienne przepływy transakcyjne dla transakcji na rynku kasowym

Do celów obliczania wymogu opartego na współczynniku K firmy inwestycyjne dokonują zgłoszeń z zastosowaniem współczynnika procentowego określonego w art. 15 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

W przypadku skrajnych warunków rynkowych, zgodnie z art. 15 ust. 5 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033, firmy inwestycyjne stosują skorygowany współczynnik procentowy określony w tej literze.

Współczynnik dziennych przepływów transakcyjnych oblicza się zgodnie z art. 33 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0250 Dzienne przepływy transakcyjne dla transakcji na rynku instrumentów pochodnych

Do celów obliczania wymogu opartego na współczynniku K firmy inwestycyjne dokonują zgłoszeń z zastosowaniem współczynnika procentowego określonego w art. 15 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

W przypadku skrajnych warunków rynkowych, zgodnie z art. 15 ust. 5 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033, firmy inwestycyjne stosują skorygowany współczynnik procentowy określony w tej literze.

Współczynnik dziennych przepływów transakcyjnych oblicza się zgodnie z art. 33 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0260 Wymóg w zakresie współczynnika K dotyczącego ryzyka koncentracji

Art. 37 ust. 2, art. 39 i art. 24 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

0270 Wymóg dotyczący stałych kosztów pośrednich

Art. 13 rozporządzenia (UE) 2019/2033.

1 Dz.U. L 314 z 5.12.2019, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).
3 Rozporządzenie wykonawcze komisji (UE) 2021/451 z dnia 17 grudnia 2020 r. ustanawiające wykonawcze standardy techniczne do celów stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do sprawozdań nadzorczych instytucji oraz uchylające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 680/2014 (Dz.U. L 97 z 19.3.2021, s. 1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.458.48

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2021/2284 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne do celów stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2033 w odniesieniu do sprawozdawczości nadzorczej firm inwestycyjnych oraz ujawniania informacji przez firmy inwestycyjne
Data aktu: 10/12/2021
Data ogłoszenia: 22/12/2021
Data wejścia w życie: 11/01/2022