Decyzja wykonawcza 2016/598 zezwalająca na rozszerzenie stosowania ekstraktu lipidowego z kryla antarktycznego (Euphausia superba) jako nowego składnika żywności zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2016/598
z dnia 14 kwietnia 2016 r.
zezwalająca na rozszerzenie stosowania ekstraktu lipidowego z kryla antarktycznego (Euphausia superba) jako nowego składnika żywności zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 19 kwietnia 2016 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 1997 r. dotyczące nowej żywności i nowych składników żywności 1 , w szczególności jego art. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją Komisji 2009/752/WE 2 zezwolono, zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 258/97, na wprowadzenie do obrotu ekstraktu lipidowego z kryla antarktycznego (Euphausia superba) jako nowego składnika żywności do stosowania w niektórych rodzajach żywności i środkach spożywczych.

(2) Dnia 11 grudnia 2009 r. przedsiębiorstwo Aker BioMarine Antarctic AS powiadomiło Komisję o zamiarze wprowadzenia do obrotu ekstraktu lipidowego z kryla antarktycznego (Euphausia superba) na podstawie opinii wydanej przez właściwy organ ds. oceny żywności w Finlandii co do istotnej równorzędności z ekstraktem lipidowym z kryla antarktycznego (Euphausia superba) dopuszczonym decyzją 2009/752/WE.

(3) Dnia 15 września 2014 r. przedsiębiorstwo Aker BioMarine Antarctic AS przedłożylo właściwym organom Irlandii wniosek dotyczący rozszerzenia stosowania ekstraktu lipidowego z kryla antarktycznego (Euphausia superba) jako nowego składnika żywności.

(4) Dnia 23 grudnia 2014 r. właściwy organ ds. oceny żywności w Irlandii wydał sprawozdanie dotyczące wstępnej oceny. W sprawozdaniu tym stwierdził, że rozszerzenie stosowania ekstraktu lipidowego z kryla antarktycznego (Euphausia superba) spełnia kryteria nowej żywności określone w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 258/97.

(5) Dnia 22 stycznia 2015 r. Komisja przekazała sprawozdanie dotyczące wstępnej oceny pozostałym państwom członkowskim.

(6) Przed upływem okresu 60 dni ustanowionego w art. 6 ust. 4 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 258/97 zgłoszono uzasadniony sprzeciw. W związku z tym wnioskodawca zmienił wniosek dotyczący proponowanych kategorii żywności. Zmiana ta oraz dodatkowe wyjaśnienia przedstawione przez wnioskodawcę zmniejszyły wskazane obawy w sposób zadowalający państwa członkowskie i Komisję.

(7) W dyrektywie 2002/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 3 ustanowiono wymagania dotyczące suplementów żywnościowych. Należy zatwierdzić stosowanie ekstraktu lipidowego z kryla antarktycznego (Euphausia superba), nie naruszając wymagań zawartych w tym akcie prawnym.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zezwala się na wprowadzenie do obrotu w Unii ekstraktu lipidowego z kryla antarktycznego (Euphausia superba) zgodnego ze specyfikacją w załączniku I jako nowego składnika żywności do zastosowań określonych i przy maksymalnych poziomach ustanowionych w załączniku II, nie naruszając przepisów szczegółowych dyrektywy 2002/46/WE.

Artykuł  2

Nazwa ekstraktu lipidowego z kryla antarktycznego (Euphausia superba) dopuszczonego niniejszą decyzją, umieszczana na etykietach zawierających go środków spożywczych, brzmi "ekstrakt lipidowy ze skorupiaka kryla antarktycznego (Euphausia superba)".

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do przedsiębiorstwa Aker BioMarine Antarctic AS, PO Box 496, NO-1327 Lysaker, Norwegia.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 kwietnia 2016 r.

W imieniu Komisji

Vytenis ANDRIUKAITIS

Członek Komisji

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Specyfikacja dotycząca ekstraktu lipidowego z kryla antarktycznego (Euphausia superba)

Opis: Ekstrakt lipidowy z kryla antarktycznego (Euphausia superba) produkuje się przez poddanie zmielonego kryla antarktycznego ekstrakcji etanolem. Białka i materiał z kryla zostają usunięte z ekstraktu lipidowego poprzez filtrację. Etanol i pozostała woda zostają usunięte poprzez odparowanie.
Badanie Specyfikacja
Współczynnik zmydlania Nie więcej niż 185 mg KOH/g
Liczba nadtlenkowa (PV) Nie więcej niż 2 meq O2/kg oleju
Wilgotność i substancje lotne Nie więcej niż 0,6 (1)
Fosfolipidy Nie mniej niż 35 % (m/m)
Kwasy tłuszczowe trans Nie więcej niż 1 % (m/m)
EPA (kwas eikozapentaenowy) Nie mniej niż 15 % kwasów tłuszczowych ogółem
DHA (kwas dokozaheksaenowy) Nie mniej niż 7 % kwasów tłuszczowych ogółem
(1) Wyrażone jako aktywność wody w temperaturze 25 °C.

ZAŁĄCZNIK  II

Dopuszczone zastosowania ekstraktu lipidowego z kryla antarktycznego (Euphausia superba)

Kategoria żywności Maksymalna zawartość połączonych DHA i EPA
Suplementy żywnościowe określone w dyrektywie 2002/46/WE. 3 g dziennie dla ogółu populacji.

450 mg dziennie dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.

Uwaga: wszystkie produkty spożywcze zawierające olej z kryla antarktycznego bogaty w DHA i EPA powinny wykazać stabilność oksydacyjną poprzez odpowiednie i uznane krajowe/międzynarodowe metody badania (np. AOAC).
1 Dz.U. L 43 z 14.2.1997, s. 1.
2 Decyzja Komisji 2009/752/WE z dnia 12 października 2009 r. zezwalająca na wprowadzenie do obrotu ekstraktu lipidowego z kryla antarktycznego Euphausia superba jako nowego składnika żywności na mocy rozporządzenia (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 268 z 13.10.2009, s. 33).
3 Dyrektywa 2002/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 czerwca 2002 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do suplementów żywnościowych (Dz.U. L 183 z 12.7.2002, s. 51).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.103.34

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2016/598 zezwalająca na rozszerzenie stosowania ekstraktu lipidowego z kryla antarktycznego (Euphausia superba) jako nowego składnika żywności zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady
Data aktu: 14/04/2016
Data ogłoszenia: 19/04/2016