Rozporządzenie wykonawcze 2021/620 ustanawiające przepisy dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do zatwierdzania statusu obszaru wolnego od choroby i statusu obszaru nieobjętego szczepieniami niektórych państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie oraz zatwierdzania programów likwidacji tych chorób umieszczonych w wykazie

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/620
z dnia 15 kwietnia 2021 r.
ustanawiające przepisy dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do zatwierdzania statusu obszaru wolnego od choroby i statusu obszaru nieobjętego szczepieniami niektórych państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie oraz zatwierdzania programów likwidacji tych chorób umieszczonych w wykazie
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 31 ust. 3, art. 36 ust. 4 i art. 37 ust. 4 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono nowe ramy prawne w zakresie zapobiegania chorobom przenoszonym na zwierzęta lub ludzi oraz zwalczania tych chorób. W szczególności rozporządzeniem (UE) 2016/429 ustanowiono przepisy dotyczące poszczególnych chorób umieszczonych w wykazie zgodnie z art. 5 ust. 1 tego rozporządzenia (choroby umieszczone w wykazie), a w jego art. 9 określono, w jaki sposób przepisy te mają być stosowane do różnych kategorii chorób umieszczonych w wykazie. W rozporządzeniu (UE) 2016/429 przewidziano również, że państwa członkowskie ustanawiają obowiązkowe programy likwidacji chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. b) tego rozporządzenia, oraz nieobowiązkowe programy likwidacji chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. c) tego rozporządzenia, a Komisja zatwierdza te programy. Ponadto rozporządzenie przewiduje zatwierdzenie przez Komisję statusu obszaru wolnego od choroby lub statusu obszaru nieobjętego szczepieniami państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów w odniesieniu do niektórych chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) 2016/429.

(2) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882 2  zdefiniowano umieszczone w wykazie choroby w podziale na kategorie A-E i przewidziano, że przepisy dotyczące zapobiegania chorobom i ich zwalczania w odniesieniu do chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/429, mają zastosowanie do kategorii chorób umieszczonych w wykazie w odniesieniu do gatunków umieszczonych w wykazie i grup gatunków umieszczonych w wykazie, o których mowa w tabeli w załączniku do tego rozporządzenia. Niniejszym rozporządzeniem należy ustanowić przepisy dotyczące chorób należących do kategorii A, B lub C.

(3) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 za choroby umieszczone w wykazie uznaje się: zakażenie wywołane Brucella abortus, B. melitensis i B. suis, zakażenie kompleksem Mycobacterium tuberculosis (MTBC), zakażenie wirusem wścieklizny (RABV), enzootyczna białaczka bydła (EBL), zakażenie wirusem choroby niebieskiego języka (serotypy 1-24) (zakażenie BTV), wirusowa biegunka bydła (BVD), zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła/otręt bydła (IBR/IPV), wirusem choroby Aujeszkyego (ADV), zarażenie pasożytem Varroa spp., zakażenie wirusem rzekomego pomoru drobiu, zakażenie wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), wirusową posocznicę krwotoczną (VHS), zakażenie wirusem zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (ISAV z delecją w regionie HPR), zakażenie wywoływane przez Marteilia refringens, zakażenie wywoływane przez Bonamia exitiosa, zakażenie wywoływane przez Bonamia ostreae oraz zakażenie wirusem WSS (WSSV). Wszystkie te choroby umieszczone w wykazie wchodzą w zakres definicji chorób kategorii A, kategorii B lub kategorii C określonych w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2018/1882 i są należycie wymienione w tabeli w załączniku do tego rozporządzenia wykonawczego.

(4) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/689 3  stanowi uzupełnienie zasad dotyczących programów likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby w przypadku niektórych umieszczonych w wykazie chorób zwierząt lądowych, wodnych oraz innych zwierząt, na podstawie rozporządzenia (UE) 2016/429. W szczególności w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/689 ustanowiono kryteria przyznawania statusu obszaru wolnego od choroby państwom członkowskim lub ich strefom lub kompartmentom oraz wymogi dotyczące zatwierdzania programów likwidacji choroby w odniesieniu do państw członkowskich, ich stref lub kompartmentów.

(5) Art. 85 rozporządzenia (UE) 2020/689 stanowi, że państwa członkowskie lub ich strefy, które posiadały zatwierdzony program likwidacji choroby lub zatwierdzony program nadzoru przed datą rozpoczęcia stosowania tego rozporządzenia, uznaje się za posiadające zatwierdzony program likwidacji choroby zgodnie z tym rozporządzeniem przez okres sześciu lat od daty rozpoczęcia stosowania tego rozporządzenia. W związku z tym ograniczenie to należy uwzględnić w odpowiednich załącznikach do niniejszego rozporządzenia.

(6) Art. 280 rozporządzenia (UE) 2016/429 zawiera przepisy dotyczące utrzymania istniejącego statusu obszaru wolnego od choroby lub zatwierdzonych programów likwidacji choroby i nadzoru państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów w odniesieniu do niektórych chorób umieszczonych w wykazie, zatwierdzonych aktami Komisji przyjętymi zgodnie z dyrektywami Rady 64/432/EWG 4 , 91/68/EWG 5 , 92/65/EWG 6 , 2005/94/WE 7 , 2006/88/WE 8  lub 2009/158/WE 9 . Ponadto art. 84 i 85 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689 uzupełniają przepisy ustanowione w tym zakresie rozporządzeniem (UE) 2016/429 - ustanawiają one środki przejściowe dotyczące istniejących statusów obszaru wolnego od choroby oraz istniejących zatwierdzonych programów likwidacji choroby i nadzoru w odniesieniu do tych chorób umieszczonych w wykazie.

(7) W celu uproszczenia i zapewnienia przejrzystości niniejszym rozporządzeniem należy zastąpić wykazy istniejących państw członkowskich, stref i kompartmentów wolnych od choroby oraz istniejących zatwierdzonych programów zwalczania i nadzoru, określone w aktach Komisji przyjętych na podstawie dyrektyw, o których mowa w art. 280 rozporządzenia (UE) 2016/429, oraz w niektórych dyrektywach, o których mowa w art. 84 i 85 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689, wykazami zawartymi w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.

(8) W przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/689 po raz pierwszy ustanowiono przepisy dotyczące zatwierdzenia statusu obszaru wolnego od choroby w odniesieniu do państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów, a zatem przepisy art. 280 rozporządzenia (UE) 2016/429 nie mają zastosowania do takich sytuacji. Ma to miejsce w przypadku zakażenia wirusem wścieklizny (RABV), zakażenia wirusem choroby niebieskiego języka (serotypy 1-24) (zakażenia BTV), wirusowej biegunki bydła (BVD) lub zakażenia wywoływanego przez Bonamia exitiosa. Kilka państw członkowskich przedłożyło Komisji wnioski o przyznanie statusu obszaru wolnego od choroby w odniesieniu do tych chorób umieszczonych w wykazie. Ocena Komisji wykazała, że wnioski te spełniają kryteria określone w części II rozdział 4 sekcja 1 i 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689, gdzie ustanowiono przepisy dotyczące przyznawania statusu obszaru wolnego od choroby państwom członkowskim lub ich strefom i kompartmentom. Te państwa członkowskie lub ich odpowiednie strefy lub kompartmenty powinny zatem otrzymać status obszaru wolnego od choroby i powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.

(9) W przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/689 ustanowiono przepisy dotyczące zatwierdzenia programów likwidacji choroby w przypadku państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów, które nie podlegają przepisom art. 280 rozporządzenia (UE) 2016/429. Ma to miejsce w odniesieniu do zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis, zakażenia kompleksem Mycobacterium tuberculosis (MTBC), zakażenia wirusem wścieklizny (RABV), enzootycznej białaczki bydła (EBL), zakażenia wirusem choroby niebieskiego języka (serotypy 1-24) (zakażenie BTV), wirusowej biegunki bydła (BVD) lub zakażenia wywoływanego przez Bonamia exitiosa. Kilka państw członkowskich przedłożyło Komisji wnioski o zatwierdzenie programów likwidacji choroby w odniesieniu do tych chorób umieszczonych w wykazie. Ocena Komisji wykazała, że wnioski te spełniają kryteria określone w części II rozdziały 2 i 3 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689, gdzie ustanowiono kryteria, które muszą być spełnione w przypadku zatwierdzania programów likwidacji chorób kategorii B i kategorii C odpowiednio zwierząt lądowych i wodnych. W związku z tym te programy likwidacji choroby powinny zostać zatwierdzone, a państwa członkowskie lub ich strefy i kompartmenty powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.

(10) W przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie Komisja nie otrzymała jeszcze wniosków państw członkowskich o przyznanie statusu obszaru wolnego od choroby lub o zatwierdzenie programów likwidacji choroby, lub ocena wniosków nie została jeszcze zakończona. Po otrzymaniu wniosków przez Komisję lub po zakończeniu ich oceny odpowiednie państwa członkowskie, strefy lub kompartmenty mogą zostać wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.

(11) Ponadto w odniesieniu do zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis państwo członkowskie przedłożyło niedawno Komisji wniosek o przyznanie statusu obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis w odniesieniu do strefy. Ocena Komisji wykazała, że wniosek ten spełnia kryteria określone w art. 71 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689, gdzie ustanowiono przepisy dotyczące uznawania statusu obszaru wolnego od choroby na podstawie programów likwidacji choroby. Strefa ta powinna zatem otrzymać status obszaru wolnego od choroby i powinna zostać należycie wymieniona w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.

(12) W odniesieniu do grypy ptaków rozporządzenie Komisji (WE) nr 616/2009 10 , przyjęte na podstawie dyrektywy 2005/94/WE, przewiduje zatwierdzanie przez państwa członkowskie grup (kompartmentów) drobiu i grup innych ptaków żyjących w niewoli. Wykaz zatwierdzonych kompartmentów jest publicznie dostępny, a na stronie internetowej Komisji znajdują się linki do informacyjnych stron internetowych państw członkowskich. Grupy (kompartmenty) drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli zatwierdzone w odniesieniu do grypy ptaków na podstawie rozporządzenia (WE) nr 616/2009 powinny zachować status obszaru wolnego od choroby zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/429 i powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.

(13) Decyzja Komisji 2003/467/WE 11  zawiera wykaz państw członkowskich i ich regionów posiadających status obszaru wolnego od gruźlicy, status obszaru wolnego od brucelozy i statusu obszaru wolnego od enzootycznej białaczki bydła zgodnie z dyrektywą 64/432/EWG. Te państwa członkowskie i ich regiony powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.

(14) Decyzją Komisji 93/52/EWG 12  ustanowiono wykaz państw członkowskich i ich regionów posiadających status oficjalnie wolnych od brucelozy (B. melitensis) zgodnie z dyrektywą 91/68/EWG. Te państwa członkowskie i ich regiony powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.

(15) Decyzją Wykonawczą Komisji 2013/503/UE 13  ustanowiono wykaz państw członkowskich lub ich terytoriów posiadających status oficjalnie wolnych od warrozy zgodnie z dyrektywą 92/65/EWG. Te państwa członkowskie lub ich terytoria powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.

(16) Decyzjami Komisji 94/963/WE 14  i 95/98/WE 15  ustanowiono status Finlandii i Szwecji jako obszarów nieobjętych szczepieniami w odniesieniu do rzekomego pomoru drobiu zgodnie z dyrektywą 2009/158/WE. Te państwa członkowskie powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.

(17) Decyzją Komisji 2004/558/WE 16  ustanowiono wykazy regionów państw członkowskich, które mają status obszaru wolnego od zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy bydła, oraz regionów państw członkowskich, które posiadają zatwierdzony program likwidacji zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy bydła zgodnie z dyrektywą 64/432/EWG. Regiony o statusie obszaru wolnego od zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy bydła powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia, natomiast regiony posiadające zatwierdzone programy likwidacji zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy bydła powinny utrzymać swoje programy przez określony okres zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2020/689 i powinny zostać wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.

(18) Decyzją Komisji 2008/185/WE 17  ustanowiono wykazy państw członkowskich lub ich regionów, które mają status obszaru wolnego od choroby Aujeszkyego, oraz regionów państw członkowskich, które posiadają zatwierdzony program likwidacji choroby Aujeszkyego zgodnie z dyrektywą 64/432/EWG. Te państwa członkowskie lub ich regiony o statusie obszaru wolnego od choroby Aujeszkyego powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia, natomiast regiony posiadające zatwierdzone programy likwidacji choroby Aujesz- kyego powinny utrzymać swoje programy przez określony okres zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2020/689 i powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.

(19) Decyzją Komisji 2009/177/WE 18  ustanowiono wykazy państw członkowskich oraz niektórych stref i enklaw (kompartmentów) o statusie obszaru wolnego od choroby lub objętych zatwierdzonymi programami nadzoru lub eliminowania umieszczonych w wykazie chorób zwierząt wodnych zgodnie z dyrektywą 2006/88/WE. Te państwa członkowskie, ich strefy i kompartmenty o statusie obszaru wolnego od choroby powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia, natomiast zatwierdzone programy powinny być utrzymane przez określony okres zgodnie z art. 85 rozporządzenia (UE) 2020/689 i powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.

(20) W odniesieniu do chorób umieszczonych w wykazie zwierząt wodnych istnieją pewne strefy i kompartmenty wolne od choroby oraz zatwierdzone programy nadzoru, niewymienione w decyzji 2009/177/WE, ale których wykazy są publicznie dostępne na informacyjnych stronach internetowych państw członkowskich zgodnie z dyrektywą 2006/88/WE. Te strefy i enklawy kompartmenty powinny zachować status obszaru wolnego od choroby, natomiast programy powinny być utrzymane przez określony okres zgodnie z art. 85 rozporządzenia (UE) 2020/689. Aktualne informacje dotyczące zakładów, które znajdują się w tych strefach i kompartmentach wolnych od choroby lub które są objęte tymi programami, są określone na ogólnodostępnej stronie internetowej, która została ustanowiona i jest prowadzona zgodnie z art. 185 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/429 oraz art. 21 ust. 2 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/691 19 .

(21) Ponieważ wykazy zawarte w decyzjach 93/52/EWG, 94/963/WE, 95/98/WE, 2003/467/WE, 2004/558/WE, 2008/185/WE i 2009/177/WE, rozporządzeniu (WE) nr 616/2009 i decyzji wykonawczej 2013/503/UE zastępuje się wykazami zawartymi w załącznikach do niniejszego rozporządzenia, akty te należy uchylić i zastąpić niniejszym rozporządzeniem.

(22) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (umowa o wystąpieniu), w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, rozporządzenie (UE) 2016/429, jak również oparte na nim akty Komisji, mają zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej po zakończeniu okresu przejściowego przewidzianego w umowie o wystąpieniu. Z tego powodu Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) w stosownych przypadkach powinno zostać wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do Irlandii Północnej.

(23) Ze względu na to, że rozporządzenie (UE) 2016/429 stosuje się od dnia 21 kwietnia 2021 r., niniejsze rozporządzenie powinno również stosować się od tej daty.

(24) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres stosowania

1. 
Niniejszym rozporządzeniem ustanawia się przepisy wykonawcze dotyczące chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) 2016/429, w odniesieniu do statusu obszaru wolnego od choroby i statusu obszaru nieobjętego szczepieniami niektórych państw członkowskich 20  lub ich stref lub kompartmentów oraz do zatwierdzenia programów likwidacji tych chorób umieszczonych w wykazie.
2. 
W załącznikach do niniejszego rozporządzenia wymieniono zarówno państwa członkowskie lub ich strefy lub kompartmenty, których status obszaru wolnego od choroby lub programy likwidacji choroby uznaje się za zatwierdzone na podstawie art. 280 rozporządzenia (UE) 2016/429, jak i te, których status obszaru wolnego od choroby i programy likwidacji choroby są należycie zatwierdzone niniejszym rozporządzeniem i należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.
3. 
W załącznikach do niniejszego rozporządzenia znajdują się wykazy:
a)
państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów posiadających zatwierdzone obowiązkowe programy likwidacji chorób kategorii B i nieobowiązkowe programy likwidacji chorób kategorii C;
b)
państw członkowskich lub ich stref o zatwierdzonym statusie obszaru wolnego od choroby i statusie obszaru nieobjętego szczepieniami;
c)
kompartmentów państw członkowskich o uznanym statusie obszaru wolnego od choroby.
Artykuł  2

Zakażenie wywoływane przez Brucellaabortus,B. melitensisiB. suis

1. 
Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis w populacjach bydła są wymienione w załączniku I część I rozdział 1.
2. 
Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis w populacjach owiec i kóz są wymienione w załączniku I część I rozdział 2.
3.  21
 Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone obowiązkowe programy likwidacji zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis w populacjach bydła są wymienione w załączniku I część II rozdział 1.
4.  22
 Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone obowiązkowe programy likwidacji zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis w populacjach owiec i kóz są wymienione w załączniku I część II rozdział 2.
Artykuł  3

Zakażenie kompleksem Mycobacterium tuberculosis (M. bovis, M. caprae i M. tuberculosis) (MTBC)

1. 
Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od zakażenia kompleksem Mycobacterium tuberculosis (Mycobacterium bovis, M. caprae i M. tuberculosis) (MTBC) są wymienione załączniku II część I.
2. 
Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone obowiązkowe programy likwidacji zakażenia MTBC są wymienione w załączniku II część II.
Artykuł  4

Zakażenie wirusem wścieklizny (RABV)

1. 
Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od zakażenia wirusem wścieklizny (RABV) są wymienione w załączniku III część I.
2. 
Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone obowiązkowe programy likwidacji zakażenia RABV są wymienione w załączniku III część II.
Artykuł  5

Enzootyczna białaczka bydła (EBL)

1. 
Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od enzootycznej białaczki bydła (EBL) są wymienione w załączniku IV część I.
2. 
Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone nieobowiązkowe programy likwidacji EBL są wymienione w załączniku IV część II.
Artykuł  6

Zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła/otręt bydła (IBR/IPV)

1. 
Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy bydła/otrętu bydła (IBR/IPV) są wymienione w załączniku V część I.
2. 
Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone nieobowiązkowe programy likwidacji IBR/IPV są wymienione w załączniku V część II.
Artykuł  7

Zakażenie wirusem choroby Aujeszkyego (ADV)

1. 
Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od zakażenia wirusem choroby Aujeszkyego (ADV) są wymienione w załączniku VI część I.
2. 
Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone nieobowiązkowe programy likwidacji zakażenia ADV są wymienione w załączniku VI część II.
Artykuł  8

Wirusowa biegunka bydła (BVD)

1. 
Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od wirusowej biegunki bydła (BVD) są wymienione w załączniku VII część I.
2. 
Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone nieobowiązkowe programy likwidacji BVD są wymienione w załączniku VII część II.
Artykuł  9

Zakażenie wirusem choroby niebieskiego języka (serotypy 1-24) (zakażenie BTV)

1. 
Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od zakażenia wirusem choroby niebieskiego języka (serotypy 1-24) (zakażenie BTV) są wymienione w załączniku VIII część I.
2. 
Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone nieobowiązkowe programy likwidacji zakażenia BTV są wymienione w załączniku VIII część II.
Artykuł  10

Zarażenie pasożytemVarroaspp.

Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od zarażenia pasożytem Varroa spp. są wymienione w załączniku IX.

Artykuł  11

Zakażenie wirusem rzekomego pomoru drobiu

Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od zakażenia wirusem rzekomego pomoru drobiu, nieobjętego szczepieniami są wymienione w załączniku X.

Artykuł  12

Zakażenie wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI)

Kompartmenty w państwach członkowskich wolne od HPAI są wymienione w załączniku XI.

Artykuł  13

Wirusowa posocznica krwotoczna (VHS)

1. 
W załączniku XII część I wymienia się:
a)
państwa członkowskie, których całe terytorium ma status obszaru wolnego od wirusowej posocznicy krwotocznej (VHS);
b)
strefy lub kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego ma status obszaru wolnego od VHS; oraz
c)
strefy lub kompartmenty państw członkowskich o statusie obszaru wolnego od VHS, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim.
2. 
W załączniku XII część II wymienia się:
a)
państwa członkowskie, których całe terytorium posiada zatwierdzony program likwidacji VHS;
b)
strefy i kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego posiada zatwierdzony program likwidacji VHS; oraz
c)
strefy i kompartmenty państw członkowskich posiadające zatwierdzony program likwidacji VHS, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim.
Artykuł  14

Zakaźna martwica układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN)

1. 
W załączniku XIII część I wymienia się:
a)
państwa członkowskie, których całe terytorium ma status obszaru wolnego od zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN);
b)
strefy lub kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego ma status obszaru wolnego od IHN; oraz
c)
strefy lub kompartmenty państw członkowskich o statusie obszaru wolnego od IHN, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim.
2. 
W załączniku XIII część II wymienia się:
a)
państwa członkowskie, których całe terytorium posiada zatwierdzony program likwidacji IHN;
b)
strefy i kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego posiada zatwierdzony program likwidacji IHN; oraz
c)
strefy i kompartmenty państw członkowskich posiadające zatwierdzony program likwidacji IHN, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim.
Artykuł  15

Zakażenie wirusem zakaźnej anemii łososi z delecją w regionie polimorficznym (ISAV z delecją w regionie HPR)

1. 
W załączniku XIV część I wymienia się:
a)
państwa członkowskie, których całe terytorium ma status obszaru wolnego od zakażenia wirusem zakaźnej anemii łososi z delecją w regionie polimorficznym (ISAV z delecją w regionie HPR);
b)
strefy lub kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego ma status obszaru wolnego od zakażenia ISAV z delecją w regionie HPR; oraz
c)
strefy lub kompartmenty państw członkowskich o statusie obszaru wolnego od zakażenia ISAV z delecją w regionie HPR, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim.
2. 
W załączniku XIV część II wymienia się:
a)
państwa członkowskie, których całe terytorium posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia ISAV z delecją w regionie HPR;
b)
strefy i kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia ISAV z delecją w regionie HPR; oraz
c)
strefy i kompartmenty państw członkowskich posiadające zatwierdzony program likwidacji zakażenia ISAV z delecją w regionie HPR, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim.
Artykuł  16

Zakażenie wywoływane przezMarteilia refringens

1. 
W załączniku XV część I wymienia się:
a)
państwa członkowskie, których całe terytorium ma status obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Marteilia refringens;
b)
strefy lub kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego ma status obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Marteilia refringens; oraz
c)
strefy lub kompartmenty państw członkowskich o statusie obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Marteilia refringens, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim.
2. 
W załączniku XV część II wymienia się:
a)
państwa członkowskie, których całe terytorium posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia wywoływanego przez Marteilia refringens;
b)
strefy i kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia wywoływanego przez Marteilia refringens; oraz
c)
strefy i kompartmenty państw członkowskich posiadające zatwierdzony program likwidacji zakażenia wywoływanego przez Marteilia refringens, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim.
Artykuł  17

Zakażenie wywoływane przezBonamia exitiosa

1. 
W załączniku XVI część I wymienia się:
a)
państwa członkowskie, których całe terytorium ma status obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Bonamia exitiosa;
b)
strefy lub kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego ma status obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Bonamia exitiosa; oraz
c)
strefy lub kompartmenty państw członkowskich o statusie obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Bonamia exitiosa, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim.
2. 
W załączniku XVI część II wymienia się:
a)
państwa członkowskie, których całe terytorium posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia wywoływanego przez Bonamia exitiosa;
b)
strefy i kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia wywoływanego przez Bonamia exitiosa; oraz
c)
strefy i kompartmenty państw członkowskich posiadające zatwierdzony program likwidacji zakażenia wywoływanego przez Bonamia exitiosa, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim.
Artykuł  18

Zakażenie wywoływane przez Bonamia ostreae

1. 
W załączniku XVII część I wymienia się:
a)
państwa członkowskie, których całe terytorium ma status obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae;
b)
strefy lub kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego ma status obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae; oraz
c)
strefy lub kompartmenty państw członkowskich o statusie obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim.
2. 
W załączniku XVII część II wymienia się:
a)
państwa członkowskie, których całe terytorium posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae;
b)
strefy i kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae; oraz
c)
strefy i kompartmenty państw członkowskich posiadające zatwierdzony program likwidacji zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim.
Artykuł  19

Zakażenie wirusem WSS (WSSV)

1. 
W załączniku XVIII część I wymienia się:
a)
państwa członkowskie, których całe terytorium ma status obszaru wolnego od zakażenia wirusem WSS (WSSV);
b)
strefy lub kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego ma status obszaru wolnego od zakażenia wirusem WSS; oraz
c)
strefy lub kompartmenty państw członkowskich o statusie obszaru wolnego od zakażenia wirusem WSS, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim.
2. 
W załączniku XVIII część II wymienia się:
a)
państwa członkowskie, których całe terytorium posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia wirusem WSS;
b)
strefy i kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia wirusem WSS; oraz
c)
strefy i kompartmenty państw członkowskich posiadające zatwierdzony program likwidacji zakażenia wirusem WSS, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim.
Artykuł  20

Uchylenie

Następujące akty tracą moc:

decyzja 93/52/EWG,
decyzja 94/963/WE,
decyzja 95/98/WE,
decyzja 2003/467/WE,
decyzja 2004/558/WE,
decyzja 2008/185/WE,
decyzja 2009/177/WE,
rozporządzenie (WE) nr 616/2009,
decyzja wykonawcza 2013/503/UE.
Artykuł  21

Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 21 kwietnia 2021 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 15 kwietnia 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I  23  

ZAKAŻENIE BRUCELLA ABORTUS, B. MELITENSIS I B. SUIS

CZĘŚĆ  I

Status obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis

ROZDZIAŁ  1

Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis w populacjach bydła

Państwo członkowskie (*) Terytorium
Belgia całe terytorium
Czechy całe terytorium
Dania całe terytorium
Niemcy całe terytorium
Estonia całe terytorium
Irlandia całe terytorium
Hiszpania całe terytorium
Francja całe terytorium
Chorwacja całe terytorium
Włochy Regione Abruzzo: Provincia di Pescara, Teramo

Regione Basilicata: Provincia di Matera

Regione Calabria: Provincia di Vibo Valentia

Regione Campania: Provincia di Avellino, Benevento, Napoli

Regione Emilia-Romagna

Regione Friuli Venezia Giulia

Regione Lazio

Regione Liguria

Regione Lombardia

Regione Marche

Regione Molise: Provincia di Campobasso

Regione Piemonte

Regione Puglia: Provincia di Bari, Barletta-Andria-Trani, Brindisi, Lecce

Regione Sicilia: Provincia de Agrigento

Regione Sardegna

Regione Toscana

Regione Trentino - Alto Adige

Regione Umbria

Regione Valle d'Aosta

Regione Veneto

Cypr całe terytorium
Łotwa całe terytorium
Litwa całe terytorium
Luksemburg całe terytorium
Malta całe terytorium
Niderlandy całe terytorium
Austria całe terytorium
Polska całe terytorium
Portugalia Distritos Aveiro, Castelo Branco, Coimbra, Faro, Guarda, Leiria, Santarem, Setubal, Viseu

Região Autónoma dos Açores: Ilhas de Corvo, Faial, Flores, Graciosa, Pico, São Jorge, Santa Maria, Terceira

Rumunia całe terytorium
Słowenia całe terytorium
Słowacja całe terytorium
Finlandia całe terytorium
Szwecja całe terytorium
Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) Irlandia Północna
(*) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do państw członkowskich obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.

ROZDZIAŁ  2

Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis w populacjach owiec i kóz

Państwo członkowskie (*) Terytorium
Belgia całe terytorium
Czechy całe terytorium
Dania całe terytorium
Niemcy całe terytorium
Estonia całe terytorium
Irlandia całe terytorium
Hiszpania całe terytorium
Francja całe terytorium
Région Occitanie

Région Pays de la Loire

Région Provence-Alpes-Côte d'Azur

Włochy Regione Abruzzo

Regione Basilicata: Provincia di Matera

Regione Calabria: Province di Catanzaro, Cosenza

Regione Campania: Provincia di Benevento, Napoli, Salerno

Regione Emilia-Romagna

Regione Friuli Venezia Giulia

Regione Lazio

Regione Liguria

Regione Lombardia

Regione Marche

Regione Molise

Regione Piemonte: Provincia de Asti, Biella, Cuneo, Novara, Verbano-Cusio-Ossola, Vercelli e Citta Metropolitana di Torino

Regione Puglia: Province di Bari, Barletta-Andria-Tra- ni, Brindisi, Lecce, Taranto

Regione Sardegna

Regione Toscana

Regione Trentino - Alto Adige

Regione Umbria

Regione Valle d'Aosta

Regione Veneto

Cypr całe terytorium
Łotwa całe terytorium
Litwa całe terytorium
Luksemburg całe terytorium
Węgry całe terytorium
Niderlandy całe terytorium
Austria całe terytorium
Polska całe terytorium
Portugalia Região Autónoma dos Açores
Rumunia całe terytorium
Słowenia całe terytorium
Słowacja całe terytorium
Finlandia całe terytorium
Szwecja całe terytorium
Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) Irlandia Północna
(*) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do państw członkowskich obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej."

CZĘŚĆ  II

Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone programy likwidacji zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis

ROZDZIAŁ  1

Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone programy likwidacji zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis w populacjach bydła

Państwo członkowskie Terytorium
Bułgaria całe terytorium
Grecja całe terytorium
Węgry całe terytorium
Włochy Regione Abruzzo: Provincia dell'Aquila, di Chieti

Regione Basilicata: Provincia di Potenza

Regione Calabria: Provincia di Catanzaro, Cosenza, Crotone, Reggio Calabria

Regione Campania: Provincia di Caserta, Salerno

Regione Molise: Provincia di Isernia

Regione Puglia: Provincia di Foggia, Taranto

Regione Sicilia

Portugalia Distritos Beja, Braga, Braganca, Evora, Lisboa, Portalegre, Porto, Viana do Castelo, Vila Real

Região Autónoma da Madeira

Região Autónoma dos Açores: Ilha de São Miguel

ROZDZIAŁ  2

Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone programy likwidacji zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis w populacjach owiec i kóz

Państwo członkowskie Terytorium
Bułgaria całe terytorium
Chorwacja całe terytorium
Grecja całe terytorium
Włochy Regione Basilicata: Provincia di Potenza

Regione Calabria: Province di Crotone, Reggio Calabria, Vibo

Valentia

Regione Campania: Province d'Avellino, Caserta

Regione Puglia: Provincia di Foggia

Regione Sicilia

Portugalia Região Madeira

Distritos Aveiro, Beja, Braga, Braganca, Castelo Branco, Coimbra, Evora, Faro, Guarda, Leiria, Lisboa, Portalegre, Porto, Santarem, Setubal, Viana do Castelo, Vila Real, Viseu

ZAŁĄCZNIK  II  24  

ZAKAŻENIE KOMPLEKSEM MYCOBACTERIUM TUBERCULOSIS (M. BOVIS, M. CAPRAE I M. TUBERCULOSIS) (MTBC)

CZĘŚĆ  I

Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od zakażenia MTBC

Państwo członkowskie Terytorium
Belgia całe terytorium
Czechy całe terytorium
Dania całe terytorium
Niemcy całe terytorium
Estonia całe terytorium
Hiszpania Comunidad Autónoma de Canarias

Comunidad Autónoma de Castilla y León: Province of Burgos, León, Valladolid

Comunidad Autónoma de Cataluña

Comunidad Autónoma de Galicia

Comunidad Autónoma de Islas Baleares

Comunidad Autónoma de Murcia

Comunidad Autónoma del País Vasco

Comunidad Autónoma del Principado de Asturias

Francja całe terytorium
Włochy Regione Abruzzo

Regione Basilicata: Provincia di Matera

Regione Calabria: Provincia di Catanzaro

Regione Campania: Provincia di Napoli

Regione Emilia-Romagna

Regione Friuli Venezia Giulia

Regione Lazio: Province di Frosinone, Latina, Rieti, Viterbo

Regione Liguria

Regione Lombardia

Regione Marche: Province di Ancona, Ascoli Piceno, Fermo, Pesaro-Urbino

Regione Molise

Regione Piemonte

Regione Puglia: Province di Bari, Barletta-Andria-Trani, Brindisi, Lecce, Taranto

Regione Sardegna

Regione Toscana

Regione Trentino - Alto Adige

Regione Umbria

Regione Valle d'Aosta

Regione Veneto

Łotwa całe terytorium
Litwa całe terytorium
Luksemburg całe terytorium
Węgry całe terytorium
Niderlandy całe terytorium
Austria całe terytorium
Polska całe terytorium
Portugalia Região Algarve: wszystkie distritos,

Região Autónoma dos Açores z wyłączeniem Ilha de São Miguel

Słowenia całe terytorium
Słowacja całe terytorium
Finlandia całe terytorium
Szwecja całe terytorium"

CZĘŚĆ  II

Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone programy likwidacji zakażenia wirusem MTBC

Państwo członkowskie (*) Terytorium
Bułgaria całe terytorium
Chorwacja całe terytorium
Cypr całe terytorium
Grecja całe terytorium
Irlandia całe terytorium
Włochy Regione Basilicata: Provincia di Potenza

Regione Calabria: Province di Cosenza, Crotone, Reggio Calabria, Vibo Valentia

Regione Campania: Province dAvellino, Caserta, Benevento, Salerno

Regione Lazio: Provincia di Roma

Regione Marche: Provincia di Macerata

Regione Puglia: Provincia di Foggia

Regione Sicilia

Malta całe terytorium
Portugalia Região Autónoma dos Açores: Ilha de São Miguel

Região Autónoma da Madeira

Distritos Aveiro, Beja, Braga, Bragança, Castelo Branco, Coimbra, Evora, Guarda, Leiria, Lisboa, Portalegre, Porto, Santarem, Setubal, Viana do Castelo, Vila Real, Viseu

Rumunia całe terytorium
Hiszpania Comunidad Autónoma de Andalucía

Comunidad Autónoma de Aragón

Comunidad Autónoma de Cantabria

Comunidad Autónoma de Castilla-La Mancha

Comunidad Autónoma de Castilla y León: prowincje Ávila, Palencia, Salamanca,

Segovia, Soria, Zamora

Comunidad Autónoma de Extremadura

Comunidad Autónoma de La Rioja Comunidad Autónoma de Madrid Comunidad Autónoma de Navarra Comunidad Autónoma de Valencia

Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) Irlandia Północna
(*) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do państw członkowskich obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej."

ZAŁĄCZNIK  III  25  

ZAKAŻENIE WIRUSEM WŚCIEKLIZNY (RABV)

CZĘŚĆ  I

Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od zakażenia wirusem RABV

Państwo członkowskie (*) Terytorium
Belgia całe terytorium
Bułgaria całe terytorium
Czechy całe terytorium
Dania całe terytorium
Niemcy całe terytorium
Estonia całe terytorium
Irlandia całe terytorium
Grecja całe terytorium
Hiszpania całe terytorium
Francja całe terytorium
Chorwacja całe terytorium
Włochy całe terytorium
Cypr całe terytorium
Łotwa całe terytorium
Litwa całe terytorium
Luksemburg całe terytorium
Węgry Całe terytorium z wyjątkiem Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
Malta całe terytorium
Niderlandy całe terytorium
Austria całe terytorium
Polska województwo dolnośląskie: wszystkie powiaty województwo kujawsko-pomorskie: wszystkie powiaty następujące powiaty województwa lubelskiego: m. Lublin, łęczyński, parczewski, radzyński, świdnicki województwo lubuskie: wszystkie powiaty następujące powiaty województwa łódzkiego: bełchatowski, brzeziński, kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, łódzki wschodni, m. Łódź, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, m. Piotrków Trybunalski, poddębicki, radomszczański, rawski, sieradzki, skierniewicki, m. Skierniewice, tomaszowski, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski, zgierski

województwo małopolskie: wszystkie powiaty następujące powiaty województwa mazowieckiego: ciechanowski, gostyniński, makowski, mławski, ostrołęcki, m. Ostrołęka, płocki, m. Płock, przasnyski, sierpecki, żuromiński

województwo opolskie: wszystkie powiaty

województwo podlaskie: wszystkie powiaty

województwo pomorskie: wszystkie powiaty

województwo śląskie: wszystkie powiaty

następujące powiaty województwa świętokrzyskiego: buski, kazimierski, pińczowski, włoszczowski

województwo warmińsko-mazurskie: wszystkie powiaty

województwo wielkopolskie: wszystkie powiaty

województwo zachodniopomorskie: wszystkie powiaty

Portugalia całe terytorium
Słowenia całe terytorium
Słowacja Całe terytorium z wyjątkiem następujących regionów:

Humenné, Medzilaborce, Snina, Stropkov, Svidnik, Vranov nad Topl'ou w kraju preszowskim

Michalovce, Sobrance, Trebišov w kraju koszyckim

Finlandia całe terytorium
Szwecja całe terytorium
Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) Irlandia Północna
(*) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do państw członkowskich obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.

CZĘŚĆ  II

Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone programy likwidacji zakażenia wirusem RABV

Państwo członkowskie Terytorium
Węgry Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
Polska następujące powiaty województwa lubelskiego: bialski, m. Biała Podlaska, biłgorajski, chełmski, m. Chełm, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, łukowski, opolski, puławski, rycki, tomaszowski, włodawski, zamojski, m. Zamość

następujące powiaty województwa łódzkiego: opoczyński

następujące powiaty województwa mazowieckiego: białobrzeski, garwoliński, grodziski, grójecki, kozienicki, legionowski, lipski, łosicki, miński, nowodworski, ostrowski, otwocki, piaseczyński, płoński, pruszkowski, przysuski, pułtuski, radomski, m. Radom, siedlecki, m. Siedlce, sochaczewski, sokołowski, szydłowiecki, m.st. Warszawa, warszawski zachodni, węgrowski, wołomiński, wyszkowski, zwoleński, żyrardowski

województwo podkarpackie

następujące powiaty województwa świętokrzyskiego: jędrzejowski, kielecki, m. Kielce, konecki, opatowski, ostrowiecki, sandomierski, skarżyski, starachowicki, staszowski

Rumunia całe terytorium
Słowacja Region Humenné, Medzilaborce, Snina, Stropkov, Svidnik, Vranov nad Topl'ou w kraju Prešovský

Region Michalovce, Sobrance, Trebišov w kraju Košický

ZAŁĄCZNIK  IV  26  

ENZOOTYCZNA BIAŁACZKA BYDŁA (EBL)

CZĘŚĆ  I

Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od EBL

Państwo członkowskie (*) Terytorium
Belgia całe terytorium
Czechy całe terytorium
Dania całe terytorium
Niemcy całe terytorium
Estonia całe terytorium
Irlandia całe terytorium
Hiszpania całe terytorium
Francja Région Auvergne et Rhône-Alpes

Région Bourgogne-Franche-Comté

Région Bretagne

Région Centre-Val de Loire

Région Corse

Région Grande Est

Région Hauts-de-France

Région Ile-de-France

Région Normandie

Région Nouvelle-Aquitaine

Région Occitanie

Région Pays de la Loire

Région Provence-Alpes-Côte d'Azur

Région Guadeloupe

Région Guyane

Région Martinique

Région Mayotte

Włochy całe terytorium
Cypr całe terytorium
Łotwa całe terytorium
Litwa całe terytorium
Luksemburg całe terytorium
Niderlandy całe terytorium
Austria całe terytorium
Polska całe terytorium
Portugalia całe terytorium, z wyjątkiem Região Autónoma da Madeira
Słowenia całe terytorium
Słowacja całe terytorium
Finlandia całe terytorium
Szwecja całe terytorium
Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) Irlandia Północna
(*) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do państw członkowskich obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.

CZĘŚĆ  II

Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone programy likwidacji EBL

Państwo członkowskie Terytorium Data początkowego zatwierdzenia, o której mowa w art. 15 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689
Chorwacja całe terytorium 18 lipca 2022 r."

ZAŁĄCZNIK  V  27  

ZAKAŹNE ZAPALENIE NOSA I TCHAWICY BYDŁA/OTRĘT BYDŁA (IBR/IPV)

CZĘŚĆ  I

Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od IBR/IPV

Państwo członkowskie: Terytorium
Czechy całe terytorium
Dania całe terytorium
Niemcy całe terytorium
Włochy Regione Valle d'Aosta

Regione Trentino - Alto Adige: Provincia Autonoma di Bolzano - Alto Adige

Austria całe terytorium
Finlandia całe terytorium
Szwecja całe terytorium

CZĘŚĆ  II

Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone programy likwidacji IBR/IPV

Państwo członkowskie: Terytorium Data początkowego zatwierdzenia, o której mowa w art. 15 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689
Belgia całe terytorium 21 kwietnia 2021 r.
Francja Région Auvergne et Rhône-Alpes

Région Bourgogne-Franche-Comté

Région Bretagne

Région Centre-Val de Loire

Région Grande Est

Région Hauts-de-France

Région Ile-de-France

Région Normandie

Région Nouvelle-Aquitaine

Région Occitanie

Région Pays de la Loire

Région Provence-Alpes-Côte d'Azur

21 kwietnia 2021 r.
Włochy Region Friuli Venezia Giulia

Regione Trentino - Alto Adige: Provincia Autonoma di Trento

21 kwietnia 2021 r.
Luksemburg całe terytorium 21 kwietnia 2021 r.
Słowacja Kraj Bratislava Kraj Košice Kraj Prešov Kraj Trnava Kraj Žilina 5 czerwca 2023 r.

ZAŁĄCZNIK  VI  28  

WIRUS CHOROBY AUJESZKYEGO (ADV)

CZĘŚĆ  I

Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od zakażenia ADV

Państwo członkowskie (*) Terytorium
Belgia całe terytorium
Czechy całe terytorium
Dania całe terytorium
Niemcy całe terytorium
Estonia całe terytorium
Irlandia całe terytorium
Francja departamenty Ain, Aisne, Allier, Alpes-de-Haute-Provence, Alpes-Maritimes, Ardèche, Ardennes, Ariège, Aube, Aude, Aveyron, Bas-Rhin, Bouches-du- Rhône, Calvados, Cantal, Charente, Charente-Maritime, Cher, Corrèze, Côte- d'Or, Côtes-d'Armor, Creuse, Deux-Sèvres, Dordogne, Doubs, Drôme, Essonne, Eure, Eure-et-Loir, Finistère, Gard, Gers, Gironde, Hautes-Alpes, Hauts-de-Seine, Haute Garonne, Haute-Loire, Haute-Marne, Hautes-Pyrénées, Haut-Rhin, Haute-Saône, Haute-Savoie, Haute-Vienne, Hérault, Indre, Ille-et- Vilaine, Indre-et-Loire, Isère, Jura, Landes, Loire, Loire-Atlantique, Loir-etCher, Loiret, Lot, Lot-et-Garonne, Lozère, Maine-et-Loire, Manche, Marne, Mayenne, Meurthe-et-Moselle, Meuse, Morbihan, Moselle, Nièvre, Nord, Oise, Orne, Paris, Pas-de-Calais, Pyrénées-Atlantiques, Pyrénées-Orientales, Puy-de- Dôme, Réunion, Rhône, Sarthe, Saône-et-Loire, Savoie, Seine-et-Marne, SeineMaritime, Seine-Saint-Denis, Somme, Tarn, Tarn-et-Garonne, Territoire de Belfort, Val-de-Marne, Val-d'Oise, Var, Vaucluse, Vendée, Vienne, Vosges, Yonne, Yvelines
Włochy Regione Friuli Venezia Giulia Regione Trentino - Alto Adige Regione Veneto
Cypr całe terytorium
Luksemburg całe terytorium
Węgry całe terytorium
Niderlandy całe terytorium
Austria całe terytorium
Polska całe terytorium
Portugalia Região Autónoma dos Açores
Słowenia całe terytorium
Słowacja całe terytorium
Finlandia całe terytorium
Szwecja całe terytorium
Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) Irlandia Północna
(*) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do państw członkowskich obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.

CZĘŚĆ  II

Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone programy likwidacji zakażenia ADV

Państwo członkowskie: Terytorium Data początkowego zatwierdzenia, o której mowa w art. 15 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689
Hiszpania całe terytorium 21 kwietnia 2021 r.
Włochy Regione Abruzzo Regione Apulia Regione Basilicata Regione Calabria Regione Campania Regione Emilia-Romagna Regione Lazio Regione Liguria Regione Lombardia Regione Marche Regione Molise Regione Piemonte Regione Sicilia Regione Toscana Regione Valle d'Aosta Regione Umbria 21 kwietnia 2021 r.
Litwa całe terytorium 21 kwietnia 2021 r.
Portugalia Całe terytorium kontynentalne 21 kwietnia 2021 r.

ZAŁĄCZNIK  VII  29  

WIRUSOWA BIEGUNKA BYDŁA (BVD)

CZĘŚĆ  I

Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od BVD

Państwo członkowskie Terytorium
Austria całe terytorium
Dania całe terytorium
Finlandia całe terytorium
Niemcy Bundesland Baden-Württemberg

Bundesland Bayern

Bundesland Brandenburg

Bundesland Bremen

Bundesland Hamburg

Bundesland Hessen

Bundesland Mecklenburg-Vorpommern

Bundesland Niedersachsen z wyjątkiem Landkreis Cuxhaven

Bundesland Nordrhein-Westfalen z wyjątkiem Kreis Borken,

Gütersloh, Höxter Paderborn

Bundesland Schleswig-Holstein

Bundesland Rheinland-Pfalz

Bundesland Saarland

Bundesland Sachsen

Bundesland Sachsen-Anhalt

Bundesland Thüringen

Szwecja całe terytorium

CZĘŚĆ  II

Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone programy likwidacji BVD

Państwo członkowskie Terytorium Data początkowego zatwierdzenia, o której mowa w art. 15 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689
Niemcy Bundesland Berlin

Bundesland Niedersachsen: Landkreis

Cuxhaven

Bundesland Nordrhein-Westfalen: Kreis

Borken, Gütersloh, Höxter, Paderborn

21 lutego 2022 r.
Irlandia całe terytorium 18 lipca 2022 r."

ZAŁĄCZNIK  VIII  30  

ZAKAŻENIE WIRUSEM CHOROBY NIEBIESKIEGO JĘZYKA (BTV)

CZĘŚĆ  I

Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od zakażenia BTV

Państwo członkowskie (*) Terytorium
Czechy Całe terytorium z wyjątkiem: kraju karlowarskiego, kraju usteckiego, kraju środkowoczeskiego, kraju Praha, kraju pilzneńskiego, kraju libereckiego, kraju południowoczeskiego, powiatów Pelhřimov, Havlíčkův Brod i Jihlava w kraju Wysoczyna, powiatów Pardubice i Chrudim w kraju pardubickim, powiatów Jičín i Hradec Králové w kraju hradeckim
Estonia Bundesland Hessen:

- Następujące gminy w Lahn-Dill-Kreis: Dietzhölztal, Eschenburg, Siegbach, Mittenaar, Hohenahr, Bischoffen, Lahnau

- Następujące gminy w Landkreis Gießen: Stadt Allendorf, Biebertal, Buseck, Fernwald, Gießen, Grünberg, Heuchelheim, Hungen, Laubach, Lich, Linden, Lollar, Pohlheim, Rabenau, Reiskirchen, Staufenberg, Wettenberg

- Następujące gminy w Main-Kinzig-Kreis: Bad Orb, Bad Soden-Salmünster, Biebergemünd, Birstein, Brachttal, Bruchköbel, Erlensee, Flörsbachtal,Freigericht, Gelnhausen, Gründau, Gutsbezirk Spessart, Hammersbach, Hasselroth, Jossgrund, Langenselbold, Linsengericht, Neuberg, Nidderau, Rodenbach, Ronneburg, Schöneck, Schlüchtern, Sinntal, Steinau an der Straße, Wächtersbach

- Następujące gminy w Wetteraukreis: Altenstadt, Bad Nauheim, Büdingen, Echzell, Florstadt, Gedern, Glauburg, Hirzenhain, Kefenrod, Limeshain, Münzenberg, Nidda, Niddatal, Ortenberg, Ranstadt, Reichelsheim, Rockenberg, Wölfersheim, Wöllstadt

- Landkreis Hersfeld-Rotenburg

- Landkreis Kassel

- Landkreis Fulda

- Landkreis Waldeck-Frankenberg

- Schwalm-Eder-Kreis

- Stadt Kassel

- Vogelsbergkreis

- Werra-Meißner-Kreis

- Landkreis Marburg Biedenkopf

Irlandia Bundesland Mecklenburg-Vorpommern

Bundesland Niedersachsen

Hiszpania Comunidad Autónoma de Aragón: Provincia de Zaragoza y Teruel

Comunidad Autónoma de Canarias

Comunidad Autónoma de Castilla-La Mancha: Provincia de Guadalajara

Comunidad Autónoma de Castilla y León, z wyjątkiem następujących obszarów:

Provincia de Ávila

Provincia de Salamanca

Cantalejo, Carbonero El Mayor, Santa María la Real de Nieva, Segovia, Villacastín w prowincji Segovia Alcañices, Bermillo de Sayago, Puebla de Sanabria w prowincji Zamora

Comunidad Autónoma de La Rioja

Comunidad Autónoma de Navarra

Comunidad Autónoma del País Vasco

Comunidad Autónoma de Valencia: provincia de Castellón y provincia de Valencia

Włochy Provincia Autonoma di Bolzano - Alto Adige Regione Friuli Venezia Giulia
Łotwa Bundesland Sachsen

Bundesland Sachsen-Anhalt

Bundesland Schleswig-Holstein

Bundesland Thüringen

Litwa całe terytorium
Węgry Bundesland Sachsen

Bundesland Sachsen-Anhalt

Bundesland Schleswig-Holstein

Bundesland Thüringen"

Polska całe terytorium
Portugalia Região Autónoma dos Açores Região Autónoma da Madeira
Słowenia całe terytorium
Słowacja całe terytorium
Finlandia całe terytorium
Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) Irlandia Północna
(*) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do państw członkowskich obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.

CZĘŚĆ  II

Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone programy likwidacji zakażenia BTV

Państwo członkowskie Terytorium Data początkowego zatwierdzenia, o której mowa w art. 15 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689
Hiszpania Comunidad Autónoma de Aragon: Provincia de Huesca

Comunidad Autónoma de Andalucía

Comunidad Autónoma de Castilla-La Mancha z wyjątkiem prowincji Guadalajara Comunidad Autónoma de Asturias

21 lutego 2022 r.
Comunidad Autónoma de Cantabria Comunidad Autónoma de las Islas Baleares Comunidad Autónoma de Castilla y León: Provincia de Ávila

Provincia de Salamanca

Cantaleo, Carbonero El Mayor, Santa María la Real de Nieva, Segovia, Villacastín w prowincji Segovia

Alcañices, Bermillo de Sayago, Puebla de Sanabria w prowincji Zamora Comunidad Autónoma de Cataluña Comunidad Autónoma de Extremadura Comunidad Autónoma de Galicia Comunidad Autónoma de Madrid Comunidad Autónoma de Murcia

Comunidad Autónoma de Valencia: provincia de Alicante

ZAŁĄCZNIK  IX

ZARAŻENIE PASOŻYTEM VARROA SPP.

Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od zarażenia pasożytem Varroa spp.
Państwo członkowskie: Terytorium
Portugalia Wyspa Corvo Wyspa Graciosa Wyspa São Jorge Wyspa Santa Maria Wyspa São Miguel Wyspa Terceira
Finlandia Wyspy Alandzkie

ZAŁĄCZNIK  X

ZAKAŻENIE WIRUSEM RZEKOMEGO POMORU DROBIU

Państwa członkowskie lub ich strefy o statusie obszaru wolnego od zakażenia wirusem rzekomego pomoru drobiu, nieobjętego szczepieniami
Państwo członkowskie Terytorium
Finlandia całe terytorium
Szwecja całe terytorium

ZAŁĄCZNIK  XI

WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW (HPAI)

Kompartmenty wolne od HPAI
Państwo członkowskie Nazwa
Francja Kompartment ISA Bretagne obejmujący zakłady o kodach EDE 22080055, 22277180, 22203429, 22059174 i 22295000

Kompartment SASSO Sabres obejmujący zakład o kodzie EDE 40246082

Kompartment SASSO Soulitré obejmujący zakład o kodzie EDE 72341105

Niderlandy Verbeek's poultry international B.V o numerze zatwierdzenia 1122 Institut de selection animale B.V o numerze zatwierdzenia 2338

Cobb Europe B.V. o numerze zatwierdzenia 2951

ZAŁĄCZNIK  XII  31  

WIRUSOWA POSOCZNICA KRWOTOCZNA (VHS)

CZĘŚĆ  I

Państwa członkowskie, których całe terytorium ma status obszaru wolnego od VHS;

strefy lub kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego ma status obszaru wolnego od IHN; oraz

strefy lub kompartmenty państw członkowskich o statusie obszaru wolnego od IHN, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim

Państwo członkowskie (*) Terytorium
Dania całe terytorium
Estonia całe terytorium
Irlandia całe terytorium
Cypr całe terytorium lądowe
Finlandia Całe terytorium
Szwecja całe terytorium
Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) Irlandia Północna
(*) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do państw członkowskich obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.

CZĘŚĆ  II

Państwa członkowskie, których całe terytorium posiada zatwierdzony program likwidacji VHS;

strefy i kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego posiada zatwierdzony program likwidacji IHN; oraz

strefy i kompartmenty państw członkowskich posiadające zatwierdzony program likwidacji IHN, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim

Państwo członkowskie Terytorium Data początkowego zatwierdzenia, o której mowa w art. 49 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689

ZAŁĄCZNIK  XIII  32  

ZAKAŹNA MARTWICA UKŁADU KRWIOTWÓRCZEGO RYB ŁOSOSIOWATYCH (IHN)

CZĘŚĆ  I

Państwa członkowskie, których całe terytorium ma status obszaru wolnego od VHS;

strefy lub kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego ma status obszaru wolnego od IHN; oraz

strefy lub kompartmenty państw członkowskich o statusie obszaru wolnego od IHN, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim

Państwo członkowskie (*) Terytorium
Dania (skreślony)
Irlandia całe terytorium
Estonia całe terytorium
Cypr całe terytorium lądowe
Finlandia Całe terytorium z wyjątkiem przybrzeżnego kompartmentu składającego się z części gmin Eckero i Hammarland znajdujących się w obrębie okręgu, którego promień wynosi 10 km, a środek wyznaczają współrzędne WGS84 Lat 60.207175390°, Lon 19.507907780°
Szwecja całe terytorium
Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) Irlandia Północna
(*) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do państw członkowskich obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.

CZĘŚĆ  II

Państwa członkowskie, których całe terytorium posiada zatwierdzony program likwidacji IHN;

strefy i kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego posiada zatwierdzony program likwidacji IHN; oraz

strefy i kompartmenty państw członkowskich posiadające zatwierdzony program likwidacji IHN, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim

Państwo członkowskie Terytorium Data początkowego zatwierdzenia, o której mowa w art. 49 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689

ZAŁĄCZNIK  XIV

ZAKAŻENIE WIRUSEM ZAKAŹNEJ ANEMII ŁOSOSI Z DELECJĄ W REGIONIE POLIMORFICZNYM (ISAV Z DELECJĄ W REGIONIE HPR)

CZĘŚĆ  I

Państwa członkowskie, których całe terytorium ma status obszaru wolnego od zakażenia ISAV z delecją w regionie HPR;

strefy lub kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego ma status obszaru wolnego od zakażenia ISAV z delecją w regionie HPR; oraz

strefy lub kompartmenty państw członkowskich o statusie obszaru wolnego od zakażenia ISAV z delecją w regionie HPR, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim

Państwo członkowskie (*) Terytorium
Belgia całe terytorium
Bułgaria całe terytorium
Czechy całe terytorium
Dania całe terytorium
Niemcy całe terytorium
Estonia całe terytorium
Irlandia całe terytorium
Grecja całe terytorium
Hiszpania całe terytorium
Francja całe terytorium
Chorwacja całe terytorium
Włochy całe terytorium
Cypr całe terytorium
Łotwa całe terytorium
Litwa całe terytorium
Luksemburg całe terytorium
Węgry całe terytorium
Malta całe terytorium
Niderlandy całe terytorium
Austria całe terytorium
Polska całe terytorium
Portugalia całe terytorium
Rumunia całe terytorium
Słowenia całe terytorium
Słowacja całe terytorium
Finlandia całe terytorium
Szwecja całe terytorium
Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) Irlandia Północna
(*) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do państw członkowskich obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.

CZĘŚĆ  II

Państwa członkowskie, których całe terytorium posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia ISAV z dele- cją w regionie HPR;

strefy i kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia ISAV z delecją w regionie HPR; oraz

strefy i kompartmenty państw członkowskich posiadające zatwierdzony program likwidacji zakażenia ISAV z delecją w regionie HPR, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim

Obecnie brak.

ZAŁĄCZNIK  XV

ZAKAŻENIE WYWOŁYWANE PRZEZ MARTEILIA REFRINGENS

CZĘŚĆ  I

Państwa członkowskie, których całe terytorium ma status obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Marteilia refringens;

strefy lub kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego ma status obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Marteilia refringens; oraz

strefy lub kompartmenty państw członkowskich o statusie obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Marteilia refringens, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim

Państwo członkowskie (*) Terytorium
Irlandia całe terytorium
Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) cała linia brzegowa Irlandii Północnej z wyjątkiem Belfast Lough i zatoki Dundrum
(*) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do państw członkowskich obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.

CZĘŚĆ  II

Państwa członkowskie, których całe terytorium posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia wywoływanego przez Marteilia refringens;

strefy i kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia wywoływanego przez Marteilia refringens; oraz

strefy i kompartmenty państw członkowskich posiadające zatwierdzony program likwidacji zakażenia wywoływanego przez Marteilia refringens, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim

Obecnie brak.

ZAŁĄCZNIK  XVI

ZAKAŻENIE WYWOŁYWANE PRZEZ BONAMIA EXITIOSA

CZĘŚĆ  I

Państwa członkowskie, których całe terytorium ma status obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Bonamia exitiosa;

strefy lub kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego ma status obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Bonamia exitiosa; oraz

strefy lub kompartmenty państw członkowskich o statusie obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Bonamia exitiosa, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim

Państwo członkowskie Terytorium
Estonia całe terytorium

CZĘŚĆ  II

Państwa członkowskie, których całe terytorium posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia wywoływanego przez Bonamia exitiosa;

strefy i kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia wywoływanego przez Bonamia exitiosa; oraz

strefy i kompartmenty państw członkowskich posiadające zatwierdzony program likwidacji zakażenia wywoływanego przez Bonamia exitiosa, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim

Obecnie brak.

ZAŁĄCZNIK  XVII

ZAKAŻENIE WYWOŁYWANE PRZEZ BONAMIA OSTREAE

CZĘŚĆ  I

Państwa członkowskie, których całe terytorium ma status obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae;

strefy lub kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego ma status obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae; oraz

strefy lub kompartmenty państw członkowskich o statusie obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim

Państwo członkowskie (*) Terytorium
Estonia całe terytorium
Irlandia cała linia brzegowa Irlandii z wyjątkiem: Cork Harbour; Galway Bay;

Ballinakill Harbour; Clew Bay; Achill Sound; Loughmore, Blacksod Bay; Lough Foyle; Lough Swilly; i Kilkieran Bay.

Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) cała linia brzegowa Irlandii Północnej z wyjątkiem: Lough Foyle i Strangford Lough
(*) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do państw członkowskich obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.

CZĘŚĆ  II

Państwa członkowskie, których całe terytorium posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae;

strefy i kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae; oraz

strefy i kompartmenty państw członkowskich posiadające zatwierdzony program likwidacji zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim

Obecnie brak.

ZAŁĄCZNIK  XVIII 

ZAKAŻENIE WIRUSEM WSS (WSSV)

CZĘŚĆ  I

Państwa członkowskie, których całe terytorium ma status obszaru wolnego od zakażenia wirusem WSS;

strefy lub kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego ma status obszaru wolnego od zakażenia wirusem WSS; oraz

strefy lub kompartmenty państw członkowskich o statusie obszaru wolnego od zakażenia wirusem WSS, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim

Obecnie brak.

CZĘŚĆ  II

Państwa członkowskie, których całe terytorium posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia wirusem WSS;

strefy i kompartmenty państw członkowskich, w których więcej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego posiada zatwierdzony program likwidacji zakażenia wirusem WSS; oraz

strefy i kompartmenty państw członkowskich posiadające zatwierdzony program likwidacji zakażenia wirusem WSS, w przypadku gdy zlewnia zaopatrująca w wodę te strefy lub kompartmenty państwa członkowskiego jest dzielona z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim

Obecnie brak.
1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1882 z dnia 3 grudnia 2018 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących zapobiegania chorobom oraz ich zwalczania do kategorii chorób umieszczonych w wykazie oraz ustanawiające wykaz gatunków i grup gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie (Dz.U. L 308 z 4.12.2018, s. 21).
3 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/689 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do zasad dotyczących nadzoru, programów likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie i niektórych nowo występujących chorób (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 211).
4 Dyrektywa Rady 64/432/EWG z dnia 26 czerwca 1964 r. w sprawie problemów zdrowotnych zwierząt wpływających na handel wew- nątrzwspólnotowy bydłem i trzodą chlewną (Dz.U. L 121 z 29.7.1964, s. 1977).
5 Dyrektywa Rady 91/68/EWG z dnia 28 stycznia 1991 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt regulujących handel wewnątrz Wspólnoty owcami i kozami (Dz.U. L 46 z 19.2.1991, s. 19).
6 Dyrektywa Rady 92/65/EWG z dnia 13 lipca 1992 r. ustanawiająca wymagania dotyczące zdrowia zwierząt regulujące handel i przywóz do Wspólnoty zwierząt, nasienia, komórek jajowych i zarodków nieobjętych wymaganiami dotyczącymi zdrowia zwierząt ustanowionymi w szczególnych zasadach Wspólnoty określonych w załączniku A pkt I do dyrektywy 90/425/EWG (Dz.U. L 268 z 14.9.1992, s. 54).
7 Dyrektywa Rady 2005/94/WE z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie wspólnotowych środków zwalczania grypy ptaków i uchylająca dyrektywę 92/40/EWG (Dz.U. L 10 z 14.1.2006, s. 16).
8 Dyrektywa Rady 2006/88/WE z dnia 24 października 2006 r. w sprawie wymogów w zakresie zdrowia zwierząt akwakultury i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt wodnych i zwalczania tych chorób (Dz.U. L 328 z 24.11.2006, s. 14).
9 Dyrektywa Rady 2009/158/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt, regulujących handel wew- nątrzwspólnotowy i przywóz z państw trzecich drobiu i jaj wylęgowych (Dz.U. L 343 z 22.12.2009, s. 74).
10 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 616/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy Rady 2005/94/WE w odniesieniu do zatwierdzania grup drobiu i grup innych ptaków żyjących w niewoli pod względem grypy ptaków oraz dodatkowych zapobiegawczych środków ochrony biologicznej w takich grupach (Dz.U. L 181 z 14.7.2009, s. 16).
11 Decyzja Komisji (2003/467/WE) z dnia 23 czerwca 2003 r. ustanawiająca status bydła oficjalnie wolnego od gruźlicy, brucelozy i enzootycznej białaczki bydła dla stad w niektórych państwach członkowskich i regionach państw członkowskich (Dz.U. L 156 z 25.6.2003, s. 74).
12 Decyzja Komisji 93/52/EWG z dnia 21 grudnia 1992 r. stwierdzająca stosowanie się państw członkowskich lub regionów do wymagań odnoszących się do brucelozy (B. melitensis) i przyznająca im status oficjalnie wolnych od choroby (Dz.U. L 13 z 21.1.1993, s. 14).
13 Decyzja wykonawcza Komisji 2013/503/UE z dnia 11 października 2013 r. uznająca część Unii za wolną od warrozy u pszczół i ustanawiająca dodatkowe gwarancje wymagane w handlu wewnątrzunijnym i przy przywozie w celu ochrony statusu obszaru wolnego od warrozy (Dz.U. L 273 z 15.10.2013, s. 38).
14 Decyzja Komisji 94/963/WE z dnia 28 grudnia 1994 r. ustanawiająca status Finlandii jako obszaru, na którym nie są przeprowadzane szczepienia przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu (Dz.U. L 371 z 31.12.1994, s. 29).
15 Decyzja Komisji 95/98/WE z dnia 13 marca 1995 r. ustanawiająca status Szwecji jako strefy nie objętej szczepieniem w odniesieniu do rzekomego pomoru drobiu (Dz.U. L 75 z 4.4.1995, s. 28).
16 Decyzja Komisji 2004/558/WE z dnia 15 lipca 2004 r. wdrażająca dyrektywę Rady 64/432/EWG w sprawie dodatkowych gwarancji dla handlu wewnątrzwspólnotowego bydłem odnoszących się do zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy bydła i zatwierdzenia programów zwalczania przedstawionych przez państwa członkowskie (Dz.U. L 249 z 23.7.2004, s. 20).
17 Decyzja Komisji 2008/185/WE z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie dodatkowych gwarancji w wewnątrzwspólnotowym handlu trzodą chlewną odnoszących się do choroby Aujeszkyego oraz kryteriów przekazywania informacji o tej chorobie (Dz.U. L 59 z 4.3.2008, s. 19).
18 Decyzja Komisji 2009/177/WE z dnia 31 października 2008 r. wdrażająca dyrektywę Rady 2006/88/WE w odniesieniu do programów nadzoru i eliminowania chorób oraz statusu państw członkowskich, stref i enklaw wolnych od choroby (Dz.U. L 63 z 7.3.2009, s. 15).
19 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/691 z dnia 30 stycznia 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zakładów akwakultury i przewoźników zwierząt wodnych (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 345).
20 Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego rozporządzenia odniesienia do państw członkowskich obejmują "Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej".
21 Art. 2 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2022/214 z dnia 17 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.37.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 2022 r.
22 Art. 2 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2022/214 z dnia 17 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.37.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 2022 r.
23 Załącznik I:

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1008/2021 z dnia 21 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.222.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2022/214 z dnia 17 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.37.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1218 z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.188.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1071 z dnia 1 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.143.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1332 z dnia 17 maja 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 maja 2024 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2032 z dnia 29 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2032) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2024 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2692 z dnia 17 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2692) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 października 2024 r.

24 Załącznik II:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2022/214 z dnia 17 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.37.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1218 z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.188.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/150 z dnia 20 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.20.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1071 z dnia 1 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.143.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2032 z dnia 29 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2032) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2024 r.

25 Załącznik III:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2022/214 z dnia 17 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.37.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/150 z dnia 20 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.20.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1071 z dnia 1 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.143.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2023 r.

26 Załącznik IV:

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1218 z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.188.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1071 z dnia 1 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.143.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2023 r.

27 Załącznik V zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1071 z dnia 1 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.143.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2023 r.
28 Załącznik VI:

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/150 z dnia 20 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.20.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1071 z dnia 1 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.143.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2618 z dnia 23 listopada 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2618) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 listopada 2023 r.

29 Załącznik VII:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2022/214 z dnia 17 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.37.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1218 z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.188.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/150 z dnia 20 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.20.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1071 z dnia 1 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.143.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2057 z dnia 26 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.238.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1332 z dnia 17 maja 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 maja 2024 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2032 z dnia 29 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2032) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2024 r.

30 Załącznik VIII:

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1008/2021 z dnia 21 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.222.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2022/214 z dnia 17 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.37.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1218 z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.188.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/150 z dnia 20 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.20.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1071 z dnia 1 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.143.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2057 z dnia 26 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.238.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2618 z dnia 23 listopada 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2618) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 listopada 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/566 z dnia 14 lutego 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.566) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 2024 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1332 z dnia 17 maja 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 maja 2024 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2032 z dnia 29 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2032) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2024 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2692 z dnia 17 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2692) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 października 2024 r.

31 Załącznik XII:

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/150 z dnia 20 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.20.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1332 z dnia 17 maja 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 maja 2024 r.

32 Załącznik XIII:

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1008/2021 z dnia 21 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.222.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2022/214 z dnia 17 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.37.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/150 z dnia 20 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.20.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1332 z dnia 17 maja 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 maja 2024 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.131.78

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2021/620 ustanawiające przepisy dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do zatwierdzania statusu obszaru wolnego od choroby i statusu obszaru nieobjętego szczepieniami niektórych państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie oraz zatwierdzania programów likwidacji tych chorób umieszczonych w wykazie
Data aktu: 15/04/2021
Data ogłoszenia: 16/04/2021
Data wejścia w życie: 21/04/2021, 19/04/2021