DECYZJA RADY (UE) 2021/1345
z dnia 28 czerwca 2021 r.
w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji z Argentyną, Australią, Kanadą, Kolumbią, Kostaryką, Indiami, Izraelem, Japonią, Meksykiem, Nową Zelandią, Koreą Południową, Tunezją i ze Stanami Zjednoczonymi w celu zawarcia umów dotyczących handlu produktami ekologicznymi 1
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 3 i 4,
uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 2 ustanawia możliwość przyznania dostępu do unijnego rynku produktom ekologicznym pochodzącym z państw trzecich, które na podstawie umowy handlowej uznano za posiadające system produkcji realizujący te same cele i stosujący te same zasady dzięki stosowaniu przepisów zapewniających taki sam poziom poświadczania zgodności co przepisy Unii.
(2) Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2018/848 uznanie państw trzecich do celów równoważności na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 3 wygaśnie w dniu 31 grudnia 2026 r. W związku z tym konieczne jest podjęcie negocjacji w celu zawarcia umów dotyczących handlu produktami ekologicznymi z niektórymi zainteresowanymi państwami trzecimi.
(3) Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 834/2007 Komisja sporządziła wykaz uznanych krajów trzecich w załączniku III do rozporządzenia Komisji (WE) nr 1235/2008 4 .
(4) Handel produktami ekologicznymi między Unią a Szwajcarią jest objęty Umową między Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską dotyczącą handlu produktami rolnymi 5 (zwaną dalej "umową ze Szwajcarią"). Szwajcaria została wymieniona w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 1235/2008 ze względu na przejrzystość. Umowa ze Szwajcarią ustanawia mechanizm aktualizacji umowy w przypadku zmian w przepisach ustawowych i wykonawczych jednej ze Stron. Nie jest zatem konieczne podjęcie negocjacji ze Szwajcarią.
(5) Chile uznaje się za równoważne państwo trzecie na mocy Umowy między Unią Europejską a Republiką Chile w sprawie handlu produktami ekologicznymi 6 (zwanej dalej "umową z Chile"). Chile zostało wymienione w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 1235/2008 ze względu na przejrzystość. Umowa z Chile przewiduje możliwość dostosowania uznawania w przypadku zmian w przepisach ustawowych i wykonawczych jednej ze Stron. Nie jest zatem konieczne podjęcie negocjacji z Chile.
(6) W Umowie o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony 7 , ustanowiono wzajemne uznawanie równoważności obowiązujących przepisów ustawowych i wykonawczych dotyczących produktów ekologicznych i uznawanie systemów kontroli obu Stron umowy. Załącznik 14 do tej umowy dotyczący produktów ekologicznych stanowi, że z uwagi na ustaloną na 1 stycznia 2022 r. datę rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) 2018/848 każda ze Stron dokonuje ponownej oceny uznawania równoważności do dnia 31 grudnia 2023 r. Nie jest zatem konieczne podjęcie rokowań ze Zjednoczonym Królestwem.
(7) Należy zatem podjąć negocjacje z Argentyną, Australią, Kanadą, Kostaryką, Indiami, Izraelem, Japonią, Nową Zelandią, Koreą Południową, Tunezją i Stanami Zjednoczonymi w celu zawarcia umów dotyczących handlu produktami ekologicznymi.
(8) Aby umożliwić Unii utrzymywanie wzajemnych stosunków z państwami trzecimi w zakresie handlu produktami ekologicznymi, należy określić wytyczne negocjacyjne dotyczące umów umożliwiających Unii i zainteresowanemu państwu trzeciemu uznawanie równoważności norm produkcji ekologicznej i systemów kontroli w tym zakresie,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: