Decyzja wykonawcza 2021/674 w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej Program wymiany urzędników służby cywilnej (Civil Servant Exchange Program (CSEP))

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2021/674
z dnia 21 kwietnia 2021 r.
w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej "Program wymiany urzędników służby cywilnej (Civil Servant Exchange Program (CSEP))"

(notyfikowana jako dokument nr C(2021) 2784)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 26 kwietnia 2021 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 2 i 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 27 lutego 2021 r. do Komisji wpłynął wniosek o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej "Program wymiany urzędników służby cywilnej (CSEP)".

(2) Cele inicjatywy określono w następujący sposób: "Jako europejscy studenci i przyszli urzędnicy służby cywilnej uważamy, że programy wymian powinny być możliwe również po zakończeniu studiów. W związku z tym proponujemy utworzenie Programu wymiany urzędników służby cywilnej (CSEP) - programu wymiany i szkoleń dla urzędników służby cywilnej państw członkowskich Unii Europejskiej. Celem tego »Erasmusa dla służby cywilnej« byłoby umożliwienie urzędnikom służby cywilnej z państw członkowskich UE zdobywania doświadczenia zawodowego w podobnej służbie w innym państwie członkowskim przez okres od 2 do 12 miesięcy. Podczas wymiany urzędnicy służby cywilnej mogliby nadal otrzymywać wynagrodzenie należne im w kraju pochodzenia z zastrzeżeniem rekompensaty ze strony UE, jeżeli wynagrodzenie to byłoby niższe niż wynagrodzenie pobierane na równorzędnym stanowisku w kraju przyjmującym. Program CSEP wzmacniałby swobodę przepływu pracowników w UE, wspierałby wymianę najlepszych praktyk między służbami cywilnymi i zacieśniałby powiązania między państwami członkowskimi. Ponadto program CSEP pomagałby urzędnikom służby cywilnej w rozwiązywaniu wielu problemów, jakie napotykają w kontaktach zawodowych z urzędnikami z innych krajów UE. Program CSEP zaszczepiłby nowego ducha jedności - służby obywateli dla obywateli dzięki urzędnikom służby cywilnej z krajów europejskich".

(3) W załączniku przedstawiono dalsze szczegóły dotyczące przedmiotu, celów i kontekstu inicjatywy. W szczególności określono w nim zauważalne zalety programu, a mianowicie korzyści płynące z europejskiego doświadczenia, rozwój dodatkowych umiejętności i wymianę najlepszych praktyk oraz wzmocnienie UE i jej państw członkowskich. W załączniku wskazano, że program powinien przynosić korzyści wielu kategoriom urzędników, takich jak nauczyciele, pracownicy służby zdrowia oraz personel zatrudniony w organach karnych, sądowych i administracyjnych. Podjęto w nim również kwestię wynagrodzeń urzędników uczestniczących w wymianach oraz wkładu finansowego Unii.

(4) W ramach inicjatywy proponuje się utworzenie programu wymiany w formie ram prawnych umożliwiających państwom członkowskim dobrowolne przydzielanie stanowisk w ich administracji urzędnikom służby cywilnej z innych państw członkowskich w celu wymiany, przy jednoczesnym poszanowaniu zasady pomocniczości oraz odpowiednich kompetencji UE i państw członkowskich, a także możliwości ograniczenia dostępu do niektórych stanowisk w celu utrzymania porządku publicznego i ochrony bezpieczeństwa ważnych krajowych informacji publicznych.

(5) W zakresie, w jakim program ma na celu rozwijanie wymiany informacji i najlepszych praktyk między urzędnikami służby cywilnej, Komisja jest uprawniona do zaproponowania go jako środka zachęcającego mającego sprzyjać współpracy między państwami członkowskimi oraz wspierać ich działania w dziedzinie zatrudnienia na podstawie art. 149 Traktatu.

(6) Program mógłby również zostać zaproponowany na podstawie art. 165 ust. 4 i art. 166 ust. 4 Traktatu w zakresie, w jakim ma on na celu wspieranie mobilności nauczycieli i instruktorów oraz rozwój edukacji i kształcenia zawodowego.

(7) Ponadto program mógłby zostać zaproponowany na podstawie art. 197 ust. 2 Traktatu w zakresie, w jakim miałby on na celu poprawę zdolności administracyjnej państw członkowskich w zakresie wdrażania prawa Unii.

(8) Z tego względu żadna z części proponowanej inicjatywy nie wykracza w sposób oczywisty poza uprawnienia Komisji w zakresie przedkładania wniosku dotyczącego aktu prawnego Unii w celu wprowadzenia w życie Traktatów.

(9) Grupa organizatorów przedstawiła odpowiednie dowody na to, że spełnia wymogi określone w art. 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2019/788, i wyznaczyła osoby odpowiedzialne za kontakty zgodnie z art. 5 ust. 3 akapit pierwszy tego rozporządzenia.

(10) Inicjatywa nie jest oczywistym nadużyciem, nie jest oczywiście niepoważna ani dokuczliwa i nie jest w sposób oczywisty sprzeczna z wartościami Unii określonymi w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej ani z prawami zapisanymi w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.

(11) Należy zatem zarejestrować inicjatywę obywatelską "Program wymiany urzędników służby cywilnej (CSEP)",

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Rejestruje się europejską inicjatywę obywatelską "Program wymiany urzędników służby cywilnej (CSEP)".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do grupy organizatorów europejskiej inicjatywy obywatelskiej "Program wymiany urzędników służby cywilnej (CSEP)", reprezentowanej przez następujące osoby pełniące funkcję osób kontaktowych: pan Johan GONCALVES oraz pan Adam MAZOYER.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 kwietnia 2021 r.
W imieniu Komisji
Věra JOUROVÁ
Wiceprzewodnicząca
1 Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 55.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024