Decyzja wykonawcza 2013/136/UE w sprawie zakończenia dochodzenia wszczętego decyzją wykonawczą 2012/161/UE w odniesieniu do skutecznego wdrażania Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających w Boliwii

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 15 marca 2013 r.
w sprawie zakończenia dochodzenia wszczętego decyzją wykonawczą 2012/161/UE w odniesieniu do skutecznego wdrażania Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających w Boliwii

(notyfikowana jako dokument nr C(2013) 1422)

(Jedynie tekst w języku hiszpańskim jest autentyczny)

(2013/136/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 19 marca 2013 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 732/2008 z dnia 22 lipca 2008 r. wprowadzające ogólny system preferencji taryfowych na okres od dnia 1 stycznia 2009 r. i zmieniające rozporządzenia (WE) nr 552/97, (WE) nr 1933/2006 i rozporządzenia Komisji (WE) nr 1100/2006 i (WE) nr 964/2007(1), w szczególności jego art. 19 ust. 2,

po konsultacji z Komitetem ds. Preferencji Ogólnych,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 20 marca 2012 r. Komisja wszczęła dochodzenie na podstawie art. 17 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 732/2008 ("rozporządzenie w sprawie GSP") w odniesieniu do skutecznego wdrażania Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających w Wielonarodowym Państwie Boliwii ("Boliwia") w drodze publikacji decyzji wykonawczej Komisji 2012/161/UE(2).

(2) Zakres dochodzenia dotyczył ustalenia, czy szczególne rozwiązanie motywacyjne, dotyczące zrównoważonego rozwoju i dobrych rządów, przyznane Boliwii powinno zostać wycofane, zgodnie z przepisami ustanowionymi w art. 15 ust. 2 rozporządzenia w sprawie GSP.

(3) Zgodnie z art. 18 ust. 1 rozporządzenia w sprawie GSP w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, w dniu 20 marca 2012 r.(3), opublikowano ogłoszenie o wszczęciu dochodzenia.

(4) W dniu 3 kwietnia 2012 r. Komisja Europejska zwróciła się do rządu Boliwii o przekazanie wszelkich informacji i uwag istotnych dla celu dochodzenia w ciągu 4 miesięcy od daty publikacji ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym. Komisja przesłała również rządowi Boliwii kwestionariusz dotyczący wdrożenia Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających ("Jednolita konwencja ONZ").

(5) Rząd Boliwii przekazał swoje uwagi w formie odpowiedzi na kwestionariusz we właściwym terminie.

(6) Komisja przeanalizowała treść odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu i przekazała rządowi Boliwii prośbę o dodatkowe wyjaśnienia niektórych elementów odpowiedzi. Strona boliwijska odpowiedziała na tę prośbę we właściwym czasie i przekazała przedmiotowe wyjaśnienia.

(7) Komisja przeanalizowała również wszystkie informacje, które uznała za konieczne, w tym wyniki sprawozdania Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) z 2012 r. w sprawie uprawy koki w Boliwii.

(8) Analizując odpowiedzi na pytania w kwestionariuszu i dostępne informacje, Komisja stwierdziła, że od czasu wypowiedzenia przez Boliwię Jednolitej konwencji ONZ, które weszło w życie w dniu 1 stycznia 2012 r., nie wprowadzono znaczących zmian do właściwego prawodawstwa Boliwii.

(9) Z analizy odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu i dostępnych informacji wynika, że rząd Boliwii nie zmienił swojego podejścia do produkcji i stosowania nielegalnych środków odurzających oraz handlu nimi w okresie następującym po wypowiedzeniu przez nią Jednolitej konwencji ONZ.

(10) Zgodnie z informacjami zawartymi w odpowiedziach na pytania zawarte w kwestionariuszu i wszystkimi innymi informacjami dostępnymi Komisji Boliwia ma do dyspozycji zestaw narzędzi legislacyjnych oraz instytucje, które służą walce z produkcją i stosowaniem nielegalnych środków odurzających oraz handlem nimi. Boliwia jest stroną porozumień międzynarodowych, których celem jest walka z produkcją i dostarczaniem nielegalnych środków odurzających.

(11) Stwierdzono zatem, że Komisja nie dysponuje informacjami, które sugerowałyby, że prawodawstwo i praktyka władz Boliwii uniemożliwiałyby im wdrażanie postanowień Jednolitej konwencji ONZ.

(12) Komisja otrzymała informację, że w dniu 10 stycznia 2013 r. ponad dwie trzecie państw stron Jednolitej konwencji ONZ nie zgłosiło sprzeciwu wobec złożonego przez Boliwię wniosku w sprawie reakcesji do Jednolitej konwencji ONZ z zastrzeżeniem umożliwiającym tradycyjne wykorzystanie liści koki (w szczególności do żucia i zastosowań leczniczych). W związku z tym Boliwia ponownie przystąpiła do Jednolitej konwencji ONZ w dniu 10 lutego 2013 r.

(13) Komisja uważa, że krajowe prawodawstwo Boliwii uwzględnia Jednolitą konwencję ONZ i że rząd Boliwii skutecznie wdraża prawodawstwo tego państwa w zakresie nielegalnych środków odurzających.

(14) W związku z powyższym, zgodnie z przepisami art. 15 ust. 2 rozporządzenia w sprawie GSP, Komisja stwierdziła, że tymczasowe wycofanie szczególnego rozwiązania motywacyjnego, dotyczącego zrównoważonego rozwoju i dobrych rządów, nie jest uzasadnione i że dochodzenie zostaje zakończone.

(15) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Preferencji Ogólnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Dochodzenie wszczęte decyzją wykonawczą 2012/161/UE w odniesieniu do skutecznego wdrażania Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających w Boliwii zostaje niniejszym zakończone.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Wielonarodowego Państwa Boliwii.

Sporządzono w Brukseli dnia 15 marca 2013 r.

W imieniu Komisji

Karel DE GUCHT

Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 211 z 6.8.2008, s. 1.

(2) Dz.U. L 80 z 20.3.2012, s. 30.

(3) Dz.U. C 81 z 20.3.2012, s. 5.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.75.35

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2013/136/UE w sprawie zakończenia dochodzenia wszczętego decyzją wykonawczą 2012/161/UE w odniesieniu do skutecznego wdrażania Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających w Boliwii
Data aktu: 15/03/2013
Data ogłoszenia: 19/03/2013