Decyzja wykonawcza 2016/168 zmieniająca załączniki do decyzji 2003/467/WE ustanawiającej status bydła oficjalnie wolnego od gruźlicy, brucelozy i enzootycznej białaczki bydła dla stad w niektórych państwach członkowskich i regionach państw członkowskich

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2016/168
z dnia 5 lutego 2016 r.
zmieniająca załączniki do decyzji 2003/467/WE ustanawiającej status bydła oficjalnie wolnego od gruźlicy, brucelozy i enzootycznej białaczki bydła dla stad w niektórych państwach członkowskich i regionach państw członkowskich

(notyfikowana jako dokument nr C(2016) 602)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 9 lutego 2016 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 64/432/EWG z dnia 26 czerwca 1964 r. w sprawie problemów zdrowotnych zwierząt wpływających na handel wewnątrzwspólnotowy bydłem i trzodą chlewną 1 , w szczególności jej załącznik A sekcja I pkt 4, załącznik A sekcja II pkt 7 oraz załącznik D rozdział I pkt E w związku z pkt G,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 64/432/EWG ma zastosowanie do handlu bydłem w Unii. Ustanowiono w niej warunki, zgodnie z którymi region państwa członkowskiego można uznać za oficjalnie wolny od gruźlicy, brucelozy i enzootycznej białaczki bydła w odniesieniu do stad bydła, oraz ustanowiono warunki, w których status regionu państwa członkowskiego oficjalnie wolnego od danej choroby należy zawiesić.

(2) Decyzja Komisji 2003/467/WE 2 stanowi, że regiony państw członkowskich wymienione w rozdziale 2 załącznika I do tejże decyzji uznaje się za oficjalnie wolne od gruźlicy w odniesieniu do stad bydła.

(3) Włochy przedłożyły Komisji dokumentację wykazującą, że kilka regionów spełnia określone w dyrektywie 64/432/EWG warunki uzyskania statusu regionu oficjalnie wolnego od gruźlicy w odniesieniu do stad bydła. Regiony te to prowincje Genua, Imperia, La Spezia i Savona w regionie Liguria, prowincje Alessandria, Cuneo i Turyn w regionie Piemont oraz prowincje Pesaro-Urbino i Ankona w regionie Marche.

(4) Prowincje Asti, Biella, Novara, Verbania i Vercelli w regionie Piemont są już wymienione w rozdziale 2 załącznika I do decyzji 2003/467/WE jako regiony oficjalnie wolne od gruźlicy. W związku z powyższym cały region Liguria, prowincje Pesaro-Urbino i Ankona w regionie Marche oraz cały region Piemont należy wymienić w tym rozdziale jako regiony oficjalnie wolne od gruźlicy w odniesieniu do stad bydła.

(5) Rozporządzenie (EWG) nr 706/73 Rady 3 stanowi, że do celów stosowania przepisów z zakresu prawodawstwa dotyczącego zdrowia zwierząt Zjednoczone Królestwo i Wyspę Man uważa się za jedno państwo członkowskie.

(6) Zjednoczone Królestwo przedłożyło Komisji dokumentację wykazującą, że Wyspa Man spełnia określone w dyrektywie 64/432/EWG warunki uzyskania statusu regionu oficjalnie wolnego od gruźlicy w odniesieniu do stad bydła. W związku z powyższym Wyspę Man należy wymienić w rozdziale 2 załącznika I do decyzji 2003/467/WE jako region oficjalnie wolny od gruźlicy w odniesieniu do stad bydła.

(7) W rozdziale 2 załącznika II do decyzji 2003/467/WE wymieniono regiony państw członkowskich uznane za oficjalnie wolne od brucelozy w odniesieniu do stad bydła.

(8) Hiszpania przedłożyła Komisji dokumentację wykazującą, że Wspólnota Autonomiczna Nawarry spełnia określone w dyrektywie 64/432/EWG warunki uzyskania statusu regionu oficjalnie wolnego od brucelozy w odniesieniu do stad bydła. W związku z powyższym region ten należy wymienić w rozdziale 2 załącznika II do decyzji 2003/467/WE jako region oficjalnie wolny od brucelozy w odniesieniu do stad bydła.

(9) W rozdziałach 1 i 2 załącznika III do decyzji 2003/467/WE wymieniono państwa członkowskie i ich regiony uznane za oficjalnie wolne od enzootycznej białaczki bydła w odniesieniu do stad bydła. Francja jest wymieniona w rozdziale 1 tego załącznika jako państwo członkowskie oficjalnie wolne od enzootycznej białaczki bydła.

(10) Francja przedłożyła Komisji dokumentację, w której powiadomiła, że Reunion nie spełnia wymogów pozwalających na zachowanie statusu regionu wolnego od enzootycznej białaczki bydła zgodnie z dyrektywą 64/432/EWG. Należy zatem zawiesić status Reunion jako regionu wolnego od enzootycznej białaczki bydła. W związku z powyższym nie należy już wymieniać Francji w rozdziale 1 załącznika III do decyzji 2003/467/WE jako państwa członkowskiego oficjalnie wolnego od enzootycznej białaczki bydła, a zamiast tego regiony tego państwa członkowskiego, które są wolne od tej choroby, należy wymienić w rozdziale 2 tego załącznika.

(11) Należy zatem odpowiednio zmienić załączniki do decyzji 2003/467/WE.

(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załącznikach do decyzji 2003/467/WE wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 5 lutego 2016 r.

W imieniu Komisji

Vytenis ANDRIUKAITIS

Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

W załącznikach do decyzji 2003/467/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) w załączniku I rozdział 2 wprowadza się następujące zmiany:

a) wpis dotyczący Włoch otrzymuje brzmienie:

"We Włoszech:

- region Abruzja: prowincja Pescara,

- prowincja Bolzano,

- region Emilia-Romania,

- region Friuli-Wenecja Julijska,

- region Lacjum: prowincje Rieti, Viterbo,

- region Liguria,

- region Lombardia,

- region Marche: prowincje Ankona, Ascoli Piceno, Fermo, Pesaro-Urbino,

- region Piemont,

- region Sardynia: prowincje Cagliari, Medio Campidano, Ogliastra, Olbia-Tempio, Oristano,

- region Toskania,

- prowincja Trydent,

- region Wenecja Euganejska.";

b) wpis dotyczący Zjednoczonego Królestwa otrzymuje brzmienie:

"W Zjednoczonym Królestwie:

- Wielka Brytania: Szkocja,

- Wyspa Man.";

2) w załączniku II rozdział 2 wpis dotyczący Hiszpanii otrzymuje brzmienie:

"W Hiszpanii:

- Wspólnota Autonomiczna Wysp Kanaryjskich: prowincje Santa Cruz de Tenerife, Las Palmas,

- Wspólnota Autonomiczna Balearów,

- Wspólnota Autonomiczna Kraju Basków,

- Wspólnota Autonomiczna Murcji,

- Wspólnota Autonomiczna La Rioja,

- Wspólnota Autonomiczna Nawarry.";

3) w załączniku III rozdział 1 otrzymuje brzmienie:

"ROZDZIAŁ 1

Państwa członkowskie oficjalnie wolne od enzootycznej białaczki bydła

Kod ISO Państwo członkowskie
BE Belgia
CZ Republika Czeska
DK Dania
DE Niemcy
EE Estonia
IE Irlandia
ES Hiszpania
CY Cypr
LV Łotwa
LT Litwa
LU Luksemburg
NL Niderlandy
AT Austria
SI Słowenia
SK Słowacja
FI Finlandia
SE Szwecja
UK Zjednoczone Królestwo"

4) w załączniku III rozdział 2 przed wpisem dotyczącym Włoch dodaje się wpis dotyczący Francji w brzmieniu:

"We Francji:

- region Alzacja, Szampania-Ardeny i Lotaryngia,

- region Akwitania, Limousin i Poitou-Charentes,

- region Owernia i Rodan-Alpy,

- region Burgundia i Franche-Comté,

- region Bretania,

- Region Centralny,

- region Korsyka,

- region Île-de-France,

- region Langwedocja-Roussillon i Midi-Pyrénées,

- region Nord-Pas-de-Calais i Pikardia,

- region Dolna Normandia i Górna Normandia,

- region Kraj Loary,

- region Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże,

- region Gwadelupa,

- region Martynika,

- region Gujana,

- region Majotta.".

1 Dz.U. 121 z 29.7.1964, s. 1977/64.
2 Decyzja Komisji 2003/467/WE z dnia 23 czerwca 2003 r. ustanawiająca status bydła oficjalnie wolnego od gruźlicy, brucelozy i enzootycznej białaczki bydła dla stad w niektórych państwach członkowskich i regionach państw członkowskich (Dz.U. L 156 z 25.6.2003, s. 74).
3 Rozporządzenie (EWG) nr 706/73 Rady z dnia 12 marca 1973 r. dotyczące uzgodnień wspólnotowych mających zastosowanie do Wysp Normandzkich oraz Wyspy Man w zakresie handlu produktami rolnymi (Dz.U. L 68 z 15.3.1973, s. 1).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.32.153

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2016/168 zmieniająca załączniki do decyzji 2003/467/WE ustanawiającej status bydła oficjalnie wolnego od gruźlicy, brucelozy i enzootycznej białaczki bydła dla stad w niektórych państwach członkowskich i regionach państw członkowskich
Data aktu: 05/02/2016
Data ogłoszenia: 09/02/2016
Data wejścia w życie: 09/02/2016