Decyzja EBC/2014/61 (2015/287) w sprawie opłacenia przez Lietuvos bankas kapitału, przekazania aktywów rezerwy walutowej oraz wniesienia wkładu na poczet rezerw kapitałowych i celowych Europejskiego Banku Centralnego

DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2015/287
z dnia 31 grudnia 2014 r.
w sprawie opłacenia przez Lietuvos bankas kapitału, przekazania aktywów rezerwy walutowej oraz wniesienia wkładu na poczet rezerw kapitałowych i celowych Europejskiego Banku Centralnego (EBC/2014/61)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych oraz Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 30 ust. 1, art. 30 ust. 3, art. 48 ust. 1 oraz art. 48 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 1 decyzji Rady 2014/509/UE 1 , podejmowanej zgodnie z procedurą określoną w art. 140 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Litwa spełnia warunki konieczne do przyjęcia euro, a derogacja przyznana jej na podstawie art. 4 Aktu przystąpienia z 2003 r. 2  zostaje uchylona ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2015 r.

(2) Zgodnie z art. 48 ust. 1 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych oraz Europejskiego Banku Centralnego ("zwanego dalej Statutem ESBC") krajowy bank centralny (KBC) państwa członkowskiego, którego derogacja została uchylona, opłaca subskrybowany przez siebie udział w kapitale Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w takim samym stopniu jak KBC pozostałych państw członkowskich, których walutą jest euro. KBC obecnych państw członkowskich, których walutą jest euro, opłaciły udziały w subskrybowanym kapitale EBC w całości 3 . Zgodnie z art. 2 decyzji EBC/2013/28 4  przysługująca Lietuvos bankas waga w kluczu kapitałowym EBC wynosi 0,4132 %. Lietuvos bankas opłacił już część swojego udziału w subskrybowanym kapitale EBC, zgodnie z art. 1 decyzji EBC/2013/31 5 . Pozostająca do opłacenia kwota to 43 051 594,36 EUR; kwota ta wynika z pomnożenia subskrybowanego kapitału EBC (10 825 007 069,61 EUR) przez wagę klucza kapitałowego przypisaną Lietuvos bankas (0,4132 %), od której to kwoty odjęto opłaconą już część udziału Lietuvos bankas w subskrybowanym kapitale EBC.

(3) Zgodnie z art. 48 ust. 1 w związku z art. 30 ust. 1 Statutu ESBC KBC państw członkowskich, których derogacja została uchylona, przekazują także na rzecz EBC aktywa rezerwy walutowej. Zgodnie z art. 48 ust. 1 Statutu ESBC przekazywana kwota jest określana poprzez pomnożenie określonej w euro zgodnie z obowiązującymi kursami walut wartości rezerw walutowych, które zostały już przekazane do EBC zgodnie z art. 30 ust. 1 Statutu ESBC, przez iloraz liczby udziałów subskrybowanych przez dany KBC i liczby udziałów uprzednio opłaconych przez KBC pozostałych państw członkowskich, których walutą jest euro. Przy ustalaniu "wartości rezerw walutowych, które zostały już przekazane do EBC zgodnie z art. 30 ust. 1 Statutu ESBC" należy wziąć pod uwagę uprzednie korekty klucza kapitałowego 6  dokonane zgodnie z art. 29 ust. 3 Statutu ESBC, a także rozszerzenia klucza kapitałowego EBC dokonane zgodnie z art. 48 ust. 3 Statutu ESBC 7 . W związku z powyższym, zgodnie z decyzją EBC/2013/26 8 , równowartość w euro aktywów rezerwy walutowej, które zostały już przekazane na rzecz EBC na podstawie art. 30 ust. 1 Statutu ESBC, wynosi 338 656 541,82 EUR.

(4) Lietuvos bankas przekaże aktywa rezerwy walutowej w dolarach amerykańskich i złocie.

(5) Zgodnie z art. 30 ust. 3 Statutu ESBC EBC przekazuje każdemu z KBC państw członkowskich, których walutą jest euro, wierzytelność równoważną aktywom rezerwy walutowej przekazanym przez ten KBC na rzecz EBC. Przepisy dotyczące denominacji i oprocentowania wierzytelności już przyznanych na rzecz KBC państw członkowskich, których walutą jest euro 9 , powinny mieć również zastosowanie do określenia denominacji i oprocentowania wierzytelności przysługującej Lietuvos bankas.

(6) Zgodnie z art. 48 ust. 2 Statutu ESBC KBC państwa członkowskiego, którego derogacja została uchylona, dokonuje wkładu na poczet rezerw kapitałowych EBC, równoważnych im rezerw celowych oraz na poczet kwoty, która ma zostać przeznaczona na rezerwy kapitałowe i celowe w związku z saldem rachunku zysków i strat z dnia 31 grudnia roku poprzedzającego uchylenie derogacji. Kwotę takiego wkładu określa się zgodnie z art. 48 ust. 2 Statutu ESBC.

(7) Analogicznie do zasad określonych w art. 3 ust. 5 Regulaminu Europejskiego Banku Centralnego 10  prezes Lietuvos bankas miał możliwość zgłoszenia uwag do niniejszej decyzji przed jej przyjęciem,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Definicje

Użyte w niniejszej decyzji określenia oznaczają:

a)
"aktywa rezerwy walutowej" - złoto lub dolary amerykańskie;
b)
"złoto" - uncje troy czystego złota w formie sztabek "London Good Delivery", zgodnie ze standardami określonymi przez London Bullion Market Association;
c)
"dolar amerykański" - prawną walutę Stanów Zjednoczonych.
Artykuł  2  11

(skreślony)

Artykuł  3

Przekazanie aktywów rezerwy walutowej

1. 
Lietuvos bankas przekaże na rzecz EBC, ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2015 r. oraz zgodnie z niniejszym artykułem i ustaleniami podejmowanymi na jego podstawie, kwotę aktywów rezerwy walutowej, stanowiącą równowartość kwoty 338 656 541,82 EUR, w następujący sposób:
Równowartość w euro dolarów amerykańskich w gotówce Równowartość w euro wartości złota Łączna kwota równowartości w euro
287 858 060,55 50 798 481,27 338 656 541,82
2. 
Równowartość w euro aktywów rezerwy walutowej podlegających przekazaniu przez Lietuvos bankas zgodnie z ust. 1 zostanie obliczona na podstawie kursów wymiany pomiędzy euro a dolarem amerykańskim ustalonych w wyniku 24-godzinnej pisemnej procedury konsultacyjnej przeprowadzonej w dniu 31 grudnia 2014 r. pomiędzy Eurosystemem a Lietuvos bankas oraz, w przypadku złota, na podstawie wyrażonej w dolarach amerykańskich ceny za uncję troy czystego złota ustalonej w ramach fixingu ceny złota na rynku londyńskim w dniu 31 grudnia 2014 r. o godz. 10.30 czasu londyńskiego.
3. 
EBC niezwłocznie poinformuje Lietuvos bankas o kwocie wyliczonej zgodnie z ust. 2.
4. 
Zgodnie z ust. 1 Lietuvos bankas przekaże na rzecz EBC dolary amerykańskie w gotówce w kwocie odpowiadającej kwocie euro, o której mowa w tabeli zawartej w ustępie 1.
5. 
Dolary amerykańskie w gotówce w kwocie odpowiadającej kwocie euro, o której mowa w tabeli zawartej w ust. 1, zostanie przekazana na rachunki wskazane przez EBC. Datą rozrachunku kwoty dolarów amerykańskich w gotówce podlegającej przekazaniu na rzecz EBC jest dzień 5 stycznia 2015 r. Lietuvos bankas złoży odpowiednie instrukcje umożliwiające realizację takiego przekazu na rzecz EBC.
6. 
Wartość złota podlegającego przekazaniu przez Lietuvos bankas na rzecz EBC zgodnie z ust. 1 powinna być możliwie zbliżona do kwoty 50 798 481,27 EUR, ale tej kwoty nie przekraczać.
7. 
Lietuvos bankas dokona przekazania złota, o którym mowa w ust. 1, w formie niezainwestowanej, na rachunki oraz do lokalizacji wskazanych przez EBC. Datą rozrachunku złota podlegającego przekazaniu na rzecz EBC jest dzień 5 stycznia 2015 r. Lietuvos bankas złoży odpowiednie instrukcje umożliwiające realizację takiego przekazu na rzecz EBC.
8. 
Jeżeli Lietuvos bankas przekaże na rzecz EBC złoto o wartości niższej niż kwota wskazana w ust. 1, wówczas w dniu 5 stycznia 2015 r. przekaże kwotę gotówki w dolarach amerykańskich odpowiadającą temu niedoborowi na należący do EBC rachunek wskazany przez EBC. Taka kwota gotówki w dolarach amerykańskich nie będzie stanowiła części aktywów rezerwy walutowej, przekazanych przez Lietuvos bankas na rzecz EBC zgodnie z ust. 4.
9. 
Ewentualną różnicę pomiędzy łączną kwotą równowartości w euro wskazaną w ust. 1 a kwotą wskazaną w art. 4 ust. 1 rozlicza się zgodnie z porozumieniem z dnia 31 grudnia 2014 r. zawartym pomiędzy Lietuvos bankas a Europejskim Bankiem Centralnym w sprawie wierzytelności przyznawanej na rzecz Lietuvos bankas przez Europejski Bank Centralny na podstawie art. 30 ust. 3 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego 12 .
Artykuł  4

Waluta, oprocentowanie oraz termin płatności wierzytelności równoważnej wkładom

1. 
Z dniem 1 stycznia 2015 r. oraz zgodnie ze wskazaniami w art. 3 dotyczącymi dat rozrachunku przekazywanych aktywów rezerwy walutowej EBC przyzna Lietuvos bankas wierzytelność wyrażoną w euro równoważną łącznej wartości przekazanych przez Lietuvos bankas aktywów rezerwy walutowej. Wierzytelność ta odpowiada kwocie 239 453 709,58 EUR.
2.  13
 Wierzytelność przyznana przez EBC na rzecz Lietuvos bankas jest oprocentowana od daty rozrachunku. Należne oprocentowanie zostanie naliczone w oparciu o okresy dzienne, przy użyciu metody naliczania przyjmującej 360-dniowy rok oraz przy zastosowaniu stopy procentowej równej 85 % stopy referencyjnej w rozumieniu art. 1 lit. j) decyzji (UE) 2016/2248 (EBC/2016/36) w brzmieniu zmienionym decyzją Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2024/2939 (EBC/2024/33) 14 .
3. 
Naliczone odsetki w wysokości ustalonej zgodnie z ust. 2 będą wypłacane Lietuvos bankas na koniec każdego roku obrotowego. W każdym kwartale EBC informuje Lietuvos bankas o skumulowanej kwocie odsetek.
4. 
Wskazana wierzytelność nie podlega umorzeniu.
Artykuł  5

Wkłady na rzecz rezerw kapitałowych i celowych EBC

1. 
Z dniem 1 stycznia 2015 r. Lietuvos bankas dokona przekazania wkładu na poczet rezerw kapitałowych EBC, równoważnych im rezerw celowych oraz na poczet kwoty, która ma zostać przeznaczona na rezerwy kapitałowe i celowe w związku z saldem rachunku zysków i strat na dzień 31 grudnia 2014 r.
2. 
Kwotę takiego wkładu wnoszonego przez Lietuvos bankas określa się zgodnie z art. 48 ust. 2 Statutu ESBC. Zawarte w art. 48 ust. 2 odniesienia do liczby "udziałów subskrybowanych przez dany krajowy bank centralny" oraz liczby "udziałów uprzednio wpłaconych przez inne krajowe banki centralne" odnoszą się do odpowiednich wag przypisanych w kluczu kapitałowym EBC na rzecz Lietuvos bankas oraz KBC pozostałych państw członkowskich, których walutą jest euro, zgodnie z decyzją EBC/2013/26.
3. 
Na użytek ust. 1 "rezerwy kapitałowe EBC" oraz "równoważne im rezerwy celowe" obejmują ogólny fundusz rezerwowy EBC, salda rachunków z aktualizacji wyceny oraz rezerwy celowe na poczet ryzyka kursowego, ryzyka stopy procentowej, ryzyka kredytowego, ryzyka ceny rynkowej i ryzyka ceny złota.
4. 
Najpóźniej w pierwszym dniu roboczym po zatwierdzeniu przez Radę Prezesów rocznego sprawozdania finansowego EBC za rok 2014 EBC obliczy kwotę podlegającą przekazaniu przez Lietuvos bankas zgodnie z ust. 1 i powiadomi o niej Lietuvos bankas.
5. 
W drugim dniu roboczym po zatwierdzeniu przez Radę Prezesów sprawozdań finansowych EBC za rok 2014 Lietuvos bankas dokona, za pośrednictwem systemu TARGET2, płatności na rzecz EBC:
a)
kwoty należnej na rzecz EBC obliczonej zgodnie z ust. 4, pomniejszonej o przekazaną kwotę stanowiącą ewentualną nadpłatę ponad wartość wierzytelności, o której mowa w art. 4 ust. 1, w datach rozrachunku wskazanych w art. 3 ust. 5 i art. 3 ust. 7 ("wkład przekazany przedterminowo"); oraz
b)
odsetek naliczonych od kwot należnych EBC obliczonych na podstawie ust. 4 za okres od dnia 1 stycznia 2015 r. do daty płatności, pomniejszonych o kwotę wkładu przekazanego przedterminowo.
6. 
Odsetki należne zgodnie z ust. 5 lit. b) zostaną naliczone w oparciu o okresy dzienne, przy użyciu metody naliczania przyjmującej 360-dniowy rok oraz przy zastosowaniu stopy procentowej równej krańcowej stopie procentowej zastosowanej przez Eurosystem w ostatniej przeprowadzonej przez niego podstawowej operacji refinansującej.
Artykuł  6

Kompetencje

1. 
W niezbędnym zakresie Zarząd EBC wydaje Lietuvos bankas instrukcje uściślające i wdrażające postanowienia niniejszej decyzji, a także wprowadzające odpowiednie środki w przypadku powstania ewentualnych nieprawidłowości.
2. 
Instrukcje wydawane przez Zarząd EBC zgodnie z ust. 1 przekazuje się niezwłocznie Radzie Prezesów, przy czym Zarząd jest zobowiązany do działania w sposób zgodny z decyzjami Rady Prezesów w tym zakresie.
Artykuł  7

Postanowienia końcowe

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 31 grudnia 2014 r.
Mario DRAGHI
Prezes EBC
1 Decyzja Rady 2014/509/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie przyjęcia przez Litwę euro w dniu 1 stycznia 2015 r. (Dz.U. L 228 z 31.7.2014, s. 29).
2 Akt dotyczący warunków przystąpienia Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowacji oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U. L 236 z 23.9.2003, s. 33).
3 Decyzja EBC/2013/30 z dnia 29 sierpnia 2013 r. w sprawie opłacenia kapitału Europejskiego Banku Centralnego przez krajowe banki centralne państw członkowskich, których walutą jest euro (Dz.U. L 16 z 21.1.2014, s. 61,).
4 Decyzja EBC/2013/28 z dnia 29 sierpnia 2013 r. w sprawie procentowego udziału krajowych banków centralnych w kluczu subskrypcji kapitału Europejskiego Banku Centralnego (Dz.U. L 16 z 21.1.2014, s. 53).
5 Decyzja EBC/2013/31 z dnia 30 sierpnia 2013 r. w sprawie opłacenia kapitału Europejskiego Banku Centralnego przez krajowe banki centralne spoza strefy euro (Dz.U. L 16 z 21.1.2014, s. 63).
6 Zob. przypis 4.
7 Decyzja EBC/2013/17 z dnia 21 czerwca 2013 r. w sprawie procentowego udziału krajowych banków centralnych w kluczu subskrypcji kapitału Europejskiego Banku Centralnego (Dz.U. L 187 z 6.7.2013, s. 15).
8 Decyzja EBC/2013/26 z dnia 29 sierpnia 2013 r. określająca środki niezbędne do uzupełnienia całkowitej wartości kapitałowej Europejskiego Banku Centralnego oraz korekty wierzytelności krajowych banków centralnych odpowiadających przekazanym rezerwom walutowym (Dz.U. L 16 z 21.1.2014, s. 47).
9 Zgodnie z wytycznymi EBC/2000/15 z dnia 3 listopada 1998 r. zmienionymi wytycznymi z dnia 16 listopada 2000 r. w sprawie składu, wyceny i procedur w zakresie wstępnego transferu rezerw walutowych oraz wartości nominalnej i oprocentowania roszczeń równoważnych (Dz.U. L 336 z 30.12.2000, s. 114).
10 Przyjętego decyzją EBC/2004/2 z dnia 19 lutego 2004 r. przyjmującą Regulamin Europejskiego Banku Centralnego (Dz.U. L 80 z 18.3.2004, s. 33).
11 Art. 2 skreślony przez art. 3 decyzji nr EBC/2018/28 ((UE) 2019/44) z dnia 29 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2019.9.180) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2019 r.
12 Dz.U. C 64 z 21.2.2015, s. 5.
13 Art. 4 ust. 2 zmieniony przez art. 2 decyzji nr EBC/2024/35 (2024/2940) z dnia 14 listopada 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2940) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2025 r.
14 Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2024/2939 z dnia 14 listopada 2024 r. zmieniająca decyzję (UE) 2016/2248 w sprawie podziału dochodów pieniężnych krajowych banków centralnych państw członkowskich, których walutą jest euro (EBC/2016/36) (EBC/2024/33) (Dz.U. L, 2024/2939, 11.12.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/ dec/2024/2939/oj).

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.50.44

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja EBC/2014/61 (2015/287) w sprawie opłacenia przez Lietuvos bankas kapitału, przekazania aktywów rezerwy walutowej oraz wniesienia wkładu na poczet rezerw kapitałowych i celowych Europejskiego Banku Centralnego
Data aktu: 31/12/2014
Data ogłoszenia: 21/02/2015
Data wejścia w życie: 01/01/2015