KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 978/2012 z dnia 25 października 2012 r. wprowadzające ogólny system preferencji taryfowych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 732/2008 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Zgodnie z art. 9 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 978/2012 kraj korzystający z ogólnego systemu preferencji taryfowych (GSP) może korzystać z preferencji taryfowych przewidzianych w ramach szczególnego rozwiązania motywacyjnego dotyczącego zrównoważonego rozwoju i dobrych rządów, o ile uznawany jest za podatny na zagrożenia ze względu na brak dywersyfikacji i niewystarczający udział w międzynarodowej wymianie handlowej, zgodnie z definicją zawartą w załączniku VII.
(2) Zgodnie z pkt 1 lit. b) załącznika VII oprócz warunków określonych w pkt 1 lit. a) tego załącznika, aby kraj był uznawany za podatny na zagrożenia, jego przywóz do Unii produktów wymienionych w załączniku IX musi stanowić mniej niż 2 % wartości całkowitego przywozu do Unii produktów wymienionych w tym załączniku, pochodzących z krajów beneficjentów GSP, jako średnia w ciągu ostatnich trzech kolejnych lat.
(3) W przypadku wprowadzania zmian w wykazie beneficjentów systemu GSP rozporządzenie (UE) nr 978/2012 upoważnia Komisję do przyjęcia aktów delegowanych, aby zmienić załącznik VII w celu przeprowadzenia przeglądu progu podatności na zagrożenia określonego w pkt 1 lit. b) załącznika VII (zwanego dalej progiem podatności na zagrożenia) z myślą o zachowaniu proporcjonalnie tego samego poziomu progu podatności na zagrożenia jak ten obliczony zgodnie z załącznikiem VII.
(4) Z mocą od dnia 1 stycznia 2015 r. rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) nr 1421/2013 2 usunięto Chiny, Ekwador, Malediwy i Tajlandię z wykazu krajów beneficjentów systemu GSP umieszczonego w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 978/2012. Ze względu na znaczny udział przywozu w ramach GSP z wyżej wymienionych państw ich usunięcie z listy beneficjentów wymaga zmiany progu podatności na zagrożenia.
(5) W rezultacie wszystkich zmian w wykazie krajów zamieszczonym w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 978/2012, w okresie między wejściem w życie tego rozporządzenia a dniem 1 stycznia 2015 r., całkowity przywóz do Unii ze wszystkich krajów beneficjentów systemu GSP, ujęty jako średnia w ciągu ostatnich trzech kolejnych lat (2011-2013), zmalałby do 30,55 %. W związku z tym zwiększenie progu podatności na zagrożenia z 2 % do 6,5 % od dnia 1 stycznia 2015 r. przyczyni się do zachowania proporcjonalnie tego samego poziomu progu podatności na zagrożenia jak ten określony w załączniku VII.
(6) Zgodnie z pkt 4 wspólnego porozumienia w sprawie aktów delegowanych zawartego między Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją Europejską przeprowadzono stosowne i przejrzyste konsultacje, w tym z ekspertami, na temat niniejszego rozporządzenia,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 9 lutego 2015 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Jean-Claude JUNCKER |
|
Przewodniczący |