Decyzja wykonawcza 2021/674 w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej Program wymiany urzędników służby cywilnej (Civil Servant Exchange Program (CSEP))

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2021/674
z dnia 21 kwietnia 2021 r.
w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej "Program wymiany urzędników służby cywilnej (Civil Servant Exchange Program (CSEP))"

(notyfikowana jako dokument nr C(2021) 2784)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 26 kwietnia 2021 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 2 i 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 27 lutego 2021 r. do Komisji wpłynął wniosek o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej "Program wymiany urzędników służby cywilnej (CSEP)".

(2) Cele inicjatywy określono w następujący sposób: "Jako europejscy studenci i przyszli urzędnicy służby cywilnej uważamy, że programy wymian powinny być możliwe również po zakończeniu studiów. W związku z tym proponujemy utworzenie Programu wymiany urzędników służby cywilnej (CSEP) - programu wymiany i szkoleń dla urzędników służby cywilnej państw członkowskich Unii Europejskiej. Celem tego »Erasmusa dla służby cywilnej« byłoby umożliwienie urzędnikom służby cywilnej z państw członkowskich UE zdobywania doświadczenia zawodowego w podobnej służbie w innym państwie członkowskim przez okres od 2 do 12 miesięcy. Podczas wymiany urzędnicy służby cywilnej mogliby nadal otrzymywać wynagrodzenie należne im w kraju pochodzenia z zastrzeżeniem rekompensaty ze strony UE, jeżeli wynagrodzenie to byłoby niższe niż wynagrodzenie pobierane na równorzędnym stanowisku w kraju przyjmującym. Program CSEP wzmacniałby swobodę przepływu pracowników w UE, wspierałby wymianę najlepszych praktyk między służbami cywilnymi i zacieśniałby powiązania między państwami członkowskimi. Ponadto program CSEP pomagałby urzędnikom służby cywilnej w rozwiązywaniu wielu problemów, jakie napotykają w kontaktach zawodowych z urzędnikami z innych krajów UE. Program CSEP zaszczepiłby nowego ducha jedności - służby obywateli dla obywateli dzięki urzędnikom służby cywilnej z krajów europejskich".

(3) W załączniku przedstawiono dalsze szczegóły dotyczące przedmiotu, celów i kontekstu inicjatywy. W szczególności określono w nim zauważalne zalety programu, a mianowicie korzyści płynące z europejskiego doświadczenia, rozwój dodatkowych umiejętności i wymianę najlepszych praktyk oraz wzmocnienie UE i jej państw członkowskich. W załączniku wskazano, że program powinien przynosić korzyści wielu kategoriom urzędników, takich jak nauczyciele, pracownicy służby zdrowia oraz personel zatrudniony w organach karnych, sądowych i administracyjnych. Podjęto w nim również kwestię wynagrodzeń urzędników uczestniczących w wymianach oraz wkładu finansowego Unii.

(4) W ramach inicjatywy proponuje się utworzenie programu wymiany w formie ram prawnych umożliwiających państwom członkowskim dobrowolne przydzielanie stanowisk w ich administracji urzędnikom służby cywilnej z innych państw członkowskich w celu wymiany, przy jednoczesnym poszanowaniu zasady pomocniczości oraz odpowiednich kompetencji UE i państw członkowskich, a także możliwości ograniczenia dostępu do niektórych stanowisk w celu utrzymania porządku publicznego i ochrony bezpieczeństwa ważnych krajowych informacji publicznych.

(5) W zakresie, w jakim program ma na celu rozwijanie wymiany informacji i najlepszych praktyk między urzędnikami służby cywilnej, Komisja jest uprawniona do zaproponowania go jako środka zachęcającego mającego sprzyjać współpracy między państwami członkowskimi oraz wspierać ich działania w dziedzinie zatrudnienia na podstawie art. 149 Traktatu.

(6) Program mógłby również zostać zaproponowany na podstawie art. 165 ust. 4 i art. 166 ust. 4 Traktatu w zakresie, w jakim ma on na celu wspieranie mobilności nauczycieli i instruktorów oraz rozwój edukacji i kształcenia zawodowego.

(7) Ponadto program mógłby zostać zaproponowany na podstawie art. 197 ust. 2 Traktatu w zakresie, w jakim miałby on na celu poprawę zdolności administracyjnej państw członkowskich w zakresie wdrażania prawa Unii.

(8) Z tego względu żadna z części proponowanej inicjatywy nie wykracza w sposób oczywisty poza uprawnienia Komisji w zakresie przedkładania wniosku dotyczącego aktu prawnego Unii w celu wprowadzenia w życie Traktatów.

(9) Grupa organizatorów przedstawiła odpowiednie dowody na to, że spełnia wymogi określone w art. 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2019/788, i wyznaczyła osoby odpowiedzialne za kontakty zgodnie z art. 5 ust. 3 akapit pierwszy tego rozporządzenia.

(10) Inicjatywa nie jest oczywistym nadużyciem, nie jest oczywiście niepoważna ani dokuczliwa i nie jest w sposób oczywisty sprzeczna z wartościami Unii określonymi w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej ani z prawami zapisanymi w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.

(11) Należy zatem zarejestrować inicjatywę obywatelską "Program wymiany urzędników służby cywilnej (CSEP)",

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Rejestruje się europejską inicjatywę obywatelską "Program wymiany urzędników służby cywilnej (CSEP)".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do grupy organizatorów europejskiej inicjatywy obywatelskiej "Program wymiany urzędników służby cywilnej (CSEP)", reprezentowanej przez następujące osoby pełniące funkcję osób kontaktowych: pan Johan GONCALVES oraz pan Adam MAZOYER.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 kwietnia 2021 r.
W imieniu Komisji
Věra JOUROVÁ
Wiceprzewodnicząca
1 Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 55.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.141.25

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2021/674 w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej Program wymiany urzędników służby cywilnej (Civil Servant Exchange Program (CSEP))
Data aktu: 21/04/2021
Data ogłoszenia: 26/04/2021