Rozporządzenie 2015/1474 dotyczące stosowania gorącej wody pochodzącej z recyklingu do usuwania powierzchniowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych z tusz

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2015/1474
z dnia 27 sierpnia 2015 r.
dotyczące stosowania gorącej wody pochodzącej z recyklingu do usuwania powierzchniowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych z tusz
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego 1 , w szczególności jego art. 3 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Celem dyrektywy Rady 98/83/WE 2 jest ochrona zdrowia ludzkiego przed szkodliwymi skutkami wszelkich zanieczyszczeń wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi poprzez zapewnienie, by była zdatna do użycia i czysta. W częściach A i B załącznika I do tej dyrektywy określono parametry mikrobiologiczne i chemiczne, które musi spełniać woda przeznaczona do spożycia przez ludzi.

(2) W rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady 3 ustanowiono ogólne zasady dla podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze w zakresie higieny środków spożywczych, ze szczególnym uwzględnieniem zasady dotyczącej ogólnego zastosowania procedur opartych na analizie zagrożeń i krytycznych punktów kontroli (HACCP).

(3) W rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 zdefiniowano "wodę pitną" jako wodę spełniającą minimalne wymagania ustanowione w dyrektywie 98/83/WE.

(4) W rozporządzeniu (WE) nr 853/2004 ustanowiono szczegółowe przepisy dla podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze w zakresie higieny żywności pochodzenia zwierzęcego. Rozporządzenie to przewiduje, że do usuwania powierzchniowych zanieczyszczeń z produktów pochodzenia zwierzęcego podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze nie mogą stosować żadnych substancji poza wodą pitną, chyba że stosowanie danej substancji zostało zatwierdzone zgodnie z tym rozporządzeniem.

(5) W rozporządzeniu (WE) nr 854/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady 4 ustanowiono szczegółowe przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi, a w szczególności określono, że kontrole te mają obejmować audyty w zakresie dobrej praktyki higienicznej i procedur opartych na HACCP.

(6) W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 2073/2005 5 ustanowiono kryteria mikrobiologiczne dotyczące niektórych mikroorganizmów oraz przepisy wykonawcze, których podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze muszą przestrzegać przy wdrażaniu ogólnych i szczegółowych środków higieny, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 852/2004.

(7) W dniu 30 września 2010 r. panel ds. zagrożeń biologicznych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności ("EFSA") przyjął opinię naukową na temat bezpieczeństwa i skuteczności stosowania gorącej wody pochodzącej z recyklingu jako techniki odkażania tusz mięsa 6 .

(8) W swojej opinii EFSA stwierdza, że gorąca woda pochodząca z recyklingu ma taką samą skuteczność jak gorąca woda pitna, jeżeli chodzi o zmniejszanie powierzchniowego zanieczyszczenia mikrobiologicznego, a w przypadku jej stosowania za główne ryzyko uznaje się ryzyko mikrobiologiczne związane z niektórymi przetrwalnikami bakterii odpornymi na działanie wysokich temperatur.

(9) Ryzyko to można kontrolować, zapewniając poddanie gorącej wody pochodzącej z recyklingu procesowi podgrzewania przy ustalonej minimalnej temperaturze i przez ustalony minimalny czas oraz procesowi przywrócenia odpowiednich właściwości, które to procesy zapewniają, by parametry mikrobiologiczne i chemiczne odpowiadały wymogom dotyczącym wody pitnej określonym w rozporządzeniu (WE) nr 852/2004, dzięki czemu ryzyko związane z gorącą wodą pochodzącą z recyklingu nie jest wyższe niż ryzyko dotyczące gorącej wody pitnej.

(10) Ponadto EFSA określa i definiuje kryteria HACCP służące uzyskaniu oczekiwanej skuteczności gorącej wody pochodzącej z recyklingu i kontroli ewentualnego ryzyka. Kryteria te obejmują w szczególności obowiązek gromadzenia przez podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze danych dotyczących obecności i potencjalnego nagromadzenia niektórych przetrwalników bakterii w gorącej wodzie pochodzącej z recyklingu stosowanej do usuwania powierzchniowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych z tusz.

(11) W świetle opinii EFSA, biorąc pod uwagę, że gorąca woda pochodząca z recyklingu może stanowić dodatkowe narzędzie służące osiągnięciu celów wytyczonych w rozporządzeniach (WE) nr 852/2004, (WE) nr 853/2004, (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 2073/2005, a jej stosowanie przynosi dodatkowe korzyści związane ze środowiskiem i oszczędnością energii, należy zatwierdzić stosowanie gorącej wody pochodzącej z recyklingu przez podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze do usuwania powierzchniowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych z tusz.

(12) Stosowanie gorącej wody pochodzącej z recyklingu nie może jednak wpływać na ciążący na podmiotach prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze obowiązek przestrzegania wymogów prawodawstwa unijnego w zakresie higieny żywności określonych w rozporządzeniach (WE) nr 852/2004, (WE) nr 853/2004, (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 2073/2005. Jej stosowanie powinno zostać włączone do systemów opartych na HACCP i nie należy go w żaden sposób traktować jako substytutu dobrych praktyk higienicznych przy uboju i procedur operacyjnych ani jako alternatywy w stosunku do przestrzegania wymogów wspomnianych rozporządzeń.

(13) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze mogą stosować gorącą wodę pochodzącą z recyklingu do usuwania powierzchniowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych z tusz zgodnie z warunkami stosowania określonymi w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 sierpnia 2015 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Część I - Warunki stosowania gorącej wody pochodzącej z recyklingu do usuwania powierzchniowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych z tusz

1. Gorąca woda pochodząca z recyklingu musi być uzyskana w drodze ogrzewania i recyklingu wody pitnej w zamkniętym i odrębnym układzie.

2. Gorąca woda pochodząca z recyklingu musi być poddana:

a) procesowi podgrzewania przy ustalonej minimalnej temperaturze i przez ustalony minimalny czas przed jej zastosowaniem na tuszach, co musi zapewniać zgodność z parametrami mikrobiologicznymi wody pitnej;

b) procesowi przywracania - z odpowiednią częstotliwością - odpowiednich właściwości, obejmującemu w razie potrzeby oddzielanie większych cząsteczek, filtrację i dodawanie wody pitnej, co musi zapewniać zgodność z parametrami chemicznymi wody pitnej.

3. Gorąca woda pochodząca z recyklingu może być stosowana wyłącznie na całych tuszach lub półtuszach gospodarskich zwierząt kopytnych i zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych, w kontrolowanych i sprawdzonych warunkach.

4. Gorącej wody pochodzącej z recyklingu nie wolno stosować na tuszach w widoczny sposób zanieczyszczonych odchodami.

5. Stosowanie gorącej wody pochodzącej z recyklingu na tuszach nie może powodować żadnej nieodwracalnej fizycznej zmiany mięsa.

6. Stosowanie gorącej wody pochodzącej z recyklingu na tuszach należy przeprowadzać przed umieszczeniem tusz w pomieszczeniu chłodniczym lub zamrażalni.

7. Warunki ustanowione w pkt 2 i 3 niniejszej części muszą zostać włączone do procedur opartych na zasadach analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli (HACCP), obejmujących co najmniej kryteria określone w części II.

Część II - Minimalne kryteria i parametry kontrolne HACCP

1. Pobieranie próbek tusz do celów oceny zgodności w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 2073/2005 należy przeprowadzać przed zastosowaniem gorącej wody pochodzącej z recyklingu na tuszach.

2. Proces podgrzewania przy ustalonej minimalnej temperaturze i przez ustalony minimalny czas, któremu poddawana jest woda pochodząca z recyklingu przed jej zastosowaniem na tuszach, musi być stale monitorowany w drodze pomiarów z użyciem przyrządów pomiarowych, dokumentowany i rejestrowany.

3. Zgodność wody pochodzącej z recyklingu stosowanej na tuszach z parametrami mikrobiologicznymi i chemicznymi określonymi dla wody pitnej musi być okresowo sprawdzana poprzez badanie wody, dokumentowana i rejestrowana.

4. Zgodność wody pochodzącej z recyklingu stosowanej na tuszach z parametrem wskaźnikowym dotyczącym Clostridium perfringens określonym dla wody pitnej musi być sprawdzana poprzez okresowe monitorowanie, dokumentowana i rejestrowana.

1 Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 55.
2 Dyrektywa Rady 98/83/WE z dnia 3 listopada 1998 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. L 330 z 5.12.1998, s. 32).
3 Rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 1).
4 Rozporządzenie (WE) nr 854/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi (Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 206).
5 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2073/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych (Dz.U. L 338 z 22.12.2005, s. 1).
6 Dziennik EFSA 2010; 8(9):1827.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.225.7

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2015/1474 dotyczące stosowania gorącej wody pochodzącej z recyklingu do usuwania powierzchniowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych z tusz
Data aktu: 27/08/2015
Data ogłoszenia: 28/08/2015
Data wejścia w życie: 17/09/2015