a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono nowe ramy prawne w zakresie zapobiegania chorobom przenoszonym na zwierzęta lub ludzi oraz zwalczania tych chorób. W szczególności rozporządzeniem (UE) 2016/429 ustanowiono przepisy dotyczące poszczególnych chorób umieszczonych w wykazie zgodnie z art. 5 ust. 1 tego rozporządzenia (choroby umieszczone w wykazie), a w jego art. 9 określono, w jaki sposób przepisy te mają być stosowane do różnych kategorii chorób umieszczonych w wykazie. W rozporządzeniu (UE) 2016/429 przewidziano również, że państwa członkowskie ustanawiają obowiązkowe programy likwidacji chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. b) tego rozporządzenia, oraz nieobowiązkowe programy likwidacji chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. c) tego rozporządzenia, a Komisja zatwierdza te programy. Ponadto rozporządzenie przewiduje zatwierdzenie przez Komisję statusu obszaru wolnego od choroby lub statusu obszaru nieobjętego szczepieniami państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów w odniesieniu do niektórych chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) 2016/429.
(2) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882 2 zdefiniowano umieszczone w wykazie choroby w podziale na kategorie A-E i przewidziano, że przepisy dotyczące zapobiegania chorobom i ich zwalczania w odniesieniu do chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/429, mają zastosowanie do kategorii chorób umieszczonych w wykazie w odniesieniu do gatunków umieszczonych w wykazie i grup gatunków umieszczonych w wykazie, o których mowa w tabeli w załączniku do tego rozporządzenia. Niniejszym rozporządzeniem należy ustanowić przepisy dotyczące chorób należących do kategorii A, B lub C.
(3) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 za choroby umieszczone w wykazie uznaje się: zakażenie wywołane Brucella abortus, B. melitensis i B. suis, zakażenie kompleksem Mycobacterium tuberculosis (MTBC), zakażenie wirusem wścieklizny (RABV), enzootyczna białaczka bydła (EBL), zakażenie wirusem choroby niebieskiego języka (serotypy 1-24) (zakażenie BTV), wirusowa biegunka bydła (BVD), zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła/otręt bydła (IBR/IPV), wirusem choroby Aujeszkyego (ADV), zarażenie pasożytem Varroa spp., zakażenie wirusem rzekomego pomoru drobiu, zakażenie wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), wirusową posocznicę krwotoczną (VHS), zakażenie wirusem zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (ISAV z delecją w regionie HPR), zakażenie wywoływane przez Marteilia refringens, zakażenie wywoływane przez Bonamia exitiosa, zakażenie wywoływane przez Bonamia ostreae oraz zakażenie wirusem WSS (WSSV). Wszystkie te choroby umieszczone w wykazie wchodzą w zakres definicji chorób kategorii A, kategorii B lub kategorii C określonych w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2018/1882 i są należycie wymienione w tabeli w załączniku do tego rozporządzenia wykonawczego.
(4) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/689 3 stanowi uzupełnienie zasad dotyczących programów likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby w przypadku niektórych umieszczonych w wykazie chorób zwierząt lądowych, wodnych oraz innych zwierząt, na podstawie rozporządzenia (UE) 2016/429. W szczególności w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/689 ustanowiono kryteria przyznawania statusu obszaru wolnego od choroby państwom członkowskim lub ich strefom lub kompartmentom oraz wymogi dotyczące zatwierdzania programów likwidacji choroby w odniesieniu do państw członkowskich, ich stref lub kompartmentów.
(5) Art. 85 rozporządzenia (UE) 2020/689 stanowi, że państwa członkowskie lub ich strefy, które posiadały zatwierdzony program likwidacji choroby lub zatwierdzony program nadzoru przed datą rozpoczęcia stosowania tego rozporządzenia, uznaje się za posiadające zatwierdzony program likwidacji choroby zgodnie z tym rozporządzeniem przez okres sześciu lat od daty rozpoczęcia stosowania tego rozporządzenia. W związku z tym ograniczenie to należy uwzględnić w odpowiednich załącznikach do niniejszego rozporządzenia.
(6) Art. 280 rozporządzenia (UE) 2016/429 zawiera przepisy dotyczące utrzymania istniejącego statusu obszaru wolnego od choroby lub zatwierdzonych programów likwidacji choroby i nadzoru państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów w odniesieniu do niektórych chorób umieszczonych w wykazie, zatwierdzonych aktami Komisji przyjętymi zgodnie z dyrektywami Rady 64/432/EWG 4 , 91/68/EWG 5 , 92/65/EWG 6 , 2005/94/WE 7 , 2006/88/WE 8 lub 2009/158/WE 9 . Ponadto art. 84 i 85 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689 uzupełniają przepisy ustanowione w tym zakresie rozporządzeniem (UE) 2016/429 - ustanawiają one środki przejściowe dotyczące istniejących statusów obszaru wolnego od choroby oraz istniejących zatwierdzonych programów likwidacji choroby i nadzoru w odniesieniu do tych chorób umieszczonych w wykazie.
(7) W celu uproszczenia i zapewnienia przejrzystości niniejszym rozporządzeniem należy zastąpić wykazy istniejących państw członkowskich, stref i kompartmentów wolnych od choroby oraz istniejących zatwierdzonych programów zwalczania i nadzoru, określone w aktach Komisji przyjętych na podstawie dyrektyw, o których mowa w art. 280 rozporządzenia (UE) 2016/429, oraz w niektórych dyrektywach, o których mowa w art. 84 i 85 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689, wykazami zawartymi w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.
(8) W przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/689 po raz pierwszy ustanowiono przepisy dotyczące zatwierdzenia statusu obszaru wolnego od choroby w odniesieniu do państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów, a zatem przepisy art. 280 rozporządzenia (UE) 2016/429 nie mają zastosowania do takich sytuacji. Ma to miejsce w przypadku zakażenia wirusem wścieklizny (RABV), zakażenia wirusem choroby niebieskiego języka (serotypy 1-24) (zakażenia BTV), wirusowej biegunki bydła (BVD) lub zakażenia wywoływanego przez Bonamia exitiosa. Kilka państw członkowskich przedłożyło Komisji wnioski o przyznanie statusu obszaru wolnego od choroby w odniesieniu do tych chorób umieszczonych w wykazie. Ocena Komisji wykazała, że wnioski te spełniają kryteria określone w części II rozdział 4 sekcja 1 i 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689, gdzie ustanowiono przepisy dotyczące przyznawania statusu obszaru wolnego od choroby państwom członkowskim lub ich strefom i kompartmentom. Te państwa członkowskie lub ich odpowiednie strefy lub kompartmenty powinny zatem otrzymać status obszaru wolnego od choroby i powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.
(9) W przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/689 ustanowiono przepisy dotyczące zatwierdzenia programów likwidacji choroby w przypadku państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów, które nie podlegają przepisom art. 280 rozporządzenia (UE) 2016/429. Ma to miejsce w odniesieniu do zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis, zakażenia kompleksem Mycobacterium tuberculosis (MTBC), zakażenia wirusem wścieklizny (RABV), enzootycznej białaczki bydła (EBL), zakażenia wirusem choroby niebieskiego języka (serotypy 1-24) (zakażenie BTV), wirusowej biegunki bydła (BVD) lub zakażenia wywoływanego przez Bonamia exitiosa. Kilka państw członkowskich przedłożyło Komisji wnioski o zatwierdzenie programów likwidacji choroby w odniesieniu do tych chorób umieszczonych w wykazie. Ocena Komisji wykazała, że wnioski te spełniają kryteria określone w części II rozdziały 2 i 3 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689, gdzie ustanowiono kryteria, które muszą być spełnione w przypadku zatwierdzania programów likwidacji chorób kategorii B i kategorii C odpowiednio zwierząt lądowych i wodnych. W związku z tym te programy likwidacji choroby powinny zostać zatwierdzone, a państwa członkowskie lub ich strefy i kompartmenty powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.
(10) W przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie Komisja nie otrzymała jeszcze wniosków państw członkowskich o przyznanie statusu obszaru wolnego od choroby lub o zatwierdzenie programów likwidacji choroby, lub ocena wniosków nie została jeszcze zakończona. Po otrzymaniu wniosków przez Komisję lub po zakończeniu ich oceny odpowiednie państwa członkowskie, strefy lub kompartmenty mogą zostać wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.
(11) Ponadto w odniesieniu do zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis państwo członkowskie przedłożyło niedawno Komisji wniosek o przyznanie statusu obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis w odniesieniu do strefy. Ocena Komisji wykazała, że wniosek ten spełnia kryteria określone w art. 71 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689, gdzie ustanowiono przepisy dotyczące uznawania statusu obszaru wolnego od choroby na podstawie programów likwidacji choroby. Strefa ta powinna zatem otrzymać status obszaru wolnego od choroby i powinna zostać należycie wymieniona w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.
(12) W odniesieniu do grypy ptaków rozporządzenie Komisji (WE) nr 616/2009 10 , przyjęte na podstawie dyrektywy 2005/94/WE, przewiduje zatwierdzanie przez państwa członkowskie grup (kompartmentów) drobiu i grup innych ptaków żyjących w niewoli. Wykaz zatwierdzonych kompartmentów jest publicznie dostępny, a na stronie internetowej Komisji znajdują się linki do informacyjnych stron internetowych państw członkowskich. Grupy (kompartmenty) drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli zatwierdzone w odniesieniu do grypy ptaków na podstawie rozporządzenia (WE) nr 616/2009 powinny zachować status obszaru wolnego od choroby zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/429 i powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.
(13) Decyzja Komisji 2003/467/WE 11 zawiera wykaz państw członkowskich i ich regionów posiadających status obszaru wolnego od gruźlicy, status obszaru wolnego od brucelozy i statusu obszaru wolnego od enzootycznej białaczki bydła zgodnie z dyrektywą 64/432/EWG. Te państwa członkowskie i ich regiony powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.
(14) Decyzją Komisji 93/52/EWG 12 ustanowiono wykaz państw członkowskich i ich regionów posiadających status oficjalnie wolnych od brucelozy (B. melitensis) zgodnie z dyrektywą 91/68/EWG. Te państwa członkowskie i ich regiony powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.
(15) Decyzją Wykonawczą Komisji 2013/503/UE 13 ustanowiono wykaz państw członkowskich lub ich terytoriów posiadających status oficjalnie wolnych od warrozy zgodnie z dyrektywą 92/65/EWG. Te państwa członkowskie lub ich terytoria powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.
(16) Decyzjami Komisji 94/963/WE 14 i 95/98/WE 15 ustanowiono status Finlandii i Szwecji jako obszarów nieobjętych szczepieniami w odniesieniu do rzekomego pomoru drobiu zgodnie z dyrektywą 2009/158/WE. Te państwa członkowskie powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.
(17) Decyzją Komisji 2004/558/WE 16 ustanowiono wykazy regionów państw członkowskich, które mają status obszaru wolnego od zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy bydła, oraz regionów państw członkowskich, które posiadają zatwierdzony program likwidacji zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy bydła zgodnie z dyrektywą 64/432/EWG. Regiony o statusie obszaru wolnego od zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy bydła powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia, natomiast regiony posiadające zatwierdzone programy likwidacji zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy bydła powinny utrzymać swoje programy przez określony okres zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2020/689 i powinny zostać wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.
(18) Decyzją Komisji 2008/185/WE 17 ustanowiono wykazy państw członkowskich lub ich regionów, które mają status obszaru wolnego od choroby Aujeszkyego, oraz regionów państw członkowskich, które posiadają zatwierdzony program likwidacji choroby Aujeszkyego zgodnie z dyrektywą 64/432/EWG. Te państwa członkowskie lub ich regiony o statusie obszaru wolnego od choroby Aujeszkyego powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia, natomiast regiony posiadające zatwierdzone programy likwidacji choroby Aujesz- kyego powinny utrzymać swoje programy przez określony okres zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2020/689 i powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.
(19) Decyzją Komisji 2009/177/WE 18 ustanowiono wykazy państw członkowskich oraz niektórych stref i enklaw (kompartmentów) o statusie obszaru wolnego od choroby lub objętych zatwierdzonymi programami nadzoru lub eliminowania umieszczonych w wykazie chorób zwierząt wodnych zgodnie z dyrektywą 2006/88/WE. Te państwa członkowskie, ich strefy i kompartmenty o statusie obszaru wolnego od choroby powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia, natomiast zatwierdzone programy powinny być utrzymane przez określony okres zgodnie z art. 85 rozporządzenia (UE) 2020/689 i powinny zostać należycie wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.
(20) W odniesieniu do chorób umieszczonych w wykazie zwierząt wodnych istnieją pewne strefy i kompartmenty wolne od choroby oraz zatwierdzone programy nadzoru, niewymienione w decyzji 2009/177/WE, ale których wykazy są publicznie dostępne na informacyjnych stronach internetowych państw członkowskich zgodnie z dyrektywą 2006/88/WE. Te strefy i enklawy kompartmenty powinny zachować status obszaru wolnego od choroby, natomiast programy powinny być utrzymane przez określony okres zgodnie z art. 85 rozporządzenia (UE) 2020/689. Aktualne informacje dotyczące zakładów, które znajdują się w tych strefach i kompartmentach wolnych od choroby lub które są objęte tymi programami, są określone na ogólnodostępnej stronie internetowej, która została ustanowiona i jest prowadzona zgodnie z art. 185 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/429 oraz art. 21 ust. 2 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/691 19 .
(21) Ponieważ wykazy zawarte w decyzjach 93/52/EWG, 94/963/WE, 95/98/WE, 2003/467/WE, 2004/558/WE, 2008/185/WE i 2009/177/WE, rozporządzeniu (WE) nr 616/2009 i decyzji wykonawczej 2013/503/UE zastępuje się wykazami zawartymi w załącznikach do niniejszego rozporządzenia, akty te należy uchylić i zastąpić niniejszym rozporządzeniem.
(22) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (umowa o wystąpieniu), w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, rozporządzenie (UE) 2016/429, jak również oparte na nim akty Komisji, mają zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej po zakończeniu okresu przejściowego przewidzianego w umowie o wystąpieniu. Z tego powodu Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) w stosownych przypadkach powinno zostać wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do Irlandii Północnej.
(23) Ze względu na to, że rozporządzenie (UE) 2016/429 stosuje się od dnia 21 kwietnia 2021 r., niniejsze rozporządzenie powinno również stosować się od tej daty.
(24) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1882 z dnia 3 grudnia 2018 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących zapobiegania chorobom oraz ich zwalczania do kategorii chorób umieszczonych w wykazie oraz ustanawiające wykaz gatunków i grup gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie (Dz.U. L 308 z 4.12.2018, s. 21).
3 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/689 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do zasad dotyczących nadzoru, programów likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie i niektórych nowo występujących chorób (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 211).
4 Dyrektywa Rady 64/432/EWG z dnia 26 czerwca 1964 r. w sprawie problemów zdrowotnych zwierząt wpływających na handel wew- nątrzwspólnotowy bydłem i trzodą chlewną (Dz.U. L 121 z 29.7.1964, s. 1977).
5 Dyrektywa Rady 91/68/EWG z dnia 28 stycznia 1991 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt regulujących handel wewnątrz Wspólnoty owcami i kozami (Dz.U. L 46 z 19.2.1991, s. 19).
6 Dyrektywa Rady 92/65/EWG z dnia 13 lipca 1992 r. ustanawiająca wymagania dotyczące zdrowia zwierząt regulujące handel i przywóz do Wspólnoty zwierząt, nasienia, komórek jajowych i zarodków nieobjętych wymaganiami dotyczącymi zdrowia zwierząt ustanowionymi w szczególnych zasadach Wspólnoty określonych w załączniku A pkt I do dyrektywy 90/425/EWG (Dz.U. L 268 z 14.9.1992, s. 54).
7 Dyrektywa Rady 2005/94/WE z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie wspólnotowych środków zwalczania grypy ptaków i uchylająca dyrektywę 92/40/EWG (Dz.U. L 10 z 14.1.2006, s. 16).
8 Dyrektywa Rady 2006/88/WE z dnia 24 października 2006 r. w sprawie wymogów w zakresie zdrowia zwierząt akwakultury i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt wodnych i zwalczania tych chorób (Dz.U. L 328 z 24.11.2006, s. 14).
9 Dyrektywa Rady 2009/158/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt, regulujących handel wew- nątrzwspólnotowy i przywóz z państw trzecich drobiu i jaj wylęgowych (Dz.U. L 343 z 22.12.2009, s. 74).
10 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 616/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy Rady 2005/94/WE w odniesieniu do zatwierdzania grup drobiu i grup innych ptaków żyjących w niewoli pod względem grypy ptaków oraz dodatkowych zapobiegawczych środków ochrony biologicznej w takich grupach (Dz.U. L 181 z 14.7.2009, s. 16).
11 Decyzja Komisji (2003/467/WE) z dnia 23 czerwca 2003 r. ustanawiająca status bydła oficjalnie wolnego od gruźlicy, brucelozy i enzootycznej białaczki bydła dla stad w niektórych państwach członkowskich i regionach państw członkowskich (Dz.U. L 156 z 25.6.2003, s. 74).
12 Decyzja Komisji 93/52/EWG z dnia 21 grudnia 1992 r. stwierdzająca stosowanie się państw członkowskich lub regionów do wymagań odnoszących się do brucelozy (B. melitensis) i przyznająca im status oficjalnie wolnych od choroby (Dz.U. L 13 z 21.1.1993, s. 14).
13 Decyzja wykonawcza Komisji 2013/503/UE z dnia 11 października 2013 r. uznająca część Unii za wolną od warrozy u pszczół i ustanawiająca dodatkowe gwarancje wymagane w handlu wewnątrzunijnym i przy przywozie w celu ochrony statusu obszaru wolnego od warrozy (Dz.U. L 273 z 15.10.2013, s. 38).
14 Decyzja Komisji 94/963/WE z dnia 28 grudnia 1994 r. ustanawiająca status Finlandii jako obszaru, na którym nie są przeprowadzane szczepienia przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu (Dz.U. L 371 z 31.12.1994, s. 29).
15 Decyzja Komisji 95/98/WE z dnia 13 marca 1995 r. ustanawiająca status Szwecji jako strefy nie objętej szczepieniem w odniesieniu do rzekomego pomoru drobiu (Dz.U. L 75 z 4.4.1995, s. 28).
16 Decyzja Komisji 2004/558/WE z dnia 15 lipca 2004 r. wdrażająca dyrektywę Rady 64/432/EWG w sprawie dodatkowych gwarancji dla handlu wewnątrzwspólnotowego bydłem odnoszących się do zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy bydła i zatwierdzenia programów zwalczania przedstawionych przez państwa członkowskie (Dz.U. L 249 z 23.7.2004, s. 20).
17 Decyzja Komisji 2008/185/WE z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie dodatkowych gwarancji w wewnątrzwspólnotowym handlu trzodą chlewną odnoszących się do choroby Aujeszkyego oraz kryteriów przekazywania informacji o tej chorobie (Dz.U. L 59 z 4.3.2008, s. 19).
18 Decyzja Komisji 2009/177/WE z dnia 31 października 2008 r. wdrażająca dyrektywę Rady 2006/88/WE w odniesieniu do programów nadzoru i eliminowania chorób oraz statusu państw członkowskich, stref i enklaw wolnych od choroby (Dz.U. L 63 z 7.3.2009, s. 15).
19 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/691 z dnia 30 stycznia 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zakładów akwakultury i przewoźników zwierząt wodnych (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 345).
20 Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego rozporządzenia odniesienia do państw członkowskich obejmują "Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej".
21 Art. 2 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2022/214 z dnia 17 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.37.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 2022 r.
22 Art. 2 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2022/214 z dnia 17 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.37.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 2022 r.
23 Załącznik I:- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1008/2021 z dnia 21 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.222.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2022/214 z dnia 17 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.37.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1218 z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.188.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1071 z dnia 1 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.143.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1332 z dnia 17 maja 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 maja 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2032 z dnia 29 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2032) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2692 z dnia 17 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2692) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 października 2024 r.
24 Załącznik II:- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2022/214 z dnia 17 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.37.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1218 z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.188.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/150 z dnia 20 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.20.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1071 z dnia 1 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.143.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2032 z dnia 29 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2032) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2024 r.
25 Załącznik III:- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2022/214 z dnia 17 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.37.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/150 z dnia 20 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.20.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1071 z dnia 1 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.143.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2023 r.
26 Załącznik IV:- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1218 z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.188.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1071 z dnia 1 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.143.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2023 r.
27 Załącznik V zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1071 z dnia 1 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.143.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2023 r.
28 Załącznik VI:- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/150 z dnia 20 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.20.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1071 z dnia 1 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.143.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2618 z dnia 23 listopada 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2618) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 listopada 2023 r.
29 Załącznik VII:- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2022/214 z dnia 17 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.37.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1218 z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.188.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/150 z dnia 20 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.20.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1071 z dnia 1 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.143.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2057 z dnia 26 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.238.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1332 z dnia 17 maja 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 maja 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2032 z dnia 29 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2032) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2024 r.
30 Załącznik VIII:- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1008/2021 z dnia 21 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.222.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2022/214 z dnia 17 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.37.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1218 z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.188.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/150 z dnia 20 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.20.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1071 z dnia 1 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.143.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2057 z dnia 26 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.238.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2618 z dnia 23 listopada 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2618) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 listopada 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/566 z dnia 14 lutego 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.566) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1332 z dnia 17 maja 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 maja 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2032 z dnia 29 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2032) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2692 z dnia 17 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2692) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 października 2024 r.
31 Załącznik XII:- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/150 z dnia 20 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.20.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1332 z dnia 17 maja 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 maja 2024 r.
32 Załącznik XIII:- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1008/2021 z dnia 21 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.222.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2022/214 z dnia 17 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.37.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/150 z dnia 20 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.20.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1332 z dnia 17 maja 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 maja 2024 r.