a także mając na uwadze, co następuje:(1) Przy stosowaniu wymogów określonych w niniejszym rozporządzeniu należy uwzględnić charakter, skalę i stopień złożoności ryzyk charakterystycznych dla działalności zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji. Obciążenie i stopień złożoności dla zakładów ubezpieczeń powinny być współmierne do ich profilu ryzyka. Przy stosowaniu wymogów określonych w niniejszym rozporządzeniu informację należy uznać za istotną, jeśli może ona wpłynąć na proces decyzyjny lub ocenę użytkowników, do których taka informacja jest skierowana.
(2) W celu ograniczenia nadmiernego polegania na zewnętrznych ratingach zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny dążyć do posiadania własnej oceny kredytowej wszystkich swoich ekspozycji. Biorąc pod uwagę zasadę proporcjonalności, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny być jednak zobowiązane do posiadania własnych ocen kredytowych wyłącznie w odniesieniu do swoich większych lub bardziej złożonych ekspozycji.
(3) Organy nadzoru powinny zapewnić, aby zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji podjęły stosowne kroki w celu opracowania modeli wewnętrznych pokrywających ryzyko kredytowe, jeżeli ich ekspozycje są istotne w ujęciu bezwzględnym i jeżeli jednocześnie liczba ich istotnych kontrahentów jest wysoka. W tym celu organy nadzoru powinny stosować zharmonizowane podejście do definicji ekspozycji, które są istotne w ujęciu bezwzględnym, oraz do definicji znacznej liczby istotnych kontrahentów.
(4) W celu uniknięcia ryzyka błędnego oszacowania ryzyka kredytowego przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, które nie stosują zatwierdzonego modelu wewnętrznego obliczania ryzyka kredytowego w swoim kapitałowym wymogu wypłacalności, ich własne oceny kredytowe nie powinny skutkować niższymi wymogami kapitałowymi niż wymogi wynikające z ratingów zewnętrznych.
(5) W celu uniknięcia nadmiernego polegania na ratingach w przypadku ekspozycji wobec innego zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji zastosowanie ratingów do celów obliczenia wymogu kapitałowego zgodnie z formułą standardową można by zastąpić odniesieniem do wypłacalności kontrahenta (podejście oparte na współczynniku wypłacalności). Takie podejście spowodowałoby konieczność kalibracji w oparciu o kapitałowe wymogi wypłacalności i kwoty środków własnych dopuszczonych na pokrycie tych kapitałowych wymogów wypłacalności określonych zgodnie z systemem Wypłacalność II po jego wejściu w życie. Podejście oparte na współczynniku wypłacalności powinno ograniczać się do zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji, które nie podlegają ratingowi.
(6) W celu zapewnienia zgodności standardów wyceny do celów nadzoru ze zmieniającymi się międzynarodowymi regulacjami w zakresie rachunkowości zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny stosować metody wyceny spójne z informacjami pochodzącymi z rynku, określone w międzynarodowych standardach rachunkowości przyjętych przez Komisję zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1606/2002, chyba że zakład jest zobowiązany do stosowania określonej metody wyceny w odniesieniu do składnika aktywów lub zobowiązań lub może stosować metody oparte na metodzie wyceny, którą stosuje przy sporządzaniu sprawozdań finansowych.
(7) Wycena aktywów i zobowiązań przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji za pomocą metod spójnych z informacjami pochodzącymi z rynku określonych w międzynarodowych standardach rachunkowości przyjętych przez Komisję zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1606/2002 powinna być zgodna z podstawową metodą wyceny, która przewiduje hierarchię wyceny opierającą się na cenach rynkowych notowanych na aktywnych rynkach tych samych aktywów lub zobowiązań, w celu zapewnienia wyceny tych aktywów i zobowiązań w kwocie, za jaką mogłyby one zostać wymienione w przypadku aktywów, a w przypadku zobowiązań przeniesione lub rozliczone, na warunkach rynkowych, pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi stronami transakcji. Zakłady powinny stosować to podejście nawet w przypadku, gdy międzynarodowe lub inne metody wyceny przewidują inną hierarchię wyceny.
(8) Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny ujmować i wyceniać aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego w odniesieniu do wszystkich pozycji, które są uznawane do celów wypłacalności lub w bilansie podatkowym, w celu zapewnienia ujęcia wszystkich kwot mogących powodować przyszłe przepływy pieniężne związane z podatkiem.
(9) Wycena zobowiązań ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych powinna obejmować zobowiązania związane z istniejącą działalnością ubezpieczeniową i reasekuracyjną. W wycenie nie należy uwzględniać zobowiązań związanych z przyszłą działalnością. Jeżeli umowy ubezpieczenia i reasekuracji zawierają opcje umożliwiające ubezpieczającemu ustanowienie, odnowienie, przedłużenie, zwiększenie lub wznowienie ochrony ubezpieczeniowej lub reasekuracyjnej lub opcje umożliwiające zakładowi rozwiązanie umowy lub zmianę składek lub świadczeń, należy określić granicę umowy w celu ustalenia, czy dodatkową ochronę wynikającą z tych opcji uznaje się za istniejącą czy przyszłą działalność.
(10) W celu ustalenia wartości przekazania zobowiązań ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych wycena tych zobowiązań powinna uwzględniać przyszłe przepływy pieniężne związane z opcjami przedłużenia umowy, niezależnie od ich rentowności, chyba że opcja odnowy oznacza, że z perspektywy ekonomicznej zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji miałby takie same prawa do ustalania składek lub świadczeń z tytułu odnowionej umowy jak prawa istniejące w przypadku nowej umowy.
(11) W celu niedopuszczenia do zafałszowania analizy sytuacji finansowej zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe portfela zobowiązań ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych mogą być ujemne. Obliczenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych nie powinny podlegać dolnemu progowi równemu zeru.
(12) Wartość przekazania zobowiązania ubezpieczeniowego lub reasekuracyjnego może być niższa niż wartości wykupu umów bazowych. Obliczenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych nie powinny podlegać dolnym progom wartości wykupu.
(13) W celu ustalenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych odpowiadających wartości przekazania zobowiązań ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych przy obliczeniach najlepszego oszacowania należy uwzględnić przyszłe zmiany, takie jak zmiany demograficzne, prawne, medyczne, technologiczne, społeczne, środowiskowe i gospodarcze, które będą miały wpływ na wpływy i wypływy środków pieniężnych niezbędne do rozliczenia zobowiązań.
(14) W celu ustalenia najlepszego oszacowania odpowiadającego ważonej prawdopodobieństwem średniej przyszłych przepływów pieniężnych, o którym mowa w art. 77 ust. 2 dyrektywy 2009/138/WE, w prognozie przepływów pieniężnych zastosowanej do obliczenia najlepszego oszacowania należy uwzględnić wszystkie niepewności przepływów pieniężnych.
(15) Wybór metody obliczenia najlepszego oszacowania powinien być współmierny do charakteru, skali i stopnia złożoności ryzyk ponoszonych przez zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji. Zakres metod obliczania najlepszego oszacowania obejmuje techniki symulacyjne, deterministyczne i analityczne. W przypadku niektórych umów ubezpieczenia na życie, zwłaszcza jeżeli powodują one powstanie świadczeń uznaniowych uzależnionych od zwrotu z inwestycji lub jeżeli obejmują gwarancje finansowe i opcje umowne, metody symulacyjne mogą zapewniać bardziej adekwatne obliczenie najlepszego oszacowania.
(16) W przypadku gdy umowy ubezpieczenia i reasekuracji obejmują gwarancje finansowe i opcje bieżąca wartość przepływów pieniężnych wynikających z tych umów może zależeć zarówno od oczekiwanych rezultatów przyszłych zdarzeń i zmian, jak i od sposobu, w jaki faktyczne rezultaty w określonych scenariuszach mogłyby odbiegać od spodziewanych rezultatów. Metody stosowane do obliczenia najlepszego oszacowania powinny uwzględniać takie zależności.
(17) Definicja przyszłych świadczeń uznaniowych powinna ujmować świadczenia z tytułu umów ubezpieczenia i reasekuracji, które są wypłacane dodatkowo do świadczeń gwarantowanych i wynikają z udziału ubezpieczającego w zyskach. Nie powinna ona uwzględniać świadczeń związanych z wartością indeksu lub z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
(18) Obliczenie marginesu ryzyka powinno opierać się na założeniu, że cały portfel zobowiązań ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych zostaje przeniesiony na inny zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji. W obliczeniu tym należy, przede wszystkim, wziąć pod uwagę dywersyfikację całego portfela.
(19) Obliczenie marginesu ryzyka powinno opierać się na prognozie kapitałowego wymogu wypłacalności uwzględniającego ograniczanie ryzyka poprzez umowy reasekuracji i spółki celowe (podmiotu specjalnego przeznaczenia). Nie należy określać oddzielnych obliczeń marginesu ryzyka z uwzględnieniem i bez uwzględnienia umów reasekuracji i spółek celowych (podmiotów specjalnego przeznaczenia).
(20) Korekta podstawowych stóp procentowych wolnych od ryzyka z tytułu ryzyka kredytowego powinna wynikać z kursów rynkowych, które oddają ryzyko kredytowe odzwierciedlone w zmiennym kursie swapów stopy procentowej. W tym celu, aby dostosować sposób ustalenia korekty do standardowej praktyki rynkowej, zgodnie z warunkami rynkowymi podobnymi do warunków w dniu przyjęcia dyrektywy 2014/51/UE, zwłaszcza w przypadku euro, kursy rynkowe powinny odpowiadać międzybankowym stopom procentowym oferowanym w przypadku trzymiesięcznego terminu zapadalności.
(21) W warunkach rynkowych podobnych do warunków w dniu przyjęcia dyrektywy 2014/51/UE, przy ustalaniu ostatniego terminu zapadalności, w przypadku którego rynki obligacji nie są już głębokie, płynne i przejrzyste zgodnie z art. 77a dyrektywy 2009/138/WE, rynku obligacji denominowanych w euro nie należy uważać za głęboki i płynny, jeżeli łączny wolumen obligacji o terminach zapadalności dłuższych niż ostatni termin zapadalności lub mu równych jest mniejszy niż 6 procent wolumenu wszystkich obligacji na tym rynku.
(22) Jeżeli na podstawie podstawowych statystyk dotyczących niewykonanych zobowiązań nie można określić wiarygodnego spreadu kredytowego, jak ma to miejsce w przypadku ekspozycji z tytułu długu państwowego, spread bazowy służący do obliczenia korekty dopasowującej i korekty z tytułu zmienności powinien być równy części długoterminowej średniej wartości spreadu ponad stopę procentową wolną od ryzyka, o której mowa w art. 77c ust. 2 lit. b) i c) dyrektywy 2009/138/WE. Jeśli chodzi o ekspozycję wobec rządów centralnych i banków centralnych państw członkowskich, grupa aktywów powinna uwzględniać różnicę między poszczególnymi państwami członkowskimi.
(23) W celu zapewnienia przejrzystości ustalania odpowiedniej stopy procentowej wolnej od ryzyka, zgodnie z motywem 29 dyrektywy 2014/51/UE, Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) powinien publikować metodykę, założenia i wskazanie danych wykorzystywanych przez EIOPA do obliczania korekty stóp swapu z tytułu ryzyka kredytowego, korekty z tytułu zmienności i spreadu bazowego na potrzeby korekty dopasowującej w ramach informacji technicznych podlegających publikacji na mocy art. 77e ust. 1 dyrektywy 2009/138/WE.
(24) Segmentacja zobowiązań ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych na linie biznesowe i jednorodne grupy ryzyka powinna odzwierciedlać charakter ryzyk leżących u podstaw zobowiązania. Charakter powiązanych ryzyk może uzasadniać segmentację odmienną od podziału działalności ubezpieczeniowej na ubezpieczenia na życie i ubezpieczenia inne niż ubezpieczenia na życie, od grup ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie określonych w załączniku I do dyrektywy 2009/138/WE oraz od grup ubezpieczeń na życie określonych w załączniku II do dyrektywy 2009/138/WE.
(25) Przy ustalaniu, czy metoda obliczania rezerw techniczno-ubezpieczeniowych jest współmierna do charakteru, skali i stopnia złożoności ryzyk, należy uwzględnić ocenę błędu modelu dla danej metody. Ocena ta nie powinna jednak wymagać od zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji określenia precyzyjnej wartości błędu modelu.
(26) Do celów złożenia wniosku o zgodę przez organy nadzoru na stosowanie korekty dopasowującej, o której mowa w art. 77b ust. 1 dyrektywy 2009/138/WE, zakłady powinny mieć możliwość uznania różnych dopuszczalnych produktów ubezpieczeniowych za jeden portfel, o ile warunki dotyczące zgody są stale spełniane i brak jest przeszkód prawnych uniemożliwiających zorganizowanie działalności i zarządzanie nią oddzielnie od pozostałej działalności zakładu, w jednym portfelu.
(27) Zatwierdzenie uzupełniających środków własnych podlegających uwzględnieniu w celu spełnienia kapitałowego wymogu wypłacalności zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji powinno opierać się na dokonanej przez organy nadzoru ocenie odpowiednich kryteriów. Zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji ubiegający się o zatwierdzenie pozycji uzupełniających środków własnych powinien jednak wykazać organom nadzoru, że kryteria zostały spełnione, oraz przekazać organom nadzoru wszystkie informacje, których mogą one zażądać do przeprowadzenia takiej oceny. Ocena wniosku o zatwierdzenie uzupełniających środków własnych przez organy nadzoru powinna następować indywidualnie dla każdego przypadku.
(28) Przy rozpatrywaniu wniosku o zatwierdzenie uzupełniających środków własnych zgodnie z art. 90 dyrektywy 2009/138/WE organy nadzoru powinny rozważyć charakter ekonomiczny i prawną egzekwowalność pozycji uzupełniających środków własnych, której dotyczy wniosek o zatwierdzenie.
(29) Na kategorię 1 środków własnych powinny składać się pozycje środków własnych, które mają wysoką jakość i które w pełni pokrywają straty, umożliwiając zakładowi ubezpieczeń lub zakładowi reasekuracji kontynuację działalności.
(30) Jeżeli skutek ekonomiczny transakcji lub grupy powiązanych transakcji jest równoważny posiadaniu przez zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji akcji własnych, nadwyżkę aktywów nad zobowiązaniami należy pomniejszyć w celu odzwierciedlenia istnienia obciążenia na tej części środków własnych.
(31) Ocena wystarczającego czasu trwania danej pozycji środków własnych powinna opierać się na pierwotnym terminie zapadalności tej pozycji. Średni czas trwania łącznych środków własnych zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji, z uwzględnieniem pozostałego okresu zapadalności wszystkich pozycji środków własnych, nie powinien być znacznie krótszy niż średni czas trwania zobowiązań zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji. W ramach własnej oceny ryzyka i wypłacalności zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny również ocenić, czy czas trwania łącznej kwoty środków własnych jest wystarczający, z uwzględnieniem zarówno pierwotnego, jak i pozostałego okresu zapadalności wszystkich pozycji środków własnych oraz wszystkich zobowiązań ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych.
(32) Ocena zdolności do pokrycia strat w przypadku likwidacji zgodnie z art. 93 dyrektywy 2009/138/WE nie powinna opierać się na porównaniu nadwyżki aktywów nad zobowiązaniami wycenionymi przy założeniu kontynuowania działalności z nadwyżką aktywów nad zobowiązaniami wycenionymi przy założeniu, że wobec zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji wszczęto postępowanie likwidacyjne.
(33) Ponieważ przyszłe składki należne z tytułu obecnych umów ubezpieczenia i umów reasekuracji są uwzględnione w obliczeniu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, kwoty nadwyżki aktywów nad zobowiązaniami uwzględnionej w kategorii 1 nie należy korygować w celu wyłączenia oczekiwanych zysków z tych przyszłych składek.
(34) Pozycje środków własnych o cechach stanowiących zachętę do umorzenia, takich jak umowne podwyższenie należnej dywidendy lub podwyższenie stopy kuponu w połączeniu z opcją kupna, powinny być ograniczone, aby umożliwić wprowadzenie ograniczeń spłaty lub umorzenia w przypadku naruszenia kapitałowego wymogu wypłacalności, i klasyfikowane wyłącznie jako kategoria 2 lub kategoria 3.
(35) Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny podzielić nadwyżkę aktywów nad zobowiązaniami na kwoty odpowiadające pozycjom kapitału w ich sprawozdaniach finansowych i rezerwie uzgodnieniowej. Rezerwa uzgodnieniowa może być dodatnia lub ujemna.
(36) W odniesieniu do każdej kategorii, w tym kategorii 3, należy określić pełny wykaz pozycji środków własnych, aby nie ulegało wątpliwości, w przypadku których pozycji zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny złożyć wniosek o zatwierdzenie klasyfikacji przez organ nadzoru.
(37) Fundusze wyodrębnione są rozwiązaniami, w których zarządzanie określonym zbiorem aktywów i zobowiązań odbywa się w taki sposób, jakby były one oddzielnymi zakładami, i nie powinny one obejmować konwencjonalnej działalności związanej z wartością indeksu lub z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym ani działalności reasekuracyjnej. Ograniczone możliwości przenoszenia aktywów funduszu wyodrębnionego należy odzwierciedlić w obliczeniu nadwyżki aktywów nad zobowiązaniami zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji.
(38) Zarówno działalność związana z ubezpieczeniami na życie i ubezpieczeniami innymi niż ubezpieczenia na życie, jak i działalność reasekuracyjna może wiązać się z tworzeniem funduszy wyodrębnionych. Udział w zyskach nie zawsze jest związany z takimi wyodrębnieniami i nie należy traktować go jako cechy definiującej fundusz wyodrębniony.
(39) Fundusze wyodrębnione powinny ograniczać się do takich rozwiązań, które zmniejszają zdolność określonych pozycji środków własnych do pokrywania strat przy założeniu kontynuowania działalności. Rozwiązania, które mają jedynie wpływ na zdolność do pokrycia strat w przypadku likwidacji, nie powinny być uznawane za fundusze wyodrębnione.
(40) Aby nie dopuścić do podwójnego uwzględniania środków własnych na indywidualnym poziomie w sektorze ubezpieczeń i sektorze bankowym, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny odliczyć od kwoty podstawowych środków własnych wszelkie udziały w instytucjach finansowych i kredytowych przekraczające 10 % pozycji środków własnych w kategorii 1, które nie podlegają żadnemu limitowi. Udziały w instytucjach finansowych i kredytowych, które łącznie przekraczają ten sam próg, powinny zostać odliczone częściowo, proporcjonalnie. Odliczenie nie jest konieczne, jeżeli udziały kapitałowe mają charakter strategiczny, a w celu obliczenia wypłacalności grupy wobec tych zakładów stosowana jest metoda 1 określona w załączniku I do dyrektywy 2002/87/WE.
(41) Większość kwoty środków własnych dopuszczonej na pokrycie minimalnego wymogu kapitałowego i kapitałowego wymogu wypłacalności powinny stanowić środki własne zaliczone do kategorii 1. W celu zapewnienia, aby stosowanie limitów nie miało potencjalnych skutków procyklicznych, limity dopuszczonych kwot pozycji w kategorii 2 i kategorii 3 należy stosować w taki sposób, aby strata środków własnych w kategorii 1 nie skutkowała stratą wszystkich dopuszczonych środków własnych przekraczającą tę stratę. W związku z tym należy limity powinny być stosowane w zakresie, który zapewnia pokrycie kapitałowego wymogu wypłacalności i minimalnego wymogu kapitałowego za pomocą środków własnych. Pozycji środków własnych przekraczających limity nie należy liczyć jako dopuszczonych środków własnych.
(42) Przy sporządzaniu wykazów jednostek samorządu regionalnego i władz lokalnych EIOPA powinien przestrzegać wymogu, zgodnie z którym nie mogą istnieć różnice pod względem ryzyka między ekspozycjami wobec tych samorządów i władz lokalnych a ekspozycjami wobec rządu centralnego, w którego jurysdykcji mają one siedzibę, wynikające ze szczególnych uprawnień w zakresie zasilania własnego budżetu samorządów lub władz lokalnych, oraz wymogu nakazującego istnienie szczególnych środków instytucjonalnych, których celem jest ograniczenie ryzyka niewykonania zobowiązania. Skutkiem aktu wykonawczego przyjętego na podstawie art. 109a ust. 2 lit. a) dyrektywy 2009/138/WE w odniesieniu do tych wykazów jest traktowanie bezpośrednich ekspozycji wobec jednostek samorządu regionalnego i władz lokalnych ujętych w wykazie jako ekspozycji wobec rządu centralnego, w którego jurysdykcji mają one siedzibę, do celów obliczenia modułów formuły standardowej dotyczących ryzyka rynkowego i ryzyka niewykonania zobowiązań przez kontrahenta.
(43) Aby uniknąć niewłaściwych zachęt do zmiany umów długoterminowych na krótkoterminowe umowy odnawialne, stosowana w formule standardowej miara wielkości dotycząca ryzyka składki w ubezpieczeniach innych niż ubezpieczenia na życie i ubezpieczeniach zdrowotnych podobnych do ubezpieczeń na życie powinna opierać się na ekonomicznym charakterze umów ubezpieczenia i reasekuracji, a nie na ich formie prawnej. Miara wielkości powinna zatem uwzględniać składki zarobione wchodzące w zakres granic obecnych umów i umów, które zostaną podpisane w ciągu następnych 12 miesięcy.
(44) Ponieważ oczekiwane zyski z przyszłych składek z tytułu obecnych umów ubezpieczenia i reasekuracji w ubezpieczeniach innych niż ubezpieczenia na życie są uznawane w dopuszczonych środkach własnych zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji, w module ryzyka aktuarialnego w ubezpieczeniach innych niż ubezpieczenia na życie należy ująć ryzyko związane z rezygnacjami w przypadku umów ubezpieczenia i reasekuracji w ubezpieczeniach innych niż ubezpieczenia na życie.
(45) W odniesieniu do ryzyka składki obliczenie wymogu kapitałowego dla ryzyka składki i rezerw w ubezpieczeniach innych niż ubezpieczenia na życie i ubezpieczeniach zdrowotnych powinno opierać się na większej wartości spośród przeszłych i przyszłych oczekiwanych składek zarobionych w celu uwzględnienia niepewności związanej z przyszłymi składkami zarobionymi. Jeżeli zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji może jednak zapewnić z dużą pewnością, aby przyszłe składki zarobione nie przekroczyły oczekiwanych składek, obliczenie powinno opierać się wyłącznie na oczekiwanych składkach zarobionych.
(46) W celu odzwierciedlenia średnich cech zobowiązań z tytułu ubezpieczeń na życie modelowanie ryzyka związanego z masowymi rezygnacjami w standardowej formule kapitałowego wymogu wypłacalności powinno opierać się na założeniu, że ryzyko związane z opcjami, z których może skorzystać zakład ubezpieczeń dokonujący cesji lub zakład reasekuracji będący stroną umowy reasekuracji, jest nieistotne dla zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji będącego cesjonariuszem.
(47) W celu odzwierciedlenia innego profilu ryzyka ubezpieczenia zdrowotnego udzielanego na zasadach technicznych podobnych do ubezpieczeń na życie i innych ubezpieczeń zdrowotnych udzielanych na zasadach technicznych niepodobnych do ubezpieczeń na życie moduł ryzyka aktuarialnego w ubezpieczeniach zdrowotnych powinien obejmować różne podmoduły dla tych dwóch rodzajów ubezpieczenia.
(48) W celu odzwierciedlenia średnich cech zobowiązań z tytułu ubezpieczeń na życie modelowanie modułów ryzyka aktuarialnego w ubezpieczeniach na życie i ubezpieczeniach zdrowotnych podobnych do ubezpieczeń na życie powinno opierać się na założeniu nieistotności ryzyka związanego z zależnością świadczeń ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych z tytułu inflacji.
(49) Dokonywane metodą scenariuszową obliczenia podmodułów formuły standardowej dotyczących ryzyka katastroficznego w ubezpieczeniach innych niż ubezpieczenia na życie i ubezpieczeniach zdrowotnych powinny opierać się na określeniu strat katastroficznych w ujęciu brutto, bez odliczenia kwot, które mogą być odzyskane z umów reasekuracji i od spółek celowych (podmiotów specjalnego przeznaczenia). Przy ustalaniu wynikającej z tego scenariusza zmiany podstawowych środków własnych zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny uwzględniać efekt ograniczania ryzyka z tytułu swoich odpowiednich umów reasekuracji oraz spółek celowych (podmiotów specjalnego przeznaczenia).
(50) W celu odzwierciedlenia średnich cech zobowiązań z tytułu ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie modelowanie ryzyka odpowiedzialności cywilnej w podmodule formuły standardowej dotyczącym ryzyka katastroficznego w ubezpieczeniach innych niż ubezpieczenia na życie powinno opierać się na założeniu nieistotności ryzyka kumulacji wielu podobnych roszczeń, które są pokryte zobowiązaniami wynikającymi z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
(51) W celu odzwierciedlenia średnich cech zobowiązań z tytułu ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie modelowanie ryzyka wypadków masowych w formule standardowej powinno opierać się na założeniu, że ekspozycja zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji na ryzyko masowych wypadków zlokalizowane w państwach trzecich innych niż określone państwa europejskie nie jest istotna dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji oraz grup ubezpieczeniowych podlegających dyrektywie 2009/138/WE. Powinno ono również opierać się na założeniu nieistotności ryzyka wypadków masowych w odniesieniu do ubezpieczeń pracowniczych.
(52) W celu odzwierciedlenia średnich cech zobowiązań z tytułu ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie modelowanie ryzyka koncentracji wypadków w standardowej formule powinno opierać się na założeniu nieistotności ryzyka koncentracji wypadków w odniesieniu do ubezpieczeń pokrycia kosztów świadczeń medycznych i ubezpieczeń na wypadek utraty dochodów innych niż umowy grupowe.
(53) W celu odzwierciedlenia empirycznych dowodów katastrof naturalnych w kalibracji formuły standardowej modelowanie ryzyka katastrof naturalnych powinno opierać się na dostatecznie jednolitych podziałach geograficznych w odniesieniu do ryzyka, na które narażone są zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji. Wagi ryzyka dla tych podziałów powinny być określone w taki sposób, aby uwzględniały wskaźnik rocznej straty i sumy ubezpieczenia w przypadku odpowiednich linii biznesowych z zastosowaniem miary wartości narażonej na ryzyko o poziomie ufności wynoszącym 99,5 %. Współczynniki zależności między tymi podziałami geograficznymi należy wybrać w taki sposób, aby odzwierciedlały zależność między odpowiednimi ryzykami w podziałach geograficznych z uwzględnieniem nieliniowości tej zależności.
(54) W celu ujęcia faktycznej ekspozycji zakładu na ryzyko w obliczeniu wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka katastrof naturalnych w formule standardowej sumę ubezpieczenia należy ustalić w sposób uwzględniający umowne limity odszkodowania za zdarzenia katastroficzne.
(55) Moduł formuły standardowej dotyczący ryzyka rynkowego powinien opierać się na założeniu nieistotności wrażliwości aktywów i zobowiązań na zmiany dotyczące wahań parametrów rynkowych.
(56) Kalibracja ryzyka stopy procentowej w przypadku dłuższych terminów zapadalności powinna odzwierciedlać to, że ostateczna stopa forward, do której zbliża się struktura terminowa stopy procentowej wolnej od ryzyka, jest stabilna w czasie i zmienia się jedynie z powodu zmian długoterminowych oczekiwań.
(57) Na potrzeby obliczenia formuły standardowej zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny określić, które z ich jednostek powiązanych mają charakter strategiczny. Kalibracja podmodułu ryzyka cen akcji w przypadku inwestycji w jednostki powiązane mających charakter strategiczny powinna odzwierciedlać prawdopodobne ograniczenie zmienności ich wartości wynikające z ich charakteru strategicznego oraz wpływ wywierany na te jednostki powiązane przez zakład posiadający udziały kapitałowe w innej jednostce.
(58) Podmoduł ryzyka cen akcji oparty na duracji powinien opierać się na założeniu, że typowy okres posiadania inwestycji w udziały lub akcje, o którym mowa w art. 304 dyrektywy 2009/138/WE, jest spójny ze średnim czasem trwania zobowiązań zgodnie z art. 304 dyrektywy 2009/138/WE.
(59) W celu uniknięcia skutków procyklicznych okres symetrycznego mechanizmu dostosowania w odniesieniu do podmodułu ryzyka cen akcji powinien uwzględniać odpowiednio potrzebę utrzymania wrażliwości podmodułu na ryzyko i jednocześnie cel, jakim jest symetryczne dostosowanie.
(60) W przypadku zastosowania korekty dopasowującej w obliczeniu najlepszego oszacowania zobowiązań ubezpieczeniowych lub reasekuracyjnych obliczenie kapitałowego wymogu wypłacalności w podmodule ryzyka spreadu powinno ujmować wpływ zmian spreadów aktywów na korektę dopasowującą, a zatem na wartość rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.
(61) Biorąc pod uwagę, że profil ryzyka majątku znajdującego się w państwach trzecich nie jest istotnie odmienny od profilu ryzyka majątku znajdującego się w Unii, podmoduł formuły standardowej dotyczący ryzyka cen nieruchomości powinien traktować te dwa rodzaje ekspozycji jednakowo.
(62) Biorąc pod uwagę, że ryzyko koncentracji, na które narażone są zakłady ubezpieczeń lub zakłady reasekuracji, wynika głównie z braku dywersyfikacji emitentów, podmoduł formuły standardowej dotyczący koncentracji ryzyka rynkowego powinien opierać się na założeniu nieistotności geograficznej lub sektorowej koncentracji aktywów posiadanych przez zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji.
(63) Moduł formuły standardowej dotyczący ryzyka niewykonania zobowiązań przez kontrahenta powinien opierać się na założeniu, że w przypadku ekspozycji, które mogą podlegać dywersyfikacji, oraz gdy jest prawdopodobne, że kontrahent posiada rating (ekspozycje typu 1) straty z tytułu niewykonania zobowiązań przez kontrahentów, którzy nie należą do tej samej grupy, są niezależne, a straty z tytułu niewykonania zobowiązań przez kontrahentów, którzy należą do tej samej grupy, nie są niezależne.
(64) W celu zapewnienia ujęcia ryzyka kredytowego z tytułu wszystkich kontrahentów, na które są narażone zakłady ubezpieczeń lub zakłady reasekuracji, w kapitałowym wymogu wypłacalności obliczonym zgodnie z formułą standardową wszystkie ekspozycje nieujęte ani w podmodule ryzyka spreadu, ani w module ryzyka niewykonania zobowiązań przez kontrahenta jako ekspozycje typu 1 powinny być ujęte w module ryzyka niewykonania zobowiązań przez kontrahenta jako ekspozycje typu 2.
(65) Moduł formuły standardowej dotyczący ryzyka niewykonania zobowiązań przez kontrahenta powinien odzwierciedlać skutek ekonomiczny umów zabezpieczenia w przypadku niewykonania zobowiązania przez kontrahenta. W szczególności należy rozważyć, czy przeniesieniu podlega pełne prawo własności do zabezpieczenia czy też nie. Należy również rozważyć, czy w przypadku niewypłacalności kontrahenta przy ustalaniu proporcjonalnego udziału zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji w masie upadłościowej kontrahenta wykraczającego poza zabezpieczenie uwzględnia się, że zakład otrzymuje zabezpieczenie.
(66) Zgodnie z podejściem określonym w art. 104 ust. 1, 3 i 4 dyrektywy 2009/138/WE podstawowy kapitałowy wymóg wypłacalności powinien obejmować dodatkowy moduł ryzyka w celu uwzględnienia ryzyk szczególnych związanych z wartościami niematerialnymi i prawnymi, uznanych i wycenionych do celu wypłacalności, które nie są ujęte w innych elementach kapitałowego wymogu wypłacalności.
(67) Moduł formuły standardowej dotyczący ryzyka operacyjnego ujmuje ryzyko wynikające z nieodpowiednich lub zawodnych procedur wewnętrznych, błędów ludzi i systemów lub ze zdarzeń zewnętrznych w obliczeniu opartym na czynnikach. Rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe, składki zarobione w ostatnich dwunastu miesiącach oraz koszty poniesione w ostatnich dwunastu miesiącach uznaje się w tym celu za miary wielkości odpowiednie do ujęcia tego ryzyka. Ostatnia z tych miar wielkości ma zastosowanie tylko do umów ubezpieczenia na życie, w przypadku których ryzyko lokaty (inwestycyjne) pokrywa w pełni ubezpieczający. Z uwagi na fakt, że koszty akwizycji są wdrażane w odmienny sposób w poszczególnych ubezpieczeniowych modelach biznesowych, wydatków tych nie należy uwzględniać w mierze wielkości dla kwoty wydatków poniesionych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W celu zapewnienia, aby wymóg kapitałowy dla ryzyka operacyjnego był w dalszym ciągu zgodny z poziomem ufności określonym w art. 101 dyrektywy 2009/138/WE, Komisja powinna ponownie zbadać moduł ryzyka operacyjnego w ramach swojego przeglądu metod, założeń i standardowych parametrów stosowanych przy obliczaniu kapitałowego wymogu wypłacalności za pomocą formuły standardowej, o którym mowa w motywie 150. Przegląd ten powinien skupić się w szczególności na umowach ubezpieczenia na życie, w przypadku których ryzyko lokaty (inwestycyjne) pokrywa w pełni ubezpieczający.
(68) Obliczenie dostosowania z tytułu zdolności rezerw techniczno-ubezpieczeniowych i odroczonych podatków dochodowych do pokrywania strat powinno uniemożliwiać podwójne uwzględnianie efektu ograniczania ryzyka osiągniętego za pomocą przyszłych świadczeń uznaniowych lub odroczonych podatków dochodowych.
(69) Przyszłe świadczenia uznaniowe wiążą się zazwyczaj z umowami ubezpieczenia w ubezpieczeniach na życie i ubezpieczeniach zdrowotnych podobnych do ubezpieczeń na życie. W związku z tym dostosowanie z tytułu zdolności rezerw techniczno-ubezpieczeniowych do pokrywania strat powinno uwzględniać efekt ograniczania ryzyka osiągnięty za pomocą przyszłych świadczeń uznaniowych w odniesieniu do ryzyka aktuarialnego w ubezpieczeniach na życie, ryzyka aktuarialnego w ubezpieczeniach zdrowotnych podobnych do ubezpieczeń na życie, ryzyka katastrof w ubezpieczeniach zdrowotnych, ryzyka rynkowego i ryzyka niewykonania zobowiązań przez kontrahenta. W celu ograniczenia stopnia złożoności formuły standardowej oraz związanego z obliczeniami obciążenia dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji dostosowania nie należy stosować do ryzyk w ubezpieczeniach innych niż ubezpieczenia na życie i ubezpieczeniach zdrowotnych innych niż ubezpieczenia na życie. Ponieważ straty wynikające z nieodpowiednich lub zawodnych procedur wewnętrznych, błędów ludzi i systemów lub ze zdarzeń zewnętrznych mogą nie zostać efektywnie pokryte za pomocą przyszłych świadczeń uznaniowych, dostosowania nie należy stosować do ryzyka operacyjnego.
(70) Uznawanie technik ograniczania ryzyka w obliczaniu kapitałowego wymogu wypłacalności powinno odzwierciedlać ekonomiczny charakter stosowanej techniki i ograniczać się do technik ograniczania ryzyka, które skutecznie przenoszą ryzyko poza zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji.
(71) Ocena skuteczności przeniesienia ryzyka powinna uwzględniać wszystkie aspekty techniki ograniczania ryzyka oraz ustalenia między zakładem ubezpieczeń i zakładem reasekuracji a jego kontrahentami. W przypadku ograniczania ryzyka za pomocą reasekuracji fakt, że prawdopodobieństwo znacznego zróżnicowania kwoty lub terminów płatności przez reasekuratora jest niewielkie, nie powinien sam z siebie oznaczać, że reasekurator nie przyjął na siebie ryzyka.
(72) Dokonywane metodą scenariuszową obliczenia formuły standardowej kapitałowego wymogu wypłacalności opierają się na wpływie nagłych zaburzeń, a zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji nie powinny brać pod uwagę technik ograniczania ryzyka, które polegają na podjęciu przez zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji przyszłych działań, takich jak dynamiczne strategie hedgingowe lub przyszłe działania zarządu, w momencie powstania zaburzenia. Dynamiczne strategie hedgingowe oraz przyszłe działania zarządu należy odróżnić od umów hedgingu rolowanego, w przypadku których obowiązuje już technika ograniczania ryzyka i które w momencie ich wygaśnięcia zostaną zastąpione podobną umową, niezależnie od wypłacalności zakładu.
(73) W celu uniknięcia sytuacji, w której skuteczność techniki ograniczania ryzyka jest obniżona z powodu istnienia ryzyka bazowego, zwłaszcza ze względu na niedopasowanie walutowe, zakłady powinny odzwierciedlić istotne ryzyko bazowe w obliczeniu kapitałowego wymogu wypłacalności. Jeżeli istotne ryzyko bazowe nie jest odzwierciedlone w obliczeniu kapitałowego wymogu wypłacalności, nie należy uznawać danej techniki ograniczania ryzyka.
(74) Istnienie umów o udziale w zysku, na mocy których zyski przydzielane są ubezpieczającym lub beneficjentom, powinno być w adekwatny sposób odzwierciedlone w obliczeniu kapitałowego wymogu wypłacalności.
(75) Jeżeli obliczenie wymogu kapitałowego na potrzeby modułu lub podmodułu ryzyka podstawowego kapitałowego wymogu wypłacalności opiera się na wpływie dwukierunkowych scenariuszy na podstawowe środki własne, jak ma to miejsce w przypadku ryzyka stopy procentowej, ryzyka walutowego lub ryzyka związanego z rezygnacjami, zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji powinien ustalić, który scenariusz wywiera największy niekorzystny wpływ na podstawowe środki własne całego zakładu ubezpieczeń lub całego zakładu reasekuracji. W odpowiednich przypadkach w ustaleniu tym uwzględnia się skutki udziału w zyskach oraz podział przyszłych świadczeń uznaniowych na poziomie funduszu wyodrębnionego. Ustalony w ten sposób scenariusz powinien być scenariuszem właściwym do obliczenia hipotetycznego kapitałowego wymogu wypłacalności dla każdego funduszu wyodrębnionego.
(76) Aby móc przygotować się do przyszłych zmian parametrów zależności na podstawie odpowiednich informacji empirycznych, takich jak zmiany współczynników umieralności i rezygnacji w przypadku zobowiązań wynikających z umów ubezpieczeń na życie oraz wskaźników szkodowo-kosztowych lub współczynników wypływu rezerw w przypadku zobowiązań wynikających z umów ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie, EIOPA powinien otrzymywać stosowne dane od organów nadzoru. Organy nadzoru powinny otrzymywać te dane od zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji jako część informacji podlegających przekazaniu organom nadzoru, biorąc pod uwagę fakt, że będą one niezbędne do celów nadzoru, a zatem nie powinny powodować dodatkowych obciążeń dla zakładów.
(77) Wydając opinię w sprawie aktualizacji parametrów zależności, EIOPA powinien wziąć pod uwagę, czy w wyniku zastosowania zaktualizowanych parametrów zależności przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji uzyskany zostanie ogólny kapitałowy wymóg wypłacalności zgodny z zasadami określonymi w art. 101 dyrektywy 2009/138/WE oraz czy zależności między ryzykami mają charakter nieliniowy lub czy w scenariuszach skrajnych brak jest dywersyfikacji, w którym to przypadku EIOPA powinien rozważyć alternatywne miary zależności do celów kalibracji aktualizacji parametrów zależności.
(78) Wiele aspektów modeli wewnętrznych może ulec zmianie w miarę upływu czasu wraz ze wzrostem wiedzy na temat modelowania ryzyka, a zatem organy nadzoru powinny brać pod uwagę aktualne informacje i praktykę przy sporządzaniu ocen modelu wewnętrznego, aby zapewnić jego zgodność z najnowszymi zmianami.
(79) Model wewnętrzny może pełnić ważną rolę w systemie zarządzania zakładem ubezpieczeń lub zakładem reasekuracji tylko wówczas, gdy jest dostosowany do działalności zakładu i zrozumiały dla osób podejmujących decyzje na podstawie uzyskanych za jego pomocą wyników. Test użyteczności modeli wewnętrznych powinien zatem zapewniać, aby zatwierdzone modele wewnętrzne były odpowiednie do działalności zakładu i zrozumiałe dla osób, które faktycznie zarządzają zakładem.
(80) Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji obliczające kapitałowy wymóg wypłacalności na podstawie modelu wewnętrznego powinny wykorzystywać ten model w systemie zarządzania ryzykiem oraz procesach decyzyjnych w sposób stwarzający zachęty do poprawy jakości samego modelu wewnętrznego.
(81) Określony w art. 120 dyrektywy 2009/138/WE wymóg, zgodnie z którym model wewnętrzny jest powszechnie stosowany i odgrywa ważną rolę w ich systemie zarządzania, nie powinien powodować, że zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji będą bezkrytycznie polegać na wynikach uzyskanych przy użyciu modelu wewnętrznego. Zakłady nie powinny podejmować decyzji na podstawie wyników uzyskanych przy użyciu modelu wewnętrznego bez krytycznego sprawdzenia adekwatności modelu. Powinny one być świadome ograniczeń modelu wewnętrznego i uwzględniać je w swoich decyzjach.
(82) Ponieważ w art. 121 ust. 4 dyrektywy 2009/138/WE nie wskazano konkretnej metody wyznaczania prognozy rozkładu prawdopodobieństwa w przypadku modeli wewnętrznych, a modele wewnętrzne należy dostosować do konkretnej działalności zakładu ubezpieczeń i zakładu reasekuracji, modele wewnętrzne mogą znacznie różnić się pod względem metodyki, informacji, założeń i danych stosowanych w modelach wewnętrznych i procesach ich walidacji. Standardy jakości statystycznej i standardy walidacji powinny zatem nadal opierać się na zasadach i obejmować wyłącznie szczegółowe wymogi minimalne. Z tego samego względu standardy dokumentacji nie powinny obejmować kompletnego wykazu dokumentów, lecz jedynie minimalny wykaz dokumentów dla każdego modelu wewnętrznego. Dokumentacja zakładów powinna zawierać wszelkie dodatkowe informacje niezbędne do zapewnienia zgodności ze standardami dotyczącymi dokumentacji na potrzeby modeli wewnętrznych.
(83) W celu zapewnienia aktualności modelu wewnętrznego oraz jak najlepszego odzwierciedlenia w nim profilu ryzyka zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny śledzić ważne zmiany w technikach aktuarialnych i ogólnie przyjętej praktyce rynkowej w zakresie modelowania ryzyka. Nie oznacza to jednak, że zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny zawsze dostosowywać swoje modele wewnętrzne do ogólnie przyjętych praktyk rynkowych. W wielu przypadkach konieczne może być odejście od ogólnie przyjętej praktyki rynkowej w celu uzyskania adekwatnego modelu wewnętrznego.
(84) Modele wewnętrzne mogą opierać się na znacznej ilości danych, które pochodzą z wielu źródeł oraz różnią się pod względem cech charakterystycznych i jakości. W celu zapewnienia adekwatności danych wykorzystywanych w modelu wewnętrznym zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny gromadzić, przetwarzać i stosować dane w sposób przejrzysty i zorganizowany.
(85) Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny swobodnie decydować o strukturze modelu wewnętrznego, który najlepiej odzwierciedla ich ryzyka. Taki wybór powinien podlegać zatwierdzeniu przez organy nadzoru. W przypadku częściowych modeli wewnętrznych lepszym rozwiązaniem może być oddzielne obliczenie poszczególnych składników i włączenie ich bezpośrednio do formuły standardowej, bez przeprowadzania dodatkowej agregacji w modelu wewnętrznym. W tym przypadku prognozę rozkładu prawdopodobieństwa należy wyznaczyć dla każdego składnika.
(86) Wszelkie techniki integracji częściowego modelu wewnętrznego z formułą standardową w celu obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności stanowią część tego modelu wewnętrznego i, podobnie jak pozostałe komponenty częściowego modelu wewnętrznego, powinny spełniać odpowiednie wymogi dyrektywy 2009/138/WE.
(87) Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny obliczać liniowy kapitałowy wymóg wypłacalności za pomocą obliczenia standardowego, niezależnie od tego, czy do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności zakład stosuje standardową formułę czy model wewnętrzny.
(88) Do celów obliczenia górnego i dolnego progu minimalnego wymogu kapitałowego, o których mowa w art. 129 ust. 3 dyrektywy 2009/138/WE, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji nie powinny mieć obowiązku obliczać kapitałowego wymogu wypłacalności co kwartał. Jeżeli obliczenie minimalnego wymogu kapitałowego nie zbiega się z corocznym obliczeniem kapitałowego wymogu wypłacalności, zakłady powinny stosować ostatni obliczony kapitałowy wymóg wypłacalności zgodnie z art. 102 dyrektywy 2009/138/WE.
(89) Zgodnie z zasadą "ostrożnego inwestora" określoną w art. 132 dyrektywy 2009/138/WE oraz w celu zapewnienia spójności międzysektorowej należy wzajemnie dopasować interesy przedsiębiorstw przekształcających pożyczki w zbywalne papiery wartościowe i inne instrumenty finansowe (jednostki inicjujące, jednostki sponsorujące lub pierwotni kredytodawcy) oraz interesy zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji inwestujących w te papiery wartościowe lub instrumenty. W celu zapewnienia tego dopasowania zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny mieć możliwość inwestowania w te papiery wartościowe lub instrumenty, wyłącznie jeśli jednostka inicjująca, jednostka sponsorująca lub pierwotny kredytodawca utrzymuje istotny udział gospodarczy netto w aktywach bazowych. Wymóg, zgodnie z którym jednostka inicjująca, sponsorująca lub pierwotny kredytodawca musi utrzymać istotny udział gospodarczy netto w aktywach bazowych, powinna mieć również zastosowanie w przypadku, gdy istnieje większa liczba jednostek inicjujących, jednostek sponsorujących lub pierwotnych kredytodawców. Aby zapobiec ewentualnemu obejściu wymogów, uniknąć nieporozumień i zapewnić zgodność terminologiczną z nazewnictwem stosowanym w prawodawstwie Unii regulującym działalność instytucji kredytowych, zamiast terminu "inwestycje w zbywalne papiery wartościowe lub inne instrumenty finansowe oparte na pożyczkach przekształconych" należy stosować termin "inwestycje w pozycje sekurytyzacyjne".
(90) Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji inwestujące w sekurytyzacje powinny posiadać kompleksową i gruntowną wiedzę na temat inwestycji i ekspozycji bazowych. W celu zapewnienia tej wiedzy zakłady powinny podejmować decyzje inwestycyjne dopiero po przeprowadzeniu gruntownej analizy due diligence, która powinna dostarczyć im odpowiednie informacje i wiedzę na temat sekurytyzacji.
(91) W celu zapewnienia, by wymogi kapitałowe dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji należycie odzwierciedlały ryzyka wynikające z pozycji sekurytyzacyjnych, należy przyjąć przepisy zapewniające traktowanie takich inwestycji z uwzględnieniem wrażliwości na ryzyko i adekwatny pod względem ostrożnościowym w zależności od charakteru ekspozycji bazowych oraz procedur związanych z ich gwarantowaniem, a także cech strukturalnych i przejrzystości. Sekurytyzacje, które spełniają te wymogi, powinny być traktowane w podmodule ryzyka spreadu kredytowego w szczególny sposób, uznający ich niższy profil ryzyka. Ponieważ do takiego traktowania kwalifikują się tylko transze o najwyższym stopniu uprzywilejowania oraz biorąc pod uwagę wsparcie jakości kredytowej wbudowane w większość transzy o najwyższym stopniu uprzywilejowania w porównaniu z całą pulą ekspozycji bazowych, właściwe jest nałożenie górnego limitu ograniczającego czynniki ryzyka spreadu kredytowego dla takich pozycji do poziomu czynnika ryzyka spreadu kredytowego, który miałby zastosowanie do ekspozycji bazowych, to jest do poziomu czynnika ryzyka wynoszącego 3 % na każdy rok czasu trwania, mającego zastosowanie do pożyczek nieposiadających ratingu. Komisja powinna ponownie zbadać to podejście w ramach swojego przeglądu metod, założeń i standardowych parametrów stosowanych przy obliczaniu kapitałowego wymogu wypłacalności za pomocą formuły standardowej, o którym mowa w motywie 150.
(92) W celu zapobieżenia arbitrażowi regulacyjnemu przepisy dotyczące sekurytyzacji należy stosować zgodnie z zasadą przewagi treści ekonomicznej nad formą. W tym celu niezbędna jest precyzyjna i kompleksowa definicja sekurytyzacji uwzględniająca wszelkie transakcje lub programy, w wyniku których ryzyko kredytowe związane z ekspozycją lub pulą ekspozycji ulega podziałowi na transze. Ekspozycji, która stwarza bezpośrednie zobowiązanie z tytułu zapłaty w odniesieniu do transakcji lub programu wykorzystywanych w celu finansowania aktywów rzeczowych lub operowania nimi, nie należy uznawać za ekspozycję z tytułu sekurytyzacji, nawet jeśli w ramach danej transakcji lub programu istnieją zobowiązania z tytułu zapłaty o różnym stopniu uprzywilejowania.
(93) Dobre zarządzanie stanowi podstawę skutecznego i prawidłowego zarządzania zakładami ubezpieczeń i zakładami reasekuracji, a także jest ono głównym elementem ram regulacyjnych. System zarządzania zakładami ubezpieczeń i zakładami reasekuracji powinien opierać się na odpowiednim i przejrzystym podziale obowiązków nadzorczych i kierowniczych, który służy ustanowieniu skutecznych procedur decyzyjnych, zapobieganiu konfliktom interesów i zapewnieniu skutecznego zarządzania zakładem.
(94) Zgodnie z podstawową zasadą dobrego zarządzania żadna osoba nie może mieć uprawnień decyzyjnych niepod-legających pewnej formie kontroli. Dlatego też przed wykonaniem ważnej decyzji dotyczącej zakładu decyzja ta powinna podlegać weryfikacji przez co najmniej jedną inną osobę.
(95) W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu zarządzania ryzykiem działania podejmowane przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny obejmować ustanawianie, wdrażanie, utrzymywanie i monitorowanie praktyk i procedur, które są odpowiednie w świetle obowiązujących w zakładzie zasad dotyczących zarządzania ryzykiem, uwzględniając najważniejsze obszary działalności tego zakładu.
(96) Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny dysponować odpowiednimi mechanizmami kontroli wewnętrznej w celu zapewnienia, aby wszystkie osoby, na których spoczywają obowiązki operacyjne i nadzorcze, działały zgodnie z celami zakładu oraz przepisami ustawowymi, wykonawczymi i administracyjnymi.
(97) Aby zapewnić rzetelną, dokładną i zgodną z art. 75 dyrektywy 2009/138/WE wycenę ekonomiczną, ważne jest ustanowienie i wdrożenie odpowiednich kontroli wewnętrznych na potrzeby wyceny aktywów i zobowiązań zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji, w tym niezależnego przeglądu i weryfikacji wykorzystanych informacji, danych i założeń.
(98) W celu zapewnienia, aby ustalanie wartości rezerwy techniczno-ubezpieczeniowej było dokonywane zgodnie z art. 76-85 dyrektywy 2009/138/WE system zarządzania zakładami ubezpieczeń i zakładami reasekuracji powinien obejmować procedurę walidacji obliczeń rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.
(99) W kontekście systemu zarządzania, w celu zapewnienia niezależności, osoba lub jednostka organizacyjna pełniąca określoną funkcję powinna być w stanie wykonywać swoje zadania w sposób obiektywny i wolny od wpływów oraz móc powiadamiać o wynikach swojej pracy bezpośrednio organ administrujący, zarządzający lub nadzorczy. W celu umożliwienia organom nadzoru wczesnego podejmowania, w razie konieczności, środków naprawczych zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny przekazywać organom nadzoru z odpowiednim wyprzedzeniem informacje na temat wszystkich osób, które faktycznie zarządzają zakładem lub nadzorują inne kluczowe funkcje, oraz wszelkie inne informacje potrzebne do oceny kompetencji i reputacji tych osób. Uznając konieczność zapobieżenia nakładaniu niepotrzebnych obciążeń na zakłady ubezpieczeń, zakłady reasekuracji czy organy nadzoru, wystosowanie zawiadomienia przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji nie powinno jednak wiązać się z wstępnym zatwierdzeniem przez organ nadzoru. Jeżeli organ nadzoru stwierdzi, że dana osoba nie spełnia określonych w dyrektywie 2009/138/WE wymogów dotyczących kompetencji i reputacji, powinien mieć prawo zażądać od zakładu zastąpienia tej osoby.
(100) Aby ocenić reputację osób, które faktycznie zarządzają zakładem lub wykonują czynności w ramach innych kluczowych funkcji, należy zbadać ich wcześniejsze działania w celu sprawdzenia, czy osoby te są zdolne do skutecznego wykonywania swoich obowiązków zgodnie z przepisami ustawowymi, wykonawczymi i wytycznymi, które mają zastosowanie. Informacje dotyczące wcześniejszych działań mogą być informacjami pochodzącymi z rejestrów karnych lub rejestrów informacji finansowych. Wcześniejsza kariera zawodowa danej osoby może dostarczyć wskazówek na temat jej uczciwości.
(101) Aby zapewnić outsourcing funkcji lub działalności w skuteczny sposób i zgodnie z zobowiązaniami spoczywającymi na zakładach ubezpieczeń i zakładach reasekuracji na mocy dyrektywy 2009/138/WE, konieczne jest ustanowienie wymogów dotyczących metody wyboru usługodawcy, pisemnej umowy, którą należy zawrzeć, oraz stałej kontroli, którą zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji musi sprawować nad usługodawcą.
(102) Zasady i praktyki dotyczące wynagrodzeń, które zachęcają do podejmowania ryzyka wykraczającego poza zatwierdzone limity tolerancji ryzyka obowiązujące zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji, mogą osłabić skuteczność zarządzania ryzykiem w tym zakładzie. W związku z tym konieczne jest ustanowienie wymogów dotyczących wynagrodzeń, służących prawidłowemu i ostrożnemu zarządzaniu działalnością oraz przeciwdziałających systemom wynagradzania, które zachęcają do podejmowania nadmiernego ryzyka.
(103) Okoliczności, w których można ustanowić narzuty kapitałowe, oraz metodyki ich obliczania powinny być wyszczególnione w sposób zapewniający, aby stosowanie narzutów kapitałowych było skutecznym i praktycznym narzędziem nadzorczym służącym do ochrony ubezpieczających i beneficjentów dzięki obliczeniu kapitałowego wymogu wypłacalności właściwie odzwierciedlającego ogólny profil ryzyka zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji. Kwoty narzutu kapitałowego mają numeryczną wartość dodatnią. Przy ich określaniu należy również uwzględnić konieczność opracowania spójnych i wspólnych sposobów podejścia w podobnych okolicznościach. W tym celu jako założenia służące do oceny odchyleń można by zastosować procentowe wartości i limity odniesienia, które jednak nie powinny odwracać uwagi od głównego celu, którym jest ustalenie narzutów odpowiednich dla danego zakładu ubezpieczeń lub danego zakładu reasekuracji.
(104) Do celów stosowania art. 138 ust. 4 dyrektywy 2009/138/WE, podejmując decyzję o stwierdzeniu wyjątkowej niekorzystnej sytuacji, która wpływa na zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji reprezentujące znaczny udział w rynku lub dotknięte tą sytuacją linie biznesowe, EIOPA powinien uwzględnić wszystkie odpowiednie czynniki na poziomie dotkniętego rynku lub linii biznesowej, w tym czynniki określone w niniejszym rozporządzeniu.
(105) Do celów stosowania art. 138 ust. 4, podejmując decyzję o ewentualnym przedłużeniu okresu naprawczego oraz ustalając czas takiego przedłużenia w przypadku danego zakładu ubezpieczeń lub danego zakładu reasekuracji, który zgodnie z art. 138 ust. 4 nie może jednak wynosić więcej niż siedem lat, organ nadzoru powinien wziąć pod uwagę wszystkie odpowiednie czynniki specyficzne dla zakładu, w tym czynniki określone w niniejszym rozporządzeniu.
(106) Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji są zobowiązane na mocy dyrektywy 2009/138/WE do publicznego ujawnienia informacji dotyczących ich wypłacalności i kondycji finansowej. Szczegółowe i zharmonizowane wymogi określające informacje, które muszą być ujawniane, i środki, za pomocą których należy tego dokonać, powinny być odpowiednie, tak aby zapewnić równoważne warunki rynkowe i sprawne funkcjonowanie rynków ubezpieczeń i reasekuracji w całej Unii oraz ułatwić skuteczną integrację rynków ubezpieczeń i reasekuracji w całej Unii.
(107) Stosowanie zasady proporcjonalności w odniesieniu do publicznego ujawniania informacji nie powinno skutkować zobowiązaniem zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji do ujawniania informacji, które nie dotyczyłyby ich działalności lub nie byłyby istotne.
(108) Odniesienia do równoważnych informacji ujawnianych publicznie na podstawie innych wymogów prawnych lub regulacyjnych powinny bezpośrednio prowadzić do samych informacji, a nie stanowić odniesienia do dokumentu ogólnego.
(109) Jeżeli organy nadzoru zezwalają zakładom ubezpieczeń i zakładom reasekuracji na nieujawnianie określonych informacji zgodnie z art. 53 ust. 1 i 2 dyrektywy 2009/138/WE, takie zezwolenie powinno pozostać ważne tylko dopóki istnieje powód ich nieujawnienia. W przypadku ustania takiej przyczyny zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji ujawniają odpowiednie informacje dopiero od dnia ustania przyczyny.
(110) Dyrektywa 2009/138/WE określa wobec państw członkowskich wymóg zapewnienia, aby organy nadzoru posiadały uprawnienia do żądania wszystkich informacji niezbędnych do celów nadzoru. Zasadniczą część tych informacji powinny stanowić informacje podlegające regularnemu przekazywaniu organom nadzoru.
(111) Należy przyjąć szczegółowe i zharmonizowane wymogi określające informacje podlegające regularnemu przekazywaniu oraz środki, za pomocą których należy tego dokonać, w celu zapewnienia skutecznej konwergencji procesów nadzoru sprawowanego przez organy nadzoru.
(112) Informacje podlegające regularnemu zgłaszaniu organom nadzoru przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji obejmują sprawozdanie na temat wypłacalności i kondycji finansowej. Ponadto zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny przedkładać organom nadzoru regularne sprawozdanie do celów nadzoru zawierające - oprócz informacji ujętych w sprawozdaniu na temat wypłacalności i kondycji finansowej - informacje niezbędne do celów nadzoru. Jako ułatwienie zarówno dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji, jak i organów nadzoru te dwa sprawozdania powinny mieć taką samą strukturę.
(113) Na podstawie oceny ryzyka, na które jest narażony zakład ubezpieczeń i zakład reasekuracji, przeprowadzonej zgodnie z art. 36 dyrektywy 2009/138/WE organy nadzoru mogą żądać corocznego składania regularnych sprawozdań do celów nadzoru. W przeciwnym razie, jeśli zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji przedkładają regularne sprawozdanie do celów nadzoru jedynie co 3 lata, powinny jednak co roku informować organy nadzoru o wszelkich istotnych zdarzeniach, które nastąpiły od ostatniego okresu sprawozdawczego.
(114) Dane ilościowe i jakościowe powinny być regularnie ujawniane lub przekazywane organowi nadzoru w formie sprawozdania opisowego i formularzy sprawozdawczych zawierających dane ilościowe. Formularze sprawozdawcze zawierające dane ilościowe powinny bardziej szczegółowo określać i w stosownych przypadkach uzupełniać informacje podane w sprawozdaniu opisowym. Sprawozdanie i formularze powinny zapewniać organom nadzoru wystarczające informacje - oprócz informacji przedstawionych już w sprawozdaniu na temat wypłacalności i kondycji finansowej - umożliwiające im wykonywanie obowiązków na podstawie dyrektywy 2009/138/WE, lecz nie powinny powodować niepotrzebnego obciążenia dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji. Zakres formularzy sprawozdawczych zawierających dane ilościowe podlegających przekazaniu co kwartał powinien być węższy niż zakres formularzy sprawozdawczych zawierających dane ilościowe podlegających przekazaniu co roku.
(115) Stosowanie zasady proporcjonalności w przypadku sprawozdań do celów nadzoru nie powinno skutkować zobowiązaniem zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji lub oddziałów z siedzibą w Unii do przekazywania informacji, które nie dotyczyłyby ich działalności lub nie byłyby istotne.
(116) Kryteria i metody stosowane w procesie nadzoru powinny być ujawniane. Powinny one obejmować ogólne sposoby i środki stosowane przez organy nadzoru w przeglądzie i ocenie zgodności z wymogami określonymi w art. 36 ust. 2 dyrektywy 2009/138/WE, a zwłaszcza w ocenie adekwatności zarządzania ryzykiem przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji oraz ich odporności na niekorzystne zdarzenia i zmiany.
(117) Ujawnienie zagregowanych danych statystycznych na mocy art. 31 ust. 2 lit. c) dyrektywy 2009/138/WE ma na celu przedstawienie ogólnych informacji dotyczących krajowych sektorów ubezpieczeń oraz istotnych działań samych organów nadzoru. Istotne informacje powinny obejmować dane związane z wymogami zarówno ilościowymi, jak i jakościowymi oraz krajowe dane zagregowane zgłaszane na porównywalnych zasadach w długim okresie.
(118) W celu zapewnienia porównywalności informacji ujawnianych przez organy nadzoru należy określić wykaz najważniejszych aspektów stosowania ram nadzoru ostrożnościowego, których mają dotyczyć dane zagregowane podlegające ujawnieniu przez organy nadzoru jako minimum.
(119) Ekspozycja spółki celowej (podmiotu specjalnego przeznaczenia) powinna być zawsze ograniczona w celu zapewnienia posiadania przez nią aktywów o wartości równej co najmniej jej zagregowanej maksymalnej ekspozycji na ryzyko.
(120) Jeżeli spółka celowa (podmiot specjalnego przeznaczenia) przejmuje ryzyka od więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji, spółka ta powinna być przez cały czas objęta ochroną przed postępowaniem likwidacyjnym każdego z pozostałych zakładów ubezpieczeń lub zakładów reasekuracji, które przenoszą ryzyka na tę spółkę celową (podmiot specjalnego przeznaczenia).
(121) Ocena wymogów dotyczących kompetencji i reputacji akcjonariuszy lub wspólników posiadających znaczny pakiet akcji spółki celowej (podmiotu specjalnego przeznaczenia) oraz osób, które faktycznie zarządzają spółką celową (podmiotem specjalnego przeznaczenia), powinna w odpowiednich przypadkach uwzględniać podobne wymogi mające zastosowanie do zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji.
(122) Przeniesienie ryzyka z zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji na spółkę celową (podmiot specjalnego przeznaczenia) i ze spółki celowej (podmiotu specjalnego przeznaczenia) na dostawców finansowania dłużnego lub innego finansowania powinno być wolne od transakcji powiązanych, które mogłyby utrudnić skuteczne przeniesienie ryzyka, na przykład umownych praw do potrąceń lub umów pobocznych mających na celu ograniczenie potencjalnych lub faktycznych strat poniesionych w wyniku przeniesienia ryzyka na dostawców finansowania dłużnego lub innego finansowania dla spółki celowej (podmiotu specjalnego przeznaczenia).
(123) W celu niedopuszczenia do tego, by uwzględnienie przyszłych płatności utrudniło skuteczne przeniesienie ryzyka z zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji na spółkę celową (podmiot specjalnego przeznaczenia), jest ważne, aby nieotrzymanie płatności nie wpływało niekorzystnie na podstawowe środki własne zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji. Ustalając, że nie istnieje scenariusz, w którym mogłoby do tego dojść, zakład powinien rozważyć wszystkie scenariusze uwzględnione w warunkach umownych oraz wszelkie inne scenariusze, chyba że prawdopodobieństwo pojawienia się tych innych scenariuszy jest niezwykle małe.
(124) Zgodnie z art. 220 dyrektywy 2009/138/WE obliczenie wypłacalności na poziomie grupy przeprowadza się według metody 1 (metoda opierająca się na sprawozdaniach skonsolidowanych), chyba że jej wyłączne zastosowanie nie byłoby właściwe. Oceniając, czy zamiast metody 1 lub łącznie z nią należy zastosować metodę 2 (metoda odliczeń i agregacji), organ sprawujący nadzór nad grupą powinien rozważyć szereg odpowiednich zharmonizowanych elementów. Jednym z takich elementów jest to, czy zastosowanie metody 1 byłoby nadmiernie uciążliwe, a charakter, skala i stopień złożoności ryzyk grupy powodują, że zastosowanie metody 2 nie wpłynęłoby istotnie na wyniki obliczenia wypłacalności grupy. Ustalając w tym celu, czy zastosowanie metody 2 istotnie wpłynęłoby na wyniki obliczenia wypłacalności grupy, należy porównać metodę 2 z metodą 1 przy wykorzystaniu dopuszczonych łącznych środków własnych grupy i łącznych kapitałowych wymogów wypłacalności grupy obliczonych zgodnie z dyrektywą 2009/138/WE, a nie z wymogami wypłacalności określonymi w równoważnym państwie trzecim.
(125) Aby pomóc zapewnić równe warunki działania w państwach trzecich, w których grupa obejmuje powiązane zakłady ubezpieczeń lub zakłady reasekuracji w państwach trzecich, oraz o ile Komisja przyjęła akty delegowane na podstawie art. 227 ust. 4 lub 5 dyrektywy 2009/138/WE stwierdzające równoważność lub tymczasową równoważność systemów wypłacalności stosowanych w tych państwach trzecich, organ sprawujący nadzór nad grupą powinien przede wszystkim rozważyć ten element, decydując, czy zamiast metody 1 (konsolidacja) lub łącznie z nią należy zastosować metodę 2 (odliczenia i agregacja).
(126) Dyrektywa 2009/138/WE przewiduje, że jeżeli organy nadzoru uznają, że niektóre środki własne dopuszczone na pokrycie kapitałowego wymogu wypłacalności powiązanego zakładu ubezpieczeń lub powiązanego zakładu reasekuracji nie mogą zostać faktycznie udostępnione na pokrycie kapitałowego wymogu wypłacalności grupy, wówczas te środki własne mogą być uwzględnione w obliczeniu tylko w zakresie, w jakim są dopuszczone na pokrycie kapitałowego wymogu wypłacalności jednostki powiązanej. W tym kontekście, rozważając, czy określone środki własne jednostki powiązanej nie mogą zostać faktycznie udostępnione grupie, organy nadzoru powinny opierać swoje decyzje na tym, czy istnieją ograniczenia wpływające na zamienność odpowiednich pozycji środków własnych (tj. czy są one przeznaczone na pokrycie wyłącznie określonych strat) lub możliwości ich przenoszenia (tj. czy istnieją znaczące przeszkody dla przenoszenia pozycji środków własnych z jednego podmiotu do innego). Do celów tej oceny organy nadzoru powinny zwrócić szczególną uwagę na udziały mniejszościowe w dopuszczonych środkach własnych pokrywających kapitałowy wymóg wypłacalności zależnego zakładu ubezpieczeń, zależnego zakładu reasekuracji, zakładu ubezpieczeń państwa trzeciego, zakładu reasekuracji państwa trzeciego, ubezpieczeniowej spółki holdingowej lub finansowej spółki holdingowej o działalności mieszanej.
(127) W celu zapewnienia odpowiedniej ochrony ubezpieczających i beneficjentów zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji należących do grupy w razie likwidacji któregokolwiek zakładu objętego nadzorem nad grupą nie należy uznawać za wolne od obciążeń pozycji środków własnych, które są emitowane przez ubezpieczeniowe spółki holdingowe i finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej w grupie, chyba że roszczenia związane z tymi pozycjami środków własnych mają niższy stopień uprzywilejowania niż roszczenia wszystkich ubezpieczających i beneficjentów zakładów ubezpieczeń lub zakładów reasekuracji należących do grupy.
(128) Na poziomie grupy należy określić stosowne przepisy dotyczące traktowania spółek celowych (podmiotów specjalnego przeznaczenia). W tym kontekście spółki celowe (podmioty specjalnego przeznaczenia) określone w dyrektywie 2009/138/WE, które albo spełniają określone w niej wymogi, albo są regulowane przez organ nadzoru w państwie trzecim i spełniają równoważne wymogi, nie powinny być w pełni skonsolidowane.
(129) Obliczenie najlepszego oszacowania rezerw techniczno-ubezpieczeniowych na poziomie grupy według metody 1 (metoda opierająca się na sprawozdaniach skonsolidowanych) powinno opierać się na założeniu, że suma najlepszego szacunku zakładów ubezpieczeń posiadających udziały kapitałowe w innej jednostce lub zakładów reasekuracji posiadających udziały kapitałowe w innej jednostce oraz proporcjonalnej części najlepszego oszacowania dla jednostek powiązanych - po skorygowaniu każdego z tych oszacowań o transakcje wewnątrzgrupowe - jest w przybliżeniu taka sama jak kwota, która wynikałaby z obliczenia najlepszego oszacowania dla skonsolidowanych zobowiązań ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych na poziomie grupy zgodnie z art. 75-86 dyrektywy 2009/138/WE. W szczególności, jeżeli w tym obliczeniu stosuje się najlepsze oszacowania zakładu ubezpieczeń państwa trzeciego lub zakładu reasekuracji państwa trzeciego oszacowania te należy ocenić zgodnie z tymi artykułami.
(130) Obliczenie marginesu ryzyka rezerw techniczno-ubezpieczeniowych na poziomie grupy według metody 1 (metoda opierająca się na sprawozdaniach skonsolidowanych) powinno opierać się na założeniu, że przeniesienie zobowiązań ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych grupy następuje oddzielnie w odniesieniu do każdego zakładu ubezpieczeń i zakładu reasekuracji należącego do grupy oraz że margines ryzyka nie dopuszcza dywersyfikacji ryzyk tych zakładów. W odniesieniu do zakładów, o których mowa w art. 73 ust. 2 i 5 dyrektywy 2009/138/WE, obliczenie powinno opierać się na założeniu, że przeniesienie portfelowych zobowiązań ubezpieczeniowych w przypadku ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie następuje oddzielnie.
(131) Grupy mogą występować o możliwość stosowania dwóch rodzajów modeli wewnętrznych do obliczania skonsolidowanego kapitałowego wymogu wypłacalności grupy. Jeżeli model wewnętrzny jest stosowany wyłącznie do obliczania skonsolidowanego kapitałowego wymogu wypłacalności grupy i nie jest stosowany do obliczania kapitałowego wymogu wypłacalności powiązanego zakładu ubezpieczeń lub powiązanego zakładu reasekuracji w grupie, zastosowanie powinien mieć art. 230 dyrektywy 2009/138/WE. W tym kontekście konieczne jest zapewnienie wydania zatwierdzenia modelu wewnętrznego stosowanego do obliczania wyłącznie skonsolidowanego kapitałowego wymogu wypłacalności grupy przez organ sprawujący nadzór nad grupą w sposób zgodny z przepisami tej dyrektywy dotyczącymi procedury zatwierdzania modeli wewnętrznych stosowanych na poziomie indywidualnym, w tym z przepisami aktu wykonawczego, o którym mowa w art. 114 ust. 2 tej dyrektywy. W celu wsparcia współpracy w ramach kolegium organów nadzoru konieczne jest określenie sposobu zaangażowania przez organ sprawujący nadzór nad grupą pozostałych organów nadzoru przed podjęciem decyzji w sprawie wniosku.
(132) Jeżeli grupa składa wniosek o zezwolenie na stosowanie tego samego modelu wewnętrznego do obliczania skonsolidowanego kapitałowego wymogu wypłacalności grupy oraz kapitałowego wymogu wypłacalności powiązanego zakładu ubezpieczeń lub powiązanego zakładu reasekuracji w grupie, zastosowanie powinien mieć art. 231 dyrektywy 2009/138/WE. W tym kontekście w celu zapewnienia skutecznej współpracy organu sprawującego nadzór nad grupą i pozostałych zainteresowanych organów nadzoru oraz podjęcia przez nie świadomej wspólnej decyzji o ewentualnym zezwoleniu na zastosowanie tego modelu wewnętrznego konieczne jest określenie przepisów dotyczących potrzebnej dokumentacji i procedury podejmowania wspólnej decyzji w sprawie wniosku.
(133) Zatwierdzenie modelu wewnętrznego stosowanego wyłącznie do obliczania skonsolidowanego kapitałowego wymogu wypłacalności grupy wydane na podstawie art. 230 dyrektywy 2009/138/WE nie powinno wpływać na ewentualne przyszłe zezwolenia na podstawie art. 231 tej dyrektywy. W szczególności każdy wniosek o zezwolenie na obliczanie skonsolidowanego kapitałowego wymogu wypłacalności grupy razem z kapitałowym wymogiem wypłacalności powiązanego zakładu ubezpieczeń lub powiązanego zakładu reasekuracji w grupie na podstawie modelu wewnętrznego zatwierdzonego już na mocy art. 230 dyrektywy 2009/138/WE powinien być zgodny z procedurą określoną w art. 231 tej dyrektywy.
(134) Grupy powinny złożyć wniosek o zezwolenie na stosowanie częściowego modelu wewnętrznego służącego do obliczania skonsolidowanego kapitałowego wymogu wypłacalności grupy, jeżeli jedynie niektóre z jednostek powiązanych są objęte zakresem modelu wewnętrznego grupy, lub w odniesieniu do ograniczonego zakresu, o którym mowa w art. 112 ust. 2 dyrektywy 2009/138/WE, lub w odniesieniu do połączenia tych dwóch elementów.
(135) Aby model wewnętrzny służący wyłącznie do obliczania skonsolidowanego kapitałowego wymogu wypłacalności grupy był powszechnie stosowany i pełnił ważną rolę w systemie zarządzania grupy, wyniki uzyskane przy użyciu tego modelu wewnętrznego powinny być wykorzystywane przez zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji, którego całość lub część działalności jest objęta zakresem modelu wewnętrznego. W tym kontekście zakłady te nie powinny być zobowiązane do spełnienia wymogów w zakresie testu użyteczności, jak gdyby stosowały ten model wewnętrzny do obliczania kapitałowego wymogu wypłacalności. Wymóg przeprowadzenia testu użyteczności przez te zakłady powinien ograniczać się do wyników uzyskanych przy użyciu tego modelu wewnętrznego oraz służyć celom spójnego wdrożenia systemu zarządzania ryzykiem i systemu kontroli wewnętrznej w całej grupie.
(136) Oceniając, czy spełnione zostały warunki określone w art. 236 dyrektywy 2009/138/WE, organ sprawujący nadzór nad grupą oraz pozostałe zainteresowane organy nadzoru powinny wziąć pod uwagę szereg odpowiednich zharmonizowanych kryteriów w celu zapewnienia zharmonizowanego nadzoru nad wypłacalnością grup o scentralizowanym zarządzaniu ryzykiem.
(137) W celu zapewnienia skutecznej współpracy w zakresie nadzoru nad zależnymi zakładami ubezpieczeń lub zależnymi zakładami reasekuracji w grupie o scentralizowanym zarządzaniu ryzykiem, jak przewidziano w art. 237-243 dyrektywy 2009/138/WE, konieczne jest zharmonizowanie procedur stosowanych przez organy nadzoru w ramach nadzoru nad tymi zależnymi zakładami ubezpieczeń i zależnymi zakładami reasekuracji.
(138) W celu jasnego określenia, kiedy dochodzi do sytuacji nadzwyczajnej w rozumieniu art. 239 ust. 2 dyrektywy 2009/138/WE, organ nadzoru, który wydał zezwolenie zależnemu zakładowi ubezpieczeń lub zależnemu zakładowi reasekuracji, którego kondycja finansowa ulega pogorszeniu, powinien wziąć pod uwagę szereg zharmonizowanych kryteriów.
(139) Kolegium organów nadzoru powinno stanowić stałą platformę koordynującą działania organów nadzoru, wspierającą jednolite rozumienie profilu ryzyka grupy i jej jednostek powiązanych oraz dążącą do efektywniejszego i skuteczniejszego nadzoru w oparciu o ryzyko zarówno na poziomie grupy, jak i na poziomie indywidualnym. W tym kontekście w celu zapewnienia właściwego funkcjonowania kolegium konieczne jest określenie kryteriów uznawania oddziału za istotny do celu udziału w kolegium organów nadzorujących istotne oddziały. Niezbędna jest również harmonizacja wymogów mających zastosowanie do koordynacji nadzoru nad grupami ubezpieczeniowymi i reasekuracyjnymi w celu wsparcia konwergencji praktyk nadzorczych.
(140) Zgodnie z dyrektywą 2009/138/WE zakłady ubezpieczeń posiadające udziały kapitałowe w innej jednostce, zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innej jednostce, ubezpieczeniowe spółki holdingowe lub finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej są zobowiązane do publicznego ujawnienia informacji dotyczących wypłacalności i kondycji finansowej grupy. Dyrektywa umożliwia im również przedstawienie jednego sprawozdania na temat wypłacalności i kondycji finansowej obejmującego zarówno informacje dotyczące grupy, jak i informacje dotyczące wypłacalności i kondycji finansowej wymagane w odniesieniu do którejkolwiek z ich jednostek zależnych. System ten ma na celu zapewnienie właściwego poinformowania zainteresowanych stron o wypłacalności i kondycji finansowej grup ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a jednocześnie stosowne ograniczenie związanego z tym obciążenia dla takich grup. W tym kontekście konieczna jest harmonizacja wymogów mających zastosowanie do publicznego ujawniania informacji przez grupy ubezpieczeniowe i reasekuracyjne, niezależnie od tego, czy korzystają one z możliwości przedstawienia jednego sprawozdania na temat wypłacalności i kondycji finansowej.
(141) Należy przyjąć szczegółowe i zharmonizowane wymogi określające informacje podlegające regularnemu przekazywaniu przez grupy ubezpieczeniowe i reasekuracyjne w celu zapewnienia skutecznej konwergencji procesów nadzoru przez organy sprawujące nadzór nad grupą. Wymogi powinny również ułatwiać wymianę informacji w ramach kolegiów organów nadzoru oraz w jak największym stopniu ograniczać związane z tym obciążenie dla takich grup ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych.
(142) Przewidziana w art. 172, 227 i 260 dyrektywy 2009/138/WE ocena równoważności systemu wypłacalności lub systemu nadzoru ostrożnościowego w państwie trzecim z systemem ustanowionym w tytule I lub tytule III tej dyrektywy powinna być prowadzona na bieżąco, a jej celem powinno być zapewnienie, aby system wypłacalności lub system nadzoru ostrożnościowego w państwie trzecim wykazywał poziom ochrony ubezpieczających i beneficjentów, który jest równoważny z poziomem przewidzianym w tej dyrektywie.
(143) Przewidziana w art. 172, 227 i 260 dyrektywy 2009/138/WE ocena równoważności systemu wypłacalności lub systemu nadzoru ostrożnościowego w państwie trzecim z systemem ustanowionym w tytule I lub tytule III tej dyrektywy powinna być prowadzona na podstawie kryteriów określonych w niniejszym rozporządzeniu - odpowiednio w art. 378 w odniesieniu do art. 172, w art. 379 w odniesieniu do art. 227 oraz w art. 380 w odniesieniu do art. 260.
(144) Podstawą stwierdzenia spełnienia kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy ocenie równoważności systemu państwa trzeciego, powinny być: treść przepisów prawa lub innych wymogów regulacyjnych tworzących system wypłacalności lub system nadzoru ostrożnościowego w tym państwie trzecim, sposoby wdrożenia i stosowania tych przepisów oraz wymogów, a także praktyki organów nadzoru w tym państwie trzecim. Dokonując tego stwierdzenia, należy także uwzględnić zakres, w którym organy nadzoru w danym państwie trzecim stosują zasadę proporcjonalności określoną w dyrektywie 2009/138/WE.
(145) W celu zapewnienia, aby skutki uznania równoważności systemu zgodnie z art. 172 ust. 2 i art. 172 ust. 3 dyrektywy 2009/138/WE oraz art. 211 niniejszego rozporządzenia nie podważały głównego celu regulacji zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji oraz nadzoru nad nimi, którym jest odpowiednia ochrona ubezpieczających i beneficjentów, kryteria oceny równoważności na podstawie art. 172 tej dyrektywy powinny obejmować zasady określone w tytule I zawierającym przepisy ogólne dotyczące podejmowania i prowadzenia działalności reasekuracyjnej.
(146) W celu zapewnienia, aby uwzględnienie określonych przez państwa trzecie kapitałowych wymogów wypłacalności i dopuszczonych środków własnych na potrzeby określenia wypłacalności grupy, przy zastosowaniu metody 2, prowadziło do ustaleń dotyczących wypłacalności grupy, które są równoważne wobec ustaleń będących wynikiem zastosowania wymogów przewidzianych w dyrektywie 2009/138/WE, kryteria dotyczące oceny równoważności na podstawie art. 227 tej dyrektywy powinny obejmować zasady określone w tytule I rozdział VI zawierającym przepisy dotyczące wyceny aktywów i zobowiązań, rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, środków własnych, kapitałowego wymogu wypłacalności i minimalnego wymogu kapitałowego oraz zasady dotyczące lokowania.
(147) W celu zapewnienia, aby wyłączenie grupy z nadzoru nad grupami na szczeblu Unii nie podważało fundamentalnej roli przypisanej nadzorowi nad grupami w dyrektywie 2009/138/WE, kryteria dotyczące oceny równoważności na podstawie art. 260 tej dyrektywy powinny obejmować zasady określone w tytule III dotyczącym nadzoru nad zakładami ubezpieczeń i zakładami reasekuracji w grupie.
(148) Organy nadzoru w państwach członkowskich i organy nadzoru w państwach trzecich, w przypadku których została wydana decyzja potwierdzająca równoważność systemu lub w stosunku do których obowiązują tymczasowe lub przejściowe systemy równoważności, powinny współpracować ze sobą i wymieniać się informacjami, aby zapewnić dobre zrozumienie przez wszystkie strony ryzyk dotyczących grupy i kwestii wypłacalności grupy.
(149) W celu zapewnienia możliwości wymiany informacji pomiędzy organami nadzoru, organy nadzoru w państwach trzecich, w przypadku których została wydana decyzja potwierdzająca równoważność systemu lub w stosunku do których obowiązują tymczasowe lub przejściowe systemy równoważności, powinny być zobowiązane do zachowania tajemnicy służbowej.
(150) W celu zapewnienia stałej zgodności formuły standardowej z wymogami określonymi w art. 101 ust. 2 i 3 dyrektywy 2009/138/WE Komisja dokona przeglądu metod, założeń i standardowych parametrów stosowanych przy obliczaniu kapitałowego wymogu wypłacalności za pomocą formuły standardowej, zwłaszcza metod, założeń i standardowych parametrów stosowanych w module ryzyka rynkowego, określonych w tytule I rozdział V sekcja 6, w tym przeglądu standardowych parametrów papierów wartościowych o dochodzie stałym i infrastruktury długoterminowej, standardowych parametrów ryzyka składki i rezerw określonych w załączniku II, standardowych parametrów ryzyka śmiertelności, a także podzbioru standardowych parametrów, które mogą zostać zastąpione parametrami specyficznymi dla zakładu, o których mowa w art. 218, oraz standardowych metod obliczania tych parametrów, o których mowa w art. 220. W przeglądzie tym, który powinien zostać przeprowadzony do grudnia 2018 r., należy wykorzystać doświadczenie uzyskane przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji w okresie przejściowym i w ciągu pierwszych lat stosowania tych aktów delegowanych.
(151) W celu zwiększenia pewności prawa w zakresie systemu nadzoru w fazie wprowadzenia przewidzianej w art. 308a dyrektywy 2009/138/WE, która rozpocznie się dnia 1 kwietnia 2015 r., należy zapewnić jak najszybsze wejście w życie niniejszego rozporządzenia, w dniu następującym po jego publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Art. 1 pkt 18a dodany przez art. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. w sprawie ustanowienia ogólnych ram dla sekurytyzacji oraz utworzenia szczególnych ram dla prostych, przejrzystych i standardowych sekurytyzacji, a także zmieniające dyrektywy 2009/65/WE, 2009/138/WE i 2011/61/UE oraz rozporządzenia (WE) nr 1060/2009 i (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 347 z 28.12.2017, s. 35).
3 Art. 1 pkt 18b dodany przez art. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
4 Art. 1 pkt 19 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
5 Art. 1 pkt 19a dodany przez art. 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
6 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1).
7 Art. 1 pkt 20 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. d rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
8 Art. 1 pkt 21 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. d rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
9 Art. 1 pkt 22 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. d rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
10 Art. 1 pkt 23 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. d rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
11 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) (Dz.U. L 302 z 17.11.2009, s. 32).
12 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i zmiany dyrektyw 2003/41/WE i 2009/65/WE oraz rozporządzeń (WE) nr 1060/2009 i (UE) nr 1095/2010 (Dz.U. L 174 z 1.7.2011, s. 1).
13 Dyrektywa 2002/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie dodatkowego nadzoru nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń oraz przedsiębiorstwami inwestycyjnymi konglomeratu finansowego i zmieniająca dyrektywy Rady 73/239/EWG, 79/267/EWG, 92/49/EWG, 92/96/EWG, 93/6/EWG i 93/22/EWG oraz dyrektywy 98/78/WE i 2000/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 35 z 11.2.2003, s. 1).
14 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i firmami inwestycyjnymi, zmieniająca dyrektywę 2002/87/WE i uchylająca dyrektywy 2006/48/WE oraz 2006/49/WE (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 338).
15 Art. 1 pkt 55a:- dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2017/1542 z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.236.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 2017 r.
16 Art. 1 pkt 55b:- dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2017/1542 z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.236.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 2017 r.
17 Art. 1 pkt 55c dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1256/2021 z dnia 21 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.277.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2022 r.
18 Art. 1 pkt 55d dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1256/2021 z dnia 21 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.277.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2022 r.
19 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (Dz.U. L 317 z 9.12.2019, s. 1).
20 Art. 1 pkt 55e dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1256/2021 z dnia 21 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.277.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2022 r.
21 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088 (Dz.U. L 198 z 22.6.2020, s. 13).
22 Dyrektywa 2003/41/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie działalności instytucji pracowniczych programów emerytalnych oraz nadzoru nad takimi instytucjami (Dz.U. L 235 z 23.9.2003, s. 10).
23 Art. 1 pkt 59 dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
24 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji (Dz.U. L 201 z 27.7.2012, s. 1).
25 Art. 1 pkt 60 dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
26 Art. 1 pkt 61 dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
27 Art. 1 pkt 62 dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
28 Art. 1 pkt 63 dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
29 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1060/2009 z dnia 16 września 2009 r. w sprawie agencji ratingowych (Dz.U. L 302 z 17.11.2009, s. 1).
30 Art. 4 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
31 Art. 13 ust. 2 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
32 Art. 13 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
33 Art. 18 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
34 Art. 18 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia nr 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
35 Art. 43 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
36 Art. 68 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
37 Art. 71 ust. 1 lit. e) pkt i) zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
38 Art. 71 ust. 1 lit. e) pkt ii zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
39 Art. 71 ust. 5a dodany przez art. 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia nr 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
40 Art. 71 ust. 6a dodany przez art. 1 pkt 4 lit. c rozporządzenia nr 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
41 Art. 71 ust. 10 dodany przez art. 1 pkt 4 lit. d rozporządzenia nr 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
42 Art. 71 ust. 11 dodany przez art. 1 pkt 4 lit. d rozporządzenia nr 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
43 Art. 73 ust. 1 zmieniony przez art. 2 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
44 Art. 73 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
45 Art. 77 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
46 Art. 84 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. a rozporządzenia nr 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
47 Art. 84 ust. 3a dodany przez art. 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia nr 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
48 Art. 84 ust. 4:- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 442/2020 z dnia 17 grudnia 2019 r. (Dz.U.UE.L.2020.92.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. c rozporządzenia nr 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
49 Art. 88 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
50 Art. 88 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. b rozporządzenia nr 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
51 Art. 90a dodany przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
52 Art. 90b dodany przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
53 Art. 90c dodany przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
54 Art. 91 zmieniony przez art. 1 pkt 10 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
55 Art. 91 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 10 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
56 Art. 91 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 10 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
57 Art. 95a dodany przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
58 Art. 96a dodany przez art. 1 pkt 12 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
59 Art. 97 zmieniony przez art. 1 pkt 13 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
60 Art. 102a dodany przez art. 1 pkt 14 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
61 Art. 105a dodany przez art. 1 pkt 15 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
62 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2450 z dnia 2 grudnia 2015 r. ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do wzorów formularzy na potrzeby przekazywania informacji organom nadzoru zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE (Dz.U. L 347 z 31.12.2015, s. 1).
63 Art. 107 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 16 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
64 Art. 108 zmieniony przez art. 1 pkt 17 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
65 Art. 110 zmieniony przez art. 1 pkt 18 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
66 Art. 111 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 19 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
67 Art. 111a dodany przez art. 1 pkt 20 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
68 Art. 112a dodany przez art. 1 pkt 21 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
69 Art. 112b dodany przez art. 1 pkt 21 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
70 Art. 116 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 22 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
71 Art. 121 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 23 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
72 Art. 121 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 23 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
73 Art. 122 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 24 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
74 Art. 122 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 24 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
75 Art. 123 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 24 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
76 Art. 123 ust. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 25 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
77 Art. 124 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 26 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
78 Art. 124 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 26 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
79 Art. 125 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 27 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
80 Art. 125 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 27 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
81 Art. 130 zmieniony przez art. 1 pkt 28 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
82 Art. 131 zmieniony przez art. 1 pkt 29 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
83 Art. 132 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 30 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
84 Art. 132 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 30 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
85 Art. 147 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 31 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
86 Sekcja 1a dodana przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
87 Art. 164a ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2017/1542 z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.236.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 2017 r.
88 Art. 164b dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2017/1542 z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.236.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 2017 r.
89 Art. 168 ust. 1:- zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2017/1542 z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.236.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 2017 r.
90 Art. 168 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
91 Art. 168 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
92 Art. 168 ust. 3a dodany przez art. 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
93 Art. 168 ust. 3b dodany przez art. 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2017/1542 z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.236.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 2017 r.
94 Art. 168 ust. 4:- zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2017/1542 z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.236.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 2017 r.
95 Art. 168 ust. 6 lit. a):- zmieniona przez art. 1 pkt 5 lit. d ppkt i) rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. d ppkt i rozporządzenia nr (UE) 2017/1542 z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.236.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 2017 r.
96 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 346/2013 z dnia 17 kwietnia 2013 r. w sprawie europejskich funduszy na rzecz przedsiębiorczości społecznej (Dz.U. L 115 z 25.4.2013, s. 18).
97 Art. 168 ust. 6 lit. b):- zmieniona przez art. 1 pkt 5 lit. d ppkt i) rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. d ppkt i rozporządzenia nr (UE) 2017/1542 z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.236.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 2017 r.
98 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 345/2013 z dnia 17 kwietnia 2013 r. w sprawie europejskich funduszy venture capital (Dz.U. L 115 z 25.4.2013, s. 1).
99 Art. 168 ust. 6 lit. c) zmieniona przez art. 1 pkt 32 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
100 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 231/2013 z dnia 19 grudnia 2012 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE w odniesieniu do zwolnień, ogólnych warunków dotyczących prowadzenia działalności, depozytariuszy, dźwigni finansowej, przejrzystości i nadzoru (Dz.U. L 83 z 22.3.2013, s. 1).
101 Art. 168 ust. 6 lit. c) pkt i):- zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. d ppkt ii) rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. d ppkt ii rozporządzenia nr (UE) 2017/1542 z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.236.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 2017 r.
102 Art. 168 ust. 6 lit. d):- dodana przez art. 1 pkt 5 lit. d ppkt iii) rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. d ppkt iii rozporządzenia nr (UE) 2017/1542 z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.236.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 2017 r.
103 Art. 168 ust. 6 lit. e) dodana przez art. 1 pkt 32 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
104 Art. 168a dodany przez art. 1 pkt 33 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
105 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek, zmieniająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/43/WE oraz uchylająca dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG (Dz.U. L 182 z 29.6.2013, s. 19).
106 Art. 169 zmieniony przez art. 1 pkt 34 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
107 Art. 170 ust. 1 lit. a) zmieniona przez art. 2 pkt 2 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
108 Art. 170 ust. 2 lit. a) zmieniona przez art. 2 pkt 2 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
109 Art. 170 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
110 Art. 170 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr (UE) 2017/1542 z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.236.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 2017 r.
111 Art. 171:- zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr (UE) 2017/1542 z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.236.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 2017 r.
112 Art. 171a dodany przez art. 1 pkt 35 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
113 Art. 173 zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
114 Art. 176 ust. 3 zmieniony przez art. 2 pkt 3 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
115 Art. 176 ust. 4 zmieniony przez art. 2 pkt 3 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
116 Art. 176 ust. 4a dodany przez art. 1 pkt 36 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
117 Art. 176a dodany przez art. 1 pkt 37 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
118 Art. 176b dodany przez art. 1 pkt 37 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
119 Art. 176c dodany przez art. 1 pkt 37 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
120 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/1799 z dnia 7 października 2016 r. ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące przyporządkowania ocen kredytowych wystawianych przez zewnętrzne instytucje oceny jakości kredytowej dla ryzyka kredytowego zgodnie z art. 136 ust. 1 oraz art. 136 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.U. L 275 z 12.10.2016, s. 3).
121 Art. 177 uchylony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
122 Art. 178 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
123 Art. 178a dodany przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
124 Art. 179 ust. 1 zmieniony przez art. 2 pkt 4 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
125 Art. 179 ust. 1 lit. a) zmieniona przez art. 2 pkt 4 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
126 Art. 180 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 38 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
127 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2011 z dnia 11 listopada 2015 r. ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do wykazów jednostek samorządu regionalnego i władz lokalnych, ekspozycje wobec których należy traktować jako ekspozycje wobec rządu centralnego zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE (Dz.U. L 295 z 12.11.2015, s. 3).
128 Art. 180 ust. 3a dodany przez art. 1 pkt 38 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
129 Art. 180 ust. 3b dodany przez art. 1 pkt 38 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
130 Art. 180 ust. 10 zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
131 Art. 180 ust. 10a dodany przez art. 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
132 Art. 180 ust. 11 dodany przez art. 1 pkt 10 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
133 Art. 180 ust. 12 dodany przez art. 1 pkt 10 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
134 Art. 180 ust. 13 dodany przez art. 1 pkt 10 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
135 Art. 180 ust. 14 dodany przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr (UE) 2017/1542 z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.236.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 2017 r.
136 Art. 180 ust. 15 dodany przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr (UE) 2017/1542 z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.236.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 2017 r.
137 Art. 180 ust. 16 dodany przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr (UE) 2017/1542 z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.236.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 2017 r.
138 Art. 181 lit. b):- zmieniona przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr (UE) 2017/1542 z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.236.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 2017 r.
139 Art. 182 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 39 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
140 Art. 182 ust. 6 dodany przez art. 1 pkt 39 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
141 Art. 182 ust. 7 dodany przez art. 1 pkt 39 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
142 Art. 182 ust. 8 dodany przez art. 1 pkt 39 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
143 Art. 182 ust. 9 dodany przez art. 1 pkt 39 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
144 Art. 182 ust. 10 dodany przez art. 1 pkt 39 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
145 Art. 182 ust. 11 dodany przez art. 1 pkt 39 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
146 Art. 184 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 40 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
147 Art. 186 ust. 2 skreślony przez art. 1 pkt 41 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
148 Art. 186 ust. 3 skreślony przez art. 1 pkt 41 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
149 Art. 186 ust. 4 skreślony przez art. 1 pkt 41 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
150 Art. 186 ust. 5 skreślony przez art. 1 pkt 41 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
151 Art. 186 ust. 6 skreślony przez art. 1 pkt 41 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
152 Art. 187 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 42 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
153 Art. 187 ust. 4a dodany przez art. 1 pkt 42 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
154 Art. 187 ust. 4b dodany przez art. 1 pkt 42 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
155 Art. 189 ust. 2 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 43 lit. a ppkt i rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
156 Dyrektywa Rady 91/674/EWG z dnia 19 grudnia 1991 r. w sprawie rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych zakładów ubezpieczeń, Dz.U. L 374 z 31.12.1991, s. 7.
157 Art. 189 ust. 2 lit. f) dodana przez art. 1 pkt 43 lit. a ppkt ii rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
158 Art. 189 ust. 6 lit. e) dodana przez art. 1 pkt 43 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
159 Art. 192 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 44 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
160 Art. 192 ust. 2 zmieniony przez art. 2 pkt 5 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
161 Art. 192 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 44 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
162 Art. 192 ust. 3a dodany przez art. 1 pkt 44 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
163 Art. 192 ust. 3b dodany przez art. 1 pkt 44 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
164 Art. 192 ust. 3c dodany przez art. 1 pkt 44 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
165 Art. 192 ust. 3d dodany przez art. 1 pkt 44 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
166 Art. 192 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 44 lit. d rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
167 Art. 192a dodany przez art. 1 pkt 45 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
168 Art. 196 zmieniony przez art. 1 pkt 46 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
169 Art. 197 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 47 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
170 Art. 197 ust. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 47 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
171 Art. 199 ust. 12 dodany przez art. 1 pkt 48 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
172 Art. 199 ust. 13 dodany przez art. 1 pkt 48 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
173 Art. 201 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 49 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
174 Art. 207 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 50 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
175 Art. 207 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 50 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
176 Art. 207 ust. 2b dodany przez art. 1 pkt 50 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
177 Art. 207 ust. 2c dodany przez art. 1 pkt 50 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
178 Art. 207 ust. 2d dodany przez art. 1 pkt 50 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
179 Art. 208 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 51 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
180 Art. 209 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 52 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
181 Art. 210 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 53 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
182 Art. 211 ust. 2 lit. c) zmieniona przez art. 1 pkt 54 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
183 Art. 211 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 54 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
184 Art. 211 ust. 3a dodany przez art. 1 pkt 54 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
185 Art. 212 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 55 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
186 Art. 213 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 56 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
187 Art. 218 ust. 1 lit. a) pkt iii zmieniony przez art. 1 pkt 57 lit. a ppkt i rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
188 Art. 218 ust. 1 lit. c) pkt iii zmieniony przez art. 1 pkt 57 lit. a ppkt ii rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
189 Art. 218 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 57 lit. b ppkt i i lit. c rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
190 Art. 218 ust. 2 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 57 lit. b ppkt ii rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
191 Art. 218 ust. 2 lit. aa) dodany przez art. 1 pkt 57 lit. b ppkt iii rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
192 Art. 218 ust. 3:- zmieniony przez art. 2 pkt 6 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 57 lit. d rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
193 Art. 220 ust. 1 lit. c) zmieniona przez art. 1 pkt 58 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
194 Art. 254 uchylony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
195 Art. 255 uchylony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
196 Art. 256 uchylony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
197 Art. 257 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. a rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
198 Art. 257 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. a rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
199 Art. 257 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. b rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
200 Art. 257 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. b rozporządzenia nr 2018/1221 z dnia 1 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.227.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
201 Art. 260 ust. 1 lit. a) pkt i) zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia nr 1256/2021 z dnia 21 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.277.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2022 r.
202 Art. 260 ust. 1 lit. c) pkt 6 dodany przez art. 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia nr 1256/2021 z dnia 21 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.277.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2022 r.
203 Art. 260 ust. 1 lit. h) dodana przez art. 1 pkt 51 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
204 Art. 260 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia nr 1256/2021 z dnia 21 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.277.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2022 r.
205 Art. 261a:- dodany przez art. 1 pkt 12 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 10 rozporządzenia nr (UE) 2017/1542 z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.236.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 2017 r.
206 Art. 269 ust. 1 lit. e) zmieniona przez art. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia nr 1256/2021 z dnia 21 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.277.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2022 r.
207 Art. 269 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia nr 1256/2021 z dnia 21 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.277.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2022 r.
208 Art. 272 ust. 6 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 1256/2021 z dnia 21 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.277.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2022 r.
209 Art. 275 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 1256/2021 z dnia 21 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.277.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2022 r.
210 Sekcja 6 dodana przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 1256/2021 z dnia 21 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.277.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2022 r.
211 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/2358 z dnia 21 września 2017 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 w odniesieniu do wymogów w zakresie nadzoru nad produktem i zarządzania nim dla zakładów ubezpieczeń i dystrybutorów ubezpieczeń (Dz.U. L 341 z 20.12.2017, s. 1).
212 Art. 296 ust. 4 zmieniony przez art. 2 pkt 7 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
213 Art. 297 ust. 1 lit. i) zmieniona przez art. 1 pkt 60 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
214 Art. 297 ust. 2 lit. i) dodana przez art. 1 pkt 60 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
215 Art. 311 ust. 1 lit. d) dodana przez art. 1 pkt 61 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
216 Art. 311 ust. 2 lit. d) dodana przez art. 1 pkt 61 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
217 Art. 316 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 13 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
218 Art. 317 ust. 3 zmieniony przez art. 2 pkt 8 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
219 Dyrektywa 2005/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. w sprawie przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu (Dz.U. L 309, z 25.11.2005, s. 15).
220 Art. 326 ust. 4 lit. d) zmieniona przez art. 1 pkt 62 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
221 Art. 330 ust. 1 zmieniony przez art. 2 pkt 9 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
222 Art. 335 ust. 1 lit. e) zmieniona przez art. 1 pkt 63 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
223 Art. 335 ust. 1 lit. f) zmieniona przez art. 1 pkt 63 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
224 Art. 336 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 64 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
225 Art. 336 lit. d) zmieniona przez art. 1 pkt 64 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
226 Art. 336 lit. e) dodana przez art. 1 pkt 64 lit. e rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
227 Art. 337 zmieniony przez art. 1 pkt 65 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
228 Art. 375 ust. 2 zmieniony przez art. 2 pkt 10 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r.
229 Załącznik II zmieniony przez art. 1 pkt 66 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
230 Załącznik III zmieniony przez art. 1 pkt 67 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
231 Załącznik V zmieniony przez art. 1 pkt 68 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
232 Załącznik VI zmieniony przez art. 1 pkt 69 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
233 Załącznik VII zmieniony przez art. 1 pkt 70 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
234 Załącznik VIII zmieniony przez art. 1 pkt 71 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r.
235 Załącznik IX zmieniony przez art. 1 pkt 72 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
236 Załącznik X:- zmieniony przez art. 1 pkt 73 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 442/2020 z dnia 17 grudnia 2019 r. (Dz.U.UE.L.2020.92.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
237 Załącznik XIV zmieniony przez art. 1 pkt 74 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
238 Załącznik XVI zmieniony przez art. 1 pkt 75 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
239 Załącznik XVII:- sprostowanie z dnia 1 sierpnia 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.195.27). Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
- zmieniony przez art. 1 sprostowanie z dnia 6 stycznia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.2.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 stycznia 2015 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
- zmieniony przez art. 2 pkt 11 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
- zmieniony przez art. 1 pkt 76 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
240 Załącznik XVIII zmieniony przez art. 2 pkt 12 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
241 Załącznik XXI:- zmieniony przez art. 2 pkt 13 rozporządzenia nr (UE) 2016/467 z dnia 30 września 2015 r. (Dz.U.UE.L.2016.85.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 2016 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
- zmieniony przez art. 1 pkt 78 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
242 Załącznik XXIII zmieniony przez art. 1 pkt 79 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
243 Załącznik XXIV zmieniony przez art. 1 pkt 80 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
244 Załącznik XXV zmieniony przez art. 1 pkt 81 rozporządzenia nr (UE) 2019/981 z dnia 8 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2019 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.