Decyzja wykonawcza 2020/2212 zmieniająca załącznik do decyzji 2007/453/WE w odniesieniu do statusu BSE Zjednoczonego Królestwa oraz terytorium zależnego Korony Brytyjskiej Jersey

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2020/2212
z dnia 22 grudnia 2020 r.
zmieniająca załącznik do decyzji 2007/453/WE w odniesieniu do statusu BSE Zjednoczonego Królestwa oraz terytorium zależnego Korony Brytyjskiej Jersey

(notyfikowana jako dokument nr C(2020) 9453)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 28 grudnia 2020 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiające zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii 1 , w szczególności jego art. 5 ust. 2 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 999/2001 stanowi, że państwa członkowskie, państwa trzecie lub ich regiony kwalifikuje się zgodnie z ich statusem dotyczącym gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) do jednej z trzech kategorii: nieznaczne ryzyko występowania BSE, kontrolowane ryzyko występowania BSE oraz nieokreślone ryzyko występowania BSE.

(2) Art. 5 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia (WE) nr 999/2001 stanowi, że jeśli Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) umieściła państwo składające wniosek w jednej z kategorii BSE, można podjąć decyzję o ponownej ocenie kategoryzacji na poziomie Unii.

(3) W decyzji Komisji 2007/453/WE 2  wymieniono status BSE państw lub regionów zgodnie z ich ryzykiem BSE w części A, B lub C załącznika do tej decyzji. Państwa i regiony wymienione w części A tego załącznika uznaje się za państwa lub regiony o nieznacznym ryzyku BSE, państwa i regiony wymienione w części B tego załącznika uznaje się za państwa lub regiony o kontrolowanym ryzyku BSE, a część C tego załącznika stanowi, że państwa lub regiony niewymienione w części A ani B mają być uznane za państwa o nieokreślonym ryzyku BSE.

(4) Irlandia Północna i Szkocja są obecnie objęte częścią A załącznika do decyzji 2007/453/WE jako regiony o nieznacznym ryzyku BSE, natomiast Zjednoczone Królestwo, z wyjątkiem Irlandii Północnej i Szkocji, jest obecnie objęte częścią B tego załącznika jako państwo o kontrolowanym ryzyku BSE.

(5) W dniu 28 maja 2019 r. Światowe Zgromadzenie Delegatów OIE przyjęło na sesji ogólnej rezolucję nr 19 dotyczącą uznawania statusu członków w odniesieniu do ryzyka gąbczastej encefalopatii bydła 3 , która to rezolucja miała wejść w życie 31 maja 2019 r. W rezolucji tej uznano Szkocję za region o kontrolowanym ryzyku BSE. Po dokonaniu ponownej oceny sytuacji na poziomie Unii, w wyniku rezolucji OIE, Komisja uznała, że nowy status BSE Szkocji wg OIE należy odzwierciedlić w decyzji 2007/453/WE.

(6) W dniu 29 maja 2020 r. Światowe Zgromadzenie Delegatów OIE przyjęło rezolucję nr 11 4  uznającą Jersey za region o nieznacznym ryzyku BSE, zgodnie z Kodeksem zdrowia zwierząt lądowych OIE. Po dokonaniu ponownej oceny sytuacji na poziomie Unii, w wyniku rezolucji OIE, Komisja uznała, że nowy status BSE Jersey wg OIE należy odzwierciedlić w decyzji 2007/453/WE.

(7) Zjednoczone Królestwo przedłożyło Komisji wniosek o określenie statusu BSE tego państwa i terytorium zależnego Korony Brytyjskiej Jersey. Do wniosku dołączono istotne informacje na temat Zjednoczonego Królestwa i terytorium zależnego Korony Brytyjskiej Jersey, dotyczące kryteriów i potencjalnych czynników ryzyka, o których mowa w art. 5 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 999/2001 i które określono w rozdziałach A i B załącznika II do tego rozporządzenia. Biorąc pod uwagę informacje przedstawione przez Zjednoczone Królestwo, wspomniane państwo trzecie należy włączyć do części B załącznika do decyzji 2007/453/WE, natomiast terytorium zależne Korony Brytyjskiej Jersey należy włączyć do części A tego załącznika.

(8) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (umowa o wystąpieniu), w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii / Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, rozporządzenie (WE) nr 999/ 2001, jak również oparte na nim akty Komisji, mają zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej po zakończeniu okresu przejściowego przewidzianego w umowie o wystąpieniu. Z tego powodu po zakończeniu okresu przejściowego jedynie Irlandia Północna powinna być wymieniona jako region państwa członkowskiego w części A załącznika do decyzji 2007/453/WE.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik do decyzji 2007/453/WE.

(10) Ponieważ okres przejściowy przewidziany w umowie o wystąpieniu kończy się w dniu 31 grudnia 2020 r., niniejszą decyzję należy stosować od dnia 1 stycznia 2021 r.

(11) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załącznik do decyzji 2007/453/WE zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2021 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 grudnia 2020 r.
W imieniu Komisji
Stella KYRIAKIDES
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PAŃSTW LUB REGIONÓW

A. Państwa lub regiony o nieznacznym ryzyku BSE

Państwa członkowskie

– Belgia

– Bułgaria

– Czechy

– Dania

– Niemcy

– Estonia

– Hiszpania

– Chorwacja

– Włochy

– Cypr

– Łotwa

– Litwa

– Luksemburg

– Węgry

– Malta

– Niderlandy

– Austria

– Polska

– Portugalia

– Rumunia

– Słowenia

– Słowacja

– Finlandia

– Szwecja

Regiony państw członkowskich *

– Irlandia Północna

Państwa Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu

– Islandia

– Liechtenstein

– Norwegia

– Szwajcaria

Państwa trzecie

– Argentyna

– Australia

– Brazylia

– Chile

– Kolumbia

– Kostaryka

– Indie

– Izrael

– Japonia

– Jersey

– Namibia

– Nowa Zelandia

– Panama

– Paragwaj

– Peru

– Serbia *

– Singapur

– Stany Zjednoczone

– Urugwaj

B. Państwa lub regiony o kontrolowanym ryzyku BSE

Państwa członkowskie

– Irlandia

– Grecja

– Francja

Państwa trzecie

– Kanada

– Meksyk

– Nikaragua

– Korea Południowa

– Tajwan

– Zjednoczone Królestwo z wyjątkiem Irlandii Północnej

C. Państwa lub regiony o nieokreślonym ryzyku BSE

– Państwa lub regiony niewymienione w pkt A ani B"

1 Dz.U. L 147 z 31.5.2001, s. 1.
2 Decyzja Komisji 2007/453/WE z dnia 29 czerwca 2007 r. ustanawiająca status BSE państw członkowskich i krajów trzecich lub ich regionów zgodnie z ryzykiem wystąpienia BSE (Dz.U. L 172 z 30.6.2007, s. 84).
* Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, a w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii / Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do państw członkowskich obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.
**) Zgodnie z art. 135 Układu o stabilizacji i stowarzyszeniu między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Serbii, z drugiej strony (Dz.U. L 278 z 18.10.2013, s. 16).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.438.44

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2020/2212 zmieniająca załącznik do decyzji 2007/453/WE w odniesieniu do statusu BSE Zjednoczonego Królestwa oraz terytorium zależnego Korony Brytyjskiej Jersey
Data aktu: 22/12/2020
Data ogłoszenia: 28/12/2020
Data wejścia w życie: 01/01/2021