Dyrektywa 2012/32/UE zmieniająca dyrektywę Rady 96/98/WE w sprawie wyposażenia statków

DYREKTYWA KOMISJI 2012/32/UE
z dnia 25 października 2012 r.
zmieniająca dyrektywę Rady 96/98/WE w sprawie wyposażenia statków
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 96/98/WE z dnia 20 grudnia 1996 r. w sprawie wyposażenia statków(1), w szczególności jej art. 17,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na potrzeby dyrektywy 96/98/WE zastosowanie powinny mieć aktualnie obowiązujące wersje konwencji międzynarodowych i norm dotyczących badań.

(2) Od czasu przyjęcia ostatniego aktu zmieniającego do dyrektywy 96/98/WE wszedł w życie szereg zmian do konwencji międzynarodowych i stosownych norm dotyczących badań. Zmiany te należy uwzględnić w dyrektywie 96/98/WE.

(3) W tym samym okresie Międzynarodowa Organizacja Morska i europejskie organizacje normalizacyjne przyjęły również normy, w tym szczegółowe normy dotyczące badań, dla szeregu elementów wyposażenia wymienionych w załączniku A.2 do dyrektywy 96/98/WE lub - mimo że nie zostały one w tym załączniku wymienione - uważanych za istotne z punktu widzenia tej dyrektywy. Należy zatem - stosownie do potrzeb - uwzględnić te elementy wyposażenia w załączniku A.1 lub przenieść z załącznika A.2 do załącznika A.1.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić dyrektywę 96/98/WE.

(5) Należy zezwolić, aby w okresie przejściowym wyposażenie niedawno poddane wymogom zharmonizowanym na mocy niniejszej dyrektywy i wyprodukowane przed upływem wyznaczonego terminu wdrożenia niniejszej dyrektywy mogło być wprowadzane do obrotu i umieszczane na statkach wspólnotowych.

(6) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Komitetu ds. Bezpiecznych Mórz i Zapobiegania Zanieczyszczeniom Morza przez Statki (COSS),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Załącznik A do dyrektywy 96/98/WE zastępuje się tekstem zawartym w załączniku do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2

Wyposażenie wymienione w kolumnie 1 załącznika A.1 jako "nowa pozycja" lub jako przeniesione z załącznika A.2, które zostało wyprodukowane przed dniem 30 listopada 2013 r. zgodnie z procedurami przewidzianymi dla uznania typu obowiązującymi na terytorium państwa członkowskiego przed tym terminem, może być nadal wprowadzane na rynek i jako wyposażenie statku wspólnotowego do dnia 30 listopada 2015 r.

Artykuł  3
1.
Państwa członkowskie przyjmują i publikują, najpóźniej do dnia 30 listopada 2013 r., przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy. Niezwłocznie przekazują Komisji tekst tych przepisów.

Państwa członkowskie stosują te przepisy od dnia 30 listopada 2013 r.

Przepisy przyjęte przez państwa członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez państwa członkowskie.

2.
Państwa członkowskie przekazują Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego, przyjętych w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.
Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  5

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 25 października 2012 r.

W imieniu Komisji

Przewodniczący

José Manuel BARROSO

______

(1) Dz.U. L 46 z 17.2.1997, s. 25.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK A

Ogólna uwaga do załącznika A: odniesienie do prawideł SOLAS dotyczy wersji skonsolidowanej konwencji SOLAS z 2009 r.

Ogólna uwaga do załącznika A: W przypadku niektórych nazw pozycji, w kolumnie 5 wskazano kilka wariantów produktów dopuszczalnych w ramach tej samej nazwy pozycji. Poszczególne warianty produktów oddzielono kropkowaną linią i przypisano im osobne przepisy. Do celów certyfikacji należy odpowiednio wybrać jedynie właściwy wariant produktu (na przykład: A.1/3.3).

Wykaz użytych skrótów:

A.1, zmiana 1 dotycząca dokumentów zawierających normy inne niż wydane przez IMO.

A.2, zmiana 2 dotycząca dokumentów zawierających normy inne niż wydane przez IMO.

AC, sprostowanie zmieniające dotyczące dokumentów zawierających normy inne niż wydane przez IMO.

CAT, kategoria radarów określona w sekcji 1.3 IEC 62388 (2007)

Circ., okólnik.

COLREG, Międzynarodowe przepisy o zapobieganiu zderzeniom na morzu.

COMSAR, Podkomitet IMO ds. radiokomunikacji oraz poszukiwań i ratownictwa.

EN, norma europejska.

ETSI, Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych.

FSS, Międzynarodowy kodeks systemów bezpieczeństwa pożarowego.

FTP, Międzynarodowy kodeks stosowania procedur prób ogniowych.

HSC, Międzynarodowy kodeks bezpieczeństwa jednostek szybkich.

IBC, Międzynarodowy kodeks budowy i wyposażenia statków przewożących niebezpieczne chemikalia luzem.

ICAO, Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

IEC, Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna.

IEC, Międzynarodowy kodeks budowy i wyposażenia statków przewożących skroplone gazy luzem.

IMO, Międzynarodowa Organizacja Morska.

ISO, Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna.

ITU, Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny.

LSA, Środki ratunkowe.

MARPOL, Międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki.

MEPC, Komitet Ochrony Środowiska Morskiego.

MSC, Komitet Bezpieczeństwa Morskiego.

NOx, tlenki azotu.

SOLAS, Międzynarodowa konwencja o bezpieczeństwie życia na morzu.

SOx, tlenki siarki.

Reg., prawidło.

Res., rezolucja.

ZAŁĄCZNIK A.1

WYPOSAŻENIE, DLA KTÓREGO W AKTACH MIĘDZYNARODOWYCH ISTNIEJĄ JUŻ SZCZEGÓŁOWE NORMY DOTYCZĄCE BADAŃ

Uwagi do całego załącznika A.1

a) Uwagi ogólne: oprócz wskazanych norm dotyczących badań, w odnośnych postanowieniach konwencji międzynarodowych oraz w odpowiednich rezolucjach i okólnikach IMO istnieje szereg wymagań, które należy sprawdzić podczas badania typu (uznania typu) według modułów oceny zgodności przedstawionych w załączniku B.

b) Kolumna 1: dopuszcza się stosowanie art. 2 dyrektywy Komisji 2010/68/UE(1) (szósta zmiana do załącznika A do MED).

c) Kolumna 1: dopuszcza się stosowanie art. 2 dyrektywy Komisji 2011/75/UE(2) (siódma zmiana do załącznika A do MED).

d) Kolumna 2: w przypadku gdy jest mowa o »elementach układu«, weryfikacja zgodności z międzynarodowymi wymaganiami może wiązać się z koniecznością poddania badaniu pojedynczego elementu, grupy elementów lub całego układu.

e) Kolumna 5: w przypadku powołania się na rezolucje IMO stosuje się jedynie normy dotyczące badań zawarte w odpowiednich częściach załączników do rezolucji, natomiast wyłącza się stosowanie przepisów samych rezolucji.

f) Kolumna 5: zastosowanie mają aktualnie obowiązujące wersje konwencji międzynarodowych i norm dotyczących badań. Do celów prawidłowego wskazania odpowiednich norm podaje się w sprawozdaniach z badań, certyfikatach zgodności i deklaracjach zgodności zastosowaną normę dotyczącą badań i jej wersję.

g) Kolumna 5: w przypadku wskazania dwóch zestawów norm dotyczących badań (oddzielonych spójnikiem »lub«) każdy zestaw spełnia wszystkie wymagania badań zgodnie z parametrami eksploatacyjnymi IMO; w związku z tym badanie według jednego zestawu norm jest wystarczające dla wykazania zgodności z wymogami aktów międzynarodowych. Natomiast w przypadku użycia innego separatora (przecinka) zastosowanie mają wszystkie wymienione pozycje.

h) Kolumna 6: przez moduł H rozumie się moduł H oraz świadectwo badania wzoru.

i) Wymagania określone w niniejszym załączniku pozostają bez uszczerbku dla wymagań dotyczących przewozu określonych w konwencjach międzynarodowych.

1. Środki ratunkowe

Kolumna 4: Stosuje się okólnik IMO MSC/Circular 980, z wyjątkiem przypadków zastąpienia przez szczegółowe instrumenty, o których mowa w kolumnie 4.

grafika

2. Zapobieganie zanieczyszczaniu morza

grafika

3. Środki ochrony przeciwpożarowej

grafika

4. Wyposażenie nawigacyjne

Uwagi do sekcji 4: Wyposażenie nawigacyjne.

Kolumna 5:

Seria IEC 61162 odnosi się do następujących norm odniesienia dla cyfrowych interfejsów urządzeń i systemów nawigacji i radiokomunikacji morskiej:

a) IEC 61162-1 ed4.0 (2010-11) - Część 1: Jeden mówiący, wielu słuchających

b) IEC 61162-2 ed1.0 (1998-09) - Część 2: Jeden mówiący, wielu słuchających, transmisja szybka

c) IEC 61162-3 ed1.1 wersja skonsolidowana ze zm.1 (2010-11) - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

- IEC 61162-3 ed1.0 (2008-05) - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

- IEC 61162-3 am1 ed1.0 (2010-06) - zmiana 1 - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

d) IEC 61162-400 ed1.0 (2001-11) - Część 400: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wprowadzanie i zasady ogólne

- IEC 61162-401 ed1.0 (2001-11) - Część 401: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Profil aplikacyjny

- IEC 61162-402 ed1.0 (2005-09) - Część 402: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania dotyczące dokumentacji i badań

- IEC 61162-410 ed1.0 (2001-11) - Część 410: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania dotyczące profili transportowych i podstawowy profil

- IEC 61162-420 ed1.0 (2001-11) - Część 420: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania norm związanych i podstawowe normy związane

- IEC 61162-450 ed1.0 (2011-06) - Część 450: Wielu mówiących i wielu słuchających - Systemy wzajemnej komunikacji między statkami o małej masie

Seria IEC 61162 odnosi się do następujących norm odniesienia dla cyfrowych interfejsów urządzeń i systemów nawigacji i radiokomunikacji morskiej:

a) EN 61162-1 (2011) - Część 1: Jeden mówiący, wielu słuchających

b) EN 61162-2 (1998) - Część 2: Jeden mówiący, wielu słuchających, transmisja szybka

c) EN 61162-3 (2008) - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

- EN 61162-3 am1 (2010) - zmiana 1 - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

d) EN 61162-400 (2002) - Część 400: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wprowadzenie i zasady ogólne

- EN 61162-401 (2002) - Część 401: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Profil aplikacyjny

- EN 61162-402 (2005) - Część 402: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania dotyczące dokumentacji i badań

- EN 61162-410 (2002) - Część 410: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania dotyczące profili transportowych i podstawowy profil

- EN 61162-420 (2002) - Część 420: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania norm związanych i podstawowe normy związane

- EN 61162-450 (2011) - Część 450: Wielu mówiących i wielu słuchających - Systemy wzajemnej komunikacji między statkami o małej masie

grafika

5. Wyposażenie radiokomunikacyjne

Uwagi do sekcji 5: Wyposażenie radiokomunikacyjne.

Kolumna 5: W przypadku sprzeczności między wymogami okólnika IMO MSC/Circ.862 oraz wymaganiami odpowiednich norm dotyczących badań pierwszeństwo mają wymagania IMO MSC/Circ.862.

Kolumna 5:

Seria IEC 61162 odnosi się do następujących norm odniesienia dla cyfrowych interfejsów urządzeń i systemów nawigacji i radiokomunikacji morskiej:

a) IEC 61162-1 ed4.0 (2010-11) - Część 1: Jeden mówiący, wielu słuchających

b) IEC 61162-2 ed1.0 (1998-09) - Część 2: Jeden mówiący, wielu słuchających, transmisja szybka

c) IEC 61162-3 ed1.1 wersja skonsolidowana ze zm.1 (2010-11) - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

- IEC 61162-3 ed1.0 (2008-05) - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

- IEC 61162-3 am1 ed1.0 (2010-06) - zmiana 1 - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

d) IEC 61162-400 ed1.0 (2001-11) - Część 400: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wprowadzenie i zasady ogólne

- IEC 61162-401 ed1.0 (2001-11) - Część 401: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Profil aplikacyjny

- IEC 61162-402 ed1.0 (2005-09) - Część 402: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania dotyczące dokumentacji i badań

- IEC 61162-410 ed1.0 (2001-11) - Część 410: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania dotyczące profili transportowych i podstawowy profil

- IEC 61162-420 ed1.0 (2001-11) - Część 420: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania norm związanych i podstawowe normy związane

- IEC 61162-450 ed1.0 (2011-06) - Część 450: Wielu mówiących i wielu słuchających - Systemy wzajemnej komunikacji między statkami o małej masie

Seria IEC 61162 odnosi się do następujących norm odniesienia dla cyfrowych interfejsów urządzeń i systemów nawigacji i radiokomunikacji morskiej:

a) EN 61162-1 (2011) - Część 1: Jeden mówiący, wielu słuchających

b) EN 61162-2 (1998) - Część 2: Jeden mówiący, wielu słuchających, transmisja szybka

c) EN 61162-3 (2008) - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

- EN 61162-3 am1 (2010) - zmiana 1 - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

d) EN 61162-400 (2002) - Część 400: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wprowadzenie i zasady ogólne

- EN 61162-401 (2002) - Część 401: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Profil aplikacyjny

- EN 61162-402 (2005) - Część 402: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania dotyczące dokumentacji i badań

- EN 61162-410 (2002) - Część 410: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania dotyczące profili transportowych i podstawowy profil

- EN 61162-420 (2002) - Część 420: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania norm związanych i podstawowe normy związane

- EN 61162-450 (2011) - Część 450: Wielu mówiących i wielu słuchających - Systemy wzajemnej komunikacji między statkami o małej masie

grafika

6. Wyposażenie wymagane przez COLREG 72

grafika

7. Środki bezpieczeństwa na masowcach Brak pozycji w załączniku A.1.

8. Wyposażenie zgodne z rozdziałem II-1 konwencji SOLAS. Budowa - konstrukcja, niezatapialność i stateczność, urządzenia maszynowe i instalacje elektryczne

grafika

______

(1) Dz.U. L 305 z 20.11.2010, s. 1.

(2) Dz.U. L 239 z 15.9.2011, s. 1.

ZAŁĄCZNIK A.2

WYPOSAŻENIE, DLA KTÓREGO W AKTACH MIĘDZYNARODOWYCH NIE ISTNIEJĄ SZCZEGÓŁOWE NORMY DOTYCZĄCE BADAŃ

1. Środki ratunkowe

Kolumna 4: Stosuje się okólnik IMO MSC/Circular 980, z wyjątkiem przypadków zastąpienia przez szczegółowe instrumenty, o których mowa w kolumnie 4.

grafika

2. Zapobieganie zanieczyszczaniu morza

grafika

3. Środki ochrony przeciwpożarowej

grafika

4. Wyposażenie nawigacyjne

Uwagi do sekcji 4: Wyposażenie nawigacyjne

Kolumny 3 i 4: Odesłania do rozdziału V SOLAS są odesłaniami do SOLAS 1974 ze zmianami według MSC 73 wchodzącymi w życie z dniem 1 lipca 2002 r.

Kolumna 5:

Seria IEC 61162 odnosi się do następujących norm odniesienia dla cyfrowych interfejsów urządzeń i systemów nawigacji i radiokomunikacji morskiej:

a) IEC 61162-1 ed4.0 (2010-11) - Część 1: Jeden mówiący, wielu słuchających

b) IEC 61162-2 ed1.0 (1998-09) - Część 2: Jeden mówiący, wielu słuchających, transmisja szybka

c) IEC 61162-3 ed1.1 wersja skonsolidowana ze zm.1 (2010-11) - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

- IEC 61162-3 ed1.0 (2008-05) - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

- IEC 61162-3 am1 ed1.0 (2010-06) - zmiana 1 - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

d) IEC 61162-400 ed1.0 (2001-11) - Część 400: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wprowadzenie i zasady ogólne

- IEC 61162-401 ed1.0 (2001-11) - Część 401: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Profil aplikacyjny

- IEC 61162-402 ed1.0 (2005-09) - Część 402: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania dotyczące dokumentacji i badań

- IEC 61162-410 ed1.0 (2001-11) - Część 410: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania dotyczące profili transportowych i podstawowy profil

- IEC 61162-420 ed1.0 (2001-11) - Część 420: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania norm związanych i podstawowe normy związane

- IEC 61162-450 ed1.0 (2011-06) - Część 450: Wielu mówiących i wielu słuchających - Systemy wzajemnej komunikacji między statkami o małej masie

Seria IEC 61162 odnosi się do następujących norm odniesienia dla interfejsów urządzeń i systemów nawigacji i radiokomunikacji morskiej:

a) EN 61162-1 (2011) - Część 1: Jeden mówiący, wielu słuchających

b) EN 61162-2 (1998) - Część 2: Jeden mówiący, wielu słuchających, transmisja szybka

c) EN 61162-3 (2008) - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

- EN 61162-3 am1 (2010) - zmiana 1 - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

d) EN 61162-400 (2002) - Część 400: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wprowadzenie i zasady ogólne

- EN 61162-401 (2002) - Część 401: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Profil aplikacyjny

- EN 61162-402 (2005) - Część 402: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania dotyczące dokumentacji i badań

- EN 61162-410 (2002) - Część 410: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania dotyczące profili transportowych i podstawowy profil

- EN 61162-420 (2002) - Część 420: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania norm związanych i podstawowe normy związane

- EN 61162-450 (2011) - Część 450: Wielu mówiących i wielu słuchających - Systemy wzajemnej komunikacji między statkami o małej masie

grafika

5. Wyposażenie radiokomunikacyjne

Uwagi do sekcji 5: Wyposażenie radiokomunikacyjne.

Kolumna 5:

Seria IEC 61162 odnosi się do następujących norm odniesienia dla cyfrowych interfejsów urządzeń i systemów nawigacji i radiokomunikacji morskiej:

a) IEC 61162-1 ed4.0 (2010-11) - Część 1: Jeden mówiący, wielu słuchających

b) IEC 61162-2 ed1.0 (1998-09) - Część 2: Jeden mówiący, wielu słuchających, transmisja szybka

c) IEC 61162-3 ed1.1 wersja skonsolidowana ze zm.1 (2010-11) - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

- IEC 61162-3 ed1.0 (2008-05) - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

- IEC 61162-3 am1 ed1.0 (2010-06) - zmiana 1 - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

d) IEC 61162-400 ed1.0 (2001-11) - Część 400: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wprowadzenie i zasady ogólne

- IEC 61162-401 ed1.0 (2001-11) - Część 401: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Profil aplikacyjny

- IEC 61162-402 ed1.0 (2005-09) - Część 402: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania dotyczące dokumentacji i badań

- IEC 61162-410 ed1.0 (2001-11) - Część 410: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania dotyczące profili transportowych i podstawowy profil

- IEC 61162-420 ed1.0 (2001-11) - Część 420: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania norm związanych i podstawowe normy związane

- IEC 61162-450 ed1.0 (2011-06) - Część 450: Wielu mówiących i wielu słuchających - Systemy wzajemnej komunikacji między statkami o małej masie

Seria IEC 61162 odnosi się do następujących norm odniesienia dla cyfrowych interfejsów urządzeń i systemów nawigacji i radiokomunikacji morskiej:

a) EN 61162-1 (2011) - Część 1: Jeden mówiący, wielu słuchających

b) EN 61162-2 (1998) - Część 2: Jeden mówiący, wielu słuchających, transmisja szybka

c) EN 61162-3 (2008) - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

- EN 61162-3 am1 (2010) - zmiana 1 - Część 3: Osprzęt sieciowy do transmisji danych seryjnych

d) EN 61162-400 (2002) - Część 400: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wprowadzenie i zasady ogólne

- EN 61162-401 (2002) - Część 401: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Profil aplikacyjny

- EN 61162-402 (2005) - Część 402: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania dotyczące dokumentacji i badań

- EN 61162-410 (2002) - Część 410: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania dotyczące profili transportowych i podstawowy profil

- EN 61162-420 (2002) - Część 420: Wielu mówiących i wielu słuchających - Wzajemne połączenie systemów okrętowych - Wymagania norm związanych i podstawowe normy związane

- EN 61162-450 (2011) - Część 450: Wielu mówiących i wielu słuchających - Systemy wzajemnej komunikacji między statkami o małej masie

grafika

6. Wyposażenie wymagane przez COLREG 72

grafika

7. Środki bezpieczeństwa na masowcach

grafika

8. Wyposażenie zgodnie z rozdziałem II-1 konwencji SOLAS

grafika

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.312.1

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 2012/32/UE zmieniająca dyrektywę Rady 96/98/WE w sprawie wyposażenia statków
Data aktu: 25/10/2012
Data ogłoszenia: 10/11/2012
Data wejścia w życie: 30/11/2012