Rozporządzenie delegowane 2017/588 uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych w zakresie minimalnej wielkości zmiany ceny dla akcji, kwitów depozytowych i funduszy inwestycyjnych typu ETF

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2017/588
z dnia 14 lipca 2016 r.
uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych w zakresie minimalnej wielkości zmiany ceny dla akcji, kwitów depozytowych i funduszy inwestycyjnych typu ETF
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniającą dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE 1 , w szczególności jej art. 49 ust. 3 i art. 49 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy określić zasady minimalnych wielkości zmiany ceny lub minimalne wielkości zmiany ceny w odniesieniu do niektórych instrumentów finansowych w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rynków. W szczególności należy kontrolować ryzyko stale zmniejszającej się minimalnej wielkości zmiany ceny dla akcji, kwitów depozytowych i niektórych rodzajów funduszy inwestycyjnych typu ETF i jej wpływu na prawidłowe funkcjonowanie rynku za pomocą obowiązkowych zasad minimalnych wielkości zmiany ceny.

(2) Dla pozostałych instrumentów finansowych ze względu na charakter tych instrumentów oraz mikrostruktur rynków, na których są one przedmiotem obrotu, nie można przyjąć zasad minimalnych wielkości zmiany ceny w celu wniesienia skutecznego wkładu w prawidłowe funkcjonowanie rynków, a tym samym instrumenty te nie powinny podlegać zasadom minimalnych wielkości zmiany ceny.

(3) W szczególności certyfikaty są przedmiotem obrotu jedynie w niektórych państwach członkowskich. Z uwagi na cechy tych instrumentów finansowych, a także płynność, skalę i charakter rynków, na których są one przedmiotem obrotu, nie są konieczne obowiązkowe zasady minimalnych wielkości zmiany ceny, aby zapobiec wystąpieniu nieprawidłowych warunków transakcji.

(4) Niekapitałowe instrumenty finansowe i produkty przynoszące stały dochód w dużej mierze są przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, z ograniczoną liczbą transakcji realizowanych w systemach obrotu. Z uwagi na cechy szczególne płynności tych instrumentów na platformach elektronicznych i ich rozdrobnienie, obowiązkowych zasad minimalnej wielkości zmiany ceny dla tych instrumentów również nie uznaje się za konieczne.

(5) Korelacja między funduszami inwestycyjnymi typu ETF a bazowymi instrumentami kapitałowymi sprawia, że niezbędne jest określenie minimalnej wielkości zmiany ceny dla funduszy inwestycyjnych typu ETF, których bazę stanowią akcje i kwity depozytowe. Jednakże fundusze inwestycyjne typu ETF, których bazy nie stanowią akcje ani kwity depozytowe, nie powinny podlegać obowiązkowym zasadom minimalnych wielkości zmiany ceny.

(6) Ważne jest, aby wszystkie fundusze inwestycyjne typu ETF objęte niniejszym rozporządzeniem miały te same zasady minimalnych wielkości zmiany ceny oparte na pojedynczym paśmie płynności, niezależnie od ich średniej dziennej liczby transakcji, tak aby ryzyko obejścia zasad minimalnych wielkości zmiany ceny w odniesieniu do tych instrumentów było ograniczone.

(7) Znaczenie pojęcia "rynku o zasadniczym znaczeniu dla płynności" należy doprecyzować do celów niniejszego rozporządzenia z uwagi na to, że rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 2  stosuje ten termin zarówno do celów zwolnienia dotyczącego ceny referencyjnej, jak i do celów zgłaszania transakcji.

(8) Zasady minimalnych wielkości zmiany ceny określają jedynie minimalną różnicę pomiędzy dwoma poziomami cen zleceń wysłanych w odniesieniu do instrumentu finansowego w arkuszu zleceń. W związku z tym należy je stosować w jednakowy sposób, bez względu na walutę danego instrumentu finansowego.

(9) Właściwe organy powinny mieć możliwość szybkiego reagowania na wydarzenia znane z wyprzedzeniem, które prowadzą do zmiany liczby transakcji w odniesieniu do danego instrumentu finansowego, przez co odpowiednia minimalna wielkość zmiany ceny może już nie być właściwa. W tym celu należy ustanowić specjalną procedurę w celu uniknięcia nieprawidłowych warunków rynkowych wynikających ze zdarzeń korporacyjnych, które mogą powodować, że minimalna wielkość zmiany ceny jednego konkretnego instrumentu jest niewłaściwa. Procedura ta powinna mieć zastosowanie do zdarzeń korporacyjnych, które mogą mieć istotny wpływ na płynność tego instrumentu. Dokonując oceny wpływu działania korporacyjnego dotyczącego konkretnego instrumentu finansowego, właściwe organy powinny uwzględnić wszelkie wcześniejsze zdarzenia korporacyjne o podobnych cechach.

(10) W celu zapewnienia, aby zasady minimalnych wielkości zmiany ceny mogły skutecznie funkcjonować, a uczestnicy rynku mieli wystarczającą ilość czasu na wdrożenie nowych wymogów, należy zapewnić gromadzenie niektórych danych oraz wczesną publikację średniej dziennej liczby transakcji dla poszczególnych instrumentów finansowych objętych niniejszym rozporządzeniem.

(11) Ze względów spójności oraz w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania rynków finansowych konieczne jest, aby przepisy ustanowione niniejszym rozporządzeniem oraz powiązane przepisy krajowe transponujące dyrektywę 2014/65/UE były stosowane od tej samej daty. Jednakże aby zapewnić skuteczność zasad minimalnej wielkości zmiany ceny, niektóre przepisy niniejszego rozporządzenia powinny mieć zastosowanie od daty jego wejścia w życie.

(12) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przekazany Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

(13) ESMA przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zwrócił się o opinię do Grupy Interesariuszy z Sektora Giełd i Papierów Wartościowych powołanej zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Rynek o zasadniczym znaczeniu dla płynności

Do celów niniejszego rozporządzenia za rynek o zasadniczym znaczeniu dla płynności dla akcji lub kwitu depozytowego uważa się rynek o zasadniczym znaczeniu dla płynności, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 600/2014 i jak określono w art. 4 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/587 4 .

Artykuł  2

Minimalna wielkość zmiany ceny

(art. 49 ust. 1 i 2 dyrektywy 2014/65/UE)

1. 
Systemy obrotu stosują do zleceń na akcje lub kwity depozytowe minimalną wielkość zmiany ceny, która jest równa lub większa niż wielkość odpowiadająca:
a)
pasmu płynności w tabeli załącznika odpowiadającemu średniej dziennej liczbie transakcji na rynku o zasadniczym znaczeniu dla płynności dla tego instrumentu; oraz
b)
zakresowi płynności w tym paśmie płynności odpowiadającym cenie zlecenia.
2. 
W drodze odstępstwa od ust. 1 lit. a), w przypadku gdy na rynku o zasadniczym znaczeniu dla płynności dla akcji lub kwitu depozytowego funkcjonuje tylko system obrotu, który dopasowuje zlecenia na podstawie licytacji okresowej i algorytmu obrotu prowadzonego bez ingerencji człowieka, systemy obrotu stosują pasmo płynności odpowiadające najniższej średniej dziennej liczbie transakcji w tabeli w załączniku.
3. 
Systemy obrotu stosują do zleceń na fundusze inwestycyjne typu ETF minimalną wielkość zmiany ceny, która jest równa lub większa niż wielkość odpowiadająca:
a)
pasmu płynności w tabeli załącznika odpowiadającemu najwyższej średniej liczbie transakcji; oraz
b)
zakresowi płynności w tym paśmie płynności odpowiadającym cenie zlecenia.
4. 
Wymogi określone w akapicie trzecim mają zastosowanie wyłącznie do funduszy inwestycyjnych typu ETF, których bazowymi instrumentami finansowymi są wyłącznie akcje podlegające zasadom minimalnych wielkości zmiany ceny zgodnie z akapitem pierwszym lub koszykiem takich akcji.
Artykuł  3

Średnia dzienna liczba transakcji dla akcji i kwitów depozytowych

(art. 49 ust. 1 i 2 dyrektywy 2014/65/UE)

1. 
Do dnia 1 marca roku następującego po dacie rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) nr 600/2014 i do dnia 1 marca każdego następnego roku, właściwy organ dla konkretnej akcji lub konkretnego kwitu depozytowego przy określaniu rynku o zasadniczym znaczeniu dla płynności dla tej akcji lub tego kwitu depozytowego oblicza średnią dzienną liczbę transakcji dla tego instrumentu finansowego na tym rynku oraz zapewnia podanie tych informacji do wiadomości publicznej.

Właściwym organem, o którym mowa w akapicie pierwszym jest właściwy organ rynku o zasadniczym znaczeniu dla płynności jak określono w art. 16 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/590 5 .

2. 
Obliczenia, o których mowa w ust. 1, mają następujące cechy charakterystyczne:
a)
obejmują, dla każdego systemu obrotu, transakcje zrealizowane na podstawie przepisów tego systemu obrotu, z wyłączeniem ceny referencyjnej i negocjowanych transakcji oznaczonych jak określono w tabeli 4 załącznika I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/587, oraz transakcje zrealizowane na podstawie co najmniej jednego zlecenia, w przypadku którego skorzystano ze zwolnienia dotyczącego zleceń o dużej skali, a wielkość transakcji przewyższa mający zastosowanie próg dla zleceń o dużej skali określony zgodnie z art. 7 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/587.
b)
obejmują poprzedni rok kalendarzowy lub, w stosownych przypadkach, okres poprzedniego roku kalendarzowego, w którym ten instrument finansowy został dopuszczony do obrotu lub był przedmiotem obrotu w systemie obrotu, a obrót nim nie był zawieszony.
3. 
Ustępy 1 i 2 nie mają zastosowania do akcji i kwitów depozytowych, które zostały po raz pierwszy dopuszczone do obrotu lub były po raz pierwszy przedmiotem obrotu w systemie obrotu cztery tygodnie lub mniej przed końcem poprzedniego roku kalendarzowego.
4.  6
 Systemy obrotu stosują minimalne wielkości zmiany ceny pasma płynności odpowiadającego średniej dziennej liczbie transakcji podawanej do wiadomości publicznej zgodnie z ust. 1 od pierwszego poniedziałku kwietnia po jej podaniu do wiadomości publicznej.
5. 
Przed dopuszczeniem do obrotu po raz pierwszy lub przed pierwszym dniem obrotu dla akcji lub kwitu depozytowego, właściwy organ dla systemu obrotu, w którym ten instrument finansowy został dopuszczony do obrotu po raz pierwszy lub ma być przedmiotem obrotu po raz pierwszy, szacuje średnią dzienną liczbę transakcji dla tego systemu obrotu, biorąc pod uwagę wcześniejszą historię obrotu tym instrumentem finansowym, w stosownych przypadkach, jak i wcześniejszą historię obrotu instrumentami finansowymi, o których uważa się, że mają podobne cechy charakterystyczne, oraz podaje te oszacowania do wiadomości publicznej.

Minimalne wielkości zmiany ceny pasma płynności odpowiadającego tej oszacowanej średniej dziennej liczbie transakcji ma zastosowanie od dnia podania tego oszacowania do wiadomości publicznej do dnia podania do wiadomości publicznej średniej dziennej liczby transakcji dla tego instrumentu zgodnie z ust. 6.

6. 
Nie później niż w terminie sześciu tygodni od dnia obrotu akcją lub kwitem depozytowym po raz pierwszy organ właściwy dla systemu obrotu, w którym dany instrument finansowy został dopuszczony do obrotu po raz pierwszy lub był przedmiotem obrotu w systemie obrotu po raz pierwszy, oblicza średnią dzienną liczbę transakcji dla tego instrumentu finansowego i zapewnia jej podanie do wiadomości publicznej, przy wykorzystaniu danych odnoszących się do pierwszych czterech tygodni obrotu danym instrumentem finansowym.

Minimalne wielkości zmiany ceny pasma płynności odpowiadającego podanej do wiadomości publicznej średniej dziennej liczbie transakcji ma zastosowanie od dnia podania jej do wiadomości publicznej do dnia obliczenia i podania do wiadomości publicznej nowej średniej dziennej liczby transakcji dla tego instrumentu zgodnie z procedurą określoną w ust. 1-4.

7. 
Do celów niniejszego artykułu średnią dzienną liczbę transakcji dla instrumentu finansowego oblicza się, dzieląc odpowiedni okres i odpowiedni system obrotu, całkowitą liczbę transakcji dla tego instrumentu finansowego przez liczbę dni handlowych.
8.  7
 Organ właściwy dla danej akcji może dostosować średnią dzienną liczbę transakcji obliczoną lub oszacowaną przez ten właściwy organ w odniesieniu do tej akcji zgodnie z procedurą określoną w ust. 1-7, jeżeli spełnione są wszystkie następujące warunki:
a)
system obrotu o najwyższych obrotach tą akcją znajduje się w państwie trzecim;
b)
średnia dzienna liczba transakcji została obliczona i podana do wiadomości publicznej zgodnie z procedurą określoną w ust. 1-4; liczba ta wynosi co najmniej jeden.

Przy dostosowywaniu średniej dziennej liczby transakcji dla danej akcji właściwy organ uwzględnia transakcje przeprowadzone w systemie obrotu państwa trzeciego o najwyższych obrotach tą akcją.

9.  8
 Właściwy organ, który dostosował średnią dzienną liczbę transakcji dla danej akcji zgodnie z ust. 8, zapewnia podanie do wiadomości publicznej odpowiedniej średniej dziennej liczby transakcji. Przed tym podaniem do wiadomości publicznej właściwy organ powiadamia o dostosowanej średniej dziennej liczbie transakcji dla tej akcji właściwe organy pozostałych systemów obrotu prowadzących działalność w Unii, gdzie akcja ta jest przedmiotem obrotu.
10.  9
 Systemy obrotu stosują minimalne wielkości zmiany ceny pasma płynności odpowiadające dostosowanej średniej dziennej liczbie transakcji od drugiego dnia po jej podaniu do wiadomości publicznej.
Artykuł  4

Zdarzenia korporacyjne

(art. 49 ust. 1 i 2 dyrektywy 2014/65/UE)

Jeżeli właściwy organ uzna, że zdarzenie korporacyjne może zmienić średnią dzienną liczbę transakcji dla danego instrumentu finansowego, tym samym sprawiając, że instrument ten należeć będzie do innego pasma płynności, właściwy organ określa i zapewnia podanie do wiadomości publicznej nowego mającego zastosowanie pasma płynności dla danego instrumentu finansowego, traktując go w taki sposób, jakby po raz pierwszy został dopuszczony do obrotu lub po raz pierwszy był przedmiotem obrotu w systemie obrotu, oraz stosuje procedurę określoną w art. 3 ust. 5 i 6.

Artykuł  5

Przepisy przejściowe

1. 
Organ właściwy dla systemu obrotu, w przypadku gdy akcja lub kwit depozytowy zostały po raz pierwszy dopuszczone do obrotu lub były po raz pierwszy przedmiotem obrotu przed datą rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) nr 600/2014, gromadzi niezbędne dane i oblicza średnią dzienną liczbę transakcji dla tego instrumentu finansowego i tego systemu obrotu oraz zapewnia podanie jej do wiadomości publicznej w następujących terminach:
a)
najpóźniej cztery tygodnie przed terminem rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) nr 600/2014, w przypadku gdy termin obrotu akcjami lub kwitami depozytowymi w systemie obrotu w Unii po raz pierwszy to termin nie krótszy niż dziesięć tygodni przed terminem rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) nr 600/2014;
b)
najpóźniej w terminie rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) nr 600/2014, w przypadku gdy termin obrotu instrumentami finansowymi w systemie obrotu w Unii po raz pierwszy to termin objęty okresem rozpoczynającym się dziesięć tygodni przed terminem rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) nr 600/2014 i kończącym się w dniu poprzedzającym termin rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) nr 600/2014.
2. 
Obliczeń, o których mowa w ust. 1 lit. a), dokonuje się w następujący sposób:
a)
jeżeli dzień, w którym akcje lub kwity depozytowe są po raz pierwszy przedmiotem obrotu w systemie obrotu w Unii, przypada co najmniej szesnaście tygodni przed dniem rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) nr 600/2014, podstawą obliczeń są dane dostępne dla czterdziestotygodniowego okresu referencyjnego, który rozpoczyna się pięćdziesiąt dwa tygodnie przed dniem rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) nr 600/2014;
b)
jeżeli dzień, w którym akcje lub kwity depozytowe są po raz pierwszy przedmiotem obrotu w systemie obrotu w Unii, przypada w okresie, który rozpoczyna się szesnaście tygodni przed dniem rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) nr 600/2014 i kończy się dziesięć tygodni przed dniem rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) nr 600/2014, podstawą obliczeń są dane dostępne dla okresu pierwszych czterech tygodni obrotu danym instrumentem finansowym;
c)
jeżeli dzień, w którym akcje lub kwity depozytowe są po raz pierwszy przedmiotem obrotu w systemie obrotu w Unii, przypada w okresie, który rozpoczyna się dziesięć tygodni przed dniem rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) nr 600/2014 i kończy się w dniu rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) nr 600/2014, podstawą obliczeń jest historia obrotu akcji, kwitu depozytowego lub innych instrumentów finansowych, które uznaje się za mające podobne cechy charakterystyczne do tych akcji lub kwitów depozytowych.
3. 
Minimalne wielkości zmiany ceny pasma płynności odpowiadającego podawanej do wiadomości publicznej średniej dziennej liczby transakcji, o której mowa w ust. 1, stosuje się do dnia 1 kwietnia roku następującego po dniu rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) nr 600/2014. W tym okresie właściwe organy zapewniają, aby minimalne wielkości zmiany ceny dla instrumentów finansowych, o których mowa w ust. 2 lit. b) i c) oraz dla których są one właściwym organem, nie przyczyniały się do nieprawidłowych warunków handlowych. Jeżeli właściwy organ stwierdzi zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania rynków spowodowane takimi minimalnymi wielkościami zmiany ceny, określa on i podaje do wiadomości publicznej uaktualnioną średnią dzienną liczbę transakcji dla odpowiednich instrumentów finansowych, aby zaradzić temu zagrożeniu. Dokonuje tego na podstawie dłuższych i bardziej kompleksowych danych dotyczących historii obrotu tymi instrumentami. Systemy obrotu niezwłocznie stosują pasmo płynności odpowiadające tej zaktualizowanej średniej dziennej liczbie transakcji. Czynią to do dnia 1 kwietnia roku następującego po dacie rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) nr 600/2014 lub do jakichkolwiek dalszych publikacji przez właściwy organ zgodnie z niniejszym ustępem.
Artykuł  6

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 3 stycznia 2018 r.

Jednakże art. 5 stosuje się od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 14 lipca 2016 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Tabela minimalnych wielkości zmiany ceny

Pasma wahań płynności
Zakresy ceny 0 ≤ Średnia

dzienna liczba

transakcji

< 10

10 ≤ Średnia

dzienna liczba

transakcji

< 80

80 ≤ Średnia

dzienna liczba

transakcji

< 600

600 ≤ Średnia

dzienna liczba

transakcji

< 2 000

2 000 ≤

Średnia

dzienna liczba

transakcji

< 9 000

9 000 ≤

Średnia

dzienna liczba

transakcji

0 ≤ cena < 0,1 0,0005 0,0002 0,0001 0,0001 0,0001 0,0001
0,1 ≤ cena < 0,2 0,001 0,0005 0,0002 0,0001 0,0001 0,0001
0,2 ≤ cena < 0,5 0,002 0,001 0,0005 0,0002 0,0001 0,0001
0,5 ≤ cena < 1 0,005 0,002 0,001 0,0005 0,0002 0,0001
1 ≤ cena < 2 0,01 0,005 0,002 0,001 0,0005 0,0002
2 ≤ cena < 5 0,02 0,01 0,005 0,002 0,001 0,0005
5 ≤ cena < 10 0,05 0,02 0,01 0,005 0,002 0,001
10 ≤ cena < 20 0,1 0,05 0,02 0,01 0,005 0,002
20 ≤ cena < 50 0,2 0,1 0,05 0,02 0,01 0,005
50 ≤ cena < 100 0,5 0,2 0,1 0,05 0,02 0,01
100 ≤ cena < 200 1 0,5 0,2 0,1 0,05 0,02
200 ≤ cena < 500 2 1 0,5 0,2 0,1 0,05
500 ≤ cena < 1 000 5 2 1 0,5 0,2 0,1
1 000 ≤ cena < 2 000 10 5 2 1 0,5 0,2
2 000 ≤ cena < 5 000 20 10 5 2 1 0,5
5 000 ≤ cena < 10000 50 20 10 5 2 1
10 000 ≤ cena < 20 000 100 50 20 10 5 2
20 000 ≤ cena < 50 000 200 100 50 20 10 5
50 000 ≤ cena 500 200 100 50 20 10
1 Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 349.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 84).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/77/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84).
4 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/587 z dnia 14 lipca 2016 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 w sprawie rynków instrumentów finansowych w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących wymogów w zakresie przejrzystości dla systemów obrotu i firm inwestycyjnych w odniesieniu do akcji, kwitów depozytowych, funduszy inwestycyjnych typu ETF, certyfikatów i innych podobnych instrumentów finansowych oraz dotyczących obowiązku realizowania transakcji na określonych akcjach w systemie obrotu lub za pośrednictwem podmiotu systematycznie internalizującego transakcje (zob. s. 387 niniejszego Dziennika Urzędowego).
5 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/590 z dnia 28 lipca 2016 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących zgłaszania transakcji właściwym organom (zob. s. 449 niniejszego Dziennika Urzędowego).
6 Art. 3 ust. 4 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/960 z dnia 1 lutego 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.129.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2023 r.
7 Art. 3 ust. 8 dodany przez art. 1 rozporządzenia nr (UE) 2019/443 z dnia 13 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.77.59) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
8 Art. 3 ust. 9 dodany przez art. 1 rozporządzenia nr (UE) 2019/443 z dnia 13 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.77.59) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
9 Art. 3 ust. 10 dodany przez art. 1 rozporządzenia nr (UE) 2019/443 z dnia 13 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.77.59) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.87.411

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2017/588 uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych w zakresie minimalnej wielkości zmiany ceny dla akcji, kwitów depozytowych i funduszy inwestycyjnych typu ETF
Data aktu: 14/07/2016
Data ogłoszenia: 31/03/2017
Data wejścia w życie: 20/04/2017, 03/01/2018