Decyzja 2019/1 w sprawie zmian w załączniku III do decyzji nr 2/2000 Wspólnej Rady WE-Meksyk dotyczącym definicji pojęcia produktów pochodzących oraz metod współpracy administracyjnej (Andora i San Marino oraz reguły pochodzenia odnoszące się do określonych produktów chemicznych)

DECYZJA NR 1/2019 WSPÓLNEGO KOMITETU UE-MEKSYK
z dnia 16 października 2019 r.
w sprawie zmian w załączniku III do decyzji nr 2/2000 Wspólnej Rady WE-Meksyk dotyczącym definicji pojęcia "produktów pochodzących" oraz metod współpracy administracyjnej (Andora i San Marino oraz reguły pochodzenia odnoszące się do określonych produktów chemicznych) [2021/10]

WSPÓLNY KOMITET UE-MEKSYK,

uwzględniając decyzję nr 2/2000 Wspólnej Rady WE-Meksyk 1  z dnia 23 marca 2000 r., załącznik III do tej decyzji, w szczególności art. 38 załącznika III, a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Załącznik III do decyzji nr 2/2000 ("załącznik III") ustanawia reguły pochodzenia dla produktów pochodzących z terytorium stron Umowy o partnerstwie gospodarczym, koordynacji politycznej i współpracy między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Meksykańskimi Stanami Zjednoczonymi, z drugiej strony 2 , podpisanej w Brukseli dnia 8 grudnia 1997 r. ("umowa").

(2) Unia Europejska posiada unię celną z Księstwem Andory oraz z Republiką San Marino, w związku z czym towary pochodzące z Meksyku korzystają z preferencyjnego traktowania przy wywozie do tych dwóch państw.

(3) Uzgodniono, że Meksyk będzie uznawać produkty objęte działami 25-97 Systemu Zharmonizowanego pochodzące z Księstwa Andory i produkty objęte działami 1-97 Systemu Zharmonizowanego pochodzące z Republiki San Marino za produkty pochodzące z Unii Europejskiej w rozumieniu załącznika III.

(4) Do załącznika III należy zatem dodać dodatek VI, aby przy przywozie tych produktów do Meksyku mogły być one traktowane w sposób podobny do produktów pochodzących z Unii Europejskiej oraz aby ustanowić przepisy dotyczące stosowania załącznika III w odniesieniu do tych produktów.

(5) W dniu 7 kwietnia 2017 r. Wspólny Komitet przyjął decyzję nr 1/2017 3  przedłużającą po raz czwarty stosowanie reguł pochodzenia określonych w uwagach 2 i 3 dodatku IIa do załącznika III ("uwagi 2 i 3"). Przedłużenie przewidziane decyzją nr 1/2017 stosuje się do dnia 31 grudnia 2019 r.

(6) Uznano, że należy na stałe przedłużyć okres stosowania reguł pochodzenia określonych w uwagach 2 i 3, gdyż są one zgodne z zasadami modernizacji umowy.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik III,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
W dodatku II do załącznika III do decyzji nr 2/2000 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszej decyzji.
2. 
Do załącznika III do decyzji nr 2/2000 dodaje się dodatek VI w brzmieniu określonym w załączniku II do niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po dniu, w którym strony powiadomiły się wzajemnie o zakończeniu procedur niezbędnych do tego celu.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 października 2019 r.
W imieniu Wspólnego Komitetu
Edita HRDA
Europejska Służba Działań Zewnętrznych, dyrektor zarządzająca ds. Ameryk

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

W dodatku II do załącznika III do decyzji nr 2/2000 wpisy dotyczące pozycji HS 2914 i 2915 otrzymują brzmienie:
Pozycja HS Opis produktu Procesy obróbki lub przetworzenia, których przeprowadzenie na materiałach niepochodzących nadaje im status pochodzenia
(1) (2) (3) lub (4)
"ex 2914 - Alkohol diacetonowy

- Keton metylowo-izobutylowy

- Tlenek mesitylu

Wytwarzanie z acetonu Wytwarzanie, w którym następuje reakcja

chemiczna (*)

2915 Nasycone alifatyczne kwasy monokarboksylowe i ich

bezwodniki, halogenki, nadtlenki i nadtlenokwasy; ich

fluorowcowane, sulfonowane,

nitrowane lub nitrozowane pochodne, z wyjątkiem:

Wytwarzanie z materiałów objętych dowolną pozycją. Wartość wszystkich użytych materiałów objętych

pozycjami 2915 i 2916 nie może jednak przekraczać 20 % ceny ex-works

produktu

Wytwarzanie, w którym wartość wszystkich użytych materiałów nie przekracza 40 % ceny ex-works produktu
- bezwodnika octowego, octanu etylu i n-butylu, octanu winylu, octanu izopropylu

i metyloamylu, kwasów mono, di- lub trichlorooctowych, ich soli i estrów

Wytwarzanie z materiałów objętych dowolną pozycją. Wartość wszystkich użytych materiałów objętych

pozycją 2916 nie może jednak przekraczać 20 % ceny ex-works produktu

Wytwarzanie, w którym następuje reakcja

chemiczna (*)

(*) »Reakcja chemiczna« oznacza proces (w tym proces biochemiczny), którego skutkiem jest cząsteczka o nowej strukturze, powstała w wyniku zerwania wiązań międzycząsteczkowych i utworzenia nowych wiązań międzycząsteczkowych lub dzięki zmianie przestrzennego rozmieszczenia atomów w cząsteczce. Na potrzeby określenia pochodzenia nie uwzględnia się następujących procesów

a) rozpuszczanie w wodzie lub innych rozpuszczalnikach;

b) eliminacja rozpuszczalników, w tym wody będącej rozpuszczalnikiem; lub

c) dodanie lub eliminacja wody krystalizacyjnej.".

ZAŁĄCZNIK  II

W załączniku III do decyzji nr 2/2000 dodaje się dodatek w brzmieniu:

"Dodatek VI

KSIĘSTWO ANDORY I REPUBLIKA SAN MARINO

1. Meksyk akceptuje produkty pochodzące z Księstwa Andory objęte działami 25-97 Systemu Zharmonizowanego na mocy takich samych procedur celnych jak procedury stosowane wobec produktów przywożonych oraz pochodzących z Unii Europejskiej tak długo, jak obowiązywać będzie unia celna ustanowiona decyzją Rady 90/680/EWG 4 .

2. Produkty pochodzące z Meksyku objęte działami 25-97 Systemu Zharmonizowanego przy przywozie do Andory korzystają z takiego samego preferencyjnego traktowania taryfowego, jakie jest wobec nich stosowane w przypadku przywozu do Unii Europejskiej, tak długo, jak obowiązywać będzie unia celna ustanowiona decyzją Rady 90/680/EWG 1.

3. Meksyk akceptuje produkty pochodzące z Republiki San Marino objęte działami 1-97 Systemu Zharmonizowanego na mocy takich samych procedur celnych jak procedury mające zastosowanie wobec produktów przywożonych oraz pochodzących z Unii Europejskiej tak długo, jak obowiązywać będzie Umowa w sprawie współpracy i unii celnej między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką San Marino 5 zawarta w Brukseli dnia 16 grudnia 1991 r.

4. Produkty pochodzące z Meksyku objęte działami 1-97 Systemu Zharmonizowanego przy przywozie do San Marino korzystają z takiego samego preferencyjnego traktowania taryfowego, jakie jest wobec nich stosowane w przypadku przywozu do Unii Europejskiej, tak długo, jak obowiązywać będzie Umowa w sprawie współpracy i unii celnej między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką San Marino zawarta w Brukseli dnia 16 grudnia 1991 r.

5. Załącznik III stosuje się odpowiednio do handlu produktami, o których mowa w pkt 1-4.

6. Eksporter lub jego upoważniony przedstawiciel wpisują słowa »Meksyk« i odpowiednio »Księstwo Andory« lub »Republika San Marino« w polu 2 świadectwa przewozowego EUR1 lub na deklaracji na fakturze. Informacje te podaje się ponadto w polu 4 świadectwa przewozowego EUR1 lub na deklaracji na fakturze w przypadku produktów pochodzących z Księstwa Andory lub Republiki San Marino.

7. Unia Europejska przesyła Meksykowi wzory świadectw przewozowych EUR1, pieczęci stosowanych przez Księstwo Andory i Republikę San Marino oraz adresy organów odpowiedzialnych za weryfikacje w Księstwie Andory i w Republice San Marino.

8. Jeżeli właściwy organ rządowy Księstwa Andory lub Republiki San Marino nie stosuje się do postanowień załącznika III, Meksyk może skierować sprawę do Specjalnego Komitetu ds. Współpracy Celnej i Reguł Pochodzenia ustanowionego w art. 17 decyzji nr 2/2000 w celu określenia odpowiednich środków rozwiązania problemu.".

1 Dz.U. L 157 z 30.6.2000, s. 10.
2 Dz.U. L 276 z 28.10.2000, s. 45.
3 Decyzja Wspólnego Komitetu UE-Meksyk nr 1/2017 z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie zmian w załączniku III do decyzji nr 2/2000 Wspólnej Rady WE-Meksyk z dnia 23 marca 2000 r. dotyczącym definicji pojęcia "produktów pochodzących" oraz metod współpracy administracyjnej (niektóre reguły pochodzenia odnoszące się do określonych produktów chemicznych)
4 Decyzja Rady 90/680/EWG z dnia 26 listopada 1990 r. w sprawie zawarcia Porozumienia w formie wymiany listów między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Księstwem Andory (Dz.U. L 374 z 31.12.1990, s. 13).
5 Dz.U. L 84 z 28.3.2002, s. 43.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.3.37

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2019/1 w sprawie zmian w załączniku III do decyzji nr 2/2000 Wspólnej Rady WE-Meksyk dotyczącym definicji pojęcia produktów pochodzących oraz metod współpracy administracyjnej (Andora i San Marino oraz reguły pochodzenia odnoszące się do określonych produktów chemicznych)
Data aktu: 16/10/2019
Data ogłoszenia: 07/01/2021
Data wejścia w życie: 01/12/2019