Dyrektywa 2019/1813 zmieniająca dyrektywę wykonawczą 2014/96/UE w sprawie wymagań dotyczących etykietowania, plombowania i pakowania materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych oraz roślin sadowniczych przeznaczonych do produkcji owoców, który to materiał i rośliny są objęte zakresem dyrektywy Rady 2008/90/WE, w odniesieniu do koloru etykiety dla certyfikowanych kategorii materiału rozmnożeniowego i roślin sadowniczych oraz treści dokumentu dostawcy

DYREKTYWA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2019/1813
z dnia 29 października 2019 r.
zmieniająca dyrektywę wykonawczą 2014/96/UE w sprawie wymagań dotyczących etykietowania, plombowania i pakowania materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych oraz roślin sadowniczych przeznaczonych do produkcji owoców, który to materiał i rośliny są objęte zakresem dyrektywy Rady 2008/90/WE, w odniesieniu do koloru etykiety dla certyfikowanych kategorii materiału rozmnożeniowego i roślin sadowniczych oraz treści dokumentu dostawcy

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2008/90/WE z dnia 29 września 2008 r. w sprawie obrotu materiałem rozmnożeniowym roślin sadowniczych oraz roślinami sadowniczymi przeznaczonymi do produkcji owoców 1 , w szczególności jej art. 9 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dyrektywie wykonawczej Komisji 2014/96/UE 2  określono wymagania dotyczące etykietowania materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych oraz roślin sadowniczych przeznaczonych do produkcji owoców w celu zapewnienia tożsamości i identyfikowalności tego materiału rozmnożeniowego i tych roślin sadowniczych podczas wprowadzania do obrotu.

(2) Zgodnie z tą dyrektywą Komisja do dnia 1 stycznia 2019 r. miała dokonać przeglądu stosowania kolorowych etykiet dla materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych oraz roślin sadowniczych, który to materiał i rośliny należą do kategorii przedelitarnej, elitarnej lub kwalifikowanej.

(3) Badanie przeprowadzone przez Komisję wykazało, że większość państw członkowskich opowiada się za obowiązkowym stosowaniem kolorowych etykiet dla kategorii przedelitarnej, elitarnej lub kwalifikowanej materiału rozmnożeniowego i roślin sadowniczych. Z badania tego wynika również, że kilka państw członkowskich wprowadza do obrotu materiał Conformitas Agraria Communitatis ("CAC") z żółtym dokumentem dostawcy w postaci etykiety umieszczanej na materiale CAC.

(4) W celu uwzględnienia praktyk istniejących w państwach członkowskich oraz w celu zapewnienia wyraźnego rozróżnienia między dokumentem dostawcy dotyczącym materiału CAC a urzędowymi etykietami dla materiału przedelitarnego, elitarnego i kwalifikowanego kolor etykiety CAC powinien być żółty, jeżeli dokument dostawcy jest umieszczany na materiale CAC. Nie należy określać żadnego szczególnego koloru dla dokumentu dostawcy, jeżeli nie jest on umieszczany na materiale CAC, ponieważ w takim przypadku nie ma ryzyka pomylenia go z żadną inną etykietą lub innym dokumentem.

(5) W dyrektywie wykonawczej 2014/96/UE nie zalecono określonego koloru dla dokumentu dostawcy, gdy jest on umieszczany na materiale CAC w postaci etykiety. Niektóre państwa członkowskie stosują obecnie kolor inny niż żółty w przypadku tych etykiet. Aby uniknąć zakłóceń w handlu, należy umożliwić państwom członkowskim zezwalanie, w okresie przejściowym, na wprowadzanie do obrotu materiału CAC, na którym umieszczono etykiety w kolorze innym niż żółty, na ich własnym terytorium, na którym stosuje się już te kolorowe etykiety do dnia 1 kwiet nia 2020 r.

(6) Ponadto doświadczenie pokazuje, że treść dokumentu dostawcy można by uprościć, aby zapewnić większą elastyczność przy wprowadzaniu do obrotu materiału CAC w każdym z państw członkowskich. Gdy dokument dostawcy zawiera mniej informacji, dostawcy jest łatwiej zmniejszyć jego rozmiar, tak by można było umieścić ten dokument na materiale CAC, który ma być wprowadzony do obrotu. Z tego względu podawanie informacji o ilości materiału CAC wprowadzanego do obrotu oraz o państwie członkowskim, w którym wyprodukowano materiał CAC, w przypadku gdy jest ono inne niż państwo członkowskie, w którym sporządzono dokument dostawcy, powinno być nieobowiązkowe.

(7) Z uwagi na zmiany, które należy wprowadzić w wymaganiach dotyczących etykietowania materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych oraz roślin sadowniczych, który to materiał i rośliny należą do wszystkich kategorii ustalonych do celów wprowadzania do obrotu, oraz w wymaganiach dotyczących dokumentu dostawcy, należy zmienić dyrektywę wykonawczą 2014/96/UE.

(8) Aby zapewnić właściwym organom i dostawcom odpowiedni czas na dostosowanie się do nowych wymagań, niniejsza dyrektywa powinna mieć zastosowanie od dnia 1 kwietnia 2020 r.

(9) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, Sekcja ds. Materiału Rozmnożeniowego oraz Roślin Rodzajów i Gatunków Owocowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Zmiany w dyrektywie wykonawczej 2014/96/UE

W dyrektywie wykonawczej 2014/96/UE wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 2 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Etykieta ma następujący kolor:

a) biały z ukośnym fioletowym paskiem w przypadku materiału przedelitarnego;

b) biały w przypadku materiału elitarnego;

c) niebieski w przypadku materiału kwalifikowanego.";

2)
art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 5

Dokument dostawcy dla materiału CAC

1. Państwa członkowskie zapewniają, aby materiał CAC był wprowadzany do obrotu wraz z dokumentem sporządzonym przez dostawcę zgodnie z ust. 2, 3 i 4 ("dokument dostawcy").

Państwa członkowskie zapewniają, aby dokument dostawcy nie przypominał dokumentu towarzyszącego, o którym mowa w art. 3, aby uniknąć ewentualnego pomylenia tych dwóch dokumentów.

2. Dokument dostawcy zawiera co najmniej następujące informacje:

a) sformułowanie "przepisy i normy UE";

b) nazwę państwa członkowskiego, w którym wystawiono dokument, lub odpowiedni kod;

c) właściwy organ lub odpowiedni kod;

d) nazwę dostawcy lub jego numer rejestracyjny/kod nadany przez właściwy organ;

e) indywidualny numer seryjny, numer tygodnia lub numer serii;

f) nazwę botaniczną;

g) oznaczenie "materiał CAC";

h) oznaczenie odmiany oraz, w stosownych przypadkach, klonu. W przypadku podkładek nienależących do odmiany: nazwę gatunku lub danego mieszańca międzygatunkowego. W przypadku szczepionych roślin sadowniczych podaje się takie informacje w odniesieniu do podkładki i sadzonki wierzchołkowej do szczepienia. W przypadku odmian, w odniesieniu do których złożono wniosek o urzędową rejestrację lub o prawo do ochrony odmian roślin, takie informacje obejmują: sformułowania "proponowana nazwa" i "trwa rozpatrzenie wniosku";

i) datę wystawienia dokumentu.

3. W przypadku gdy dokument dostawcy jest umieszczany na materiale CAC, jego kolor musi być żółty.

4. Druk na dokumencie dostawcy jest nieusuwalny, a dokument ten jest sporządzony w jednym z języków urzędowych Unii, jest wyraźnie widoczny i czytelny.".

Artykuł  2

Transpozycja

1. 
Państwa członkowskie przyjmują i publikują, najpóźniej do dnia 31 marca 2020 r., przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy. Niezwłocznie przekazują Komisji tekst tych przepisów.

Państwa członkowskie stosują te przepisy od dnia 1 kwietnia 2020 r.

Przepisy przyjęte przez państwa członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez państwa członkowskie.

2. 
Państwa członkowskie przekazują Komisji tekst podstawowych przepisów prawa krajowego, przyjętych w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.
Artykuł  3

Środki przejściowe

1. 
Państwa członkowskie mogą, do dnia 30 czerwca 2021 r., zezwalać na wprowadzanie do obrotu materiału Conformitas Agraria Communitatis ("CAC"), na którym umieszczono etykiety w kolorze innym niż żółty, na ich własnym terytorium, na którym stosuje się już te kolorowe etykiety do dnia 1 kwietnia 2020 r.
2. 
Państwa członkowskie zapewniają, aby przy wprowadzaniu do obrotu materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych oraz roślin sadowniczych, który to materiał i rośliny kwalifikują się jako materiał CAC, ten materiał i te rośliny były identyfikowane poprzez odesłanie do niniejszego artykułu w dokumencie dostawcy, jeżeli dokument ten jest stosowany jako etykieta.
Artykuł  4

Wejście w życie

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  5

Adresaci

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 października 2019 r.
W imieniu Komisji
Vytenis ANDRIUKAITIS
Członek Komisji
1 Dz.U. L 267 z 8.10.2008, s. 8.
2 Dyrektywa wykonawcza Komisji 2014/96/UE z dnia 15 października 2014 r. w sprawie wymagań dotyczących etykietowania, plombowania i pakowania materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych oraz roślin sadowniczych przeznaczonych do produkcji owoców, który to materiał i rośliny są objęte zakresem dyrektywy Rady 2008/90/WE (Dz.U. L 298 z 16.10.2014, s. 12).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.278.7

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 2019/1813 zmieniająca dyrektywę wykonawczą 2014/96/UE w sprawie wymagań dotyczących etykietowania, plombowania i pakowania materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych oraz roślin sadowniczych przeznaczonych do produkcji owoców, który to materiał i rośliny są objęte zakresem dyrektywy Rady 2008/90/WE, w odniesieniu do koloru etykiety dla certyfikowanych kategorii materiału rozmnożeniowego i roślin sadowniczych oraz treści dokumentu dostawcy
Data aktu: 29/10/2019
Data ogłoszenia: 30/10/2019
Data wejścia w życie: 19/11/2019