(wersja przekształcona)(Dz.U.UE L z dnia 12 października 2010 r.)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 113,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego 1 ,
uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 2 ,
stanowiąc zgodnie ze specjalną procedurą ustawodawczą,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 1798/2003 z dnia 7 października 2003 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatku od wartości dodanej 3 zostało wielokrotnie zmienione w znacznym zakresie. W związku z tym, że wprowadzone mają zostać kolejne zmiany, dla większej jasności rozporządzenie to powinno zostać przekształcone.
(2) Należy udoskonalić instrumenty mające na celu zwalczanie oszustw w dziedzinie podatku od wartości dodanej (zwanego dalej "VAT") zawarte w rozporządzeniu (WE) nr 1798/2003 oraz uzupełnić je zgodnie z konkluzjami Rady z dnia 7 października 2008 r., z komunikatem Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie skoordynowanej strategii mającej na celu poprawę walki z oszustwami związanymi z podatkiem od wartości dodanej w Unii Europejskiej oraz zgodnie ze sprawozdaniem Komisji dla Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1798/2003 w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatku od wartości dodanej (zwanym dalej "sprawozdaniem Komisji"). Przepisy rozporządzenia (WE) nr 1798/2003 należy również doprecyzować pod względem redakcyjnym i praktycznym.
(3) Uchylanie się od opodatkowania i unikanie opodatkowania przekraczające granice państw członkowskich prowadzą do strat budżetowych i naruszenia zasady sprawiedliwego opodatkowania. Mogą one również powodować zakłócenia w przepływie kapitału oraz zakłócenia warunków konkurencji. Tym samym wpływają one na funkcjonowanie rynku wewnętrznego.
(4) Zwalczanie uchylania się od opodatkowania VAT wymaga ścisłej współpracy między właściwymi organami każdego z państw członkowskich odpowiedzialnymi za stosowanie przepisów w tej dziedzinie.
(5) Środki harmonizacji podatkowej podjęte w celu zakończenia tworzenia rynku wewnętrznego powinny obejmować ustanowienie wspólnego systemu współpracy między państwami członkowskimi, w szczególności w zakresie wymiany informacji, za pomocą którego właściwe organy państw członkowskich miałyby pomagać sobie wzajemnie oraz współpracować z Komisją w celu zapewnienia prawidłowego stosowania VAT w odniesieniu do dostawy towarów i świadczenia usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu towarów.
(6) Współpraca administracyjna nie powinna prowadzić do nienależytego przenoszenia obciążeń administracyjnych między państwami członkowskimi.
(7) W celu poboru należnego podatku państwa członkowskie powinny współpracować, aby pomóc zapewnić dokonanie prawidłowego wymiaru VAT. W związku z tym muszą nie tylko kontrolować prawidłowość stosowania podatku należnego na swoim własnym terytorium, ale również udzielać pomocy innym państwom członkowskim w celu zapewnienia prawidłowego stosowania podatku związanego z działalnością prowadzoną na ich własnym terytorium, ale należnego w innym państwie członkowskim.
(8) Kontrola prawidłowości stosowania VAT w transakcjach transgranicznych podlegających opodatkowaniu w państwie członkowskim innym niż to, w którym dostawca towaru lub usługodawca mają siedzibę, opiera się w wielu przypadkach na informacjach, które państwo członkowskie siedziby posiada lub które państwo to może dużo łatwiej uzyskać. Skuteczny nadzór nad takimi transakcjami jest zatem uzależniony od tego, aby państwo członkowskie siedziby gromadziło lub było w stanie gromadzić te informacje.
(9) W celu ustanowienia systemu jednego okienka przewidzianego w dyrektywie Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej 4 oraz w celu stosowania procedury zwrotu w odniesieniu do podatników niemających siedziby w państwie członkowskim zwrotu, przewidzianej w dyrektywie Rady 2008/9/WE z dnia 12 lutego 2008 r. określającej szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej, przewidzianego w dyrektywie 2006/112/WE, podatnikom niemającym siedziby w państwie członkowskim zwrotu, lecz mającym siedzibę w innym państwie członkowskim 5 , niezbędne są zasady wymiany informacji między państwami członkowskimi oraz zasady przechowywania przez nie takich informacji.
(10) W sytuacjach transgranicznych ważne jest uściślenie obowiązków każdego z państw członkowskich, tak aby umożliwić skuteczną kontrolę podatkową w państwie członkowskim, w którym podatek jest należny.
(11) Aby system VAT mógł prawidłowo funkcjonować, niezbędne jest elektroniczne przechowywanie i przesyłanie niektórych danych do celów kontroli VAT. Umożliwiają one szybką wymianę informacji i zautomatyzowany dostęp do informacji, co ułatwia zwalczanie oszustw. Można to osiągnąć dzięki rozbudowie baz danych podatników VAT i ich transakcji wewnątrzwspólnotowych, tak aby bazy te zawierały również szereg informacji dotyczących podatników i ich transakcji.
(12) Państwa członkowskie powinny wprowadzić w życie stosowne procedury weryfikacji w celu zapewnienia, aby informacje były aktualne, porównywalne i wysokiej jakości, co zwiększy ich wiarygodność. Należy jasno określić warunki wymiany danych przechowywanych elektronicznie oraz zautomatyzowanego dostępu państw członkowskich do tych danych.
(13) Aby skutecznie zwalczać oszustwa, konieczne jest zapewnienie wymiany informacji bez uprzedniego wniosku. W celu ułatwienia wymiany informacji należy określić kategorie informacji, dla których należy ustanowić wymianę automatyczną.
(14) Jak wskazano w sprawozdaniu Komisji, przekazywanie informacji zwrotnych jest odpowiednim sposobem zapewnienia stałej poprawy jakości wymienianych informacji. Należy zatem stworzyć ramy dla przekazywania informacji zwrotnych.
(15) Do celów skutecznej kontroli VAT w odniesieniu do transakcji transgranicznych należy przewidzieć możliwość przeprowadzania przez państwa członkowskie jednoczesnych kontroli oraz umożliwić obecność urzędników z jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego w ramach współpracy administracyjnej.
(16) Podmioty gospodarcze coraz częściej korzystają z możliwości potwierdzania ważności numerów identyfikacyjnych VAT za pośrednictwem Internetu. System potwierdzania ważności numerów identyfikacyjnych VAT powinien umożliwiać podmiotom gospodarczym zautomatyzowane potwierdzanie stosownych informacji.
(17) Niektórzy podatnicy podlegają szczególnym obowiązkom, różniącym się od tych, które obowiązują w państwie członkowskim, w którym mają siedzibę, w szczególności w dziedzinie fakturowania, gdy dostarczają oni towary lub świadczą usługi klientom mającym siedzibę w innym państwie członkowskim. Należy ustanowić mechanizm umożliwiający tym podatnikom łatwy dostęp do informacji na temat takich obowiązków.
(18) Praktyczne doświadczenia z ostatniego czasu dotyczące stosowania rozporządzenia (WE) nr 1798/2003 w zakresie zwalczania "oszustw karuzelowych" pokazują, że w niektórych przypadkach wprowadzenie mechanizmu znacznie przyspieszającego wymianę informacji, rozszerzającego jej zakres i polepszającego jej ukierunkowanie jest nieodzowne dla skutecznego zwalczania oszustw. Zgodnie z konkluzjami Rady z dnia 7 października 2008 r., w ramach niniejszego rozporządzenia należy ustanowić zdecentralizowaną sieć bez osobowości prawnej - pod nazwą Eurofisc - przeznaczoną dla wszystkich państw członkowskich, w celu propagowania i ułatwiania wielostronnej i zdecentralizowanej współpracy pozwalającej podejmować ukierunkowane i szybkie działania służące zwalczaniu szczególnych rodzajów oszustw.
(19) Państwo członkowskie konsumpcji jest w pierwszym rzędzie odpowiedzialne za zapewnienie wypełniania obowiązków przez dostawców towaru lub usługodawców niemających siedziby w tym państwie. W tym celu stosowanie tymczasowej procedury szczególnej dla usług świadczonych drogą elektroniczną przewidzianej w tytule XII rozdział 6 dyrektywy 2006/112/WE wymaga określenia zasad dotyczących dostarczania informacji oraz przekazywania pieniędzy między państwem członkowskim identyfikacji a państwem członkowskim konsumpcji.
(20) Informacje uzyskane przez państwo członkowskie od państw trzecich mogą być bardzo użyteczne dla innych państw członkowskich. Podobnie informacje uzyskane przez państwo członkowskie od pozostałych państw członkowskich mogą być bardzo użyteczne dla państw trzecich. W związku z tym należy określić warunki wymiany takich informacji.
(21) Przepisy krajowe dotyczące tajemnicy bankowej nie powinny stać na przeszkodzie stosowaniu niniejszego rozporządzenia.
(22) Niniejsze rozporządzenie nie powinno mieć wpływu na inne środki przyjmowane na poziomie unijnym, przyczyniające się do zwalczania oszustw w dziedzinie VAT.
(23) W trosce o skuteczność, szybkość i koszty, niezbędne jest, aby informacje przekazywane na mocy niniejszego rozporządzenia były w miarę możliwości przekazywane drogą elektroniczną.
(24) Ze względu na powtarzalność pewnych wniosków oraz na różnorodność językową Unii ważne jest upowszechnianie stosowania standardowych formularzy w ramach wymiany informacji, tak aby umożliwić szybsze rozpatrywanie wniosków o udzielenie informacji.
(25) Terminy udzielenia informacji określone w niniejszym rozporządzeniu należy rozumieć jako maksymalne nieprzekraczalne okresy, przyjmując zasadę, że - aby współpraca była skuteczna - informacje, które są już dostępne wezwanemu państwu członkowskiemu, powinny być przekazywane bez dalszej zwłoki.
(26) Do celów niniejszego rozporządzenia należy rozważyć ograniczenie niektórych praw i obowiązków ustanowionych w dyrektywie 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 października 1995 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w odniesieniu do przetwarzania danych osobowych oraz swobodnego przepływu tych danych 6 w celu zabezpieczenia interesów, o których mowa w art. 13 ust. 1 lit. e) tej dyrektywy. Ograniczenie to jest konieczne i proporcjonalne ze względu na potencjalną utratę dochodów przez państwa członkowskie oraz na żywotne znaczenie informacji objętych niniejszym rozporządzeniem dla skutecznego zwalczania oszustw.
(27) Ponieważ środki niezbędne do wykonania niniejszego rozporządzenia są środkami o zasięgu ogólnym w rozumieniu art. 2 decyzji Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającej warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji 7 , środki te muszą zostać przyjęte zgodnie z procedurą regulacyjną przewidzianą w art. 5 tej decyzji,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Luksemburgu dnia 7 października 2010 r.
|
W imieniu Rady |
|
S. VANACKERE |
|
Przewodniczący |
1 Opinia z dnia 5 maja 2010 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
2 Opinia z dnia 17 lutego 2010 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
3 Dz.U L 264 z 15.10.2003, s. 1.
4 Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s. 1.
5 Dz.U. L 44 z 20.2.2008, s. 23.
6 Dz.U. L 281 z 23.11.1995, s. 31.
7 Dz.U. L 184 z 17.7.1999, s. 23.
8 Art. 1 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia rady nr 2017/2454 z dnia 5 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.348.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2021 r.
9 Art. 2 lit. s dodana przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia rady nr 2020/283 z dnia 18 lutego 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.62.1) zmieniającego nin. rozporządzenie rady (ue) z dniem 1 stycznia 2024 r.
10 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2366 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego, zmieniająca dyrektywy 2002/65/WE, 2009/110/WE, 2013/36/UE i rozporządzenie (UE) nr 1093/2010 oraz uchylająca dyrektywę 2007/64/WE (Dz.U. L 337 z 23.12.2015, s. 35).
11 Art. 2 lit. t dodana przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia rady nr 2020/283 z dnia 18 lutego 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.62.1) zmieniającego nin. rozporządzenie rady (ue) z dniem 1 stycznia 2024 r.
12 Art. 2 lit. u dodana przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia rady nr 2020/283 z dnia 18 lutego 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.62.1) zmieniającego nin. rozporządzenie rady (ue) z dniem 1 stycznia 2024 r.
13 Art. 2 lit. v dodana przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia rady nr 2020/283 z dnia 18 lutego 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.62.1) zmieniającego nin. rozporządzenie rady (ue) z dniem 1 stycznia 2024 r.
14 Art. 2 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia rady nr 2017/2454 z dnia 5 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.348.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2021 r.
15 Art. 3 zmieniony przez art. 1 ust. 1 lit. h) rozporządzenia nr 517/2013 z dnia 13 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.158.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2013 r.
16 Art. 7 ust. 3 uchylony przez art. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
17 Art. 7 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
18 Art. 7 ust. 4a dodany przez art. 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
19 Art. 13 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
20 Tytuł rozdzialu V zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. arozporządzenia nr 283/2020 z dnia 18 lutego 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.62.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.
21 Oznaczenie sekcji 1 dodane przez art. 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia nr 283/2020 z dnia 18 lutego 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.62.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.
22 Art. 17 ust. 1 lit. d zmieniona przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia rady nr 2017/2454 z dnia 5 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.348.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2021 r.
23 Art. 17 ust. 1 lit. e dodana przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia rady nr 2017/2454 z dnia 5 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.348.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2021 r.
24 Art. 17 ust. 1 lit. f) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
25 Art. 17 ust. 2:- zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia rady nr 2017/2454 z dnia 5 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.348.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2021 r.
26 Art. 17 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
27 Art. 21 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
28 Art. 21 ust. 2 lit. c) zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2018/1909 z dnia 4 grudnia 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.311.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
29 Art. 21 ust. 2 lit. e) zmieniona przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/1909 z dnia 4 grudnia 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.311.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
30 Art. 21 ust. 2 lit. e) pkt i) zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. b ppkt i rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
31 Art. 21 ust. 2 lit. e) pkt ii zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. b ppkt i rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
32 Art. 21 ust. 2 lit. e) pkt iii uchylony przez art. 1 pkt 4 lit. b ppkt ii rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
33 Art. 21 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 4 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
34 Art. 21 ust. 3:- dodany przez art. 1 pkt 4 lit. d rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. e rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
35 Art. 21a dodany przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
36 Art. 24 zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
37 Rozdział V sekcja 2 dodana przez art. 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia nr 283/2020 z dnia 18 lutego 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.62.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.
38 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U. L 119 z 4.5.2016, s. 1).
39 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).
40 Tytuł rozdziału VII zmieniony przez art. 1 pkt 7rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
41 Art. 28 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 8 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
42 Art. 28 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
43 Art. 31 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia rady nr 2017/2454 z dnia 5 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.348.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2021 r.
44 Art. 31 ust. 3 skreślony przez art. 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia rady nr 2017/2454 z dnia 5 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.348.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2021 r.
45 Art. 33 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
46 Art. 33 ust. 2 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 9 lit. b ppkt i rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
47 Art. 33 ust. 2 lit. c) zmieniona przez art. 1 pkt 9 lit. b ppkt i rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
48 Art. 33 ust. 2 lit. d) dodana przez art. 1 pkt 9 lit. b ppkt ii rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
49 Art. 34 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 10 rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
50 Art. 35 zmieniony przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
51 Art. 36 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 12 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
52 Art. 36 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 12 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
53 Art. 36 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 12 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
54 Art. 37:- zmieniony przez art. 1 pkt 13 rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia rady nr 2020/283 z dnia 18 lutego 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.62.1) zmieniającego nin. rozporządzenie rady (ue) z dniem 1 stycznia 2024 r.
55 Tytuł sekcji 2 zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2017/2454 z dnia 5 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.348.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2021 r.
56 Sekcja 3 dodana przez art. 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2017/2454 z dnia 5 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.348.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2021 r.
57 Art. 48 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 14 rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2020 r.
58 Dz.U. L 393 z 30.12.2006, s. 1.
59 Tytuł rozdziału XIII zmieniony przez art. 1 pkt 15rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
60 Art. 49 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 16 rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
61 Dz.U. L 150 z 10.6.2008, s. 28.
62 Art. 55 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia rady nr 2020/283 z dnia 18 lutego 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.62.1) zmieniającego nin. rozporządzenie rady (ue) z dniem 1 stycznia 2024 r.
63 Art. 55 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 17 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
64 Art. 55 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 17 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
65 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U. L 119 z 4.5.2016, s. 1).
66 Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1).
67 Art. 58 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 18 rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.
68 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).
69 Załącznik I uchylony przez art. 1 pkt 19 rozporządzenia nr (UE) 2018/1541 z dnia 2 października 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.259.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2018 r.