RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 192 ust. 1 w związku z jego art. 218 ust. 9,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 14 października 2004 r. w drodze decyzji Rady 2006/507/WE 1 Wspólnota Europejska przystąpiła do Konwencji sztokholmskiej w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych (zwanej dalej "konwencją").
(2) Jako strona konwencji Unia może zgłaszać wnioski dotyczące poprawek do załączników do konwencji. Załącznik A do konwencji zawiera wykaz substancji chemicznych, które mają zostać wyeliminowane, załącznik B zawiera wykaz substancji chemicznych, które mają zostać ograniczone, a załącznik C zawiera wykaz substancji chemicznych, których uwalnianie z niezamierzonej produkcji ma zostać zmniejszone lub wyeliminowane.
(3) Zgodnie z dostępnymi informacjami naukowymi i sprawozdaniami z przeglądów, a także biorąc pod uwagę kryteria kwalifikacyjne zawarte w załączniku D do konwencji, metoksychlor wykazuje cechy trwałego zanieczyszczenia organicznego.
(4) Metoksychlor nie jest zatwierdzony jako substancja czynna zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 2 , a zatem nie zezwala się na wprowadzanie go do obrotu lub stosowanie w Unii w środkach ochrony roślin. Metoksychlor nie jest zatwierdzony jako substancja czynna zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 3 , a zatem nie zezwala się na wprowadzanie go do obrotu lub stosowanie w Unii w produktach biobójczych. Ponadto metoksychlor nie jest zarejestrowany zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1907/2006 4 , w związku z czym nie może być produkowany ani wprowadzany do obrotu w Unii w ilości 1 tony lub więcej rocznie na producenta lub importera.
(5) Chociaż metoksychlor został wycofany w Unii wiele lat temu, może być nadal stosowany jako pestycyd i rozproszony w środowisku poza obszarem Unii, co może być powodem stwierdzenia jego obecności w środowisku. Ze względu na możliwość transgranicznego przenoszenia metoksychloru w środowisku na dalekie odległości, środki podjęte na szczeblu krajowym lub unijnym nie są wystarczające, aby zagwarantować wysoki poziom ochrony środowiska i zdrowia ludzi, dlatego też niezbędne są szeroko zakrojone działania na poziomie międzynarodowym.
(6) W związku z tym Unia powinna przedłożyć Sekretariatowi konwencji wniosek dotyczący włączenia metoksychloru do załącznika A do konwencji,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: