Zalecenie 2016/1319 zmieniające zalecenie 2006/576/WE w odniesieniu do deoksyniwalenolu, zearalenonu i ochratoksyny A w karmie dla zwierząt domowych

ZALECENIE KOMISJI (UE) 2016/1319
z dnia 29 lipca 2016 r.
zmieniające zalecenie 2006/576/WE w odniesieniu do deoksyniwalenolu, zearalenonu i ochratoksyny A w karmie dla zwierząt domowych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 292,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W zaleceniu Komisji 2006/576/WE 1 ustanowiono wartości orientacyjne dla deoksyniwalenolu, zearalenonu, ochratoksyny A, fumonizyn B1 + B2 oraz toksyn T-2 i HT-2 w materiałach paszowych i mieszankach paszowych.

(2) Obecny orientacyjny poziom deoksyniwalenolu w karmie dla psów wynosi 5 mg/kg. Uwzględniając niedawno otrzymane informacje o toksyczności deoksyniwalenolu w karmie dla psów oraz opinię EFSA w sprawie deoksyniwalenolu w paszy 2 , wydaje się, że obecne orientacyjne poziomy nie dają wystarczających gwarancji w odniesieniu do zdrowia zwierząt w przypadku psów, należy zatem obniżyć orientacyjny poziom deoksyniwalenolu w karmie dla psów.

(3) Uwzględniając niedawno otrzymane informacje o toksyczności zearalenonu w karmie dla kotów i psów, należy określić orientacyjny poziom zearalenonu w karmie dla kotów i psów dający gwarancje w odniesieniu do zdrowia zwierząt w przypadku kotów i psów, w oczekiwaniu na zaktualizowaną ocenę ryzyka, którą przeprowadzi EFSA, w sprawie możliwych zagrożeń dla zdrowia zwierząt związanych z obecnością zearalenonu w paszy.

(4) Uwzględniając niedawno otrzymane informacje o toksyczności ochratoksyny A w karmie dla kotów i psów oraz opinię EFSA w sprawie ochratoksyny A w paszy 3 , należy określić orientacyjny poziom ochratoksyny A w karmie dla kotów i psów, dający gwarancje w odniesieniu do zdrowia zwierząt w przypadku kotów i psów.

(5) W celu zachowania czytelności przepisów zawartych w zaleceniu należy zastąpić załącznik do zalecenia nowym załącznikiem,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:

Załącznik do zalecenia 2006/576/WE zastępuje się załącznikiem do niniejszego zalecenia.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 lipca 2016 r.

W imieniu Komisji
Vytenis ANDRIUKAITIS
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

WARTOŚCI ORIENTACYJNE

Mikotoksyna Produkty do żywienia zwierząt Wartość orientacyjna

w mg/kg (ppm) dla

paszy o zawartości

wilgoci wynoszącej

12 %

Deoksyniwalenol Materiały paszowe (*)
- zboża i produkty zbożowe (**) z wyjątkiem produktów ubocznych kukurydzy 8
- produkty uboczne kukurydzy 12
Mieszanki paszowe z wyjątkiem 5
- mieszanek paszowych dla świń 0,9
- mieszanek paszowych dla cieląt (< 4 miesięcy), jagniąt, koźląt i psów 2
Zearalenon Materiały paszowe (*)
- zboża i produkty zbożowe (**) z wyjątkiem produktów ubocznych kukurydzy 2
- produkty uboczne kukurydzy Mieszanki paszowe dla: 3
- prosiąt, loszek (młodych macior), szczeniąt, kociąt, psów i kotów przeznaczonych do reprodukcji 0,1
- dorosłych psów i kotów innych niż przeznaczone do reprodukcji 0,2
- macior i tuczników 0,25
- cieląt, bydła mlecznego, owiec (w tym jagniąt) i kóz (w tym koźląt) 0,5
Ochratoksyna A Materiały paszowe (*)
- zboża i produkty zbożowe (**) 0,25
Mieszanki paszowe dla:
- świń 0,05
- drobiu 0,1
- kotów i psów 0,01
Fumonizyny B1 + B2 Materiały paszowe (*)
- kukurydza i produkty na bazie kukurydzy (***) 60
Mieszanki paszowe dla:
- świń, koni (Equidae), królików i zwierząt domowych 5
- ryb 10
- drobiu, cieląt (< 4 miesięcy), jagniąt i koźląt 20
- dorosłych przeżuwaczy (> 4 miesięcy) i norek 50
Toksyny T-2 + HT-2 Mieszanki paszowe dla kotów 0,05
(*) Szczególną uwagę należy zwrócić na zboża i produkty zbożowe bezpośrednio podawane zwierzętom; ich stosowanie w dziennej dawce paszy nie powinno prowadzić do narażenia zwierząt na wyższy poziom tych mikotoksyn niż poziom narażenia przy stosowaniu wyłącznie mieszanek paszowych pełnoporcjowych w dziennej dawce.

(**) Określenie "Zboża i produkty zbożowe" obejmuje nie tylko materiały paszowe wymienione w rozdziale 1 "Ziarna zbóż i ich produkty pochodne" w wykazie materiałów paszowych w części C załącznika do rozporządzenia Komisji (UE) nr 68/2013 z dnia 16 stycznia 2013 r. w sprawie katalogu materiałów paszowych (Dz.U. L 29 z 30.1.2013, s. 1), lecz także inne materiały paszowe wytwarzane ze zbóż, w szczególności pasze objętościowe i włókniste.

(***) Określenie "Kukurydza i produkty kukurydziane" obejmuje nie tylko materiały paszowe wymienione w rozdziale 1 "Ziarna zbóż i ich produkty pochodne" w wykazie materiałów paszowych w części C załącznika do rozporządzenia Komisji (UE) nr 68/2013, lecz także inne materiały paszowe wytwarzane z kukurydzy, w szczególności pasze objętościowe i włókniste.

1 Zalecenie Komisji 2006/576/WE z dnia 17 sierpnia 2006 r. w sprawie obecności deoksyniwalenolu, zearalenonu, ochratoksyny A, T-2 i HT-2 oraz fumonizyn w produktach przeznaczonych do żywienia zwierząt (Dz.U. L 229 z 23.8.2006, s. 7).
2 Wydana na wniosek Komisji opinia panelu ds. środków trujących w łańcuchu żywnościowym dotycząca deoksyniwalenolu (DON) jako substancji niepożądanej w paszy http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/73
3 Wydana na wniosek Komisji opinia panelu ds. środków trujących w łańcuchu żywnościowym dotycząca ochratoksyny A (OTA) jako substancji niepożądanej w paszy http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/101

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024