Decyzja 2009/301/WE ustanawiająca Grupę Wysokiej Rangi Ekspertów ds. Bibliotek Cyfrowych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 25 marca 2009 r.
ustanawiająca Grupę Wysokiej Rangi Ekspertów ds. Bibliotek Cyfrowych

(2009/301/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 28 marca 2009 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 157 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską powierza Wspólnocie i państwom członkowskim zadanie zapewnienia warunków niezbędnych dla konkurencyjności przemysłu Wspólnoty. Artykuł 151 stanowi, że Wspólnota przyczynia się do rozkwitu kultur państw członkowskich, w poszanowaniu ich różnorodności narodowej i regionalnej, równocześnie podkreślając znaczenie wspólnego dziedzictwa kulturowego.

(2) Komunikat Komisji "i2010 - Europejskie społeczeństwo informacyjne na rzecz wzrostu i zatrudnienia"(1) zapowiedział wzorcową inicjatywę dotyczącą bibliotek cyfrowych.

(3) Komunikat Komisji "i2010: Biblioteki cyfrowe"(2) zapowiedział utworzenie Grupy Wysokiej Rangi Ekspertów ds. Bibliotek Cyfrowych, która będzie doradzać Komisji, w jaki sposób sprostać wyzwaniom organizacyjnym, technicznym i prawnym na szczeblu europejskim.

(4) Grupa ta została ustanowiona decyzją Komisji 2006/178/WE(3), która wygasła z dniem 31 grudnia 2008 r. W świetle wciąż istniejących potrzeb niniejsza decyzja ma za zadanie umożliwić grupie kontynuację jej prac w 2009 r.

(5) Grupa powinna wnieść wkład we wspólną strategiczną wizję europejskich bibliotek cyfrowych.

(6) Członkami grupy powinni być wysokiej rangi eksperci, posiadający kompetencje w zakresie bibliotek cyfrowych, powołani osobiście (ad personam).

(7) W 2009 r. grupa powinna rozpatrzyć kwestie dotyczące praw autorskich oraz konserwacji w kontekście bibliotek cyfrowych oraz dostępu do informacji naukowej. W szczególności rozpatrzyć należy: wyjątki i ograniczenia, dobrowolne porozumienia na rzecz szerszego udostępnienia w internecie treści chronionych prawem autorskim, treści generowane przez użytkowników, otwarty dostęp do informacji naukowej oraz dostęp do wyników badań naukowych i ich przechowywanie.

(8) Zadaniem grupy powinno być także monitorowanie przyjmowania rozwiązań przedstawionych w uprzednio przyjętych sprawozdaniach, w szczególności w zakresie dzieł osieroconych oraz dzieł, których nakład został już wyczerpany.

(9) Bez uszczerbku dla przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom(4), należy określić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy.

(10) Dane osobowe członków grupy powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(5).

(11) Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Grupa Wysokiej Rangi Ekspertów ds. Bibliotek Cyfrowych

Niniejszym ustanawia się "Grupę Wysokiej Rangi Ekspertów ds. Bibliotek Cyfrowych", zwaną dalej "grupą".

Artykuł  2

Zadania

Do zadań grupy należy:

a) doradzanie Komisji, w jaki sposób sprostać wyzwaniom organizacyjnym, technicznym i prawnym na szczeblu europejskim;

b) wnoszenie wkładu we wspólną strategiczną wizję europejskich bibliotek cyfrowych.

Artykuł  3

Konsultacje

Komisja może zasięgać opinii grupy we wszelkich kwestiach związanych z realizacją inicjatywy na rzecz bibliotek cyfrowych.

Artykuł  4

Skład i powoływanie

1.
W skład grupy wchodzi nie więcej niż 20 członków.
2.
Członków grupy powołuje Dyrektor Generalny Dyrekcji Generalnej ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów spośród specjalistów posiadających kompetencje w dziedzinach określonych w art. 2 i 3.
3.
Członkowie są powoływani osobiście (ad personam) jako wysokiej rangi eksperci w zakresie bibliotek cyfrowych i doradzają Komisji niezależnie od jakichkolwiek wpływów zewnętrznych.
4.
Członkowie są powoływani z zachowaniem, w najwyższym możliwym stopniu, właściwej równowagi pod względem zakresu kompetencji, pochodzenia geograficznego i płci.
5.
W skład grupy wchodzić będą eksperci z następujących kategorii:

– przedstawiciele bibliotek, archiwów, muzeów,

– autorzy, wydawcy i dostawcy treści,

– przedstawiciele sektora teleinformatycznego (np. wyszukiwarki, dostawcy technologii),

– członkowie organizacji naukowych i badawczych oraz środowiska akademickiego.

6.
Członkowie nie mają prawa wyznaczania swoich zastępców.
7.
Członkowie mianowani są na okres ważności mandatu, który wygasa z dniem 31 grudnia 2009 r.
8.
Członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy, złożą rezygnację lub nie spełniają warunków określonych w ust. 3 niniejszego artykułu lub w art. 287 Traktatu, mogą zostać zastąpieni na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia ich mandatu.
9.
Członkowie podpisują zobowiązanie do działania na rzecz interesu publicznego oraz deklarację wskazującą brak lub obecność interesu mogącego naruszać ich obiektywność.
10.
Nazwiska członków są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001. Nazwiska członków są publikowane na stronie internetowej inicjatywy i2010: Biblioteki cyfrowe.
Artykuł  5

Tryb funkcjonowania

1.
Grupie przewodniczy Komisja.
2.
W porozumieniu z Komisją grupa może ustanowić podgrupy do zbadania szczegółowych kwestii podlegających zakresowi obowiązków ustalonemu przez grupę. Takie podgrupy są rozwiązywane niezwłocznie po wypełnieniu swojego mandatu.
3.
Przewodniczący może zaprosić do udziału w pracach grupy lub podgrupy ekspertów bądź obserwatorów, w szczególności jeśli posiadają oni szczególną wiedzę na temat zagadnienia wpisanego do porządku posiedzenia, w przypadku gdy jest to pomocne i/lub konieczne.
4.
Jeżeli Komisja uzna, że informacje uzyskane w wyniku uczestnictwa w obradach grupy lub podgrupy mają charakter poufny, wówczas nie mogą one być ujawniane.
5.
Posiedzenia grupy i jej podgrup odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji zgodnie z ustalonymi przez nią procedurami i harmonogramem. Komisja zapewnia obsługę sekretarską. W posiedzeniach grupy i jej podgrup mogą uczestniczyć inni zainteresowani jej pracami urzędnicy Komisji.
6.
Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny na podstawie standardowego regulaminu przyjętego przez Komisję.
7.
Komisja może publikować - w języku oryginalnym danego dokumentu - wszelkie streszczenia, konkluzje, częściowe konkluzje lub dokumenty robocze grupy.
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

Koszty podróży i, w stosownych przypadkach, koszty pobytu, ponoszone przez członków, ekspertów i obserwatorów w związku z działalnością grupy, są refundowane przez Komisję zgodnie z przepisami Komisji dotyczącymi zwrotu kosztów poniesionych przez ekspertów zewnętrznych.

Członkowie, eksperci i obserwatorzy nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone przez siebie usługi.

Koszty posiedzeń są refundowane w granicach rocznego budżetu przyznanego danej grupie przez właściwe służby Komisji.

Artykuł  7

Termin wygaśnięcia

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 grudnia 2009 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 marca 2009 r.

W imieniu Komisji
Viviane REDING
Członek Komisji

______

(1) COM(2005) 229 wersja ostateczna.

(2) COM(2005) 465 wersja ostateczna.

(3) Dz.U. L 63 z 4.3.2006, s. 25.

(4) Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1.

(5) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2009.82.9

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2009/301/WE ustanawiająca Grupę Wysokiej Rangi Ekspertów ds. Bibliotek Cyfrowych
Data aktu: 25/03/2009
Data ogłoszenia: 28/03/2009
Data wejścia w życie: 25/03/2009