a także mając na uwadze, co następuje:(1) W piśmie, które wpłynęło do Komisji w dniu 6 lutego 2018 r., Węgry wystąpiły z wnioskiem o upoważnienie zgodnie z art. 395 ust. 2 dyrektywy 2006/112/WE do wprowadzenia szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 26 ust. 1 lit. a), art. 168 i 168a dyrektywy 2006/112/WE regulujących prawo do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do leasingu samochodów osobowych (zwanego dalej "szczególnym środkiem").
(2) Pismem z dnia 8 czerwca 2018 r. Komisja przekazała wniosek złożony przez Węgry innym państwom członkowskim zgodnie z art. 395 ust. 2 akapit drugi dyrektywy 2006/112/WE. Pismem z dnia 11 czerwca 2018 r. Komisja zawiadomiła Węgry, że posiada wszystkie informacje niezbędne do rozpatrzenia wniosku.
(3) Art. 168 i 168a dyrektywy 2006/112/WE ustanawiają prawo podatnika do odliczenia podatku od wartości dodanej (VAT) naliczonego w związku z dostawą towarów i świadczeniem usług wykorzystywanych przez podatnika do celów jego opodatkowanych transakcji. Art. 26 ust. 1 lit. a) dyrektywy 2006/112/WE zawiera wymóg rozliczania się z VAT w przypadku użycia towarów stanowiących część majątku przedsiębiorstwa do celów prywatnych podatnika lub jego pracowników lub, bardziej ogólnie, do celów innych niż działalność jego przedsiębiorstwa.
(4) Podatnicy na Węgrzech mogą obecnie odliczać podatek VAT od leasingu samochodów osobowych w zakresie, w jakim samochód osobowy jest używany do celów podlegającej opodatkowaniu działalności gospodarczej podatnika. Aby skorzystać z tego odliczenia podatku VAT, podatnicy muszą udowodnić, w jakim zakresie korzystają z samochodów osobowych do celów związanych z działalnością przedsiębiorstwa.
(5) Węgry twierdzą, że stosowanie tego systemu jest skomplikowane. Często bardzo trudne jest dokładne określenie zakresu wykorzystywania pojazdów do celów niezwiązanych z działalnością przedsiębiorstwa, a nawet jeśli jest to możliwe, procedura jest zwykle uciążliwa.
(6) Węgry złożyły zatem wniosek o wprowadzenie szczególnego środka, zgodnie z którym kwota podatku VAT od wydatków podlegających odliczeniu w przypadku leasingu samochodów osobowych, które nie są wykorzystywane wyłącznie do celów działalności przedsiębiorstwa, powinna stanowić zryczałtowaną stawkę procentową. W oparciu o swoje oszacowania Węgry uznają, że zasadnym jest stosowanie ograniczenia odliczenia na poziomie 50 %. Jednocześnie należy zawiesić wymóg rozliczania się z podatku VAT w przypadku wykorzystywania samochodów osobowych do celów niezwiązanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, jeżeli samochody te podlegają ograniczeniu odliczenia na poziomie 50 %.
(7) Ograniczenie prawa do odliczenia na mocy wnioskowanego upoważnienia powinno mieć zastosowanie do podatku VAT zapłaconego od leasingu samochodów osobowych, które są przeznaczone do przewozu maksymalnie dziewięciu osób, jeżeli masa całkowita pojazdu nie przekracza pięciu ton. Pojazdy przeznaczone do transportu towarów, pojazdy służące do celów specjalnych (tj. żuraw samochodowy, wóz strażacki, betoniarka), pojazdy przeznaczone do transportu dziesięciu lub więcej niż dziesięciu osób, ciągniki i przyczepy są wyłączone z ograniczenia prawa do odliczenia podatku VAT.
(8) Podatnicy, którzy nie chcą korzystać z ograniczenia odliczenia na poziomie 50 % i chcą stosować odliczenie podatku od wartości dodanej w proporcji do rzeczywistego wykorzystania do celów prowadzenia ich przedsiębiorstwa, powinni mieć taką możliwość na podstawie szczegółowych dowodów dotyczących korzystania z pojazdów do celów prowadzenia ich przedsiębiorstwa.
(9) Wnioskowany środek eliminuje konieczność prowadzenia dokumentacji dotyczącej prywatnego wykorzystywania samochodów przedsiębiorstwa, a jednocześnie zapobiega uchylaniu się od opodatkowania wynikającemu z niewłaściwego prowadzenia dokumentacji. W związku z tym właściwe jest przyznanie Węgrom upoważnienia do stosowania wnioskowanego środka.
(10) Szczególny środek powinien być ograniczony w czasie, aby umożliwić przegląd jego konieczności i skuteczności oraz stosowanego wskaźnika podziału między działalnością związaną i niezwiązana z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
(11) W przypadku gdyby Węgry uznały, że konieczne jest przedłużenie obowiązywania tego upoważnienia na okres po 2021 r., powinny przedłożyć Komisji sprawozdanie zawierające przegląd stosowanego wskaźnika procentowego ograniczenia wraz z wnioskiem o przedłużenie najpóźniej do dnia 31 marca 2021 r.
(12) Szczególny środek wpłynie jedynie w nieznacznym stopniu na ogólną kwotę wpływów z podatków pobieranych na etapie ostatecznej konsumpcji i nie będzie mieć negatywnych skutków dla zasobów własnych Unii pochodzących z podatku VAT,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: