Rozporządzenie wykonawcze 2021/1938 ustanawiające wzór dokumentu identyfikacyjnego w odniesieniu do przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego oraz uchylające decyzję 2007/25/WE

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/1938 z dnia 9 listopada 2021 r. ustanawiające wzór dokumentu identyfikacyjnego w odniesieniu do przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego oraz uchylające decyzję 2007/25/WE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 998/2003 1 , w szczególności jego art. 30 i 36,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) nr 576/2013 ustanowiono wymogi dotyczące zdrowia zwierząt mające zastosowanie do przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych, w tym ptaków, o których mowa w części B załącznika I do tego rozporządzenia (ptaki domowe), do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego, w tym przepisy dotyczące kontroli dokumentów i kontroli tożsamości w przypadku przemieszczania o charakterze niehandlowym.

(2) Art. 14 rozporządzenia (UE) nr 576/2013 stanowi, że ptakom domowym przemieszczanym do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego musi towarzyszyć dokument identyfikacyjny. W art. 30 tego rozporządzenia przewidziano również, że wzór dokumentu identyfikacyjnego ma zostać przyjęty przez Komisję w drodze aktu wykonawczego oraz że ten dokument identyfikacyjny ma zawierać pisemne oświadczenie właściciela lub osoby upoważnionej, w którym potwierdza się, że przemieszczanie ptaków domowych do Unii jest przemieszczaniem o charakterze niehandlowym (pisemne oświadczenie). W związku z tym w niniejszym rozporządzeniu należy ustanowić ten wzór dokumentu identyfikacyjnego, który powinien składać się ze świadectwa weterynaryjnego (świadectwo weterynaryjne) oraz pisemnego oświadczenia.

(3) Wymogi dotyczące zdrowia zwierząt w odniesieniu do przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego określono w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2021/1933 2 , które stosuje się od dnia 1 stycznia 2022 r. W związku z tym wzór dokumentu identyfikacyjnego powinien uwzględniać przepisy określone w tym rozporządzeniu delegowanym.

(4) Obecne przepisy dotyczące certyfikacji w odniesieniu do przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego są określone w decyzji Komisji 2007/25/WE 3 . Ponieważ przepisy określone w tej decyzji mają zostać zastąpione przepisami określonymi w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2021/1933 i w niniejszym rozporządzeniu, należy uchylić decyzję 2007/25/WE, a wszelkie odniesienia do tej decyzji należy traktować jako odniesienia do niniejszego rozporządzenia i do rozporządzenia delegowanego (UE) 2021/1933.

(5) Aby uniknąć zakłóceń w odniesieniu do wprowadzania do Unii ptaków domowych, należy zezwolić na stosowanie - pod pewnymi warunkami - świadectwa weterynaryjnego i deklaracji zgodnych z przepisami określonymi w decyzji 2007/25/WE w okresie przejściowym trzech miesięcy od daty rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia.

(6) Ponieważ przepisy określone w niniejszym rozporządzeniu mają być stosowane łącznie z przepisami określonymi w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2021/1933, niniejsze rozporządzenie powinno mieć również zastosowanie od dnia 1 stycznia 2022 r.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres stosowania

W niniejszym rozporządzeniu ustanawia się wzór dokumentu identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 14 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 576/2013, stosowany do celów przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych należących do gatunków ptaków wymienionych w części B załącznika I do tego rozporządzenia (ptaki domowe) do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego.

Artykuł  2

Wzór dokumentu identyfikacyjnego

1. 
Wzór dokumentu identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 1, jest określony w załączniku i składa się z:
a)
świadectwa weterynaryjnego określonego w części 1 załącznika;
b)
pisemnego oświadczenia podpisanego przez właściciela lub osobę upoważnioną określonego w części 2 załącznika.
2. 
Świadectwo weterynaryjne, o którym mowa w ust. 1 lit. a), spełnia następujące warunki:
a)
musi być wypełnione zgodnie z uwagami zawartymi w części II świadectwa weterynaryjnego;
b)
musi być wydane przez urzędowego lekarza weterynarii na terytorium lub w państwie trzecim wysyłki lub przez upoważnionego lekarza weterynarii, a następnie musi zostać zatwierdzone przez właściwy organ tego terytorium lub państwa trzeciego zgodnie z wymaganiami dotyczącymi wydania świadectwa weterynaryjnego określonymi w części 3 załącznika.
3. 
Pisemne oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 lit. b), wypełnia właściciel lub osoba upoważniona zgodnie z wymogami dotyczącymi wydania pisemnego oświadczenia określonymi w części 4 załącznika.
Artykuł  3

Uchylenie

Decyzja 2007/25/WE traci moc.

Odniesienia do uchylonej decyzji należy traktować jako odniesienia do niniejszego rozporządzenia i do rozporządzenia delegowanego (UE) 2021/1933.

Artykuł  4

Środki przejściowe

W okresie przejściowym do dnia 31 marca 2022 r. państwa członkowskie zezwalają nadal na przemieszczanie o charakterze niehandlowym do Unii ptaków domowych, którym towarzyszy świadectwo weterynaryjne wydane nie później niż dnia 15 marca 2022 r. zgodnie ze wzorem świadectwa weterynaryjnego określonym w załączniku II do decyzji 2007/25/WE oraz deklaracja określona w załączniku III do tej decyzji.

Artykuł  5

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2022 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 9 listopada 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIK

Wzór dokumentu identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 14 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 576/2013, do celów przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego

CZĘŚĆ  1

Wzór świadectwa weterynaryjnego do celów przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego

CZĘŚĆ  2

Wzór pisemnego oświadczenia, o którym mowa w art. 30 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 576/2013

Oświadczenie

Ja, niżej podpisany(-a)

Imię i nazwisko: .....

Adres: .....

Numer telefonu: ......

(wstawić dane właściciela (a) lub osoby upoważnionej posiadającej wydane na piśmie przez właściciela upoważnienie do przeprowadzenia w imieniu właściciela przemieszczenia o charakterze niehandlowym (a) (b))

oświadczam, że:

1.
Ptaki będą towarzyszyć niżej podpisanej osobie i są "zwierzętami domowymi", zdefiniowanymi w art. 3 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 576/2013, przeznaczonymi do przemieszczania o charakterze niehandlowym i nie są przeznaczone do sprzedaży ani przekazania innemu właścicielowi.
2.
Ptaki pozostaną pod opieką niżej podpisanej osoby podczas ich przemieszczania o charakterze niehandlowym.
3.
W okresie między badaniami klinicznymi przed przemieszczaniem przeprowadzonymi przez urzędowego lekarza weterynarii lub upoważnionego lekarza weterynarii a faktycznym wyjazdem ptaki pozostaną w izolacji i nie będą miały kontaktu z innymi ptakami.
4.
(a) [Ptaki zostaną przewiezione do gospodarstwa domowego lub innego miejsca pobytu w Unii Europejskiej (wstawić adres (b)) i nie będą wprowadzane na teren pokazów, targów, wystaw ani innych zgromadzeń ptaków w okresie 30 dni od daty wprowadzenia do Unii Europejskiej, oraz

(a) [ptaki były trzymane w miejscu pochodzenia przez okres co najmniej 30 dni bezpośrednio przed datą

wysyłki do Unii Europejskiej bez kontaktu z innymi ptakami.]]

(a) albo [ptaki zostały zaszczepione przeciwko grypie ptaków podtypów H5 i H7 przez lekarza weterynarii.]]

(a)albo [ptaki odbyły 14-dniową izolację przed przemieszczaniem i uzyskały ujemny wynik badania na występowanie antygenu lub genomu grypy ptaków podtypów H5 i H7.]]

(a)albo [Dokonałem(-am) ustaleń dotyczących 30-dniowej kwarantanny po wprowadzeniu ptaków w zakładzie kwarantanny (b) (c) (d), jak wskazano w odpowiednim świadectwie weterynaryjnym.]

(a)albo [Państwo członkowskie przeznaczenia przyznało odstępstwo na podstawie art. 32 rozporządzenia (UE) nr 576/2013 w odniesieniu do przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych na jego terytorium (d).]

Data i miejsce ....

Imię i nazwisko oraz podpis ....

Niniejsze pisemne oświadczenie jest ważne przez okres 10 dni od daty podpisania świadectwa weterynaryjnego przez urzędowego lekarza weterynarii terytorium lub państwa trzeciego pochodzenia. W przypadku transportu morskiego okres ważności przedłuża się o dodatkowy okres odpowiadający długości trwania podróży morskiej.

(a) Niepotrzebne skreślić.

(b) Wstawić informacje wielkimi literami.

(c) Wpisać nazwę, numer zatwierdzenia i dane kontaktowe zakładu kwarantanny.

(d) Dowody muszą zostać przekazane urzędowemu lekarzowi weterynarii terytorium lub państwa trzeciego.

CZĘŚĆ  3

Wymagania dotyczące wydawania świadectw weterynaryjnych określonych w części 1

Do wydawania świadectw weterynaryjnych określonych w części 1 niniejszego załącznika stosuje się następujące wymagania:
a)
jeżeli w świadectwie weterynaryjnym stwierdza się, że niektóre niepotrzebne stwierdzenia należy skreślić, stwierdzenia, które nie są stosowne, zostają przekreślone, parafowane i opatrzone pieczęcią przez urzędowego lekarza weterynarii lub upoważnionego lekarza weterynarii albo całkowicie usunięte ze świadectwa weterynaryjnego;
b)
oryginał każdego świadectwa weterynaryjnego składa się z pojedynczego arkusza papieru lub, w przypadku obszerniejszego tekstu, musi mieć taką formę, aby wszystkie wymagane arkusze papieru stanowiły integralną, niepodzielną całość świadectwa weterynaryjnego;
c)
świadectwo weterynaryjne sporządza się przynajmniej w jednym z języków urzędowych państwa członkowskiego wjazdu do Unii i w języku angielskim oraz wypełnia wielkimi literami;
d)
jeżeli do świadectwa weterynaryjnego dołączone zostaną dodatkowe arkusze papieru lub dokumenty potwierdzające, traktuje się je także jako stanowiące część oryginału tego świadectwa weterynaryjnego przez złożenie podpisu i pieczęci przez urzędowego lekarza weterynarii lub upoważnionego lekarza weterynarii na każdej z tych stron;
e)
w przypadku gdy świadectwo weterynaryjne, włączając wszelkie dodatkowe arkusze papieru lub dokumenty potwierdzające, o których mowa w lit. d), składa się z więcej niż jednej strony, każda strona musi być ponumerowana (numer strony z całkowitej liczby stron) na dole strony oraz opatrzona na górze każdej strony numerem referencyjnym świadectwa nadanym przez właściwy organ;
f)
oryginał świadectwa weterynaryjnego zostaje wydany przez urzędowego lekarza weterynarii danego terytorium lub państwa trzeciego wysyłki lub przez upoważnionego lekarza weterynarii, a następnie zatwierdzony przez właściwy organ terytorium lub państwa trzeciego wysyłki. Właściwy organ terytorium lub państwa trzeciego wysyłki dopilnowuje, aby spełnione były przepisy i zasady dotyczące certyfikacji równoważne z przepisami i zasadami określonymi w art. 86-89 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 4 . Kolor podpisu na świadectwie weterynaryjnym musi się różnić od koloru druku. Ten sam wymóg dotyczy także pieczęci innych niż pieczęci tłoczone lub znaki wodne;
g)
numer referencyjny świadectwa weterynaryjnego, o którym mowa w rubrykach I.2 oraz II.a świadectwa weterynaryjnego, zostaje wydany przez właściwy organ terytorium lub państwa trzeciego wysyłki.

CZĘŚĆ  4

Wymagania dotyczące wydania pisemnego oświadczenia określonego w części 2

Pisemne oświadczenie musi być sporządzone przynajmniej w jednym z języków urzędowych państwa członkowskiego wjazdu do Unii i w języku angielskim oraz wypełnione wielkimi literami.
1 Dz.U. L 178 z 28.6.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/1933 z dnia 10 listopada 2021 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 w odniesieniu do przepisów dotyczących przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego (Dz.U. L 396 z 10.11.2021, s. 4).
3 Decyzja Komisji 2007/25/WE z dnia 22 grudnia 2006 r. dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz przemieszczania do Wspólnoty ptaków domowych towarzyszących swoim właścicielom (Dz.U. L 8 z 13.1.2007, s. 29).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001, (WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr 652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE) nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE, oraz uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG, 96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych) (Dz.U. L 95 z 7.4.2017, s. 1).

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.396.47

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2021/1938 ustanawiające wzór dokumentu identyfikacyjnego w odniesieniu do przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego oraz uchylające decyzję 2007/25/WE
Data aktu: 09/11/2021
Data ogłoszenia: 10/11/2021
Data wejścia w życie: 01/01/2022, 30/11/2021