Rozporządzenie wykonawcze 2016/15 zatwierdzające program zwalczania salmonelli u kur niosek w byłej jugosłowiańskiej republice Macedonii oraz zmieniające załącznik I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 w odniesieniu do wpisu dotyczącego byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii w wykazie państw trzecich, z których jaja spożywcze mogą być wprowadzane do Unii

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/15
z dnia 7 stycznia 2016 r.
zatwierdzające program zwalczania salmonelli u kur niosek w byłej jugosłowiańskiej republice Macedonii oraz zmieniające załącznik I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 w odniesieniu do wpisu dotyczącego byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii w wykazie państw trzecich, z których jaja spożywcze mogą być wprowadzane do Unii
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2002/99/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiającą przepisy o wymaganiach zdrowotnych dla zwierząt regulujące produkcję, przetwarzanie, dystrybucję oraz wprowadzanie produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi 1 , w szczególności jej art. 8 zdanie wprowadzające, art. 8 pkt 1 akapit pierwszy, art. 8 pkt 3 i 4, art. 9 ust. 2 lit. b) oraz art. 9 ust. 4,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 2160/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie zwalczania salmonelli i innych określonych odzwierzęcych czynników chorobotwórczych przenoszonych przez żywność 2 , w szczególności jego art. 10 ust. 2,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 854/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi 3 , w szczególności jego art. 11 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 798/2008 4 stanowi, że przywóz do Unii i tranzyt przez jej terytorium drobiu i produktów drobiowych ("towarów") jest dozwolony jedynie z państw trzecich, terytoriów, stref lub grup wymienionych w kolumnach 1 i 3 tabeli w części 1 załącznika I do tego rozporządzenia.

(2) Rozporządzenie (WE) nr 798/2008 określa również wymogi dotyczące świadectw weterynaryjnych dla odnośnych towarów. W wymogach tych określa się, czy wymagane są szczególne warunki w związku ze statusem tych państw trzecich, terytoriów, stref lub grup w odniesieniu do chorób. Część 2 załącznika I do tego rozporządzenia określa takie szczególne warunki, a także wzory świadectw weterynaryjnych, które muszą towarzyszyć przywozowi tych towarów.

(3) W rozporządzeniu (WE) nr 2160/2003 ustanowiono przepisy dotyczące zwalczania salmonelli w różnych populacjach drobiu w Unii. Stanowi ono, że wpisanie danego państwa do przewidzianych w przepisach Unii wykazów państw trzecich dla danych gatunków czy kategorii, z których to państw państwa członkowskie mogą dokonywać przywozu jaj spożywczych pochodzących od drobiu objętych tymże rozporządzeniem, lub zachowanie państwa w tych wykazach, uzależnione jest od przedłożenia Komisji przez dane państwo trzecie programu zwalczania salmonelli, zawierającego gwarancje równoważne gwarancjom zawartym w krajowych programach zwalczania salmonelli w państwach członkowskich. Gwarancje i informacje w tym zakresie są zawarte także we właściwych wzorach świadectw weterynaryjnych dla tych towarów określonych w części 2 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008.

(4) Była jugosłowiańska republika Macedonii 5 złożyła wniosek o zezwolenie na przywóz do Unii jaj przeznaczonych do spożycia przez ludzi oraz mięsa drobiowego. Komisja pozytywnie oceniła przedłożone informacje na temat warunków dotyczących zdrowia zwierząt w tym państwie trzecim wymaganych w przywozie i tranzycie tych towarów. Wymogi dotyczące zdrowia zwierząt stosowane do przywozu świeżego mięsa drobiowego do Unii są bardziej rygorystyczne niż wymogi stosowane do jaj przeznaczonych do spożycia przez ludzi ze względu na możliwe większe ryzyko przenoszenia chorób związane z tym towarem. Na 2016 r. zaplanowano audyt Biura ds. Żywności i Weterynarii w celu dokonania pełnej oceny statusu zdrowotnego drobiu oraz warunków przywozu mięsa drobiowego. Do czasu uzyskania wyników tego audytu zezwolenie na przywóz do Unii należy ograniczyć do jaj przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

(5) Była jugosłowiańska republika Macedonii przedłożyła Komisji swój program zwalczania salmonelli w stadach nieśnych gatunku Gallus gallus. Stwierdzono, iż program ten zapewnia gwarancje równoważne gwarancjom przewidzianym w rozporządzeniu (WE) nr 2160/2003, a zatem należy go zatwierdzić.

(6) Była jugosłowiańska republika Macedonii figuruje w wykazie w decyzji Komisji 2011/163/UE 6 , a jej plan monitorowania pozostałości został zatwierdzony w odniesieniu do jaj.

(7) W związku z równoważnością programu zwalczania salmonelli należy zezwolić na przywóz jaj spożywczych z byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii. Należy zatem odpowiednio zmienić wpis dotyczący byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii w części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008.

(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zatwierdzenie programu zwalczania

Zatwierdza się program zwalczania, przedłożony przez byłą jugosłowiańską republikę Macedonii zgodnie z art. 10 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 2160/2003, w odniesieniu do salmonelli w stadach nieśnych gatunku Gallus gallus.

Artykuł  2

Zmiana rozporządzenia (WE) nr 798/2008

Wpis dotyczący byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii w części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 zmienia się zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 7 stycznia 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

W części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 wpis dotyczący byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii otrzymuje

Kod ISO i nazwa państwa trzeciego lub terytorium Kod państwa trzeciego, terytorium, strefy lub grupy Opis państwa trzeciego, terytorium, strefy lub grupy Świadectwo weterynaryjne Szczególne warunki Szczególne warunki Status nadzoru pod kątem ptasiej grypy Status szczepień przeciwko ptasiej grypie Status zwalczania salmonelli
Wzór/ Wzory Dodatkowe gwarancje Data zakończenia (1) Data rozpoczęcia (2)
1 2 3 4 5 6 6 A 6B 7 8 9
"MK - była jugosłowiańska republika Macedonii (4) MK-0 (4) Cały kraj E, EP"
1 Dz.U. L 18 z 23.1.2003, s. 11.
2 Dz.U. L 325 z 12.12.2003, s. 1.
3 Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 206.
4 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 798/2008 z dnia 8 sierpnia 2008 r. ustanawiające wykaz państw trzecich, terytoriów, stref lub grup, z których dopuszczalny jest przywóz do i tranzyt przez terytorium Wspólnoty drobiu i produktów drobiowych oraz wymogów dotyczących świadectw weterynaryjnych (Dz.U. L 226 z 23.8.2008, s. 1).
5 Była jugosłowiańska republika Macedonii; kod tymczasowy, który w żaden sposób nie przesądza o ostatecznej nazwie tego państwa, która zostanie uzgodniona po zakończeniu negocjacji w tej sprawie, toczących się obecnie na forum Narodów Zjednoczonych.
6 Decyzja Komisji 2011/163/UE z dnia 16 marca 2011 r. w sprawie zatwierdzenia planów przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z art. 29 dyrektywy Rady 96/23/WE (Dz.U. L 70 z 17.3.2011, s. 40).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.5.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2016/15 zatwierdzające program zwalczania salmonelli u kur niosek w byłej jugosłowiańskiej republice Macedonii oraz zmieniające załącznik I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 w odniesieniu do wpisu dotyczącego byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii w wykazie państw trzecich, z których jaja spożywcze mogą być wprowadzane do Unii
Data aktu: 07/01/2016
Data ogłoszenia: 08/01/2016
Data wejścia w życie: 28/01/2016