a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzenie (UE) 2019/1021 wdraża zobowiązania Unii wynikające z Konwencji sztokholmskiej w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych 2 (zwanej dalej "konwencją") oraz z Protokołu do Konwencji z 1979 r. w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości dotyczącego trwałych zanieczyszczeń organicznych 3 .
(2) Załącznik A do konwencji ("Eliminacja") zawiera wykaz chemikaliów, których każda ze stron konwencji jest zobowiązana zakazać lub w odniesieniu do których powinna wprowadzić środki prawne i administracyjne niezbędne do wyeliminowania ich produkcji, stosowania, przywozu i wywozu, przy uwzględnieniu obowiązujących szczególnych wyłączeń określonych w tym załączniku.
(3) Rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2020/784 4 zmieniono załącznik I do rozporządzenia (UE) 2019/1021 w celu umieszczenia w wykazie kwasu perfluorooktanowego (PFOA), jego soli i związków pochodnych.
(4) W art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/1021 uprawniono Komisję do przyjmowania aktów delegowanych dotyczących zmiany istniejących pozycji w załączniku I w celu dostosowania ich do postępu naukowo-technicznego.
(5) Po przyjęciu rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/784 Komisja została poinformowana o obecności niezamierzonych zanieczyszczeń PFOA i jego soli w ilości większej niż wartość dopuszczalna wynosząca 0,025 mg/kg (wagowo 0,0000025 %) określona w tym rozporządzeniu w niektórych wyrobach medycznych innych niż wyroby do implantacji i wyroby inwazyjne.
(6) Aby uniknąć zakazu produkcji takich wyrobów medycznych po dniu 3 grudnia 2020 r. oraz aby dać producentom wystarczająco dużo czasu na zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń, należy ustalić, z zastrzeżeniem przeglądu, wartość dopuszczalną niezamierzonego zanieczyszczenia śladowego dla PFOA, jego soli i związków pochodnych na poziomie 2 mg/kg (wagowo 0,0002 %).
(7) Rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/784 wprowadzono wartość dopuszczalną niezamierzonego zanieczyszczenia śladowego dla PFOA i jego soli w mikroproszkach politetrafluoroetylenu (PTFE) powstających w wyniku promieniowania jonizującego o dawce do 400 kilogrejów.
(8) Po przyjęciu rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/784 Komisja została poinformowana, że wymóg, aby stosowane w procesie produkcji promieniowanie jonizujące nie przekraczało dawki 400 kilogrejów, był zbyt szczegółowy i niemożliwy do spełnienia przez podmioty gospodarcze i do egzekwowania przez właściwe organy. Należy zatem skreślić odniesienie do 400 kilogrejów.
(9) Rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/784 wprowadzono wartość dopuszczalną niezamierzonego zanieczyszczenia śladowego dla PFOA i jego związków pochodnych, jeżeli jest ono obecne w substancji, która ma być stosowana jako transportowany półprodukt wyodrębniany do produkcji substancji fluorowych o łańcuchu węglowym równym lub krótszym niż 6 atomów.
(10) Celem wartości dopuszczalnej niezamierzonego zanieczyszczenia śladowego było objęcie półproduktów stosowanych do produkcji substancji alternatywnych dla PFOA zawierających 6 lub mniej całkowicie fluorowanych atomów węgla. Dla jasności do wyrazu "węglowym" należy dodać przedrostek "perfluoro".
(11) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2019/1021,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: