Rozporządzenie 611/2010 zatwierdzające nieznaczną zmianę specyfikacji nazwy zarejestrowanej w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych (Basilico Genovese (ChNP))

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 611/2010
z dnia 12 lipca 2010 r.
zatwierdzające nieznaczną zmianę specyfikacji nazwy zarejestrowanej w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych (Basilico Genovese (ChNP))

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 510/2006 z dnia 20 marca 2006 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych(1), w szczególności jego art. 9 ust. 2 zdanie drugie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 9 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 510/2006 i na mocy art. 17 ust. 2 tego rozporządzenia Komisja przeanalizowała wniosek Włoch o zatwierdzenie zmiany elementów specyfikacji chronionej nazwy pochodzenia "Basilico Genovese" zarejestrowanej rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2400/96(2) zmienionym rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1623/2005(3).

(2) Wniosek ma na celu zmianę specyfikacji poprzez włączenie przepisu przewidującego umieszczenie na opakowaniu produktu logo nazwy "Basilico Genovese", którego rysunek i specyfikacje graficzne zostały opisane.

(3) Komisja przeanalizowała przedmiotową zmianę i stwierdziła, że jest ona uzasadniona. W związku z tym, że jest to zmiana nieznaczna w rozumieniu art. 9 rozporządzenia (WE) nr 510/2006, Komisja może ją zatwierdzić bez odwoływania się do procedury określonej w art. 5, 6 i 7 wspomnianego rozporządzenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W specyfikacji chronionej nazwy pochodzenia "Basilico Genovese" wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Zmieniony jednolity dokument znajduje się w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 lipca 2010 r.
W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12.

(2) Dz.U. L 327 z 18.12.1996, s. 11.

(3) Dz.U. L 259 z 5.10.2005, s. 15.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

W specyfikacji chronionej nazwy pochodzenia "Basilico Genovese" zatwierdza się następującą zmianę:

W pkt 8 "Pakowanie" dodaje się tekst w brzmieniu:

"Opakowania przeznaczone dla oddzielnych pęczków lub ewentualnie torebki powinny być wykonane z materiałów zgodnych z obowiązującymi normami oraz opatrzone napisem »BASILICO GENOVESE D.O.P.« i wspólnotowym symbolem ChNP oraz pełnym znakiem towarowym przedsiębiorstwa i logo produktu opisanym poniżej. Znak towarowy przedsiębiorstwa musi mieć wymiary i umiejscowienie czyniące go dostatecznie widocznym w stosunku do wspólnotowego symbolu ChNP i logo produktu.

Logo identyfikujące ChNP »Basilico Genovese« ma okrągły kształt tej samej wielkości co wspólnotowy symbol ChNP, wewnątrz którego znajduje się pełna nazwa »BASILICO GENOVESE«, a w środku akronim »D.O.P.«.

Znajdują się na nim następujące trzy elementy charakteryzujące produkt:

- słońce (koloru żółtego), symbol witalności, czynnik podstawowy i zasadniczy dla każdej uprawy,

- Liguria (koloru niebieskiego), obszar produkcji, bogata, urodzajna i położona nad morzem,

- bazylia (koloru zielonego), przypominająca naturalny charakter, autentyczność i jakość produktu objętego ChNP.

Rysunek można również stosować w wersji monochromatycznej.

Nazwę napisano pogrubioną czcionką Arial Black, tym samym niebieskim kolorem, który zastosowano do konturu Ligurii. W przypadku napisu »Basilico Genovese« przyjęto rozmiar czcionki 6 pkt, a w przypadku napisu »D.O.P.« 6,5 pkt.

grafika

ZAŁĄCZNIK  II

JEDNOLITY DOKUMENT

Rozporządzenie Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

"BASILICO GENOVESE"

NR WE: IT-PDO-0105-0194-30.6.2009

ChOG () ChNP (X)

1. Nazwa

"Basilico Genovese"

2. Państwo członkowskie lub kraj trzeci

Włochy

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Rodzaj produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża świeże lub przetworzone

3.2. Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

Chroniona nazwa pochodzenia "Basilico Genovese" odnosi się do całej rośliny w stanie świeżym, otrzymywanej z materiału siewnego gatunku Ocimum Basilicum L. o ekotypach lub selekcji miejscowej. Roślina posiada następujące właściwości:

– roślina o wysokości od średniej do bardzo wysokiej i o pokroju rozległym lub cylindrycznym,

– gęstość liści zaliczana do klas pośrednich (średnioniska, średnia, średniowysoka),

– kształt liścia eliptyczny,

– skazy na brzegach oraz nacięcia na krawędziach nie występują/bardzo słabe lub słabe,

– powierzchnia płytki liścia płaska lub wypukła,

– całkowity brak aromatu mięty,

– zapach intensywny, charakterystyczny.

3.3. Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4. Pasze (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

-

3.5. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Uprawa "Basilico Genovese" pod osłonami lub w gruncie musi odbywać się wyłącznie na wyznaczonym obszarze geograficznym produkcji.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.

W celu zachowania właściwości tego niezwykle wrażliwego i łatwo wysychającego produktu pakowanie "Basilico Genovese" musi odbywać się na obszaru produkcji.

Bazylia przeznaczona do wprowadzenia do obrotu w postaci świeżej musi być pakowana w pęczki, w których znajduje się od minimalnie dwóch do maksymalnie czterech par liści. Pęczek składa się z 3 do 10 roślin w całości, czyli z korzeniami. Opakowany jest indywidualnie w specjalny papier do środków spożywczych, oznakowany znakiem DOP. Pęczki o większych rozmiarach należą do kategorii "bukiet", który tworzy taka sama liczba roślin zebranych w 10 małych pęczkach.

Bazylia przeznaczona do przetworzenia w zakładzie rzemieślniczym lub przemysłowym składa się z porcji całych roślin, posiadających najwyżej cztery pary liści.

Opakowania powinny być wykonane z materiałów zgodnych z obowiązującymi normami i oznakowane logo ChNP oraz pełnym znakiem towarowym przedsiębiorstwa.

3.7. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania

Opakowania przeznaczone dla oddzielnych pęczków lub ewentualnie torebki powinny być wykonane z materiałów zgodnych z obowiązującymi normami, oznakowane napisem "BASILICO GENOVESE D.O.P." i wspólnotowym symbolem ChNP oraz pełnym znakiem towarowym przedsiębiorstwa i logo produktu opisanym poniżej. Znak towarowy przedsiębiorstwa musi mieć wymiary i umiejscowienie czyniące go dostatecznie widocznym w stosunku do wspólnotowego symbolu ChNP i logo produktu.

Logo identyfikujące ChNP "Basilico Genovese" ma okrągły kształt tej samej wielkości co wspólnotowy symbol ChNP, wewnątrz którego znajduje się pełna nazwa "BASILICO GENOVESE", a w środku akronim "D.O.P.".

Znajdują się na nim następujące trzy elementy charakteryzujące produkt:

– słońce (koloru żółtego), symbol witalności, czynnik podstawowy i zasadniczy dla każdej uprawy,

– Liguria (koloru niebieskiego), obszar produkcji, bogata, urodzajna i położona nad morzem,

– bazylia (koloru zielonego), przypominająca naturalny charakter, autentyczność i jakość produktu objętego ChNP.

Rysunek można również stosować w wersji monochromatycznej.

Nazwę napisano pogrubioną czcionką Arial Black, tym samym niebieskim kolorem, który zastosowano do konturu Ligurii. W przypadku napisu "Basilico Genovese" przyjęto rozmiar czcionki 6 pkt, a w przypadku napisu "D.O.P." 6,5 pkt.

grafika

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar produkcji "Basilico Genovese" wyznaczają zbocza położone od strony Morza Tyrreńskiego na obszarze administracyjnym regionu Liguria oraz linia działu wodnego.

5. Związek z obszarem geograficznym

5.1. Specyfika obszaru geograficznego

Środowisko glebowe i klimatyczne obszaru Ligurii cechuje mikroklimat, który sprzyja uprawie bazylii, będącej wynikiem oryginalnego połączenia i wzajemnego oddziaływania czynników abiotycznych (gleba, temperatura, woda, światło, wiatr) oraz biotycznych (organizmy zwierzęce i roślinne) typowych jedynie dla tego obszaru. Cechy glebowe stanowią czynnik ograniczający wybór upraw do określonych roślin, natomiast nieznaczne zmiany fizyczne gleby, dopuszczane przy uprawie bazylii, są uzasadnione wyłącznie specyficzną techniką zbioru roślin, prowadzoną w taki sposób, aby nie uszkodzić roślin. Ewentualne dodanie do gleby środków polepszających jest bardzo istotnym czynnikiem w prowadzeniu uprawy, ponieważ może przyczynić się do rozwiązania pewnych drobnych i określonych problemów związanych z odwadnianiem, nie wpływając przy tym na specyficzne cechy produktu końcowego. Na wybór uprawy mają bezpośredni wpływ dzienne zmiany temperatury (termookresowość) oraz dostępność i jakość wody, światła i wiatru. Samo położenie geograficzne terytorium Ligurii sprzyja uprawie tej właśnie rośliny, ponieważ główna oś obszaru rozciąga się na powierzchni biegnącej wzdłuż równoleżników, co sprawia, że uprawy przez wiele godzin w ciągu dnia (także zimą) są poddane działaniu światła słonecznego; ze względu na ekspozycję na stronę południową i dzięki charakterystycznemu kształtowi Ligurii w formie łuku obszar ten jest chroniony przed zimnymi wiatrami z północy, wschodu i zachodu, a jednocześnie korzysta z efektu termoregulacji od strony morza.

To właśnie warunki klimatyczne panujące w Ligurii, które charakteryzuje intensywne nasłonecznienie nawet w sezonie zimowym, temperatury rzadko spadające poniżej 10 °C i nieustanne oddziaływanie umiarkowanego powietrza znad morza, w szczególnym połączeniu z parametrami chemiczno-fizycznymi gleby, umiejętnościami technicznymi i tradycjami rolników, sprawiają, że powstaje produkt końcowy wyróżniający się aromatem, którego nie odnajdujemy w takim samym natężeniu w bazylii uprawianej na innych obszarach.

Chociaż obszar klimatyczny, do którego należy Liguria, obejmuje także dolne Lacjum i Kampanię, a pochodzenie gleb, na których uprawiana jest bazylia, jest takie samo jak w dolnym Piemoncie, to jednak Piemont cechuje klimat typowo kontynentalny, natomiast pochodzenie gleb na obszarach położonych w centralnych regionach Włoch jest inne niż pochodzenie gleb liguryjskich. Tak więc połączenie klimatu i gleby z metodami uprawy stosowanymi przez liguryjskich rolników jest niepowtarzalne i oryginalne.

Zachowane do naszych czasów roczniki produkcji rolnej we Włoszech i inne dokumenty, które opisywały tę sytuację bardzo dokładnie i z wielkim zainteresowaniem, są świadectwem wyjątkowego znaczenia tej uprawy dla gospodarki regionu. Także dziś bazylia jest ważnym elementem rolnictwa i kultury regionu Ligurii. "Basilico Genovese" jest wynikiem tego niepowtarzalnego połączenia elementów obszaru, środowiska i kultury.

5.2. Specyfika produktu

Cechy "Basilico Genovese", a mianowicie całkowity brak posmaku mięty, bardzo intensywny i przyjemny zapach oraz bardzo blada barwa liści wynikają ze szczególnych warunków glebowych i klimatycznych obszaru liguryjskiego.

Bazylia, chociaż jest uprawą "mniej znaczącą" na poziomie krajowym i międzynarodowym, to na szczeblu regionalnym stanowi bardzo ważne źródło dochodów dla wielu gospodarstw rolnych, które zajmują się jej uprawą w szklarniach przez cały rok lub w gruncie w okresie letnim. Już w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku w Finale Ligure organizowano międzynarodowe targi i wystawy warzyw i owoców, a nowalijki szklarniowe z całego regionu, wśród nich bazylia, były najwyżej cenione.

Jeżeli porówna się rośliny bazylii pochodzącej z Ligurii z bazylią o innym pochodzeniu, okazuje się, że zawartość olejku eterycznego bazylii w bazylii liguryjskiej jest zdecydowanie inna niż w bazylii pochodzącej z innych regionów: zawartość ta wzrasta w sposób statystycznie znaczący, gdy przechodzi się od bazylii uprawianej w pełnym cyklu w Ligurii do bazylii uprawianej w innych regionach Włoch.

Sam skład olejków eterycznych jest różny, podobnie jak proporcje wchodzących w jego skład substancji, przez co uzyskuje się zupełnie odmienne aromaty.

Z łatwością można odróżnić bazylię uprawianą w pełnym cyklu w Ligurii od bazylii pochodzącej z innego środowiska.

Jeżeli uwzględnimy substancje zawarte w większych ilościach lub których obecność, nawet w niewielkich ilościach, może mieć wpływ na końcowy aromat liścia bazylii, to także w tym przypadku można wyraźnie odróżnić bazylię uprawianą w Ligurii od bazylii innego pochodzenia. Specyfiki i jakości aromatu "Basilico Genovese" nie da się oddzielić od jej liguryjskiego obszaru produkcji. Bazylię uprawianą w Piemoncie bądź innych regionach graniczących z Ligurią cechuje aromat mięty, z kolei bazylia uprawiana na obszarach leżących dalej na południe jest zdecydowanie mniej delikatna.

Natomiast "Basilico Genovese" jest delikatną uprawą wyróżniającą się natychmiast intensywnym i utrzymującym się zapachem, całkowitym brakiem posmaku mięty oraz bladą barwą liści, która występuje również na kolejnych etapach przetwarzania produktu. Te właściwości są typowe i stałe dla wszystkich upraw w obszarze produkcji wyznaczonym w specyfikacji.

5.3. Związek przyczynowy zachodzący pomiędzy charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG)

Bazylia to jedna z najbardziej reprezentatywnych i typowych upraw Ligurii, będąca symbolem dawnej, dobrej kuchni i wynikiem niepowtarzalnego połączenia elementów terytorium, środowiska i kultury.

Jej wielowiekowa uprawa cieszy się w ostatnich latach bezprecedensową popularnością, zarówno ze względu na to, że konsument włoski (i nie tylko włoski) coraz bardziej docenia wszystkie aromaty przyczyniające się do wzbogacenia smaku kuchni, jak i na fakt, że "Basilico Genovese" odzwierciedla jakość, prostotę i typowy charakter ziemi i jej kultury.

Produkcja ograniczała się początkowo do obszaru geograficznego Genui. Z uwagi na warunki rynkowe coraz bardziej sprzyjające konsumpcji na szeroką skalę bazylii przeznaczonej do przygotowywania licznych przepisów i słynnego pesto obszar produkcji poszerzył się i zajął również całą linię brzegową Ligurii.

Obszar produkcji rozciągnął się od Genovesato zarówno na wschód, jak i na zachód, czyniąc z terytorium Ligurii idealny obszar do otrzymywania bardzo charakterystycznego produktu.

Cały region Ligurii przeznaczony jest pod uprawę bazylii z uwagi na warunki środowiskowe, kulturowe i ludzkie, które nadają produktowi świeżemu i przetworzonemu znany i uznawany na całym świecie unikalny charakter.

Bazylia jest bowiem gatunkiem, na który silny wpływ wywiera otoczenie uprawy. Stanowi to wyjaśnienie faktu, że bazylia uprawiana w Ligurii wyróżnia się jednorodną jakością w zależności od otoczenia uprawy (szklarnia lub grunt), technik uprawy i przetwarzania na koniec cyklu produkcji.

Połączenie warunków glebowych, promieniowania słonecznego i szczególnie łagodnego klimatu regionu, na który wpływa przede wszystkim bryza morska, stanowi o wyjątkowym charakterze tego obszaru produkcji.

W tym regionie o wyjątkowych warunkach w celu maksymalnego wykorzystania naturalnych właściwości produktu i zapewnienia jego wysokiej i stałej jakości, niezależnie od sezonu uprawy, rozwinięto szczególne umiejętności techniczne.

Umiejętności lokalnych przedsiębiorców nie ograniczają się jedynie do techniki uprawy, ale obejmują również późniejszy etap, jakim jest pakowanie, i pozwalają uniknąć wszelkiego pogorszenia specyficznych cech produktu, co stanowi doskonałe połączenie tradycji z innowacją (stosowanie systemów integrowanej ochrony roślin i biologicznego zwalczania organizmów szkodliwych).

Odesłanie do publikacji specyfikacji

Właściwe władze administracyjne wszczęły krajową procedurę sprzeciwu, publikując wniosek o uznanie chronionej nazwy pochodzenia "Basilico Genovese" w Gazzetta Ufficiale della Repubblica Italiana (Dzienniku Urzędowym Republiki Włoskiej) nr 108 z dnia 12 maja 2009 r.

Skonsolidowany tekst specyfikacji produkcji jest dostępny na stronie internetowej: www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm?txtTipoDocumento=Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti%20Dop,%20Igp%20e%20Stg

lub bezpośrednio na stronie głównej ministerstwa polityki rolnej, żywnościowej i leśnej (www.politicheagricole.it) po kliknięciu zakładki "Prodotti di Qualità" (produkty wysokiej jakości) (po lewej stronie ekranu), a następnie zakładki "Disciplinari di Produzione all'esame dell'UE (Reg. CE 510/2006)" (specyfikacje produkcji podlegające ocenie UE (rozporządzenie (WE) nr 510/2006)).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2010.178.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 611/2010 zatwierdzające nieznaczną zmianę specyfikacji nazwy zarejestrowanej w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych (Basilico Genovese (ChNP))
Data aktu: 12/07/2010
Data ogłoszenia: 13/07/2010
Data wejścia w życie: 02/08/2010