a także mając na uwadze, co następuje:(1) Celem dyrektywy Rady 98/83/WE 2 jest ochrona zdrowia ludzkiego przed szkodliwymi skutkami wszelkich zanieczyszczeń wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi poprzez zapewnienie, by była zdatna do użycia i czysta. W częściach A i B załącznika I do tej dyrektywy określono parametry mikrobiologiczne i chemiczne, które musi spełniać woda przeznaczona do spożycia przez ludzi.
(2) W rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady 3 ustanowiono ogólne zasady dla podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze w zakresie higieny środków spożywczych, ze szczególnym uwzględnieniem zasady dotyczącej ogólnego zastosowania procedur opartych na analizie zagrożeń i krytycznych punktów kontroli (HACCP).
(3) W rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 zdefiniowano "wodę pitną" jako wodę spełniającą minimalne wymagania ustanowione w dyrektywie 98/83/WE.
(4) W rozporządzeniu (WE) nr 853/2004 ustanowiono szczegółowe przepisy dla podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze w zakresie higieny żywności pochodzenia zwierzęcego. Rozporządzenie to przewiduje, że do usuwania powierzchniowych zanieczyszczeń z produktów pochodzenia zwierzęcego podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze nie mogą stosować żadnych substancji poza wodą pitną, chyba że stosowanie danej substancji zostało zatwierdzone zgodnie z tym rozporządzeniem.
(5) W rozporządzeniu (WE) nr 854/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady 4 ustanowiono szczegółowe przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi, a w szczególności określono, że kontrole te mają obejmować audyty w zakresie dobrej praktyki higienicznej i procedur opartych na HACCP.
(6) W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 2073/2005 5 ustanowiono kryteria mikrobiologiczne dotyczące niektórych mikroorganizmów oraz przepisy wykonawcze, których podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze muszą przestrzegać przy wdrażaniu ogólnych i szczegółowych środków higieny, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 852/2004.
(7) W dniu 30 września 2010 r. panel ds. zagrożeń biologicznych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności ("EFSA") przyjął opinię naukową na temat bezpieczeństwa i skuteczności stosowania gorącej wody pochodzącej z recyklingu jako techniki odkażania tusz mięsa 6 .
(8) W swojej opinii EFSA stwierdza, że gorąca woda pochodząca z recyklingu ma taką samą skuteczność jak gorąca woda pitna, jeżeli chodzi o zmniejszanie powierzchniowego zanieczyszczenia mikrobiologicznego, a w przypadku jej stosowania za główne ryzyko uznaje się ryzyko mikrobiologiczne związane z niektórymi przetrwalnikami bakterii odpornymi na działanie wysokich temperatur.
(9) Ryzyko to można kontrolować, zapewniając poddanie gorącej wody pochodzącej z recyklingu procesowi podgrzewania przy ustalonej minimalnej temperaturze i przez ustalony minimalny czas oraz procesowi przywrócenia odpowiednich właściwości, które to procesy zapewniają, by parametry mikrobiologiczne i chemiczne odpowiadały wymogom dotyczącym wody pitnej określonym w rozporządzeniu (WE) nr 852/2004, dzięki czemu ryzyko związane z gorącą wodą pochodzącą z recyklingu nie jest wyższe niż ryzyko dotyczące gorącej wody pitnej.
(10) Ponadto EFSA określa i definiuje kryteria HACCP służące uzyskaniu oczekiwanej skuteczności gorącej wody pochodzącej z recyklingu i kontroli ewentualnego ryzyka. Kryteria te obejmują w szczególności obowiązek gromadzenia przez podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze danych dotyczących obecności i potencjalnego nagromadzenia niektórych przetrwalników bakterii w gorącej wodzie pochodzącej z recyklingu stosowanej do usuwania powierzchniowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych z tusz.
(11) W świetle opinii EFSA, biorąc pod uwagę, że gorąca woda pochodząca z recyklingu może stanowić dodatkowe narzędzie służące osiągnięciu celów wytyczonych w rozporządzeniach (WE) nr 852/2004, (WE) nr 853/2004, (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 2073/2005, a jej stosowanie przynosi dodatkowe korzyści związane ze środowiskiem i oszczędnością energii, należy zatwierdzić stosowanie gorącej wody pochodzącej z recyklingu przez podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze do usuwania powierzchniowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych z tusz.
(12) Stosowanie gorącej wody pochodzącej z recyklingu nie może jednak wpływać na ciążący na podmiotach prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze obowiązek przestrzegania wymogów prawodawstwa unijnego w zakresie higieny żywności określonych w rozporządzeniach (WE) nr 852/2004, (WE) nr 853/2004, (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 2073/2005. Jej stosowanie powinno zostać włączone do systemów opartych na HACCP i nie należy go w żaden sposób traktować jako substytutu dobrych praktyk higienicznych przy uboju i procedur operacyjnych ani jako alternatywy w stosunku do przestrzegania wymogów wspomnianych rozporządzeń.
(13) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 27 sierpnia 2015 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Jean-Claude JUNCKER |
|
Przewodniczący |