(notyfikowana jako dokument nr C(2020) 9453)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 28 grudnia 2020 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiające zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii 1 , w szczególności jego art. 5 ust. 2 akapit trzeci,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzenie (WE) nr 999/2001 stanowi, że państwa członkowskie, państwa trzecie lub ich regiony kwalifikuje się zgodnie z ich statusem dotyczącym gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) do jednej z trzech kategorii: nieznaczne ryzyko występowania BSE, kontrolowane ryzyko występowania BSE oraz nieokreślone ryzyko występowania BSE.
(2) Art. 5 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia (WE) nr 999/2001 stanowi, że jeśli Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) umieściła państwo składające wniosek w jednej z kategorii BSE, można podjąć decyzję o ponownej ocenie kategoryzacji na poziomie Unii.
(3) W decyzji Komisji 2007/453/WE 2 wymieniono status BSE państw lub regionów zgodnie z ich ryzykiem BSE w części A, B lub C załącznika do tej decyzji. Państwa i regiony wymienione w części A tego załącznika uznaje się za państwa lub regiony o nieznacznym ryzyku BSE, państwa i regiony wymienione w części B tego załącznika uznaje się za państwa lub regiony o kontrolowanym ryzyku BSE, a część C tego załącznika stanowi, że państwa lub regiony niewymienione w części A ani B mają być uznane za państwa o nieokreślonym ryzyku BSE.
(4) Irlandia Północna i Szkocja są obecnie objęte częścią A załącznika do decyzji 2007/453/WE jako regiony o nieznacznym ryzyku BSE, natomiast Zjednoczone Królestwo, z wyjątkiem Irlandii Północnej i Szkocji, jest obecnie objęte częścią B tego załącznika jako państwo o kontrolowanym ryzyku BSE.
(5) W dniu 28 maja 2019 r. Światowe Zgromadzenie Delegatów OIE przyjęło na sesji ogólnej rezolucję nr 19 dotyczącą uznawania statusu członków w odniesieniu do ryzyka gąbczastej encefalopatii bydła 3 , która to rezolucja miała wejść w życie 31 maja 2019 r. W rezolucji tej uznano Szkocję za region o kontrolowanym ryzyku BSE. Po dokonaniu ponownej oceny sytuacji na poziomie Unii, w wyniku rezolucji OIE, Komisja uznała, że nowy status BSE Szkocji wg OIE należy odzwierciedlić w decyzji 2007/453/WE.
(6) W dniu 29 maja 2020 r. Światowe Zgromadzenie Delegatów OIE przyjęło rezolucję nr 11 4 uznającą Jersey za region o nieznacznym ryzyku BSE, zgodnie z Kodeksem zdrowia zwierząt lądowych OIE. Po dokonaniu ponownej oceny sytuacji na poziomie Unii, w wyniku rezolucji OIE, Komisja uznała, że nowy status BSE Jersey wg OIE należy odzwierciedlić w decyzji 2007/453/WE.
(7) Zjednoczone Królestwo przedłożyło Komisji wniosek o określenie statusu BSE tego państwa i terytorium zależnego Korony Brytyjskiej Jersey. Do wniosku dołączono istotne informacje na temat Zjednoczonego Królestwa i terytorium zależnego Korony Brytyjskiej Jersey, dotyczące kryteriów i potencjalnych czynników ryzyka, o których mowa w art. 5 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 999/2001 i które określono w rozdziałach A i B załącznika II do tego rozporządzenia. Biorąc pod uwagę informacje przedstawione przez Zjednoczone Królestwo, wspomniane państwo trzecie należy włączyć do części B załącznika do decyzji 2007/453/WE, natomiast terytorium zależne Korony Brytyjskiej Jersey należy włączyć do części A tego załącznika.
(8) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (umowa o wystąpieniu), w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii / Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, rozporządzenie (WE) nr 999/ 2001, jak również oparte na nim akty Komisji, mają zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej po zakończeniu okresu przejściowego przewidzianego w umowie o wystąpieniu. Z tego powodu po zakończeniu okresu przejściowego jedynie Irlandia Północna powinna być wymieniona jako region państwa członkowskiego w części A załącznika do decyzji 2007/453/WE.
(9) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik do decyzji 2007/453/WE.
(10) Ponieważ okres przejściowy przewidziany w umowie o wystąpieniu kończy się w dniu 31 grudnia 2020 r., niniejszą decyzję należy stosować od dnia 1 stycznia 2021 r.
(11) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 22 grudnia 2020 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Stella KYRIAKIDES |
|
Członek Komisji |